Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ (2013) [Ολίγη από Μεγάλα Σήριαλ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

8; Ουάου! Αρκετό πράγμα θα βγει! Λογικά είναι από τις σταθερές και κερδοφόρες κυκλοφορίες οι καλοκαιρινές εκδόσεις! Αλλά το 8 μου κάνει και λίγο "άρμεγμα" για να πω την αλήθεια. Μιας και έχω σταματήσει τα πάντα όλα της Νέας Ακτίνας από περιοδικά θα τσιμπηθούν λογικά όλα, το ένα μετά το άλλο! 

 

Και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Μου θυμίζουν έντονα οι εκδόσεις αυτές καλοκαίρι! Κατασκήνωση, διακοπές και δεν συμμαζεύεται! Τα περσινά σήριαλ ήταν ικανοποιητικότατα! Ελπίζω σε καλές φετινές επιλογές! Το Φάντομ μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ενώ ακόμα θυμάμαι την Ιστορία και Δοξα που είχα κάποτε! Την δεύτερη έκδοση του 2002! Να δούμε ποια θα είναι τα άλλα 5! 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παιδια, θα ειμαι αιρετικος, δεν πειραζει.... Θα με συνηθισετε (ελπιζω) :P

 

Δε συμφωνω καθολου με το ολο concept του να βγαζεις 8 μεγαλα σιριαλ μεσα σε 3 μηνες περιπου. Ναι, mr Τερζοπουλε μπηκες στη ΔΟΛ. Ναι, οι ζημιες σου θα ειναι ζημιες τους, και αρα κοιτας τα πραγματα πιο "ανετα". Αλλα γιατι επιτελους να μην αρχισεις να συμβαδιζεις λιγο με την πρωτογνωρη στα παγκοσμια χρονικα υφεση της χωρας, ξεκινωντας τις περικοπες σε σειρες με μηδενικη ζητηση, και αφηνοντας μακρια τις υπερβολες?

 

Χρειαζεται δηλαδη να εκδωθουν 8 σιριαλ? 4-6 δε φταναν?

Χρειαζεται να υπαρχουν περιοδικα οπως το cars, το Μινυ που στοιβαζεται μονιμως στο περιπτερο μου, και κατι αλλα παρεμφερη?

 

Δε θελω οι δικες μου αγαπημενες και επιτυχημενες σειρες (κλασικα ντοναλντ μαους μυστηριο κτλ) να συντηρουν τις υπολοιπες μαπα. Προτιμω να επενδυονται τα χρηματα σε καλυτερες ιστοριες-συγγραφεις.

 

Ουφ. Αυτα. Ηθελα να τα πω καιρο. :P

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και τις άλλες φορές, τόσα έβγαιναν συνολικά πάνω κάτω, απλά ανήκαν και σε άλλες σειρές, όχι μόνο στα Μεγάλα Σήριαλ. Επίσης έχε υπ' όψιν σου πως πλέον, ό,τι δεν είναι βιώσιμο, κόβεται. Αν το Cars υπάρχει στα περίπτερα, σημαίνει πως πουλάει. Είναι ο ίδιος λόγος που η Anubis βγάζει στα περίπτερα μόνο Gormitti και Κ[2] αντί για υπερηρωικά της DC/Marvel που πλέον έχει κόψει. Επειδή αυτά τα περιοδικά απευθύνονται όχι στους ψαγμένους κομικσάδες αλλά σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, κοινό που είναι συντριπτικά μεγαλύτερο ;)

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και τις άλλες φορές, τόσα έβγαιναν συνολικά πάνω κάτω, απλά ανήκαν και σε άλλες σειρές, όχι μόνο στα Μεγάλα Σήριαλ.

 

(Αρα, δε βγαιναν τοσα Μεγαλα Σιριαλ. Αρα, εχω δικιο. Επισης, και τοσα να μου αποδεικνυες οτι βγηκαν περσυ η προπερσυ, εγω το ιδιο θα σου εγραφα. Εγω θα σου λεγα οτι παμε καθε χρονο και χειροτερα, και πρεπει να ακολουθησουν την υφεση αλλιως θα πτωχευσουν αμεσοτερα. Απλα πραγματα οικονομικης θεωριας)

 

Επίσης έχε υπ' όψιν σου πως πλέον, ό,τι δεν είναι βιώσιμο, κόβεται. Αν το Cars υπάρχει στα περίπτερα, σημαίνει πως πουλάει.

 

(Συγνωμη , αλλα δε με πειθεις. Ολη η Θεσσαλονικη ειναι γεματη στα περιπτερα της με τα παραδειγματα που εδωσα. Επισης, ενδεικτικο δειγμα του τι πουλαει και του τι οχι, ειναι και η κινηση στο εκαστοτε γκρουπ στο ΦΒ. Εκτος και αν μου δειξεις στοιχεια που αποδεικνυουν οτι πραγματι πουλανε. Οποτε τοτε θα παω πασο. Αλλιως, απλα διαφωνουμε. :)

 

 

Είναι ο ίδιος λόγος που η Anubis βγάζει στα περίπτερα μόνο Gormitti και Κ[2] αντί για υπερηρωικά της DC/Marvel που πλέον έχει κόψει. Επειδή αυτά τα περιοδικά απευθύνονται όχι στους ψαγμένους κομικσάδες αλλά σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, κοινό που είναι συντριπτικά μεγαλύτερο ;)

(Σ αυτο δεν εχω γνωμη, γιατι δεν εχω γνωση καθολου σχετικα με την Anubis και τα τευχακια της. ;)

Με λιγα λογια, η σκεψη μου ειναι σε διαφορετικη κατευθυνση απο τη δικη σου (οπως και στο αλλο θεμα με τις ιστοριες του inducks :P ) αλλα αυτη η ποικιλομορφια αποψεων ειναι το ωραιο της υποθεσης (και του φορουμ)!  :frape:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επισης, ενδεικτικο δειγμα του τι πουλαει και του τι οχι, ειναι και η κινηση στο εκαστοτε γκρουπ στο ΦΒ.

 

 

:giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

:giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati: :giati:

Αν θες, στο ποσταρω και πιο μεγαλο, για να το χωνεψεις! ;)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απλά έχουμε διαφορετική οπτική. Ο κόσμος που αγοράζει Cars π.χ. δεν θα κάτσει να γραφτεί στο Facebook για να υποστηρίξει την καλή δουλειά του περιοδικού και να μάθει τι ιστορίες θα μπουν τον επόμενο μήνα. Θα το πάρει ο γονιός στο παιδί του όταν το πάρει από το σχολείο, επειδή είναι κάτι παιδικό και φθηνό. Είναι διαφορετικός πληθυσμός-στόχος.

 

Αν κάποια στιγμή δούμε τις πωλήσεις και τα κέρδη του εκάστοτε περιοδικού, θα βγάλουμε άκρη. Μέχρι τότε ο καθένας πιστεύει ό,τι πιστεύει :beer:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και έχω σταματήσει τα πάντα όλα της Νέας Ακτίνας 

Δημήτρη με ξαφνιάζεις!!! :wow:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πιστεύω ο Τερζόπουλος πάει αρκετά καλά στις πωλήσεις του.Το δείχνουν οι κινήσεις που κάνει.Έχουν και αυτοί οικονομολόγους και υπολογίζουν τι συμφέρει την εταιρία και τι όχι.

Πως πάει η εκδοτική και τι πουλάνε τα περιοδικά της δεν μπορούμε να το ξέρουμε,εκτός αν μας το πουν.

 

Πάντως φαίνεται για παράδειγμα ότι η Anubis πάει κατά διαόλου ενώ η Ν.Α. είναι σε καλύτερη μοίρα. 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάντως φαίνεται για παράδειγμα ότι η Anubis πάει κατά διαόλου ενώ η Ν.Α. είναι σε καλύτερη μοίρα. 

 

Και είναι κρίμα. Την πάω πολύ σαν εκδοτική

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγώ πιστεύω ο Τερζόπουλος πάει αρκετά καλά στις πωλήσεις του.Το δείχνουν οι κινήσεις που κάνει.Έχουν και αυτοί οικονομολόγους και υπολογίζουν τι συμφέρει την εταιρία και τι όχι.

Πως πάει η εκδοτική και τι πουλάνε τα περιοδικά της δεν μπορούμε να το ξέρουμε,εκτός αν μας το πουν.

 

Πάντως φαίνεται για παράδειγμα ότι η Anubis πάει κατά διαόλου ενώ η Ν.Α. είναι σε καλύτερη μοίρα. 

Εμενα παντως ο Q μου ελεγε για κατι δεκαδες (μαλλον εκατονταδες) χιλιαδες ευρω ζημιες ανα ετος ;)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και είναι κρίμα. Την πάω πολύ σαν εκδοτική

Γιατί δεν διαβάζεις άλλο;Εγώ σε θυμάμαι ντισνευκό ως το κόκκαλο!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμενα παντως ο Q μου ελεγε για κατι δεκαδες (μαλλον εκατονταδες) χιλιαδες ευρω ζημιες ανα ετος ;)

Ε με ποια λογική να μην τις σταματήσουν τότε; :thinking:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

 Είναι ο ίδιος λόγος που η Anubis βγάζει στα περίπτερα μόνο Gormitti και K[2] αντί για υπερηρωικά της DC/Marvel που πλέον έχει κόψει

 

Το Κ[2] δεν κυκλοφορεί πλέον στην αγορά :P,ολοκληρώθηκε με το τελευταίο τεύχος 46#(που το πήρα κατά τύχη και το κρατάω όχι για λόγους συλλεκτικότητας αλλά για το μέλλον που πιστεύω να αποκτήσει καμία αξία :mafia:) τον Ιούνιο του 2011.

 

 

 

Από ότι φαίνεται τώρα η ANUBIS σταματάει να ασχολείται με εφήβους και ενηλίκους και εκδίδει περιοδικά που προορίζονται για την μικρή ηλικία........   :(

 

 

 

 

Ο Τερζόπουλος μονάχα έμεινε...................  :angel:

 

:respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αξία; :P

Μα αξία δεν έχουν τώρα θα έχουν στο μέλλον; :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και εδω να θυμησουμε την τεραστια επιτυχια που γνωρισαν περιοδικα του στυλ ντορα η μικρη εξερευνητρια,ντορα η μικρη γεννητρια,μπομπ ο σφουγγαρακης και μπομπ ο βετεξακης που προσφεραν 20 σελ χρωμοσελιδες,ενα σταυρολεξο,1 σελ "κομικ" και δωρο την αποχη του μπομπ 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μύρισε καλοκαίρι.Ο Phantom άνοιξε το καθιερωμένο πλέον τόπικ, το οποίο ήδη έχει φορτσάρει (46 ποστς) :wow: και μια παράδοση 7 ετών συνεχίζεται. :best:

 

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα απ΄την αρχή.Καταρχήν το κάθε περιοδικό εκδίδεται, γιατί στοχεύει και απευθύνεται σε κάποιο κοινό.Δεν υπάρχουν περιοδικά που δημιουργούνται για να κάνουν την πλάκα τους.Όσον αφορά τις πωλήσεις των περιοδικών της Νέας Ακτίνας, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν το Μίννι πουλάει λιγότερο απ΄το Cars, ή περισσότερο απ΄το Κόμιξ, εφόσον δεν έχουν δημοσιευτεί κάπου τα στοιχεία των πωλήσεων, ή τουλάχιστον δεν τα έχουμε βρει ακόμη εμείς εδώ.Πάντως από την στιγμή που τα τελευταία 6 περίπου χρόνια η εταιρεία έχει μόνο ζημιές, σίγουρα δεν μπορούμε να μιλάμε για κερδοφόρα περιοδικά.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις του κοινού, μέσω των likes στις σελίδες των περιοδικών στο facebook: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=22191&p=284472, όπως έχω γράψει κι εκεί:  Ο σκοπός του συγκεκριμένου ποστ, ήταν να δούμε τι έχει αλλάξει μέσα σε ένα χρόνο και ποιο από τα περιοδικά τους, προτιμάει ο κόσμος.Σαφώς τα likes, δεν εκφράζουν όλο τον αριθμό των αναγνωστών, όμως δείχνουν πάνω κάτω τις προτιμήσεις του κοινού.Δηλαδή, μπορεί να μην μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπέρασμα για τις πωλήσεις του εκάστοτε τίτλου, βλέπουμε όμως το πόσο δημοφιλής είναι στο κοινό, παράγοντας που επίσης μετράει, αλλά δεν έχει την ίδια βαρύτητα με αυτόν των πωλήσεων.

 

Όσον αφορά την πληθώρα  των περιοδικών και τόμων Ντίσνεϋ που εκδίδονται στην Ελλάδα σήμερα, είχα θίξει το θέμα πέρσι, ίσως και παλιότερα.Μιλάμε για 16 τίτλους, που για μια χώρα 11 περίπου εκατομμυρίων είναι υπερβολικά πολλοί.Εκτός του ότι ανέκαθεν το κοινό ήταν περιορισμένο, πλέον έχουν και τον παράγοντα οικονομική κρίση.Έπειτα είχα κάνει σύγκριση με την Γαλλία, όπου ενώ ξεπερνά τα 60 εκατομμύρια εκδίδονται μόλις 4 μόνιμοι τίτλοι.Φυσικά πλέον έχει μπει στο παιχνίδι και η Glénat, η οποία όμως πέρα από τους σταθερούς τίτλους που αφορούν τα άπαντα του Μπαρκς και του Γκότφρεντσον, βγάζει τρεις ακόμη τίτλους, όπου έχουν πολύ αραιή συχνότητα κυκλοφορίας.

 

Στην Ελλάδα, ακόμη κι όταν ολοκληρωθεί η επανέκδοση του Μίκυ Μυστήριο, η σειρά Φάντομ και τα άπαντα των δημιουργών θα έχουμε να κάνουμε με 9 σειρές, συν τις περιοδικές όπως  τα Μεγάλα Σήριαλ. Σίγουρα πρέπει να καταργηθούν κάποιοι τίτλοι και δική μου γνώμη είναι πρώτα να καταργηθούν τίτλοι που διαχωρίζουν το αναγνωστικό κοινό ανά φύλο και οι ιστορίες του να δημοσιεύονται σε περιοδικά που απευθύνονται και στα δυο φύλα, όπως για παράδειγμα το Μίκυ Μάους.Επίσης, έχουμε πει κατά καιρούς πως τα Κλασικά, ένα περιοδικό αφιερωμένο στην παλιά ιταλική Σχολή θα μπορούσε να δώσει την σκυτάλη στο Κόμιξ.Άλλωστε, έχει σταματήσει πλέον να δημοσιεύει ιστορίες τις παλιάς ιταλικής σχολής εδώ και καιρό κι έχει στραφεί σε ιστορίες της νέας ιταλικής σχολής, οι οποίες κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να δημοσιευτούν σε τομάκια, όπως τα Μεγάλα Σήριαλ, πράγμα που ήδη έχουν αρχίσει να εφαρμόζουν.

 

Όσον αφορά τον μεγάλο σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές αριθμό των Σήριαλ, με έχει κι εμένα ξαφνιάσει και δεν μπορώ να πω πως με βρίσκει ιδιαίτερα σύμφωνο.Από το 2009-2012 είχαμε σταθερά 6 τομάκια κάθε καλοκαίρι, όπως μπορείτε να δείτε κι εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=26710&p=228883.Σαφώς το ότι αυξήθηκαν κατά μόλις 2  δεν είναι καμιά τεράστια διαφορά, όμως αν αυξηθούν κατά 2 και του χρόνου, τότε θα μιλάμε για δέκα τομάκια τον χρόνο και αν λάβουμε υπόψην και τους υπόλοιπους τίτλους και τόμους, δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά θα επιβιώσουν στην αγορά της χώρας μας.

 

:thinking:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ εμπεριστατωμένη ανάλυση, Δημήτρη μου. Σχετικά με τα Κλασικά, επαναλαμβάνω ότι δυστυχώς εδώ και χρόνια περιλαμβάνουν μόνο επαναδημοσιεύσεις, όπως και η Μίννι από τότε που έγινε τρίμηνη, αλλά ως ένα βαθμό και το Μεγάλο Μίκυ, γιαυτό και σταμάτησα να αγοράζω τα τρία αυτά περιοδικά.

Στο σημείο αυτό, θα σάς υπενθυμίσω τι έγραψα σχετικά με το θέμα αυτό στον Ντέιβιντ Τερζόπουλο και τι μου απάντησε:

 

"΄Ενα άλλο θέμα που απασχολεί εμάς τους παλιούς συλλέκτες, που έχουμε στα τεύχη τής συλλογής μας όλες σχεδόν τις παλιές ιστορίες Ντίσνεϋ και μάλιστα πολλές από αυτές περισσότερες από μία φορά είναι ότι η Μίννι και τα Κλασικά περιέχουν πια αποκλειστικά αναδημοσιευμένες ιστορίες. Προς την ίδια κατεύθυνση οδεύει, εδώ και λίγους μήνες, και το Μεγάλο Μίκυ που έπαψε πια να δημοσιεύει ενδιαφέρουσες νέες ιστορίες (πλην τού στριπ, του κουΐζ Μίκυ Μυστήριο και κάποιων σύντομων ιστοριών με δευτερεύοντες ήρωες, όπως Σκάμπυ, Αριστογατάκια κλπ.). Φυσικά η παρατήρηση αυτή ισχύει μόνο για τους συλλέκτες γιατί το νεαρό αναγνωστικό κοινό, που ανανεώνεται ανά 5-10 χρόνια, δεν έχει διαβάσει τις προηγούμενες δημοσιεύσεις τών ιστοριών κι έτσι απολαμβάνει ως νέες τις ιστορίες που διαβάζει στα τρία αυτά περιοδικά." (απόσπασμα από mail μου της 20/3/13).

 

"Σχετικά με Μίννι, Κλασικά, Μεγάλο Μίκυ, χαιρόμαστε πολύ που κατανοείτε την θέση μας. Κάθε περιοδικό μας έχει ιδιαίτερη σύνθεση αναγνωστών και αναλόγως προσαρμόζουμε και το υλικό που μπαίνει. Καταλαβαίνουμε γιατί για έναν συλλέκτη σαν κι εσάς μπορεί να μην έχουν πλέον ενδιαφέρον, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το μεγαλύτερο μέρος του κοινού μας για τους οποίους, είναι "καινούριες" και μπόλικες ιστορίες σε καλή τιμή. Όπως η Ferrari ξεκίνησε να πουλάει αυτοκίνητα για να χρηματοδοτεί την ομάδα Φόρμουλα 1 της, έτσι και εμείς "ανακυκλώνουμε" ιστορίες, για να μπορούμε να προσφέρουμε φρέσκο υλικό αλλού. Προφανώς θα ήταν ωραία να είχαμε μόνο αδημοσίευτες ιστορίες στα περιοδικά μας, αλλά αυτό απλά δεν είναι εφικτό λόγο κόστους". (απόσπασμα από την από 21/3/13 απάντηση τού Ντ.Τερζόπουλου στο παραπάνω mail μου).

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εμένα προσωπικά το 8 από την μία με χαροποιήσε αλλά μου φάνηκε και υπερβολικό ταυτόχρονα. Γιατί αν υπολογίσουμε χοντρικά μιλάμε για 40€ περίπου σε δυο μήνες. Χώρια τις υπόλοιπες εκδόσεις της Νέας Ακτίνας που μπορεί να αγοράζει κάποιος. Προφανώς ο λόγος που τα στριμόχνουνε σε Ιούνιο και Ιούλιο είναι λόγω τον Αυγουστιάτικων διακοπών. Όσον αφορά εμένα δε παίζει να τα αγοράζω επιλεκτικά. Πρώτον γιατί έβαλα σε κόπο τους ανθρώπους προσπαθώντας να συμπληρώσω τα κενά της ,δεύτερον, αγαπημένης μου σειράς. Επειδή είναι από τις λίγες σειρές που έχω πλήρεις δε σκοπεύω να ανοίξω νέες τρύπες. 

 

Τα σχόλιο του Δημήτρη είναι εμπεριστατωμένο και βασισμένο σε σωστές βάσεις και στοιχεία. Είμαι και εγώ Disneάκιας μέχρι το κόκκαλο και θα είμαι εσαεί. Από μία άποψη θα στεναχωριόμουν αν σταμάταγαν κάποια περιοδικά, αλλά από την άλλη ίσως είναι αναγκαίο κακό μήπως και ορθοποδήσουν τα υπόλοιπα. Από την μία έχουμε το Κόμιξ που η ποιότητα του έχει πέσει κατακόρυφα. Από την άλλη η Ναυρχίδα του Τερζό έχει κάνει άλματα προόδου και τολμώ να πώ ότι πλέον είναι το καλύτερο περιοδικό τους.

 

 Πολλοί θα έχετε καταλάβει ότι οι "Χαρούμενες ιστορίες" από ξεχωριστό περιοδικό έγιναν υπότιτλος του Μεγάλου Μίκυ. δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω εδώ... Έγινε το δύο σε ένα... Σαμπουάν και μαλακτικό μαζί...  Όπως επίσης και το Αλμανάκο έγινε Σουπερ και η Μίννι βγαίνει πλέον σε Gold Edition. εδώ έχει βάλει η Οικονομική κρίση το χεράκι της. Ποιο οικονομικά τους έρχεται να βγάζουν περίπου 200 σελίδες το τρίμηνο παρά 300... Όπως και το Ντόναλντ, το αγαπημένο μου περιοδικό, έχει μειωθεί, σιωπηλά, κατά 20 σελιδες εδώ και κάποια χρόνια. Με κάποιους από δω μέσα που το είχα συζητήσει δε το είχαν καταλάβει... Και χωρίς μείωση τιμής.

 

Για να μην πλατειάζω... Πρέπει να γίνουν διορθωτικές κινήσεις. Επιβάλλονται λόγω συγκυριών και συνθηκών, Η τρίτη γενιά Τερζό, που έχει πάρει τα ηνία, δείχνει ότι δουλεύει με όρεξη και μεράκι. Μόνο αν μας βοηθήσουν θα τους βοηθήσουμε...

Επεξεργασία από Μενίρ
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για κοιτάξτε τι προτείνει εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1485&p=184890 ο  :germ: και πείτε μου για ποιο λόγο να εκδίδονται τομάκια αρπαχτές με Σκρούτζ, Ινδιάνα Γκούφυ και Φάντομ Ντακ(με εξαίρεση αυτό που περιέχει τις πρώτες ιστορίες του);Ενιαίες ιστορίες και υποσειρές υπάρχουν, μεράκι δεν βλέπω να υπάρχει. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εμένα προσωπικά το 8 από την μία με χαροποιήσε αλλά μου φάνηκε και υπερβολικό ταυτόχρανα. Γιατί αν υπολογίσουμε χοντρικά μιλάμε για 40€ περίπου σε δυο μήνες. Χώρια τις υπόλοιπες εκδόσεις της Νέας Ακτίνας που μπορεί να αγοράζει κάποιος. Προφανώς ο λόγος που τα στριμόχνουνε σε Ιούνιο και Ιούλιο είναι λόγω τον Αυγουστιάτικων διακοπών. Όσον αφορά εμένα δε παίζει να τα αγοράζω επιλεκτικά. Πρώτον γιατί έβαλα σε κόπο τους ανθρώπους προσπαθώντας να συμπληρώσω τα κενά της ,δεύτερον, αγαπημένης μου σειράς. Επειδή είναι από τις λίγες σειρές που έχω πλήρεις δε σκοπεύω να ανοίξω νέες τρύπες. 

 

Τα σχόλιο του Δημήτρη είναι εμπεριστατωμένο και βασισμένο σε σωστές βάσεις και στοιχεία. Είμαι και εγώ Disneάκιας μέχρι το κόκκαλο και θα είμαι εσαεί. Από μία άποψη θα στεναχωριόμουν αν σταμάταγαν κάποια περιοδικά, αλλά από την άλλη ίσως είναι αναγκαίο κακό μήπως και ορθοποδήσουν τα υπόλοιπα. Από την μία έχουμε το Κόμιξ που η ποιότητα του έχει πέσει κατακόρυφα. Από την άλλη η Ναυρχίδα του Τερζό έχει κάνει άλματα προόδου και τολμώ να πώ ότι πλέον είναι το καλύτερο περιοδικό τους.

 

 Πολλοί θα έχετε καταλάβει ότι οι "Χαρούμενες ιστορίες" από ξεχωριστό περιοδικό έγιναν υπότιτλος του Μεγάλου Μίκυ. δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω εδώ... Έγινε το δύο σε ένα... Σαμπουάν και μαλακτικό μαζί...  Όπως επίσης και το Αλμανάκο έγινε Σουπερ και η Μίννι βγαίνει πλέον σε Gold Edition. εδώ έχει βάλει η Οικονομική κρίση το χεράκι της. Ποιο οικονομικά τους έρχεται να βγάζουν περίπου 200 σελίδες το τρίμηνο παρά 300... Όπως και το Ντόναλντ, το αγαπημένο μου περιοδικό, έχει μειωθεί, σιωπηλά, κατά 20 σελιδες εδώ και κάποια χρόνια. ΜΕ κάποιους από δω μέσα που το είχα συζητήσει δε το είχαν καταλάβει... Και χωρίς μείωση τιμής.

 

Για να μην πλατειάζω... Πρέπει να γίνουν διορθωτικές κινήσεις. Επιβάλλονται λόγω συγκυριών και συνθηκών, Η τρίτη γενιά Τερζό που έχει πάρει τα ηνία δείχνει ότι δουλεύει με όρεξη και μεράκι. Μόνο αν μας βοηθήσουν θα τους βοηθήσουμε...

 

΄Αλλη μια εμπεριστατωμένη ανάλυση τού καλού μου Μενίρ. Φίλε, αν κατατάσσεις κι εμένα μεταξύ εκείνων που δεν είχαν πάρει είδηση τη μείωση τών σελίδων τού Ντόναλντ, έχεις δίκιο. ΄Ομως, προτιμώ καλύτερες και όλες αδημοσίευτες ιστορίες με λιγότερες σελίδες, παρά λιγότερο καλές και τουλάχιστον μία επαναδημοσίευση, με περισσότερες.

 

Για κοιτάξτε τι προτείνει εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1485&p=184890 ο   :germ: και πείτε μου για ποιο λόγο να εκδίδονται τομάκια αρπαχτές με Σκρούτζ, Ινδιάνα Γκούφυ και Φάντομ Ντακ(με εξαίρεση αυτό που περιέχει τις πρώτες ιστορίες του);Ενιαίες ιστορίες και υποσειρές υπάρχουν, μεράκι δεν βλέπω να υπάρχει. 

 

Σωστός κι ο :germ: σωστός κι εσύ, φίλε Δημήτρη. Ποιος σάς ακούει, όμως;

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τρύφων μου συμφωνώ με την άποψή σου. Αλλά έχω δύο ενστάσεις.

 

1. Καμία ενημέρωση...

2. 0% πτώση τιμής...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφων μου συμφωνώ με την άποψή σου. Αλλά έχω δύο ενστάσεις.

 

1. Καμία ενημέρωση...

2. 0% πτώση τιμής....

 

΄Εχεις δίκιο, φίλε, η μη ενημέρωση τών αναγνωστών δεν τους τιμά. ΄Ομως, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, μείωση τιμής εντύπου δεν έχω δει ποτέ. ΄Ισως να επέλεξαν αυτήν τη λύση για να μην αυξήσουν την τιμή. Πάντως δικαιολογούμαι που δεν το θυμόμουνα, γιατί η μείωση αυτή τών σελίδων κατά 16 ή κατά το 1/6 (από 96+4 τα εξώφυλλα=100, σε 80+4 τα εξώφυλλα=84) έγινε, όπως είδα ψάχνοντας τα παλιά Ντόναλντ μου, ακριβώς πριν τριάμισυ χρόνια και συγκεκριμένα τον Νοέμβρη τού 2009, ενώ, ακούγοντάς σε να μου το λες σχεδόν κάθε φορά που συναντιόμασταν, είχα πιστέψει πως επρόκειτο για κάτι πρόσφατο.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Aπλα για χαρην της συζητησης, να σημειωσω οτι η μειωση των σελιδων δεν ειναι ουτε καν 16, αν θα προσεξετε πλεον οι σελιδες διαφημισεων ειναι συνηθως λιγοτερες, απο κει που καποτε ηταν π.χ. 10, τωρα ειναι 4-6 το πολυ, αρα η μειωση σελιδων ειναι περιπου 10 (και το καυχιεμαι που το πηρα πρεφα απο τη πρωτη στιγμη :nek: ) :PPP:

 

:frape:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Εχεις δίκιο Χρήστο μου. Δειγματοληπτικά, τα δύο τελευταία τεύχη τού Ντόναλντ πριν από την μείωση (#142 και 143) έχουν από 86 καθαρές σελίδες με ιστορίες το καθένα, ενώ τα δύο τελευταία (# 185 και 186) 74 και 75 αντίστοιχα, άρα 12 και 11 λιγότερες. Πάντως εγώ ή δεν το πήρα είδηση καθόλου ή το κατάλαβα και δεν έδωσα σημασία και με την πάροδο 3,5 ετών είχε σβηστεί από τη μνήμη μου.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4309
  • Reputation:   34154
  • Achievement Points:  4433
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τρύφων μου θυμάμαι που σου έλεγα για κάποια χρόνια πριν για το θέμα του Ντόναλντ...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφων μου θυμάμαι που σου έλεγα για κάποια χρόνια πριν για το θέμα του Ντόναλντ...

 

Αφού το λες εσύ φίλε, έτσι θα είναι. Απλά εγώ θυμάμαι ότι μού το έχεις πει μια-δυο φορές αλλά ο ...σκληρός μου δεν αποθήκευσε το γεγονός ότι μιλούσες για κάτι που συνέβη πριν δυο-τρία χρόνια.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

θα βγαλουν επιτελους τις αρχικες ιστοριες των εξεις ?

 

The Beagle Boys  οι μουρλολυκοι
Peg-Leg Pete  ο μαυρος πητ
The Phantom Blot  το μαυρο φαντασμα
Magica De Spell  η μαγισα ματζικα ντε σπελ
Witch Hazel  μαγισα φουρκα
Mad Madam Mim   Μαντάμ Μιμ

 

Eega Beeva  ητα βητα
Gyro Gearloose  Κύρος Γρανάζης
Gyro's Helper  Γλόμπος

 

στειλτε τους μυνημα μπας και δουμε και τις αρχικες ιστοριες τους

Επεξεργασία από pepinos
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κάποιες από αυτές έχουν σίγουρα μπει. Δεν είμαι πρόχειρος γιατί δεν παραθέτεις κωδικούς inducks αλλά νομίζω π.χ. ότι η πρώτη ιστορία με την Magica είναι το ΄Αγγιγμα του Μίδα http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++36-01

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κάποιες από αυτές έχουν σίγουρα μπει. Δεν είμαι πρόχειρος γιατί δεν παραθέτεις κωδικούς inducks αλλά νομίζω π.χ. ότι η πρώτη ιστορία με την Magica είναι το ΄Αγγιγμα του Μίδα http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++36-01

Ακριβώς αυτή είναι η ιστορία, η οποία δημοσιεύτηκε στα Μίκυ Μάους #125, #598, #1215 και στο Κόμιξ #70. :best:

 

 

θα βγαλουν επιτελους τις αρχικες ιστοριες των εξεις ?

 

The Beagle Boys  οι μουρλολυκοι

Peg-Leg Pete  ο μαυρος πητ

The Phantom Blot  το μαυρο φαντασμα

Magica De Spell  η μαγισα ματζικα ντε σπελ

Witch Hazel  μαγισα φουρκα

Mad Madam Mim   Μαντάμ Μιμ

 

Eega Beeva  ητα βητα

Gyro Gearloose  Κύρος Γρανάζης

Gyro's Helper  Γλόμπος

 

στειλτε τους μυνημα μπας και δουμε και τις αρχικες ιστοριες τους

 

Επίσης, η πρώτη ιστορία των Μουργόλυκων http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+134-02 δημοσιεύτηκε στο Κόμιξ #100 και στην Βιβλιοθήκη Μπαρκς #3.

 

Η πρώτη εμφάνιση του Κύρου δημοσιεύτηκε: http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+140-02 πρώτα στο Μίκυ Μάους και στο Μεγάλο Μίκυ και μετά στο Κόμιξ #206 και στην Βιβλιοθήκη Μπαρκς # 5.

 

Πρώτη εμφάνιση Γλόμπου: http://coa.inducks.org/story.php?c=W+US+++15-03 Βιβλιοθήκη Μπαρκς #12.

 

Πρώτη εμφάνιση Ήτα Βήτα: http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+110 Κόμιξ #118.

 

Πρώτη εμφάνιση μάγισσας Φούρκας: http://coa.inducks.org/story.php?c=W+DD+++26-02 Κόμιξ #173 και Βιβλιοθήκη Μπαρκς #5.

 

Πρώτη εμφάνιση Μαύρου Πητ, τόμος Γκότφρεντσον #1: http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+002.

 

Πρώτη εμφάνιση Μαύρου Φαντάσματος και Ό Χάρα, τόμος Γκότφρεντσον #1: http://coa.inducks.org/story.php?c=YM+039.

 

Την πρώτη εμφάνιση της Μαντάμ Μιμ δεν την βρήκα. :(

Επεξεργασία από Quackmore
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.