Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

στις λεξεις κολλατε και δε λεει ! το ιδιο λετε πανω κατω! απλα με αλλη εκφραση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

στις λεξεις κολλατε και δε λεει ! το ιδιο λετε πανω κατω! απλα με αλλη εκφραση :)

 

Άντε βρε :PPP:

 

 

Μόλις είδα το The Girl with the Dragon Tattoo. Το Σουηδικό, έτσι; Πάρα πολύ καλό. Ωραία πλοκή και κρατούσε το ενδιαφέρον του θεατή. Δεν έχω δει το αμερικάνικο, μπορεί στο μέλλον.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Άντε βρε :PPP:

 

 

Μόλις είδα το The Girl with the Dragon Tattoo. Το Σουηδικό, έτσι; Πάρα πολύ καλό. Ωραία πλοκή και κρατούσε το ενδιαφέρον του θεατή. Δεν έχω δει το αμερικάνικο, μπορεί στο μέλλον.

 

Εγω είδα το αμερικάνιο. Πραγματικα άνάμεικτα συναισθηματα! Με 7 το βαθμολόγησα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η πιο καμένη υπόθεση ταινίας. :blob4:

 

Δεν την έχω δει, αλλά με το που διάβασα την περιγραφή μια απορία μου κατέβηκε στο νου:

 

ΓΙΑΤΙ? :wall:

 

Μα, γιατί όμως? :minigun:

 

Πόσο καμένος πρέπει να είσαι? :laser:

 

Όποιος την έχει δει να πει εντυπώσεις.. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

το εχω δει το human centipede σε ενα φεστιβαλ με ταινιες τρομου. να πω την αληθεια μου αρεσε! μου αρεσε ο ηθοποιος που ενσαρκωνε τον ''κακο'' ,και ηταν αρκετα αρρωστο με τροπο που σε εκανε να βλεπεις αλλα να μη θελεις να βλεπεις.μερικοι εφυγαν απο την αιθουσα μαλιστα..ε τη δουλεια της την εκανε καλα η ταινια.μας ειχαν υποσχεθει αρρωστη σαπιλα και την παρεδωσε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μόλις είδα επιτέλους το The Fifth Element!Πάρα πολύ ωραία ταινία!Είχα καιρό να δω ταινία επιστημονικής φαντασίας και τώρα κατάλαβα πόσο μου είχαν λείψει :yahoo: !

Στα της ταινίας,όπως είπα μου άρεσε πολύ!Ο Willis κλασσικά εξαιρετικός και η Γιοβοβιτς επίσεις τρομερή,ειδικά αν σκεφτείς οτι σχεδόν δεν μιλάει κανονικά στην μισή ταινία!Νταξ,το σενάριο μου φάνηκε οτι είχε μερικές τρυπούλες αλλά επ. φαντασία έβλεπα,αν ήθελα ακρίβια θα έβλεπα ντοκυμαντέρ!Επίσεις φαινόταν ξεκάθα οτι είχαν βάλει το χεράκι τους και κάποιοι πεπειραμένοι του είδους!Συγκεκριμένα ο Moebius και ο σκιτσογράφος του Βαλέριαν που δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμη πως τον λένε :angel: ακόμα,επειδή έχω ακούσει να γίνεται και πολύς λόγος για τα κουστούμια,μπορώ να πω πως όντως ήταν πολύ καλά γιατι έδιναν μια ολοκληρομένη εικόνα για τον κόσμο(δηλαδή δεν είχαν σχεδιάσει μόνο κουλ στολές για το στρατό και οι άλλοι με τα τζινάκια).Εξακολουθώ όμως να πιστεύω οτι τα ρούχα που σχεδιάζει αυτός ο τύπος όπως και οτι βγαίνει απο τον κόσμο της 'μόδας' δεν φοριούνται πουθενά :p3: !

συνολικά πέρασα πολύ καλά και σίγουρα την προτήνω(αν και κάτι μου λέει πως οι περισσότεροι την έχετε δει!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η πιο καμένη υπόθεση ταινίας. :blob4:

 

Δεν την έχω δει, αλλά με το που διάβασα την περιγραφή μια απορία μου κατέβηκε στο νου:

 

ΓΙΑΤΙ? :wall:

 

Μα, γιατί όμως? :minigun:

 

Πόσο καμένος πρέπει να είσαι? :laser:

 

Όποιος την έχει δει να πει εντυπώσεις.. :nek:

 

Είναι επιεικώς απαίσια.

 

..και έχει βγάλει direct-to-dvd sequel το οποίο είναι απαισιότερο. :P

 

 

Btw, είδαμε το Rango. Review από βδομάδα αλλά επάξια τσίμπησε υποψηφιότητα για όσκαρ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το Rango είναι εξαιρετικό. Πιάνει τρομερά την ατμόσφαιρα των western με φοβερή εικόνα, μουσική, υπόθεση, όλα!

 

Και αν θέλετε εξαιρετική καμένη ταινία, ορίστε: Riki-Oh: The Story of Riki

 

Φυσικά παρμένο από manga, όπου με μιά απλή μπουνιά πετάγονται αίματα με τον κουβά. Φανταστείτε τι γίνεται στις σκηνές με άφθονο ξύλο. Να προειδοποιήσω ότι είναι splatter.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν διαφωνώ σ' αυτό. Εννοείται πως όλοι πρέπει να λένε τη γνώμη τους. Άλλο όμως να πεις "προσωπικά δεν μου άρεσε" και άλλο "μην το δείτε αυτό".. Αυτό δεν είναι λέω τη γνώμη μου, αλλά την επιβάλλω.

Τρόπος τού λέγειν είναι... Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4533 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μόλις είδα την κατάλληλη ταινία, την κατάλληλη στιγμή.Κυριακή μεσημέρι (με hangover από το προηγούμενο βράδυ :hop: ) ανάλαφρη 90's κωμωδία.So I Married an Axe Murderer με τον Mike Myers.Πολύ γέλιο η ταινία, η αποκορύφωση της όμως η -δυστυχώς ολιγόλεπτη- εμφάνιση του Michael Richards (βλέπε Seinfeld).Το αγαπώ το Seinfeld και οτιδήποτε έχει να κάνει με τον Larry David. :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μόλις είδα επιτέλους το The Fifth Element!Πάρα πολύ ωραία ταινία!

 

Είναι η τελευταία πραγματικά εξαιρετική ταινία του Besson. Ο άνθρωπος έβγαλε back-to-back 4 εργάρες. Το Απέραντο Γαλάζιο (που νομίζω ότι είναι για να βλέπεται *μόνο* στο Ιντεάλ :) (κάποτε το έπαιζε κάθε τέλος σεζόν :) )), το Νικίτα, το Λεόν και αυτό εδώ. Εξαιρετικές και οι 4... Αλλά δυστυχώς από εκεί και μετά............ Και περίμενα τότε την Ιωάννα της Λωραίνης με απίστευτα μεγάλες προσδοκίες (βλεπόταν, αλλά.......) Ένα τεράστιο let-down. Ακόμα τον έχω με αγάπη στο νου μου, ακόμα περιμένω ότι κάποτε θα ξαναβρεί αυτό που είχε, αλλά φευ....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

αν το νιώθεις ιερό σου καθήκον ως γνήσιος σινεφίλ φυσικά και να το κάνεις! :ego:

 

 

 

(και zade άρχισε να χρησιμοποιείς πιο συχνα εμότικονς βρε παιδί -ειδικά σε αμφιλεγόμενα ποστ- , δε θα πάθεις τίποτα!) :P

 

 

:beer6:

 

Μα αυτή είναι όλη η μαγεία. Να αφήνεις τον αναγνώστη σου να κρίνει αν μιλάς σοβαρά και πιστεύεις όσα γράφεις ή απλά κάνεις πλάκα.

 

Είναι η τελευταία πραγματικά εξαιρετική ταινία του Besson. Ο άνθρωπος έβγαλε back-to-back 4 εργάρες. Το Απέραντο Γαλάζιο (που νομίζω ότι είναι για να βλέπεται *μόνο* στο Ιντεάλ :) (κάποτε το έπαιζε κάθε τέλος σεζόν :) )), το Νικίτα, το Λεόν και αυτό εδώ. Εξαιρετικές και οι 4... Αλλά δυστυχώς από εκεί και μετά............ Και περίμενα τότε την Ιωάννα της Λωραίνης με απίστευτα μεγάλες προσδοκίες (βλεπόταν, αλλά.......) Ένα τεράστιο let-down. Ακόμα τον έχω με αγάπη στο νου μου, ακόμα περιμένω ότι κάποτε θα ξαναβρεί αυτό που είχε, αλλά φευ....

 

:cheers5:

 

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ έχεις. Θυμάμαι όταν είχε παίξει το fifth Element και το είχα δει μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. ήμουν μικρός τότε ,αλλά σκεφτόμουν πόσο ωραίος είχε γίνει ο κινηματογράφος.

Ο Besson κάποια στιγμή ήταν το μεγαλύτερο διαμάντι της Ευρώπης. Μπορούσε άνετα να «την πει» στους Αμερικάνους σε οποιοδήποτε γήπεδο και αν έπαιζε. Και μετά από αυτή την εκπληκτική 10 ετία τέλος. Ποτέ δεν το κατάλαβα. Όλοι οι σκηνοθέτες που τελικά παρακμάζουν το κάνουν αυτό σταδιακά. Συνήθως τους παίρνει τρεις τέσσερις ταινίες. O Besson χρειάστηκε μόνο μια και μετά από κει και πέρα οι ταινίες του δεν βλέπονται. Aκόμα πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το ξαναβρεί και θα κάνει μια ταινία που θα μας θυμίσει τον παλιό του εαυτό αλλά έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε και πλέον το πιστεύω όλο και λιγότερο.

 

 

Anyway ,είδα το Jacob's Ladder τελικά. Ναι είναι ταινιάρα. Πάντα στα ψυχολογικά θρίλερ που σέβονται τον εαυτό και τον θεατή τουςτο δυνατό χαρτί πρέπει να είναι η ατμόσφαιρα. Οχι τόσο το μυστήριο αλλά η ατμόσφαιρα. Πρέπει να είναι εφιαλτική ,τρομακτική και πάνω απ όλα να κάνει τον θεατή να νιώθει έτσι. Το επόμενο πιο βασικό στοιχείο είναι το τέλος. Δηλαδή αν το τέλος είναι «αυτός ήταν τρελός» ή «τελικά οι δαίμονες/φαντάσματα/οπτασίες κλπ είναι αλήθεια» οι ταινία κατ εμέ είναι για τα μπάζα. Ευτυχώς η συγκεκριμένη ταινία είναι τρομερή και στους δύο τομείς. Ειδικά το τέλος παρόλο που περιμένεις ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί ,δεν είναι δεσμευτικό και μπορείς να το ερμηνεύσεις με πολλούς τρόπους. Η δε ατμόσφαιρα είναι ακριβώς αυτό που πρέπει. Εννοείται ότι πρέπει να την δεις. Ξέρεις ότι έχω δίκιο.

 

Είδα και το Κάποτε στην Ανατολή , το τούρκικο υποψήφιο για Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης. Είναι καλή ταινία ,αλλά όχι τόσο ταινιάρα όσο την πασάρουν ότι είναι. Δεν είναι ταινία με αρχή μέση και τέλος. Είναι βασικά μια ταινία που έχει μόνο μέση και τελειώνει σε ένα σημείο όχι γιατί οι ήρωες έμαθαν κάτι ,νίκησαν τον κακό whatever ,απλά γιατί κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει. Το θετικό είναι ότι εξελίσσεται ως road movie οπότε μπορεί να πάρει στοιχεία και από άλλες κατηγορίες χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης θετικό είναι ότι δεν προσπαθεί να είναι δραματική ,ούτε προσπαθεί να σου δείξει βεβιασμένα διάφορες καταστάσεις. Δεν είναι πάντως η απίστευτη και καταπληκτική ταινιάρα που μιλάνε όλοι και πιστεύω ότι μετά από ένα δύο μήνες ούτε καν θα θυμάσαι ότι την είδες. Την προτείνω ,αλλά δεν είναι και άμεση προτεραιότητα να την δεις. Πάντως αν θέλεις να την δεις ,ετοιμάσου καλά. Είναι δυόμισι ώρες ταινία δυόμισι ώρες ωρε σκηνοθέτη; Δεν μπορούσες όσα είχες να πεις να τα πεις σε μιάμιση έστω σε δύο όπως κάνει όλος ο κόσμος; Έπρεπε να με κρατήσεις ξάγρυπνο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μα αυτή είναι όλη η μαγεία. Να αφήνεις τον αναγνώστη σου να κρίνει αν μιλάς σοβαρά και πιστεύεις όσα γράφεις ή απλά κάνεις πλάκα.

 

ευχαριστώ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

είδα τα paul,human centipede 2,rise of the planet of the apes,another earth,funny games(το οριτζιναλ)και ξανα-είδα το bladerunner.

το centipede δεν ξερω γιατι συνεχιζα να το βλεπω..απο ενα σημειο και μετα ηταν ξεκαθαρο οτι ειναι προχειροδουλεια,δεν ειχε καποιο σεναριο που να στεκει καλα,δεν προσεφερε τιποτα καινουριο σε σχεση με το πρωτο,καλο η κακο.απλα προσπαθουσε να σε κανει να αηδιασεις,να σφιχτεις,κατι τετοιο,με καθε τροπο,απεγνωσμενα(δεν τα καταφερε και πολυ κιολας).οι χαρακτηρες γραμμενοι ολοι μαζι σε 2 λεπτα σε χαρτοπετσετα,ολα προφανη και χαζα..

το paul ωραιο.ο,τι περιμενεις να δεις απο θεμα στυλ,δυο νερντς (χεχε) πανε ταξιδι να δουνε τα 'εξωγηινα αξιοθεατα' ροσγουελ και τα ρεστα,και βρισκουν εναν πραγματικο εξωγηινο.πολυ βρισιδι ειχε,οκ χιουμορακι,φουλ στα κλισε..ευχαριστο ηταν..

το rise of the planet of the apes μου αρεσε.καλο σεναριο,οκ ερμηνειες,ωραιες σκηνες δρασης, μαρεσε επισης η αναπτυξη του πρωταγωνιστη-πιθηκου ως χαρακτηρα(!) ..

το another earth αν μη τι αλλο μου εκανε εντυπωση.ανακαλυπτεται μια καινουρια γη,που επονομαζεται 'γη 2', η οποια αποτελει μυστηριο για εμας της γης 1.παρολα αυτα ,η ιστορια επικεντρωνεται σε μια κοπελα που ερχεται κοντα με εναν ανδρα,μετα απο ενα τραγικο αυτοκινητιστικο δυστυχημα(η ατυχημα?ποτε δεν ξερω ποιο να βαλω) .καλο ηταν.λιγο πιο γρηγορο το ηθελα ισως.παντως με κρατησε μεχρι το τελος.

για το μπλεηντ ρανερ τι να λεμε,αριστουργημα..μουσικη,σκηνοθεσια,ερμηνειες,η αναπαρασταση της πολης του λος αντζελες,Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΗΝΗ με το κυνηγητο, ολοκληρη..

στο funny games δυο τυποι μπαινουν σε ενα σπιτι και δε φευγουν με τιποτα μεχρι να ικανοποιηθουν οι σαδιστικες ορεξεις τους.οι τυποι εκνευριστικοι και αηδιαστικοι οπως πρεπει,ωραια το επαιξαν,αρκετη ενταση,καποιο point δεν ξερω αν βρηκα,μονο βια και νευρα και σαδισμο και απελπιδσια,αλλα ωραια περασα.καλα σκηνοθετημενη,με καποιες πατεντες παραξενες σε καποια σημεια,καλοδεχουμενες απο εμενα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πωωω τι μου θυμισες,αυτο το funny games τι αισχος θεε μου.Χαλαρα απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει στη ζωη μου.Προτιμω να κατσω και να κοιταω μπογια να στεγνωνει παρα να ξαναδω αυτη τη παπαρια.Σορυ αλλα ηταν απαλευτο.Οσον αφορα το Blade Runner τι να λεμε επος.Σκεφτειτε οτι ηταν και εμπορικη αποτυχια εκεινη την εποχη......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

καταλαβαινω γιατι το λες για το φανυ γκεημς,πως ευκολα θα το μισησει κανεις..και γω βαρεθηκα σε καποιες φασεις ,αλλα συνολικα μου εκανε καλη εντυπωση.. το μπλεηντ ρανερ ειχε εναν απο τους καλυτερους μονολογους στην ιστορια του σινεμα στο τελο πιστευω.απο τις καλυτερες ταινιες τους ειδους και οχι μονο.και το βιβλιο στο οποιο βασιστηκε ηταν πολυ καλο,το ηλεκτρικο προβατο (do androids dream of electric sheep?) .θα το ξαναδιαβασω !

Επεξεργασία από supertramp
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To Funny games είναι πιθανότατα η καλύτερα ταινία που γυρίστικε τα τελευταία 15 χρόνια. Εξαιρετικά δύσβατη και δύσπεπτη αλλά αυτά που λέει και ο τρόπος που τα λέει είναι ανατριχιαστικά. Όπως όλες οι ταινίες του Χάνεκε (μέσα στους τρεις καλύτερους σκηνοθέτες όλων των εποχών κατ εμένα) είναι κινηματογράφος πανεπιστημιακού επιπέδου. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο Χάνεκε είναι ελιτιστής και δεν απευθύνεται σε ευρύ κοινό και ίσως να είναι και έτσι. Αλλά τα όσα λέει και ο τρόπος που τα λέει είναι πάρα πολύ μπροστά από την εποχή του. Ειδικά το Funny Games και η Λευκή Κορδέλα είναι τα αριστουργήματά του.

 

Πάντως κι εγώ την πρώτη φορά που είδα το Funny Games δεν το είχα πολυκαταλάβει. Ευτυχώς στο DVD που είχα νοικιάσει είχε και την συνέντευξη του σχετικά με την ταινία του και εκεί εξηγήθηκαν ορισμένα πράγματα. Από κει και πέρα πρακτικά κατάλαβα τι σήμαινε η ταινία και από και πέρα είδα και τις υπόλοιπές του. Πάντως η προσβάσιμη του στο ευρύ κοινό είναι οι 71 συμπτώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το funny games είναι και για μένα από τις αγαπημένες μου ταινίες, στο top 10 άνετα :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4533 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μ' αρέσει ο Χάνακεν που κρατάει μια μπρεχτική αποστασιοποίηση (πςς..κουλτούρα..) με τον θεατή του σίγουρο όμως δεν τον θεωρώ και τόσο δυσνόητο ή τόσο ταλαντούχο, πιο πολύ να προκαλέσει προσπαθεί και χάνει την ουσία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

εμενα μαρεσε πιο πολυ το *σποιλερ* σπασιμο του ''fourth wall''οπως λενε,με το τηλεκοντρολ και τις ματιες στην καμερα :) αυτο εχω δει και τη λευκη κορδελα και μου αρεσαν και τα δυο ,ειδικα το δευτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4718 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Sin City

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είδα τα paul,human centipede 2,rise of the planet of the apes,another earth,funny games(το οριτζιναλ)και ξανα-είδα το bladerunner.

το centipede δεν ξερω γιατι συνεχιζα να το βλεπω..απο ενα σημειο και μετα ηταν ξεκαθαρο οτι ειναι προχειροδουλεια,δεν ειχε καποιο σεναριο που να στεκει καλα,δεν προσεφερε τιποτα καινουριο σε σχεση με το πρωτο,καλο η κακο.απλα προσπαθουσε να σε κανει να αηδιασεις,να σφιχτεις,κατι τετοιο,με καθε τροπο,απεγνωσμενα(δεν τα καταφερε και πολυ κιολας).οι χαρακτηρες γραμμενοι ολοι μαζι σε 2 λεπτα σε χαρτοπετσετα,ολα προφανη και χαζα..

το paul ωραιο.ο,τι περιμενεις να δεις απο θεμα στυλ,δυο νερντς (χεχε) πανε ταξιδι να δουνε τα 'εξωγηινα αξιοθεατα' ροσγουελ και τα ρεστα,και βρισκουν εναν πραγματικο εξωγηινο.πολυ βρισιδι ειχε,οκ χιουμορακι,φουλ στα κλισε..ευχαριστο ηταν..

το rise of the planet of the apes μου αρεσε.καλο σεναριο,οκ ερμηνειες,ωραιες σκηνες δρασης, μαρεσε επισης η αναπτυξη του πρωταγωνιστη-πιθηκου ως χαρακτηρα(!) ..

το another earth αν μη τι αλλο μου εκανε εντυπωση.ανακαλυπτεται μια καινουρια γη,που επονομαζεται 'γη 2', η οποια αποτελει μυστηριο για εμας της γης 1.παρολα αυτα ,η ιστορια επικεντρωνεται σε μια κοπελα που ερχεται κοντα με εναν ανδρα,μετα απο ενα τραγικο αυτοκινητιστικο δυστυχημα(η ατυχημα?ποτε δεν ξερω ποιο να βαλω) .καλο ηταν.λιγο πιο γρηγορο το ηθελα ισως.παντως με κρατησε μεχρι το τελος.

για το μπλεηντ ρανερ τι να λεμε,αριστουργημα..μουσικη,σκηνοθεσια,ερμηνειες,η αναπαρασταση της πολης του λος αντζελες,Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΗΝΗ με το κυνηγητο, ολοκληρη..

στο funny games δυο τυποι μπαινουν σε ενα σπιτι και δε φευγουν με τιποτα μεχρι να ικανοποιηθουν οι σαδιστικες ορεξεις τους.οι τυποι εκνευριστικοι και αηδιαστικοι οπως πρεπει,ωραια το επαιξαν,αρκετη ενταση,καποιο point δεν ξερω αν βρηκα,μονο βια και νευρα και σαδισμο και απελπιδσια,αλλα ωραια περασα.καλα σκηνοθετημενη,με καποιες πατεντες παραξενες σε καποια σημεια,καλοδεχουμενες απο εμενα..

Όταν υπάρχει θάνατος, λέμε "δυστύχημα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24186
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα αγγλικά λέμε accident για όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

το paul ωραιο.ο,τι περιμενεις να δεις απο θεμα στυλ,δυο νερντς (χεχε) πανε ταξιδι να δουνε τα 'εξωγηινα αξιοθεατα' ροσγουελ και τα ρεστα,και βρισκουν εναν πραγματικο εξωγηινο.πολυ βρισιδι ειχε,οκ χιουμορακι,φουλ στα κλισε..ευχαριστο ηταν..

 

O Simon Pegg και ο Nick Frost είναι φοβερό δίδυμο. Αλλα, για μένα, η καλύτερη ταινία τους ήταν το Shaun of the Dead.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

O Simon Pegg και ο Nick Frost είναι φοβερό δίδυμο. Αλλα, για μένα, η καλύτερη ταινία τους ήταν το Shaun of the Dead.

 

καλή αλλά κατ'εμέ το Hot Fuzz ήταν πολύ πολύ καλύτερο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να καταλάβω ότι σου αρέσει περισσότερο, αλλά όχι και "πολύ πολύ καλύτερη"!

 

To Shaun of the Dead είχε επικές σκηνές και έβγαζε περισσότερο γέλιο.

 

Ειδικά στο background των σκηνών, είχε κάτι κάτι πραγματάκια που όταν τα έπαιρνες χαμπάρι έμενες άκας. Π.χ. όταν ο Shaun πάει να αγοράσει παγωτό και δεν του έφταναν τα λεφτά, είπε στον μαγαζάτορα ότι του χρωστάει 15 πένες. Μετά όταν βγήκαν μαζικά τα ζόμπι παγανιά, έχει μια σκηνή με πολλά ζόμπι και ενώ όλα είναι με τα χέρια τεντωμένα, ψηλά για να σε αρπάξουν, ο μαγαζάτορας είναι με το χέρι τεντωμένο και την παλάμη απλωμένη, όπως όταν ζητάς λεφτά από κάποιον.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και όμως :) το Shaun το είδα μια φορά, πέρασα καλά, δατς ηνάφ. Το άλλο όμως το έχω δει τουλάχιστον 3-4 φορές :)

 

:cheers5:

 

edit: χμ... εδώ ίσως και να παίζει το ότι καραγουστάρω αστυνομικά/νουάρ/περιπέτειες ενώ δύσκολα κάθομαι να δω τρόμου (γενικώς και αορίστως :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ναι αυτό παίζει. Εμένα απ' την άλλη, αν και γουστάρω αστυνομικά/νουάρ/giallo, δως μου ζόμπι και πάρε μου την ψυχή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4533 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι αυτό παίζει. Εμένα απ' την άλλη, αν και γουστάρω αστυνομικά/νουάρ/giallo, δως μου ζόμπι και πάρε μου την ψυχή!

 

Άλλος ένας ψήφος για το Shaun of the Dead!Έχει όντως επικές στιγμές!Αγαπημένη μου η πιο κλασική σκηνή με τους δίσκους..!Αλλά είναι αυτό που είπες, δως μου ζόμπι και πάρε μου την ψυχή! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οι δίσκοι... τι γέλιο! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.