Μετάβαση στο περιεχόμενο

London Super Comic Convention: 25-26/2/2012


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52810
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλή ώρα... :P

post-10460-0-85514700-1330625283_thumb.jpg

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190324
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

are you serious? Ξέρεις πόσες φορές τράκαρα τον Bryan Talbot όταν είχε έρθει? :) Αυτό βέβαια ήταν αποτέλεσμα του μικρού χώρου, του μικρού (συγκριτικά) μεγέθους του comicdom και πιθανολογώ και της φύσης/χαρακτήρα του Talbot (πήγε καφετέρια, πήρε το σάντουιτς/χυμό/καφέ/whatever μόνος του, έκοψε βόλτες δεξιά-αριστερά κλπκλπκλπ). Και δεν ήταν αυτό το point μου. Πιο χαρακτηριστική περίπτωση ήταν ο Buckingham. Μίλησα ελάχιστα μαζί του (ίσα όσο μου υπέγραφε το κόμικ και μια-δυο κουβέντες ακόμα), αλλά είναι πολύ διαφορετικό.... Η κουμπάρα μου φρόντισε να μου κονομήσει υπογραφή από τον Woodring κάποτε. Ωραία είναι. Δεν με χαλάει. Πιο πολλά μου λέει όμως η τζίφρα του αλλουνού και ας θεωρώ αιώνες καλύτερο (έστω κατ'εμέ) τον Woodring :)

 

Βασικά ξέρεις ποιον δεν θυμάμαι στάλα?.... Τον David Lloyd.... πιθανολογώ επειδή γινόταν πατείς-με πατώ-σε και ο άνθρωπος προσπαθούσε να "εξυπηρετήσει"? "χαροποιήσει"? "διεκπεραιώσει μια υποχρέωση"?..... με όσους περισσότερους γινόταν :) Χαρακτηριστικά, είχα ένα τευχάκι για τον κολλητό μου και όταν είδε την τζίφρα την κοίταξε καμιά 40αριά φορές, κοίταξε και εμένα άλλες τόσες προσπαθώντας να κατανοήσει άμα όντως του πήρα τζίφρα ή άμα την έβαλα εγώ από μόνος μου :) Ούτε που θυμάμαι με τι μοιάζει, ούτε που θυμάμαι άμα μιλήσαμε και άμα είπαμε κάτι παραπάνω από ένα ευγενικό "hi!" :) (αλλά..... τον είδα. μπροστά μου. μου την έβαλε τη τζίφρα παρουσία μου :) bonus points συναισθήματος στο τευχάκι :) )

 

 

:cheers5:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φιλε germanicus πιστευω οτι τον Talbot τον συναντισες τοσες φορές γιατι ηταν καλεσμένος του Jemma και τον είχε πολλές ώρες στον χώρο. Ενώ οι guest των παιδιων του comicdom εμφανιζονται ελαχιστα περα απο το καθιερωμένο signing. Με τρομερη εξαιρεση τον Billy Tucci που ειχε και πάγκο. Όσο για τον Lloyd την ίδια αντίδραση είχα και εγώ στην υπογραφή του :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κάτι τέτοιο θα το θεωρούσα λάθος των διοργανωτών (ο άνθρωπος μπορεί να ήθελε να βοηθήσει, κάτι όμως το πλήθος, κάτι ο στενός χώρος μπορεί να μην βελτίωναν την κατάσταση).

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52810
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο Lloyd στο Λονδίνο ήταν από τους λίγους που καθόταν ολόκληρο το Σ/Κ, έκανε σκιτσάκια (δωρεάν) και μιλούσε με τον κόσμο. Με τα λίγα αγγλικά που μιλάω κουβεντιάσαμε για την κατάσταση στην Ελλάδα και για το πόσο επίκαιρο είναι το θέμα του κόμικ στις μέρες μας. Όταν χρειάστηκε σε κάποια φάση να πάει να φάει κάτι ο άνθρωπος για μεσημέρι, μας ζήτησε συγνώμη και αν θέλουμε να μη χαλάσουμε την ουρά γιατί σε 10 λεπτά θα ήταν πίσω. Γενικά τρομερά συμπαθής φυσιογνωμία! Τώρα εδώ γιατί και πως......

 

post-10460-0-48888800-1330626727_thumb.jpg

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πλέον ξεκούραστος, να γράψω και εγώ 2-3 πραγματάκια (με προοσθήκη ελάχιστων φώτο για οπτικοποίηση).

 

Γενικά να πώ ότι το ταξίδι στο Λονδίνο ήταν σούπερ! Δεν θα σας κουράσω με άσχετα με τα κόμικς πράγματα και θα επικεντρωθώ μόνο στα σχετικά!

 

Άφιξη στο χώρο του Convention το Σάββατο το πρωΐ και η "ουρά" ήταν ήδη εκεί. Και όταν μιλάμε για ουρά μιλάμε για πραγματικά μεγάλη ουρά! Φυσικά δεν πήγαμε και απο τα άγρια χαράματα, οπότε δεν πρέπει να έχουμε παράπονα :) Ευτυχώς συν-ουραγοί μου ήταν η Λένα και η Άντζυ και έτσι η ώρα πέρασε γρήγορα (ο Βασίλης ήταν ήδη εκεί, ενώ οι Ορέστης και Τάσος ήρθαν πιο μετά). Μετά απο 1,5 περίπου ώρα, φτάσαμε στην είσοδο του χώρου του συνεδρίου.

Ο χώρος στεγάζονταν σε ένα τεράστιο συνεδριακό κέντρο με πολλές αίθουσες και αρκετες παράληλες εκδηλώσεις (απο εκθέσεις βρεφικών ειδών μέχρι εκδηλώσεις χoρών αυτογνωσίας)

 

post-1991-0-56772300-1330623445_thumb.jpg post-1991-0-77585900-1330623534_thumb.jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι φτάνωντας στην είσοδο, ψιλοέχασα τον αρχικό μου ενθουσιασμό... Παρ όλο που είχε αρκετούς εκθέτες, δημιουργούς κλπ, ο ίδιος ο χώρος ήταν άδειος και ψυχρός. Παντελής απουσία της οποιασδήποτε διασκόμησης, όχι μόνο δεν σε έβαζε στο κλίμα της γιορτής αλλά μάλλον σε εβγαζε... Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να περιμένω, μιας και δεν έχω ξαναπάει σε Convention εξωτερικού, αλλά σίγουρα περίμενα "γιορτή", κάτι που το δικό μας μικρό Convention στην Αθήνα βγάζει και με το παραπάνω.

 

post-1991-0-87124100-1330623940_thumb.jpg

 

Παρ όλα αυτά όταν άρχισα να βλέπω όλους αυτούς τους απίστευτους δημιουργούς μαζεμένους σε ένα μέρος ο ενθουσιασμός επέστρεψε. δεν είναι και λίγο πράγμα όταν όλοι αυτοί που μέχρι χτές τους έβλεπα μόνο σε φώτο, τώρα είχα την ευκαιρία να τους γνωρίσω απο κοντά.

Λόγω sketching και περιορισμένου χρόνου, όλοι οι A Listers είχαν απίστευτες ουρές που ξεπερνούσαν τα όρια της υπομονής/αντοχής μου, έτσι δεν πήρα όλες τις υπογραφές που ήθελα. Οι πιο συμπαθητικοί απο αυτούς που γνώρισα ήταν οι David Petersen και Bill Sienkiewicz.

 

post-1991-0-46960800-1330624581_thumb.jpg

 

Ενα μεγάλο σύν του Convention ήταν τα μαγαζιά και οι small press δημιουργοί. Μπορούσε να βρεί κανείς ότι ήθελε. Κυρίως σε back issues. Είδα απο κοντά τεύχη όπως το Superman 1 το Amazing Fantasy 15 και άλλα πολλά key issues. Μέσα στις κάψουλες του οίκου αξιολόγησης φυσικά, αλλά και πάλι ένα δεος το έχεις.... Οι τιμές ελάχιστα πιο φτηνές απο των μαγαζιών την πρώτη μέρα, αλλά την δευτερη και ειδικά προς το τέλος, χτυπούσες καλές ευκαιρίες. Original Art, Statues , Action Figures και λοιπά parafernalia υπήρχαν, αλλα περιορισμένα σε σχέση με τα κόμικς. Εβρισκές πάντως σε αυτά καλύτερες ευκαιρίες απο την αρχή. Ειδική αναφορά στα ηρωικά "δικά" μας, Jemma & Comicworld με αξιοπρεπέστατες εμφανίσεις!

 

post-1991-0-46345600-1330625290_thumb.jpg post-1991-0-53032200-1330625383_thumb.jpg

 

Ενα μεγάλο ατού ήταν και το Cosplay! Μεγάλος αριθμός συμμετοχών, μερικές απο τις οποίες ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες! ;) Μπορώ να πώ ότι ήταν και το μοναδικό "χρώμα" του Convention!

 

post-1991-0-32278400-1330626033_thumb.jpg

 

Ετσι ήρθε και έφυγε η πρώτη μέρα και η παρέα του GC πήρε το δρόμο της επιστροφής για pub, φαγητό και ξεκούραση.

 

post-1991-0-05070600-1330626133_thumb.jpg

 

Την Κυριακή και πρίν ξαναπάμε στο Con με τη Λένα κάναμε μια culture βόλτα στο Λονδίνο και επισκευτήκαμε και το Cartoon Museum, ένα μικρό ιδιωτικό μουσείο αφιερωμένο στις γελοιγραφίες και τα κόμικς. Αν ποτέ βρεθείτε Λονδίνο ρίξτε μια ματία και δεν θα απογοητευτείτε. :)

 

post-1991-0-68108000-1330626478_thumb.jpg post-1991-0-67992600-1330626572_thumb.jpg

 

Στη συνέχεια ντουγρού γαι το Con χωρίς τους Αντζυ, Ορέστη και Τάσο, που τελικά τσάμπα πλήρωσαν εισητήριο 2ημέρου! :P

 

Απο αγορές έκανα λίγες λόγω περιορισμένου χώρου αποσκευών. Πήρα μια original σελίδα απο Amazing Spiderman του Barry Kitson (15 λίρες), τον νέο bust του Thanos απο Bowen (30 λίρες), το Hard Rock του Τασου Μαραγκού, το νεο sketchbook του Γιάννη Ρουμπούλια και πήρα δώρο μια σακούλα με διάφορα κόμικς (όπως όλοι) απο την Markosia.

 

Γενικά μπορώ να πώ πως ήταν ένα σούπερ ταξίδι, που περιελάμβανε και ένα comic convention που δε μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Αν γίνει και του χρόνου πάντως θα ξαναπάω.

 

Ναι, ξέρω ότι δεν έγραψα τίποτα για τον Stan Lee, αλλά δεν έδωσα πένα τσακιστή για υπογραφή ή φωτογραφία και ήμουν πολύ τεμπέλης για να μπώ στα πάνελ του. :D:beer:

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φιλε Ανδρεα εμενα ξερεις τι μου χτυπισε στο ματι οτι έλειπε? Αν και ολες οι άλλες εκθέσεις είχαν διαφημηστικά πανό απο έξω, έπρεπε να μυρίσεις να νυχια σου για το που θα πηγενες για το con ή οτι γινότανε στον χώρο αυτό.

Κρίμα που δεν πήρες απο όλους υπογραφές. Υπήρχαν στιγμες που πραγματικα ηταν τεράστιες αλλα που και που έσπαγαν. Να φανταστεις πήρα υπογραφές και ψιλοσυζητησα με τον Perez και ήμουν μονος μου....

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

A! Ξέχασα να αναφέρω πρίν! Στην Αγγλία κάναμε και διάφορες γνωριμίες.

 

Η πιο σημαντική ήταν με τον άνθρωπο που δεν έχει δεί ποτέ του STAR WARS!!!!!!!!

 

 

 

<P>post-1991-0-31265700-1330630401_thumb.jpg</P>

 

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Bill: spreading the love all over the world! :peace:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9570
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Νομίζω πως ένα ban είναι οτι πρέπει :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Νομίζω πως ένα ban είναι οτι πρέπει :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

 

Συμφωνώ και εγώ αν και ''τέτοιους ανθρώπους'' τους αποβάλει σιγά-σιγά η κοινωνία από μόνη της.. :lol:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26520
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συμφωνώ και εγώ αν και ''τέτοιους ανθρώπους'' τους αποβάλει σιγά-σιγά η κοινωνία από μόνη της.. :lol:

 

Έτσι...... :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

δεν ξέρω ρε μάγκες. Όπως μου το περιγράφετε το όλο θέμα μου θυμίζει κανά 2 μικρά convention που είχα πάει όταν ήμουν ΟΥΖΑ. Μεγάλος εργοστασιακός χώρος. Τι να γεμίσεις, τι να ζεστάνεις :) Και όπως την κόβω την κουβέντα, ακούγεται σα να βγαίνει από τον αγγλοσαξονικό τρόπο σκέψης :) Απορία τώρα... η Ανγκουλέμ επιδοτείται από το γαλλικό κράτος? :D (ειλικρινά δεν ξέρω, αλλά είμαι έτοιμος για κακίες :) :) :) )

 

εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι στο δαίμονα έστειλαν οι εδώ κόμικ για υπογραφές με όσους πήγαν εκεί... Άμα δεν τον δεις τον άλλον face to face, τι να τη κάνεις τη τζίφρα ρε?.... το θέμα είναι να πάρεις μια "τζούρα" από το είναι του. Να τον δεις από κοντά, να ακούσεις τη φωνή του, να του πεις ένα γειά.... Καλή η τζίφρα, αλλά σκέτη είναι απλώς ένα σκαλί πάνω απ'το να έχεις την κάλτσα του :)

 

 

:cheers5:

 

edit. Τουλάχιστον 1 ζεστό εκατομμυριάκι επιδότηση συν ορισμένα έξτρα αν κατάλαβα καλά από δαύτο. http://www.paperblog...bd-d-angouleme/ Από την άλλη δεν ξέρω τι ανταποδοτικό όφελος έχει για την οικονομία της πόλης, αφού την έχει βάλει στον χάρτη (και η επιδότηση είναι του δήμου)

Κάπου είχα διαβάσει, αλλά που; , οτι στη Γαλλία κάθε πρόεδρος που εκλέγεται, είναι προεδρική όχι προεδρευομένη δημοκρατία, συνηθίζεται να αφήνει και ένα δυο μεγάλα έργα να τον θυμούνται. Η Ανγκουλέμ ήταν προσωπική επιλογή του Μιτεράν που την έζπρωξε με χίλια, εξ ου και το χρήμα!

Οποιδήποτε παραλληλισμοί με την ενταύθα πραγματικότητα είναι άκαιροι - κακοήθεις και αντιπαραγωγικοί!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι στο δαίμονα έστειλαν οι εδώ κόμικ για υπογραφές με όσους πήγαν εκεί... Άμα δεν τον δεις τον άλλον face to face, τι να τη κάνεις τη τζίφρα ρε?.... το θέμα είναι να πάρεις μια "τζούρα" από το είναι του. Να τον δεις από κοντά, να ακούσεις τη φωνή του, να του πεις ένα γειά.... Καλή η τζίφρα, αλλά σκέτη είναι απλώς ένα σκαλί πάνω απ'το να έχεις την κάλτσα του :)

 

Ναι, αλλά και εδώ που έρχονται οι ξένοι μιλάς καθόλου μαζί τους; Παίρνεις την τζούρα σου, όπως λες; :thinking:

Αυτό.

 

 

Συν το ότι συλλέγω κάλτσες

 

>πιφ<

:P

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52810
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από εμένα πάντως έχεις άλλο ένα ζευγάρι στη συλλογή σου. Μία από Bisley και μία Deodato ;)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15805
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:respect: :bow:
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2708
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οχι γιατι ξέρω.... το φεστιβάλ στην Ανγκουλέμ ειναι κατι το οποιο με αφηνει προσωπικά παγερά αδιάφορο. Ειναι πολυ κουλτουρα να φύγουμε και επικεντρώνεται σε τελειως διαφορετικα πράγματα. Το ευρωπαϊκο κομικ ειναι κατι το οποιο δεν με εκφράζει-ενδιαφέρει και το 99% στην Ανγκουλέμ ειναι πάνω σε αυτό. Όπως δεν εχω πάει ποτέ Βαβέλ δεν θα πήγαινα και εκει. Όπως είπα, τελειως διαφορετικα πραγματα!!!!!!!!! Γι' αυτο δεν μπηκα καν στον κοπο να σχολιασω το γεγονος οτι της Ανγκουλέμ ειναι ενα φεστιβάλ το οποιο γινεται απο το 1974 ενω το LSCC ηταν το πρώτο.

Φεστιβάλ Ευρωπαϊκου comic - Convention maintream....

Μηλα - Πορτοκαλια.....

 

Α, μιλάμε σε τέτοια βάση. Οκ.

Έχω την πεποίθηση πάντως ότι αν ποτέ πήγαινες, μάλλον θα σε εξέπλητε ευχάριστα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   693
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να πω κι εγώ μερικά πράγματα για την εμπειρία μου από το London Super Con:

 

Είχα την τύχη να "κληρονομήσω" ένα exhibitor pass από έναν απόντα από το crew του Comicworld, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι μπήκα στο con από τις 08.15, χωρίς να περιμένω ούτε λεπτό στην ουρά, η οποία ήταν ήδη αρκετές εκατοντάδες άτομα!!!

 

09.30 θα άνοιγαν οι πόρτες για όσους είχαν vip pass, 10.00 για όσους είχαν κανονικό pass. Από τις 09.00 οι πρώτοι δημιουργοί άρχισαν να παίρνουν την θέση τους στο artist alley, για να οργανώσουν το χώρο τους με τα portfolio, prints και original art τους. Πρώτος κάθησε ο συγγραφέας Paul Cornell. Δειλά δειλά, αρκετή ώρα πριν ανοίξουν οι πόρτες, του ζήτησα να μου υπογράψει το πρώτο και το τελευταίο τεύχος του Captain Britain and the MI13 και το τελευταίο του Dark X-Men the beggining. Του είπα ότι το Captain Britain ήταν πολύ ενδιαφέρουσα σειρά και θα μπορούσε να συνεχισθεί και μου απάντησε ότι όλα εξαρτώνται από τις πωλήσεις και ότι το εξώφυλλο του τελευταίου τεύχους είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα του. Δίπλα του είχε καμιά 50ρια από πρόσφατα κόμικς της DC που είχε γράψει ο ίδιος και μου είπε να πάρω όσα θέλω δωρεάν, γιατί του τα δίνει η DC και δεν ξέρει τί να τα κάνει, όποτε τα μοιράζει στους fans. Πήρα μόνο το #6 του Demon warriors και του είπα γελώντας ότι εδώ που ήρθε θα εξαφανισθούν αμέσως.

 

Επόμενη στάση μου ο artist Howard Chaykin. Του είπα ότι ήρθα από Ελλάδα και μου είπε ότι είναι όνειρο του να έρθει καλοκαίρι στα ελληνικά νησιά και να τρελλάνει την γυναίκα του στο κέρατο!!! Γέλασα και μου είπε ότι και οι γέροι έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται. Του έδωσα να μου υποιγράψει ένα Avengers που είχε κάνει και μου είπε ότι εξαιτίας αυτού του τεύχους (στο οποίο είχε σκιτσάρει μια ομάδα Avengers από το έτος 1959) η Marvel του έχει κάνει ένα κάρο προτάσεις με σενάρια ψυχροπολεμικής εποχής. Επίσης του έδωσα το War is hell: last flight of the phantom eagle και μου είπε ότι οι πολεμικες ιστορίες που γράφει ο Garth Ennis είναι οι best in the bussiness (συμφωνώ απόλυτα :) ).

 

Σειρά είχε ο τιτανοτεράστιος George Perez, ο οποίος όμως αρνήθηκε πολύ ευγενικά να υπογράψει, λέγοντας ότι στο artist alley θα κάνει μόνο commisions. Υπογραφές ΜΟΝΟ στο signing.

 

Kάπου εκεί άνοιξαν οι πόρτες και έγινε το έλα να δεις!!! Σε δευτερόλεπτα δημιουργήθηκαν ουρές δεκάδων ατόμων σε όλους τους καλλιτέχνες!!!

 

Μετά από κάνα δεκάλεπτο ουράς έφτασα στον Duncan Fegredo, ο οποίος μου υπέγραψε δύο Tangled Web of Spider-Man τα οποία μου είχε υπογράψει και ο Peter Milligan όταν είχε έρθει στο comicdom. Μου είπε ότι ο Milligan του είχε πει τότε ότι το comicdom του είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση, ειδικά το γεγονός ότι η είσοδος ήταν δωρεάν. Εγώ του είπα ότι είναι ερασιτεχνικό συνέδριο με την ορίτζιναλ έννοια της λέξης=από εραστές της τέχνης :) και ότι ο Milligan μου είχε πει τότε ότι ο Fegredo κάνει τα καλύτερα painted covers και χαμογέλασε φανερά ικανοποιημένος!

 

Μετά από κάνα μισάωρο ουρά (τα πράγματα είχαν αρχίσει να ζορίζουν) έφτασα στο Phil Jimenez, ο οποίος μου υπέγραψε δυο new X-Men, χωρίς να πούμε τίποτα. Η αναμονή με είχε κουράσει και επίσης είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι με αυτό το ρυθμό δεν θα μάζευα τις υπογραφές που ήθελα.

 

Οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν όταν στο signing area πήραν τις θέσεις τους οι Βrian Bolland, George Perez, Βill Sienkiwicz και Bernie Wrightson. Με ενδιέφεραν οι τρεις πρώτοι. Παρά το ότι έχω ακούσει τα καλύτερα για τον Wrightson δεν είχα καμία δικιά του δουλειά και είχα κάνει εξαρχής μία συμφωνία με τον εαυτό μου: θα πήγαινα για υπογραφές ότι είχα ήδη, δεν θα αγόραζα κάτι για να το πάω για υπογραφή. Όταν έρχεται κάποιος στο comicdom φροντίζω πάντα να πάρω κάτι δικό του, αν δεν έχω. Στο Λονδίνο, λόγο του κόστους μετακίνησης/ξενοδοχείου κτλ, συν την διαφαινόμενη έλλειψη χρόνου, έπρεπε να παίξω μέ αυτά που ήδη έχω.

Οι ουρές και στους 4 ήταν τεράστιες. Με το ζόρι κατάφερα να φτάσω μόνο στον Sienkiwicz, o οποίος μόλις του είπα να κάνει αφιέρωση "to Costas" κατάλαβε ότι είμαι από Ελλάδα και μου είπε ότι ήταν να έρθει πριν από 2-3 χρόνια στο comicdom και ότι τελευταία στιγμή δεν τα κατάφερε και θα ήθελε πολύ να έρθει.

 

Με το που τελείωσε αυτό το signing στήθηκα αμέσως για το επόμενο, που θα άρχιζε σε 15 λεπτά. Τα πράγματα εδώ ήταν πολύ καλύτερα, γιατί τα ονόματα ήταν σαφώς λιγότερα "θρυλικά": Ιan Churchill (μου υπέγραψε ένα wolverine για μένα και το Uncanny X-men με το εξώφυλλο που ο Wolverine φιλάει την Jean Grey για την κοπέλα μου ;) ), Νeil Edwards (ένα Mighty Avengers), Εmanuella Lupacchino (X-Factor, η κοπέλλα είναι κούκλα, τρελλό μωρό :) ) και Andy Lanning (μου υπέγραψε τα X-Men που μου είχε υπογράψει νωρίτερα ο Jimenez, το Νοva #11 που του είπα ότι το διαλέξα γιατί μου φάνηκε πολύ Σαιξπηρικό το εξώφυλλο και μου είπε ότι αυτό τον τόνο ήθελε να δώσει, το #1 του Heroes For Hire (κοντοιστάθηκε και το σκέφτηκε πολύ που να βάλει την υπογραφή του για να μην χαλάσει το πολύ "γεμάτο" εξώφυλλο) και το Punisher #75...

 

Εκμεταλεύτηκα το κενό στα signings για να γυρίσω λίγο τα περίπτερα. Ηταν ένα κατάστημα που περηφανευόταν ότι θα έφερνε πάνω από 50.000 τεύχη σε τιμή κάτω της λίρας και πραγματικά είδα δεκάδες κούτες με τιμές 99p. Επίσης αρκετές κούτες με 40 και 50p, tpb με 5P και hardcovers με 8P. Εκτός από τα φτηνά βέβαια υπήρχαν και περίπτερα με gold και silver age κόμικς, αλλά δεν μπήκα καθόλου στη διαδικασία να ψάξω τιμές. Απλά δεν ήταν στο μπάτζετ μου.

 

 

Μέχρι να πάει έξι η ώρα και ενώ ο κόσμος αραίωνε όσο πλησίαζε το τέλος της ημέρας έβαλα σκοπό να μαζέψω όσες περισσότερες υπογραφές μπορούσα, για να αφιερώσω την δεύτερη μέρα στα πάνελ και στο ψάξιμο των κουτιών για ευκαιρίες. Γυρνώντας ασταμάτητα γύρω από το artist alley κατάφερα να μου υπογράψουν οι Jim Cheung, Bob Layton, Jock (ένα εξώφυλλο των Losers με την αγγλική σημαία και τον τίτλο London calling :) ), Jamal Igle, Ian Edgigton (το kingdom of the damned που μου είχε υπογράψει και ο D' Israeli sto comicdom και ένα what if? για το οποίο μου είπε ότι αντί να γράψει το σενάριο του έδωσαν τις σελίδες έτοιμες-σχεδιασμένες από τον penciler και του είπαν να προσθέσει μόνο τους διαλόγους), Kevin Maguire, Sean Philips, John McRea (του πήγα το πρώτο και το τελευταίο Hitman και μου είπε ότι είχε διαθέσιμη προς πώληση μια original art σελίδα του τελευταίου hitman, πραγματικά ιστορικό κομμάτι, στην τιμή των 1.900 λιρών. Του ζήτησα να την δω, κρατήθηκα να μην βάλω τα κλάματα μπροστά του, τον ευχαρίστησα και έφυγα), Μike Carey (δώσαμε ραντεβού στο comicdom, αν δεν ξαναεκραγεί κανένα ηφαίστειο σαν την άλλη φορά), Kierron Gillen, Jamie McKelvie, Μike Norton και Guillermo Ortego.

 

Κάπου εκεί τελείωσε η πρώτη μέρα. Για τη δεύτερη θα τα γράψω αργότερα σήμερα ή αύριο, για όποιον δεν βαρέθηκε να διαβάζει ήδη... :)

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φιλε Graves αμα πηγαινα θα ειχαμε την ιδια συζητηση απο την αναποδη πιστευω :)

Θα ημουν εγω που θα σου ελεγε οτι δεν βρηκα τιποτε αξιολογο και εσυ θα με κοιταγες σαν εξωγήινο.....

Το σκουπιδι του ενός ειναι ο θησαυρος καποιου αλλου που λέει και η σοφη παροιμία......

Επεξεργασία από SpiderGr
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190324
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

διορθώθηκαν τα χρώματα της γραμματοσειρ΄ς στο ποστ 138 (copy-paste λογικά :) )

 

και με αφορμή εκείνο το ποστ, πάω να κάνω μια δημοσκόπηση :)

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2708
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Όχι, δε μιλάω για το περιεχόμενο, μιλάω καθαρά για το περιτύλιγμα, για το πώς είναι στημένο το όλο πράγμα. Βγάλε από την εξίσωση τα ευρωπαίκά, βάλε superhero, ό,τι τραβάει η όρεξή σου, και φαντάσου μια ολόκληρη κωμόπολη να αποπνέει κόμικς: Τοιχογραφίες σε σπίτια με τους αγαπημένους σου ήρωες, καφέ με μαρκαδόρους και χαρτιά για να ζωγραφίζουν οι θαμώνες και να τα εκθέτει επιτοπου το μαγαζί, υπαίθριες εκθέσεις, signings σε εμπορικά μαγαζιά, κι άλλες εκθέσεις, κ.ο.κ.

Αν πάμε και στο περιεχόμενο, πάλι δεν θα απογοητευτείς (παρα μόνο αν δε μιλάς γρί γαλλικά όπως εγώ). Η εικόνα που έχεις για "τα ευρωπαϊκά" θέλει μάλλον update. Οι Bilal και οι Loustal (σόρυ κιόλας, δεν έχω ιδέα τι θεωρείς "γκουλτούρα") είναι μειοψηφία. Η γαλλική αγορά είναι πιό mainstream και πιό adventure oriented απ' όσο φαντάζεσαι.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μονο κανα oui και moulen rouge....και πολυ ειναι.... αντε και το τραγουδακι αλουετε ζετε αλουετε η καπως ετσι :P

Καλό ακουγεται αλλα δεν με γεμίζει και ιδιαιτερα.... και πάλι μιλαμε για ενα φεστιβάλ (οχι convention) το οποίο χρηματοδοτείται απο το κράτος απο το 1974 με εκατομύρια ευρώ και απο την άλλη convention τα οποια τις περισσοτερες φορές ειναι αυτοχρηματοδοτούμενα και με μεγάλα ρίσκα. Απλά αυτό που θέλω να πώ άσχετα με το αν μου αρέσουν ή όχι τα ευρωπαϊκα/superhero/manga κλπ ειναι οτι ειναι δυο τελειως διαφορετικά πράγματα.

Εγώ μπορεί να κανω και λάθος αλλα ειναι η ταπεινή μου γνώμη απο ένα convention αυτό που ζητάω πρωτίστως είναι να γνωρίσω απο κοντά artists, writers, να τους σφίξω το χερι να πώ μια σαχλαμάρα μαζί τους και στο τέλος αμα κατσει να ψωνίσω και κανενα backissue που δεν βρισκεται ευκολα αλλιώς. Γι' αυτό στα 2 event που οργάνωσα στο παρελθόν και σε ένα που ψηνεται το προταρχικό μου μέλημα είναι ο αναγνώστης να έρθει σε επαφή με τον καλιτέχνη. Να πάρει την τζουρα του όπως πολυ πετυχημένα είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω.

Το οτι στον χώρο έπρεπε να ειναι λιγο πιο στολισμενα στο LSCC ναι συμφωνω αλλα δικαιολογώ απόλυτα τις όποιες ελείψεις καθως έπρεπε να διαχειριστούν και ενα όνομα σαν τον Stan Lee ο οποιος τους πήρε πολύ χρόνο, πόρους και ανθρώπινο δυναμικό.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως έτσι πως τα περιγράφετε μοιάζει πολύ περισσότερο με δουλειά παρά με χόμπι τελικά. Σαν να πήγατε να ταλαιπωρηθείτε και τελικά να μην αξίζει καν τον κόπο. Όχι πως κάνενας υποστηριξε ποτέ ότι τα κόμικ είναι διαφορετικά από μια βιομηχανία, αλλά όσο να έχει χάνεται λίγο από το φρου-φρου που του έχεις προσδώσει στο μυαλό σου. Δηλαδή όπως λένε και οι Αμερικανοί άμα δεις πως φτιάχνεται το λουκάνικο ,ε μετά δεν είναι ίδιο.

 

Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ μου σε κόμικ κονβένσιον (συνέδριο θα το μεταφράζαμε αυτο ε;) στο εξωτερικό ,πόσο μάλλον να ταξιδέψω έχοντας ως αυτοσκοπό κάτι τέτοιο αλλά μπράβο σε όλους όσους γουστάρουν και το κυνηγάνε.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   186
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φιλε zade ναι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να απομυθοποιηθεί λιγο αυτο που έχεις στο μυαλό σου για έναν καλλιτέχνη αλλα επίσης μπορει να γίνει και το ακριβώς αντίθετο!

Έχοντας πιο κοντινές συναναστροφές με κάποιους καλιτέχνες μεταξυ μπύρας και σουβλακίου :P μας λέγανε ιστορίες που έχανες πασα ιδέα για την βιομηχανία των κόμικς και είχες αυτο το ξενέρωμα της συνειδητοποιησης οτι και αυτη ειναι αλλη μια βιομηχανία όπως όλες οι άλλες.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52810
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ρε συ Άγγελε το ότι είδα τον Sean Philips να κάνει αυτό live μπροστά μου, δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα!

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121019
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέχρι να συνεννοηθούμε για το τσουνάμι των φώτος και να γράψω ένα ζουμερό ποστ γεμάτο πικάντικες λεπτομέρειες :P , Η φώτο που συνοψίζει ίσως καλύτερα από όλες το πως πέρασα στο Con:

 

post-556-0-32286200-1330790492_thumb.jpg

 

 

Και ναι, έχω ανάποδα το pass. Φτου! Next time....

:)

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7657
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  7660
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αφου δεν γράφετε ας βάλω τίποτα εγώ :P

 

 

 

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190324
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

σιγά μη γράψουν...

 

ξεκινήσαν μια κουβέντα τις προάλλες στη Λέσχη για το τι θα κάνουν με τις φωτογραφίες που έχουν βγάλει, και όταν τους χλεύασα "τι περιμένετε", μου είπαν "είναι 2000"....

 

αναρωτιέμαι άμα είναι όλες φωτογραφίες του vulture :)

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25080
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπααα...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52810
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

που τέτοια τύχη... κάτι ξενέρωτοι κάτω από ένα ρολόι, κάτι ταλαίπωροι στο παγκάκι... τέτοια πράγματα... άσε, καλύτερα σου λέω...

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.