Μετάβαση στο περιεχόμενο

σχεδια Eπιθεωρητή LE PIT


Επιθεωρητής Le Pit

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

σημερα ασχοληθηκα επιτελους με το εξωφυλλο. :) αναμενω κριτικες και σχολια!(αν και δεν διορθωνεται επειδη εχει πολυ μολυβι κ θα λασπωσει)

 

post-18683-13190472019343_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

σημερα ασχοληθηκα επιτελους με το εξωφυλλο. :) αναμενω κριτικες και σχολια!(αν και δεν διορθωνεται επειδη εχει πολυ μολυβι κ θα λασπωσει)

 

post-18683-13190472019343_thumb.jpg

Πολύ καλό,εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ!!!προχώρα στο παρασύνθημα...ααα και εννοείται ότι τα γράμματα να μην είναι τόσο λαμπερά(αν και νομίζω ότι τα έβαλες για να δείξεις που θα μπει ο τίτλος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

:awesome:

 

Μου αρέσει η λεπτομέρεια, μου αρέσει η έκφραση, το στυλ, η ατμόσφαιρα! Ακόμα και το ντεγκραντέ στον ουρανό δίνει μυστήριο. Καλοδουλεμένο! Ανυπομονώ να δω το κόμικ!!!!

 

:clap2:

 

Συμφωνώ βέβαια με τον προλαλήσαντα για τα γράμματα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τι λες; θα το χρωματίσεις;;

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14926
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι να σου Παναγιωτη ξερεις την αποψη μου για το σχεδιο σου πολλα :respect: προχωρα δυναμικα και μη κολλας πουθενα !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

τι λες; θα το χρωματίσεις;;

 

:cheers3:

 

δεν εχω σκοπο να το χρωματισω Γεωργο,ειδικα αυτο,θα κανω λιγο επεξεργασια στο φωτοσοπ αλλα θα το διατηρησω ασπρομαυρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Θεωρώ ότι η γραμματοσειρά και το ντηζάιν του τίτλου είναι απλώς πρόχειρα, για να αποφασίσεις την θέση του τίτλου στην σελίδα κ.τ.λ, γιατί αν ήταν στα σοβαρά θα ήταν απλώς αστείο να σχολιάσω.

 

Αυτοί στο βάθος γιατί έχουν το μισό ύψος από τους ανθρώπους σε πρώτο πλάνο; Είναι νάνοι;

Σε ρωτάω απολύτως φιλικά και με την καλύτερη των διαθέσεων: έχεις κάνει ποτέ προοπτική;Ξέρεις τι είναι ο ορίζοντας, τα σημεία φυγής;

Επειδή δεν γνωρίζω τι έχεις κάνει από σχέδιο, ο πλήρης μου σχολιασμός θα γίνει μετά την απάντησή σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η γραμματοσειρά που έχεις επιλέξει δεν είναι η καταλληλότερη και δεν δένει με το σχέδιό σου. Το σχέδιο σου είναι πολύ άτονο (λόγω μολυβιού) και δεν ταιριάζει με έναν τόσο φανταχτερό τίτλο. Αν σκοπεύεις να αφήσεις το εξώφυλλό σου όπως έχει (μόνο με μολύβι) τότε καλύτερα ο τίτλος σου να είναι χωρίς καθόλου χρώμα, ας είναι μαύρος με μια καλή γραμματοσειρά που θα δουλέψεις καλά στο χέρι. Να στο πω κι αλλιώς, στο σχέδιό σου δεν έχεις κάποιο στοιχείο "στυλιζαρησμένο" ώστε να ταιριάζει και να δένει με έναν "στυλιζαρησμένο" τίτλο. Συμβουλεύω το εξής: διάλεξε μια ωραία και ταιριαστή με το εξώφυλλό σου γραμματοσειρά (όχι την mistral) και αντίγραψέ την όσο καλύτερα και πιο προσεκτικά μπορείς με το χέρι σου! Και να δεις πόσο ωραία θα δέσει και θα αναδείξει και το ίδιο το εξώφυλλο. Όλα τα παραπάνω… εάν είσαι σίγουρος πως δεν θέλεις χρώμα στο σχέδιό σου.

 

Από την άλλη… προσωπικά πάντα, πιστεύω πως είναι απαραίτητο το χρώμα στο εξώφυλλό σου (συν το σκεπτικό ότι υπάρχει λόγος που δεν συναντάμε συχνά εξώφυλλα σχεδιασμένα μόνο με μολύβι). Μπορείς τουλάχιστον να δοκιμάσεις να χρωματίσεις και μετά αποφασίζεις. Θεωρώ πως η ιδανικότερη τεχνική που θα ταίριαζε στο σχέδιό σου είναι τα πλακάτα χρώματα! Μιας και έχεις ήδη αρκετές διαβαθμίσεις και τόνους με τα μολύβια σου, δεν χρειάζεται να τις ξανακάνεις και με τον χρωματισμό σου (θα είναι φλυαρία)… απλά βάλε χρώμα πίσω από το σχέδιό σου αλλά χωρίς καθόλου τόνους ή διαβαθμίσεις (οκ, ίσως με ελάχιστες διαβαθμίσεις… σε κάνα ουρανό ας πούμε… ή μπορείς να βάλεις κι από έναν ανοιχτότερο τόνο σε οτιδήποτε τέλος πάντων αλλά μέχρι εκεί και μετρημένα).

 

Επίσης, τα μολύβια σου (μετά την σάρωση εννοώ, δεν ξέρω για τα πρωτότυπα) είναι πολύ αχνά… ανέβασε τα contrast, κάνε τα multiply… ΖΩΝΤΑΝΕΨΕ ΤΑ! Το χρειάζονται και τους λείπει.

 

Παράδειγμα για χρωματισμό: post-10885-1319084123327_thumb.jpg αυτός ο τύπος μου θυμίζει Σον Πεν... :)

 

 

Έχεις το φρεσκοσαρωμένο αρχείο σου με τα μολύβια στο Φότοσοπ… Αφού κάνεις ότι διορθώσεις μπορεί να χρειάζεται και το μετατρέψεις και σε RGB κάνεις τα παρακάτω:

 

Πρώτον, βλέπεις πως στο παραθυράκι των layers έχεις ένα και μοναδικό layer… αυτό της εικόνας σου. Το συγκεκριμένο layer συνήθως είναι και κλειδωμένο… ξεκλείδωσέ το!

 

Τώρα που έχει φύγει το λουκετάκι από το layer σου πατάς: ctrl+A (select all), ctral+C (copy), ctrl+V (paste)… Και τώρα έχεις δυο layer της ίδιας εικόνας.

 

Στο ίδιο παραθυράκι, στα layers, πάνω και σε λευκό πλαίσιο γράφει κάπου normal… κάνε κλικ σε αυτή την επιλογή και θα σου βγάλει μια λίστα επιλογών… επίλεξε multiply και το νέο σου layer θα γίνει διάφανο με αποτέλεσμα να σκουρύνουν και να γίνουν πιο έντονα τα μολύβια σου. Μετά πάτα: ctrl+E (merge down) και θα κάνεις ένα τα δύο σου layers.

 

Για χρώμα τώρα. Δημιούργησε ένα νέο layer (στο παραθυράκι των layers κάτω δεξιά έχει εικονίδιο new layer) και μετακίνησέ το κάτω από το αρχικό layer το οποίο και θα επιλέξεις και θα κάνεις multiply (διάφανο)… επιλέγεις πάλι το νέο layer και χρωματίζεις.

 

Το πιο πιθανό να χρησιμοποιείς ήδη αυτόν τον τρόπο και να τα ξέρεις όλα αυτά αλλά τα ξαναγράφω για καλό και για κακό.

 

Και κάτι ακόμα, η προοπτική είναι πολύ σημαντική για σχέδιο σαν το δικό σου που θες να είναι φωτορεαλιστικό και γεμάτο με κόσμο και κτήρια… βασικά, σου είναι απαραίτητη για να μάθεις να στήνεις όλα τα παραπάνω στον ίδιο χώρο. Αυτή τη στιγμή το κάθε τι που σχεδιάζεις είναι σωστά σχεδιασμένο και στέκει από μόνο του… αλλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα στοιχεία της εικόνας είναι λάθος… και μπορεί αυτό να είναι κάτι που ο μέσος αναγνώστης να μην παρατηρεί και να μην τον ενοχλεί (κυρίως επειδή θα τρίβει τα μάτια του από τις λεπτομέρειες του σχεδίου σου και την όλη σου προσπάθεια) αλλά για τον επαγγελματία εκδότη η έλλειψη σπουδής στο θέμα της προοπτικής (ειδικά σε σχέδιο σαν το δικό σου… που είναι ρεαλιστικό εννοώ) θα τον αποτρέψει από το να σε εκδώσει και ακόμα και από το να σε πάρει στα σοβαρά ως σχεδιαστή κόμικς.

 

Ελπίζω όλες αυτές οι παρατηρήσεις να μην σε απογοητεύουν… καθαρά και μόνον, το τονίζω, επειδή απλά δεν υπάρχει λόγος για να σε απογοητεύσουν! Σχεδιάζεις πολύ καλά και το έχουμε πει αυτό και έχεις μάθει να κάνεις σχεδόν οτιδήποτε (ανθρώπους, ζώα, κτήρια, ναούς, αυτοκίνητα, αντικείμενα, τα πάντα!) με λεπτομέρειες και όλα τα σχετικά και μπράβο… σε αυτά είσαι πολύ καλός! Το επόμενο βήμα, λοιπόν, είναι όλα τα παραπάνω… προοπτική και σύνθεση. Μια ιδέα να πάρεις από το τι εστί προοπτική και σύνθεση στα κόμικς (διαβάζοντας σχετικά βιβλία και συζητώντας με άλλους κομίστες αλλά και με την εξάσκηση εννοείται) θα είναι αρκετή για να εκτινάξει σε νέα επίπεδα την δουλειά σου… οπότε συνέχισε αυτό που κάνεις: να το ψάχνεις και να ενοχλείς κόσμο!

 

Για προοπτική μπορείς να ψάξεις αυτό post-10885-13190841375214_thumb.jpg

 

 

Ανυπομονώ για την συνέχεια ρε συ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

φιλε η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη,σε καμια περιπτωση δεν με απογοητευουν αυτα που λες,απλα τριβω τα ματια μου για το οφελος που εχω που μπηκα τελειως τυχαια στο foroym greekcomiks!ο λογος που μπηκα ηταν για να μαθω,να μαθω τι πρεπει να κανω ωστε να γινω καλυτερος σ αυτο τον τομεα και με τις συμβουλες σας προχωραω μπροστα ενω για περιπου 10 χρονια ειχα μεινει στασιμος στο θεμα κομιξ,απλα το γεγονος οτι δεν τα παω καλα(οσο θα επρεπε) με την τεχνολογια με κανουν να ειμαι ανικανος να κανω το χρωμα που δειχνεις(μη μου πεις οτι περιμενεις να το χρωματισω ετσι!!! :lol::lol: ).

Για μενα οι αρνητικες κριτικες ειναι χρησιμοτερες κ απο τις θετικες γιατι αυτο ειναι το κερδος μου :yahoo: .Συνεχιστε ακαθεκτα κριτικη και πληροφοριες για να συνεχισω κ εγω να σχεδιαζω! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ρωτάω απολύτως φιλικά και με την καλύτερη των διαθέσεων
το ξερω ρε συ, :)
έχεις κάνει ποτέ προοπτική;Ξέρεις τι είναι ο ορίζοντας, τα σημεία φυγής;
δεν εχω κανει ειδικα μαθηματα προοπτικης,γνωριζω τις εννοιες που λες σαν λεξεις αλλα επιφανειακα.η προοπτικη που εχω διδαχτει ειναι αυτη που χρειαζεται γ σχεδιο εκμαγειου.Δεν εχω κανει ποτε τοπια η χωρους.

για τον τιτλο ναι προχειρος ειναι,μην τον λαβεις υποψιν. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Moυ φαίνεται λίγο κουλό το να κάνεις προσχέδιο ή τελικό σχέδιο ενός άλμπουμ, χωρίς να υπάρχει άλμπουμ, αλλά δεν τρέχει τίποτα δικό σου είναι το topic και ανεβάζεις ό,τι θέλεις.

Ο τρόπος που χρωμάτισε ο geokon το σχέδιό σου είναι πολύ απλός και εύκολος για να τον χρησιμοποιήσεις, δίνει άλλωστε και οδηγίες χρήσης... και νομίζω πως με ελάχιστες προσθήκες σε κάποια φωτάκια νομίζω πως είναι επαρκής για τα σχέδιά σου. Για τον τίτλο (γενικά για το λέτερινγκ σου) και την προοπτική δεν κάνω κανένα σχόλιο, έχω ξαναγράψει στο παρελθόν και δεν επανέρχομαι.

Άλλο θέλω να σου προτείνω, άποψη μου είναι πως το σχέδιό σου είναι σε καλό δρόμο και το βελτιώνεις συνεχώς, πρέπει όμως πλέον να κάτσεις και να εκπαιδευτείς στην αφήγηση, δηλαδή κάτσε και κάνε μονοσέλιδες ή δισέλιδες ιστορίες, όπου δεν θα γίνεται απαραίτητα τίποτα συγκλονιστικό, αλλά θα υπάρχει μία αφήγηση με αρχή, μέση και τέλος, λέω για παράδειγμα μια σαχλαμάρα, ένας τύπος που ξυπνάει, πλένεται, ξυρίζεται, πίνει τον καφέ του, τρώει το πρωινό του, παρφουμάρεται και όταν ανοίγει την πόρτα του σπιτιού του, ανακαλύπτει ότι γύρω του η υπόλοιπη πολυκατοικία έχει γκρεμιστεί και από κάτω είναι το χάος (επαναλαμβάνω ότι έγραψα μια βλακεία για παράδειγμα...). Με τέτοια μικρά "στιγμιότυπα" μπορείς να καταπιαστείς και μ' αυτό τον τρόπο να μάθεις να στήνεις μικρά κόμικς που θα έχουν μια σύντομη ιστορία, ώστε να εκπαιδευτείς στη σκηνοθεσία, στο ντεκουπάζ, στην αφήγηση. Κάν' το ακόμα και σε μορφή προσχεδίων, γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο για έναν δημιουργό που δεν έχει κάνει παρά μια-δυο δισέλιδες ιστορίες να καταπιαστεί με ένα άλμπουμ 80-100 σελίδων, ακόμα και 46 σελίδων. Είναι δύσκολο και πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα επέλθει κόπωση και απογοήτευση. Αυτό το έγραψα και για τον Γρηγόρη σε άλλο τόπικ, αλλά θαρρώ πως είναι μια πιθανή έκβαση όταν καταπιάνεσαι με πολύ μεγάλα πρότζεκτ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τα πλακάτα χρώματα είναι πολύ απλός χρωματισμός (...είναι λες και βάφεις στο paint των windows)

απλά επιλέγεις με λάσο την περιοχή που θες να βάψεις και ρίχνεις χρώμα με τον κουβά.

 

το σχέδιό σου post-10885-13191166769862_thumb.jpg

 

ορίστε και το χρώμα που μπαίνει από πίσω post-10885-13191166923435_thumb.jpg (πιο απλό χρώμα δεν γίνεται)

 

τα ενώνεις και βγαίνει αυτό post-10885-13191167002117_thumb.jpg

 

αν ακολουθήσεις τις παραπάνω οδηγίες θα καταλάβεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

α,καλο, απλα τα λειερς δεν εχω κατανοησει πως λειτουργουν,δηλαδη πως συμπιπτει το χρωμα με το περιγραμμα της φιγουρας και να εχει χαμηλο opacity ωστε να φαινεται απο κατω το μολυβι αλλα θα δοκιμασω κ τα ξαναλεμε :beer:

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

πολύ δυνατό σχέδιο και όντως το χρώμα του προσθέτει

 

:respect::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

α,καλο, απλα τα λειερς δεν εχω κατανοησει πως λειτουργουν,δηλαδη πως συμπιπτει το χρωμα με το περιγραμμα της φιγουρας και να εχει χαμηλο opacity ωστε να φαινεται απο κατω το μολυβι αλλα θα δοκιμασω κ τα ξαναλεμε :beer:

δεν είναι σε χαμηλό opacity το layer είναι 100%. Το χρώμα δεν συμπίπτει με το περίγραμμα από μόνο του. Πρέπει να πάρεις το lasso tool (shortcut L) και να κάνεις μια μάσκα γύρω από το κομμάτι του σχεδίου σου που θέλεις να γεμίσεις με χρώμα. Δημιουργείς μετά ένα δεύτερο layer πάνω από το background (το σχέδιό σου παραμένει σε normal mode) που θα είναι σε multiply, δηλαδή διαφανές, και εκεί γεμίζεις με χρώμα τη μάσκα που έχεις κάνει, πατάς μετά control+d (δηλαδή deselect) και συνεχίζεις να μασκάρεις το επόμενο κομμάτι του σχεδίου κ.ο.κ. Θέλει κάποια ώρα για να μασκάρεις όλο σου το σχέδιο και να μην έχει κενά και τρύπες.

 

Νομίζω είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιείς το polygonal lasso tool (θα εμφανιστεί όταν κλικάρεις πάνω στο lasso και κρατήσεις πατημένο το αριστερό κλικ του ποντικιού). Όταν δεις ότι κάποιο σημείο που ήθελες να το επιλέξεις σου ξέφυγε, με επιλεγμένο πάντα το lasso, πατάς shift και επιλέγεις και αυτό το σημείο που ξέφυγε, αντίθετα αν επέλεξες και κάποιο σημείο που δεν ήθελες με το lasso πατώντας ταυτόχρονα το alt ξεμασκάρεις το σημείο που δεν θέλεις. Στην πράξη είναι πιο εύκολα από ότι στην περιγραφή...

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

να εκπαιδευτείς στην αφήγηση
αυτο το δουλευω απλα δεν ειμαι ακομη σε θεση να δειξω κατι,υπομονη!!

εκανα μια (αθλια)δοκιμη στα λευερςpost-18683-13192003997298_thumb.jpg,απλα αν μπορει να βοηθησει καποιος πως γινεται οταν βαφεις με τον κουβα,να φαινεται απο κατω η σκια μαυρη κ οχι να περνει το χρωμα του κουβα σε πιο σκουρο,πχ κιτρινο :efxaristo:

οχι οτι θα ασχοληθω πολυ με το χρωμα αυτες τις μερες,προτεραιωτητες μου ειναι η αφηγηση,το λετερινγκ και η προοπτικη και σε δευτερη φαση το χρωμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

αυτο το δουλευω απλα δεν ειμαι ακομη σε θεση να δειξω κατι,υπομονη!!

εκανα μια (αθλια)δοκιμη στα λευερς,απλα αν μπορει να βοηθησει καποιος πως γινεται οταν βαφεις με τον κουβα,να φαινεται απο κατω η σκια μαυρη κ οχι να περνει το χρωμα του κουβα σε πιο σκουρο,πχ κιτρινο :efxaristo:

οχι οτι θα ασχοληθω πολυ με το χρωμα αυτες τις μερες,προτεραιωτητες μου ειναι η αφηγηση,το λετερινγκ και η προοπτικη και σε δευτερη φαση το χρωμα

Αυτό δεν μπορεί να συμβεί με το multiply, για την ακρίβεια δεν μπορεί να συμβεί με κανένα mode, όταν δουλεύεις με μολύβια, φαντάσου ότι το multiply είναι μία πλαστική διαφάνεια μπλε, κίτρινη, κόκκινη οποιουδήποτε χρώματος που τη βάζεις πάνω από ένα σχέδιό σου στο χαρτί, ό,τι χρώμα είναι η διαφάνεια θα φαίνεται και το σχέδιό σου, από γκρίζο-μαύρο με μπλε διαφάνεια από πάνω του θα μπλεδίσει, με κίτρινο θα κιτρινίσει κ.ο.κ.

Για να καταλάβεις τις ομάδες των layers η πρώτη (multiply κτλ.) επηρεάζει τα σκούρα χρώματα, η δεύτερη τα λευκά (lighten) και η τρίτη τη φωτεινότητα των χρωματών (overlay) τα υπόλοιπα κάνουν κατά μόνας μοναδικές λειτουργίες (color, hue, saturation, difference)

Επισυνάπτω ένα αρχειάκι για να δεις τη διαφορά σε κάποια modes που μπορεί να χρησιμοποιήσεις (έχω χρησιμοποιήσει την ίδια μπλε απόχρωση σε όλα τα καρέ)

post-7515-13192070119159_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ομορφο και χρησιμο(για μενα τουλαχιστον) ποστ,ευχαριστω! :efxaristo::efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πες μας και πως σου φαίνεται... :cheers3:

 

εγώ πιστεύω είναι σε καλό δρόμο και αξίζει να ασχοληθείς με αυτόν τον χρωματισμό για το εξώφυλλο (ακόμα και ο "στυλιζρησμένος" τίτλος δένει καλύτερα τώρα που έχεις και χρώμα, δε νομίζεις;; )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ναι,βασικα μου αρεσε η ιδεα σου να ειναι εγχρωμος ο ηρωας και οι αλλοι να χανονται στην ιδια αποχρωση πισω...δεν ξερω αν το εκανες επιτηδες,η αν ηθελες να δειξεις μονο τη φιγουρα,αλλα μου αρεσε αυτο το στοιχειο κ το χρησιμοποιησα,δεν θα ηθελα να κανω κλασικο χρωματισμο με ρεαλιστικα χρωματα σε ολους τους χαρακτηρες και το φοντο. :beer:

 

να σου πω τελικα σ αυτο η προοπτικη ειναι λαθος ε?δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον οι μπροστινες φιγουρες πατανε σε λαθος αξονα,θα επρεπε να πανε πιο πανω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Ελπίζω να μη σε πρήζουμε πολύ αλλά έκανα ένα στήσιμο πολύ πρόχειρο, γιατί νομίζω ότι κάπως έτσι μοιάζει

πιο πολύ με εξώφυλλο, δίνει βάση στον ήρωα της ιστορίας σου, ξεχωρίζει και δείχνει την προσωπικότητα του χαρακτήρα, γιατί το δικό σου μου φαίνεται λίγο φλύαρο και χωρίς σημείο εστίασης (μη λαμβάνεις υπόψη τον τίτλο, τη γραμματοσειρά και τα χρώματα, απλώς το στήσιμο δες)

post-7515-13194460515552_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ελπίζω να μη σε πρήζουμε
οχι δεν ειναι πρηξιμο,χρειαζομαι τις ιδεες σας για να φτιαξω την αισθηση μου ως προς τη συνθεση.Ενδιαφερουσα αποψη,απλα κατι μου φαινεται περιεργο...δεν μπορω να προσδιορισω ακριβως τι...θα το συγκρινω κ με καποιες δικες μου ιδεες να βγαλω συμπερασμα.παντως το καλο στο δικο σου ειναι οτι κρυβει το λαθος που εχω κανει στην προοπτικη :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

α,εσυ εκατσες και εβαλες και φωτακια στο χρωμα κ στην καμπαρντινα! :best: τωρα το ειδα...το δικο μου ειναι οντως φλυαρο,ο ηρωας μου ειναι μικρος σε σχεση με το περιβαλλον αλλα δεν μ αρεσει το πορτρετο που εχω κανει για να το βαλω πιο μεγαλο.δεν το εφτιαξα για να φαινεται σε κοντινο και χανει σε σχεση με το σχεδιο της καμπαρντινας...θα δω ομως πως θα το συνδυασω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

α,εσυ εκατσες και εβαλες και φωτακια στο χρωμα κ στην καμπαρντινα! :best: τωρα το ειδα...το δικο μου ειναι οντως φλυαρο,ο ηρωας μου ειναι μικρος σε σχεση με το περιβαλλον αλλα δεν μ αρεσει το πορτρετο που εχω κανει για να το βαλω πιο μεγαλο.δεν το εφτιαξα για να φαινεται σε κοντινο και χανει σε σχεση με το σχεδιο της καμπαρντινας...θα δω ομως πως θα το συνδυασω

νομίζω πως είναι καλύτερο να κάνεις 5-6, όσα χρειάζεται τέλος πάντων, προσχέδια της σύνθεσης του εξωφύλλου με πολύ αδρές γραμμές και σε μικρό μέγεθος και αφού καταλήξεις στη σύνθεση, να κάνεις το τελικό σου σχέδιο. Μη δαπανάς τον κόπο σου δουλεύοντας ένα σχέδιο, όπως έκανες με τόσες λεπτομέρειες, και τελικά μένει στο ράφι γιατί έχει π.χ. πρόβλημα στην προοπτική, αυτό λύσε το στα προσχέδια. Εντάξει, ποτέ δεν πάει τζάμπα ο κόπος όταν κάνεις ένα σχέδιο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι περιττός ως ένα βαθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

εχεις δικιο,δεν το εχω παρει τοσο σοβαρα,τα σχεδια μου ειναι μια παρορμηση εχω ταση να πιανω το μολυβι κ μετα παει μονο του,δεν τα κανω κατοπιν ωριμου σκεψεως κ με τη σκεψη οτι θα γινουν πραγματικο αλμπουμ,γ αυτο βγαινουν με ατελειες σε βασικα σημεια.σκεφτομαι ερασιτεχνικα κ το κανω για διασκεδαση και δεν πιεζομαι οσο πρεπει...ωστε να φτιαξω ενα σωστα δομημενο αλμπουμ.

τελοσπαντων με αυτα θελω να πω οτι αν τελικα φτιαξω αυτο το αμπουμ θα ξαναμπω στη διαδικασια του εξωφυλλου με βαση την ιστορια και με πιο σοβαρη αντιμετωπιση γιατι το προηγουμενο εγινε στο ποδι,προς το παρον ας το θεωρησουμε εναν πειραματισμο εξωφυλλου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

χμ,και ενα σκιτσακι με γραφιδα,καπως παραξενο,ειχα πολυ καιρο να τη δοκιμασω κ ειπα να ξαναρχισω...

post-18683-13194795663131_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13479
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ακομη μερικοι πειραμματισμοι με γραφιδα :D

 

 

 

post-18683-13197511601667_thumb.jpg post-18683-13197511835243_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ

 

:div: & :div: , :div: + :div: !!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4541 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

φοβερα σχεδια,μπραβο ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.