Μετάβαση στο περιεχόμενο

σχεδια Eπιθεωρητή LE PIT


Επιθεωρητής Le Pit

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  17876
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  212
  • Reputation:   802
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

το cbr στην ουσια ειναι ένα αρχείο rar

 

που μέσα έχει εικόνες . Παίρνεις το αρχείο .rar και κάνεις μετονομασία και βάζεις κατάληξη.cbr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Και εγώ μια από τα ίδια το βλέπω ειδικά για το μελάνωμα και το lettering/ballons και για το χρώμα κάτι πάει και έρχεται ανάλογα αν με εμπνέει το σκίτσο που έχω κάνει τόσο ώστε να το χρωματίσω και κυρίως να το κάνω σωστά... μακάρι δηλ. να υπήρχε μια ομάδα ατόμων που ο καθένας να αναλαμβάνει το κομμάτι του αυτό που του αρέσει ή που έχει τη πιο πολλή εξάσκηση και ξέρει να το κάνει αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι διαφορετική πρέπει σιγά σιγά να τα μαθαίνουμε όλα και από λίγο ειδικά όταν είναι στο ξεκίνημα σου.

Aυτή η αντίληψη λίγο περίεργη μου φαίνεται, κάνω κόμικς, κατ' εμέ, σημαίνει αφηγούμαι μια ιστορία με εικόνες με ή χωρίς λόγια, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο λες ότι κάνω κόμικς και τελικά εννοείς είμαι καλός στο μελάνωμα ή είμαι καλός στο λέττερινγκ, αυτό είναι ένα τεχνικό πράγμα που φυσικά απαιτεί γνώση και ταλέντο, αλλά δεν αποτελεί ακριβώς "δημιουργία" το να κάνεις το μελάνωμα σε σχέδια κάποιου άλλου ή να του βάζεις τα μπαλονάκια και το κείμενο στον υπολογιστή, ούτε καν χειρόγραφα, όπως έκανε η Καλλίδου στη Βαβέλ. Η βιομηχανική γραμμή παραγωγής, δηλαδή άλλος σχέδιο, άλλος μελάνι, άλλος χρώμα, άλλος λέττερινγκ, ξεκίνησε στην Αμερική για λόγους βιομηχανικής ταχύτατης παραγωγής συνεχώς νέων τίτλων, δεν μπορώ να καταλάβω κάποιος στην Ελλάδα που ξεκινάει να κάνει τα δικά του κόμικς να θέλει και μια στρατιά υποστηρικτική από δίπλα του!!! Πού είναι η δημιουργία; Πού είναι το ψάξιμο; Πού είναι η σπουδή; Πού είναι η επιθυμία για έκφραση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

τι είναι το .cbr?Φιλε mr-d ειμαι μαλλον πισω στην αργκω των pc δια την ηλικια μου...:lol: )

 

 

το cbr στην ουσια ειναι ένα αρχείο rar

 

που μέσα έχει εικόνες . Παίρνεις το αρχείο .rar και κάνεις μετονομασία και βάζεις κατάληξη.cbr

 

αυτο ακριβώς που είπε ο εικονικός. ένα συμπιεσμένο αρχείο με εικόνες οπου το ανοίγεις με ενα προγραμματάκι πχ cdisplay

και διαβάζεις το κόμικ εύκολα στην οθόνη του υπολογιστή σου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

οκ,θα το εχω υποψιν :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Aυτή η αντίληψη λίγο περίεργη μου φαίνεται, κάνω κόμικς, κατ' εμέ, σημαίνει αφηγούμαι μια ιστορία με εικόνες με ή χωρίς λόγια, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο λες ότι κάνω κόμικς και τελικά εννοείς είμαι καλός στο μελάνωμα ή είμαι καλός στο λέττερινγκ, αυτό είναι ένα τεχνικό πράγμα που φυσικά απαιτεί γνώση και ταλέντο, αλλά δεν αποτελεί ακριβώς "δημιουργία" το να κάνεις το μελάνωμα σε σχέδια κάποιου άλλου ή να του βάζεις τα μπαλονάκια και το κείμενο στον υπολογιστή, ούτε καν χειρόγραφα, όπως έκανε η Καλλίδου στη Βαβέλ. Η βιομηχανική γραμμή παραγωγής, δηλαδή άλλος σχέδιο, άλλος μελάνι, άλλος χρώμα, άλλος λέττερινγκ, ξεκίνησε στην Αμερική για λόγους βιομηχανικής ταχύτατης παραγωγής συνεχώς νέων τίτλων, δεν μπορώ να καταλάβω κάποιος στην Ελλάδα που ξεκινάει να κάνει τα δικά του κόμικς να θέλει και μια στρατιά υποστηρικτική από δίπλα του!!! Πού είναι η δημιουργία; Πού είναι το ψάξιμο; Πού είναι η σπουδή; Πού είναι η επιθυμία για έκφραση; :thinking:

 

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο και εγώ πιστεύω ότι όταν κάνεις κόμικς εννοείς ότι μπορείς να αφηγηθείς μια ιστορία με εικονες ειτε ειναι δική σου είτε κάποιου άλλου αλλά από τη στιγμή που κάνεις κάποιο κόμικ και σου ζητάνε να είναι καλό το μελάνωμα , ο χρωματισμός και το lettering που απο μόνα τους δεν είναι στοιχειά δημιουργικότητας αλλά η λεπτομέρεια που συμβάλλει στη δημιουργία ενός κόμικ γιατι να τα θεωρούμε κάτι ξεκομμένο και καθαρά σαν κάτι τεχνικό είτε το κάνεις ο ίδιος είτε το κάνει κάποιος άλλος.... ακόμα και η βιομηχανική γραμμή παραγωγής είναι μια μορφή κόμικ που γιατί οχι να μη μπορεί να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα πόσο μάλιστα όταν κάποιος θέλει να κάνει κάποιο κόμικ αλλα υστερεί σε κάποια σημεία γιατί να μην υπάρξει συνεργασία με κάποιο αλλο δημιουργό ακόμα και στο ξεκίνημα του και να λειτουργούν σαν ομάδα πχ αν ο pit του κάτσει κάποιο σενάριο που μπορεί να το βγάλει πέρα σχεδιαστικά αλλά δε θέλει ή δε μπορεί να κάνει το lettering και το χρωματισμό γιατί να μη προτείνω να τον βοηθήσω να το κάνω εγώ για αυτών ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος και πάντα στα πλαίσια της συνεργασίας και της ομαδικότητας δε μιλάω για στρατιά οπού κάποιος δίνει εντολές και οι άλλοι εκτελούν ή οι πολλοί βοηθάνε έναν που δεν το αξίζει μιλάω για επικοινωνία, συνεργασία και ομαδικότητα μεταξύ δημιουργών που μαζί ψάχνουν, μαζι δημιουργούν, μαζί εκφράζονται και μαζί περνάνε τη φάση της σπουδής ... πιστεύω ότι και αυτός ο τρόπος είναι μια έκφραση δημιουργίας κόμικς... η αποψη μου δηλαδη και οχι ο κανόνας. :beer:

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο και εγώ πιστεύω ότι όταν κάνεις κόμικς εννοείς ότι μπορείς να αφηγηθείς μια ιστορία με εικονες ειτε ειναι δική σου είτε κάποιου άλλου αλλά από τη στιγμή που κάνεις κάποιο κόμικ και σου ζητάνε να είναι καλό το μελάνωμα , ο χρωματισμός και το lettering που απο μόνα τους δεν είναι στοιχειά δημιουργικότητας αλλά η λεπτομέρεια που συμβάλλει στη δημιουργία ενός κόμικ γιατι να τα θεωρούμε κάτι ξεκομμένο και καθαρά σαν κάτι τεχνικό είτε το κάνεις ο ίδιος είτε το κάνει κάποιος άλλος.... ακόμα και η βιομηχανική γραμμή παραγωγής είναι μια μορφή κόμικ που γιατί οχι να μη μπορεί να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα πόσο μάλιστα όταν κάποιος θέλει να κάνει κάποιο κόμικ αλλα υστερεί σε κάποια σημεία γιατί να μην υπάρξει συνεργασία με κάποιο αλλο δημιουργό ακόμα και στο ξεκίνημα του και να λειτουργούν σαν ομάδα πχ αν ο pit του κάτσει κάποιο σενάριο που μπορεί να το βγάλει πέρα σχεδιαστικά αλλά δε θέλει ή δε μπορεί να κάνει το lettering και το χρωματισμό γιατί να μη προτείνω να τον βοηθήσω να το κάνω εγώ για αυτών ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος και πάντα στα πλαίσια της συνεργασίας και της ομαδικότητας δε μιλάω για στρατιά οπού κάποιος δίνει εντολές και οι άλλοι εκτελούν ή οι πολλοί βοηθάνε έναν που δεν το αξίζει μιλάω για επικοινωνία, συνεργασία και ομαδικότητα μεταξύ δημιουργών που μαζί ψάχνουν, μαζι δημιουργούν, μαζί εκφράζονται και μαζί περνάνε τη φάση της σπουδής ... πιστεύω ότι και αυτός ο τρόπος είναι μια έκφραση δημιουργίας κόμικς... η αποψη μου δηλαδη και οχι ο κανόνας. :beer:

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η βιομηχανική παραγωγή κόμικς δεν είναι δημιουργία, είναι κανονικότατη δημιουργία, αλλά άλλου επιπέδου και άλλων απαιτήσεων και απέχει πολύ από τα ελληνικά δεδομένα της εγχώριας παραγωγής, επίσης δεν έγραψα ότι δεν είναι καλό να συνεργάζεται ένας δημιουργός με κάποιον άλλο, σε οποιοδήποτε επίπεδο, σενάριο, μελάνια, βάλε μέσα ό,τι γουστάρεις κι αγαπάς, αλλά λίγο με μπερδεύεις, εξηγούμαι, έστω ότι ξεκινάει κάποιος να ασχοληθεί με τα κόμικς ως δημιουργός, για χ, ψ, ω λόγους προσωπικούς, ας πούμε γιατί θέλει κάτι να εκφράσει, να αφηγηθεί μια ιστορία, ένα συναίσθημα, σκέψεις, προβληματισμούς κ.λπ. εγώ αυτή τη διαδικασία τη φαντάζομαι ως μία προσωπική αφιέρωση σ' αυτό το ψάξιμο και την αναζήτηση, ούτως ώστε μετά από κάποιο καιρό να δείξει μια μικρή ή μεγάλη πρώτη του ολοκληρωμένη δουλειά, η οποία θα δείχνει το αποτέλεσμα της προσωπικής του ενασχόλησης. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "σου ζητάνε να είναι καλό το μελάνωμα" ποιος στο ζητάει; Οι εκδότες; Ποιοι εκδότες; Έφτασες κιόλας εκεί; Και τι σημαίνει καλό μελάνωμα; Και γιατί είναι απαραίτητο το μελάνι; Επειδή βαριέμαι να επεκτείνομαι... το ρεζουμέ που θέλω να καταλήξω είναι ότι τη στιγμή που ξεκινάει κάποιος δεν χρειάζεται ούτε συνεργασίες ούτε φωτοσόπια ούτε painter ούτε τίποτα αρκεί να βάλει κάτω μια κόλλα χαρτί να φτιάξει μια ιστορία σε σενάριο και να το αφηγηθεί με εικόνες. Γι' αυτό που λες "όταν κάποιος θέλει να κάνει κάποιο κόμικ αλλα υστερεί σε κάποια σημεία γιατί να μην υπάρξει συνεργασία" εγώ δυστυχώς εδώ διαφωνώ κάθετα, αν αυτός ο κάποιος είναι αρχάριος, σύμφωνοι να ζητήσει βοήθεια και γνώμες και συμβουλές, αλλά άποψή μου είναι να στρώσει το κωλαρίνι του και να κάνει κουτσά στραβά και τα μελάνια και τα χρώματα και όλα. Θα έρθει κι ο καιρός για συνεργασίες, όχι όμως πριν κατακτήσει κάποια στοιχεία μόνος του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η βιομηχανική παραγωγή κόμικς δεν είναι δημιουργία, είναι κανονικότατη δημιουργία, αλλά άλλου επιπέδου και άλλων απαιτήσεων και απέχει πολύ από τα ελληνικά δεδομένα της εγχώριας παραγωγής, επίσης δεν έγραψα ότι δεν είναι καλό να συνεργάζεται ένας δημιουργός με κάποιον άλλο, σε οποιοδήποτε επίπεδο, σενάριο, μελάνια, βάλε μέσα ό,τι γουστάρεις κι αγαπάς, αλλά λίγο με μπερδεύεις, εξηγούμαι, έστω ότι ξεκινάει κάποιος να ασχοληθεί με τα κόμικς ως δημιουργός, για χ, ψ, ω λόγους προσωπικούς, ας πούμε γιατί θέλει κάτι να εκφράσει, να αφηγηθεί μια ιστορία, ένα συναίσθημα, σκέψεις, προβληματισμούς κ.λπ. εγώ αυτή τη διαδικασία τη φαντάζομαι ως μία προσωπική αφιέρωση σ' αυτό το ψάξιμο και την αναζήτηση, ούτως ώστε μετά από κάποιο καιρό να δείξει μια μικρή ή μεγάλη πρώτη του ολοκληρωμένη δουλειά, η οποία θα δείχνει το αποτέλεσμα της προσωπικής του ενασχόλησης. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "σου ζητάνε να είναι καλό το μελάνωμα" ποιος στο ζητάει; Οι εκδότες; Ποιοι εκδότες; Έφτασες κιόλας εκεί; Και τι σημαίνει καλό μελάνωμα; Και γιατί είναι απαραίτητο το μελάνι; Επειδή βαριέμαι να επεκτείνομαι... το ρεζουμέ που θέλω να καταλήξω είναι ότι τη στιγμή που ξεκινάει κάποιος δεν χρειάζεται ούτε συνεργασίες ούτε φωτοσόπια ούτε painter ούτε τίποτα αρκεί να βάλει κάτω μια κόλλα χαρτί να φτιάξει μια ιστορία σε σενάριο και να το αφηγηθεί με εικόνες. Γι' αυτό που λες "όταν κάποιος θέλει να κάνει κάποιο κόμικ αλλα υστερεί σε κάποια σημεία γιατί να μην υπάρξει συνεργασία" εγώ δυστυχώς εδώ διαφωνώ κάθετα, αν αυτός ο κάποιος είναι αρχάριος, σύμφωνοι να ζητήσει βοήθεια και γνώμες και συμβουλές, αλλά άποψή μου είναι να στρώσει το κωλαρίνι του και να κάνει κουτσά στραβά και τα μελάνια και τα χρώματα και όλα. Θα έρθει κι ο καιρός για συνεργασίες, όχι όμως πριν κατακτήσει κάποια στοιχεία μόνος του.

 

Χιλια συγγγνωμη αλλα σιγουρα με παρεξήγησες δε τα διατυπωσα σωστα στις προηγουμενες αναρτησεις και σε εχω μπερδεψει μ'αυτα που γραφω και σου εχω δωσει αλλη εικονα...παντα μιλαω απο τη σκοπια του ερασιτεχνη...ακομα καλυτερα ουτε καν απο αυτο το επιπεδο μια και δεν εχω το αναλογο δειγμα να δειξω ως δουλεια και οταν λεω οτι μου ζητανε αυτο και αυτο αναφερουμε στις τυχον συνεργασιες απο αλλους επισης άπειρους διμιουργους συγγραφεις, σκιτσογραφους πες το οπως θες που προεκειπταν απο τα 22 μεχρι τωρα που ειμαι 36...μονο 2 ολοκληρωμενα δειγματα εχω και τα 2 για καποιο fanzin ενα στα 21 μου και ενα στα 36 θα μου πεις τι εκανες μεγαλε ολα αυτα τα χρονια και δεν εστρωνες το κωλαρινι σου για να βγαλεις κατι δικο σου...θα ειναι μεγαλη κουβεντα και θα βγουμε off topic και οτι και αν πω θα ακουστει σαν δικαιολογια και δε μου αρεσει κατι τετοιο...απλα ειμαι ενας τυπος που θελει να κανει κομικς με τον α' ή β' τροπο αλλα αυτη τη φορα δεν θα το αφησω ετσι χωρις να κανω κατι γιατι θα με αφησει...αυτα

Τα ξαναλεμε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν παίρνω θέση εδώ γιατί έχω χεσμένη την φωλιά μου(ο conb μου κάνει το λεττερινγ και τα μπαλουνς).Αλλά εδώ έχετε και οι δύο το δίκιο σας,οπότε δεν επεμβαίνω΄:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

δεν υπάρχει κάποιο θέμα για να παρεξηγηθούμε κουβέντα κάνουμε, μάλλον όμως ψιλοανέβασα τους τόνους

συγγνώμη, καλή συνέχεια, ξύσε τα μολύβια σου κι απάνω τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

καλα παιδια τι εγινε με το θεμα της συνεργασιας :yahoo::confuse: τωρα το ειδα,τελοσπαντων ολα ειναι θεμιτα πιστευω,καλο ειναι βεβαια ο κομιστας να ειναι ολοκληρωμενος αλλα να πω κ εγω την αμαρτια μου στο γυμνασιο πληρωνα τον αδερφο μου(με φραγκοδιφραγκα εννοειται) να μου φτιαχνει τα καρε με το χαρακα!! :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26436
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ενδιαφέρουσα συζήτηση, είδα τα τελευταία σχέδια και όντως είναι πάρα πολύ καλά! :best::cool:

 

Θα συμφωνήσω γενικά με τον pomako ότι χρειάζεται κάποιο "σουλούπωμα", επίσης έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το ωραίο χειροποίητο σχέδιο θα ταίριαζαν πολύ τα χειροποίητα γράμματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

:efxaristo: Eχεις δικιο αλλα δεν μ αρεσει να κανω γραμματα,ισως αν βρω το κουραγιο καποια στιγμη να ξαναφτιαξω ξεχωριστα ολες τις λεζαντες και να τις επικολλησω με φωτοσοπ...παντως αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη γραμματοσειρα η κατι συγκεκριμενο για το φινιρισμα της σελιδας ειμαι ολος αυτια,μαλλον ματια. :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πάντως όχι Comic Sans. Είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να επιλέξεις για οποιονδήποτε σκοπό.

Ρίξε μια ματιά εδώ

Επίσης στο How to έχει ολόκληρο θέμα για μπαλονάκια και τα σχετικά.

Επεξεργασία από Λένα
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Aν εννοεις ως φινιρισμα μιας σελιδας το "template" το στησημο δηλ. της σελιδας με καρε και τις καταλληλες εσοχες για να μπορει να εκτυπωθει θα το σκαναρω και θα σου το στειλω αυριο...ισως σε βοηθησει ...αν δε σημαινει αυτο ας μου εξηγησει καποιος τι σημαινει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καταλαβαίνω φίλε μου Κώστα τι εννοείς και το ότι προτιμάς την συνεργασία και την ομαδικότητα για να ξεπεράσεις κάποιες κομιστικές δυσκολίες αλλά πιστεύω πως τον χρόνο που θα αφιέρωνες για να κάνεις (σε συνεργασία με άλλους) τα μολύβια πχ. για ένα 10σέλιδο κόμικς, θα ήταν προτιμότερο να τον αφιερώσεις σε ένα μόλις 3-4 σελίδων κόμικς το οποίο θα έκανες εξ ολοκλήρου μόνος σου ώστε να επεξεργαστείς και να κατανοήσεις όλες τις φάσεις της δημιουργίας του…

 

Ακόμα κι αν δεν σου ταιριάζει η διαδικασία του χρωματισμού (λέμε τώρα) ή του lettering, καλό θα ήταν να την κατανοήσεις… κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε και στο θέμα συνεργασία/ομαδικότητα γιατί έχει σημασία να γνωρίζεις και τι θα ζητήσεις από τον συνεργάτη σου… όχι απλά να αφήνεις την δουλειά σου στην μοίρα της δίνοντας όλη την ευθύνη στον επόμενο που θα έχει πχ να κάνει το μελάνωμα. Εάν εσύ δεν γνωρίζεις από μελάνωμα (ώστε να δώσεις τα απαραίτητα στοιχεία μέσω του ίδιου του σχεδίου σου για το που θα μελανώσει ο inker) και ο inker δεν γνωρίζει από σχέδιο (ώστε να μπορεί να διαβάσει το σχέδιο σου και να το αναδείξει) τότε η συνεργασία αυτή θα είναι άκαρπη.

 

Και επιμένω και συμβουλεύω να μην υποτιμάτε τα μπαλονάκια και το lettering… όταν κάποιος κατανοεί την σημασία τους, δύσκολα τα εμπιστεύεται σε αλλουνού τα χέρια. Και αν το κάνει, θα το κάνει αφήνοντας ειδικές οδηγίες.

 

Και μην έχεις τους αμερικάνους υπερήρωες ως παράδειγμα… Ναι μεν, ο καθένας είναι στον τομέα του και όλα καλά… αλλά "δεν" πρόκειται περί συνεργασίας. Αν δώσεις το κόμικ ενός αμερικάνου mainstream κομίστα σε ένα κάποιον αμερικάνο letterer με τον οποίο ούτε καν θα γνωρίζονται το αποτέλεσμα και πάλι σωστό θα είναι. Αυτό δεν θα συμβεί επειδή απλά ο δεύτερος καταφέρνει να κατανοήσει και να εντάξει το lettering του στο προσωπικό ύφος του πρώτου… αυτό θα συμβεί επειδή και οι δυο τους δουλεύουν με μια συγκεκριμένη φόρμουλα… με συγκεκριμένους κανόνες… και έτσι και ο πρώτος ξέρει που να αφήσει κενά για τα μπαλονάκια αλλά και ο δεύτερος ξέρει πώς να εντοπίσει τα κενά αυτά. Οπότε είναι λίγο άτοπο να τους έχεις ως παράδειγμα εάν δεν είσαι απόλυτα εξειδικευμένος στον τομέα σου…

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ........ θα τα μιλήσουμε από κοντά… μας έφαγε ο στρατός την τελευταία φορά… :beer7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Οκ καταλαβαινω τι λες και τα αποδεχομαι οπως και αυτα που λεει ο pomakos επειδη εχω αλλη αποψη γενικα και η κουβεντα παει μακρια δε μιλαω για συνεργασια 15χρονου ουτε για 20 και βαλε που ζωγραφιζει σαν 15χρονο αρχαριο που δεν εχει τις βασικες γνωσεις ουτε καν πως να κανει ενα προσχεδιο ή τη συνθεση μιας σελιδας αναφερομαι σε ατομα που το ταλεντο ειναι πηγαιο ή εχουν τη γνωση γιατι καποτε ασχοληθηκαν με το αντικειμενο ή στο κατω κατω εχουν κανει καποια σπουδη αλλα για καποιο λογο δεν εχουν βγαλει δικο τους κομικ εκει σιγουρα θα προσφερω τη βοηθεια μου γιατι και θα μου υποδειξει καποιος και γιατι ξερει να το κανει και εγω στο ελαχιστο μπορω να εκφερω μια αποψη και να το ψαξω στη λεπτομερεια και η βοηθεια μου δε θα ειναι του κανω καποια μολυβια ουτε το χρωμα μια και δεν το εχω δοκιμασει καλα καλα σε κατι δικο μου θα ειναι μονο μεχρι στο επιπεδο που ξερω και που στο κατω κατω θα βοηθησει και εμενα στη δικη μου εξελιξη αλλα και στη δικη του...

Τωρα εγω προσωπικα ρωταω σε οτιδηποτε δε ξερω ή ψαχνω να μαθω για να καλυψω τις ατελειες μου δε θα ζηταγα ποτε να παραδωσω κατι χωρις να ειναι σε καποιο επιπεδο ωστε να μπορει να το αναλαβει καποιος αλλος ο οποιος να εχει κατανοηση εστω και στο ελαχιστο απο σχεδιο ή το στησημο της σελιδας και σιγουρα δε θα εδινα κατι μονο και μονο να μου το συμμαζεψει και οποιος πιστευει οτι η συνεργασια σημαινει κατι τετοιο απλα θα φαει τα μουτρα του, παντα αφου ολοκληρωνα μια σελιδα ρωταγα που θελει διόρθωση απο αυτον που θα εκανε πχ τη μελανι γιατι ειχε τη γνωση και στη συνεχεια το διωρθωνα αφου βεβαια καταλαβαινα τι μου ελεγε...το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι σιγουρα αν δε δοκιμασεις,μελετησεις κατι πρωτα μονος σου μεχρι να το κατανοησης και μετα να μπορεις να το εφαρμωσεις δε βγαινει δουλεια ποσο μαλιστα καποια συνεργασια και μιλαω παντα σε ερασιτεχνικο επιπεδο γι'άυτο τα δυο τρισελιδα που εχω κανει και οτιδηποτε αλλο απο παλια που δεν το εχει δει το "φως" τα εχω κανει μονος μου να πειραματιστω μεχρι να το καταλαβω και να το κανω σωστα εκει και μονο θα δωσω τη βοηθεια μου γιατι θα καταλαβω τη ζηταει ο αλλος και εγω θα καταλαβω τι μου λεει και αντιστροφα και αν κατσει συνεργασια μεταξυ μας καλως

 

Και επειδη βγαινουμε εκτος θεματος στο topic του pit που ειναι για το σχεδιο του καλυτερα να τα πουμε απο κοντα αυτο θα το κανουμε σιγουρα... για το αν δε θα μιλησουμε για τον στρατο και παλι αυτο δεν ειναι :beer:

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

παιδια οποιος θελει ας πειραξει μια σελιδα μου και ας μου την ξεναστειλει ως παραδειγμα σ αυτο το τοπικ για να δω πως θα την μορφοποιουσε καποιος αλλος.Για να βγει και κατι απο αυτη την κουβεντα... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

πείραξα πολύ λίγο τη σελίδα σου, όχι ότι είναι τίποτε ιδιαίτερο, απλώς ξεκαθαρίζουν κάποια στοιχεία νομίζω καλύτερα (αν και είμαι της άποψης ότι το κείμενο καλύτερα θα ήταν να το βάζεις στο χέρι, όχι βέβαια όπως το κάνεις μέχρι τώρα, αλλά με πενάκι προσεκτικά, ίσια και καθαρά)post-7515-13105655055853_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

post-10885-13137899330915_thumb.jpg

 

εγώ στάθηκα περισσότερο στους κενούς σου αχρείαστουε χώρους...

 

 

post-10885-13105683954733_thumb.jpg

να προσέχεις τα καρδραρίσματά σου και θα αναδειχθεί η σελίδα σου

Επεξεργασία από geokon712
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πειραματιστικα λιγο με τα χρωματα για να δω πως βγαινει χρησιμοποιωντας ενα tutorial που μου εδωσε ο gregorius με αυτο δηλ.που σου ειπαν τα παιδια την αλλη φορα που συναντηθηκαμε χρησιμοποιωντας myltiply σε ενα κενο layer πανω απο τη σελιδα δοκιμασε το και πειραματισου και εσυ σε οτι σκιτσο εχεις...αν υπαρχει κατι καλυτερο που θα ταιριαζει με το σκιτσο του pit πειτε το παιδια...

 

ΥΓ πρωτη φορα το χρησιμοποιησα και εγω...

 

post-13060-13105819234614_thumb.jpg

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ευχαριστω πολυ παιδια που ασχολειθηκατε!! :efxaristo: χαρηκα :dance: παρα πολυ που ειδα αυτες τις εκδοχες,ειναι πολυ ομορφα,θα τα μελετησω για να δω ποιες ιδεες μου πηγαινουν περισσοτερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Σημερα εκανα μια προσπαθεια να σουλουπωσω καρε και να βαλω μπαλονακια σε μια σελιδα μου,ηταν αρκετα εκνευριστικη διαδικασια :crying: επειδη μπερδευομουν συννεχεια στο φωτοσοπ....και το ξαναεφτιαχνα απ την αρχη.

Εκανα τα μπαλονακια με γραφιδα και τα γραμματα ειναι μια πιο χειροποιητη γραμματοσειρα που βρηκα.

Περιμενω τις εντυπωσεις και τις παρατηρησεις σας!!δεν ειναι κατι φοβερο αλλα τουλαχιστον πειτε μου αν βλεπεται. :beer:

 

 

post-18683-13108346684438_thumb.jpg post-18683-13108347077408_thumb.jpg post-18683-13108346866229_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Για κάποιον λόγο δεν μπορώ να κάνω ζουμ για να δω γραμματοσειρά κτλ, αλλά είναι νομίζω καλύτερα από τα άλλα που έχω δει.

Το μόνο ενοχλητικό στο μάτι είναι στο πρώτο καρέ, που στρίμωξες το μπαλονάκι ακριβώς κάτω από το κουτάκι. Νομίζω θα ήταν καλύτερο πάνω αριστερά (η πιο κλασική και λειτουργική θέση κουτιών κειμένου) και το μπαλονάκι ως έχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με την Λένα,για το πρώτο καρέ...επίσης έχω την εντύπωση,ότι στο προτελευταίο καρέ το μπαλόνι ομιλίας θα πήγαινε καλλίτερα κάτω δεξιά,έτσι ώστε το μπαλόνι της αφήγησης να πάει λίγο πιο αριστερά πάνω,έτσι ώστε να αναπνεύσει το κτήριο του μπακραουντ.Επίσης,θέλει διόρθωμα η γυναίκα του τελευταίου καρέ.Η στάση της έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος...τσεκαρέ το και εσύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Συμφωνω με τα μπαλονια,εχετε δικιο...αλλα τωρα αν τα διορθωσω και τα αλλαξω θεση θα εχει κενο στο σημειο που βρισκονταν επειδη τα εχω σχεδιασει πανω στο πρωτοτυπο :crying: Μαλλον κανω ανοησια που σημειωνω τα μπαλονια μαζι με το σχεδιο ,πρεπει να κανω το σχεδιο χωρις αυτα και να τα προσθετω μετα. :D

 

Γρηγορη δεν βλεπω το λαθος στη σταση της κοπελας,δεν ειναι απο τα καλυτερα μου σχεδια αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο εμφανες προβλημα :thinking: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν ξέρω ρε συ...όπως το βλέπω, φαίνεται με λυγισμένα τα πόδια χωρίς λόγο και το δεξί χέρι είναι κάπως.Μπορεί να κάνω και λάθος ας βοηθήσει και κάποιος άλλος λέγοντας την γνώμη του..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι και φυσικα και βλεπονται εξαλλου εισαι σε πειραματικο σταδιο ακομα και θα αποκτησεις στη πορεια τη σταθεροτητα που θες στο σχηματισμο τους...στα τετραγωνα πλαισια παιξε λιγακι με το χρωμα και ισως αν τους εβαζες με καποιο περιγραμμα οπως στα στρογγυλα να φαινονταν καλυτερα να εχουν "δομη"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

μπαλωσα λιγο το πρωτο καρε ,εσπρωξα το μπαλονι αφηγησης απ την αλλη κ μπαλωσα την τρυπα. :best:

 

post-18683-13108478574022_thumb.jpg

 

Τα υπολοιπα θα τα ξαναδω αυριο,γρηγορη μπορει να χεις δικιο,η σταση ειναι περιεργη αλλα δεν ξερω αν ειναι και λαθος.θα το ξαναδω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα υπολοιπα θα τα ξαναδω αυριο,γρηγορη μπορει να χεις δικιο,η σταση ειναι περιεργη αλλα δεν ξερω αν ειναι και λαθος.θα το ξαναδω.

 

Πιθανοτητα να μην ειχες την ανεση που εχεις οταν ζωγραφιζεις κατι σε μεγαλυτερο μεγεθος απλα η κοπελια εχει πολλη αδυνατα και ατονα ακρα (στυλ ανορεξικο)...και μια και κοιταει μπροστα εχω την εντυπωση τα πελματα, παπουτσια ειναι προφιλ....λεπτομεριες ειναι αυτα που σου λεω οk...και μια ιδεα αν βλεπεις οτι το balloon σου καλυπτει αρκετο απο το σχεδιο σου σπαστο αν μπορεις σε δυο ή αλλαξε τα λογια της φρασης αν γινεται για να μικρυνει το ballon...πχ στο προτελευταιο καρε θα μπορουσες να βαλεις τη φραση "λιγο αργοτερα" ή "μερικα ποτα αργοτερα" πεξε με τις φρασεις και τα λογια ωστε τα balloons να μη σου τρωνε το σχεδιο αν δεν τους εχεις αφησει το αναλογο περιθωριο

 

:beer:

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3876
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Αλλιώς να μάθεις να ζωγραφίζεις αφήνοντας κενά επαρκή να χωρέσουν ορισμένου μεγέθους μπαλονάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.