Μετάβαση στο περιεχόμενο

σχεδια Eπιθεωρητή LE PIT


Επιθεωρητής Le Pit

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Καλή η προσπάθεια για βελτίωση στο λέτερινγκ, αλλά θέλει λίγη οργάνωση στα προσχέδιά σου, να σχεδιάζεις τα μπαλονάκια με όλο το κείμενο στο μέγεθος που θέλεις και μετά να σχεδιάζεις την τελική εικόνα.

Όσο για την τελευταία εικόνα, νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τα μεγέθη: το κτίριο είναι σωστά στημένο προοπτικά, αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δείξεις ότι οι χαρακτήρες είτε βρίσκονται σε κάποιο ύψωμα είτε να τους μικρύνεις, σε τέτοιο μέγεθος που τους έχεις αν πλησίαζαν στο κτίριο η πρώτη καμάρα του κτιρίου θα τους έφτανε στη μέση. Είναι γιγάντιοι...

Bάζω τρεις εικόνες που βρήκα από το bdgest.com ενός Bέλγου δημιουργού

Série : Gardiens des enfers (Les) σχεδιαστής Jean-Jacques Matteo για να δεις τη διαδικασία που δουλεύει, δηλαδή storyboard (όπου ήδη βάζει τα μπαλονάκια για το κείμενο), μολύβια (με το τελικό κείμενο) και χρώμα

post-7515-13108878254217_thumb.jpgpost-7515-13108878504005_thumb.jpg

post-7515-13108878730463_thumb.jpg

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Εχετε δικιο παιδια,η αληθεια ειναι οτι με τη δικαιολογια του ερασιτεχνη δεν ειχα εμβαθυνει στο στησιμο της σελιδας και στην σωστη αφηγηση,τωρα ομως θα το κανω. :beer:

Εχω κανει παρα πολλα λαθη,οταν σχεδιαζω επειδη δεν κανω καθολου προσχεδιο μου βγαινουν σχεδον στην τυχη οι σκηνες και το στησιμο.Με ενδιαφερει ομως να φτιαξω και κατι σωστο καποια στιγμη...Πολυ εποικοδομητικες οι συμβουλες σας,με βοηθανε πολυ! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Εχετε δικιο παιδια,η αληθεια ειναι οτι με τη δικαιολογια του ερασιτεχνη δεν ειχα εμβαθυνει στο στησιμο της σελιδας και στην σωστη αφηγηση,τωρα ομως θα το κανω. :beer:

Εχω κανει παρα πολλα λαθη,οταν σχεδιαζω επειδη δεν κανω καθολου προσχεδιο μου βγαινουν σχεδον στην τυχη οι σκηνες και το στησιμο.Με ενδιαφερει ομως να φτιαξω και κατι σωστο καποια στιγμη...Πολυ εποικοδομητικες οι συμβουλες σας,με βοηθανε πολυ! :thanks:

ψάξε αυτό το προγραμματάκι είναι μια μαλακιούλα που έχει presets για καρέ σελίδων κόμικς όπου μπορείς να φορτώσεις σχέδια ή φωτογραφίες και να κάνεις και λέτερινγκ, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο απλώς για να φτιάχνεις template μιας σελίδας και να κάνεις πάνω τα προσχέδια

 

http://plasq.com/products/comiclife/win

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ελπιζω να μην εγινα βαρετος επειδη δεν εχω φτιαξει κατι καινουριο,απλα δεν εχω πολυ χρονο και κανω λιγο εξασκηση σ αυτα... :beer:

 

 

 

post-18683-13110054237217_thumb.jpg

 

post-18683-13110055286576_thumb.jpg

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι καλυτερο και οπως ειπες κανεις εξασκηση...μου αρεσει που διορθωσες τη κοπελια στο τελευταιο καρε δειχνει καλυτερα ετσι...δε ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να το διορθώσεις σε σχεση μ'αυτο που σου ειπε ο pomakos

"Όσο για την τελευταία εικόνα, νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τα μεγέθη: το κτίριο είναι σωστά στημένο προοπτικά, αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δείξεις ότι οι χαρακτήρες είτε βρίσκονται σε κάποιο ύψωμα είτε να τους μικρύνεις, σε τέτοιο μέγεθος που τους έχεις αν πλησίαζαν στο κτίριο η πρώτη καμάρα του κτιρίου θα τους έφτανε στη μέση. Είναι γιγάντιοι.."....

 

YΓ δε γινεσαι βαρετος τη προοδο σου μας δειχνεις ισα ισα μπορει το σκιτσο να μην ειναι καινουργιο αλλα εφαρμοζεις με νεο τροπο στοιχεια που δεν "εβγαιναν" αρχικα...ακους, μελετας και εφαρμοζεις...αυτο ειναι εξισου ευχαριστω οσο και ενα νεο σκιτσο συνέχισε ετσι :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπερα Κωστα,για να διορθωθει αυτο θα πρεπαι να τους σβησω τα ανθρωπακια κ να τα ξανακανω και υπαρχει ο κινδυνος να καταστραφει το σχεδιο επειδη το χαρτι ειναι λεπτο κ νομιζω οτι δεν αντεχει αλλη διορθωση σ αυτο το σημειο.Αυτο που εκανα για να φαινεται καλυτερο ειναι οτι προσθεσα κ αλλα ανθρωπακια ενδιαμεσα της αποστασης κτιριο-ζευγαρι για να φαινεται οτι το ζευγαρι ειναι μακρια.Δεν ξερω αν πετυχε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γεια σου Παναγιωτη...για αυτο σε "ρωτησα" αν ειναι ευκολο γιατι ξερω τη ζημια μπορει να γινει αν χρειαστεις να το σβησεις ολο και φτου απο την αρχη η ταλαιπωρια στο χαρτι θα ηταν μεγαλη ειδικα αν ειναι λεπτο ...τα ειδα τα ανθρωπακια και οντως δειχνει οτι υπαρχει καποιο βαθος στην εικονα σου ....δε ξερω τωρα αν θα βοηθησει αν προσθεσεις ενα ακομα σε μεγεθος και αποσταση αναλογικο με αυτο στο διπλανο καρε ετσι ωστε να φαινεται ακομα καλυτερη η προοπτικη στους δυο μπροστινους χαρακτηρες...κοιταξε το χωρις ομως να ταλαιπωρησεις το χαρτι δοκιμασε κανωντας κατι ας πουμε "προσχεδιο" για το ανθρωπακι με τι γραφιδα και αν φαινεται καλο στην επεξεργασια τοτε κανε την αλλαγη και στο πρωτότυπο :thinking:

 

ΥΓ ειδες τη γλιτωνεις αν κανεις απο την αρχη προσχεδιο.... ;)

 

Edit: χωρις να το παρεις στραβα δοκιμασε να το σχεδιασεις απο την αρχη σε νεα σελιδα μια και σου εχουν δοθεί τοσες συμβουλες ειναι καλυτερα μερικες φορες να τις εφαρμοσεις απο την αρχη και να δεις πως σου βγαινει παρα να κανεις διορθωσεις συνεχεια σε μια εικονα...οσες φορες το εκανα σε δικο μου ηταν σαν να εκανα πασαλειμματα για να κρυψω τις ατελειες που υπαρχουν στην εικονα μου...δοκιμασε το απο την αρχη με την ησυχια σου με οτι καινουριο εχεις μαθει δεν εχεις να χασεις τιποτα μια και το αρχικο κομικ θα το κρατησεις ας "refrence" για το τι πρεπει και τι δε πρεπει να κανεις... :beer:

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παναγιώτη μάθε λίγη στοιχειώδη προοπτική για να λύσεις τα προβλήματα με τα μεγέθη.

 

Σε αυτή την εικόνα σου έχω αλλάξει τους κεντρικούς ήρωες προσαρμόζοντάς τους στην προοπτική του φόντου τους.

post-10885-13110123551605_thumb.jpg

 

 

Στην δεύτερη εικόνα έχω προσαρμόσει το φόντο στην προοπτική των ηρώων σου.

post-10885-13110123704129_thumb.jpg

 

 

Ελπίζω τα δυο παραπάνω παραδείγματα να σε βοηθούν να καταλάβεις τι περίπου συμβαίνει με την προοπτική στο σχέδιο… Γενικότερα να θυμάσαι πως η γραμμή του ορίζοντα (η οριζόντια αυτή γραμμή που τους κόβει όλους στο μπούστο στην συγκεκριμένη περίπτωση) είναι κοινή για όλα όσα δείχνεις στην εικόνα σου. Βασικά, το όλο θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο οπότε καλό θα ήταν να πάρεις κάποιο σχετικό βιβλίο και να μελετήσεις προοπτική για σχέδιο όπως πρέπει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολυ καλο Γιωργο,ευχαριστω :efxaristo:

Κωστα απ το να ξανακανω τα ιδια καρε απο την αρχη προτιμω να κανω καινουρια,δεν ειναι απαραιτητες αυτες οι σκηνες για την πλοκη του εργου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

πολυ καλο Γιωργο,ευχαριστω :efxaristo:

Κωστα απ το να ξανακανω τα ιδια καρε απο την αρχη προτιμω να κανω καινουρια,δεν ειναι απαραιτητες αυτες οι σκηνες για την πλοκη του εργου. :beer:

 

Αν δεν ειναι απαραιτητες τοτε κανε καινουριο και εφαρμοσε ολα αυτα που σου εχουν πει τα παιδια εως τωρα εκει θα φανει το αποτελεσμα, ακομα και για εξασκηση να χρησιμοποιεις τη συγκεκριμενη σελιδα που ειναι εως ενα βαθμο στημενη καπως λαθος ταλαιπωρησε αδικα γιατι και τα λαθη και οι διορθωσεις θα φαινονται και ισως χαλασουν κατι που ειναι ηδη καλο και ωραιο... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Πολύ ωραία τα σχέδια του geokon! Απλά και σαφή. Σούπερ!

Απλώς έχε υπόψη σου, Pit, ότι στο πρώτο καρέ η "κάμερα" κοιτάζει από ένα κτίριο ή από ένα σημείο ψηλά, στο ύψος του πρώτου ορόφου

ενώ στη δεύτερη εικόνα όλη τη σκηνή την παρακολουθεί κάποιο παιδί ή κάποιος που είναι κοντός, αφού η ματιά του είναι στο μπούστο των υπολοίπων

Pit, πρέπει να βρεις και να μελετήσεις tutorial ή βιβλία προοπτικής για σχεδιαστές. Στο ιντερνιέτ θα βρεις εκατοντάδες, νομίζω ότι για βιβλία πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο http://library.nu/ η εξέλιξη της gigapedia (έβαλα τη λέξη perspective και έβγαλε 23.033 βιβλία, φυσικά δεν κάθισα να δω πόσα αναφέρονται στη σχεδιαστική έννοια της λέξης perspective). Νομίζω πως η σωστότερη διαδικασία για να φτιάξεις μια σελίδα είναι η εξής: αφού έχεις τελειωμένο το σενάριό της με τους διαλόγους και τα ρέστα να κάνεις το ντεκουπάζ, να χωρίσεις και να ορίσεις τους "χρόνους" της, δηλαδή πόσα καρέ θα έχει, θα έχει μεγάλα καρέ με γενικά πλάνα, θα έχει μικρά που θα δείχνουν κοντινά και λεπτομέρειες τέλος πάντων μπουρδίτσες αυτού του στιλ (δεν μπαίνω σε καμία λεπτομέρεια). Μετά πρέπει να σκηνοθετήσεις το κάθε καρέ, τι πλάνο θα έχει, από ποια γωνία θα τους βλέπει η "κάμερα" σου κτλ. Αλλά όλα αυτά πρέπει να τα κάνεις σε μικρά σκιτσάκια, να κάνεις δοκιμές, σβησίματα, διορθώσεις κι όταν έχεις καταλήξει στο ντεκουπάζ τότε θα ξεκινήσεις την τελική σελίδα σου.

Εννοείται αυτό το καρέ με το κτίριο μην το πειράξεις στη σελίδα που έχεις κάνει θα το καταστρέψεις με τα σβησίματα. Δυστυχώς κάποια σχέδια δεν διορθώνονται, πρέπει να τα ξαναγίνονται σε άλλο χαρτί από την αρχή...

Πλακώσου ;)

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Θαυμάζω την επιμονή σου pit! :best: Η αλλαγή στα μπαλονάκια ήταν αλματώδης! Από εκεί που δεν έδινα πολλή σημασία, τώρα το μάτι πέφτει πάνω τους! :clap2:

 

Και κάνεις πολύ καλά που ζωγραφίζεις τα ίδια! Ποτέ η εξάσκηση ποτέ δε βγήκε σε κακό! Μιλάμε όλο αυτό το θρεντ είναι μια τεράστια απόδειξη του πόσα καλά πράγματα μπορεί να βγάλει μια κοινότητα όταν επικοινωνεί και ανταλλάσει ιδέες καλοπροαίρετα!!

 

:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

PIT μια που θα διορθώσεις το ένα καρέ, δεν διορθώνεις και το γειτονάκι του;

post-7515-13110613516186_thumb.jpg

post-7515-13110613335343_thumb.jpg

Έχεις κάνει ένα στήσιμο όπου οι χαρακτήρες κινούνται σε δύο διαφορετικούς ορίζοντες, κάτι που είναι λίγο περίεργο... μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά θα πρέπει με άλλα στοιχεία να δείξεις ότι αυτοί κινούνται σε κάποιον ανηφορικό δρόμο για να το δικαιολογήσεις, το άλλο σκαρίφημα δείχνει πώς θα ήταν τα μεγέθη αν ήταν σε έναν ορίζοντα. Η προοπτική γενικώς σε πραγματικό χώρο είναι χαοτική, αν κάτσω να σκιτσάρω τα κτίρια π.χ. που βλέπω από το παράθυρό μου σχεδόν κάθε κτίριο θα έχει δικά του σημεία φυγής γιατί υπάρχει κλίση στο δρόμο, υψομετρική διαφορά, τα οικοδομικά τετράγωνα δεν είναι ποτέ τετραγωνισμένα και άλλα πολλά. Η προοπτική που χρησιμοποιούμε στα σχέδιά μας είναι στην πραγματικότητα υπεραπλουστευτική, οπότε αν δεν σέβεσαι ούτε αυτή την υπεραπλουστευμένη, κωδικοποιημένη προοπτική, το σχέδιο αδυνατίζει πολύ (άποψή μου είναι αυτή, μην την παίρνεις τoις μετρητοίς).

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Παιδες ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε στην εξελιξη μου :efxaristo: ...Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι τοσο σκραπας στην προοπτικη οσο φαινεται,απλα δεν ειχα καταλαβει οτι χρειαζεται τοσο σοβαρη προσεγγιση στο στυλ αυτο που σχεδιαζω,επειδη δεν ειναι ακριβως ρεαλιστικο,εχει καποια ρεαλιστικα στοιχεια στις φωτοσκιασεις αλλα εχει και μια προχειροτητα και μια ασσυμετρια επειδη δεν χρησιμοποιω χαρακα και ειναι καπως ρευστες οι φιγουρες,θεωρουσα οτι το στυλ μου εχει ενα περιθωριο σε λαθη και νομιζα οτι δεν γινονται τοσο αντιληπτα.Δινω πιο πολυ σημασια στην ατμοσφαιρα που βγαζει η σελιδα και οχι τοσο στην ρεαλιστικη της ορθοτητα,δομη μεχρι τωρα, κ εγω δεν εχω καταλληξει σε συγκεκριμενο στυλ ακομη κ μαλλον ουτε θα καταλληξω ποτε.Παλιοτερα εκανα σωστα προοπτικως σχεδια αλλα ηταν πιο στεγνα,τωρα το αντιθετο αφηνω εντελως ελευθερο τον εαυτο μου και δεν προσχεδιαζω :oops::beer: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Παιδες ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε στην εξελιξη μου :efxaristo: ...Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι τοσο σκραπας στην προοπτικη οσο φαινεται,απλα δεν ειχα καταλαβει οτι χρειαζεται τοσο σοβαρη προσεγγιση στο στυλ αυτο που σχεδιαζω,επειδη δεν ειναι ακριβως ρεαλιστικο,εχει καποια ρεαλιστικα στοιχεια στις φωτοσκιασεις αλλα εχει και μια προχειροτητα και μια ασσυμετρια επειδη δεν χρησιμοποιω χαρακα και ειναι καπως ρευστες οι φιγουρες,θεωρουσα οτι το στυλ μου εχει ενα περιθωριο σε λαθη και νομιζα οτι δεν γινονται τοσο αντιληπτα.Δινω πιο πολυ σημασια στην ατμοσφαιρα που βγαζει η σελιδα και οχι τοσο στην ρεαλιστικη της ορθοτητα,δομη μεχρι τωρα, κ εγω δεν εχω καταλληξει σε συγκεκριμενο στυλ ακομη κ μαλλον ουτε θα καταλληξω ποτε.Παλιοτερα εκανα σωστα προοπτικως σχεδια αλλα ηταν πιο στεγνα,τωρα το αντιθετο αφηνω εντελως ελευθερο τον εαυτο μου και δεν προσχεδιαζω :oops::beer: .

Όντως ένα σχέδιο που θα το κάνεις με χάρακα το πιο πιθανό είναι να φαίνεται πολύ τετραγωνισμένο και δυσκοίλιο, κοινώς μπουρούχα και άνευρο. Αλλά από το δεν χρησιμοποιώ γι' αυτό το λόγο χάρακα μέχρι το σημείο η προοπτική ενός σχεδίου να είναι λανθασμένη και οι χαρακτήρες να είναι σε λάθος μεγέθος σχεδιασμένοι έχει, νομίζω, πολλά ενδιάμεσα επίπεδα. Δεν φαντάζομαι να υπάρχει είτε κανένας αναγνώστης είτε κανένας σχεδιαστής που όταν διαβάζει ένα κόμικς παίρνει χάρακες και μοιρογνωμόνια και εξάντες, κόβει αζιμούθιο, κάνει αλχημείες και μετράει αν τα πάντα είναι βασισμένα στον χρυσό κανόνα και αν ακολουθούν τους κανόνες της προοπτικής, ωστόσο όταν βλέπει ένα σχέδιο που έχει φωτορεαλιστικές σκιάσεις στους χαρακτήρες, στα πρόσωπα, στην ανατομία και στα props, αλλά δεν υπάρχει η ίδια σχεδιαστική δεινότητα στους χώρους και στα γενικά πλάνα, αυτή η ασυνέπεια νομίζω "χτυπάει" στο μάτι... γιατί τελικά διαταράσσει την ισορροπία και την ατμόσφαιρα της σελίδας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

…ούτε χρειάζεται να κάνεις την τρελή προοπτική. Κάποια στοιχειώδη πράγματα όμως πρέπει να τα μάθεις για να υπάρχει μια ισορροπία στην εικόνα και τα στησίματά σου. Και σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να είναι ρεαλιστικό το σχέδιό σου για να χρησιμοποιήσεις προοπτική… τσέκαρε τα πιο "εναλλακτικά" κόμικς της βιβλιοθήκης σου και θα διαπιστώσεις πως όλοι οι δημιουργοί κρατούν ως βάση και σέβονται την γραμμή του ορίζονται για να στήσουν τα καρέ τους… ΟΛΟΙ! Δεν έχει να κάνει με απόδοση ρεαλισμού… είναι καθαρά θέμα ομαλότερης και πιο ξεκούραστης ροής της αφήγησής σου.

 

Το καταλαβαίνω πως ίσως νιώθεις σα να βομβαρδίζεσαι (διόρθωσε αυτό! Άλλαξε και κείνο) και πως κάτι τέτοιο ίσως σε αγχώνει… αλλά στο στάδιο που είσαι (που είναι πολύ καλό σχεδιαστικά) αναγκαστικά μιλάμε για ποιο "περίπλοκα" ("εξειδικευμένα", μάλλον είναι η κατάλληλη λέξη) πράγματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν ξερω αν υπαρχει στην ενοτητα ΣΧΕΔΙΟ--> HOW TO καποιο θεμα σχετικα με την προοπτικη αλλα αν εχετε το χρονο παιδια καντε μια προσπαθεια οι συμβουλες σας ειναι σημαντικες για πολλους και ειναι καλο να υπαρχει καποιο τετοιο θεμα σαν tutorial.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν έχω χρόνο για κάτι τέτοιο αν βρω κάνα tutorial για προοπτική μπορεί να το ανεβάσω.

Μικρή προσθήκη σ' αυτά που λέει ο geokon, όλα τα σχέδια βασίζονται στην προοπτική, εκτός αν σχεδιάζεις σαν το Coppi δύο φιγούρες που στέκονται σε μια γραμμή και μιλάνε, παρατηρήστε τα σχέδια του Αρκά, αν δεν θέλετε να μιλάμε για φωτορεαλισμό, ρεαλισμό ή ό,τι σχετικό σας κάνει να βγάζετε σπιθουράκια, καντήλες και καλόγηρους, ο Αρκάς σέβεται τους κανόνες της κλασικής προοπτικής κανονικά και με το νόμο.

Και ένα τετράγωνο καρέ με δύο πρόσωπα μόνο να σχεδιάσεις, αν κάνεις το ένα μεγάλο και το άλλο πιο μικρό έχεις δημιουργήσει την αίσθηση του βάθους και του χώρου, ότι ο ένας βρίσκεται μπροστά και ο άλλος πιο πίσω του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Θα κανω μια προσπαθεια να ξαναδιορθωσω το τελευταιο καρε με ρισκο να το χαλασω και τα ξαναλεμε.Το πολυ πολυ να το ξαναφτιαξω σε αλλο χαρτι σκετο το τελευταιο καρε και να το επικολλησω. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα κανω μια προσπαθεια να ξαναδιορθωσω το τελευταιο καρε με ρισκο να το χαλασω και τα ξαναλεμε.Το πολυ πολυ να το ξαναφτιαξω σε αλλο χαρτι σκετο το τελευταιο καρε και να το επικολλησω. :beer:

 

H αποψη μου ειναι οχι μη το ξαναδουλεψεις στο ιδιο χαρτι γιατι πραγματι θα το χαλασεις και στο κατω κατω η εικονα του κτιριου ειναι αρκετα καλη και ειναι κριμα να το χαλασεις, σωστο για μενα ειναι να μη κανεις διορθωσεις πανω σε κατι που το εχεις ηδη ολοκληρωσει κανε κατι καινουριο και συγκρινε τα να δεις της διαφορες και να δεις κατα ποσο βελτιωθηκες κρατα αρχειο της πορειας της εξελιξης σου....στη τελικη κανε αυτο με την επικολληση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Το ξαναδιορθωσα πλι πανω στο πρωτοτυπο,τα δυο τελευταια καρε συμμαζεψα λιγο την προοπτικη κ εκανα καποιες αλλαγες.αναμενω σχολια... :beer:post-18683-13112530347776_thumb.jpg post-18683-13112530929218_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γεια σου Παναγιωτη πετυχες τη προοπτικη στο τελευταιο καρε :best: που δειχνει οτι εχεις κατανοηση ως ενα βαθμο το θεμα αλλα μη σταθεις μονο εκει κανε συνεχεια εξασκηση σε συνθεσεις εικονων που εχουν προοπτικη. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Μερικα ακομη παλια σκιτσα,ο κλιντ ιστγουντ ειναι απο τα πρωτα φωτορεαλιστικα μου σκιτσα πριν ακομη αρχισω μαθηματα σχεδιου το 2001 :beer:

 

post-18683-13113670979263_thumb.jpg post-18683-131136711455_thumb.jpg post-18683-1311367134865_thumb.jpg post-18683-13113671541081_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

κ αλλα λιγα post-18683-1311367315733_thumb.jpg post-18683-13113673299285_thumb.jpg post-18683-13113673442368_thumb.jpg post-18683-13113673568455_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

αυτο ειναι ενα σχετικα παλιο κομικ που προσπαθω να το χρωματισω κ να κανω λεττερινγκ κ μπαλουνς αλλα το χρωμα βγαινει απροσαρμοστο και πριν το κανω αηδια,το βαζω μπας και μου πειτε καμια καλη προταση γιατι δεν ξερω πως να διαχειριστω το εγχρωμο,στα εγχρωμα παντα ειχα προβλημα και με υπολογιστη και με παραδοσιακα μεσα :oops: ...

 

 

 

post-18683-13116020741577_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως το χρώμα θελει πολλή δουλειά,αλλά και τα μπακραουντ που είναι ανύπαρκτα εδώ...ενώ εσύ είσαι της λεπτομέρειας.Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο πέρα από την πολλή δουλειά και τους πειραματισμούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παναγιωτη μην ασχολεισαι με παλια σου σκιτσα καλο ειναι να κανεις εξασκηση σ'αυτα αλλα δοκιμασε τις "τεχνικες" που ξερεις σε κατι καινουριο...τα χρωματα που εβαλες στο background δε σου πετυχαν βαλε ενα κυριο χρωμα και οπως κανεις στις φωτοσκιασεις οταν σχεδιαζεις το ιδιο να κανεις με τα χρωματα δηλ. χρησιμοποιησε διαφορετικες αποχρωσεις του κυριου χρωματος και δωσε του "φωτοσκιαση" μη κανεις "blur" σε ασχετα σημεια σου μουτζουρωνει το χρωμα ή το κανει απλα επιπεδο... οποτε μια και ξερεις το τροπο της φωτοσκιασης στο σκιτσο ισως να σε βοηθησει ο ιδιος τροπος καλυτερα και στο χρωμα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Κωστα δεν κανω καινουρια εγχρωμα,αυτο το κομικ θα ειναι απο τα λιγα εγχρωμα μου και δεν θελω να παει χαμενο,θελω να το παλεψω...επειδη θελω να το δω ολοκληρωμενο,ισως ειναι απο τα καλυτερα μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κωστα δεν κανω καινουρια εγχρωμα,αυτο το κομικ θα ειναι απο τα λιγα εγχρωμα μου και δεν θελω να παει χαμενο,θελω να το παλεψω...επειδη θελω να το δω ολοκληρωμενο,ισως ειναι απο τα καλυτερα μου

Sorry Παναγιωτη δεν καταλαβα οτι το δουλευεις το κομικ νομιζα οτι απλα το εδειξες απο την αποψη να σου πουμε για το χρωμα που εβαλες σε κατι παλιο που δε θα το συνεχιζες...παντως στη μια ή δυο σελιδες που ανεβασες παλιοτερα απο το συγκεκριμενο κομικ το χρωμα σου εκει ηταν αρκετα καλο συνεπως πιστευω οτι αν το παλεψεις θα καταφερεις να το ολοκληρωσεις με παρα πολλη καλο τροπο καλη συνεχεια :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Θα σου πρότεινα, με βάση το τι πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα στο σχέδιό σου, να κατεβάσεις το Correl Painter και να πειραματιστείς εκεί και όχι στο φώτοσοπ Photosop. Το Κορέλ έχει επιλογές για υφή λαδιού, ακρυλικού, παστέλ κ.α που, κατά την γνώμη μου, ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που σχεδιάζεις, που είναι πιο κοντά στην ζωγραφική και το ελεύθερο σχέδιο παρά στο στυλιζαρισμένο σκίτσο των κόμικ. Τα γεμίσματα στο φόντο που έχεις κάνει (και δεν τα θες πλακάτα, υποθέτω) θα είχαν την υφή της αλληλοκαλυπτομένης πινελιάς και όχι αυτήν του εμετού που έχεις επιτύχει εδώ (συγγνώμη κιόλας).:P

 

Γενικότερα, βλέπω, έχεις κάποια γνώση του χρωματικού κύκλου και αρμονίας των συμπληρωματικών χρωμάτων. Θα σου πρότεινα στα φόντα να παίξεις πιο πολύ με το πορτοκαλί (όχι, προς Θεού, να βάλεις κορεσμένο πορτοκαλί, αλλά ένα πιο πορτοκαλίζον καφέ π.χ.) λόγω της γαλάζιας επιδερμίδας των ανθρωποειδών σου. Θα σου σύστηνα να αποφεύγεις το καφέ ως κύριο χρώμα του φόντου, σημειολογικά συνδέεται με το παρελθόν, το πεπαλαιωμένο και την ανάμνηση (βέβαια δεν ξέρω και σεναριακά τι γίνεται με την σελίδα σου).

 

Επίσης, κάτι που έχεις κάνει σε γενικές γραμμές, αλλά το λέω για να χρησιμεύσει και σε άλλους (ο τομέας ΣΧΕΔΙΟ έχει πάρει φωτιά τώρα τελευταία): να επιλέγεις ένα βασικό χρώμα το οποίο θα κυριαρχεί, δώσε προσοχή, στο δισέλιδό σου (ιδανικά, αλλά τουλάχιστον η σελίδα ως σύνολο να χαρακτηρίζεται από ένα βασικό χρώμα). Και μην με ρωτήσει κανείς τι γίνεται αν αλλάζει περιβάλλον, σκηνή, ξημερώνει, νυχτώνει και δεν ξέρω γω τι. Φροντίζουμε ήδη από το σενάριο, το στόρυμπωρντ και το σχέδιο με μολύβι η αλλαγή να γίνεται στο επόμενο δισέλιδο ή αν θέλουμε να δείξουμε την βιαιότητα της αλλαγής περιβάλλοντος να το κάνουμε με έναν χρωματικά συμβατικό τρόπο που να τονίζει την αντίθεση και όχι να ξενίζει. Αυτά προς το παρόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.