Μετάβαση στο περιεχόμενο

DONJON ZÉNITH (DUNGEON: ZENITH) [ JOANN SFAR, LEWIS TRONDHEIM, BOULET]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

intro.jpg

 

Το Μπουντρούμι είναι το μέρος που ελκύει κάθε wannabe ήρωα της Terra Amata. Στα υπόγειά του υπάρχουν αμύθητοι θησαυροί, φοβεροί πολεμιστές και αιμοβόρα τέρατα. Όλα αυτά αποδεικνύονται εξαιρετικά προσοδοφόρα για τον ιδιοκτήτη του, τον Φύλακα του Μπουντρουμιού. Αλλά ας το πάρουμε από την αρχή.

 

DonjonZenith1.jpg donjonzenith02.jpg DonjonZenith3.jpg DonjonZenith4.jpg DonjonZenith5.jpg DonjonZenith6.jpg

 

Το Donjon Zénith είναι μια χιουμοριστική σειρά φαντασίας, από τα μυαλά των Joann Sfar και Lewis Trondheim. Αποτελεί τη βασική σειρά του Donjon, γύρω από την οποία έχουν εκδοθεί και άλλες σειρές, και αφηγείται τις ένδοξες εποχές του Μπουντρουμιού. Μέχρι στιγμής, έχουν κυκλοφορήσει έξι άλμπουμ από την Delcourt, μεταξύ 1998 και 2007. Το σενάριο γράφτηκε από τους Joann Sfar και Lewis Trondheim, ενώ το σχέδιο έχουν αναλάβει οι Trondheim (#1-4) και Boulet (#5-6). Το τέλος είναι ανοιχτό, αλλά οι δύο σεναριογράφοι φαίνεται να έχουν απομακρυνθεί κάπως από το όλο εγχείρημα και δεν γνωρίζω πότε και αν θα δούμε συνέχεια.

 

Στα αγγλικά, η σειρά έχει μεταφραστεί ως Dungeon: Zenith από την NBM. Κυκλοφόρησε σε τρεις τόμους, καθένας από τους οποίος περιέχει δύο από τα άλμπουμ της πρωτότυπης γαλλικής σειράς. Όσο για τα ελληνικά, μπορείτε να διαβάσετε το πρώτο άλμπουμ σε scanlation, εδώ.

 

p1.jpg p3.jpg p4.jpg

 

Η σειρά ακολουθεί τον Herbert, έναν υπάλληλο του Μπουντρουμιού που από τύχη (ή ατυχία), γίνεται υπερασπιστής του. Ωστόσο, μόνο ηρωική δεν είναι αυτή η πάπια και, επιπλέον, το μαγικό θηκάρι που φοράει δεν τον αφήνει να ξεσπαθώσει αν προηγουμένως δεν αποδείξει με άθλους τη γενναιότητά του. Πάλι καλά που στο πλευρό του βρίσκεται ο Marvin, ένας τρομακτικός δράκος-πολεμιστής και, εχμ, χορτοφάγος. Μαζί, μπλέκουν σε τρελές περιπέτειες, αντιμετωπίζοντας πλάσματα από τον άλλο κόσμο, ορδές βάρβαρων γατιών και δικαστικούς κλητήρες.

 

Οι Sfar και Trondheim δίνουν ρέστα. Διακωμωδούν πανέξυπνα το είδος του fantasy και τα κλισέ του, ενώ παράλληλα κατεβάζουν πρωτότυπες ιδέες που θα ζήλευαν πολλοί μάστορες του είδους. Αυτό που ίσως θεωρώ το μεγαλύτερο επίτευγμά τους, είναι ότι προκαλούν γέλιο με την ίδια τη σκηνοθεσία, πράγμα δύσκολο στα κόμικς. Το σχέδιο του Trondheim μπορεί να φανεί χοντροκομμένο σε κάποιους, αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Του Boulet είναι σαφώς τεχνικά ανώτερο και συμπίπτει με μια στροφή της σειράς σε λίγο πιο σοβαρά μονοπάτια, που ίσως χαλάσει όσους προτιμούν την ευθυμία των πρώτων άλμπουμ. Το μόνο σοβαρό αρνητικό που μπορώ να προσάψω είναι ότι αφήνει τον αναγνώστη ξεκρέμαστο στο τέλος, εφόσον τελικά δεν υπάρξει συνέχεια. Βέβαια, τα δύο πρώτα άλμπουμ, που είναι και τα πιο αστεία, διαβάζονται αυτοτελώς, επομένως δεν υπάρχει δικαιολογία να μην του δώσετε μια ευκαιρία. Βαθμολογία: 9,1/10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από τα πλέον αστεία και αγαπημένα BD. :D το σχέδιο του Trondheim είναι εξαιρετικό. Ίσως να ξενίσει κάποιους στην αρχή, αλλά άπαξ και το συνηθίσεις, κολλάς :) Δεν με έχει ενθουσιάσει κανείς άλλος στα Donjon όσο αυτός. Καραπροτείνεται. 

 

τα Donjon Crépuscule (Twilight) αρκετά πιο μαύρα. Πολύ πιο μαύρα.... 

 

:thanks: Geo!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα συμφωνήσω απολύτως με τους προλαλήσαντες. Έχω διαβάσει μόνο το scanalation του φόρουμ, αλλά σε κάποια φάση θα το αγοράσω μαζί με την υπόλοιπη σειρά.

Θυμάμαι όταν το διάβαζα που μου κόλλησε το "χιούμορ δημοτικού για ενήλικες". Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι, αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. :P
Δεν πάω να το συγκρίνω με Αστερίξ (γιατί το θέλω το σκαλπ μου), αλλά πιστεύω ανήκει σε αυτήν την κατηγορία που το δίνεις σε ένα παιδί και το διαβάζει μέχρι να πεθάνει περνώντας καλά (ή καλύτερα) από διαφορετική οπτική κάθε φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στο public έχει σε αρκετά καλή τιμή τα σετ για τα story arcs Twilight και Early Years. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Twilight το έχω παραγγείλει δύο φορές επειδή το δίνει διαθέσιμο (ή έστω κατόπιν παραγγελίας). Και τις δύο φορές ενημερώνεται η παραγγελία ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο από τον προμηθευτή και μου το ακυρώνουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

Το Twilight το έχω παραγγείλει δύο φορές επειδή το δίνει διαθέσιμο (ή έστω κατόπιν παραγγελίας). Και τις δύο φορές ενημερώνεται η παραγγελία ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο από τον προμηθευτή και μου το ακυρώνουν. 

 

Το Twilight μου το έφεραν (το Early Years όχι ακόμα), ξαναπροσπάθησε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 10/19/2017 at 3:52 PM, saveapenguin said:

 

Το Twilight μου το έφεραν (το Early Years όχι ακόμα), ξαναπροσπάθησε. :beer:

Τώρα το διάβασα και το παρήγγειλα, θενκς. :) Πήρες το Twilight 1-3 ή 1-4; Γιατί στο site της nbm έχει πακέτο 4 τομάκια ενώ τα public 3. 

 

Πριν λίγο τελείωσα την τριλογία Zenith και την πρώτη ολοκληρωμένη επαφή μου με το σύμπαν Dunjon (είχα μη ολοκληρωμένες με μονοσέλιδα που πετύχαινα κατά καιρούς στα ίντεργουεμπς και φαγωνόμουν που θα τα βρώ). Ε λοιπόν το Dunjon: Zenith μ@μάει πολλά έπικ φάντασι που θεωρούνται "σοβαρά". Ο Τροντχάιμ είναι συμπάθεια από πριν διαβάσω το συγκεκριμένο οπότε το σχέδιο των "Duck Heart" και "The Barbarian princess" το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή. Ειδικά η φάτσα του Μάρβιν με χάζευε κάθε φορά με την απλοϊκή και ταυτόχρονα ξεκαρδιστική ηλιθιότητα που ήταν σχεδιασμένη. Και του Boulet δε μου φάνηκε κακό, αλλά δεν είναι Τροντχάιμ. Να δω όταν τον πετύχω με το καλό σε κανένα con, τι θα του πρωτοζητήσω να μου σχεδιάσει από τα τόσα κόμικ του που μου αρέσουν. 

 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι μετά την τελείως κωμική/παιδική γραμμή του Λουί, ο Μπουλέ "χαλάει" κάπως το σύνολο. Τουλάχιστον επέλεξαν σχεδιαστή που μέσες άκρες ταιριάζει στην φιλοσοφία και το πνεύμα του Dunjon, οπότε το ξεπερνάς στις πρώτες 3-4 σελίδες και αφοσιώνεσαι στην ιστορία. Και τι ιστορία! Ο πρώτος τόμος αν και νωχελικός, βγάζει τρελό γέλιο και αυθεντικές ατάκες που σου επιτρέπουν να το πάς λάου-λάου και να το απορροφήσεις (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο για χιουμοριστικό έργο). Ο δεύτερος και ο τρίτος σοβαρεύουν κάποια κλικ παραπάνω αλλά η δράση είναι καταιγιστική και τα μονοσέλιδα είναι πανέμορφα και γεμάτα χρώμα. Αν έπρεπε να ιεραρχήσω τους τόμους από τον καλύτερο ως προς τον...λιγότερο καλύτερο, θα τους έβαζα με την ίδια σειρά δημιουργίας: 1ος>2ος>3ος. Όχι τίποτα, έτσι για το γ@μώτο και τις μικροδιαφορές τους. 

 

Τέλος εκτίμησα πολύ κάποιες σεναριακές ιδέες και τα plot devices. Είμαι πολλά χρόνια αφιερωμένος σε μεγάλο ποσοστό στην λογοτεχνία του φανταστικού, και ξαφνιάστηκα βλέποντας ότι πολλά τρικάκια του Σφαρ ήταν πρωτότυπα και πανέξυπνα. Ειδικά οι μεταμορφώσεις του Herbert και η όλη φάση με την ομιλούσα ζώνη ( πόσο σικ που απλά τον δουλεύει ψιλό γαζί συνεχώς :lol: ) , όπως και το σλαπστικ ντούο με τον χορτοφάγο δράκο Μάρβιν που εγκλωβίζεται από τις προσβολές :lol: ήταν εξαιρετικά. 

 

Έχω παραγγείλει ήδη το early years, ενώ σήμερα χτυπήσα και το twilight. Από δω και από κει μαθαίνω ότι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχουν να δώσουν πολλά πράγματα, χιουμοριστικά ή μη, στον αναγνώστη. :) Θενκς για την παρουσίαση αφάνα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πήρα το πακέτο του public με τους τρεις πρώτους τόμους. Αλλά δεν είχα δει ότι κυκλοφορεί και πακετάκι με τους τέσσερις τόμους. Τον τέταρτο τόμο τον έχω παραγγείλει ξεχωριστά από public αλλά κι αυτός δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Τους τόμους του Zenith τους διάβασα σε αγγλικό scanlation. Για να κυνηγάω να αγοράσω και τις υπόλοιπες ιστορίες είναι προφανές ότι μου άρεσε αυτό που διάβασα. Οι δημιουργοί καταφέρνουν να βγάζουν γέλιο χωρίς η ιστορία να χάνει ούτε στιγμή το ενδιαφέρον της. Δεν είναι μικρό επίτευγμα αυτό.

Προσωπικά, μου άρεσε περισσότερο ο δεύτερος από τον πρώτο τόμο ενώ δεδομένα ο τρίτος είναι ο πιο αδύναμος, κυρίως λόγω του φινάλε νομίζω που αφήνει την ιστορία μετέωρη. Έψαξα σε διάφορα γαλλικά site να βρω πληροφορίες για τη συνέχεια της σειράς και αν κατάλαβα καλά παίζει η συνέχεια της ιστορίας να γίνεται (ή να αφηγείται) σε κάποιον άλλο τόμο του κόμικ χωρίς όμως να καταλάβω σε ποιον (και είναι άπειροι ρε γαμώτο). :thinking: Μακάρι. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θεωρώ πως έχει πολύ ιδιαίτερο χιούμορ που δεν είναι για όλους.
Προσωπικά δεν μ΄άρεσε :(
Ξεκίνησα να διαβάζω τον 1ο τόμο και τον παράτησα στη μέση.
Δεν βρήκα ενδιαφέρον.
Ακόμα και στο σκίτσο(που συνήθως δεν δίνω μεγάλη σημασία) κάτι με χάλασε.


*Διαβάζω παράλληλα τους Μπλε(Les Tuniques Bleues).
E εκεί έχω γελάσει 10πλάσιες φορές απ΄ότι με το "Μπουντρούμι".
Sorry guys :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξεκάθαρα το Donjon δεν είναι για τα γούστα σου. Είσαι του (πολύ) κλασικού/τυπικού BD. Μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω κακοπροαίρετα. ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα τους τρεις τόμους του Twilight. Υπάρχει ακόμα ένας που κλείνει οριστικά τον κύκλο του Dunjon  Series αλλά δεν ήταν στο πακετάκι της NBM που έτυχε να πάρω. :) 

 

Παραμένει μια εξαιρετική σειρά. Το Twilight είναι σε πολλά σημεία το ίδιο καλό με το Zenith, ίσως και λίγο καλύτερο στην έκταση της φαντασίας και την σπιρτάδα των διαλόγων που είναι γεμάτοι διακριτικές αναφορές/σάτιρα στην ποπ κουλτούρα. Όπως λέει ο Νίκος είναι όχι απλά πιο μαύρο, αλλά κατάμαυρο αφού μεταξύ άλλων θίγει την δουλεία, καταναγκαστική εργασία, φυλετικό διαχωρισμό, ακόμα και τον βιασμό γυναικών. Εδώ όμως φαίνεται η κλάση του διδύμου Sfar/Trondheim και τα πόσα κέφια είχαν όταν έφτιαχναν την σειρά αφού καταφέρνουν και διατηρούν ταυτόχρονα με τα παραπάνω μια δόση μαύρου χιούμορ αρκετή για να σε κρατήσει να γυρνάς τις σελίδες. 

 

Η ιστορία έχει να κάνει με την πτώση του "μπουντρουμιού" και το πως αυτό επηρεάζει τον πλανήτη Terra Amata, με έναν γέρο Marvin, έναν κακό Hebert και έναν νέο πρωταγωνιστή, το κουνέλι Marvin the Red που θέλει ν'ακολουθήσει τα βήματα στην δόξα του κλασικού Marvin και μαθητεύει δίπλα του - να πω την αλήθεια ποτέ δεν συμπάθησα την νέα αυτή φιγούρα αλλά και πάλι οι δημιουργοί φρόντισαν για μένα μιας και δεν έπνιξαν όλα τα sub-plots με αυτόν αλλά πέρασαν δεκάδες ενδιαφέροντες χαρακτήρες από τα τρία άλμπουμ. Ειδικά η ιστορία του φοβερού δεύτερου τεύχους "Armageddon" με τους δράκους στο νησί ήταν εξαιρετική τόσο σε εφευρετικότητα σεναρίου όσο και σχέδιο. :) Ο τρίτος τόμος ήταν λίγο πιο τραβηγμένος και σουρεάλ απ'όσο μας είχαν συνηθίσει χωρίς ιδιαίτερη συνοχή, απλά ότι τους έβγαινε το έγραφαν όσο εξωφρενικό και να ήταν. Ένιωσα ότι κάπου εκεί είχαν αρχίσει να κουράζονται από το project και το κατάλαβαν και αυτοί με το να βγάλουν ένα ακόμα και να το λήξουν.

 

Όσοι με παρακολουθούν λίγο πολύ σε αυτά που γράφω ξέρουν ότι ένα από τα πράγματα που με εκνευρίζουν και απεχθάνομαι στα πιο πρόσφατα Γαλλοβελγικά της μετά-2000 εποχής είναι οι συχνές αλλαγές σχεδιαστών που πραγματικά μπορούν να καταστρέψουν μια υποσχόμενη σειρά. Εδώ ο Τροντχάιμ παραδίδει στο δεύτερο και τρίτο τεύχος τα ηνία του σχεδίου στο δίδυμο Kerascoet (το ζευγάρι σχεδιαστών το έχω αναφέρει ξανά στην εξαιρετική μακάβρια προσαρμογή της "Αλίκης στη χώρα των θαυμάτων" που είχαν κάνει) και στον Obion. Αμφότεροι μελετούν το σχέδιο του Λούις και προσαρμόζονται σε αυτό προσθέτοντας τα προσωπικά τους στιλ χωρίς να τον αντιγράψουν με αποτέλεσμα κάτι πολύ ιδιαίτερο που είναι γνώριμο και φρέσκο ταυτόχρονα (ειδικά o Obion είναι λες και διαβάζεις έναν πιο φουσκωμένο και πληθωρικό Trondheim του Ζενίθ). 

 

Θεωρώ το Dunjon, έχοντας πλέον διαβάσει σχεδόν τα 2/3 της κύριας σειράς (μου λείπει το early years το οποίο ακολούθησε μετά τα άλλα δύο αν και prequel), ίσως την καλύτερη σειρά κόμικ παρωδία του fantasy. Είναι μαστ για όσους αγαπούν την επική φαντασία αφού μέσα από την πρωτοτυπία του Dunjon θα βρουν ατάκες θησαυρούς, ένα απρόσμενα καλοδομημένο σύμπαν και ίσως και τους εαυτούς τους με σκέψεις που έχουν περάσει σίγουρα μετά από αναγνώσεις fantasy βιβλίων, κόμικ και συνεδρίες DnD. Και σίγουρα άφθονο, αυθεντικό γέλιο.

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ηταν στο ρανταρ μου αρκετο καιρο και πριν κανα δυο εβδομαδες το ξεκινησα και εχω διαβασει τα περισσοτερα της σειρας.

 

Το Ζενιθ το λατρεψα και γελασα με την ψυχη μου με ολη τη σημασια της λεξης. Απλα εξαιρετικο.

 

Τα Early Years και Twilight ειχαν καποιο ενδιαφερον αλλα σοβαρεψαν αποτομα με αποτελεσμα (για μενα) να χασουν κατι απ την μαγεια του Ζενιθ αλλα και επισης να μιλαμε για κατι διαφορετικο απο το Ζενιθ.

 

To Parade ειναι αξιος συνεχιστης του Ζενιθ, ακριβως στον ιδιο τονο. Το Monsters (εδω διαβασα τα μισα μονο) ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους οποτε καποια ειναι κωμικα και καποια σοβαρα αλλα γενικα συμπληρωνουν ωραια την κυρια ιστορια.

 

Γενικα μου αρεσαν ειδικοτερα το Ζενιθ και το Parade. Το προτεινω ανεπιφυλακτα ειδικα σε λατρεις του fantasy

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.