Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΡΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΡΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
YES MASTER EDITIONS Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
1997
Εξώφυλλα:
40 + 13 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
40
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ερωτικό
Περιοδικότητα:
Ποικίλη
Μέγεθος:
14.0 x 20.5
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μπελίντα Ράπτη, Φαίδρα Ορλώφ
Προέλευση:
Ποικίλη
Iστορίες στη βάση:
1

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

ErotikaMikra_0001.jpg  ErotikaMikra_0002.jpg  ErotikaMikra_0003.jpg  ErotikaMikra_0004.jpg  ErotikaMikra_0005.jpg

To 1997, η εκδοτική Yes Master Editions, ξεκινάει την κυκλοφορία ενός ερωτικού κόμικς, ονόματι ΜΙΚΡΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ

Μικρό μέγεθος (14Χ20,5), 100 σελίδες (οι διπλοί τόμοι στις 200), ασπρόμαυρο περιεχόμενο, περιείχε ερωτικές ιστορίες πορνό μεσαίας ποιότητας δημιουργών.

Η σειρά έφτασε μέχρι το τεύχος 40 και είχε πολύ ακανόνιστη κυκλοφορία. Είχε βγάλει από 1 τεύχος (2006) μέχρι και 7 (2001) σε ένα χρόνο.


:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

"μεσαίας ποιότητας δημιουργών"?..... ευγενέστατο και διακριτικότατο σε βρίσκω :lol: Προφανώς έχεις και κάποια χειρότερα (λογικά Ιταλικά) κατά νου, αλλά και πάλι. Εγώ θα έλεγα τα μεν κακά και τα δε πολύ κακά :D

 

anyhow. Λεπόοοοον. Και όμως, αυτή η σειρά έχει μια λογική (πλην του target group). Είναι μετάφραση του Confessions Erotiques BD (ερωτικές εξομολογήσεις κόμικ γαλλιστί, εξ'ου και αυτό το "εξομολόγηση: όνομα ηρωίδας" πάνω δεξιά στο εξώφυλλο) των εκδόσεων 1000 Media. Δεν ξέρω μέχρι ποιό νούμερο φτάσαν τα γαλλικά (εδώ τα έχουν εκδώσει ανακατεμένα. φαντάζομαι (δεν έχω εντρυφήσει) τα λιγότερο χάλια, περισσότερο πιασάρικα πρώτα). Σύμφωνα με αυτό το site φτάσαν τα 118. Αμυδρή πιθανότητα, επειδή δεν τα τσέκαρα ένα προς ένα, να είναι και από άλλη σειρά, πλην όμως είμαι 99,99% σίγουρος (λόγω "στυλ") ότι όλα είναι της 1000 Media. Στα γαλλικά συνήθως αναφέρονται με το όνομα της εξομολογούμενης κορασίδος ή και με τον αριθμό του τεύχους (μα γιατί???? δεν καταλαβαίνω.... όταν δηλαδή λες "πω πω! τι αλμπουμάρα το έγινα γυναίκα" ή "γίγαντα βγήκε το σκλάβα ενός αλήτη" ή "συγγνώμη, μήπως έχετε τη γυναίκα του αδερφού μου από τον Mark Page" δεν μπορείς να συνεννοηθείς και δεν καταλαβαίνει ο άλλος τι του λες?????)

 

:cheers:

 

ΥΓ να προτείνω την κατηγορία "φανταρίστικα" για διαχωρισμό μεταξύ σοβαρών και αυτών? :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

φανταρίστικα;

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φανταρίστικα ή όχι, καλά, κακά ή πολύ κακά, το είδος των ερωτικών κόμικς έχουν ένα καθαρό σκοπό : να εξάψουν την σεξουαλική φαντασία του αναγνώστη.

 

Οπότε περί ορέξεως, κολοκυθόπιττα :D

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όλα τα κόμικ έχουν σκοπό να εξάψουν τη φαντασία. Και η μουσική έχει σκοπό. Και η ζωγραφική έχει σκοπό. Και η γλυπτική έχει σκοπό.... hell... τα πάντα έχουν έναν σκοπό. Και τα ρούχα που φοράμε, και το φαγητό που τρώμε, και το αμάξι/μηχανή που οδηγάμε. Η ύπαρξη σκοπού όμως δεν αναιρεί τη δυνατότητα να αξιολογήσεις κάτι για το αν είναι καλό ή κακό. :D

 

Εάν υπήρχαν τόσες καλές δημιουργίες στο ερωτικό όσες και στις υπόλοιπες κατηγορίες, σου λέω εγώ αν αυτά θα κοστίζαν πάνω από 1 ευρώ το ένα :) Ένας από τους λόγους που υπάρχει ακόμα το ΚΟΜΙΞ (και τα disney γενικότερα) και τα Σεραφίνο/Τιραμόλα τα έχει φάει το μαύρο το σκοτάδι.

 

Α! και ένας από τους λόγους που αυτά (τα μη Crepax, μη Manara κλπ) δε βγαίνουν έγχρωμα στην Ελλάδα καίτοι στο εξωτερικό υπάρχουν και τέτοια ;) (πχ Gotha: Conte a rebours, Curiosités perverses de Sophie, Riverstone: Judith et Holopherne, διάφορα του Claudio Trinca, Peyret+Marina: Bûchers de l'extase (Les) κλπκλπκλπ)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Συμφωνώ σχετικά με την φαντασία (δεν έγραψα κάτι αντίθετο άλλωστε)..

 

Σχετικά με την κρίση για καλό και για κακό θα διαφωνήσω όμως. Η κρίση στην τέχνη είναι άκρως υποκειμενική. Δεν χωρίζω την τέχνη ποτέ σε καλό και κακό, την χωρίζω σε αποδεκτό και μη αποδεκτό (και ενδιάμεσα αν θέλεις το αδιάφορο).

Κάποιος θα έδινε δις για ένα Πικάσο αλλά εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα να τον βλέπω κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι μου.

Διαμάντια (κατ' εμέ) δεν γίνανε ποτέ αποδεκτά και χαθήκανε και σκουπίδια εξακολουθούν και υπάρχουν...

 

Τα Comics Erotica φτάσανε με το ζόρι το 28ο τεύχος, τα ερωτικά Κόμικς αισίως το 69 (και τα μικρά το 40). Αυτό πάει να πει ότι αυτά που συνεχίζουν είναι καλύτερα και τα άλλα χειρότερα ?

Νομίζω το παράδειγμα Ντίσνεϋ-Σεραφίνο είναι άτοπο για τον παραπάνω λόγο.

 

Ναι, κάτι ερεθίζει την δική μου φαντασία, αλλά εσένα σε αφήνει αδιάφορο ή απεχθή. Αυτό σημαίνει ότι είναι καλό ή κακό ? Ποιος είναι αυτός που βάζει τα κριτήρια και με ποιους κανόνες ? Και γιατί εγώ να δεχτώ τους κανόνες του άλλου όταν μιλάμε για τέχνη άρα συναίσθημα ?

 

Σίγουρα μπορούμε να μιλήσουμε για σχέδιο, τεχνική, οπτική και καλλιτεχνική σκοπιά αλλά όχι για για το τι μου αρέσει και τι όχι. Και για αυτά αφού έχουμε κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά και πάλι σε ερασιτεχνικό στάδιο (δεν είμαστε τεχνίτες στο είδος άλλωστε)

 

Συμφωνώ επίσης ότι όσο πιο πολύ εμβαθύνουμε σε ένα θέμα (όπως το χόμπυ μας), ότι όσο πιο πολλά πέφτουν στα χέρια μας και τα διαβάζουμε, τόσο η κριτική μας διαφοροποιείται και γίνεται πιο πολύπλοκη...(πως λένε ότι όσο γερνάει ο άνθρωπος γίνεται πιο ιδιότροπος ένα πράγμα...)

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το ότι "όσο πιο πολύ εμβαθύνουμε σε ένα θέμα (όπως το χόμπυ μας), ότι όσο πιο πολλά πέφτουν στα χέρια μας και τα διαβάζουμε, τόσο η κριτική μας διαφοροποιείται και γίνεται πιο πολύπλοκη" ισχύει 132% :best:

 

Γιατί πουλήσαν αυτά εδώ και δεν τράβηξε το Comics Erotica? Εδώ δέχεσαι ότι τα Storm, Καστέλ, Κάμελοτ του 1985 ήταν ακριβά με 200 δρχ, αυτά που κάναν 200 το 1982 θα τη γλύτωναν? Ενδεικτικά ένα Σωφεράκι (πάλι του 82) έκανε 40 δρχ. Επιπρόσθετα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία σε ερωτικό κόμικ. Κάτι Manara και κάτι Serpieri σιγά μην τα πάρει ο άλλος μέσα στο στρατόπεδο. Επειδή έχουν χρώμα και πολύ καλύτερο σχέδιο έχουν τελείως διαφορετική αντιμετώπιση.

 

Το ότι σου αρέσει κάτι δε σημαίνει ότι είναι καλό. Το ότι είναι κακό δε σημαίνει και ότι δε σου αρέσει. Αφηνιάζω με ορισμένα ερωτικά fumetti και το ξέρεις, πλην όμως δε θα με βρεις ποτέ να ισχυριστώ ότι είναι καλά κόμικ :) Ίσως και κάποιος σημερινός 20άρης σε 10 χρόνια να αφηνιάζει με αυτά με τον ίδιο τρόπο ;)

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω και καρέ εδώ για να σου δείξω βασικά ανατομικά λάθη (και δεν αναφέρομαι στο μέγεθος των γεννητικών οργάνων) στο σκίτσο.... Από κοντά ίσως :) και γι'αυτό εξ'άλλου έχουν αναγορεύσει σε θεούς τους Manara και Serpieri οι οποίοι απλώς ξεχωρίζουν σα τη μύγα μες στο γάλα (δεν είναι κακοί. Απλώς δεν είναι τόσο κορυφαίοι καλλιτέχνες)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26501
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

και γι'αυτό εξ'άλλου έχουν αναγορεύσει σε θεούς τους Manara και Serpieri οι οποίοι απλώς ξεχωρίζουν σα τη μύγα μες στο γάλα (δεν είναι κακοί. Απλώς δεν είναι τόσο κορυφαίοι καλλιτέχνες)

 

:confuse: :confuse: Δεν είναι κορυφαίοι αυτοί;;;! Θα μας τρελάνεις;;; :confuse::confuse:

 

(σχεδιαστικά μιλάμε πάντα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πες μου τους 20 κορυφαίους κατ'εσέ. :)

 

Να πετάξω μερικά ονόματα για βοήθεια?

 

Crepax, Bilal, Pratt, Mack, Alb. Breccia, Battaglia, Risso, Mandrafina, Druillet, Caza, Hermann, Moebius, Pichard, Schuiten, Windsor-Smith, Neal Adams, Art Adams, Jim Lee, Jae Lee, Kirby, Ross, Bolland, Eisner, Ditko, Joe Kubert, Buscema, Hernandez, Chaykin, Woodring, Romita+Romita Jr, Sylvestri, Quesada, Cho, Madureira... σε ποιό σημείο να σταματήσω? Πολλοί μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή και το ξέρω και δεν έχω βάλει και ανθρώπους οι οποίοι είχαν μια πιο καρτουνοειδή προσέγγιση (πχ Rosa, Uderzo κλπ). Από όλους αυτούς, από πόσους είναι καλύτερος ο Serpieri (που τον θεωρώ ελάσσονα εκ των 2). Από πόσους είναι καλύτερος ο Manara?

 

Πάρε το σκιτσάκι μέσα στο 500 Fusils. Τι το καλύτερο κάνει ο Manara? Πόσο καλύτερο?

 

Και οι 2 είναι τρομερά υπερεκτιμημένοι γιατί σχεδιάζουν ερωτικό κόμικ και είναι αιώνες καλύτεροι από το συρφετό που κάνει ερωτικό/τσόντα. Άμα όμως το βάλεις ως κόμικ συνολικά δε νομίζω ότι ξεχωρίζουν τόσο. Όχι ότι δεν είναι καλοί, αλλά ότι δεν ανήκουν στα 10-20-30 ονόματα που θα βάλεις ως κορυφή. :D

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26501
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Σερπιέρι θεωρώ ότι είναι χαλαρά ανώτερος σχεδιαστικά από πολλά από τα ονόματα που αναφέρεις...

 

Και καλά να λες για τον Kirby ή τον Moebius, αλλά Jim Lee; :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν παράθεσα τα ονόματα για να βρει κανείς 1-2 που είναι χειρότερα των Manara+Serpieri, αλλά για να βρει 10-20 που είναι καλύτερα ;)

 

μου αρέσει πάντως που προτιμάς Serpieri από Manara (κατά τα συμφραζόμενα).

 

Δε μου είπες όμως τα 20 κορυφαία ονόματα :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26501
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν χρειάζεται να αναφέρω 1-2 που είναι χειρότεροί τους, το αντίθετο μάλιστα, για λίγους θα μπορούσα να πω με σιγουριά ότι δουλεύουν σε τέτοιο επίπεδο.

Για 20 κορυφαίους κλπ, δεν γίνεται να κάνω λίστα με συγκεκριμένα ονόματα, είναι πολλά που παίζουν ρόλο, και δεν μπορείς να κάνεις και άμεση σύγκριση ανάμεσα σε καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν εντελώς διαφορετικές τεχνικές (π.χ. Ross).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2741
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6145 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ειναι τα καλυτερα στο ειδος τους νομιζω μαζι με ζακουλα και καποια αλλα του ιδιου μεγεθους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ήξερα τι ακριβώς έχει εκδοθεί απ'αυτές τις σειρές με τα ερωτικά κόμιξ και μου δώσατε αρκετές πληροφορίες! Eυχαριστώ! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.