Μετάβαση στο περιεχόμενο

HOMELAND DIRECTIVE [ VENDITTI - HIDDLESTON ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάτησες πάνω στο σύνδεσμο για να δεις αυτό το κείμενο σωστά ; Μόλις άφησες κάπου σε έναν σέβερ κάποια ψηφιακά ίχνη. Σήμερα συνδέθηκες για να κοιτάξεις την αγαπημένη σου ιστοσελίδα αφήνοντας ξανά ψηφιακά ίχνη. Ίσως να αγόρασες και κάτι, δίνοντας τα στοιχεία της χρεωστικής σου κάρτας ή ίσως του τραπεζικού σου λογαριασμού. Ίσως έκανες και άλλα πολλά σήμερα στο διαδύκτιο που δεν συνειδητοποίησες καν ότι κάποιος κακόβουλος με αρκετό χρόνο ,πολύ πείσμα και μεγάλη επιμονή μπορεί να χρησιμοποιήσει εναντίον σου. Γι αυτό θα πεις ,υπάρχουν οι κυβερνήσεις οι οργανισμοί, οι εταιρίες. Για να σε προστατέψουν από αυτόν το κακόβουλο. Εάν όμως αυτός ο κακόβουλος ήταν η ίδια η κυβέρνησή σου, που σου στερεί βασικές ελευθερίες για να σε «προστατέψει» ;


Τότε μάλλον διαβάζεις το Homeland Directive
 

post-25002-0-39127600-1421861406_thumb.gif

 

Τι είναι το Homeland Directive; Είναι ένα κόμικ που ξεκινά ως εξής: Μια ερευνήτρια σε ένα κέντρο λοιμόξεων πηγαίνει να παραδόσει μια διάλεξη σε ένα σεμινάριο. Ύστερα από την διάλεξη, ένας ντετέκτιβ την παίρνει παράμερα για να της ανακοινώσει ότι ο επιστημονικός συνεργάτης της και συν-ερευνητής έχει δολοφονηθεί. Την ώρα που ο ντετέκτιβ την συνοδεύει, συμβαίνει αυτό:
 

post-25002-0-12029300-1421861409_thumb.jpg
 

Η ιστορία συνεχίζοντας περιλάμβανει ίντριγκα, μια συνομωσία βγαλμένη από τα καλύτερα βιβλία του είδους μα το καλύτερο είναι η ιδέα πίσω από όλα αυτά. Η βασική ιδέα του κόμικ, η οποία είναι τόσο απλή μα τόσο εκπληκτική που απορείς που δεν την είχε σκεφτεί κανείς τόσο καιρό. Η ιδέα αυτή αποκαλύπτεται κάπου στο τελυταίο 1/3 του κόμικ και πραγματικά ανυψώνει το κόμικ από πολύ καλό σε αριστούργημα στον τομέα του.
Οι ιδεολογικές προεκτάσεις αυτού -ελευθερία λόγου, κρατικός παρεμβατισμός, τρομοκρατία,ανασφάλεια, κλπ- έχουν αναλυεθί και άλλες φορές σε κόμικ. Αλλά ποτέ υπό το πρίσμα που τις αναλύει το συγκεκριμένο κόμικ. Η προσέγγισή του είναι ξεκάθαρη και εστιάζει εκεί που πράγματι παίζει το παιχνίδι σήμερα. Στο διαδύκτιο και στο πόσο ασφαλείς είμαστε σε αυτό. Τι θα γινόταν αν πλέον δεν μας παρακολουθούσαν με κοριούς και κατασκόπους, αλλά απλώς μαζεύοντας τα ψίχουλα (breadcrumbs) που αφήνουμε στο διαδύκτιο; Τότε ποιός θα μας προστατέψει;
 

post-25002-0-55226900-1421861411_thumb.jpg


Το σενάριο είναι ειλικρινά πάρα πολύ καλοδουλεμένο και δεν έχει λάθη. Ένα σημείο μόνο αφήνει ανεξήγητο, αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας οπότε ούτε καν του το καταλογίζω. Το σχέδιο παίζει από πεντακάθαρο μέχρι τελείως βρώμικο και γεμάτο γωνίες ,πάντα όμως εξυπηρετώντας την ροή του σεναρίου. Με λίγα λόγια είναι ένα κόμικ που σε κάνει να σκέφτεσαι. ίσως κάπου κάπου σε κάνει να νιώθεις και φοβισμένος για το πόσο προστατευμένος είσαι.Επίσης μου έφερε στο νου τα πολιτικά θρίλερ της δεκαετίας του 70' (τρεις μέρες του Κόνδορα, Σύνδρομο της Κίνας, marathon Man κ.α) που όντως είχαν κάτι να πουν.

Το προτείνω σε οποιονδήποτε θεωρεί τον εαυτό του σκεπτόμενο αναγνώστη, σε οποιονδήποτε πιστεύει έστω και λίγο ότι τα πράγματα δεν είναι όπως έχουν και φυσικά σε οποιονδήποτε αρέσουν οι συνομωσίες. Δυστυχώς αυτή είναι πολύ κοντά στο να γίνει πραγματικότητα σε λίγο...
 

post-25002-0-48096800-1421861413_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εκδόσεις Top Shelf, περσινό.

 

Έχω ήδη φροντίσει για τα δέοντα :)

 

:thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:thanks: για την χρήσιμη παρουσίαση, τώρα με έκανες να περιμένω ακόμη πιο πολύ για να μου έρθει! :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολυ ωραια παρουσιαση zade . Aραγε υπαρχει σε κανα ελληνικο κομικσαδικο ή μονο απο εξω μπορει να το φερει κανεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πολυ ωραια παρουσιαση zade . Aραγε υπαρχει σε κανα ελληνικο κομικσαδικο ή μονο απο εξω μπορει να το φερει κανεις?

 

Δεν το ξέρω αυτό ρε συ. Γενικά η Τοπ Σελφ είναι λίγο δύσκολη εταιρία με την έννοια ότι φέρνουν μόνον όσα πουλάνε και όχι όλη τη γκάμα. Το συγκεκριμένο δεν απευθύνεται και σε πάρα πολύ ευρύ κοινό οπότε δεν ξέρω εάν θα το βρεις εύκολα. Βέβαια η τελευταία μου αγορά από Ελληνικό κομιξάδικο ήταν πριν από 7 μήνες στο Κόμικντομ οπότε ίσως να κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το κατέβασα και το διάβασα, 140 σελιδούλες είναι επομένως αναγνώστηκε απνευστί. Οκ, ωραία ιστορία και τα συναφή, όμως δεν με συνάρπασε τόσο όσο πίστευα. Η βασική ιδέα όντως ήταν mindblowing, σε σημείο δηλαδή που λες μακάρι να μην το δοκιμάσει κανένας τρελάρας αλλιώς την έχουμε βαμμένη όλοι. Το υπόλοιπο κομμάτι όμως το έχουμε δει λίγο πολύ σε κόμικς, ταινίες κλπ και δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση (κυβέρνηση εναντίον πράκτορες, ανελέητο κυνηγητό, κλπ).

 

Γενικά ωραίο ανάγνωσμα, ευχάριστο κόμικ όμως προσωπικά δεν θα το αγόραζα. Μάλλον δεν είναι του γούστου μου, λίγα κόμικ του είδους μου άρεσαν.

 

Επίσης κι εγώ παρατήρησα ένα κομμάτι που δεν εξηγήθηκε ή τουλάχιστον δεν παρατήρησα αν εξηγήθηκε. Ακολουθεί spoiler

 

 

 

Zade, λες για το αν τελικά σκότωσαν ή όχι τον γιατρό, τον φίλο της τύπισσας που κυνηγούσαν; Επειδή περίμενα τελικά να δω τι έγινε και με αυτόν

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το κατέβασα και το διάβασα, 140 σελιδούλες είναι επομένως αναγνώστηκε απνευστί. Οκ, ωραία ιστορία και τα συναφή, όμως δεν με συνάρπασε τόσο όσο πίστευα. Η βασική ιδέα όντως ήταν mindblowing, σε σημείο δηλαδή που λες μακάρι να μην το δοκιμάσει κανένας τρελάρας αλλιώς την έχουμε βαμμένη όλοι. Το υπόλοιπο κομμάτι όμως το έχουμε δει λίγο πολύ σε κόμικς, ταινίες κλπ και δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση (κυβέρνηση εναντίον πράκτορες, ανελέητο κυνηγητό, κλπ).

 

Γενικά ωραίο ανάγνωσμα, ευχάριστο κόμικ όμως προσωπικά δεν θα το αγόραζα. Μάλλον δεν είναι του γούστου μου, λίγα κόμικ του είδους μου άρεσαν.

 

Επίσης κι εγώ παρατήρησα ένα κομμάτι που δεν εξηγήθηκε ή τουλάχιστον δεν παρατήρησα αν εξηγήθηκε. Ακολουθεί spoiler

 

 

 

Zade, λες για το αν τελικά σκότωσαν ή όχι τον γιατρό, τον φίλο της τύπισσας που κυνηγούσαν; Επειδή περίμενα τελικά να δω τι έγινε και με αυτόν

 

 

 

Βασικά όχι, αυτό ούτε καν με ενδιέφερε. Εγώ εννοούσα ένα πιο βασικό σημείο.

 

 

Πως στο καλό βρέθηκαν ΤΡΕΙΣ πράκτορες μαζί και αποφάσισαν να την προστατέψουν. Δηλαδή ένας πράκτορας το καταλαβαίνω. Αλλά τρεις; Πως συναντήθηκαν ,πως κατάλαβαν ότι έχουν τον ίδιο σκοπό κλπ κλπ ;Tελικά, αυτό βέβαια δεν παίζει ρόλο ,απλά μου φάνηκε κάπως παράξενο.

 

 

Πάντως το γεγονός ότι παρόλο που δεν το βρήκες εκπληκτικό παραδέχτηκες ότι η βασική του ιδέα είναι mindblowing, λέει πολλά για το πόσο προτώτυπη είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλο μου ακουγεται χωρις να το χω διαβασει βεβαια.Θα το εδινα περισσοτερα + αμα ειχε γραφτει καμια 15αρια χρονια πριν καθως τωρα πλεον ολοι γνωριζουμε οτι λιγο πολυ ολα φιλτραρονται απο διαφορες υπηρεσιες και τιποτα δεν ειναι απολυτα κρυφο.Ειδικα μετα την 11 Σεπτεμβριου δεν κρυβονται καν οι κυβερνησεις οσον αφορα τετοιες ανηθικες μεθοδους παρακολουθησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από την motivating παρουσίαση του zade, το διάβασα κι εγώ. Βασικά για το πρωτότυπο της ιδέας θα συμφωνήσω με τον jimtsel - έχει ξαναπαιχτεί. Μου θύμισε αρκετά την ταινία Enemy of the state.

Βέβαια, αυτό δεν με χάλασε, από τη στιγμή που η ιστορία στο κόμικ κυλάει εξαιρετικά. Πολύ καλή σκηνοθεσία & μοντάζ των καρέ, καλογραμμένο - με διαλόγους που δεν κουράζουν καθόλου, σκίτσο και χρώμα στο ίδιο πνεύμα με το surrogates με άφησαν πολύ ικανοποιημένη.

Γρήγορο κόμικ, διαβάζεται μονοκοπανιάς χωρίς κοιλιές. Προσωπικά ήθελα κάτι παραπάνω, ένα twist στο τέλος έστω για να το θεωρήσω εξαιρετικό, προτείνεται πάντως για όποιους ψάχνουν ένα ποιοτικό κόμικ σε στυλ πολιτικο-ιατρικό θρίλερ/καλή περιπέτεια.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ανεγνώσθη ψες το βράδυ :) Η αίσθηση που μου δόθηκε είναι σα να έχει γραφτεί για να γίνει ταινία και συνολικά αισθανόμουν σα να έβλεπα ταινία. Είναι διασκεδαστικό, πέρασα καλά, αλλά του έλειπε κάτιτις για να απογειωθεί. Overall είναι αυτό που λένε σχεδόν οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) από πάνω :)

 

η δική μου η απορία: :)

 

τι στο διάολο είναι αυτό που έδωσαν οι μαφιόζοι στον σύμβουλο του προέδρου??? Ξαναγύρισα πίσω στη συζήτηση που είχαν οι 3+1 με δαύτους για να δω άμα έχασα κάτι, και εκεί απλώς χαράχτηκε το κοινό πλάνο (και στα πλαίσια της μυθοπλασίας, δεν μας ανακοινώθηκε το τι ακριβώς ώστε να αποτελεί έκπληξη η συνέχεια...)

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

χτες που το διάβαζα, είχα την εντύπωση ότι είναι δείγματα μικροβιολογικού, από καλλιέργεια του ιού που μόλυνε τα λεφτα. Σήμερα, εξαιτίας σου :germ: έχω αμφιβολίες!

 

υγ1. Το να χρησιμοποιήσει κανεις τα χρήματα ως διάδοση του ιού μου άρεσε σαν ιδέα.

 

υγ2. Και μένα μου φάνηκε λίγο ουρανοκατέβατο zade που δε δείχνει τι προηγήθηκε στο να μαζευτούν 3 διαφορετικοί πράκτορες για να προστατέψουν την τύπισσα - για οικονομία κομιξοχρόνου δεν το έδειξε λογικά.

Όπως επίσης περίμενα πιο δουλεμένο διάλογο - ατάκες που να μου μείνουν - μεταξύ μαφιόζων και πρακτόρων.

Γενικά το κόμικ σήκωνε καμιά 20αριά σελίδες ακόμα ΑΝΕΤΑ!

 

:beer6:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

άνετα μπορεί να είναι αυτό που λες Λένα, αλλά δεν μπόρεσα να το συνδέσω με κάτι συγκεκριμένο από όσα προηγήθηκαν ή να καταλάβω από το σκίτσο περί τίνος επρόκειτο :)

 

 

εδιτ μιλώντας για σκίτσο, μερικές φορές με είχε να αναρωτιέμαι του ποιος είναι ποιος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

@germ : Κοίτα η αλήθεια είναι ότι οι κυβερνήσεις όντως μας παρακολουθούν και κάθε άλλο παρά το καλό μας θάλουν ,απλά σε τέτοιου είδους ταινίες η τελική ας πούμε κατάληξη είναι συνήθως εξπωραγματική οπότε πας για ύπνο ήσυχος και χωρίς αμφιβολίες. Εδώ όμως μια τέτοια ιστορία δεν είσαι και τόσο σίγουρος ότι είναι φανταστική και δεν θα συμβεί κάποια στιγμή. πως να σου πω ,το θεωρώ αριστούργημα στον τομέα του ,ακριβώς γιατί είναι άκρως πιστευτό. Δηλαδή ΝΑΙ πιστεύω ότι κάποια στιγμή μπορεί κάποιος να μολύνει τα λεφτά.

 

Τώρα όσον αφορά το σκίτσο ,μου άρεσε γενικά ,αλλά κι εγώ σε κάνα δύο πάνελ είχα αμφιβολίες όσον αφορά το ποιός είναι ποιός.

 

@kabuk : Έχω την αίσθηση ότι ήταν καλλιέργειες αίματος που έδειχναν ξεκάθαρα τον ιό και ότι γνωρίζουν τι τρέχει. Τώρα για τους διαλόγους, δεν έχω κανένα παράπονο. Ίσα ίσα ,ίσως έαν ήταν όπως λες εσύ να μου φαινόταν εξυπνακίστικοι.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα και εγώ, συμφωνώ περισσότερο με τον zade, για τους λόγους που αναφέρει και κυρίως γιατί είναι ένα σενάριο που θα μπορούσε όντως να συμβεί. Και μόνο για το ότι σε βάζει σε τέτοιου είδους σκέψεις (ή μάλλον σε οπουδήποτε είδους σκέψεις) αξίζει μια ανάγνωση. Είναι ένα πολύ καλοδουλεμένο κόμικ και πιστεύω θα γινόταν μια πολύ καλή ταινία. Τώρα θα μου πείτε τόσα και τόσα καλά βιβλία έγιναν μέτριες ταινίες..

 

 

 

@zade: δίνει μια εξήγηση στην σελίδα 45: "If it wasn't for the interagency mandate of the patriot act, we probably never would've met". Τώρα τί ακριβώς σημαίνουν όλα αυτά δεν ξέρω, πάντως το εξηγούν!

 

@germ: έδωσαν στον σύμβουλο πλάκες μικροσκοπίου με καλλιέργεια αίματος ή άλλου ιστού στην οποία φαίνονταν τα μολυσμένα από τον ιό κύτταρα. Οι σημειώσεις που ήταν μέσα στον φάκελλο φαντάζομαι ήταν εξηγήσεις για το τι ακριβώς γίνεται με τον ιο (αφού ο πρόεδρος και οι άνθρωποί του θεωρητικά δεν είχαν ιδέα του τι ακριβώς συμβαίνει).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είχε κάποια μικρά προβληματάκια που δεν μου επέτρεψαν να ενθουσιαστώ τόσο όσο ο zade. Αυτό για τους πράκτορες και εγώ το έχω απορία, ενώ το πρόβλημα που λέει ο :germ: που δεν καταλάβαινε μερικές φορές ποιος ήταν ποιος το έπαθα με τον γιατρό (με το μουστάκι) και με τον Anders (με αυτόν όμως το έπαθα επειδή άλλαζε το art style).

 

Η ιστορία πολύ καλή, κυλούσε σαν νεράκι και είχα συνεχώς αγωνία. :best: Το "πείραμα" με τα διαφορετικά στυλ τουλάχιστον ενδιαφέρον, κάποιες επιλογές όπως οι οριζόντιες και κάθετες γραμμές στην BOCA και το α/μ, σκιτσαρισμένο στυλ στο οβάλ γραφείο ήταν επιτυχημένες.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

με αυτη την ενδιαφερουσα συζητηση μου κινησατε κ εμενα την περιεργεια,αλλα δεν το χω για αρορες μεσω ιντρνετ (paypal και τετοια ειναι τελειως εξω απο τα νερα μου),στην πρωτα εικονα που προεβαλε ο zade το βανακι ηταν φωτογραφιες? γενικα απο οτι ειδα στις εικονες στην παρουσιαση εδω παντα δεν εχει ενιαιο σχεδιαστικο εικαστικο στυλ,μια εγχρωμο μια ασπρομαυρο,μια φωτογραφιες μαζι με σκιτσα μια προχειρα σκιτσα...ειναι μαλλον μοντερνας φιλοσοφιας οπου ο σκοπος της ροης αγιαζει τα μεσα και αυτο δεν το λεω για αρνητικο μ αρεσει, γενικα δειχνει ενδιαφερον και το σεναριο με ιντρικαρε ,δεν θα με χαλαγε να το πετυχαινα καπου... :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τώρα που είπες για φωτογραφίες, υπάρχουν πράγματι πολλές και είναι από τις λίγες φορές που έγινε τόσο σωστή χρήση τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπάρχει περίπτωση να το βρούμε εδώ; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.