Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝ-ΤΕΝ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝ-ΤΕΝ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Hergé
Σχέδιο:
Hergé
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
~ 1960
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
21.3 x 28.9
Σελίδες:
72
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Βελγική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

tn_TINTINSERAPIS_0001.jpg tn_TINTINSERAPIS_0001z.jpg 

 

Μια έκδοση θρύλος, επιτέλους αποκτά την τιμητική της παρουσίαση στο φόρουμ. Μιά σειρά που λίγοι την ξέρουν αλλά μετρημένοι στα δάχτυλα έχουν δει έστω και ένα τεύχος από κοντά. Αναφέρομαι φυσικά στην έκδοση "Οι περιπέτειες του Τεν-Τεν", από την εκδοτική "γρίφο" CASTERMAN ΣΕΡΑΠΙΣ. Ελάχιστα στοιχεία υπάρχουν γύρω από αυτή την έκδοση, αλλά και γύρω από αυτή την εκδοτική, αυτά που μπορείτε όλοι να διαβάσετε και στον πίνακα της παρουσίασης.


Τοποθετώ την έκδοση, με κάποια δόση αυθεραισίας γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 1960. Στην χειρότερη να είναι μέχρι το 1971, γιατί στο οπισθόφυλλο αναφέρονται εξαψήφια τηλέφωνα που αλλάξανε το 1971 σε επταψήφια.
Δεν είναι γνωστό επίσης πόσα τεύχη κυκλοφόρησαν. Έχω πληροφορίες για τέσσερα αλλά διαπιστωμένο είναι μόνο αυτό της παρουσίασης.


Όποιος έχει περισσότερα στοιχεία ας τα αναφέρει. Εκείνο που θέλω να πώ πάντως είναι, ότι παρόλο που το τεύχος που έχω στα χέρια μου έχει ταλαιπωρημένο το εξώφυλλό του, φανερώνει μιάς εξαιρετικής ποιότητας έκδοση, τόσο στην εκτύπωσή της, όσο και κυρίως στο δέσιμό της. Άρα θα θεωρήσω επίσης ότι θα επρόκειτο και για μιά ακριβή για την εποχή της έκδοση.

Θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον αγαπητό μας "Στάθη" για την ευγενική παραχωρήση του τεύχους, χωρίς την οποία δεν θα ήταν δυνατή αυτή η παρουσίαση.

Ολόκληρη την ιστορία μπορείτε να την βρείτε στα downloads.


:valtnino:

 

 

Ομαδοποίηση Τεν Τεν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Nice! :best:

 

Απλά να επισημάνω πως μέσα στο τεύχος γράφει μόνο εκδόσεις Σεράπις. Ξέρουμε αν υπήρχε κάποιος ουσιαστικός λόγος που υπάρχει το όνομα της Casterman στο εξώφυλλο ή είναι για χάρη εντυπωσιασμού όπως το "θρυλικό" Marvel Comics Group and Kabanas Hellas Present;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Παύλο, παρόλο που το στοιχείο που δίνεις για τα τηλεφωνικά νούμερα είναι πολύ ενδιαφέρον, νομίζω πως πρέπει να δεχθείς την εκδοχή που αποδίδεται στον Etienne Pollet εδώ:

http://www.tintinologist.org/forums/index.php?action=vthread&forum=2&topic=298#msg14359

 

δηλαδή ότι η έκδοση κυκλοφόρησε από την ΣΕΡΑΠΙΣ το 1975/1976.

Ο Etienne Pollet ήταν υπεύθυνος των εκδόσεων της Castermann, όπως γράφει εδώ, άρα νομίζω είναι

εγκυρότατη πηγή. Φυσικά δεν ξέρω μήπως μπορεί να ισχύει το ακραίο σενάριο (που αναφέρεται και σε παραπάνω post στην ίδια συζήτηση) ότι δηλάδή τα 3000 αντίτυπα τυπώθηκαν

μεν το 1966, αλλά κυκλοφόρησαν το 1976;

 

Αυτό θα πει μυστήριο...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπορούμε να ορίσουμε την ημερομηνία έκδοσης μεταξύ 1969 και 1971. Και αυτό γιατί μέχρι το 1968 τα δικαιώματα ήταν στην εκδοτική ΠΗΓΑΣΟΣ, ενώ ως ανώτατο όριο (1971) έχουμε την αλλαγή των τηλεφώνων που λέει ο Παύλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα οποία τηλέφωνα τα ελέγξαμε χτες με Παυλάρα και Αντρίκο και ανακαλύψαμε ότι αυτό της Θεσσαλονίκης χρησιμοποιείται *ακόμα* από συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο, στην ίδια ακριβώς διεύθυνση. Βέβαια κάλλιστα μπορεί να ήταν σημείο διανομής. Το κακό είναι ότι ο βιβλιοπώλης που το είχε απεβίωσε πέρυσι. Ευελπιστούμε όμως να αντλήσουμε κανένα στοιχείο από τα παιδιά του.

 

Το συγκεκριμένο πάντως κόμικ μαζί με το σκανάρισμα του είναι τεράστια απόλαυση να βρίσκονται εδώ :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ. Λοιπόν. Έκατσα λίγο να δω οι συγκεκριμένοι εκδοτικοί που αναφέρονται, πότε είχαν τα δικαιώματα...

 

Human & Rousseau 1973-

Carlsen 1967-

Atlantic Monthly Press (δύσκολο αυτό... Atlantic Monthly Press, in cooperation with Little, Brown and Company beginning in the 1970s, published the albums again. ... άρα: ) 1974-?

Methuen and Co 1958-1999

Dar Al Maaref 1972-1979

Mensajero 1972-1979

Distribuidora Record Ltda ????? Δεν το έχει στο άλλο σάητ, αλλά βρήκα =694143"]αυτό απ΄το 1969...

Juventud %2C+=&filters[in_wish_list]=&filters[6752]=&filters[6754]=&filters[6761]=&filters[6755]=&filters[6759]=&filters[6758]=&filters[6760]=&filters[6767]=&filters[6797]=40179&filters[year_from]=&filters[year_to]=&filters[title]="]1966-

Otava 1970-

Mizrahi .... Και εδώ το σύστημα χαλάει... διότι μου βγάζει εδώ απτο 87 και μετά..... και αυτό αποκλείεται :)

 

Πάντως είναι τόσες πολλές οι εκδοτικές που έχουν τα δικαιώματα μετά το 70, που ψάχνομαι μη τυχόν και η πληροφορία για 76 έχει βάση............ φυσικά πως είναι δυνατόν να έχει 6ψήφιο νούμερο :) σωστό......

 

Αλλά το ότι έχει την αμερικάνικη εκδοτική που πρωτοέβγαλε στα 70's είναι ένα σαφές σημάδι νομίζω ότι πρέπει να πάει στη δεκαετία του 70 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Απλά να επισημάνω πως μέσα στο τεύχος γράφει μόνο εκδόσεις Σεράπις. Ξέρουμε αν υπήρχε κάποιος ουσιαστικός λόγος που υπάρχει το όνομα της Casterman στο εξώφυλλο ή είναι για χάρη εντυπωσιασμού όπως το "θρυλικό" Marvel Comics Group and Kabanas Hellas Present;

 

Κι εμένα για τέτοια περίπτωση μου φαίνεται...

 

Πολύ ενδιαφέρον κομμάτι, το κουβάρι του Τεν Τεν στην Ελλάδα είναι μεγάλο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Dr Paingiver changed the title to ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝ-ΤΕΝ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.