Μετάβαση στο περιεχόμενο

HOMBRE: ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
HOMBRE: ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Peter Wiechmann
Σχέδιο:
Rafael Mendez
Hμερ. έκδοσης:
10-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Γουέστερν
Μέγεθος:
20.0 x 28.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Προέλευση:
Γερμανική
ISBN:
978-960-306-967-6

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Hompre_0001.jpgHompre_0001z.jpg

 

Έρημος, κάκτοι, άλογα, όπλα, απάτσι, γυναίκες σε κίνδυνο, καλοί & κακοί. Τόσο απλή χρειάζεται να είναι η συνταγή ενός καλού κόμικ! Φυσικά για να δέσει το γλυκό πρέπει να έχει ένα δημιουργό με εξαιρετικές ικανότητες στο line art όπως ο Rafael Mendez. Ο Mendez, Ισπανός στην καταγωγή, δούλεψε ως freelancer σε πολλά περιοδικά της Ευρώπης τις δεκαετίες του 70 & του 80. Το 1978 ξεκίνησε να σχεδιάζει στο Γερμανικό περιοδικό YPS το Hombre σε σενάριο του Peter Wiechmann. Συνολικά δημιούργησαν 19 επεισόδια και 156 όμορφες σελίδες περιπέτειας. Οι μισές απο αυτές βρίσκονται σε αυτή τη συλλογή της Anubis.
Το συγκεκριμένο άλμπουμ με γυρισε πολλά χρονια πίσω (τότε που διαβάζαμε πιτσιρικάδες τα "καουμπόικα" με το τσουβάλι) και πραγματικά το απόλαυσα. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν η απόλαυση έρχεται απο το ίδιο το κόμικ ή απο τις αναμνήσεις μου. Όπως και να 'χει μια χαρά πέρασα διαβάζοντάς το.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Γουέστερν ε;!

 

Αν είναι και το σχέδιο τόσο καλό όσο δείχνει στο εξώφυλλο τότε... :D

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το σχέδιο είναι πολύ καλό. Πρέπει να πω επίσης πως ανάμεσα στις ιστορίες υπάρχουν δισέλιδα και ιστορικές πληροφορίες για την άγρια δύση και πολλές και σπάνιες φωτογραφίες. Οι φαν του είδους θα το εκτιμήσουν. Ακόμα μου έκανε εντύπωση ότι τελικά η τιμή του (12.5 Ευρώ μετά την έκπτωση) είναι αρκετά καλή σε σχέση με την αντίστοιχη γερμανική, όπου είναι HC, αλλά και πάλι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα΄στα. Ενδιαφέρον.

 

Κατά 99% και αν τα γερμανικά μου είναι αξιοπρεπή (που δεν είναι... ;) ) τα παρακάτω είναι δείγματα μέσα από τη σειρά (δεν ξέρω αν είναι και στο συγκεκριμένο τόμο)

 

hombre1.jpg hombre2.jpg hombre3.jpg hombre4.jpg

 

Από εκεί και πέρα, πέτυχα και αυτό εδώθε όπου άμα έχω καταλάβει καλά, ποστάρει ο ίδιος ο Weichmann και δείχνει ότι ο μάγκας το έχει μελετήσει το θέμα.

 

:cheers5:

 

 

εδιτ: αυτά τα 2 όμως είναι σίγουρα από αυτόν τον τόμο (αν και εδώ στα γερμανικά ;) )

 

2009_09_08_hombre1_2_xl.jpg 2009_09_08_hombre1_3_xl.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όλες οι παραπάνω σελίδες είναι και στον τόμο της Anubis (που είναι αντίστοιχα ο πρώτος τόμος της γερμανικής έκδοσης). Στο τέλος μάλιστα του τόμου υπάρχει ένα τρισέλιδο που έγραψε ο συγγραφέας και αναλύει τη σχέση του με τα Γούεστερν, αλλά και τη συνεργασία του με τον Mendez. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...Κατά 99% και αν τα γερμανικά μου είναι αξιοπρεπή (που δεν είναι... ;)

Καλά δεν ντρέπεσαι ολοκληρος germanicus ακόμα τα γερμανικά δεν είναι καλά;Θα σε μαλλώσω.Για 2 εβδομάδες δεν εχει τηλεόραση,πως θα σου φανεί διχως μαστερ και τοπ σεφ;Σε 15 μέρες θα ερθω να σε εξετάσω ο ιδιος και βλέπουμε τι θα γινει σύμφωνα με την επιδοσή σου.

Ωραίο φαίνεται το άλμπουμ διαφορετικό απο τα άλλα.Θα το τιμήσουμε στο άμεσο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα αυτό το άλμπουμ με μεγάλες προσδοκίες αλλά διαψεύστηκα οικτρά.

 

Κατ' αρχή γιατί στο καλό έχουν χρησιμοποιηθεί πεζά γράμματα στα μπαλονάκια; Άλλο πάλι και τούτο! Ρε είναι τόσο μικροσκοπικά που πρέπει να χώσεις το κεφάλι σου μέσα στη σελίδα για να τα διαβάσεις. Ή να χρησιμοποιήσεις μεγεθυντικό φακό! Αίσχος!

 

Ας έρθουμε στο ίδιο το κόμικ. Λυπάμαι αλλά είναι για τα μπάζα. Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει μερικά γαλλικά και κυρίως ιταλικά ουέστερν μπορεί να σας το βεβαιώσει. Η αφήγηση είναι για τα θηρία. Καμία προκοικονόμηση της εξέλιξης αλλά ανατροπές που δεν δικαιολογούνται από πουθενά. Οι διάλογοι τελείως αναληθοφανείς. Χαρακτήρες χωρίς κανένα υπόβαθρο. Διαβάστε το επεισόδιο με την κοπέλα που έχουν απαγάγει και τρελαθείτε στα γέλια. Αμ οι κακοί; Η Λαίδη της Άμαξας λέει :lol: Ρε ούτε στο Μπλεκ δε γινόντουσαν αυτά. Τα επεξηγηματικά τετραγωνάκια έχουν επιστρατευτεί για να μας περιγράφουν αυτά που τα καρεδάκια θα έπρεπε να μας παρουσιάζουν από μόνα τους. Οι χαρακτήρες clean-cut. Η μετάφραση ξύλινη όσο δεν πάει.

 

 

Κοινώς: δεν διαβάζεται!!!!!!!

 

Καλή σκέψη αλλά λάθος επιλογή κύριοι της Anubis. Την άλλη φορά ψωνίστε Ιταλικά.

 

 

Α Ι Σ Χ Ο Σ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν, τείνω να πω ότι με καλύπτει η κριτική του Μανώλη.

 

Νταξ. Δεν θα μπω σε τόσες λεπτομέρειες όσες αυτός (δεν είμαι σίγουρος ότι τις συμμερίζομαι), αλλά ναι. Σεναριακά δεν είναι καλό. Πολύ ντεμί θα έλεγα. Η θέση αυτών των ιστοριών είναι κανονικά σε εβδομαδιαία πολυθεματικά τύπου Μπλεκ+Αγόρι. Να διαβάσεις μια χαζοπεριπέτεια 5 σελιδούλες και να προχωρήσεις.

 

Εντυπωσιακές οι παραπομπές, αλλά η αλήθεια είναι ότι εγώ για κόμικ το αγόρασα :)

 

τίποτα το φοβερό και τρομερό λοιπόν. Σερνότανε για πολλές μέρες μέχρι να κατορθώσω να το τελειώσω.....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όλες οι παραπάνω σελίδες είναι και στον τόμο της Anubis (που είναι αντίστοιχα ο πρώτος τόμος της γερμανικής έκδοσης). Στο τέλος μάλιστα του τόμου υπάρχει ένα τρισέλιδο που έγραψε ο συγγραφέας και αναλύει τη σχέση του με τα Γούεστερν, αλλά και τη συνεργασία του με τον Mendez. :beer:

 

 

Συνολικά δημιούργησαν 19 επεισόδια και 156 όμορφες σελίδες περιπέτειας. Οι μισές απο αυτές βρίσκονται σε αυτή τη συλλογή της Anubis.

Οι υπόλοιπες να φανταστώ πως βρίσκονται σε άλλον/άλλους τόμο/ους που δεν μεταφράστηκαν ποτέ; :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκινώντας από το σχέδιο μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά και πιστεύω ότι του πάει το ασπρόμαυρο...!

 

Όσον αφορά το σενάριο δεν μπορώ να πω ότι ήταν κακό,αλλά όχι κι ότι με γοήτευσε...!Ήταν αρκετά ικανοποιητικό,στα χνάρια του Τεξ (χωρίς βέβαια να υπάρχει άμεση σύγκριση),αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο...!Ένα μέτριο καουμπόικο...!Σίγουρα έχουμε διαβάσει πολύ καλύτερα γουέστερν...!

 

Οι ιστορίες ήταν μικρές και δεν κούραζαν τον αναγνώστη...!Σίγουρα όμως θα τις ήθελα με περισσότερες σελίδες...!Ήταν αρκετά μικρές με αποτέλεσμα να υπάρχει βιασύνη για το φινάλε τους...!

 

Μου άρεσε που ενώ ο Hombre θεωρείται το κακοποιό στοιχείο της ιστορίας,πάντα γλιτώνει τον Ντώσον που μπλέκει σε μπελάδες...! :P

 

Σαν ποιότητα έκδοσης την βρήκα καλή,ενώ στα θετικά της είναι οι ιστορικές φωτογραφίες και τα αφιερώματα στην Άγρια Δύση...! :best:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτού του κόμικ νομίζω ότι είναι ο χρόνος που περνάει από καρέ σε καρέ. Πολλές φορές σταμάτησα να αναρωτηθώ πως πήγε από το ένα στο άλλο και τις περισσότερες από αυτές φαινόταν πολύ άσχημο. Το σενάριο σε κάθε ιστορία είναι αρκετά φτωχό και υπερβολικά γραμμικό - ίσως και σχετικά κλισέ (όχι απαραίτητα για μένα, αλλά πιστεύω γι' αυτούς που έχουν διαβάσει περισσότερα western). Τα μπαλονάκια σκέψης είναι χτυπητό exposition και οι χαρακτήρες - ακόμα και οι πρωταγωνιστές δεν έχουν ιδιαίτερο βάθος, είναι προβλέψιμοι και μονοδιάστατοι. Μας εισάγει σε μια σχέση μεταξύ Hombre και Dawson τελείως άχαρα και χωρίς εξήγηση, και με βάση αυτό μας λέει τις ιστορίες.

Το σχέδιο, ωστόσο, καλό και ρεαλιστικό με τις πρέπουσες λεπτομέρειες. Ένα κολπάκι που εντόπισα ότι κάνει ο συνονόματος είναι να βάζει μεγάλους βράχους για να μην χρειάζεται πάντα να σχεδιάσει background.

Από αυτά που γράφει ο ίδιος ο συγγραφέας στο τέλος μου φάνηκε σαν να περιαυτολογεί λίγο πολύ. Ίσως κάνω λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσαν τα επίθετα που χρησιμοποιεί για τα έργα του.

Η έκδοση της Anubis μου άρεσε. Μεγάλο μέγεθος, όπως αρμόζει σε τέτοιο σχέδιο, και καλό δέσιμο. Ελάχιστα "περίεργα" εντόπισα στη μετάφραση.

 

Δεν ξέρω που το προτείνω. Πιστεύω πως είναι τετριμμένο για αυτούς που ασχολούνται με το είδος και ακατάλληλο για όσους θέλουν να εισαχθούν. Αρκετά κακό συνολικά, οπότε θα έλεγα να αποφευχθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to HOMBRE: ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.