Μετάβαση στο περιεχόμενο

Saturday night's interview (part 3)-Συνέντευξη από τον Σήζαρ Φεριόλι[Ιατρού Γιάννης, greekcomics.gr, 22/5/2010]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη από τον Σήζαρ Φεριόλι!!!

 

Λοιπόν. Ήρθε και η τρίτη συνέντευξη από ξένο σχεδιαστή...! Αυτή τη φορά σας έχω τον Σήζαρ Φεριόλι, καταξιωμένο και διεθνούς φήμης δημιουργό κόμικς με ήρωες του Ντίνσεϋ. Πολύ συμπαθητικός άνθρωπος, άργησε να μου απαντήσει λίγο όμως (λόγω μια έκτακτης ιστορίας με τον Ντόναλντ που του ετυχε). Συνεπής στο ραντεβού μας, την ανεβάζω, και σε λίγο καιρό θα έχετε άλλη μία (μία που λέει ο λόγος) έκπληξη από τον Σήζαρ. Next Saturday night’s interview in 2 weeks!

 

 

Όσοι δεν γνωρίζετε τον κύριο, ρίξτε μια ματιά εδώ.

 

Enjoy! :valtnino:

 

 

JohnnyMZ: Πότε αποφάσισες να ασχοληθείς επαγγελματικά με τα κόμικς; Τι σε ώθησε σε αυτό;

 

Cesar Ferioli: Το 1978. Όταν ήμουν παιδί ζωγράφιζα όλη την ώρα, χωρίς όμως να έχω στο μυαλό μου την σκέψη να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα. Γι’ αυτό άλλωστε σπούδασα Βιολογία στο πανεπιστήμιο. Τότε γνώρισα μία κοπέλα που ήξερε την Μπεατρίζ Μπόλστερ, μια σχεδιάστρια κόμικς απ’ την Αργεντινή. Εκείνη την εποχή χρειαζόμουν χρήματα για να βοηθήσω την οικογένειά μου και ήθελα να κάνω την καριέρα μου, οπότε ασχολήθηκα με αυτό το επάγγελμα, αφού ήμουν πεπεισμένος πως σχεδίαζα καλά, ιδίως τα Ντίσνεϋ κόμικς, ένα στυλ που λανθασμένα θεωρούσα απλό και εύκολο. Βλέποντας όμως την Μπόλστερ να σχεδιάζει συνειδητοποίησα πως ήταν μια πολύ δύσκολη δουλειά... Χρειάστηκαν χρόνια εκπαίδευσης πριν κάνω την πρώτη μου ιστορία, και ακόμη εκπαιδεύομαι!

JMZ: Ποια ήταν τα κόμικς που διάβαζες όταν ήσουν μικρός;

C.F.: Παιδί, διάβαζα Ντίσνεϋ κόμικς, και αγαπούσα ιδιαίτερα τις ιστορίες του Μπαρκς, παρ’ όλο που η έκδοση ήταν απαίσια, αφού απ’ όσο ξέρω τα Ισπανικά περιοδικά τότε εκδίδονταν χωρίς την άδεια της Ντίσνεϋ (βλέπεις, ήταν τότε με την δικτατορία). Αλλά ο Μπαρκς μου άρεσε κυρίως γιατί αφηγούνταν με υπέροχο τρόπο τις ιστορίες του. Επίσης λάτρεψα κι άλλους δημιουργούς, όπως ο Μάρυ, ο Χάμπαρντ, ο Μπραντμπέρυ...

Άλλες φορές διάβαζα Topolino, που μου έφερνε ο πατέρας μου όταν ταξίδευε στην Ιταλία. Σ’ αυτά ανακάλυψα περισσότερους δημιουργούς, σαν τον Σκάρπα, τον Κάρπι και τον Ντε Βίτα, ενώ διάβασα μερικές ιστορίες του Γκότφρεντσον. Επιπλέον, ήμουν φανατικός αναγνώστης του Αστερίξ, και είχα συμπληρώσει όλη τη συλλογή, αν και προτιμώ τις ιστορίες σε σενάριο Γκοσινύ. Στις αρχές της δεκαετιας του ’70 έπαιρνα το περιοδικό “Il Corriere dei piccoli” και αργότερα το “Il corriere dei ragazzi”, που μπορούσα να βρω σε μερικά περίπτερα στην Βαρκελώνη. Σε εκείνα τα περιοδικά ανακάλυψα μεταξύ άλλων τον Ουγκό Πρατ στο εκπληκτικό «Ballata del mare salato» και έναν νεαρό Καβατσάνο, πριν ξεκινήσει την παραγωγή του για την Ντίσνεϋ, να σχεδιάζει το «Althai & Johnson». Τα τέλη του ’70 ήταν η εποχή που διάβαζα πάρα πολλά κόμικς, διαφορετικών ειδών και δημιουργών: Τεν Τεν, Μαλφάντα, τα κόμικς του Μοέμπιους, του Μπιλάλ και του Γκιμενέζ κ.ά. Δυστυχώς, επειδή η Ισπανία δεν ήταν το καλύτερο μέρος για κόμικς (δεν εκδίδονταν πολλά), και δεν μπορούσα να διαβάσω στ’ αγγικά ακόμη, τα μόνα που αγόραζα ήταν αυτά που μπορούσα να βρω στα μαγαζιά (και δεν είχα καλό χαρτζιλίκι...).

 

JMZ: Ερεθίσματα; Ποια πιστεύεις πως είναι τα κυριότερα ερεθίσματά σου και κατά πόσο αυτά έχουν επηρεάσει το στυλ σου (σχεδιαστικό και αφηγηματικό) ;

 

C.F.: Κατά τη γνώμη μου, ο τρόπος που αφηγήσαι μια ιστορία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της δουλειάς. Το να ξέρεις να σχεδιάζεις καλά είναι απλώς ένα εργαλείο, ίσως το πιο σημαντικό, αλλά παραμένει ένα εργαλείο που σε βοηθάει να πετύχεις τον σκοπό σου: να διηγηθείς μια ιστορία. Τα κύρια ερεθίσματά μου είναι οι ιστορίες που μπορούν να με κάνουν να κατανοήσω τον τρόπο που πρέπει να διηγείται κανείς μια ιστορία, με τον πιο καθαρό και απλό τρόπο, όπως κάνει ο Καρλ Μπαρκς ή ο Ουγκό Πρατ.

Άλλα ερεθίσματα είναι οι ταινίες. Περιστασιακά συσχετίζω μια ιστορία με μία συγκεκριμένη ταινία και την έχω στο νου μου καθώς δουλεύω.

JMZ: Ποιο είδος κόμικς είναι το αγαπημένο σου; Προσπαθείς να προσαρμόσεις το στυλ σου πάνω σ’ αυτό, ή απλώς σου αρέσει εικαστικά;

 

C.F.: Μου αρέσουν τα καλά κόμικς, όποιας σχολής και να ‘ναι. Μόνο τα μάνγκα με αποθούν κάπως, ίσως επειδή τα έμαθα, και δεν τα έχω συνηθίσει ακόμη.

 

JMZ: Υπάρχει μια ιστορία σου που μοιάζει με ιστορία μάνγκα. Αναφέρομαι στην ιστορία «Ελάστικ Μίκυ». Ήταν δική σου επιλογή να την σχεδιάσεις σε αυτό το στυλ, ή απαίτηση του σεναρίου; Σε ευχαρίστησε το αποτέλεσμα;

 

C.F.: Το σενάριο ήταν πιο κοντά στα υπερηρωικά κόμικς της Μάρβελ, παρά σε αυτό των μάνγκα. Ο δημιουργός του, Μάικλ Τ. Γκίλμπερτ, είναι ο δημιουργός του «Mr. Monster». Σ’ ό,τι αφορά τα Ντίσνεϋ κόμικς, έχει δημιουργήσει τον Δόκτωρ Στάτικ (κι εγώ σχεδίασα την ιστορία με την πρώτη του εμφάνιση, οπότε μπορεί να θεωρηθεί και «δικός μου».) Μιλώντας για το «Ελάστικ», πρέπει να σου πω πως είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες. Ήταν διασκεδαστικό να τραβολογάω τον Μίκυ και τα κτήρια, και να φτιάχνω τόσο περίεργα καρέ.

 

JMZ: Πώς δουλεύεις με μια ιστορία; Πηγαίνεις σελίδα-σελίδα, την σχεδιάζεις ολόκληρη με μολύβι και περνάς τα μελάνια στο τέλος, ή ακολουθείς κάποια άλλη διαδικασία κατά την εικονογράφησή της;

C.F.: Πρώτα κάνω όλη την ιστορία με μολύβι. Μετά περνάω το μελάνι. Όταν αναλαμβάνω μια ιστορία, ακολουθώ τις συμβουλές του Κάρσον Βαν Όστεν για κάθε σελίδα: πρώτα τα συννεφάκια, μετά το φόντο, ύστερα αυτοκίνητα (σ’ εξωτερικό χώρο) ή έπιπλα (σ’ εσωτερικό) και στο τέλος τους χαρακτήρες. Επίσης στην αρχή χρησιμοποιώ ένα σκληρό μολύβι, και στο τέλος κάνω το καθάρισμα.

 

JMZ: Στην αρχή της καριέρας σου δούλευες για διάφορες εκδοτικές εταιρείες, αλλά από το 1989 κι έπειτα δουλεύεις μόνιμα για την Egmont. Πώς προέκυψε η συνεργασία αυτή;

C.F.: Ήταν η καλή φίλη μου Ελζ Μπάρνερ στην Έγκμοντ που βρήκε το στυλ μου ενδιαφέρον και μοντέρνο, δηλαδή χρήσιμο για την εκδοτική. Επικοινώνησε μαζί μου μέσω ενός Στούντιο (ο μόνος τρόπος να σε βρουν ξένοι εκδότες εκείνη την εποχή).

 

JMZ: Στην πορεία της καριέρας σου συνεργάστηκες με διάφορα στούντιο δημιουργίας κόμικς, όπως το Κομικάπ και το Ρεκρέο. Για ποιους λόγους συνέβη αυτό; Ήθελες να αποκτήσεις μια εμπειρία παραπάνω, να βελτιωθείς δημιουργικά, να γνωρίσεις δημιουργούς, κάτι άλλο...;

C.F.: Τότε, όπως προείπα, ο μόνος τρόπος να κάνεις κόμικς για την ξένη αγορά ήταν μέσω ενός στούντιο. Έπαιρναν όμως από το 25% εώς το 60% των χρημάτων. Για να βγάλεις χρήματα λοιπόν, έπρεπε να δουλεύεις γρήγορα και παραγωγικά. Αυτό ευτυχώς έληξε για μένα όταν η Έγκμοντ συμφώνησε να δουλέψει μαζί μου χωρίς κάποιο Στούντιο στη μέση.

JMZ: Πες μου λίγα λόγια για την σειρά «Pif et Hercule». Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν και πολλές σχεδιαστικές διαφορές σε σχέση με τα Ντίσνεϋ κόμικς... Χρειάστηκε να διαφοροποιήσεις το στυλ σου;

C.F.: Ξεκίνησα να σχεδιάζω το «Pif et Hercule» καθώς αυτός ήταν ο μόνος τρόπος να μάθω την δουλειά. Είχε την μορφή των στριπ. Όταν ένας κομίστας ήταν αρκετά καλός για να κάνει κόμικς με τους χαρακτήρες του Ντίσνεϋ, τότε σταματούσε τις ιστορίες με την σειρά αυτήν.

JMZ: Έχεις εικονογραφήσει πολλές ιστορίες, με πρωταγωνιστές είτε τα παπιά είτε τα ποντίκια. Ποιο σύμπαν είναι το αγαπημένο σου, σαν αναγνώστης, και ποιο πιστεύεις πως είναι πιο κοντά στο στυλ σου;

 

C.F.: Σαν αναγνώστης, προτιμώ το σύμπαν των παπιών, χάρη στον Μπαρκς. Δυσκολεύομαι κάπως ν' απαντήσω στην δεύτερη ερώτηση... Το βρίσκω βολικό να σχεδιάζω όλους τους χαρακτήρες.

JMZ: Το πιο γνωστό σου έργο είναι η σειρά «Μύθος». Στην Ελλάδα είχαμε την τύχη να διαβάσουμε αυτήν την σειρά το καλοκαίρι του 2007. Θα ήθελα να μου πεις λίγα λόγια γι’ αυτήν. Πρώτα απ’ όλα, το σενάριο ήταν γραμμένο εξ’ αρχής για σένα, ή επιλέχτηκες μετά από κάποια διαδικασία για να την εικονογραφήσεις;

C.F.: Το πλήρες σενάριο έγραψαν οι Περ Χέντμαν, Πατ και Κάρολ Μακ Γκρηλ, μαζί, σε ένα εξοχικό στη Σουηδία, κοντά σε μια λίμνη, με έναν απεσταλμένο της Έγκμοντ να συντονίζει όλη τη δουλειά. Στην συνέχεια αναπτύξαν το σενάριο ξεχωριστά (ο καθένας σπίτι του :P). Αυτό συνέβη γιατί κάποια επεισόδια είχαν προσχέδια του Χέντμαν, ενώ άλλα των Μακ Γκρηλ.

Στην αρχή η Έγκμοντ είχε την ιδέα να μοιράσει την ιστορία σε διάφορους δημιουργούς, όπως έγινε με τις «Σφαίρες του Χρόνου». Αλλά εγώ είχα ενθουσιαστεί με το πρότζεκτ και κατάφερα να τους πείσω να την σχεδιάσω μόνος μου. Πιστεύω πως αυτό ήταν το καλύτερο, γιατί οι αναγνώστες προτιμούν μια ιστορία από ένα μόνο πρόσωπο, χωρίς αλλαγές του τύπους των «Σφαιρών», για παράδειγμα. Φυσικά, το ίδιο θα ίσχυε και αν κάποιος άλλος αναλάμβανε την εικονογράφηση μόνος του.

JMZ: Βλέπουμε πολλές αναφορές σε μυθολογίες διάφορων πολιτισμών, στην συγκεκριμένη σειρά. Πώς κατάφερες να αποδώσεις τα διάφορα πλάσματα τόσο πιστά; Να υποθέσω πως έψαξες για πληροφορίες και εικόνες από κάποια πηγή;

 

C.F.: Google, βιβλία και η αγάπη και αφοσίωσή μου για την ιστορία της Ελλάδας και της Ρώμης.

 

JMZ: Υπήρξαν αλλαγές στο αρχικό σενάριο;

 

C.F.: Μικρές αλλαγές, αλλά τίποτα σημαντικό. Απλώς χωρίσαμε μερικές εικόνες ή ενώσαμε κάποιες, αλλά η ιδέα και η πλοκή έμειναν ίδιες.

 

JMZ: Δουλεύεις πάνω σε κάτι αυτήν την περίοδο;

C.F.: Σύντομες ιστορίες με τον Ντόναλντ, και κάποια εξώφυλλα... Η κρίση είναι παντού και η εποχή των πολυσέλιδων ιστοριών έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

JMZ: Σχέδια για το μέλλον...;

C.F.: Θέλω να μάθω νέες τεχνολογίες, να βρω νέες δουλειές... Απλά παίζω με τις πιθανότητες.

 

JMZ: Ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις σου!

 

:beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη! :best:

 

 

JMZ: Δουλεύεις πάνω σε κάτι αυτήν την περίοδο;

C.F.: Σύντομες ιστορίες με τον Ντόναλντ, και κάποια εξώφυλλα... Η κρίση είναι παντού και η εποχή των πολυσέλιδων ιστοριών έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Τελικά αυτή η κρίση δεν άφησε τίποτα ανεπηρέαστο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μπράβο Γιάννη,συγχαρητήρια.:respect:Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη.Ωραίες ερωτήσεις με ξεκάθαρες και πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις.Μάθαμε αρκετά και άγνωστα σχετικά,πράγματα για τον Φεριόλι, ο οποίος δεν τιμήθηκε και πάρα πολύ με αφιερώματα από τα Ελληνικά περιοδικά.Ανυπομονώ για την επόμενη σου συνέντευξη.:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

...και σε λίγο καιρό θα έχετε άλλη μία (μία που λέει ο λόγος) έκπληξη από τον Σήζαρ.

 

:yahoo::yahoo::yahoo: Έφτασε μεσιέ! Ιδού η έκπληξη του Σήζαρ (η πρώτη): Ένα σκιτσάκι με τον Μίκυ και τον Ντόναλντ να χαιρετάν το forum μας...(!) :party2:

 

post-9146-12754017326476_thumb.jpg

 

...το οποίο θα μελανωθεί, θα υπογραφεί και θα σταλθεί λίαν συντόμως στην ΛΕ.ΦΙ.Κ. με αλλαγμένη την φράση στο μπαλονάκι. Θα λέει "ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕ.ΦΙ.Κ.!" :party4:

 

 

μαζί με την άλλη έκπληξη...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νομίζω πως το forum πλέον έχει φτάσει στα ύψη, συγχαρητήρια Johnny. Βέβαια προτιμάω το GreekComics από το ΛΕΦΙΚ το οποίο το βρίσκω στην καλύτερη των περιπτώσεων κακόγουστη ονομασία (sorry everyone :P), αλλά ΟΚ, ας το στείλει αυτός και ας γράφει ό,τι θέλει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α ρε Τζόννυ μάνγκα! Ωραίος ρε συ , πάλι έκανες το θαύμα σου , μικρέ Θεούλη :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9806
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  45
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τι έκανε ο άνθρωπος!; :confuse:

Καταπληκτικό φαίνεται το σκιτσάκι.Ανυπομονώ να το θαυμάσω απο κοντά!

 

:respect: και πάλι

 

Οσο για την συνέντευξη,ήταν πολύ καλή και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες ήταν οι απαντήσεις που έδωσε Ferioli.

+ και για την πιστή αποδοσή της στα ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ολοκληρώθηκε το σκιτσάκι!!! :dance::dance:

 

post-9146-12761006888146_thumb.jpg

 

Απολαύστε το σε ψηφιακή μορφή, και κάποια στιγμή μέσα το καλοκαίρι θα μπορείτε να το θαυμάζετε και από κοντά στην ΛΕ.ΦΙ.Κ. :cool: Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Congratulations Mzeto...παλι μικρος Θεούλης.... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ok, αυτό ανέβηκε με συνοπτικές διαδικασίες στη λίστα με τις ζωγραφιές που έχει αφιερώσει ο Ferioli, στον τομέα του Inducks με τις αυθεντικές ζωγραφιές.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρμερά κατατοπιστικός ο Ferrioli, και τρομερό σκιτσάκι. Παντα τέτοια Johnny, και περιμένουμε και την επόμενη συνέντευξη.

Η δεύτερη έκπληξη του Ferrioli ποια θα είναι ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η δεύτερη έκπληξη του Ferrioli ποια θα είναι ?

 

Coming soon ;) Όλα στην ώρα τους :)

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35623
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοσυγχαρώ... για την καταπληκτική συνέντευξη ή για το υπέροχο σκίτσο προς τη ΛΕΦΙΚ; Και τα δύο υπέροχα! Μπράβο Johnny!

 

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36526
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοσυγχαρώ... για την καταπληκτική συνέντευξη ή για το υπέροχο σκίτσο προς τη ΛΕΦΙΚ; Και τα δύο υπέροχα! Μπράβο Johnny!

 

:clap2:

Εσυ τώρα το θυμηθηκες να συνχαρεις;και στο κατω-κατω βρε γρουσουζη(...13) να μην μιλας,δεν ξερω γιατι σε κρατανε εδω μεσα και δε σε πετανε εξω απο εδω.Και μην κανεις οτι δεν ξερεις τον λογο παλιοκ@θ@ρμ@ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ;οχι πες μου ΕΙΝΑΙ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ;

ΠΑΥΛΙΔΗΣ μονο ΠΑΥΛΙΔΗΣ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5521 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοσυγχαρώ... για την καταπληκτική συνέντευξη ή για το υπέροχο σκίτσο προς τη ΛΕΦΙΚ; Και τα δύο υπέροχα! Μπράβο Johnny!

 

:clap2:

 

Ευχαριστώ πολύ Ιωνα...! :)

 

Εσυ τώρα το θυμηθηκες να συνχαρεις;

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36526
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάλλιο αργά παρά ποτέ... ;)

Για ποιον χτυπα η καμπανα; :bash: αν και δεν διάβασα την συνεντευξη γιατι οι σχεδιαστες των Ντισνευ δεν με ενδιαφερουν-ειδικα οι ιταλοι-γιατι απλως αντιγραφουν τους προκατοχους τους,Συνχαρητηρια.Τωρα ειμαστε ενταξει αν και επιμενω ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ειναι αυτες που κανεί;

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Συγχαρητήρια ΜΖ.Μια άκρως διαφωτιστική συνέντευξη για τους φανς του Ferioli :congrats::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Saturday night's interview (part 3)-Συνέντευξη από τον Σήζαρ Φεριόλι[Ιατρού Γιάννης, greekcomics.gr, 22/5/2010]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.