Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κορνίζα για κόμικς


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολλοί από εμάς έχουμε στη συλλογή μας από κόμικς, κάποια κομμάτια που έχουν ξεχωριστή αξία (είτε γενικά για λόγους σπανιότητας και παλαιότητας είτε ειδικά για εμάς για λόγους συναισθηματικούς). Θα με ενδιέφερε να έχω κάποια συγκεκριμένα λοιπόν τεύχη σε κορνίζα για να προστατεύονται και να μπορώ να τα θαυμάζω :D στον τοίχο μου.

Θέλω όμως το τεύχος να μπορεί να βγαίνει ανά πάσα στιγμή και εύκολα από την κορνίζα αυτή και να μην είναι μόνιμα "φυλακισμένο" εκεί μέσα, άλλωστε τα κόμικς υπάρχουν πρώτα απ' όλα για να τα διαβάζουμε.

 

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο και πού μπορώ να βρω κορνίζες που να ανοίγουν ή να έχουν κάποιο άλλο εύκολο τρόπο αφαίρεσης του περιεχομένου; Είχα πετύχει πριν μερικούς μήνες στο ebay έναν τύπο που πουλούσε κάποιες φτιαγμένες από τον ίδιο στις οποίες το τεύχος μπαινόβγαινε συρταρωτά από την κορυφή του κάδρου αλλά δεν ξαναείδα κάτι τέτοιο...

Ιδέες; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάτι κορνίζες που έχουν clips γύρω-γύρω (ένα σε κάθε μεριά). Τα clips πιάνουν σαν μανταλάκια και αφαιρούνται πολύ εύκολα. Επίσης υπάρχουν σε πολλά μεγέθη και τα βρίσκεις σε πολλά βιβλιοπωλεία. (φαντάσου ότι δεν είναι κλειστές γύρω-γύρω αλλά έχουν ένα τζαμάκι μπροστά, το χαρτόνι πίσω και τα 4 clips)

Δεν ξέρω αν σε βολεύουν αλλά ρίξε μια ματιά...

 

Επίσης βγήκαν και κάτι ωραίες που παίρνουν ψηφιακές εικόνες(εναλλάσσονται κιόλας)... μήπως να βάλεις τα εξώφυλλα και να αφήσεις τα κόμικς στην βιβλιοθήκη σου ; :lol:

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Custom build σε μαραγκό της γειτονιάς στις διαστάσεις/ξύλο/χρώμα που εσύ επιθυμείς. Λογικά θα είναι ένα κουτί ξύλινο μικρού βάθους με πλάτη από λεπτό φύλλο mdf/κόντρα πλακέ ή καπλαμά για καλύτερο, με εγκοπές εσωτερικά για να μπαίνει συρταρωτό το τζάμι από επάνω (λογικά θα έχει μία κόψη το επάνω ξύλο. σχέδιο να γίνει είναι απλό και σχετικά εύκολο στην υλοποίηση. Το κόστος ποικίλει ανάλογα με τα υλικά που θα επιλεγούν, αλλά κυρίως την διάθεση αυτού που το φτιάχνει. υποθέτω ότι περισσότερα κομμάτια, ρίχνουν τον μέσο όρο στην τιμή ανά τεμάχιο, όμως λόγω του συρταρωτού τζαμιού δεν θα μπορούν να μπουν το ένα επάνω από το άλλο (τουλάχιστον σε κοντινή απόσταση). Εναλλακτικά κατασκευή από αλουμίνιο αλλά το κόστος λογικά θα είναι περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6649
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επίσης βγήκαν και κάτι ωραίες που παίρνουν ψηφιακές εικόνες(εναλλάσσονται κιόλας)... μήπως να βάλεις τα εξώφυλλα και να αφήσεις τα κόμικς στην βιβλιοθήκη σου ; :lol:

 

Κι όχι μόνο τα εξώφυλλα, μπορείς να περάσεις ολόκληρα τεύχη και να τα διαβάζεις κι από την κορνίζα :lol::best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάτι κορνίζες που έχουν clips γύρω-γύρω (ένα σε κάθε μεριά). Τα clips πιάνουν σαν μανταλάκια και αφαιρούνται πολύ εύκολα. Επίσης υπάρχουν σε πολλά μεγέθη και τα βρίσκεις σε πολλά βιβλιοπωλεία. (φαντάσου ότι δεν είναι κλειστές γύρω-γύρω αλλά έχουν ένα τζαμάκι μπροστά, το χαρτόνι πίσω και τα 4 clips)

 

Ναι τις ξέρω αυτές Γιώργο, τις χρησιμοποιώ μάλιστα για ακουαρέλες αφού μπορώ μελλοντικά να αλλάξω το περιεχόμενο. Δεν είναι βέβαια τόσο εύχρηστες στην αλλαγή όσο για ήθελα για ένα κόμικ και δεν νομίζω να κάνουν γιατί είναι φτιαγμένες για να παίρνουν ένα μόνο φύλλο οπότε φοβάμαι ότι θα πιέζονταν πολύ το τεύχος (τα πιαστράκια είναι αρκετά σφιχτά).

 

Επίσης βγήκαν και κάτι ωραίες που παίρνουν ψηφιακές εικόνες(εναλλάσσονται κιόλας)... μήπως να βάλεις τα εξώφυλλα και να αφήσεις τα κόμικς στην βιβλιοθήκη σου ; :lol:

 

Είστε πολύ high-tech τύποι! :cool:

 

 

Ο μαραγκός είναι βέβαια μια λύση...

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   692
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6103 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να κάνω κάτι σαν wall of fame στο δωμάτιο μου: να κορνιζάρω και να κρεμάσω στον τοίχο τεύχη υπογεγραμμένα από τους καλεσμένους του comicdom και γενικά από όσους έχουν κάνει signing στην Ελλάδα και κάθε φορά που θα έρχεται κάποιος να "ανεβάζώ" το τεύχος που μου υπέγραψε.

Σκέφτομαι όμως κι εγω οπως κι ο Μακρο 1) πως θα γίνεται το βάλε-βγάλε (χωρίς να χανω χρονια απο τη ζωη μου ανησυχωντας μηπως το σκισω καθε φορα που θελω να το βγαλω) - 2) ποσο θα κοστίσει αυτη η δουλεια - 3) σε ποιον να την εμπιστευθω, ειδικα αν μου πει ότι χρειαζεται να αφησω τα "μικυμαους" μου στο μαγαζι του και να παω να τα παρω οταν ειναι ετοιμα/κορνιζαρισμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Επαναφέρω το θέμα... :thinking:

 

Βρήκα κάποια sites από κατασκευαστές που φτιάχνουν ακριβώς αυτό που ζητάμε αλλά απογοητεύτηκα... τα έξοδα αποστολής (και όχι μόνο) που ζητούν είναι εξωφρενικά!!!

 

Frame it again, Sam

 

Paperframer

 

Έχει εντοπίσει κανείς κάτι άλλο; Πήγα και σε μαραγκό αλλά το αποτέλεσμα δεν με ενθουσιάζει...

Επίσης, οι κατασκευαστές του εξωτερικού που είδα χρησιμοποιούν όλοι Mylar bags για να βάζουν τα τεύχη μέσα στις κορνίζες αλλά και γενικότερα. Χρησιμοποιεί κανείς άλλος - υπάρχουν Ελλάδα;

 

Αυτά και συνεχίζουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12291
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Χρόνια τώρα τα έχω εγκλωβισμένα στις κορνίζες τους, με άκοπα φύλλα και δεν νοιώθω την ανάγκη να τα βγάλω από κει μέσα. Βρίσκονται στο χώρο εργασίας μου και τα καμαρώνω κάθε μέρα γιατί μου θυμίζουν όλα κάτι.Με ισορροπούν ψυχικά και συναισθηματικά!

 

post-7467-1254278345,67_thumb.jpgpost-7467-1254278368,56_thumb.jpg

 

 

vaios/30-9-2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αχ ναι μωρε κι επ ευκαιρια γραψε μου τη διευθυνση της δουλειας σου αυτης. εχω μια χυτρα να σου στειλω!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Επαναφέρω το θέμα... :thinking:

 

Βρήκα κάποια sites από κατασκευαστές που φτιάχνουν ακριβώς αυτό που ζητάμε αλλά απογοητεύτηκα... τα έξοδα αποστολής (και όχι μόνο) που ζητούν είναι εξωφρενικά!!!

 

Frame it again, Sam

 

Paperframer

 

Έχει εντοπίσει κανείς κάτι άλλο; Πήγα και σε μαραγκό αλλά το αποτέλεσμα δεν με ενθουσιάζει...

Επίσης, οι κατασκευαστές του εξωτερικού που είδα χρησιμοποιούν όλοι Mylar bags για να βάζουν τα τεύχη μέσα στις κορνίζες αλλά και γενικότερα. Χρησιμοποιεί κανείς άλλος - υπάρχουν Ελλάδα;

 

Αυτά και συνεχίζουμε...

:hi:Ρώτησες για έξοδα αποστολής; γιατί οι τιμές τους μου φάνηκαν χαμηλες!!!:)

Οι κορνίζες για φωτογραφίες γάμων κλπ σε τι μεγέθη βγαίνουν (πρέπει να κάνουν γι αμικρά τεύχη), γιατί αυτές έχουν γατζάκια από πίσω για άνοιγμα-κλείσιμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:hi:Ρώτησες για έξοδα αποστολής; γιατί οι τιμές τους μου φάνηκαν χαμηλες!!!:)

Οι κορνίζες για φωτογραφίες γάμων κλπ σε τι μεγέθη βγαίνουν (πρέπει να κάνουν γι αμικρά τεύχη), γιατί αυτές έχουν γατζάκια από πίσω για άνοιγμα-κλείσιμο.

 

Στο πρώτο από τα sites που φαίνεται πολύ καλό έστειλα στην αρχή e-mail και δεν μου απάντησαν. Τελικά έβαλα 2 κορνίζες στο καλάθι (συνολική αξία λίγο πάνω από 30$) και προχώρησα τη διαδικασία μέχρι να μου βγάλει έξοδα αποστολής. Για οικονομική αποστολή ήταν πάνω από 100$ !!!!!!

Στο δεύτερο πάλι κάπου είδα ότι ξεκινάει τις τιμές στις κορνίζες για κόμικς από τα 60$ τη μια!

Τζίφος...

 

Αυτό για τις κορνίζες για φωτογραφίες δεν το είχα σκεφτεί... θα το κοιτάξω, αν και πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη χώρου ώστε να μην στριμώχνονται τα τεύχη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν κάνετε μία βόλτα και από κορνιζάδικα, ΙΚΕΑ, Practiker

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5996 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Στο πρώτο από τα sites που φαίνεται πολύ καλό έστειλα στην αρχή e-mail και δεν μου απάντησαν. Τελικά έβαλα 2 κορνίζες στο καλάθι (συνολική αξία λίγο πάνω από 30$) και προχώρησα τη διαδικασία μέχρι να μου βγάλει έξοδα αποστολής. Για οικονομική αποστολή ήταν πάνω από 100$ !!!!!!

Στο δεύτερο πάλι κάπου είδα ότι ξεκινάει τις τιμές στις κορνίζες για κόμικς από τα 60$ τη μια!

Τζίφος...

 

Αυτό για τις κορνίζες για φωτογραφίες δεν το είχα σκεφτεί... θα το κοιτάξω, αν και πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη χώρου ώστε να μην στριμώχνονται τα τεύχη

 

Μια άλλη ιδέα, για πιο πρόχειρη ίσως τοποθέτηση είναι η εξής: plexiglass μετά πασπαρτού μακέτας στο πάχος που θέλεις με άνοιγμα επίσης κατάλληλο για το μέγεθος του περιοδικού, από πίσω χοντρό χαρτόνι και όλα στηρίζονται με μεταλικά (4?) κλιπς. Αν θες για πιο όμορφο βάζεις εξτρα πασπαρτού έγχρωμο λεπτό πάνω από το χοντρό!

:best:

 

post-4259-1254314841,48_thumb.jpgπερίπου αυτό που πρότεινα:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φίλε Lord, δες και αυτές εδώ:

 

http://www.bcwsupplies.com/products/Comic-Displays/Comic-Book-Showcase.htm

 

Χωρίς να γνωρίζω έξοδα αποστολής.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ναι, το έχω δει φίλε μου, φαίνεται καλή περίπτωση αλλά τους έχω στείλει εδώ και μερικές μέρες e-mail για διευκρινήσεις και δεν έχουν απαντήσει. Βρίσκομαι βέβαια σε επικοινωνία και με κάποιον ακόμα από αμερική, όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν εύρηκα!!! :dance:

and the winner is.........

 

Frame it again, Sam

 

Ο τύπος αυτός φτιάχνει κορνίζες ο ίδιος, ειδικά για κόμικς και αν ρίξετε μια ματιά είναι αρκετά ψαγμένος. Είχα αναφέρει και πριν το site του, αλλά κάνοντας δοκιμές με πράγματα στο καλάθι έβγαζε εξωφρενικές τιμές για αποστολή. Ευτυχώς όμως που του έστειλα mail, γιατί μου απάντησε ότι αυτά που βγάζει το καλάθι δεν ισχύουν για εξωτερικό και συνήθως δεν κάνει αποστολές εκτός ΗΠΑ. Αν ενδιαφέρεστε για κορνίζες θα πρέπει η παραγγελία να γίνει απευθείας με επικοινωνία με τον ίδιο, όπως έκανα κι εγώ.

Για να μην πολυλογώ, τα έξοδα αποστολής για 2 κορνίζες είναι $36 και για 3 κορνίζες $42. Και οι τιμές για τις κορνίζες είναι πολύ χαμηλές, ενώ έχει και άλλα πράγματα όπως Mylar bags.

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:best:

Περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα και τις εντυπώσεις σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΣΟΥΠΕΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!! :dance::dance::dance:

 

Λοιπόν ο Sam αποδείχτηκε διαμάντι!

Άψογη δουλειά, ακριβώς αυτό που ζητούσα, επαγγελματική και στιβαρή κατασκευή στο χρώμα και ακριβείς διαστάσεις που θέλεις! Με τζάμι, mylar σακούλα 2mm ακριβώς στις διαστάσεις που απαιτούνται για να μπει στη συγκεκριμένη θέση μέσα στην κορνίζα. Και με εύκολο άνοιγμα στο πάνω μέρος για να βγαίνει το τεύχος είτε για διάβασμα είτε για αλλαγή! Κρέμασμα με χοντρό σύρμα στο πίσω μέρος ώστε να μην φαίνεται τίποτα. Μέχρι και πρόκες είχε μέσα ο τύπος...

Τι άλλο να πω.... ακολουθεί φωτορεπορτάζ... :best::beer:

 

post-2066-1260128031,9_thumb.jpg post-2066-1260128047,41_thumb.jpg

 

post-2066-1260128067,85_thumb.jpg post-2066-1260128082,39_thumb.jpg

 

post-2066-1260128102,88_thumb.jpg post-2066-1260128120,79_thumb.jpg

 

Τώρα πια κάθομαι και τα καμαρώνω... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ωραία δουλειά Χρήστο ! Πόσο πήγε η μία κορνίζα(χωρίς την αποστολή) ;

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Υπάρχουν όλες οι πληροφορίες στο site.

Οι κορνίζες για ένα τεύχος (γιατί φτιάχνει και διπλές, τριπλές κλπ) είναι μόλις $16!

Πολύ καλή τιμή, ακόμα και με τα ταχυδρομικά βγαίνει μια χαρά το τελικό ποσό...

Προσοχή όπως είπα αν ενδιαφέρεται κάποιος να του στείλει mail για τα ταχυδρομικά

γιατί αυτά που γράφει στο site δεν ισχύουν εκτός ΗΠΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.