Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεύχη δεμένα σε τόμο [ και καταμέτρηση αυτών ]


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15803
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχουμε Μικρό Ποπάυ και Μικρά Κλασσικά Ποπάυ, Τιραμόλα και Κλασσικά Τιραμόλα, Conan και Τόμο Conan, ....

 

Ο λόγος λοιπόν για όλες αυτές τις κυκλοφορείες που δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα πακέτο με δεμένα τεύχη όπως αυτά είχαν κυκλοφορήσει στο παρελθόν μεμονωμένα. Όχι ανατυπώσεις, απλά νέο "πακετάρισμα".

 

Το ερώτημά μου είναι, όταν κάνετε καταγραφή αυτών ή ψάχνετε κάποια τέυχη τους τόμους πώς τους καταχωρείτε? Ανά τεύχος με τα στοιχεία έκδοσης του κάθε τέυχους? Με μια διευκρίνηση ότι είναι κομμάτι τόμου? Ως τόμο με τα στοιχεία έκδοσης του τόμου (αν υπάρχουν)? Κάτι άλλο Phantom?

 

Μέχρι σήμερα τα μέτραγα ανά τόμο αλλά κάπως δεν μου κάθεται σωστό τώρα που έκατσα να το σκεφτώ, οπότε κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν έχω και τόσα για να πω την αμαρτία μου. Ως εκ τούτου αυτά που έχω (κάτι Conan, κάτι Μικρούς Ιππότες, κάτι έτσι, κάτι γιουβέτσι) έχω σημειωμένα τα κόμικ που περιέχουν και όχι τον τόμο που τα έχει.

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εγώ αυτό το σύστημα ακολουθώ. Χρησιμοποιώ χρωματικό κώδικα στο αρχείο μου και αυτά που είναι σε τόμους απλά τα μαρκάρω με άλλο χρώμα απο αυτά που είναι σε τεύχη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   876
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μέχρι στιγμής τα καταμετρούσα ανά τόμο. Βέβαια ενστερνίζομαι κι εγώ τον προβληματισμό σου και θα ήθελα να δω κι άλλες γνώμες.Από συζητήσεις που είχα κάνει στο παρελθόν με φίλους οι περισσότεροι τα καταμετρούσαν ως ανεξάρτητα τεύχη με την ένδειξη πως ήταν κομμάτια τόμων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στις περισσότερες σειρές δεν με απασχολεί αν ένα τεύχος είναι μόνο του ή δεμένο σε τόμο, οπότε η καταχώρηση στα αρχεία μου γίνεται απλά με το νούμερο των τευχών που περιέχει ένας τόμος. Τους τόμους δεν τους σημειώνω καθόλου. Πάντως το καλύτερο σύστημα νομίζω είναι αυτό που χρησιμοποιεί ο Αντρέας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27069
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγώ απλά κάνω καταγραφή του τόμου με τα τεύχη που περιέχει και τις ιστορίες που περιέχει το κάθε τεύχος τις έχω σε διαφορετικό σημείο. Στόχος μου είναι τα τεύχη βέβαια, οπότε παραπάνω πληροφορίες από τον εκδοτικό οίκο, τους αριθμούς των τευχών που περιέχει και χρονολογία έκδοσης (ΑΝ μπορέσω να βρω) στον κάθε τόμο, δε μου χρειάζονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6658
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αναλόγως:

 

Στα Ποπάυ, όπου έχω πολλά Μικρά Κλασσικά, αλλά και πολλά ξεχωριστά τεύχη, καταγράφω ένα αρχείο με τα ξεχωριστά τεύχη, ένα αρχείο με τα τεύχη από τα Μικρά Κλασσικά, και έχω κι ένα βοηθητικό αρχείο με τους αριθμούς από τα Μικρά Κλασσικά. Βέβαια δημιουργήτε κάποιο πρόβλημα στα μικρά νούμερα από τα Μικρά Κλασσικά, γιατί αρχικά τα τεύχη τα βιβλιοδετούσε η εκδοτική χωρίς τα εξώφυλλα. Ομοίως και με τα Μεγάλα Κλασσικά Ποπάϋ. Σε γενικές γραμμές στον συγκεκριμένο τίτλο κοιτάω να μαζέψω Μικρά Κλασσικά από το Νο 100 και πάνω, ενώ ξεχωριστά τεύχη από το Νο 500 και κάτω, οπότε κρατάω πολύ χαμηλά την αλληλεπικάληψη διπλών τευχών.

Στα Μπλεκ (νέα περίοδος), όπου έχω λίγους τόμους, καταγράφω μόνο τον αριθμό των τευχών που περιέχει ο τόμος.

Στα Κλασσικά Σεραφίνο/Τιραμόλα τα τεύχη είναι βιβλιοδετημένα χωρίς τα εξώφυλλα, οπότε καταγράφω μόνο τον αριθμό του τόμου.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.