Jump to content
Sign in to follow this  
petran79

Τα 150 κορυφαία έργα animation όλων των εποχών - Laputa Animation Festival

Recommended Posts

Ενα από τα πιο γνωστά φεστιβάλ animation γίνεται στην Ιαπωνία με το όνομα Laputa International Animation Festival. Yπάρχει και το άλλο γνωστό Φεστιβάλ της Χιροσίμα. Δυστυχώς οι όροι anime και animation έχουν παρερμηνευθεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το 2003 λοιπόν 140 γνωστοί ανιματέρ ρωτήθηκαν να κάνουν λίστα με 20 από τις αγαπημένους τους ταινίες και σειρές animation. Kαι όλες αυτές οι λίστες ενώθηκαν σε μία. Εψαχνα καιρό να βρω αυτή τη λίστα, αλλά ευτυχώς ένας από τους γνώστες του παγκόσμιου (και ιδιαίτερα του ρωσικού) animation φιλοτιμηθηκε να τη μεταφράσει εδώ.

 

Μην περιμένετε τα γούστα των ανιματέρ να ταιριάζουν με αυτά του κοινού αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε επιτέλους και τα γούστα αυτών που σχεδιάζουν τα αγαπημένα μας καρτούν και όχι μόνο. Μου φαίνεται από τα γούστα μου και εγω ανιματερ έπρεπε να γινω. βλεποντας τη λιστα λείπουν κάποιοι τίτλοι αλλά πρώτες είναι δύο ταινίες του Yuri Norstein (Ηedgehog in the Fog, Tale of Tales). Παντως πολλα ιαπωνικά εργα βλέπω. Μου φαινεται η λιστα αντιπροσωπευει καλυτερα την παγκοσμια κατασταση στο animation.

Θα την βάλει και στο επίσημο site του όπως είπε αν βρει όλα τα ονόματα.

 

Επειδη με τα φοντα και τα hypelinks η σελιδα εχει προβλημα, για τα links στο Youtube πατε εδώ.

 

1.  Hedgehog in the Fog (1975, Yuri Norstein)

2.  Tale of Tales (1979, Yuriy Norstein)

3. Fantasia (1940, Ben Sharpsteen, Hamilton Luske) (Παρουσιαση στο GC)

4. L'homme qui plantait des arbres (1987, Frédéric Back) part 1 part 2 part 3

5. Le Roi et l'oiseau (1980, Paul Grimault) 

6. Future Boy Conan (1978, Hayao Miyazaki) (tv series)

7.  My Neighbor Totoro (1988, Hayao Miyazaki)

8. Snow White and the Seven Dwarfs (1937, David Hand) (Παρουσιαση στο GC)

9. Yellow Submarine (1968, George Dunning)

10.  The Little Prince and the Eight-Headed Dragon (1963, Yugo Serikawa)

11.  Prince of the Sun: The Great Adventure of Horus (1968, Isao Takahata)

12. Crac (1981, Frédéric Back)

13. Mr. Bug Goes to Town (1941, Dave Fleischer)

14. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers (1993, Nick Park)

15.  The Spider and the Tulip (1943, Kenzô Masaoka)

16.  Nausicaä of the Valley of the Wind (1984, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

17. The Snow Queen (1957, Lev Atamanov) part)

18. Blinkity Blank (1955, Norman McLaren)

19. Laputa: Castle in the Sky (1986, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

20.  The Castle of Cagliostro (1979, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

21. Moznosti dialogu (1982, Jan Svankmajer) part 1 part 2

22. Ruka (1965, Jirí Trnka) part 1 part 2

23. Sen noci svatojanske (1959, Jirí Trnka)

24. Une Nuit sur le Mont Chauve (1933, Alexander Alexeieff, Claire Parker)

25.  Dojoji Temple (1976, Kihachiro Kawamoto) part 1 part 2

26. The Nightmare Before Christmas (1993, Tim Burton) (Παρουσιαση στο GC)

27. La Planète sauvage (1973, René Laloux(Παρουσιαση στο GC)

28.  The Magic Fox (1982, Okon Joruri)

29.  Spirited Away (2001, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

30.  Akira (1988, Katsuhiro Otomo) (Παρουσιαση στο GC)

31.  Adventures of Ganba (1975, Osamu Dezaki) (tv series)

32. Tom and Jerry (1940-1967, Joseph Barbera, William Hanna) (tv series)

33.  Astro Boy (1963, Osamu Tezuka) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

34. Father and Daughter (2000, Michael Dudok de Wit)

35. Pinocchio (1940, Hamilton Luske, Ben Sharpsteen) (Παρουσιαση στο GC)

36.  Mobile Suit Gundam (1979, Yoshiyuki Tomino) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

37. Bambi (1942, David Hand) (Παρουσιαση στο GC)

38. Street of Crocodiles (1986, Stephen Quay, Timothy Quay) part 1 part 2

39.  Grave of the Fireflies (1988, Isao Takahata) (Παρουσιαση στο GC)

40. Betty Boop (1930-1939, Max Fleischer)

41. The Iron Giant (1999, Brad Bird) (Παρουσιαση στο GC)

42. Cheburashka (1971, Roman Kachanov) (four short films) a part?

43. Bajaja (1950, Jirí Trnka)

44. The Sand Castle (1977, Co Hoedeman)

45. Toy Story (1995, John Lasseter) (Παρουσιαση στο GC)

46. The Old Mill (1937, Wilfred Jackson) (from the "Silly Symphonies" series)

47. The Old Man and the Sea (1999, Aleksandr Petrov) part 1 part 2

48.  Neon Genesis Evangelion (1995-1996, Hideaki Anno)

49. The Street (1976, Caroline Leaf)

50. The Snowman (1982, Diane Jackson)

51. Jumping (1984, Osamu Tezuka)

52.  Heron and Crane (1974, Yuriy Norshteyn)

53. Cisaruv slavík (1949, Jirí Trnka)

54. Monsters, Inc. (2001, Pete Docter) (Παρουσιαση στο GC)

55. When the Day Breaks (1999, Wendy Tilby, Amanda Forbis)

56.  Heidi, Girl of the Alps (1974, Isao Takahata) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

57. Inspirace (1948, Karel Zeman)

58. Creature Comforts (1989, 2003-? , Nick Park) (short film & tv series)

59.  Puss in Boots (1969, Kimio Yabuki)

60.  Lupin III (1971-1972, Masaaki Osumi, Hayao Miyazaki & Isao Takahata) (tv series)

61. Oni (1961, Kihachiro Kawamoto)

62. Gertie the Dinosaur (1914, Winsor McCay)

63. Superman (1941, Dave Fleischer)

64. Jin-Roh (2000, Hiroyuki Okiura)

65.  There Lived a Dog (1982, Eduard Nazarov)

66. Kataku (1979, Kihachiro Kawamoto)

67. A Grand Day Out (1989, Nick Park)

68. A Close Shave (1995, Nick Park)

69. The Cowboy's Flute (1963, Jiajun Qian, Wei Te)

70. Broken Down Film (1985, Osamu Tezuka)

71.  Fox and Hare (1973, Yuriy Norshteyn) part 1 part 2

72. Luxo Jr. (1986, John Lasseter)

73. Le nez (1963,  Alexander Alexeieff)

74. Allegro non troppo (1976, Bruno Bozzetto)

75.  The Tale of the White Serpent (1958, Kazuhiko Okabe, Taiji Yabushita)

76.  Royal Space Force: The Wings of Honneamise (1987, Hiroyuki Yamaga)

77.  3000 Leagues in Search of Mother (1976, Isao Takahata) (tv series)

78.  Tales of a Street Corner (1962, Eiichi Yamamoto)

79. Bad Luck Blackie (1949, Tex Avery)

80.  Anne of Green Gables (1979, Isao Takahata) (tv series)

81.  (2000, Yuriy Norshteyn) (introductory segment for the show of the same name) 

82. Breakfast on the Grass (1987, Priit Pärn)

83.  Patlabor 2: The Movie (1993, Mamoru Oshii)

84.  Night on the Galactic Railroad (1985, Gisaburô Sugii)

85. The Deadly Invention (1958, Karel Zeman)

86. Mickey Mouse (1928- , Walt Disney)

87. Coffee Break (1977, Taku Furukawa)

88. Fast and Furry-ous (1949, Chuck Jones)

89. Toot Whistle Plunk and Boom (1953, Ward Kimball)

90.  Mt. Head (2002, Koji Yamamura)

91. Popeye the Sailor (1933, Dave Fleischer)

92. Shinel (2 parts) (unfinished, Yuriy Norshteyn)

93. Polychrome Phantasy (1935, Norman McLaren)

94. Panda! Go, Panda! (1972, Isao Takahata)

95. The Humpbacked Horse (1947/1975, Ivan Ivanov-Vano)

96. Alice (1987, Jan Svankmajer)

97. Space Battleship Yamato (1974-1975, Leiji Matsumoto, Yoshinobu Nishizaki) (Παρουσιαση στο GC)

98. Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer (1984, Mamoru Oshii)

99. Deputy Droopy (1955, Tex Avery, Michael Lah)

100. Mitten (1967, Roman Kachanov)

101. The Super Dimension Fortress Macross (1982-2006, Noboru Ishiguro) (tv series)

102. Heavy Metal (1981, Gerald Potterton) (Παρουσιαση στο GC)

103. The Cow (1989, Aleksandr Petrov)

104. Flower-Fold (1968, Kihachiro Kawamoto)

105. Mužné hry (1988, Jan Svankmajer)

106. Ghost in the Shell (1995, Mamoru Oshii)

107. A Thousand and One Nights (1969, Eiichi Yamamoto)

108. Harpya (1979, Raoul Servais)

109. The Metamorphosis of Mr. Samsa (1977, Caroline Leaf)

110. Powers of Ten (1977, Charles Eames, Ray Eames)

111. Revolver (1993, Jonas Odell, Stig Bergqvist, Martti Ekstrand, Lars Ohlson)

112. Neighbours (1952, Norman McLaren)

113. Le petit soldat (1947, Paul Grimault)

114. Fétiche (1934, Ladislas Starewitch)

115. The Hill Farm (1989, Mark Baker) part 1 part 2

116. Tango (1981, Zbigniew Rybczynski)

117. A Well-Ordered Restaurant (1991, Tadanari Okamoto)

118. Papillons de nuit (1997, Raoul Servais, Paul Delvaux)

119. Tomorrow's Joe 2 (1980, Osamu Dezaki) (tv series)

120. Street Musique (1972, Ryan Larkin)

121. Lupin III: The Secret of Mamo (1978, Soji Yoshikaw, Yasuo Otsuka)

122. Galaxy Express 999 (1979, Rintaro) (one of these films, probably "Adieu")

123. The Life of a Poet (1974, Kihachiro Kawamoto)

124. Studie (1929-1933, Oskar Fischinger) (unclear if all of these films are meant or just one of them)

125. The Bead Game (1977, Ishu Patel)

126. Who Framed Roger Rabbit (1988, Robert Zemeckis)

127. The Mighty River (1993, Frédéric Back)

128. Dumbo (1941, Ben Sharpsteen) (Παρουσιαση στο GC)

129. Rainbow Squadron Robin (1966-7, Takeshi Tamiya) (tv series)

130. Staré povesti ceské (1953, Jiri Trnka)

131. Praise be to Small Ills (1973, Tadanari Okamoto)

132. Princess Mononoke (1997, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

133. Asparagus (1979, Susan Pitt)

134. Alì Babà (1970, Giulio Giannini, Emanuele Luzzati) (?) 

135. Walking (1969, Ryan Larkin)

136. 8 Man (1963-4, Haruyuki Kawajima) (tv series)

137. Canon (1964, Norman McLaren)

138. Porco Rosso (1992, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

139.  Au Fou! (1968, Yoji Kuri)

140. Jabberwocky (1971, Jan Svankmajer)

141. Spacy (1981, Takashi Ito)

142. L'ange (1982, Patrick Bokanowski)

143. Frog With Guts! (1972-4, Eiji Okabe, Tadao Nagahama)

144. The Big Snit (1985, Richard Condie)

145. Magical Maestro (1952, Tex Avery)

146. Memories (1995, Katsuhiro Otomo, Koji Morimoto, Tensai Okamura) (Παρουσιαση στο GC)

147. The Mochimochi Tree (1972, Tadanari Okamoto)

148. Bonifas' Holidays (1965, Fyodor Khitruk)

150. Peter Gabriel: Sledgehammer (1986, Brothers Quay, others)

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΧΕΙ GUNDAM & FANTASIA!!!!!!! :respect::yahoo::beer5:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
:thanks: petran 79! Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Πραγματικά πολύ πολύ χρήσιμη αυτή η λίστα! :best:
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

:respect: petran!

 

έβαλε καμπόσα, οπότε ανανεώθηκε και η λίστα από πάνω και μπήκαν και κανά δυό λινκ για τα ρώσικα.

 

όποια ψυχή θέλει να κάνει το καλό, ας κοιτάξει μπας και υπάρχει το υλικό στο youtube (και για ευκολία ας ετοιμάσει το λινκ ουτως ώστε με ένα copy paste να μπει από επάνω)

 

:cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:respect: petran!

 

έβαλε καμπόσα, οπότε ανανεώθηκε και η λίστα από πάνω και μπήκαν και κανά δυό λινκ για τα ρώσικα.

 

όποια ψυχή θέλει να κάνει το καλό, ας κοιτάξει μπας και υπάρχει το υλικό στο youtube (και για ευκολία ας ετοιμάσει το λινκ ουτως ώστε με ένα copy paste να μπει από επάνω)

 

:cheers:

 

 

εγινε!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. Hedgehog in the Fog (1975, Yuri Norstein)

2. Tale of Tales (1979, Yuriy Norstein)

3. Fantasia (1940, Ben Sharpsteen, Hamilton Luske) (Παρουσιαση στο GC)

4. L'homme qui plantait des arbres (1987, Frédéric Back) part 1 part 2 part 3

5. Le Roi et l'oiseau (1980, Paul Grimault) (does "やぶにらみの暴君" mean the 1980 film or the 1952 film?)

6. Future Boy Conan (1978, Hayao Miyazaki) (tv series)

7. My Neighbor Totoro (1988, Hayao Miyazaki)


9. Yellow Submarine (1968, George Dunning)



12. Crac (1981, Frédéric Back)

13. Mr. Bug Goes to Town (1941, Dave Fleischer)


15. The Spider and the Tulip (1943, Kenzô Masaoka)


17. The Snow Queen (1957, Lev Atamanov) part)

18. Blinkity Blank (1955, Norman McLaren)



21. Moznosti dialogu (1982, Jan Svankmajer) part 1 part 2

22. Ruka (1965, Jirí Trnka) part 1 part 2

23. Sen noci svatojanske (1959, Jirí Trnka)

24. Une Nuit sur le Mont Chauve (1933, Alexander Alexeieff, Claire Parker)

25. Dojoji Temple (1976, Kihachiro Kawamoto) part 1 part 2



28. The Magic Fox (1982, Okon Joruri)

29. Spirited Away (2001 Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

30. Akira (1988, Katsuhiro Otomo)

31. Adventures of Ganba (1975, Osamu Dezaki) (tv series)

31. Tom and Jerry (1940-1967, Joseph Barbera, William Hanna) (tv series)

33. Astro Boy (1963, Osamu Tezuka) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

34. Father and Daughter (2000, Michael Dudok de Wit)

35. Pinocchio (1940, Hamilton Luske, Ben Sharpsteen) (Παρουσιαση στο GC)

36. Mobile Suit Gundam (1979. Yoshiyuki Tomino) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

37. Bambi (1942, David Hand) (Παρουσιαση στο GC)

38. Street of Crocodiles (1986, Stephen Quay, Timothy Quay) part 1 part 2


40. Betty Boop (1930-1939, Max Fleischer)


42. Cheburashka (1971, Roman Kachanov) (four short films) a part?

43. Bajaja (1950, Jirí Trnka)

44. The Sand Castle (1977, Co Hoedeman)

45. Toy Story (1995, John Lasseter) (Παρουσιαση στο GC)

45. The Old Mill (1937, Wilfred Jackson) (from the "Silly Symphonies" series)

45. The Old Man and the Sea (1999, Aleksandr Petrov) part 1 part 2

48. Neon Genesis Evangelion (1995-1996, Hideaki Anno)

48. The Street (1976, Caroline Leaf)

48. The Snowman (1982, Diane Jackson)

51. Jumping (1984, Osamu Tezuka)

52. Heron and Crane (1974, Yuriy Norshteyn)

53. Cisaruv slavík (1949, Jirí Trnka)


55. When the Day Breaks (1999, Wendy Tilby, Amanda Forbis)

56. Heidi, Girl of the Alps (1974, Isao Takahata) (tv series) (Παρουσιαση στο GC)

57. Inspirace (1948, Karel Zeman)

58. Creature Comforts (1989, 2003-????, Nick Park) (short film & tv series)

58. Puss in Boots (1969, Kimio Yabuki)

60. Lupin III (1971-1972, Masaaki Osumi, Hayao Miyazaki & Isao Takahata) (tv series)

64. Jin-Roh (2000, Hiroyuki Okiura)

65. There Lived a Dog (1982, Eduard Nazarov)

70. Fox and Hare (1973, Yuriy Norshteyn) part 1 part 2

73. The Tale of the White Serpent (1958, Kazuhiko Okabe, Taiji Yabushita)

75. Royal Space Force: The Wings of Honneamise (1987, Hiroyuki Yamaga)

76. 3000 Leagues in Search of Mother (1976, Isao Takahata) (tv series)

77. Tales of a Street Corner (1962, Eiichi Yamamoto)

80. Anne of Green Gables (1979, Isao Takahata) (tv series)

81. Goodnight, Children (2000, Yuriy Norshteyn) (introductory segment for the show of the same name)

82. Patlabor 2: The Movie (1993, Mamoru Oshii)

84. Night on the Galactic Railroad (1985, Gisaburô Sugii)

90. Mt. Head (2002, Koji Yamamura)

92. Shinel (2 parts) (unfinished, Yuriy Norshteyn)

94. Panda! Go, Panda! (1972, Isao Takahata)

95. The Humpbacked Horse (1947/1975, Ivan Ivanov-Vano)


99. Mitten (1967, Roman Kachanov)

101. The Super Dimension Fortress Macross (TV) (1982-2006, Noboru Ishiguro) (tv series)

102. Heavy Metal (1981, Gerald Potterton)

103. The Cow (1989, Aleksandr Petrov)

104.Flower-Fold (1968, Kihachiro Kawamoto)

105. Mužné hry (1988, Jan Švankmajer)

105. Ghost in the Shell (1995, Mamoru Oshii)

105. A Thousand and One Nights (1969, Eiichi Yamamoto)

105. Harpya (1979, Raoul Servais)

109. The Metamorphosis of Mr. Samsa (1977, Caroline Leaf)

110. Powers of Ten (1977, Charles Eames, Ray Eames)

110. Revolver (1993, Jonas Odell, Stig Bergqvist, Martti Ekstrand, Lars Ohlson)

110. Neighbours (1952, Norman McLaren)

113. Le petit soldat (1947, Paul Grimault)

114. Fétiche (1934, Ladislas Starewitch)

115. The Hill Farm (1989, Mark Baker) part 1 part 2

116. Tango (1981, Zbigniew Rybczynski)

117. A Well-Ordered Restaurant (1991. Tadanari Okamoto)

118. Papillons de nuit (1997, Raoul Servais, Paul Delvaux)

119. Tomorrow's Joe 2 (1980, Osamu Dezaki) (tv series)

119. Street Musique (1972, Ryan Larkin)

121. Lupin III: The Secret of Mamo (1978, Soji Yoshikaw, Yasuo Otsuka)

122. Galaxy Express 999 (1979, Rintaro) (one of these films, probably "Adieu")

123. The Life of a Poet (1974, Kihachiro Kawamoto)

124. Studie (1929-1933, Oskar Fischinger) (unclear if all of these films are meant or just one of them)

125. The Bead Game (1977, Ishu Patel)

126. Who Framed Roger Rabbit (1988, Richard Williams, (Robert Zemeckis))

127. The Mighty River (1993, Frédéric Back)

128. Dumbo (1941, Ben Sharpsteen) (Παρουσιαση στο GC)

129. Rainbow Sentai Robin (1966-7, Takeshi Tamiya) (tv series)

130. Staré povesti ceské (1953, Jirí Trnka)

131. Praise be to Small Ills (1973, Tadanari Okamoto)

132. Princess Mononoke (1997, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

133. Asparagus (1979, Susan Pitt)

134. Alì Babà (1970, Giulio Giannini, Emanuele Luzzati) (?) (я не уверен про этот)

135. Walking (1969, Ryan Larkin)

136. 8 Man (1963-4 Haruyuki Kawajima) (tv series)

137. Canon (1964, Norman McLaren)

138. Porco Rosso (1992, Hayao Miyazaki) (Παρουσιαση στο GC)

139. Au Fou! (1968, Yoji Kuri)

140. Jabberwocky (1971, Jan Švankmajer)

143. Frog With Guts! (1972-4, Eiji Okabe, Tadao Nagahama)

146. Memories (1995, Morimoto Koji, Okamura Tensai, Otomo Katsuhiro) (Παρουσιαση στο GC)

149. Bonifas' Holidays (1965, Fyodor Khitruk) 

Edited by Γάντζος
  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thanks: Γάντζε! :) έγινε update στο αρχικό :)

 

:cheers5:

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε και το Planete Sauvage... σε αντίθεση με το Akira :mafia:

Ωραίος Γάντζε! :beer: 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 20/4/2008 στο 11:46 ΜΜ, petran79 είπε:

 

Παρατηρησα παντως οτι σ'αυτη τη σελιδα (απο την οποια πηρε ο petran τη λιστα) υπαρχουν κι αλλοι τιτλοι ταινιων στη λιστα... Δεν εχω ομως τη δυναμη να κατσω να τους μεταφερω τωρα :) Καποια στιγμη θα προσπαθησω να ξεδιαλεξω ποιοι λειπουν :)

 

Ααα και καποιες πολυ γνωστες ταινιες/σειρες για τις οποιες δεν εχουμε παρουσιασεις στο GC...

 

  • My Neighbor Totoro
  • Akira
  • Neon Genesis Evangelion 
  • Ghost in the Shell 
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Παρατηρησα παντως οτι σ'αυτη τη σελιδα (απο την οποια πηρε ο petran τη λιστα) υπαρχουν κι αλλοι τιτλοι ταινιων στη λιστα... Δεν εχω ομως τη δυναμη να κατσω να τους μεταφερω τωρα. Καποια στιγμη θα προσπαθησω να ξεδιαλεξω ποιοι λειπουν :)

 

Οι τιτλοι που λειπουν.. (ο αριθμος πριν τον τιτλο ειναι η θεση του καθενος στη λιστα) :)

 

 

61. Oni (1961, Kihachiro Kawamoto)

62. Gertie the Dinosaur (1914, Winsor McCay)

63. Superman (1941, Dave Fleischer)

66. Kataku (1979, Kihachiro Kawamoto)

67. A Grand Day Out (1989, Nick Park)

67. A Close Shave (1995, Nick Park)

68. The Cowboy's Flute (1963, Jiajun Qian, Wei Te)

69. Broken Down Film (1985, Osamu Tezuka)

71. Luxo Jr. (1986, John Lasseter)

72. Le nez (1963,  Alexander Alexeieff)

73. Allegro non troppo (1976, Bruno Bozzetto)

79. Bad Luck Blackie (1949,  Tex Avery)

81. Breakfast on the Grass (1987, Priit Pärn)

85. The Deadly Invention (1958, Karel Zeman)

86. Mickey Mouse (1928- , Walt Disney)

87. Coffee Break (1977, Taku Furukawa)

88. Fast and Furry-ous (1949, Chuck Jones)

89. Toot Whistle Plunk and Boom (1953,  Ward Kimball)

91. Popeye the Sailor (1933,  Dave Fleischer)

93. Polychrome Phantasy (1935,  Norman McLaren)

95. Alice (1987,  Jan Svankmajer)

98. Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer (1984, Mamoru Oshii)

99. Deputy Droopy (1955,  Tex Avery, Michael Lah)

141. Spacy (1981, Takashi Ito)

142. L'ange (1982,  Patrick Bokanowski)

144. The Big Snit (1985,  Richard Condie)

145. Magical Maestro (1952, Tex Avery)

147. The Mochimochi Tree (1972, Tadanari Okamoto)

150. Peter Gabriel: Sledgehammer (1986, Brothers Quay, others)

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προστέθηκαν :) Tο θέμα έχει γίνει pinned, με απώτερο σκοπό σε βάθος χρόνου όλοι μαζί να παρουσιάσουμε και τις 150. :) (εκτός από το ghost in the shell, όχι το ghost in the shell :D )

 

Edit: Για αρχειακούς λόγους, σήμερα είμαστε στο 20/150. 

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

      Kαλησπέρα...Δεν μπορείς να μην έχεις συμπεριλάβει στη λίστα τις ταινίες animation:Starchaser-the Legend of Orin,το οποίο έγραψε ο Jeffrey Scott και προβλήθηκε στην μεγάλη οθόνη τον Οκτώβριο του 1985,καθώς και το Fire and Ice(καμμία σχέση με το:a song of ice and fire του George R.R.Martin),των Gerry Conway και Roy Thomas,που κυκλοφόρησε τον Αύγουστο του 1983 και βασίστηκε σε χαρακτήρες που δημιούργησε ο Frank Frazetta...

Aν δεν τα έχεις υπόψιν,ρίξε μία ματιά!Είμαι βέβαιος πως θα σου αρέσουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναδιαβασε μια το πρωτο ποστ.. Οι τιτλοι δεν προστεθηκαν απο μας.. Ηταν λιστα που συνεθεσαν ανιματερ στα πλαισια γνωστου φεστιβαλ πριν καποια χρονια :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/2/2017 στο 8:40 ΜΜ, GeoTrou είπε:

Έχουμε και το Planete Sauvage... σε αντίθεση με το Akira :mafia:

 

Σχεδον 1 χρονο μετα :lol: Προστεθηκε η παρουσιαση σου στο πρωτο ποστ :)

 

On 4/2/2017 στο 8:46 ΜΜ, Γάντζος είπε:

καποιες πολυ γνωστες ταινιες/σειρες για τις οποιες δεν εχουμε παρουσιασεις στο GC...

 

  • My Neighbor Totoro
  • Akira
  • Neon Genesis Evangelion 
  • Ghost in the Shell 
  • Who Framed Roger Rabbit

 

@GeoTrou  Ghost in the shell? φανταζομαι το ετοιμαζεις :SmokingDevil:

  • Like 1
  • Funny 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μου άρεσε το Ghost in the Shell. :D 

  • Funny 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

να στε καλά για τα links παιδιά!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.