Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορές από εξωτερικό μέσω INTERNET


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Στόχος μου έιναι να αγοράσω όσο πιο πολλά κόμικς μπορώ σε όσο καλύτερη τιμή. Το τελευταίο τρίμηνο έχω σταματήσει να αγοράζω τευχάκια και έπεσα με τα μούτρα σε Tradepaperbacks & Hardcovers. Κάνω αγορές από mailordercomics.com και milehighcomics.com

 

Με όσους συζήτησα και απ' όσο είδα μέσα στο σάιτ, η Milehigh θεωρείται ακριβή. Στέλνω στο σάιτ τις 2 τελευταίες παραγγελίες πο έκανα από την εν λόγω εταιρία με πιστωτική. Στην πρώτη στήλη έχω την τιμή, στην δεύτερη την έκπτωση λόγω email-κουπονιού, στην τρίτη την τελική τιμή που πλήρωσα σε ευρω.

 

Η ερώτησή μου είναι. Ξέρετε καμία πιο φτηνή? Έχετε να προτείνετε κάτι? Έχετε εμπειρία από πιο φτηνή? Για να αλλάξω εταιρία.

 

milehigh.xls

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

ΤΙΤΛΟΣ_________________ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ $ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΕ $ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΕΥΡΩ

ATLANTIS CHRONICLES 1__2,50___________________1,5__________________________1,03

ATLANTIS CHRONICLES 2__2,70___________________1,62_________________________1,11

ATLANTIS CHRONICLES 3__2,50___________________1,5__________________________1,03

ATLANTIS CHRONICLES 4__2,50___________________1,5__________________________1,03

ATLANTIS CHRONICLES 5__2,50___________________1,5__________________________1,03

ATLANTIS CHRONICLES 6__2,50___________________1,5__________________________1,03

ATLANTIS CHRONICLES 7__8,00___________________4,8__________________________3,28

DARK K ARCHIVES HC #1 __11,95_________________14,95________________________10,23

PANTHER'S PRAY 1_______4,80____________________2,88_________________________1,97

PANTHER'S PRAY 2_______4,80____________________2,88_________________________1,97

PANTHER'S PRAY 4_______6,40____________________3,84_________________________ 2,63

ESS/AL SPECTACULAR 1__10,15___________________11,65________________________7,97

ESS/AL DRACULA 3______10,15___________________11,65________________________7,97

FEAR 21________________10,00___________________6___________________________4,11

LONE WOLF 4____________8,95___________________10,45________________________7,15

LONE WOLF 27___________8,95___________________10,45________________________7,15

LONE WOLF 28___________8,95___________________10,45________________________7,15

SUPERMAN ARCHIVES HC_11,95___________________14,95________________________10,23

 

 

ΣΥΝΟΛΟ________________120,25_________________114,07________________________79,08 euro

 

ΜΆΛΛΟΝ δελειτουργεί σωστά το λίνκ, κάτι κάνω λάθος.

Επεξεργασία από comicsell
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

ΤΙΤΛΟΣ_________________________________ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ $___ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΑΧ/ΚΑ ΣΕ $_____ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΕΥΡΩ

BATMAN: DK ARCHIVES HC #1_____________11,95___________________14,95__________________10,10

G LANTERN: EMERALD ALLIES TPB #1________4,95____________________6,45___________________4,36

SUPERMAN: TRUE BRIT #1 HC______________7,95____________________10,95__________________7,39

LONE WOLF AND CUB #8___________________6,95___________________8,45___________________5,71

LONE WOLF AND CUB #14__________________6,95___________________8,45___________________5,71

TERRITORY HC (2006) #1__________________5,95___________________8,95___________________6,04

WILDC.A.T.S. COMPENDIUM HC (1995) #1____9,95___________________12,95__________________8,74

FANTASTIC FOUR HC #1___________________12,95__________________15,95__________________10,77

GROO ADVENTURER TPB #1________________5,95___________________7,45___________________5,03

INCREDIBLE HULK: HERCULES UNLEASHED #1_3,15___________________3,15___________________2,13

IRON MAN: CRASH GN (1988) #1____________4,95___________________6,45___________________4,36

IRON MAN: CRASH GN (1988) #1____________4,95___________________6,45___________________4,36

ULTIMATE X-MEN HC (2002) #2______________17,95__________________20,95__________________14,15

WILLOW GN #1___________________________3,95___________________5,45___________________3,68

 

ΣΥΝΟΛΟ_________________________________108,5$_________________137$___________________92,51 ΕΥΡΩ

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε comicsell επειδή και εγώ αγοράζω εδω και καιρό μονο TPB & HC, η πιο φτηνή και αξιόπιστη λύση είναι τα Ebay shops. Πολύ φτηνές τιμές και ταχυδριμικά χαμηλά. Κατά περιόδους βγάζουν καταπληκτικές προσφορές. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πώ και συγκεκριμένους sellers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1621
  • Content Count:  5061
  • Reputation:   34617
  • Achievement Points:  5069
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί η Mile High να "χτυπάει" κάποια items, αλλά το γεγονός πως σου τα στέλνει δωρεάν και τα έχεις μέσα σε 2-3 βδομάδες έχει πολύ μεγάλη σημασία. Το ίδιο ισχύει και για το Mycomicshop. Στο eBay βρίσκεις μεν καλύτερες τιμές, αλλά αν σκεφτείς πως εκεί πρέπει να πληρώσεις ταχυδρομικά, έρχεται μία η άλλη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Στο ebay όμως μπορείς να βρεις παλιά κόμικς σε απίστευτα χαμηλές τιμές, αλλά υπάρχουν βέβαια τα ταχυδρομικά. Ramirez έχεις αγοράσει από τα 2 sites που ανέφερες; Τι ακριβώς ισχύει με τα δωρεάν έξοδα αποστολής; Από Mile High δεν έχω αγοράσει ποτέ, τα έβλεπα πάντα πολύ ακριβά σε σχέση με άλλα μαγαζιά. Τα δωρεάν μεταφορικά είναι δέλεαρ βέβαια... :thinking:

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το ebay, και παλιότερα την East Coast Comics που έχει τα φθηνότερα ταχυδρομικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Δώσε κάποιες διευθύνσεις λοιπόν. Δεν έχω ασχοληθεί με ebay και δεν ξέρω πολλά. Ελπίζω να έχουν λογικά ταχυδρομικά για Ελλάδα. Χρειάζεται να έχεις λογαριασμό Pay-pal ή αρκεί η πιστωτική?

 

Milehighcomics.com : Για πανω από 100$ (δηλαδή 70 ευρώ) έχεις μηδενικά ταχυδρομικά έξοδα. Αν έχεις κάτω των 100$ παραγγελία πληρώνεις εξτρά 8,5 $ που και πάλι είναι πολύ καλή τιμή. Αν όμως αγοράσεις tpb χρεώνεσαι εξτρα 1,5$. Αν πάρεις HC χρεώνεσαι 3$. Για το καθένα. Ανεξαρτήτου μεγέθους σελίδων ή βάρους. Έτσι τα Marvel digest χρεώνονται 1,5$ ταχυδρομικά όπως και τα μεγάλα paperback των 300+ σελίδων. Όλα τα tpb χρεώνονται 1,5$ εξτρά.

 

Φροντίζω πάντα να έχω άνω των 100$ παραγγελία, μόνος ή με φίλο, για να έχω μηδενικά ταχυδρομικα έξοδα. Εννοείται εξτρά τα έξοδα για τα TPB & HC.

Που και πάλι θεωρώ τις τιμές καλές. Ορίστε πιο πάνω οι δύο τελευταίες μου παραγγελίες και σε τι τιμές βγαίνουν σε ευρώ. ΜΑΖΙ με τα ταχυδρομικά στο καθένα ξεχωριστά.

 

Προσωπικά θεωρώ την συγκεκριμένη εταιρία την πιο φτηνή (παράτησα την eastcoastcomics.com λόγο μικρής ποικιλίας). Πολλοί όμως εδώ μέσα την θεωρούν ακριβή. Ζητάω λοιπόν να βρω τις καλύτερες σε τιμές εταιρίες. Ο RAMIREZ έχει δίκιο. Σε 2-3 βδομάδες τα έχεις στα χέρια σου!

Επεξεργασία από comicsell
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από το mycomicshop.com:

 

International Customers

 

International customers are eligible for free or discounted shipping on any order of comic books totaling $100 or more; Canadian customers, $75 or more.

 

We offer free shipping on 33 books for every $100 you spend with us. If your comic books average a value above $3.33, then we will ship them all for free; if they are less expensive, we will ship one book free for every $3.33 of comics you purchase.

 

International shipping discounts apply only to comic books. Graphic novels, action figures, comic supplies, and other non-comic items are charged at their normal weight.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται... υπάρχει βέβαια η εξαίρεση με τα graphic novels (είναι σαφή τα όρια comic book - graphic novel; )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δώσε κάποιες διευθύνσεις λοιπόν. Δεν έχω ασχοληθεί με ebay και δεν ξέρω πολλά. Ελπίζω να έχουν λογικά ταχυδρομικά για Ελλάδα. Χρειάζεται να έχεις λογαριασμό Pay-pal ή αρκεί η πιστωτική?

 

Πρέπει να έχεις λογαριασμό Paypal, κατι που είναι εύκολο να φτιάξεις, αρκει να έχεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

 

Το παρακ'ατω λίνκ ειναι απο ένα απο τα μαγαζιά που αγωράζω πιο συχνά, γιατί βγάζει κατα καιρούς απίστευτες προσφωρες (εχω πάρει τους 2 τόμους Hush 8$ τον καθένα). Τα ταχυδρομικά του είναι 12$ για το πρώτο ΤΡΒ ή HC, και απο κει και πέρα 0.50$ για κάθε επόμενο.

 

 

http://stores.ebay.com/JACKS-of-GA_Hard-Co...4QQftidZ2QQtZkm

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μια μικρή παρουσίαση στην παραγγελία που μόλις έκανα από το αμερικάνικο amazon. Νομίζω έχει πολύ καλύτερες τιμές από το βρετανικό, συν την καλύτερη ισοτιμία ευρώ/δολαρίου. Τι καλύτερη... εδώ λέμε για ΤΗΝ πτώση. Στο σάιτ της ΑΜΑΖΟΝ κάνουν και αμέσως την μετατροπή του νομίσματος για να γνωρίζεις την χρέωση.

 

Δεν έχω σκοπό να κάνω τον καμπόσο για τις παραγγελίες μου (δηλαδή μάλλον αδιαφορώ γι' αυτό). Απλά ο στόχος μου είναι να δασκαλέψω κόσμο πως να κάνει φτηνές αγορές σε κόμικς. Και βέβαια να με δασκαλέψετε και μένα να κάνω το ίδιο όπου μπορώ. Πληζ.

 

Subtotal of Items: EUR 65.14

Shipping & Handling: EUR 14.11

Total for this Order: EUR 79.25

 

Delivery estimate: December 19, 2007 - January 29, 2008 Shipping estimate for these items: December 6, 2007

 

"The DC Comics Encyclopedia" DK Publishing; Hardcover; $26.40

"The Marvel Encyclopedia" Daniel Wallace; Hardcover; $26.40

"Spider-Man: The Ultimate Guide (Amazing Spider-Man (DK Publishing))" Tom Defalco; Hardcover; $16.49

"Star Wars: A Long Time Ago..., Book 5: Fool's Bounty" Various; Paperback; $22.76

Επεξεργασία από comicsell
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Προσωπικά, αν και κάποτε αγώραζα πολύ συχνά, το έχω κόψει το amazon.com. Το τελευταίο διάστημα, αργούσε πάρα πολύ να μου στείλει ότι αγώραζα.

Σε κάθε περίπτωση, αυτα που αγώρασες νομίζω οτι τα πέτυχες σε καταπληκτικές τιμες!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Προσωπικά, αν και κάποτε αγώραζα πολύ συχνά, το έχω κόψει το amazon.com. Το τελευταίο διάστημα, αργούσε πάρα πολύ να μου στείλει ότι αγώραζα.

Σε κάθε περίπτωση, αυτα που αγώρασες νομίζω οτι τα πέτυχες σε καταπληκτικές τιμες!

 

Η τιμή τους σε σχέση με τις μεταφράσεις/ελληνικές εκδόσεις... κρατιέμαι να μην απαντήσω.

 

Δε νομίζω να έχω κάνει πάνω από 10 παραγγελίες από το ΑΜΑΖΟΝ μέσα σε 10 χρόνια. Το πολύ έκαναν 2 βδομάδες. Μόνο ένα CD έκαναν 2 μήνες να το στείλουν άλλα ήταν προπαραγγελία σε μισή τιμή πριν ακόμη κατασκευαστεί το CD. Δικαιολογημένα.

Επεξεργασία από bonadrug
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Την τελευταία φωρά που παρήγγειλα έκαναν πάνω απο 60 ημέρες για να μου έρθουν πράγματα in stock. Απο τότε δεν έχω ξαναπάρει τιποτα. Απο το Amazon.uk το περισσότερο ήταν 10 μέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια και μιλάμε για Amazon να αναφέρω κάτι που έμαθα σχετικό. Το μαγαζί έχει πολιτική ότι αν αγοράσεις κάτι και μέσα στις επόμενες 30 μέρες πέσει η τιμή του τότε δικαιούσαι επιστροφή των χρημάτων της διαφοράς. Αν λοιπόν αγόρασες κάτι 30€ και μετά από 10 μέρες για παράδειγμα δεις να το πουλάνε στα 20€ τότε συμπληρώνοντας μια αίτηση, τους ενημερώνεις και σου δίνουν 10€ credit.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος αυτή τη δυνατότητα, απλά το διάβασα κάπου και σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρει. Περισσότερες (και αναλυτικότερες) λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εδώ:

 

http://yendi.livejournal.com/1255822.html

 

Οπότε comicsell ξεκίνα να ελέγχεις τις τιμές αυτών που αγόρασες ξανά!!! :D Ειδικά με τις προσφορές των Χριστουγέννων όλο και κάποια εκπτωσούλα μπορεί να πετύχεις πουθενά και να την εκμεταλλευτείς έτσι! ;)

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πρέπει να έχεις λογαριασμό Paypal, κατι που είναι εύκολο να φτιάξεις, αρκει να έχεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

 

Το παρακ'ατω λίνκ ειναι απο ένα απο τα μαγαζιά που αγωράζω πιο συχνά, γιατί βγάζει κατα καιρούς απίστευτες προσφωρες (εχω πάρει τους 2 τόμους Hush 8$ τον καθένα). Τα ταχυδρομικά του είναι 12$ για το πρώτο ΤΡΒ ή HC, και απο κει και πέρα 0.50$ για κάθε επόμενο.

http://stores.ebay.com/JACKS-of-GA_Hard-Co...4QQftidZ2QQtZkm

 

Απο το μαγαζί που αναφέρω πιο πάνω πριν απο λίγο πήρα τα εξής:

 

Batman Hush Vol 1 TPB: 7,30 $

Batman Hush Vol 2 TPB: 7,30 $

GREEN LANTERN CORPS: A DARKER SHADE OF GREEN TPB: 7,30 $

FALLEN SON: DEATH CAPTAIN AMERICA PREMIUM HARD COVER: 9,74 $

Ταχυδρομικά : 13,5 $

 

Συνολικό κόστος 31,6 Ευρώ!

 

Και έχει ακομα πάνω απο 300 TPB & HC σε καταπληκτικές τιμές! Όσοι πιστοί σπεύσατε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Απο το μαγαζί που αναφέρω πιο πάνω πριν απο λίγο πήρα τα εξής:

 

Batman Hush Vol 1 TPB: 7,30 $

Batman Hush Vol 2 TPB: 7,30 $

GREEN LANTERN CORPS: A DARKER SHADE OF GREEN TPB: 7,30 $

FALLEN SON: DEATH CAPTAIN AMERICA PREMIUM HARD COVER: 9,74 $

Ταχυδρομικά : 13,5 $

 

Συνολικό κόστος 31,6 Ευρώ!

 

Και έχει ακομα πάνω απο 300 TPB & HC σε καταπληκτικές τιμές! Όσοι πιστοί σπεύσατε!

 

Έκανα μια παραγγελία στην εν λόγω εταιρία. Λόγω του μεγέθους της παραγγελίας με χρέωσαν 24$ ταχυδρομικά. Ελπίζω να φτάσουν πριν τις Γιορτές.

Οι τιμές σε ευρώ για κάθε τόμο ξεχωριστά. ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ των ταχυδρομικών με ποσοστά ανάλογα με την αρχική χρέωσή τους.

 

Cronicles Conan 13 TB____ 7,85

Green Arrow 9 TB________ 6,82

hulk Visionaries 4 TB_____ 9,88

Moon Night 1 TB_________ 6,95

Batman hush 2 TB_______ 6,94

Batman Hush returns TB__ 6,94

Walking Dead 2 HC_____ 13,90

Path of the Assasin 7 TB__ 4,61

 

ΣΕ ΕΥΡΩ ΣΥΝΟΛΟ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ 63,88

Επεξεργασία από comicsell
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2938
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  44
  • Reputation:   107
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μια καλή εναλλακτική λύση, είναι αυτή εδώ:

 

http://www.bookdepository.co.uk

 

Πολλά (μα πολλά) trades, gn, hc και τα μυαλά στα κάγκελα! Τιμές καλές, χωρίς ταχυδρομικά, μόνο που οι άνθρωποι είναι ελαφρώς σωβινιστές και δεν αναγράφουν τιμές σε Ευρώ, αλλά μόνο στις πολυαγαπημένες τους λίρες Αγγλιάς. Oh, well.

 

Χρόνος παράδοσης σε ότι έχω παραγγείλει μέχρι στιγμής από εκεί, 5 - 10 εργάσιμες (το πολύ).

 

Check it out!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μια καλή εναλλακτική λύση, είναι αυτή εδώ:

 

http://www.bookdepository.co.uk

 

Πολλά (μα πολλά) trades, gn, hc και τα μυαλά στα κάγκελα! Τιμές καλές, χωρίς ταχυδρομικά, μόνο που οι άνθρωποι είναι ελαφρώς σωβινιστές και δεν αναγράφουν τιμές σε Ευρώ, αλλά μόνο στις πολυαγαπημένες τους λίρες Αγγλιάς. Oh, well.

 

Χρόνος παράδοσης σε ότι έχω παραγγείλει μέχρι στιγμής από εκεί, 5 - 10 εργάσιμες (το πολύ).

 

Check it out!

 

Ευχαριστώ. Απ'όσο βλέπω οι τιμές τους είναι ανάμεσα στο αμερικάνικο και βρετανικό amazon. Υπολογίζοντας πάντα την ισοτιμία ευρώ/δολαρίου και ευρώ/λίρας 1,42 και 0,69 αντίστοιχα, πάντα με τα ταχυδρομικά μαζί. Tο αμερικάνικο amazon είναι λίγο πιο φτηνό.

 

Και βέβαια μετά είναι θέμα ποικιλίας. Το hardcover MAUS που το λιβανίζω για αγορά εδώ και καιρό, υπάρχει μόνο στο bookdepository. Σε πολύ καλή τιμή.

Τα Star Wars: A Long Time Ago είναι πολύ πιο φτηνά στο amazon.com ακόμη και μαζί με τα ταχυδρομικά.

 

Αλλά θα ασχοληθώ τον Γενάρη/Φλεβάρη με το σάιτ αυτό. Έχω αγοράσει τόσα πολλά που δεν έχω πια ράφια να τα βάλω.

 

Γνωρίζει κανείς σελίδα που δίνει τις ισοτιμίες των νομισμάτων?

Επεξεργασία από comicsell
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

www.xe.com

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Γνωρίζει κανείς σελίδα που δίνει τις ισοτιμίες των νομισμάτων?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το XE.com

 

Όσο για τις αγορές, δοκίμασα το mycomicshop και έκανα παραγγελία μαμούθ γύρω στα 120 ντόλαρς (55 παλιά τεύχη) άλλα υπήρχε πρόβλημα με την πληρωμή, δεν μπορούσαν να τραβήξουν τα λεφτά που έστειλα στο paypal, ούτε και με κατ'ευθείαν χρέωση της electron Visa που χρησιμοποιώ (και έχω κάνει πάρα πολλές αγορές έτσι - παράξενο). Τελικά χρησιμοποίησα την πιστωτική φίλου. Πάντως το σύστημα με τη μη χρέωση ταχυδρομικών για πάνω από 100 δολλάρια κάνει αυτές τις αγορές πολύ συμφέρουσες! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ χρησιμοποιώ το XE.com

 

Όσο για τις αγορές, δοκίμασα το mycomicshop και έκανα παραγγελία μαμούθ γύρω στα 120 ντόλαρς (55 παλιά τεύχη) άλλα υπήρχε πρόβλημα με την πληρωμή, δεν μπορούσαν να τραβήξουν τα λεφτά που έστειλα στο paypal, ούτε και με κατ'ευθείαν χρέωση της electron Visa που χρησιμοποιώ (και έχω κάνει πάρα πολλές αγορές έτσι - παράξενο). Τελικά χρησιμοποίησα την πιστωτική φίλου. Πάντως το σύστημα με τη μη χρέωση ταχυδρομικών για πάνω από 100 δολλάρια κάνει αυτές τις αγορές πολύ συμφέρουσες! :best:

 

Το ίδιο πρόβλημα με την πιστωτική αντιμετώπισα πολλές φορές με την mailordercomics.com. Κατάφερναν να με χρεώνουν στην 3η-4η-5η προσπάθεια.

Δε μπορούσαν να με χρεώσουν αμέσως. Μέχρι που άλλαξα τράπεζα/πιστωτική και στη συγκεκριμένη εταιρία κάνω σεμνά και ταπεινά παραγγελίες κάθε μήνα. Μαζί με έναν φίλο για να μοιραζόμαστε τα ταχυδρομικά.

 

Το όριο των 100$ φροντίζω να το περνάω στην milehighcomics.com (στην οποία έχω σκοπό να σηκώσω όλα τα ROM σύντομα).

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδιά, για μετατροπές νομισμάτων μπορείτε να χρησιμοποιείτε και την πιο απλή μέθοδο που υπάρχει: το ίδιο το Google!

 

Πολύ απλά αν θέλετε πχ να μετατρέψετε 15 δολλάρια σε ευρώ γράφεται στο πεδίο για search:

 

15 usd to eur

 

Voila! Πάνω από τα αποτελέσματα του search θα σας έχει την ισοτιμία που θέλετε. Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για άλλα νομίσματα όπως η λίρα Αγγλίας (πχ: 7.35 gbp to eur). Επίσης μπορείτε με τον ίδιο τρόπο να μετατρέψετε και άλλες μονάδες μεταξύ τους, όπως πχ λίβρες σε κιλά (χρήσιμο μερικές φορές γιατί τα αμερικάνικα site συνήθως δε γράφουν το βάρος σε κιλά).

 

Τα παραπάνω σε συνδιασμό με την ύπαρξη της google μπάρας στον Firefox (αλλά και σε όλους σχεδόν τους browser) τον κάνουν κατά τη γνώμη μου τον καλύτερο μετατροπέα για συνάλλαγμα!

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   110
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ξέρει κανείς αν σε παραγγελία από Αμερική χρεώνονται τα πάντα στο τελωνείο ανεξαρτήτως βάρους/ποσότητας/μεγέθους;

 

Η τιμή που βλέπουμε σε site οπου περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής, συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ το τελωνείο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26517
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κάνω αγορές από Αμέρικα πολλαααααα χρόνια και δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   110
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και φαντάζομαι και ανεξαρτήτως μεγέθους, ε; ΟΚ, Makro. THANX!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αγοράζω κόμικς μέσω ιντερνετ από Αμερική εδώ και μια δεκαετία. Δεν έχω πληρώσει τίποτα για τελωνείο. Δεν ασχολήθηκε μαζί μου το Τελωνείο. Ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τελωνείο πληρώνεις μόνο άν η εισαγωγή σου είναι πανω απο 300 ευρώ και δεν έχει δηλωθεί ως "Δώρο" απο τον αποστολέα. Τώρα προκύπτει το ζήτημα του πως οι τελωνιακοί υπάλληλοι γνωρίζουν την αξία μιας εισαγωγής. Οταν πρόκειτε για ιδιώτες, την "ξέρουν", απο τη δήλωση εξαγωγής του αποστολέα (ένα πρασινο χαρτάκί κολλημένο στο δέμα, όταν έρχετε απο Αμερική). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο. Άν το δέμα έχει μεγάλο όγκο και βάρος, τότε πολύ πιθανό να ανοιχτεί και να χρεωθεί , με κατ' εκτήμηση αξία, οπότε και πάλι θέλει εκτελωνισμο.

 

Τα έξοδα αποστολής ποτε δεν περιλαμβάνουν τον εκτελωνισμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό για τα 300 ευρώ δεν είναι απόλυτο. Συγκεκριμένα έχω ακούσει για όριο στα 60-80 ευρώ περίπου εφόσον βέβαια και ο όγκος του πακέτου δεν είναι πολύ μεγάλος. Αν δηλαδή το πακέτο είναι μικρό/ελαφρύ παίζει να μη σου πούνε και τίποτα (ίσως να μην ασχοληθούν). Αν όμως παραγγείλεις και σου στείλουν κάνα γομάρι δέμα να ξέρεις ότι θα σκάσεις πολλά σε τελωνείο... Ξέρω άτομο που σε παραγγελία 90$ του ζήτησαν άλλα 150+€. Αλλά αυτός είχε παραγγείλει κάτι επιτραπέζια και ήταν ογκώδες.

 

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις παραγγελίες μέχρι 100$ περίπου και να σου τη δηλώνουν ως gift αυτοί που σου τη στέλνουν (δεν το κάνουν όμως όλοι αυτό)

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82150
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τα πακέτα που παίρνω είναι τόσο μεγάλα που δεν τα παίρνω από το κλασικό Ταχυδρομείο αλλά από την αποθήκη του Ταχυδρομείου του Νομού. Μην πάθει κανείς κολικό από το βάρος και τον όγκο. Αλλά ειλικρινα, δεν καταλαβαίνω τα περί τελωνείου. Δεν έχω πληρώσει τίποτα τέτοιο. Ακόμη (ελπίζω και να μην συμβεί βέβαια).

 

Μην κάνετε παραγγελίες των 200 και 300 ευρώ. Κάντε 2 μικρότερες μέσα σε ένα μήνα. Άσε που θα αναγουλιάσετε με υλικό 300 ευρώ στην καθισιά. Δε διαβάζονται και δεν φχαριστιέσαι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ο όγκος του πακέτου πάντα παιζει ρόλο. Δεν σημαίνει οτι θα επιβάλουν εκτελωνισμό σε όλα τα μεγάλα πακέτα, αλλα σε όσα τους κάνουν "κλικ". Απίστευτο, αλλα έτσι συμβαίνει. Και τότε ότι και να γράφει ο πωλητής δεν λαμβάνετε υπ' όψην. Το δέμα περνάει απο "Υπηρεσία Αξιών" και κοστολογείτε απο εκεί. Οπότε σε ότι τιμή βγάλουν, θα επιβληθεί 19% ΦΠΑ εισαγωγής & περίπου 3% δασμοι, χαρτόσημα κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.