Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα χουμε πει!

Το ΚΟΜΙΞ απευθύνεται πλέον σε φίλους από 16 ετών και κάτω! Οι υπόλοιποι σταματήστε το τώρα! Δεν υπάρχει επιστροφή!

Μην το μαζεύετε και καλά μέχρι το τεύχος 300.. δεν έχει καμία συλλεκτική αξία πλέον..

Και δεν τσιμπάμε με το περίφημο τεύχος Ιουλίου κύριε Τερζόπουλε..μια αρπαχτή ήταν!

Κλείστο το μαγαζάκι επιτέλους γιατί μας κούρασες :P

 

Ας επιστρέψουμε στις καλοκαιρινές δουλειές μας pool.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.5k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ξέρουμε με σιγουριά ότι το μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό του Κόμιξ είναι οι 20άρηδες+. Γιατί να μην είναι οι 7χρονοι και οι 10χρονοι. Γιατί αν ισχύει αυτό, δικαιολογείται απόλυτα η επιλογή των ιστοριών του που προορίζονται για 7χρονους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το εξώφυλλο του #291 ανέβηκε στην παρουσίαση. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

*Ρε παιδια δεν μας ειπατε,τι θα εχει στο επομενο Κομιξ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Εναν Μπαρκς και σαβουροιστοριες των ετων 2006-2011.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Εστω το εξωφυλλο ειναι καλο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Χαλια....ελπιζω να κανει κατι καλυτερο ο Ντειβιντ Τερζοπουλος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Εστω το εξωφυλλο ειναι καλο;

 

Nάντορπ.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά σας παιδιά! Τι γίνεται? Εχω δημιουργήσει μια Wiki για το περιοδικό ΚΟΜΙΞ την ΚΟΜΙΞ Wiki και θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί έχει αρκετή δουλεια! Το λινκ της ειναι http://el.komix.wikia.com/wiki/%CE%9A%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%9E_Wiki. Το ΚΟΜΙΞ δεν ειναι οπως παλια, αλλα ας ελπισουμε οτι στο μελλον θα γινει καλυτερο. Το τευχος 290 ηταν υπεροχο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γειά σας παιδιά! Τι γίνεται? Εχω δημιουργήσει μια Wiki για το περιοδικό ΚΟΜΙΞ την ΚΟΜΙΞ Wiki και θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί έχει αρκετή δουλεια! Το λινκ της ειναι http://el.komix.wiki...E%99%CE%9E_Wiki. Το ΚΟΜΙΞ δεν ειναι οπως παλια, αλλα ας ελπισουμε οτι στο μελλον θα γινει καλυτερο. Το τευχος 290 ηταν υπεροχο!

 

Μπας και είσαι κανένας συντάκτης της νέας ακτίνας; Ο_ο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι Christaras! Πως σου ηρθε αυτη η ιδεα? Απλως βοηθεια ζητησα! Απο οσους μπορουν και θελουν. Μου αρεσε παντα το ΚΟΜΙΞ ως περιοδικο και για αυτο δημιουργησα την ΚΟΜΙΞ Wiki!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25709
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικα με θλιβει αλλα και με εξοργιζει :minigun: η τωρινη κατασταση του περιοδικου.. ειναι ενα αποτελεσμα της αδιαλαξιας της διοικησης του περιοδικου να ακουσει τις φωνες των αναγνωστων της. Ειναι κριμα να βλεπεις ενα περιοδικο με το οποιο μεγαλωσαμε να απογοητευει και να προδιδει το πιο φανατικο κοινο του με τον χειροτερο τροπο, κοινο το οποιο θελει μονο το καλο του περιοδικου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

παλια εμπαινα εδω, διαβαζα τα σχολια και γέλαγα.. τώρα όμως εχω αρχίσει και ανησυχώ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63369
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τη συζήτηση και τα παράπονα για την ποιότητα του περιοδικού κόμικς και είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου (όχι να το λιθοβολήσω).

 

1. Για όσους γκρινιάζουν και παραπονιούνται ότι δεν εισακούονται ως φανατικοί αναγνώστες του περιοδικού κι ότι το περιοδικό κατρακυλάει, θα επαναλάβω το αυτονόητο που γράφουν κι άλλοι λίγο παραπάνω: Οι αναγνώστες του Κόμιξ σε αυτό εδώ το φόρουμ είναι καμιά πενηνταριά. Άντε εκατό. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι εκεί έξω που αγοράζουν το περιοδικό και μάλλον δεν πολυασχολούνται με το ακριβές περιεχόμενο. Αν αυτοί εξακολουθούν να αγοράζουν, ο εκδότης είναι ευχαριστημένος και δεν χρειάζεται να κάνει και πολλές-πολλές αλλαγές.

 

2. Υπάρχει βέβαια και το θέμα του όποιου εκδότη ο οποίος μπορεί (αν θέλει) να κάνει προτάσεις και να διαμορφώσει κοινό. Δεν νομίζω όμως ότι είμαστε σε περίοδο που κάποιος εκδότης θα χαλούσε μια συνταγή που πουλάει για να πειραματιστεί.

 

3. Πάντως, είναι αλήθεια ότι το Κόμιξ έχει προ πολλού κλείσει τον κύκλο του σαν "συλλεκτικό περιοδικό". Η λύση που θα πρότεινα εγώ (αν φυσικά έχουν πέσει οι πωλήσεις του) θα ήταν η εξής:

  • Διατήρηση του τίτλου και του χαρακτηρισμού «συλλεκτικό τεύχος».
  • Έναρξη νέας αρίθμησης από το #1. Αν πρέπει να μπει διπλή αρίθμηση να αναγράφεται μόνο στο εσωτερικό του τεύχους. Επίσης μπορεί στο εξώφυλλο να αναγράφεται «νέα περίοδος», ή κάτι τέτοιο.
  • Μείωση των σελίδων στις 36. Ενδεχομένως αλλαγή και του φορμά (ας γίνει όπως τα αμερικάνικα) για να είναι περισσότερο εμφανής η διαφορά.
  • Μείωση της τιμής περίπου στα 2 ευρώ.
  • Δημοσίευση μόνον ιστοριών των Μπαρκς (ναι, ξανά τις ίδιες), Γκότφρεντσον, άντε χαριστικά του Ρόσα και κάνα-δυο άλλων. Ίσως τον ένα μήνα αδημοσίευτη (όσες υπάρχουν) και τον επόμενο επανέκδοση. Και λίγα αρθράκια.

Ποιο το νόημα όλων αυτών; Το περιοδικό να κάνει επανεκκίνηση, να κάνει ότι είχε ξεκινήσει πριν από εικοσιτόσα χρόνια. Προφανώς όχι με την ίδια δυναμική, αφού εκείνη την εποχή ήταν πρωτοποριακό να γράφει για τον Καρλ Μπαρκς , ενώ σήμερα οι αναγνώστες τον ξέρουν. Πάντως μπορεί να δώσει την ευκαιρία σε μια νέα γενιά αναγνωστών ηλικίας 10-12 ετών να ξεκινήσουν μια συλλογή που να αξίζει. Και θα δικαιολογεί πλέον τον τίτλο «συλλεκτικό τεύχος». Όσο για τους παλιότερους αναγνώστες, αυτοί θα πορευτούν με τα σκληρόδετα.

 

:pool:

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

  • Διατήρηση του τίτλου και του χαρακτηρισμού «συλλεκτικό τεύχος».
  • Έναρξη νέας αρίθμησης από το #1. Αν πρέπει να μπει διπλή αρίθμηση να αναγράφεται μόνο στο εσωτερικό του τεύχους. Επίσης μπορεί στο εξώφυλλο να αναγράφεται «νέα περίοδος», ή κάτι τέτοιο.
  • Μείωση των σελίδων στις 36. Ενδεχομένως αλλαγή και του φορμά (ας γίνει όπως τα αμερικάνικα) για να είναι περισσότερο εμφανής η διαφορά.
  • Μείωση της τιμής περίπου στα 2 ευρώ.
  • Δημοσίευση μόνον ιστοριών των Μπαρκς (ναι, ξανά τις ίδιες), Γκότφρεντσον, άντε χαριστικά του Ρόσα και κάνα-δυο άλλων. Ίσως τον ένα μήνα αδημοσίευτη (όσες υπάρχουν) και τον επόμενο επανέκδοση. Και λίγα αρθράκια.

 

Πολυ ενδιαφερουσες οι ιδεες σου, ομως το μονο που θα διαφωνησω ειναι η μετατροπη σε τευχος 36 σελιδων. Τι να το κανω ενα τευχος μινιον που ακομα και ενα διαφημιστικο φυλλαδιο θα εχει περισσοτερες σελιδες? Υπαρχουν ενα σωρο καλες ιστοριες, thanx inducks, που μπορουν να γεμισουν τις 80 και σελιδες του για πολλα χρονια. Οχι μονο Μπαρκς και Ροσα σε επανατυπωσεις αλλα και οι παλιες μεγαλες περιπετειες του Ροτα (τυπου Ωκεανειο Θησαυροφυλακιο κτλ) και αλλες που δεν εχουν ακομα δημοσιευσει στο Κομιξ. Επισης οι παλιες κλασικες του Σκαρπα, 40 σελιδων και βαλε..εννπειται Γκοτφρεντσον αλλα και γιατι οχι Πωλ Μαρυ? γιατι να τις αποκλεισουμε ολες αυτες? Επισης μιας που το Κομιξ ειναι (ηταν δηλαδη) το περιοδικο των σχεδιαστων, γιατι να μην εχουμε και τευχη αφιερωματα σε διαφορους κλασικους σχεδιαστες...Αν σε ολα αυτα προσθεσεις και μια ιστορια νεας κοπης σε καθε τευχος απο καποιον καταξιωμενο σχεδιαστη, τοτε θα ταν μια χαρα. Το αποτελεσμα θα ηταν χορταστικα τευχη, με πολλες καλες κλασικες ιστοριες και μια μικρη σε καθε τευχος για να παρακολουθουμε και τις νεες τασεις στο χωρο των ντισνευ κομικς.

 

 

Aλλα οχι τευχος 36 σελιδων!!Τι να το κανεις? Να το παρεις για να διαβασεις μονο μια μεγαλη ιστορια Μπαρκς (που στανταρ θα την εχουν οι φαν και στη Βιβλιοθηκη του Μπαρκς) αντε και ενα αρθρο και αυτο ηταν, το τελειωνεις σε δεκα λεπτα και τον αλλο μηνα παλι?? Βαλε μια μεγαλη κλασικη Μπαρκς η αλλου σχεδιαστη, βαλε 1-2 δεκασελιδες κλασικων και μια ενος νεοτερου (2000+), βαλε 2 αρθρα και το Κομιξ παλι κορυφη σε χρονο dt, με κατι για τον καθενα και χωρις θυσια στην ποιοτητα. Απλα τα πραγματα.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το ΚΟΜΙΞ ξεκίνησε ως ένα υπερπγοιοτικό περιοδικό και μετά το τεύχος 200 άρχισε να κάνει ελεύθερη πτώση.

Σωστές οι απόψεις του φίλου μας, και γω στις σελίδες έχω θέμα. 36 είναι αρκετά λίγες. Ίσως 68 όπως παλιά να ήταν καλύτερα. Αλλά και που τα λέμε αυτά, τι νόημα έχει; Μήπως πρόκετε να γίνει ποτέ; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Για κατσε ενα λεπτο!36 σελιδες?Το εκανε να εχει 36 μονο σελιδες το ΚΟΜΙΞ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1675
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μια χαρά πουλάει το ΚΟΜΙΞ παιδιά.. Δεν θα κάνει καμία αλλαγή ο εκδότης..δεν έχει λόγο..

 

Από τη μία υπάρχουν οι πιο μικροί ηλικιακά φίλοι που παίρνουν το περιοδικό και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με αυτό που διαβάζουν. Μάλιστα πρόσφατα στο τεύχος με τον Ρόσα έγραψαν ύμνους και ότι έρχεται η μεγάλη αλλαγή που όλοι περιμένουν! χαχα

Από την άλλη υπάρχουν παλιοί αναγνώστες που δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το τεύχος αλλά το αγοράζουν για συλλεκτικούς λόγους! Εξάλλου θεωρούν μεγάλο λάθος να κόψουν την συλλογή πριν το τεύχος 300! Βέβαια με κανα 2 καλές ιστορίες γύρω στο 300 η συλλογή θα καταλήξει να συνεχιστεί μέχρι το 350! χαχα

 

Σχετικά με τις αλλαγές που πρότεινε ο φίλος ΤΙΚ περί νέας αρίθμησης και αναδημοσίευσης των παλιών ιστοριών, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Το περιοδικό κατάφερε να γίνει συλλεκτικό (και ακριβό στα παλιά τεύχη) με τόσο κόπο και στρατηγική και ξαφνικά θα γίνει μια τέτοια κίνηση να τα διαλύσει όλα?? Σε καμία περίπτωση.. Και γιατί να το κάνει αυτό? Για να αγοράζουν περισσότεροι το τεύχος του μήνα με 3ε? Μα και τώρα το αγοράζουν.

 

Και σχετικά με το τελευταίο σχόλιο του φίλου ΤΙΚ ότι οι παλιοί αναγνώστες θα πορευτούν με τα σκληρόδετα. Αυτό θα ήταν τραγικό. Να πληρώνουμε στον κύριο Τερζόπουλο τόσα λεφτά (μέχρι το 2021(?) που θα ολοκληρωθει(!) ποιος περιμένει μέχρι τότε κιόλας) για αρκετές ιστορίες που ήδη έχουμε στα παλιά ΚΟΜΙΞ?

Εγώ δεν τα παίρνω και ο μόνος λόγος που θα το έκανα αυτό είναι αν πούλαγα τη συλλογή μου με τα ΚΟΜΙΞ σε τιμή που θα μου εξασφάλιζε την αγορά των 48 τόμων του Μπαρκς και αυτών του Ρόσα στη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ.

 

Η καλύτερη λύση για το ΚΟΜΙΞ είναι να σταματήσει να κυκλοφορεί κάποια στιγμή. Τα παλιά τεύχη θα γίνουν ακόμα πιο συλλεκτικά, ενώ περισσότεροι φίλοι θα στραφούν στα σκληρόδετα και θα αυξήσουν τις πωλήσεις τους! Θα κυκλοφορήσει και ένα νέο μέτριο περιοδικό με ιστορίες αποκλειστικά σχεδιασμένες μετά το 2000 και όλα οκ για την εκδοτική..

Επεξεργασία από borellus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Για κατσε ενα λεπτο!36 σελιδες?Το εκανε να εχει 36 μονο σελιδες το ΚΟΜΙΞ?

 

Λολ όντως είναι ίσως υπερβολικά σκληροπυρηνικό, αλλά δεν θα με πείραζε το Κόμιξ να έχει λιγότερες σελίδες, πάντως σαν πρώτο βήμα δεν πρέπει να έχουμε διπλά τεύχη 3 φορές τον χρόνο (το πολύ μία), γιατί δεν είναι όλοι συνδρομητές και η τιμή κάνει την διαφορά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Δεν ξέρω με τι θέμα ασχοληθήκατε πάλι σχετικά με το περιοδικό Κόμιξ αλλά εγώ είμαι πολύ χαρούμενος και απορώ πως δεν ασχοληθήκατε με αυτό το θέμα ακόμα.Στην στήλη <Νέα της Ένατης Τέχνης> του τρέχον Κόμιξ γράφει ότι οι δύο τόμοι του Φλόυντ Γκότφερτσον με πρωταγωνιστή τον Μίκυ Μάους βραβεύτηκαν με βραβείο Άισνερ και γράφει επίσης ότι σύντομα θα έρθουν και στην χώρα μας.Ανυπομονώ........... :yahoo:

 

Πάμε στο περιοδικό τώρα.Εμένα προσωπικά μου άρεσε η ιστορία Ανέδοξα Αδιέξοδα, μου άρεσε το σχέδιο της ιστορίας και σαν εισαγωγική καλή ήταν.

Ο ήρωας του βυθού,αν και ήταν από άγνωστους σχεδιαστές,μου θύμισε λίγο <μπαρκσική ιστορία>,όχι το σχέδιο αλλά λίγο το σενάριο που σώζεται η φύση από οικολογική καταστροφή χάρη στο Ντόναλντ.Το άρθρο ήταν εξαιρετικό για τις θαλασσινές περιπέτειες των Ντάκ.Βραβεία για πούλημα μια ακόμα ιστορία που επιδυκνείει την εξυπνάδα των ανιψιών.Οι τρείς τελευταίες ιστορίες δεν μου άρεσαν!!Ναι εννοώ και την ιστορία του Μπάρκς.Η ιστορία του Μπάρκς με μπέρδεψε αφάνταστα(μια ο Ντόναλντ που ξέχναγε τα πάντα,μια το ξύλο που έπεσε στους καβαλιέρους) κατάφερε να μου κάνει το κεφάλι καζάνι.Είναι η πρώτη ιστορία του μπάρκς που την βρήκα αδιάφορη.Προχωράμε.............

 

Στο επόμενο Κόμιξ,θα βάλουν ιστορία του Ρότα στο διάστημα και συγκεκριμένα στην σελήνη.Την περιμένω σαν τρελός διότι θέλω να δώ τα εξωτικά τοπία της σελήνης και του διαστήματος που έχει σχεδιάσει ο κορυφαίος αυτός σχεδιαστής για την συγκεκριμένη ιστορία.Η ιστορία του Μπάρκς που θα δημοσιευτεί στο επόμενο Κόμιξ παίζει να έχει πολύ γελίο,άρα θα το τιμήσω και το επόμενο. :nek:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω με τι θέμα ασχοληθήκατε πάλι σχετικά με το περιοδικό Κόμιξ αλλά εγώ είμαι πολύ χαρούμενος και απορώ πως δεν ασχοληθήκατε με αυτό το θέμα ακόμα.Στην στήλη <Νέα της Ένατης Τέχνης> του τρέχον Κόμιξ γράφει ότι οι δύο τόμοι του Φλόυντ Γκότφερτσον με πρωταγωνιστή τον Μίκυ Μάους βραβεύτηκαν με βραβείο Άισνερ και γράφει επίσης ότι σύντομα θα έρθουν και στην χώρα μας.Ανυπομονώ........... :yahoo:

 

Πως δεν ασχοληθήκαμε; :out:κλικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλα όλα αυτα που λέμε αλλα γνωρίζει κανείς τι πωλήσεις έκανε στα πρωτα 100 τεύχη και τι κάνει τωρα; Πιστεύω στ Ίδια νούμερα κυμαίνεται οπότε όλα καλα για τον εκδότη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Πως δεν ασχοληθήκαμε; :out:κλικ

 

:oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παλια εμπαινα εδω, διαβαζα τα σχολια και γέλαγα.. τώρα όμως εχω αρχίσει και ανησυχώ :P

 

μπορεις να σταματησεις πλεον :beer:

 

Την περιμένω σαν τρελός διότι θέλω να δώ τα εξωτικά τοπία της σελήνης και του διαστήματος

 

lol :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4622 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλα όλα αυτα που λέμε αλλα γνωρίζει κανείς τι πωλήσεις έκανε στα πρωτα 100 τεύχη και τι κάνει τωρα; Πιστεύω στ Ίδια νούμερα κυμαίνεται οπότε όλα καλα για τον εκδότη.

Η λογικη λεει οτι οι πωλησεις εχουν πεσει το λιγοτερο κατα 75%,λογω γενικοτερης υφεσης των κομικς απο τη δεκαετια του 90 (τα παιδια εχουν πλεον αλλες ή περισσοτερες ασχολιες), οικονομικης υφεσης απο το 2008 και πτωσης της ποιοτητας του περιοδικου.Βασικα, μπορει να εχουν πεσει και στο 1/5 ή και περισσοτερο.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καλα σιγουρα θα εχουν μειωθει , αλλα αν ειναι τοσο πολυ γιατι δεν σταματαν να το βγαζουν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μπορεις να σταματησεις πλεον :beer:

 

δεν μπορώ, είμαι πρεζάκι του thread, προσπαθώ αλλα δεν, το ποντίκι πάει μόνο του και κάνει κλικ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

δεν μπορώ, είμαι πρεζάκι του thread, προσπαθώ αλλα δεν, το ποντίκι πάει μόνο του και κάνει κλικ..

να σταματησεις να ανησυχεις εννοουσα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3997
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παρόλο που απευθύνεται σε παιδιά το ΚΟΜΙΞ πλέον, όλως τυχαίος όσα παιδάκια έχω συναντήσει στον δρόμο ή ξέρω να διαβάζουν ντισνεϋκα κόμικς, μόνο Μίκυ Μυστήριο, Μίκυ Μάους και Μεγάλα Σήριαλ τα έχω δει να διαβάζουν. Τι περίεργο... μάλλον και τα παιδάκια έχουν ένα άλφα γούστο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6408
  • Reputation:   63369
  • Achievement Points:  6472
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παρόλο που απευθύνεται σε παιδιά το ΚΟΜΙΞ πλέον, όλως τυχαίος όσα παιδάκια έχω συναντήσει στον δρόμο ή ξέρω να διαβάζουν ντισνεϋκα κόμικς, μόνο Μίκυ Μυστήριο, Μίκυ Μάους και Μεγάλα Σήριαλ τα έχω δει να διαβάζουν. Τι περίεργο... μάλλον και τα παιδάκια έχουν ένα άλφα γούστο. :P

Η λογικη λεει οτι οι πωλησεις εχουν πεσει το λιγοτερο κατα 75%,λογω γενικοτερης υφεσης των κομικς απο τη δεκαετια του 90 (τα παιδια εχουν πλεον αλλες ή περισσοτερες ασχολιες), οικονομικης υφεσης απο το 2008 και πτωσης της ποιοτητας του περιοδικου.Βασικα, μπορει να εχουν πεσει και στο 1/5 ή και περισσοτερο.

Καλα σιγουρα θα εχουν μειωθει , αλλα αν ειναι τοσο πολυ γιατι δεν σταματαν να το βγαζουν?

Μια χαρά πουλάει το ΚΟΜΙΞ παιδιά.. Δεν θα κάνει καμία αλλαγή ο εκδότης..δεν έχει λόγο..

 

Τελικά οι απόψεις διίστανται: πουλάει ή δεν πουλάει το Κόμιξ;

 

 

Μια χαρά πουλάει το ΚΟΜΙΞ παιδιά.. Δεν θα κάνει καμία αλλαγή ο εκδότης..δεν έχει λόγο..

 

Από τη μία υπάρχουν οι πιο μικροί ηλικιακά φίλοι που παίρνουν το περιοδικό και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με αυτό που διαβάζουν. Μάλιστα πρόσφατα στο τεύχος με τον Ρόσα έγραψαν ύμνους και ότι έρχεται η μεγάλη αλλαγή που όλοι περιμένουν! χαχα

Από την άλλη υπάρχουν παλιοί αναγνώστες που δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το τεύχος αλλά το αγοράζουν για συλλεκτικούς λόγους! Εξάλλου θεωρούν μεγάλο λάθος να κόψουν την συλλογή πριν το τεύχος 300! Βέβαια με κανα 2 καλές ιστορίες γύρω στο 300 η συλλογή θα καταλήξει να συνεχιστεί μέχρι το 350! χαχα

 

Σχετικά με τις αλλαγές που πρότεινε ο φίλος ΤΙΚ περί νέας αρίθμησης και αναδημοσίευσης των παλιών ιστοριών, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Το περιοδικό κατάφερε να γίνει συλλεκτικό (και ακριβό στα παλιά τεύχη) με τόσο κόπο και στρατηγική και ξαφνικά θα γίνει μια τέτοια κίνηση να τα διαλύσει όλα?? Σε καμία περίπτωση.. Και γιατί να το κάνει αυτό? Για να αγοράζουν περισσότεροι το τεύχος του μήνα με 3ε? Μα και τώρα το αγοράζουν.

 

Και σχετικά με το τελευταίο σχόλιο του φίλου ΤΙΚ ότι οι παλιοί αναγνώστες θα πορευτούν με τα σκληρόδετα. Αυτό θα ήταν τραγικό. Να πληρώνουμε στον κύριο Τερζόπουλο τόσα λεφτά (μέχρι το 2021(?) που θα ολοκληρωθει(!) ποιος περιμένει μέχρι τότε κιόλας) για αρκετές ιστορίες που ήδη έχουμε στα παλιά ΚΟΜΙΞ?

Εγώ δεν τα παίρνω και ο μόνος λόγος που θα το έκανα αυτό είναι αν πούλαγα τη συλλογή μου με τα ΚΟΜΙΞ σε τιμή που θα μου εξασφάλιζε την αγορά των 48 τόμων του Μπαρκς και αυτών του Ρόσα στη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ.

 

Η καλύτερη λύση για το ΚΟΜΙΞ είναι να σταματήσει να κυκλοφορεί κάποια στιγμή. Τα παλιά τεύχη θα γίνουν ακόμα πιο συλλεκτικά, ενώ περισσότεροι φίλοι θα στραφούν στα σκληρόδετα και θα αυξήσουν τις πωλήσεις τους! Θα κυκλοφορήσει και ένα νέο μέτριο περιοδικό με ιστορίες αποκλειστικά σχεδιασμένες μετά το 2000 και όλα οκ για την εκδοτική..

 

Από τη μία υπάρχουν οι πιο μικροί ηλικιακά φίλοι που παίρνουν το περιοδικό και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με αυτό που διαβάζουν.

 

Συμφωνώ απολύτως! Όμως τελικά πουλάει ή όχι το Κόμιξ;

 

 

 

Από την άλλη υπάρχουν παλιοί αναγνώστες που δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν το τεύχος αλλά το αγοράζουν για συλλεκτικούς λόγους! Εξάλλου θεωρούν μεγάλο λάθος να κόψουν την συλλογή πριν το τεύχος 300! Βέβαια με κανα 2 καλές ιστορίες γύρω στο 300 η συλλογή θα καταλήξει να συνεχιστεί μέχρι το 350! χαχα

 

 

:idea: Εγώ! Εγώ ειμαι αυτός! Ομολογώ ότι συνήθως διαβάζω μόνο την ιστορία του Μπαρκς. Πάντως δεν προτίθεμαι να σταματήσω ούτε στο #300 ούτε καν στο #1000, ακόμη κι αν το περιοδικό έχει μέσα λευκές σελιδες.

 

 

 

Σχετικά με τις αλλαγές που πρότεινε ο φίλος ΤΙΚ περί νέας αρίθμησης και αναδημοσίευσης των παλιών ιστοριών, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Το περιοδικό κατάφερε να γίνει συλλεκτικό (και ακριβό στα παλιά τεύχη) με τόσο κόπο και στρατηγική και ξαφνικά θα γίνει μια τέτοια κίνηση να τα διαλύσει όλα?? Σε καμία περίπτωση..

 

Το ότι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ το πιστεύω κι εγώ, Αλλά συζήτηση κάνουμε.

Τα παλαιότερα τεύχη έγιναν συλλεκτικά μέσα απο μια σειρά διαδικασιών υπερτίμησης, αλλά και επειδή το άξιζαν. Πάντως αυτό δεν σημαίνει ότι και τα καινούρια έχουν αντίστοιχη συλλεκτική υπεραξία, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ξεκινήσει από την αρχή η σειρά, ώστε να δημιουργηθεί ένα νέο κοινό ανοιχτό στο να ξεκινήσει καινούρια και μάλιστα πλήρη συλλογή.

 

 

EDIT: Βλέπε 2 ποστ παρακάτω

 

 

Πολυ ενδιαφερουσες οι ιδεες σου, ομως το μονο που θα διαφωνησω ειναι η μετατροπη σε τευχος 36 σελιδων. Τι να το κανω ενα τευχος μινιον που ακομα και ενα διαφημιστικο φυλλαδιο θα εχει περισσοτερες σελιδες? Υπαρχουν ενα σωρο καλες ιστοριες, thanx inducks, που μπορουν να γεμισουν τις 80 και σελιδες του για πολλα χρονια. Οχι μονο Μπαρκς και Ροσα σε επανατυπωσεις αλλα και οι παλιες μεγαλες περιπετειες του Ροτα (τυπου Ωκεανειο Θησαυροφυλακιο κτλ) και αλλες που δεν εχουν ακομα δημοσιευσει στο Κομιξ. Επισης οι παλιες κλασικες του Σκαρπα, 40 σελιδων και βαλε..εννπειται Γκοτφρεντσον αλλα και γιατι οχι Πωλ Μαρυ? γιατι να τις αποκλεισουμε ολες αυτες? Επισης μιας που το Κομιξ ειναι (ηταν δηλαδη) το περιοδικο των σχεδιαστων, γιατι να μην εχουμε και τευχη αφιερωματα σε διαφορους κλασικους σχεδιαστες...Αν σε ολα αυτα προσθεσεις και μια ιστορια νεας κοπης σε καθε τευχος απο καποιον καταξιωμενο σχεδιαστη, τοτε θα ταν μια χαρα. Το αποτελεσμα θα ηταν χορταστικα τευχη, με πολλες καλες κλασικες ιστοριες και μια μικρη σε καθε τευχος για να παρακολουθουμε και τις νεες τασεις στο χωρο των ντισνευ κομικς.

 

 

Aλλα οχι τευχος 36 σελιδων!!Τι να το κανεις? Να το παρεις για να διαβασεις μονο μια μεγαλη ιστορια Μπαρκς (που στανταρ θα την εχουν οι φαν και στη Βιβλιοθηκη του Μπαρκς) αντε και ενα αρθρο και αυτο ηταν, το τελειωνεις σε δεκα λεπτα και τον αλλο μηνα παλι?? Βαλε μια μεγαλη κλασικη Μπαρκς η αλλου σχεδιαστη, βαλε 1-2 δεκασελιδες κλασικων και μια ενος νεοτερου (2000+), βαλε 2 αρθρα και το Κομιξ παλι κορυφη σε χρονο dt, με κατι για τον καθενα και χωρις θυσια στην ποιοτητα. Απλα τα πραγματα.

Το ΚΟΜΙΞ ξεκίνησε ως ένα υπερπγοιοτικό περιοδικό και μετά το τεύχος 200 άρχισε να κάνει ελεύθερη πτώση.

Σωστές οι απόψεις του φίλου μας, και γω στις σελίδες έχω θέμα. 36 είναι αρκετά λίγες. Ίσως 68 όπως παλιά να ήταν καλύτερα. Αλλά και που τα λέμε αυτά, τι νόημα έχει; Μήπως πρόκετε να γίνει ποτέ; :P

 

Ως γνωστόν το Κόμιξ κράτησε 5 χρόνια με 36 σελίδες. Εμένα προσωπικά δε με χαλούσε.

 

Τον αριθμό 36 τον έδωσα συμβολικά. Μπορεί να είναι και 40 και 52. Όχι όμως 80! Το νόημα είναι να χωράει μια μεγάλη ιστορία, μια μικρή, ένα άρθρο και καμιά διαφήμιση. Και η μεγάλη ιστορία να χαρακτηρίζει το τεύχος.

 

Το περιεχόμενο πρέπει να είναι αυστηρά αυτό που αναφέρω (στυς 1-2 ακόμη σχεδιαστές μπορεί να είναι ο Μαρρυ που εμένα δε μου αρέσει). Αν μπουν κι άλλοι ή νέες ιστορίες δεν έχουμε ένα περιοδικό υπόδειγμα και ελιτίστικο αλλά ένα Κόμιξ όπως το ξέρουμε ή ένα Μίκυ Μάους.

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.