Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα αγαπημένα σας Αστερίξ εκτός Γκοσινί και που κατατάσσετε τη "Λευκή Ίριδα";


Laz33

Αγαπημένα άλμπουμ Αστερίξ εκτός Γκοσινί  

19 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Απλό το ερώτημα.

Με αφορμή την κυκλοφορία της "Λευκής Ίριδας" πάμε να δούμε ποια είναι τα αγαπημένα σας τεύχη εκτός αυτών του Γκοσινί (για τα οποία έχουν γίνει αντίστοιχες δημοσκοπήσεις, δεν είχε νόημα να τα βάλω κι αυτά).
Θα παρακαλούσα να βάζατε μέχρι 3-4 το πολύ απαντήσεις για να είναι πιο συγκεκριμένα τα αποτελέσματα :)

 

Και στο 2ο ερώτημα πάμε να δούμε που κατατάσσετε το νέο άλμπουμ, μιας και βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται.

Όσους δεν καλύπτει κάποια απάντηση ας γράψουν και το λόγο :)

 

Προσωπικά τα αγαπημένα μου τεύχη είναι με τη σειρά:


1) Η Οδύσσεια του Αστερίξ

2) Η Μεγάλη Τάφρος

3) Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα

4) Ο Πάπυρος του Καίσαρα

 

ενώ τη Λευκή Ίριδα την κατατάσσω οριακά εκτός των 5 καλύτερων άλμπουμ εκτός Γκοσινί.

 

:beer:
 

----scaled.thumb.jpg.ddd4773abb7b24bd7a94d189553502b0.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περιττό να πω ότι όποιος στο 2ο ερώτημα απαντήσει "ισάξιο ή ακόμα και καλύτερο απ΄τα καλά άλμπουμ του Γκοσινί" χαρακτηρίζεται αυτόματα ιερόσυλος και τον πετάμε στη φωτιά :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έβαλα μόνο τα 3 που είναι πραγματικά αγαπημένα άλμπουμ.

 

1) Οδύσσεια

2) Μεγάλη τάφρος

3) Χαλαλίμα

 

Απο τα μεταγενέστερα μου άρεσαν περισσότερο ο Πάπυρος του Καίσαρα - ο Αστερίξ και ο Γρύπας. :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

H Λευκή Ίριδα θα μπορούσε κάλλιστα να ονομάζεται και "Μαύρη είν η νύχτα στα βουνά".

Καθότι ο συγγραφέας έχει μαύρα μεσάνυχτα στο να γράφει σενάρια κόμικς! :lol:

 

Μακράν το 2ο χειρότερο άλμπουμ Αστερίξ που έχω διαβάσει. Τα πρωτεία κατέχει φυσικά το "Ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους" .

Μια υπερμέγιστη μπούρδα που συναγωνίζεται στη βλακεία σεναρίου τα τελευταία Ιζνογκούντ :beer:

Η επιστροφή των Γαλατών στα Θρανία και τα Γενέθλια του Οβελίξ δεν τα θεωρώ καν τεύχη. Ενα συνοθύλευμα ιδεών για μια γρήγορη αρπαχτη. Για μένα θα έπρεπε να βρίσκονται στα εκτός σειράς άλμπουμ, τέλος πάντων.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

45 min ago , ManaLeak13 said:

Μακράν το 2ο χειρότερο άλμπουμ Αστερίξ που έχω διαβάσει. Τα πρωτεία κατέχει φυσικά το "Ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους" .

Μια υπερμέγιστη μπούρδα που συναγωνίζεται στη βλακεία σεναρίου τα τελευταία Ιζνογκούντ :beer:

 

 

 

Ξέχασες την Κόρη του Βερσινζετορίξ!!! :lol:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Ξέχασες την Κόρη του Βερσινζετορίξ!!! :lol:

 

Περιέργως μου φάνηκε αξιοπρεπές με πρωτότυπο (ας το πουμε) σενάριο.

Μας παρουσιαζει την κορη του Βερσινζετορίξ , τον οποίο ειδαμε σε ενα καρε στην Ασπίδα της Αρβέρνης, και χτίζει μια ιστορία γύρω απο έναν μύθο του παρελθόντος των γαλατών. Προσωπικά σαν κονσεπτ μου άρεσε.

Η Ίριδα δεν είχε καν κονσεπτ.

 

Σαν χάλια τεύχος επίσης θα έβαζα και τους Πίκτους. Άαααλλη μπουρδα απο εκεί, τι να πεις ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eντάξει, υπάρχουν αρκετά χειρότερα απ΄την Ίριδα.

Βασικά θεωρώ όλα του Φερί πλην του Πάπυρου (και ίσως του Γρύπα) είναι χειρότερα.

Και σίγουρα είναι χειρότερα όλα του Ουντερζό απ΄το Ρόδο & Ξίφος κι έπειτα.

 

btw τον Βερσινζετορίξ τον είδαμε και στην πρώτη σελίδα του πρώτου άλμπουμ (Αστερίξ ο Γαλάτης).

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  565
  • Reputation:   3687
  • Achievement Points:  624
  • Days Won:  9
  • With Us For:  382 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Εγώ απο αυτά που παραθέτει ο @ Laz33 , έχω διαβάσει μόνο την Οδύσσεια, την Χαλαλίμα, τον γιο του Αστερίξ αλλά και το ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους.

 

Τώρα από αυτά θεωρώ καλύτερο την Οδύσσεια, που στην αρχή μου φάνηκε για σενάριο Γκοσινί, χωρίς να ξέρω ( μικρός ήμουν τότε) πως δεν ήταν αυτού.

Δεύτερο θα έβαζα ή τον γιο ή την Χαλαλίμα. Τα θεωρώ περίπου ισάξια σαν σενάριο, δηλαδή και ταδύο πιστεύω πως ήταν αρκετά καλά περίπου στο ίδιο επίπεδο.

Τέταρτο και τελευταίο προφανος θα βάλω το χειρότερο Αστερίξ που έχω διαβάσει ποτέ μου το "και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους". Πρέπει να είναι ένα από τα πιο γελόια και περίεργα σενάρια που έχω διαβάσει. Εξωγηινοι και Γαλάτες δεν πάνε μαζι κατά την γνώμη μου.

Για τη Λευκή Ίριδα δεν μπορώ να πω ακόμα κάτι γιατί δεν την έχω διαβάσει ακόμα.

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ας πω κι εγώ μια γνώμη για ένα από τα αγαπημένα μου κόμικς! Μέτα τον Γκοσινύ, τα Αστερίξ έχουν περάσει από σαράντα κύματα, αλλά κατέχουν ακόμη τη μερίδα του λέοντος σε πωλήσεις, όχι μόνο στην γαλλική, αλλά και στη διεθνή αγορά. Μάλιστα, έχω την αίσθηση( δίχως βέβαια να έχω τα αντίστοιχα τεκμήρια), ότι μετά τον θάνατο του δημιουργού, ο οποίος είχε ως αποτέλεσμα την σταδιακή πτώση στην ποιότητα των ιστοριών, οι πωλήσεις ανέβηκαν, με αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια, να έχει αγγίξει(;) την οροφή των πωλήσεων. Έτσι η αύξηση των πωλήσεων, είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη δημιουργικότητα και την ποιότητα των ιστοριών( προφανώς σεναριακά μιλώντας)! Προσωπικά, τα μόνα που δεν έχω διαβάσει από τη μετά- Γκοσινύ περίοδο, είναι: "Η μεγάλη τάφρος", "Ο Αστερίξ και η επιστροφή των Γαλατών", " Τα γενέθλια των Αστερίξ & Οβελίξ", "Ο Αστερίξ και ο Υπεριταλικός", ενώ δεν έχω αγοράσει ακόμη(!!!) το τελευταίο που κυκλοφόρησε. Τα παραπάνω, δεν τα έχω διαβάσει, καθώς τα δύο ενδιάμεσα είναι δυσεύρετα, ενώ το πρώτο και το τελευταίο, ομολογώ ότι δεν μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον... Μπορώ χωρίς δισταγμό να πω ότι το "Η οδύσσεια του Αστερίξ", είναι το πιο αστείο και πετυχημένο απ' όσα βγήκαν μετά τον θάνατο του ταλαντούχου δημιουργού, ενώ το άλμπουμ " Η γαλέρα του Οβελίξ", πρέπει να ήταν από τα πρώτα που είχα διαβάσει( στη σκληρόδετη έκδοση του Έθνους), και μάλιστα, το είχα χάσει για πολλά χρόνια και το βρήκα πέρυσι ξανά μέσα σε μια κούτα! Οπότε, επειδή προσωπικά δίνω μεγάλη αξία στα κόμικς με τα οποία είμαι συναισθηματικά δεμένος, το βαθμολόγησα ως ένα από τα καλύτερα, κι ας μην είναι της ίδιας ποιότητας με άλλα του επαγγελματία χιουμορίστα...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η Οδύσσεια είναι πιο αστείο από αρκετά του Γκοσινί. Βασικά είναι ένα από τα πιο αστεία άλμπουμ της σειράς. Προσωπικά είναι από τα πολύ αγαπημένα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14142
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Βασικά, όσον αφορά την Οδύσσεια, υπάρχει η φήμη ότι ο Γκοσινυ είχε αρχίσει να δουλεύει πάνω στην ιδέα και είχε κάποιες σημειώσεις όσον αφορά το σενάριο και την πλοκή κι αυτό το ημιτελές προσχέδιο της ιστορίας, το ολοκλήρωσε αργότερα ο Ουντερζό. Φυσικά, αυτό πρόκειται για φήμη, αλλά προσωπικά δεν το βρίσκω απίθανο!:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Θοδωρής Καραπάνος βλέπω στην Πρωτοπορία υπάρχει διαθέσιμο το "Ο Αστερίξ και η επιστροφή των Γαλατών" που ψάχνεις.
Λογικά είναι η έκδοση Έθνους για να λέει "δεμένο" και να έχει τέτοια τιμή.

Έχω βέβαια τις επιφυλάξεις μου ως προς τη διαθεσιμότητα, μιας και τελευταία έχω παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει πάντα σωστή ενημέρωση στο site τους.

 

Στα της δημοσκόπησης τώρα.

Διάβασα το "Γιο του Αστερίξ" σήμερα.
Είχα καιρό να το κάνω (μη φανταστείτε, καναδυό χρόνια, όταν λέω καιρό εννοώ για τα δεδομένα μου :D) και ήθελα να θυμηθώ κάποιες λεπτομέρειες ώστε να κάνω και μια σύγκριση με τη "Λευκή Ίριδα", μιας και τα θεωρώ περίπου στο ίδιο επίπεδο.
Τελικά ο Γιος μ΄αρέσει περισσότερο. Και το σενάριο πιο πρωτότυπο κι έξυπνο και από χιουμοριστικής άποψης καλύτερο (γέλασα σε τουλάχιστον 5-6 σημεία, σε σχέση με την Ίριδα που ζήτημα να γέλασα σε 3).

Κι ένα επίσης σημαντικό στοιχείο είναι ότι η υπόθεση είναι πλήρως κατανοητή στο Γιο, σε αντίθεση με την Ίριδα που υπάρχουν σημεία που δεν βγάζουν νόημα.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ψήφισα την Οδύσσεια (οκ, πολλοί), το Ρόδο και Ξίφος (μόνος μου αλλά η ατάκα 'Όπως τα λες μπουλουκάκι" ακόμα υπάρχει στην οικογένειά μου να τη λέμε :lol:, τι διάολο δεν άρεσε σε κανέναν άλλο;) και τη Γαλέρα. Με μια δεύτερη ανάγνωση δε μπορώ να ξεχωρίσω αν τελικά ο Γρύπας ή η Λευκή Ίριδα μου άρεσαν περισσότερο αλλά μάλλον καταλήγω στο Γρύπα αλλά επειδή δεν είναι 'αγαπημένο' δε το συμπεριέλαβα στη πρώτη δημοσκόπηση. οπότε γι'αυτό έβαλα τη Λευκή Ίριδα 5ο εκτός Γκοσινί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   866
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Διάβασα το ελληνικό. Χρησιμοποιεί την κατάσταση του Asterix οπως θα έκανε κάποιος σε μια παρωδία στο youtube ή σε fan fiction. Μπήκε η κατάσταση που ήθελε ο σεναριογράφος στον Αστερίξ αντί να μπει ο Αστερίξ στην κατάσταση. Υπερίσχυσε η παροδική κατάσταση του επεισοδίου δηλαδή, γι αυτό και δε δένει πολύ με τον Αστερίξ συνολικά. Η παροδική κατάσταση του επεισοδίου ήταν η σημερινή κατάσταση της θετικής ενέργειας, της αφύπνισης, της σοφιστικής της αυτοβοήθειας, του βιγκανισμού, της πολιτικής ορθότητας, κλπ αλλά δεν είδα τίποτε δημιουργικό στο χειρισμό και όλα ήταν απλές και προφανείς αναφορές που πρόχειρα κόλλησαν σε κάποιον χαρακτήρα. Η πλοκή είχε ποιότητα παρωδίας και ο διάλογος ήταν χειρότερος από παρωδία. Μέτριο προς κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

13 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

Ψήφισα το Ρόδο και Ξίφος (μόνος μου αλλά η ατάκα 'Όπως τα λες μπουλουκάκι" ακόμα υπάρχει στην οικογένειά μου να τη λέμε :lol:, τι διάολο δεν άρεσε σε κανέναν άλλο;)

 

Το Ρόδο & Ξίφος δεν μ΄αρέσει επειδή ήταν το 1ο τεύχος στο οποίο άρχισε να στερεύει η έμπνευση του Ουντερζό και είδαμε σεναριακές ακρότητες (από γυναίκες λεγεωνάριους μέχρι και δράκο είχαμε).

Αλλά και η υπόθεση αυτή καθ΄αυτή δεν μ΄αρέσει και τη θεωρώ off topic για κόμικ του Αστερίξ.

Οπότε ναι, θεωρώ ότι δίκαια αυτό το άλμπουμ δεν αρέσει σε πολλούς.

Μπορώ να σου πω μέχρι και η Γαλέρα μ΄αρέσει περισσότερο, κι ας έχει Ατλαντίδα και ιπτάμενες αγελάδες.

 

Εγώ απορώ που δεν ψηφίσατε πολλοί τη Χαλαλίμα.

Για μένα είναι ένα απ΄τα πιο αξιόλογα τεύχη εκτός Γκοσινί.
Καταρχάς έχουμε υπέροχο σχέδιο με πανέμορφα και πολύ ζωντανά χρώματα (ειδικά σε έκδοση με ιλουστρασιόν χαρτί, εγώ το έχω στην Έθνους).

Αλλά και η υπόθεση είναι ωραία και πρωτότυπη.

Αυτό το πάντρεμα Αστερίξ με κάτι από Ιζνογκούντ κάνει την ιστορία πολύ "παραμυθένια" :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   866
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Συμπληρώνω τα σχετικά της Λευκής Ίριδας με δυο παρωδίες που ακολουθούν την ίδια μανιέρα με το συγκεκριμένο Αστερίξ. Του SNL στο sketch Don Pauly (Oct 11, 2020) και του Φισφή στο sketch Η Συμμορία (Oct 30, 2020). 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όχι ότι περιμέναμε τη δημοσκόπηση να το διαπιστώσουμε, αλλά η "Οδύσσεια του Αστερίξ" ξεκάθαρα θεωρείται το καλύτερο μη-Γκοσινί άλμπουμ και καλά κάνει :)

Ακολουθεί η "Μεγάλη Τάφρος" (επίσης δίκαια κατά τη γνώμη μου) και μετά δεν είναι και τόσο ξεκάθαρη η κατάσταση, με τη "Λευκή Ίριδα" να συνεχίζει να διχάζει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.