Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος πιστεύετε πως είναι τα καλύτερα τεύχη του ΜΜ στην μετά Τερζόπουλου εποχή;


natsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Θέλω να μάθω τις προτάσεις σας καθώς ανακάλυψα πως η Καθημερινή έχει στοκ παλαιότερων κόμικς και θα ήθελα να προμηθευτώ κάποια από αυτά. Έχω ήδη  πάρει το "Όλα αυτά που θα συμβούν χθες". Περιμένω τις προτάσεις σας!

:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9869
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Πάρε τα τεύχη 183, 184 και 185 για τις ιστορίες «Η αυτοκρατορία των πάγων», «Το έλατο της Χόλυ» και «Η τελευταία μέρα».

Επίσης προτείνω τα τεύχη 108 και 149 για τις δύο ιστορίες του Ρεπόρτερ Γκούφυ που μου άρεσαν πολύ («Ο δημοσιογράφος και το λαγωνικό» και «Ένα Καλοκαίρι στην Πράσινη Λίμνη»).

Και άλλες δύο πολύ ωραίες ιστορίες που μπορεί να σου αρέσουν είναι η «Μητρόπολη» (τεύχος 178) και «Το Νησί των Θησαυρών» (τεύχη 145-147).

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14155
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Προσωπικά, η αγαπημένη μου δεκάδα:

  1. Τεύχος #102, τρομερό θεματικό τεύχος
  2. Τεύχος #131-#133 είναι όλα τα τεύχη πάρα πολύ καλά! Περιλαμβάνουν, ίσως το πιο μεγαλειώδες arc του Πράκτορα Ντακ μετά το 2013, οπότε κι εκδόθηκε στην Ιταλία!
  3. Τεύχος #163, εξαιρετική ιστορία μυστηρίου
  4. Τεύχος #164, πολύ πετυχημένη μεταφορά βιβλίου
  5. Τεύχος #178, επίσης εξαιρετική μεταφορά, αλλά όχι βιβλίου, ταινίας
  6. Τεύχος #276, όχι καμιά "μεγάλη ιστορία, αλλά τρομερά διασκεδαστική!
  7. Τεύχη #279- #280, τρομερή ιστορία από τον Casty! Συστήνεται ανεπιφύλακτα!
  8. Τεύχος #300,ίσως το καλύτερο και το πιο ολοκληρωμένο τεύχος της σειράς
  9. Τεύχη #307-308, από τις καλύτερες παρωδίες που έχουν φιλοξενηθεί ποτέ σε Μίκυ Μάους
  10. Τεύχος #412, μια πολύ καλή παρωδία του Casty, ως συνήθως

Άλλα τεύχη:

Όπως παρατήρησες, δεν έχω βάλει πολλά τεύχη από το ~2017 και παλαιότερα. Γιατί; Μήπως έλειπαν τότε οι ωραίες ιστορίες; Αντίθετα, τα Μίκυ Μάους της περιόδου εκείνης, ήταν πολύ καλά, αλλά δεν τα αγόραζα, με αποτέλεσμα, όταν αργότερα αγόρασα αρκετά τεύχη από τότε, να μην τα ευχαριστηθώ το ίδιο... Τέλος πάντων, άλλα αξιοπρεπέστατα τεύχη είναι τα εξής:

134-147: Φοβερή περίοδος καθώς είχαν μπει ένα σωρό ιστορίες του Φαντομία. Ειδικά τώρα που θα έρθει ο Τζερβάζιο, θα σε συμβούλευα να τα αγοράσεις όλα. Α, επίσης τα τεύχη #145- #147 δεν περιλαμβάνουν ιστορίες του Φαντομία, αλλά μια πολύ πετυχημένη παρωδία του βιβλίου:" Το νησί των θησαυρών".

183: Η αυτοκρατορία των Πάγων του Casty βρίσκεται στο τεύχος αυτό( και στο επόμενο νομίζω). Ειλικρινά, ο μόνος λόγος που δεν μπήκε στην παραπάνω λίστα, είναι επειδή δεν το έχω δυστυχώς...:crying:

191: Μια εξαιρετική παρωδία των ταινιών του Μπόλυγουντ( και πολύ καλοσχεδιασμένη έχω να πω)
193: Στο τεύχος αυτό, περιέχεται μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες με τον Φαντομία! Πιστεύω ότι αξίζει πραγματικά μια ματιά!

199: Μια πολύ όμορφη περιπέτεια του Μίκυ για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο! Διάβασέ την και θα με θυμηθείς!

200-203: Στα τεύχη αυτά, περιλαμβάνεται μία από τις πολύ αγαπημένες μου ιστορίες:" Το στοίχημα των 50$" ονομάζεται και ειλικρινά, πιστεύω ότι, θα σε συγκινήσει πολύ, ειδικά αν είσαι φαν του Σκρούτζ( που όπως σε κόβω είσαι).

219-224: Πέντε πολύ καλά τεύχη με χαριτωμένες ιστορίες! Σίγουρα όχι τα καλύτερα αλλά θα σου συνιστούσα να τα πάρεις

227-230: Επίσης πολύ καλά τεύχη με ιστορίες του Φαντομία, του Ντεντέκτιβ Ντόναλντ και την Ιστορία της τέχνης

 232-259: Μέτρια τεύχη κατά κύριο λόγο( ορισμένα βέβαια με πολύ όμορφα εξώφυλλα), έχω κάποια ενδιάμεσα αγορασμένα αργότερα, κι έχω να πω, ότι δεν αξίζουν ιδιαίτερα...

260-275: Μια υπέροχη περίοδος του Μίκυ Μάους, στην οποία δημοσιεύθηκαν πολλές κι ευχάριστες ιστορίες. Δεν είδαμε κάτι σπουδαίο, αλλά τα συγκεκριμένα τεύχη είναι πραγματικά απόλαυση!

277-278: Δύο υπέροχα τεύχη( ειδικά το #278, το οποίο περιλαμβάνει ιστορία του Άρχοντα των μάγων, είναι ένα σχεδιαστικό υπερθέαμα)!

281- 299: Επίσης κι εδώ συναντάμε πολλές καλές κι αξιοπρεπείς ιστορίες! Μάλιστα, σε αυτήν την περίοδο, δημοσιεύθηκε πολύς Άρχοντας των μάγων, γκουφόλυκος και τεύχη όπως τα #286-#289 ήταν πραγματική απόλαυση! Σκέψου ότι μέσα σε έναν μήνα, είχαν δημοσιευθεί τέσσερις εξαιρετικές πολυσέλιδες του Cavazzano, της Ziche, του Casty και του Mottura! Για να μην αναφερθώ δε, στα τεύχη #282-#285, τα οποία είχαν φιλοξενήσει ιστοριάρες, όπως αυτή του διδύμου Turconi-Radice για τον εκφοβισμό στα σχολεία ή αυτή του Pastrovicchio στην οποία, κάνει την επανεμφάνισή του ένας παλιός γνωστός του Μίκυ, ο Τζο Σωλήνας. Ίσως βέβαια έχω τέτοια αγάπη για τα συγκεκριμένα τεύχη, επειδή ακόμη με θυμάμαι στον καναπέ του παππού να κάθομαι να τα διαβάζω κάθε μεσημέρι Παρασκευής, αφού πρώτα είχα πείσει τη γιαγιά μου να μου δώσει ένα δίευρω να πάρω το τεύχος! Οπότε,  αυτά τα τεύχη, τα οποία μου θυμίζουν τόσο εκείνη την περίοδο είναι λογικό να τα προτιμώ! Παρ΄όλα αυτά, πέραν κάθε υποκειμενικού κριτηρίου, στα συγκεκριμένα Μίκυ Μάους, δημοσιεύθηκαν αξιόλογες ιστορίες από τους καλύτερους σύγχρονους Ιταλούς δημιουργούς! Σε συμβουλεύω να τα ψάξεις οπωσδήποτε!

301- 306 & 309-328: Η τέταρτη εκατοστάδα του Μίκυ Μάους, είχε μπει πολύ δυναμικά! Πέραν των τευχών #300,#307 και #308, τα οποία θεωρώ ότι ανήκουν στα καλύτερα της σειράς, τουλάχιστον μέχρι και τον Οκτώβριο 2020 είδαμε υπέροχες ιστορίες! Ρεπόρτερ Γκούφη, Ιστορία της Τέχνης, Οι περιπέτειες του Ντόναλντ Άλαν Πόε, πολυσέλιδες ιστορίες του Cavazzano, Φαντομίας, Επιστροφή στο Παπιοχώρι, Μαύρος Κεραυνός, Παρωδία του Κόρτο Μαλτέζε, Star Track! Είναι αναμφίβολα η "χρυσή" περίοδος του Μίκυ Μάους, είναι η περίοδος που επί ένα, σχεδόν, έτος είδαμε μόνο καλές, πολυσέλιδες περιπέτειες να διαδέχονται η μία την άλλη ως κεντρική του περιοδικού!

330-347: Εν συνεχεία, είναι η περίοδος από το #330 έως το #347, στην οποία κυριάρχησε ο Φάντομ και πιο συγκεκριμένα το PKNE. Τότε είναι που σταμάτησα να αγοράζω συστηματικά το περιοδικό, καθώς, κάτι η καραντίνα( η οποία μείωσε κάπως το ενδιαφέρον μου για τα κόμικς ιδιαίτερα τους πρώτους δύο μήνες), κάτι το ότι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Φάντομ( για την ακρίβεια, λατρεύω τον αυθεντικό Φάντομ Ντακ, τον αντιήρωα που μέσω αυτού,  παρουσιαζόταν η σκληρή και η κακή πτυχή του χαρακτήρα του Ντόναλντ), τελικά σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό.

348-400: Έπειτα, είναι η περίοδος ως το #400, στην οποία, κυριάρχησαν οι ιστορίες της Disney Publishing Worldwide( Young Donald Duck και Spookyzone), οι οποίες με άφησαν παγερά αδιάφορο κι έτσι απομακρύνθηκα ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, τα τελευταία πέντε εκατομμύρια, η περηφάνια και προκατάληψη( η παρωδία), καθώς και διάφορες ιστορίες του Φαντομία δημοσιεύθηκαν τότε, οπότε ρίξε μια ματιά, αλλά είναι λιγότερα τα τεύχη που πραγματικά αξίζουν.

400-482: Από τα τελευταία 82 τεύχη του περιοδικού, έχω ελάχιστα τεύχη, όσα έχουν μέσα κάποιο μεγάλο arc του Πράκτορα ΝΝ( το reboot δηλαδή και την ιστορία των τευχών #431-#433), τα τεύχη της νέας ιστορίας και δόξας της δυναστείας των Ντακ, διάφορα καλοκαιρινά τεύχη( το καλοκαίρι πάντα παίρνω το κάτιτις από Μίκυ Μάους, το ίδιο και τα Χριστούγεννα) κι από εκεί και πέρα το τεύχος #467, το #470, καθώς και την τρομερή ιστορία του Casty στα τεύχη #474-#476 και τελικά, την ιστορία που τρέχει τώρα( έχασα δυστυχώς τα δύο πρώτα μέρη). Δυστυχώς, ενώ βλέπω ότι μπαίνουν πολύ καλές ιστορίες τον τελευταίο καιρό, το ενδιαφέρον μου πάνω στο άθλημα έχει ατονήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό κι έτσι δεν αγοράζω πλέον ακόμα και τα καλά τεύχη. Πάντως να ξέρεις, ότι από το τεύχος #431 κι έπειτα( δηλαδή τον τελευταίο περίπου χρόνο), το Μίκυ Μάους, έχει πάρει ξανά τα πάνω του και δημοσιεύει πολύ ωραίες ιστορίες!:beer:

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
  • Like 7
  • Respect 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

6 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Προσωπικά, η αγαπημένη μου δεκάδα:

  1. Τεύχος #102, τρομερό θεματικό τεύχος
  2. Τεύχος #131-#133 είναι όλα τα τεύχη πάρα πολύ καλά! Περιλαμβάνουν, ίσως το πιο μεγαλειώδες arc του Πράκτορα Ντακ μετά το 2013, οπότε κι εκδόθηκε στην Ιταλία!
  3. Τεύχος #163, εξαιρετική ιστορία μυστηρίου
  4. Τεύχος #164, πολύ πετυχημένη μεταφορά βιβλίου
  5. Τεύχος #178, επίσης εξαιρετική μεταφορά, αλλά όχι βιβλίου, ταινίας
  6. Τεύχος #276, όχι καμιά "μεγάλη ιστορία, αλλά τρομερά διασκεδαστική!
  7. Τεύχη #279- #280, τρομερή ιστορία από τον Casty! Συστήνεται ανεπιφύλακτα!
  8. Τεύχος #300,ίσως το καλύτερο και το πιο ολοκληρωμένο τεύχος της σειράς
  9. Τεύχη #307-308, από τις καλύτερες παρωδίες που έχουν φιλοξενηθεί ποτέ σε Μίκυ Μάους
  10. Τεύχος #412, μια πολύ καλή παρωδία του Casty, ως συνήθως

Άλλα τεύχη:

Όπως παρατήρησες, δεν έχω βάλει πολλά τεύχη από το ~2017 και παλαιότερα. Γιατί; Μήπως έλειπαν τότε οι ωραίες ιστορίες; Αντίθετα, τα Μίκυ Μάους της περιόδου εκείνης, ήταν πολύ καλά, αλλά δεν τα αγόραζα τότε, με αποτέλεσμα, όταν αργότερα αγόρασα αρκετά τεύχη από τότε, δεν τα ευχαριστήθηκα το ίδιο... Τέλος πάντων, άλλα αξιοπρεπέστατα τεύχη είναι τα εξής:

134-147: Φοβερή περίοδος καθώς είχαν μπει ένα σωρό ιστορίες του Φαντομία. Ειδικά τώρα που θα έρθει ο Τζερβάζιο, θα σε συμβούλευα να τα αγοράσεις όλα. Α, επίσης τα τεύχη 3145- #147 δεν περιλαμβάνουν ιστορίες του Φαντομία, αλλά μια πολύ πετυχημένη παρωδία του βιβλίου:" Το νησί των θησαυρών".

183: Η αυτοκρατορία των Πάγων του Casty βρίσκεται στο τεύχος αυτό( και στο επόμενο νομίζω). Ειλικρινά, ο μόνος λόγος που δεν μπήκε στην παραπάνω λίστα, είναι επειδή δεν το έχω δυστυχώς...:crying:

191: Μια εξαιρετική παρωδία των ταινιών του Μπόλυγουντ( και πολύ καλοσχεδιασμένη έχω να πω)
193: Στο τεύχος αυτό, περιέχεται μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες με τον Φαντομία! Πιστεύω ότι αξίζει πραγματικά μια ματιά!

199: Μια πολύ όμορφη περιπέτεια του Μίκυ για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο! Διάβασέ την και θα με θυμηθείς!

200-203: Στα τεύχη αυτά, περιλαμβάνεται μία από τις πολύ αγαπημένες μου ιστορίες:" Το στοίχημα των 50$" ονομάζεται και ειλικρινά, πιστεύω θασε συγκινήσει πολύ, ειδικά αν είσαι φαν του Σκρούτζ( που όπως σε κόβω είσαι).

219-224: Πέντε πολύ καλά τεύχη με χαριτωμένες ιστορίες! Σίγουρα όχι τα καλύτερα αλλά θα σου συνιστούσα να τα πάρεις

227-230: Επίσης πολύ καλά τεύχη με ιστορίες του Φαντομία, του Ντεντέκτιβ Ντόναλντ και την Ιστορία της τέχνης

 232-259: Μέτρια τεύχη κατά κύριο λόγο( ορισμένα βέβαια με πολύ όμορφα εξώφυλλα), έχω κάποια ενδιάμεσα αγορασμένα αργότερα, κι έχω να πω, ότι δεν αξίζουν ιδιαίτερα...

260-275: Μια υπέροχη περίοδος του Μίκυ Μάους, στην οποία δημοσιεύθηκαν πολλές κι ευχάριστες ιστορίες. Δεν είδαμε κάτι σπουδαίο, αλλά τα συγκεκριμένα τεύχη είναι πραγματικά απόλαυση!

277-278: Δύο υπέροχα τεύχη( ειδικά το #278, το οποίο περιλαμβάνει ιστορία του Άρχοντα των μάγων, είναι ένα σχεδιαστικό υπερθέαμα)!

281- 299: Επίσης κι εδώ συναντάμε πολλές καλές κι αξιοπρεπείς ιστορίες! Μάλιστα, σε αυτήν την περίοδο, δημοσιεύθηκε πολύς Άρχοντας των μάγων, γκουφόλυκος και τεύχη όπως τα #286-#289 ήταν πραγματική απόλαυση! Σκέψου ότι μέσα σε έναν μήνα, είχαν δημοσιευθεί τέσσερις εξαιρετικές πολυσέλιδες του Cavazzano, της Ziche, του Casty και του Mottura! Για να μην αναφερθώ δε, στα τεύχη #282-#285, τα οποία είχαν φιλοξενήσει ιστοριάρες, όπως αυτή του διδύμου Turconi-Radice για τον εκφοβισμό στα σχολεία ή αυτή του Pastrovicchio στην οποία, κάνει την επανεμφάνισή του ένας παλιός γνωστός του Μίκυ, ο Τζο Σωλήνας. Ίσως βέβαια έχω τέτοια αγάπη για τα συγκεκριμένα τεύχη, επειδή ακόμη με θυμάμαι στον καναπέ του παππού να κάθομαι να τα διαβάζω κάθε μεσημέρι Παρασκευής, αφού πρώτα είχα πείσει τη γιαγιά μου να μου δώσει ένα δίευρω να πάρω το τεύχος! Οπότε,  αυτά τα τεύχη, τα οποία μου θυμίζουν τόσο εκείνη την περίοδο είναι λογικό να τα προτιμώ! Παρ΄όλα αυτά, πέραν κάθε υποκειμενικού κριτηρίου, στα συγκεκριμένα Μίκυ Μάους, δημοσιεύθηκαν αξιόλογες ιστορίες από τους καλύτερους σύγχρονους Ιταλούς δημιουργούς! Σε συμβουλεύω να τα ψάξεις οπωσδήποτε!

301- 306 & 309-328: Η τέταρτη εκατοστάδα του Μίκυ Μάους, είχε μπει πολύ δυναμικά! Πέραν των τευχών #300,#307 και #308, τα οποία θεωρώ ότι ανήκουν στα καλύτερα της σειράς, τουλάχιστον μέχρι και τον Οκτώβριο 2020 είδαμε υπέροχες ιστορίες! Ρεπόρτερ Γκούφη, Ιστορία της Τέχνης, Οι περιπέτειες του Ντόναλντ Άλαν Πόε, πολυσέλιδες ιστορίες του Cavazzano, Φαντομίας, Επιστροφή στο Παπιοχώρι, Μαύρος Κεραυνός, Παρωδία του Κόρτο Μαλτέζε, Star Track! Είναι αναμφίβολα η "χρυσή" περίοδος του Μίκυ Μάους, είναι η περίοδος που επί ένα, σχεδόν, έτος είδαμε μόνο καλές, πολυσέλιδες περιπέτειες να διαδέχονται η μία την άλλη ως κεντρική του περιοδικού!

330-347: Εν συνεχεία, είναι η περίοδος από το #330 έως το #347, στην οποία κυριάρχησε ο Φάντομ και πιο συγκεκριμένα το PKNE. Τότε είναι που σταμάτησα να αγοράζω συστηματικά το περιοδικό, καθώς, κάτι η καραντίνα( η οποία μείωσε κάπως το ενδιαφέρον μου για τα κόμικς ιδιαίτερα τους πρώτους δύο μήνες), κάτι το ότι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Φάντομ( για την ακρίβεια, λατρεύω τον αυθεντικό Φάντομ Ντακ, τον αντιήρωα που μέσω αυτού,  παρουσιαζόταν η σκληρή και η κακή πτυχή του χαρακτήρα του Ντόναλντ), τελικά σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό.

348-400: Έπειτα, είναι η περίοδος ως το #400, στην οποία, κυριάρχησαν οι ιστορίες της Disney Publishing Worldwide( Young Donald Duck και Spookyzone), οι οποίες με άφησαν παγερά αδιάφορο κι έτσι απομακρύνθηκα ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, τα τελευταία πέντε εκατομμύρια, η περηφάνια και προκατάληψη( η παρωδία), καθώς και διάφορες ιστορίες του Φαντομία δημοσιεύθηκαν τότε, οπότε ρίξε μια ματιά, αλλά είναι λιγότερα τα τεύχη που πραγματικά αξίζουν.

400-482: Από τα τελευταία 82 τεύχη του περιοδικού, έχω ελάχιστα τεύχη, όσα έχουν μέσα κάποιο μεγάλο arc του Πράκτορα ΝΝ( το reboot δηλαδή και την ιστορία των τευχών #431-#433), τα τεύχη της νέας ιστορίας και δόξας της δυναστείας των Ντακ, διάφορα καλοκαιρινά τεύχη( το καλοκαίρι πάντα παίρνω το κάτιτις από Μίκυ Μάους, το ίδιο και τα Χριστούγεννα) κι από εκεί και πέρα το τεύχος #467, το #470, καθώς και την τρομερή ιστορία του Casty στα τεύχη #474-#476 και τελικά, την ιστορία που τρέχει τώρα( έχασα δυστυχώς τα δύο πρώτα μέρη). Δυστυχώς, ενώ βλέπω ότι μπαίνουν πολύ καλές ιστορίες τον τελευταίο καιρό, το ενδιαφέρον μου πάνω στο άθλημα έχει ατονήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό κι έτσι δεν αγοράζω πλέον ακόμα και τα καλά τεύχη. Πάντως να ξέρεις, ότι από το τεύχος #431 κι έπειτα( δηλαδή τον τελευταίο περίπου χρόνο), το Μίκυ Μάους, έχει πάρει ξανά τα πάνω του και δημοσιεύει πολύ ωραίες ιστορίες!:beer:

Από το #300 και πάνω πρέπει να τα έχω όλα. Τώρα για αυτοκρατορία των  πάγων και κάποια άλλα από DD Φαντομία κτλ καποιοα θα τα πάρω. Η μεγάλη χαζομάρα μου είναι πως όταν κυκλοφορούσε η αυτοκρατορία εγώ είχα αγοράσει μόνο το δεύτερο μέρος :sad1:.  Αυτή που λες για τον Μίκυ και το διαδίκτυο την έχω όπως επίσης εχω στο ίδιο τεύχος ξέμπαρκο μερος απο το στοιχημα των 50 δολλαριων. Παρά πολύ καλές προτάσεις Θοδωρή! Σε ευχαριστώ και εσενα και τον @ jimakoszs97 .Παρε και ενα σοκολατάκι για τον κόπο σου!:choco:

:beer:

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4783
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Λογικά θα τη ξέρεις αλλά αφού δε την είπε κανείς άλλος, η "Τελευταία Περιπέτεια" των 4 πρώτων τευχών είναι καταπληκτική ιστορία. Ανήκει και στη λίστα των 100 καλύτερων ιστοριών στο Inducks και προσωπικά είναι από τις αγαπημένες μου μοντέρνες ιστορίες.:)

Κατά τα άλλα όμως δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί άρχισα να μαζεύω τα ΜΜ περίπου την ίδια στιγμή με εσένα, οπότε δε ξέρω πολλά για τα παλιότερα τεύχη.:(

 

 

Επίσης @ Θοδωρής Καραπάνος  έχεις άπειρα :respect: από μένα για αυτό το καταπληκτικό ποστ! Θα το χρησιμοποιήσω και εγώ σίγουρα όταν θελήσω να αγοράσω παλιότερα τεύχη του Μίκυ Μάους.:gpost:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δυστυχώς, ενώ βλέπω ότι μπαίνουν πολύ καλές ιστορίες τον τελευταίο καιρό, το ενδιαφέρον μου πάνω στο άθλημα έχει ατονήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό κι έτσι δεν αγοράζω πλέον ακόμα και τα καλά τεύχη.

Θοδωρή , θα τα ξαναθυμηθείς μετα από καμια 15 20ετια και θα τρέχεις... Πλέον δεν τα αγοράζει και κανένας αυτά, θα ματώσεις για να τα αποκτήσεις...Πάρτα τώρα που μπορεις.

Έτσι την έπαθα και εγώ με τα Λουκυ/Ραντανπλαν όταν τα παράτησα (τα βρήκα εν τέλη με τα χιλια ζόρια) και με τα Μικυ Μαους (που εννοείται δεν τα βρήκα και δεν θα τα βρω ποτέ μου).Είχα σταματήσει στα ΛΛ65,Ραντανπλαν10 και Μικυ 1580 (με πολλά ενδιάμεσα κενα επίσης όταν τα αγόραζα). Και με άλλες σειρές φυσικά , όπως πχ το ΚΟΜΙΞ.

 

Προσωπικά είμαι τις άποψης ή όλα ή κανένα. Εφόσον σας αρέσει το συχρονο Ιταλικό στυλ (του Τοπολίνο) που βάζει η Κ στα μικρά μίκυ, ε πάρτε τα όλα. Εννοείται πως όλα δεν θα αξίζουν. Αλλά ή είμαστε συλλεκτες ή δεν είμαστε. Πιο το νόημα να έχεις το 60% μιας σειράς ; :thinking: Μετά θα τρέχετε και θα σκάτε 2ευρα 3ευρα στον καθένα Αθηναίο του γκετο που τα βρίσκει 0.10 (ή στα σκουπίδια) και θα έρχεστε να γκρινιάζετε εδώ στο φόρουμ.

Θα χω γίνει και μπάρμπας ως τότε, δε με λυπάστε και μένα που θα σας διαβάζω ; :lol:

:Suspicious:

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 5
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3232
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 18/9/2023 στο 8:47 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Θοδωρή , θα τα ξαναθυμηθείς μετα από καμια 15 20ετια και θα τρέχεις... Πλέον δεν τα αγοράζει και κανένας αυτά, θα ματώσεις για να τα αποκτήσεις...Πάρτα τώρα που μπορεις.

Έτσι την έπαθα και εγώ με τα Λουκυ/Ραντανπλαν όταν τα παράτησα (τα βρήκα εν τέλη με τα χιλια ζόρια) και με τα Μικυ Μαους (που εννοείται δεν τα βρήκα και δεν θα τα βρω ποτέ μου).Είχα σταματήσει στα ΛΛ65,Ραντανπλαν10 και Μικυ 1580 (με πολλά ενδιάμεσα κενα επίσης όταν τα αγόραζα). Και με άλλες σειρές φυσικά , όπως πχ το ΚΟΜΙΞ.

 

Προσωπικά είμαι τις άποψης ή όλα ή κανένα. Εφόσον σας αρέσει το συχρονο Ιταλικό στυλ (του Τοπολίνο) που βάζει η Κ στα μικρά μίκυ, ε πάρτε τα όλα. Εννοείται πως όλα δεν θα αξίζουν. Αλλά ή είμαστε συλλεκτες ή δεν είμαστε. Πιο το νόημα να έχεις το 60% μιας σειράς ; :thinking: Μετά θα τρέχετε και θα σκάτε 2ευρα 3ευρα στον καθένα Αθηναίο του γκετο που τα βρίσκει 0.10 (ή στα σκουπίδια) και θα έρχεστε να γκρινιάζετε εδώ στο φόρουμ.

Θα χω γίνει και μπάρμπας ως τότε, δε με λυπάστε και μένα που θα σας διαβάζω ; :lol:

:Suspicious:

Και ποιο το πρόβλημα να έχουμε μόνο το 60% μιας σειράς; Πραγματικά αν θες να εισαι συλλέκτης και να μαζεύεις ό,τι σαβούρα υπάρχει τα παίρνεις όλα. Διαφορετικά παίρνεις μόνο όσα θεωρείς ότι μπορεί να αξίζουν και τελειώνεις. Γλυτώνεις χώρο, χρήμα, κόπο, χρόνο κοκ. Εγώ προσωπικά έχω ολοκληρωμένη μόνο την πρώτη περίοδο ΚΟΜΙΞ (με το 1 εξώφυυλλο του 330 ή 303 - δε θυμαμαι καν ποιο είναι) και στα υπόλοιπα έχω επιλεκτικά τεύχη με ιστορίες δημιουργών που μου αρέσουν. Και πάλι έχω φτάσει τα 1800 τεμάχια και δεν ξέρω πού να τα βάλω στο σπίτι. Δε μιλάμε για σειρές με μετρημένα τεύχη, πχ Αστερίξ, εκεί ας το καταλάβω. Αλλά στα Disney δε γίνεται. Βέβαια από ότι κατάλαβα μερικοί μπορεί να ενδιαφέρονται να έχουν μια σειρά ολοκληρωμένη και πιθανόν αδιάβαστη παρά να έχουν το 60% και να διαβάζουν ωραίες ιστορίες, οπότε πάω πάσο. Περί ορέξεως...

 

 

On 18/9/2023 στο 7:06 ΜΜ, Rombax είπε:

Λογικά θα τη ξέρεις αλλά αφού δε την είπε κανείς άλλος, η "Τελευταία Περιπέτεια" των 4 πρώτων τευχών είναι καταπληκτική ιστορία. Ανήκει και στη λίστα των 100 καλύτερων ιστοριών στο Inducks και προσωπικά είναι από τις αγαπημένες μου μοντέρνες ιστορίες.:)

Κατά τα άλλα όμως δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί άρχισα να μαζεύω τα ΜΜ περίπου την ίδια στιγμή με εσένα, οπότε δε ξέρω πολλά για τα παλιότερα τεύχη.:(

 

 

Επίσης @ Θοδωρής Καραπάνος  έχεις άπειρα :respect: από μένα για αυτό το καταπληκτικό ποστ! Θα το χρησιμοποιήσω και εγώ σίγουρα όταν θελήσω να αγοράσω παλιότερα τεύχη του Μίκυ Μάους.:gpost:

 

Ποτέ δεν κατάλαβα τι της βρίσκετε της συγκεκριμένης. Πολύ μέτρια και σε καμία περίπτωση στις 100 καλύτερες.

  • Like 5
  • Διαφωνώ 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, hardivic είπε:

Και ποιο το πρόβλημα να έχουμε μόνο το 60% μιας σειράς; Πραγματικά αν θες να εισαι συλλέκτης και να μαζεύεις ό,τι σαβούρα υπάρχει τα παίρνεις όλα. Διαφορετικά παίρνεις μόνο όσα θεωρείς ότι μπορεί να αξίζουν και τελειώνεις. Γλυτώνεις χώρο, χρήμα, κόπο, χρόνο κοκ. Εγώ προσωπικά έχω ολοκληρωμένη μόνο την πρώτη περίοδο ΚΟΜΙΞ (με το 1 εξώφυυλλο του 330 ή 303 - δε θυμαμαι καν ποιο είναι) και στα υπόλοιπα έχω επιλεκτικά τεύχη με ιστορίες δημιουργών που μου αρέσουν. Και πάλι έχω φτάσει τα 1800 τεμάχια και δεν ξέρω πού να τα βάλω στο σπίτι. Δε μιλάμε για σειρές με μετρημένα τεύχη, πχ Αστερίξ, εκεί ας το καταλάβω. Αλλά στα Disney δε γίνεται. Βέβαια από ότι κατάλαβα μερικοί μπορεί να ενδιαφέρονται να έχουν μια σειρά ολοκληρωμένη και πιθανόν αδιάβαστη παρά να έχουν το 60% και να διαβάζουν ωραίες ιστορίες, οπότε πάω πάσο. Περί ορέξεως...

Δεν είναι ο χώρος ο βασικότερος λόγος αλλά η τιμή των μεταχειρισμένων. Όπως και το ψάξιμο. Νομίζω για όλους μας ισχύει αυτό. Αν μας χαρίσει κάποιος όλα τα μικρά Μίκυ ή τα Κλασικά δεν θα πούμε άστο δεν έχω χώρο, φερτά εδώ θα πούμε... 

 

Η σειρά Μίκυ της Κ είναι πρόσφατη και οι μικροί μας φίλοι λογικά την ακολουθούν από το 1ο τεύχος. Δεν βρίσκω κάπου κακό να τα έχουν ολα. Δεν είναι θέμα μαζεύω σαβούρα είναι μαζεύω κάτι που μαρέσει. Αν τα θεωρείς χάλια για τους δικούς σου λόγους, γιατί να αγοράσεις έστω και ένα; 

Για μένα όλες οι εκδόσεις της Κ είναι σαβούρα, δεν μαρέσουν καθολου, δεν έχω κανένα τεύχος τους. Για έναν που του αρέσουν, γιατί να μην τα έχει όλα τώρα που είναι ακόμα εφικτό; Όπως είπα και πάνω, όταν θα ρθει (που θα ρθει) η ώρα μετά από πολλά χρόνια  να τα ξαναθυμηθουνε, θα σκεφτούν "ας βρω ρε συ και αυτά που μου λείπουνε, να τα χω ολα" θα τρέχουν και δε θα φτανουν:obelix:

 

Και εγώ τα κόμικς μου δεν έχω που να τα βάλω αλλά αν βρω κάτι τσάμπα ή μου το χαρίσουν, εννοείται δεν θα πω όχι. Επίσης ότι δεν μαρέσει το πουλάω ή το ανταλλάσω ή το χαρίζω. 

 

Γενικά, οι περισσότεροι hardcore συλλέκτες που γνωρίζω, ζήτημα να έχουν διαβάσει τα μισά από όσα κατέχουν. Ή τα διαβάζουν 1 φορά και αποθήκευση. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3232
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν είναι ο χώρος ο βασικότερος λόγος αλλά η τιμή των μεταχειρισμένων. Όπως και το ψάξιμο. Νομίζω για όλους μας ισχύει αυτό. Αν μας χαρίσει κάποιος όλα τα μικρά Μίκυ ή τα Κλασικά δεν θα πούμε άστο δεν έχω χώρο, φερτά εδώ θα πούμε... 

 

Η σειρά Μίκυ της Κ είναι πρόσφατη και οι μικροί μας φίλοι λογικά την ακολουθούν από το 1ο τεύχος. Δεν βρίσκω κάπου κακό να τα έχουν ολα. Δεν είναι θέμα μαζεύω σαβούρα είναι μαζεύω κάτι που μαρέσει. Αν τα θεωρείς χάλια για τους δικούς σου λόγους, γιατί να αγοράσεις έστω και ένα; 

Για μένα όλες οι εκδόσεις της Κ είναι σαβούρα, δεν μαρέσουν καθολου, δεν έχω κανένα τεύχος τους. Για έναν που του αρέσουν, γιατί να μην τα έχει όλα τώρα που είναι ακόμα εφικτό; Όπως είπα και πάνω, όταν θα ρθει (που θα ρθει) η ώρα μετά από πολλά χρόνια  να τα ξαναθυμηθουνε, θα σκεφτούν "ας βρω ρε συ και αυτά που μου λείπουνε, να τα χω ολα" θα τρέχουν και δε θα φτανουν:obelix:

 

Και εγώ τα κόμικς μου δεν έχω που να τα βάλω αλλά αν βρω κάτι τσάμπα ή μου το χαρίσουν, εννοείται δεν θα πω όχι. Επίσης ότι δεν μαρέσει το πουλάω ή το ανταλλάσω ή το χαρίζω. 

 

Γενικά, οι περισσότεροι hardcore συλλέκτες που γνωρίζω, ζήτημα να έχουν διαβάσει τα μισά από όσα κατέχουν. Ή τα διαβάζουν 1 φορά και αποθήκευση. 

 

Κάπου έχει χαθεί το νόημα νομίζω και χανόμαστε και στη μετάφραση. Ξαναγράφω λοιπόν ότι εγώ έχω περίπου το 70% του μμ της Κ. Τα πρώτα 200 για συλλεκτικούς λόγους και από εκεί και πέρα επιλεκτικά όσα τεύχη μου φαίνεται ότι μπορεί να έχουν ενδιαφέρον, είτε επειδή μου αρέσουν οι συντελεστές μιας ιστορίας ή η σειρά στην οποία ανήκει (πχ Φαντομίας) είτε επειδή έχει πολύ καλή βαθμολογία. Αν είχα ξεκινήσει από την αρχή με αυτή τη λογική σίγουρα θα ήμουν κάπου στο 50% και όχι στο 70 που είμαι τώρα. Θα έπρεπε λοιπόν με τη λογκή σου να τα αγοράζω-αποθηκεύω όλα ξοδεύοντας χρήματα και μαζεύοντας σαβούρα που δε με ενδιαφέρει ή να χάσω έστω και το 1 ή τα 50 ή τα 100 που έχουν μέσα ιστορίες που με ενδιφέρουν. Πραγματικά αδυνατώ να ακολουθήσω τη λογική αυτή.

Φυσικά και είναι ο χώρος βασικός λόγος. Τα ΚΛΑΣΙΚΑ, όπως και τα Αστερίξ που προανέφερα, είναι διαχειρίσιμα στην αποθήκευση, και πιθανόν να κρατούσα τα 50-60 που μου λείπουν. Πιθανόν όμως και να τα πουλούσα. Δεδομένου ότι έχω τις περισσότερες ιστορίες των πρώτων 50 τευχών σε μεταγενέστερες ποιοτικότερες και πιο σύγχρονες εκτυπώσεις. Τα μμ σίγουρα θα τα πουλούσα. Πλέον, στην φάση που είμαι θα πουλούσα και τα ΚΟΜΙΞ. Ειδικά αν ολοκληρωθεί κάποια στιγμή η Βιβλιοθήκη Σκάρπα. Hardcore συλλέκτης δεν είμαι. Δεν ξέρω καν αν θεωρούμαι συλλέκτης. Επίσης ούτε εγώ έχω διαβάσει ένα σοβαρό μέρος των τευχών που έχω στην κατοχή μου και από όσα έχω διαβάσει λιγα είναι αυτά που τα έχω διαβάσει 2η φορά.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, hardivic είπε:

 

Κάπου έχει χαθεί το νόημα νομίζω και χανόμαστε και στη μετάφραση. Ξαναγράφω λοιπόν ότι εγώ έχω περίπου το 70% του μμ της Κ. Τα πρώτα 200 για συλλεκτικούς λόγους και από εκεί και πέρα επιλεκτικά όσα τεύχη μου φαίνεται ότι μπορεί να έχουν ενδιαφέρον, είτε επειδή μου αρέσουν οι συντελεστές μιας ιστορίας ή η σειρά στην οποία ανήκει (πχ Φαντομίας) είτε επειδή έχει πολύ καλή βαθμολογία. Αν είχα ξεκινήσει από την αρχή με αυτή τη λογική σίγουρα θα ήμουν κάπου στο 50% και όχι στο 70 που είμαι τώρα. Θα έπρεπε λοιπόν με τη λογκή σου να τα αγοράζω-αποθηκεύω όλα ξοδεύοντας χρήματα και μαζεύοντας σαβούρα που δε με ενδιαφέρει ή να χάσω έστω και το 1 ή τα 50 ή τα 100 που έχουν μέσα ιστορίες που με ενδιφέρουν. Πραγματικά αδυνατώ να ακολουθήσω τη λογική αυτή.

Φυσικά και είναι ο χώρος βασικός λόγος. Τα ΚΛΑΣΙΚΑ, όπως και τα Αστερίξ που προανέφερα, είναι διαχειρίσιμα στην αποθήκευση, και πιθανόν να κρατούσα τα 50-60 που μου λείπουν. Πιθανόν όμως και να τα πουλούσα. Δεδομένου ότι έχω τις περισσότερες ιστορίες των πρώτων 50 τευχών σε μεταγενέστερες ποιοτικότερες και πιο σύγχρονες εκτυπώσεις. Τα μμ σίγουρα θα τα πουλούσα. Πλέον, στην φάση που είμαι θα πουλούσα και τα ΚΟΜΙΞ. Ειδικά αν ολοκληρωθεί κάποια στιγμή η Βιβλιοθήκη Σκάρπα. Hardcore συλλέκτης δεν είμαι. Δεν ξέρω καν αν θεωρούμαι συλλέκτης. Επίσης ούτε εγώ έχω διαβάσει ένα σοβαρό μέρος των τευχών που έχω στην κατοχή μου και από όσα έχω διαβάσει λιγα είναι αυτά που τα έχω διαβάσει 2η φορά.

Κάπου μπερδευτηκες νομίζω. Δεν αναφέρομαι σε εσένα που είσαι στα 1800 τεύχη ούτε σε εμένα που είμαι στα 1500. Αναφέρομαι στους μικρούς φίλους του φόρουμ που βλέπω ασχολούνται με την Κ. Γιαυτους θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία ύστερα από χρόνια και θα ψάχνουν να τα βρούνε. Μη πω οτι δε θα τα βρίσκουνε κιόλας, γιατί ελάχιστοι ασχολούνται με αυτά.Βάλε μέσα και όσους τα χαλάνε με λάθος χρήση και αποθήκευση, δυσκολεύει ακόμα περισσότερο. 

 

Εμείς είμαστε μεγάλοι άνθρωποι ξέρουμε τι θέλουμε. Εννοείται και εγώ πανεύκολα θα αποχωριστώ οτιδήποτε δεν μου κάνει κλικ πλέον. Όπως πχ τη βιβλιοθήκη Μπαρκς και τα Άπαντα του Σκαρπα. Σαν ιστορίες ναι σούπερ, αλλά σαν εκδόσεις σούπα... Μετά από ένα σημείο οι λεπτομέρειες είναι που μετράνε τι μένει και τι φεύγει. 

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

6 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Όπως πχ τη βιβλιοθήκη Μπαρκς και τα Άπαντα του Σκαρπα. Σαν ιστορίες ναι σούπερ, αλλά σαν εκδόσεις σούπα...

 Γενικά εμένα σαν άτομο με ενδιαφέρει να διαβάζω καλό υλικό και κάποια άρθρα που παρουσιάζουν τις ιστορίες ή επεξηγούν κάτι συγκεκριμένο. Τώρα φυσικά και θέλω να έχει μια στοιχειώδη ποιότητα αλλά δεν το πολυψειρίαζω το θέμα, γιατί πολύ απλά το υλικό είναι αυτό που μετράει περισσότερο ( προσωπικά). Τώρα εάν θες να συγκρίνεις την έκδοση του Μπαρκς με αυτή του Σκάρπα φυσικά και θα την βρεις σούπα, αλλά επειδή αυτή η συζήτηση έχει γίνει πολλάκις στο φόρουμ, δε χρειάζεται να την ξανακάνουμε. 

 

 

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αναφέρομαι στους μικρούς φίλους του φόρουμ που βλέπω ασχολούνται με την Κ. Γιαυτους θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία ύστερα από χρόνια και θα ψάχνουν να τα βρούνε. Μη πω οτι δε θα τα βρίσκουνε κιόλας, γιατί ελάχιστοι ασχολούνται με αυτά.Βάλε μέσα και όσους τα χαλάνε με λάθος χρήση και αποθήκευση, δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Λογικά αυτά θα εκτιμηθούν σε καμιά 10ρια με 20ρια χρόνια όταν πλέον το κοινό θα έχει μικρύνει ακόμα παραπάνω. Πάντως και πάλι εμείς εάν τυχόν και κάνουμε αυτή τη βλακεία, είναι σίγουρο πως θα δυσκολευτούμε να τα βρούμε.  

Spoiler

Ιδίως τις πιο καλές ιστορίες. Μας βλέπω να τρέχουμε σε κανέναν @ Indian ο να τον παρακαλάμε να μας το δώσει :lol:

Πλακίτσα βέβαια!

 Ας μη βάλω στο παιχνίδι και την συναισθηματική αξία διότι αρχίζω να ξεφεύγω :lol:

 

Anyways :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

18 λεπτά πριν, natsos είπε:

Γενικά εμένα σαν άτομο με ενδιαφέρει να διαβάζω καλό υλικό και κάποια άρθρα που παρουσιάζουν τις ιστορίες ή επεξηγούν κάτι συγκεκριμένο. Τώρα φυσικά και θέλω να έχει μια στοιχειώδη ποιότητα αλλά δεν το πολυψειρίαζω το θέμα, γιατί πολύ απλά το υλικό είναι αυτό που μετράει περισσότερο ( προσωπικά). Τώρα εάν θες να συγκρίνεις την έκδοση του Μπαρκς με αυτή του Σκάρπα φυσικά και θα την βρεις σούπα, αλλά επειδή αυτή η συζήτηση έχει γίνει πολλάκις στο φόρουμ, δε χρειάζεται να την ξανακάνουμε. 

Δεν με χαλάνε ούτε σαν περιεχόμενο ούτε σαν χαρτί ούτε σαν τίποτα. Αυτό που με χαλάει (με νευριαζει μη πω) είναι η παρουσίαση στη βιβλιοθήκη.

Το ενα πολύχρωμο το άλλο γκρι με άλλα να λένε Μεγάλη Βιβλιοθήκη άλλα να λένε τον βασικό τίτλο. 

Το άλλο τα 2 πρώτα χρόνια ένα  μέγεθος μετά μικρότερο. 

 

Αυτά μόνο με ξενερωνουν. Η πρόχειροτητα δηλαδή και ο μη σεβασμός στον καταναλωτή. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

4 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αυτό που με χαλάει (με νευριαζει μη πω) είναι η παρουσίαση στη βιβλιοθήκη.

Το ενα πολύχρωμο το άλλο γκρι με άλλα να λένε Μεγάλη Βιβλιοθήκη άλλα να λένε τον βασικό τίτλο. 

Το άλλο τα 2 πρώτα χρόνια ένα  μέγεθος μετά μικρότερο. 

Ο Μπαρκς είναι όντως αντιαισθητικός στη βιβλιοθήκη. Μάλλον ήθελαν να κάνουν τους αναγνώστες να ξεχωρίζουν τη χρονιά στην οποία βγήκαν. Τώρα για την διαφορετική ονομασία στη ράχη μάλλον το έκαναν ή επειδή τους κάπνιζε ή απλά επειδή πήραν αυτούσιο το υλικό από τον Τερζόπουλο . Τώρα ο Σκαφπα έγινε ξεκάθαρα μόνο και μόνο για την οικονομία και δεν πιστεύω να έγινε για να προσαρμοστεί καλύτερα το σχέδιο. Τέλος πάντων νομίζω πως αρχίσαμε να ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα . Πάντως έρχεται ποστ για τις εντυπώσεις μου από την χθεσινή περιπέτεια του Καστυ (έτσι για τσαχπινιά το έκανα :lol:

:cheers3:

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34768
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ συμφωνώ με τον @ hardivic . Δεν έχει νόημα να μαζεύουμε κόμικ που δεν θέλουμε για συλλεκτικός λόγους. Ούτε χώρος ούτε χρήματα υπάρχουν. Καταρχάς δεν υπάρχουν συλλεκτικοι λόγοι στην Ελλάδα. Όταν αυτή τη στιγμή που ακόμα υπάρχει ζήτηση για τα χάρτινα κόμικ μπορείς να βρεις ΜΜ του 70 δηλαδή 50 χρόνια πριν σε τελείως προσιτές τιμές πόσο πια θα πάνε τα ΜΜ της καθημερινής στο μέλλον όταν τα παιδιά πιθανόν δεν θα διαβάζουν χάρτινα έντυπα. Επίσης θεωρώ τραγικό να αγοράζει κάποιος κόμικ και ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ. Να τα βάζει σε ένα κουτί ώστε κάποια στιγμή να αποκτήσουν αξία. Το θεωρώ απίθανη κουταμαρα. Τώρα για τον φίλο μας που ρωτάει ποια ΜΜ της καθημερινής να βρει έχω να του προτείνω το εξής. Δες ποιοι είναι οι καλύτεροι δημιουργοί. Π.χ. Καστυ Καβατσανο Τζικε Μοτουρα κτλ. Μετά βρες ποια ΜΜ έχουν ιστορίες τους. Αυτά πάρε. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3727
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  9
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επίσης θεωρώ τραγικό να αγοράζει κάποιος κόμικ και ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.

Αστειεύεσαι μαζοχισμός είναι αυτός :lol:  και τι νόημα έχει να σπαταλας τα χρήματα σου για ένα πράγμα που ΟΥΤΕ ΚΑΝ το χρησιμοποιείς. Είναι απλά μια άκυρη σπατάλη. Τα κόμικς και κάθε άλλο πράγμα είναι για να περνάς καλά  χρησιμοποιώντας το και απλά προσέχοντας το,   όχι για να μην το χρησιμοποιείς καθόλου!

Επεξεργασία από natsos
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1542
  • Reputation:   13787
  • Achievement Points:  1817
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

17 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν έχει νόημα να μαζεύουμε κόμικ που δεν θέλουμε για συλλεκτικός λόγους. Ούτε χώρος ούτε χρήματα υπάρχουν. Καταρχάς δεν υπάρχουν συλλεκτικοι λόγοι στην Ελλάδα.

 

Προς διευκρίνηση, αν και νομίζω ήμουν αρκετά σαφής, έγραψα ότι θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία στο μέλλον για τους μικρούς μας φίλους όταν θα φτάσουν στην ηλικία των 30+. Όχι γενικά. Θα τους έρθει δλδ μια μέρα η φλασιά να ψάξουν όσα δεν έχουν και δε θα τα βρίσκουν (γιατί δεν τα παίρνει κανένας!). 

 

Καταρχάς άμα η έκδοση ήταν συλλεκτική θα τη συλλεγαμε όλοι μας όχι μόνο τα παιδιά των 10 15 +. 

 

Υπάρχουν συλλέκτες, προσωπικά γνωρίζω 3 παιδιά, που αμφιβάλλω αν έχουν διαβάσει το 20-30% της συλλογής τους, με βάση τις συζητήσεις που έχουμε κάνει. Οι συγκεκριμένοι 3 μαζεύουν μόνο ντισνευ και τα βασικά της μαμουθ, δεν τους ενδιαφέρει να διαβάσουν κάτι άλλο διαφορετικό (και ίσως καλύτερο). Φαντάζομαι δεν θα ναι οι μόνοι εκεί έξω... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.