Jump to content
Sign in to follow this  
Kurdy Malloy

Η ΑΠΑΓΩΓΗ

Recommended Posts

Τίτλος:
ΑΠΑΓΩΓΗ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Manuro
Σχέδιο:
MC
Εκδοτική:
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Μικτό
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Μυστηρίου
Μέγεθος:
15.5 x 21.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιάννης Παλαιολόγος
Χρωματισμός:
MC
Πρωτότυπος τίτλος:
Captive (Makaka Editions, 2016)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
5205444112905

APAGOGH_0001.jpgAPAGOGH_0001z.jpg

Τα Gamebooks έχουν μακριά ιστορία, σχεδόν 50 ετών. Είναι εκείνα τα βιβλία που διαβάζεις και σου λέει αν πιστεύεις ότι το κοριτσάκι μπροστά σου είναι ύποπτο πήγαινε στη σελίδα 153, αν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει στη σελίδα 212 και αν δε σε απασχολεί στη σελίδα 12. Διαβάζεις και όσο διαβάζεις κάνεις επιλογές που σε κατευθύνουν. Αυτό μέχρι προ 6ετίας γινόταν σε βιβλία με κείμενο. Τότε το 2013 αν δεν κάνω λάθος η εκδοτική εταιρία Makaka στη Γαλλία, αποφάσισε να κάνει το ίδιο σε κόμικ. Μέχρι στιγμής έχει εκδόσει σε 6 χρόνια 30 τέτοια κόμικς, άρα για καλά να πηγαίνει η δουλειά μου φαίνεται. :) Πολλά από αυτά τα έχω γράψει κι εδώ, εκτός ίσως από το ότι γίνεται αυτή τη στιγμή και 2ο KS για πακέτο 5 τέτοιων βιβλίων μεταφρασμένων στα αγγλικα και μάζεψε το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 150.000.

Στη χώρα μας δεν ασχολήθηκε με αυτά κάποια εταιρία κόμικς (όπως άλλωστε και στα αγγλικά που τα εκδίδει η γνωστή στους boardgamers από το πολύ καλό Hostage Negotiator, Van Ryder Games) αλλά η σχεδόν μοναδική εταιρία που μεταφράζει παιχνίδια στα ελληνικά, η γνωστή Κάισσα. Η Κάισσα λοιπόν επίλεξε το αρκετά παιδικό "4 υποθέσεις του Σέρλοκ Χολμς" και την Απαγωγή.

apagogi mesa.jpg

Το κόμικ ξεκινάει με 8,5 σελίδες εισαγωγή και από εκεί και πέρα αναλαμβάνουμε δράση εμείς. Οι σύντομοι κανόνες περιγράφονται στο εσώφυλλο μαζί με ένα απαραίτητο χαρτί για να σημειώνουμε το χρόνο που σπαταλάμε και την κατάστασή μας κάθε στιγμή. Και από εκεί και πέρα όλα είναι στο χέρι μας και οι επιλογές μας θα κρίνουν την τύχη της κόρης μας.

Βάζω κάτω και το εσώφυλλο που λέγαμε, ωστε όποιος το αγοράσει (και σας παροτρύνω να το κάνετε για να βγουνε κι άλλα :lol:) να το τυπώσει και να μη λερώνει το βιβλίο ;) 

apagogi kanones.jpg

Καλή επιτυχία και καλή διασκέδαση. Ο βιβλιοπώλης μου ξεπούλησε τον Σέρλοκ άρα θα περιμένετε ελαφρώς για την παρουσίαση αυτού.

• Like 14
  • Thanks 2

Εκτίμηση για το πότε κυκλοφόρησε στην χώρα μας μεταφρασμένο ξέρουμε; Βρήκα πως βγήκε το 2016 έξω και πως κάνει 12€ εδώ αλλά το βασικό για να προστεθεί στο πινακάκι όχι.

• Like 1

Το © λέει 2018, αλλά δεν το πήρε το μάτι μου πριν το Μάρτιο. Έχω κάποιες άκρες θα προσπαθήσω να μάθω

• Like 2

Η μόνη επαφή που είχα ποτέ με comic gamebook ήταν από κάποια ιστορία του Αλμανάκο (νομίζω το # 29), που με είχε εντυπωσιάσει τόσο πολύ η πρωτοτυπία της που αμέσως έγινε ένα από τα αγαπημένα μου τεύχη. Άργησα λίγο να μάθω για αυτήν την κυκλοφορία της Κάισσα, όμως ψήθηκα αμέσως όταν τελικά το πήρα χαμπάρι (σαφώς ένας από τους λόγους είναι το horror στοιχείο). Μου άρεσε πολύ το ότι σου δίνει πάρα πολλά εναλλακτικά σενάρια (κάποια στιγμή πας μπρος και πίσω σαν σε λαβύρινθο), ενώ αν είναι κανείς παρατηρητικός, μπορεί να εντοπίσει παραπάνω νούμερα που προσθέτουν ακόμα περισσότερες πληροφορίες στην ιστορία. Αν ακολουθήσει κάποιος αυστηρά τους κανόνες θεωρώ ότι δύσκολα θα φτάσει μέχρι το τέλος, καθώς οι πόντοι ζωής που σου προσφέρονται στην αρχή της ιστορίας είναι μηδαμινοί σε σχέση με τα εμπόδια που θα συναντήσεις. Συνολικά το βρήκα ένα πολύ διασκεδαστικό κόμικ - παιχνίδι και σίγουρα θα ασχοληθώ ξανά μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον.

:Ion:

• Like 5