Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΙΝΚΑΛ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  761
  • Reputation:   7210
  • Achievement Points:  775
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Ινκαλ και ότι έχει γράψει ο Jodo τα εχω διαβάσει.

 

Περισσότερο μου αρέσει το White Lama.

 

Κάτα περιόδους κάποιες δουλειές του με διασκέδαζαν λίγο πολύ.

 

Εδω και χρόνια έχω καταλήξει πως δεν μου αρέσει η δουλειά του και ακόμα και οι καλές του στιγμές είναι γεμάτες ευκολίες και τεμπελιές. Επίσης το εγώ του και η μανία να φανεί έξυπνος είναι πάντα για αυτόν πιο σημαντικά από την ιστορία.

 

Υπάρχουν πολλά και ποιοτικά πολύ καλύτερα κόμικς από αυτό του Γιοντοροφσκι. Βέβαια συνήθως σώζεται κάπως οι κατάσταση από τους εξαιρετικούς σχεδιαστές που συνεργάζεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

23 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Επίσης το εγώ του και η μανία να φανεί έξυπνος είναι πάντα για αυτόν πιο σημαντικά από την ιστορία.

Ναι ρε συ, προσπαθούσα να το εκφράσω κι εγώ αυτό, αλλά τα είπες όλα με λίγα λόγια και με σαφήνεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα τα 3 πρώτα τεύχη απ' την νέα έκδοση της Anubis.

 

Νομίζω λίγο πολύ τα έχουν πει οι περισσότεροι και σε άλλα σχόλια, αλλά θα αφήσω και εγώ την άποψη μου για την ιστορία...

 

Πήγα αρνητικά προκατειλημμένος και πίστευα ότι θα διάβαζα κάτι σαν το Mu του Κόρτο Μαλτέζε, που πραγματικά όσες φορές και να το διαβάζω δεν βγάζει νόημα...

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει αρκετά προσοχή στην ανάγνωση , καθώς η ροή είναι σχετικά γρήγορη, σου πετάει αρκετή πληροφορία , χωρίς να σου δίνει το σχετικό background για αυτή και γενικά θεωρώ ότι ο τρόπος αφηγήσης μπορεί να γίνει χαοτικος αν κάποιος δεν είναι συγκεκριμένος. Επίσης αν απομονώσεις την κεντρική υπόθεση , είναι σχετικά απλή (μέχρι στιγμής) , αλλά το γεγονός ότι αλλάζει συνεχώς τα τοπία, πετάει συνέχεια πληροφορίες και σουρεαλιστικά στοιχεία από το κόσμο του Ινκαλ, μπορούν πολύ εύκολα να σε αποσπάσουν από την υπόθεση και από την ροή της ανάγνωσης . Εγω επειδή πήγα προϊδεασμενος μπήκα αρκετά συγκεντρωμένος και μπορώ να πω ότι μου αρέσει ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, χωρίς να είναι κάτι το συγκλονιστικό...

Θα συμφωνήσω πάντως ότι το μεγαλύτερο ελάττωμα που κάνει αρκετούς να μην τους αρέσει το κόμικ , είναι σίγουρο ο τρόπος απόδοσης της ιστορίας. Αν η ιστορία γραφόταν διαφορετικά ίσως να άρεσε σε περισσοτέρους.

 

Πέρα από την υπόθεση και την απόδοση της, γενικά όλος ο κόσμος του Ινκαλ είναι φανταστικός με πολλά αλληγορικά και σουρεαλιστικά στοιχεία που πραγματικά με κάνει να θαυμάζω της φαντασία του Jodorowsky. Καταλαβαίνεις γιατί έχουν επιρεαστει αρκετή από το έργο και έχουν χρησιμοποιήσει στοιχεία του. Μιλάμε για ένα καζάνι δημιουργικών, σουρεαλιστικων και χαοτικών ιδεών.

 

Το σχέδιο οκ δεν χρειάζεται να πω πολλά. Πανέμορφο και πραγματικά κάποια καρέ , πρέπει να πάρεις τον χρόνο σου για να τα χαζεψεις.

 

Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η ιστορία στα 3 επόμενα τεύχη , αλλά μέχρι στιγμής ότι έχω διαβάσει με έχει ικανοποιήσει και έχω και την σχετική περιέργεια να δω πως θα τελειώσει η ιστορία και τι ερωτήματα θα απαντήσει .

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.