Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα αγορασετε κομικς αμα πατε για διακοπες εκτος Ελλαδος;


gigi3

Θα αγορασετε ξενογλωσσα κομικς αμα τα πετυχεται κατα την διαρκεια των διακοπων σας στο εξωτερικο;  

39 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το ερωτημα ειναι απλο και σαφη. Παντα οταν παω για διακοπες στο εξωτερικο, τυχαινει παντα να πετυχαινω πανω στην βολτα και ενα τευχακι κομικς στα Γερμανικα, στα Γαλλικα, στα Ουγγρικα, στα Ισπανικα κ.λ.π., και ενω ξερω οτι δεν καταλαβαινω ουτε λεξη απο την γλωσσα αυτη, αρχιζω και σκεφτομαι οτι τι ωραια που θα 'τανε να εκανα μια ωραια συλλογη απο ξενογλωσσα κομικς, αλλα στο τελος παντα υπερισχυει η αποψη του οτι τι να το κανω το κομικ, αφου δεν μπορω να το διαβασω, και στο τελος το αφηνω. Εσεις τι κανετε σε μια τετοια περιπτωση; Το αγοραζετε ή το αφηνετε; Επισης, θα σας παρακαλουσα να αναφερετε και που θα πατε για διακοπες φετος το καλοκαιρι, για να ξερουμε και αν θα συναντηθουμε μεταξυ μας... :mafia:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ένα αναμνηστικό τευχάκι από κάθε χώρα που πας δε θα ταν άσχημο. Φτάνει να μην το παρακάνεις και αγοράσεις σακούλες με τευχάκια

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εδώ έχω αγοράσει τα άπαντα της Βαλεντίνας στα ιταλικά, ενώ δεν μιλάω ιταλικά... σαφώς και άμα πετύχω κάτι που μου κάνει το κλικ, θα το τσιμπήσω. προφανώς όμως θα μου κάνει το κλικ καθαρά από εικαστική άποψη :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε όλα μου τα ταξίδια στο εξωτερικό αγόρασα "τοπικά" κόμικς, άσχετα αν γνωρίζω ή όχι τη γλώσσα. Εδώ κατά την αναμονή στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας για μια πτήση με ανταπόκριση και αγόρασα ένα Πολωνικό Donald! (αλλά είχε και δώρο τρομαχτική μασέλα:P).

Βασικά το βλέπω κάτι σαν σουβενίρ. Αντί για καρτ-ποστάλ αγοράζω κόμικς. ;)

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Βασικά το βλέπω κάτι σαν σουβενίρ. Αντί για καρτ-ποστάλ αγοράζω κόμικς. ;)

 

Μπα, εγώ προτιμώ τα μαγνητάκια για το ψυγείο. Ωστόσο συνήθως χάνομαι σε βιβλιοπωλεία με εικονογραφημένα, όταν είναι σε κάποια γλώσσα που γνωρίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26515
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Α ωραία, και ήθελα να γράψω κι εγώ κάτι σχετικά αφού γύρισα από Ιταλία. Πολλά κόμικς εκεί, πολλοί και οι πειρασμοί... :D

Δεν ξέρω να διαβάζω βέβαια Ιταλικά αλλά τελικά ένα τευχάκι δεν είναι τίποτα, είναι μάλιστα ωραίο αναμνηστικό. Οπότε απαντώ ΝΑΙ. Μάλιστα δεν αγόρασα κάτι καινούριο αλλά παλιές εκδόσεις, συγκεκριμένα στο σταθμό των τρένων και λεωφορείων της Σάντα Μαρία Νοβέλα στη Φλωρεντία ανακάλυψα ένα περίπτερο το οποίο είχε πάρα πολλά πακέτα των 2 άλμπουμ - τόμων όλα παλιά και όλα στα 2 ευρώ! Πήρα ένα τέτοιο πακέτο με ένα Ζαγκόρ και ένα Τεξ και κακώς δεν πήρα και κάτι από τα Μάρβελ που είχε. Οι τόμοι ήταν πολύ χορταστικοί (τουλάχιστον 4-5 τεύχη ο καθένας), σε έγχρωμη εκτύπωση, με διάφορους ήρωες και φυσικά στο 2 ευρώ οι δύο! :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Βεβαίως και θα έμπαινα κι εγώ σε πειρασμό και θα έπαιρνα κάτι ξενόγλωσσο κι ας μην καταλαβαίνω τη γλώσσα! :)

Μιας και με έπιασε κατάθλιψη στο παραδίπλα γκάλοπ με τις πλήρεις σειρές (γιατί δεν κατάφερα ποτέ να είμαι αξιοπρεπής συλλέκτης, περίεργη όμως είμαι) ας πω τουλάχιστον την ''αμαρτία'' μου εδώ :)

Η αλήθεια είναι ότι το έχω κάνει και μέσα στην Ελλάδα, δηλαδή έχω αγοράσει κόμικς σε άλλη γλώσσα, απλά επειδή έπεσα σε έρωτα με το σχέδιο ατ φερστ σάϊτ που λένε στο χωριό του Ανδρέα..

Δεν το έχω μετανοιώσει ποτέ, αντιθέτως μου δίνεται πάντα η ευκαιρία να θαυμάσω σε τέτοιες περιπτώσεις το σχέδιο και την τεχνική που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε δημιουργός για να μεταφέρει την ιστορία/το νόημα και νομίζω πως πάντα παρατηρώ λεπτομέρειες που ίσως δεν παρατηρούσα ή δεν έδινα τόση σημασία αν ήταν στα ελληνικά..Βέβαια, αρχίζει να γίνεται πολύ ενοχλητικό όταν και το σενάριο φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και καταλαβαίνεις που περίπου το πάει αλλά δεν είσαι και σίγουρος και φυσικά χάνεις όλη τη μαγεία της αφήγησης. Πάντως το αντιμετωπίζω σαν ένα πάρα πάρα πολύ αξιόλογο σουβενίρ, αν το πάρω από εξωτερικό :)

Και δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τελικά κάποιο από Ινδία, ήταν εξαιρετικά δύσκολο..:(

Και στον Άρη να πήγαινα, θα έπαιρνα, και ας ήταν και σε μορφή κονσέρβας με φούξιες κεραίες και αντί για μπαλονάκια να είχε αιωρούμενες φούσκες που κάνουν μπιιιπ-μπιιιπ :)

 

ΛΜ είδες κανένα SCORPIO στην Ιταλία? Το αντίστοιχο-γνωστό/άγνωστο πολυθεματικό, που αν καταλαβαίνω καλά συνεχίζει να εκδίδεται εκεί κανονικά?

Πέτυχα ένα τόμο πέρυσι στην Ελβετία, αλλά δεν το έχω τώρα εδώ να σκανάρω για να σας μεταδώσω ποιό είναι, νομίζω όμως ξέρετε για ποιό μιλάω..απλά απορώ, είναι πολύ αξιόλογο πάντως, πολλά νέα ταλέντα στη γείτονα χώρα..:)

 

Ένυγουέϋ, :respect: και :cheers3: σε σας και στις φοβερές συλλογές σας παιδιά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στο χωριό μου έχουμε πολλά ξένα κόμικς. Ακόμα και ο παπα-Λάμπρος διαβάζει(κοιτάζει) το Σπάιντερμαν στα Ισπανικά. Κανέις δεν ξέρει γιατί....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26515
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΛΜ είδες κανένα SCORPIO στην Ιταλία? Το αντίστοιχο-γνωστό/άγνωστο πολυθεματικό, που αν καταλαβαίνω καλά συνεχίζει να εκδίδεται εκεί κανονικά?

 

Στο μυαλό μου είσαι. :)

Όχι απλά πέτυχα, αλλά είχα στα χέρια μου το τελευταίο τεύχος, το ξεφύλλισα αρκετή ώρα, το μελέτησα :D αλλά τελευταία στιγμή το άφησα πίσω γιατί είχα ήδη και ένα βιβλίο στα χέρια μου για αγορά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16042
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εννοείται πως παίρνω κόμιξ απο τις χώρες που πάω... και όχι μόνο ένα ...

 

Και Scorpio Arie :mafia:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   337
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ γύρισα πρόσφατα από διακοπές UK με μια βαλίτσα μισογεμάτη τομάκια. Είχα περισσευούμενα λεφτά ρε -μώτο, τι να τα κάνω;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θυμαμαι οταν ειχα παει Γαλλια παλιοτερα ειχα παρει ενα τευχος του Βενομ.Πηρα και το Αμερικανικο αργοτερα βεβαια οποτε για να μη σασ κουραζω η απαντηση ειναι ναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΑΝΤΑ :)

 

Πιο πολλές είναι οι ξενόγλωσσες εκδόσεις στο σπίτι παρά οι ελληνικές.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12291
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5636 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Μ΄ αρέσουν πάρα πολύ οι γαλλικές και βελγικές εκδόσεις κόμικς. Ξετρελάθηκα μ΄ αυτόν τον τίτλο: Aria.

Δεν ταξιδεύω όμως στο εξωτερικό και έτσι χορταίνω βλέποντας... τα εξώφυλλα. Το αστείο είναι ότι όσες φορές πηγαίνουν φίλοι μου στη Γαλλία και με ρωτάνε τι θέλω να μου φέρουν, εγώ τους λέω απλά: ένα κόμικ κι αυτοί μου κουβαλάνε... σελιδοδείκτες, χαρτοκόπτες, κι ό,τι άλλο άσχετο μπορείτε να φανταστείτε! Ένα κόμικ ρε γ***το, πιο φτηνό είναι!

Αν βέβαια πήγαινα στο εξωτερικό σίγουρα θα αγόραζα κόμικς.

 

vaios/10-8-2009

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μ'αρεσει που το συζητατε κιολας!Μα υπαρχει σοβαροτερος και κυριοτερος λογος απο τα κομικς οταν επισκεπτομαστε μια ξενη χωρα?Τουλαχιστον για το δικο μας συναφι των κομιξακομανων ειναι αγραφος νομος να κουρσεψουμε λαφυρα απο περιοχες που θα κανουμε επιδρομη,καταπατηση και κατακτηση ενδεχομενως.Παντως εγω τα γαλλοφωνα της Ντισνευ που κυνηγαω τα βρισκω και επι Ελληνικου εδαφους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το είχα κάνει όταν είχα πάει διακοπές παλιά στην Ισπανία. Είδα ένα κομιξάδικο και μπήκα σούμπιτος. Βέβαια ξενέρωσα που ήταν όλα στα ισπανικά αλλά ευτυχώς βρήκα ένα τμήμα με αγγλικά τεύχη, όπου πήρα ένα τεύχος Θωρ με variant cover :)

 

Στην Ιταλία είχα τσιμπήσει ένα τομάκι με ιστορίες Spiderman και ένα με ιστορίες Punisher

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.