Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκίνησα τα deluxe editions από τα 100 bullets. Τα διαβάζω πριν κοιμηθώ και ο μόνος λόγος για να σταματήσω είναι ότι απλά είμαι τόσο κουρασμένος που δεν μπορώ να συνεχίσω.

 

Με όλο το σεβασμό προς τον Brubaker ,τον Bendis και τους λοιπούς crime writers, αυτό που έχει κάνει ο Azarello είναι απερίγραπτο. Μάλλον έχει γράψει το καλύτερο αμερικάνικο crime comic που έγινε ποτέ. Δεν περιγράφεται με λόγια το πόσο μα πόσο καλό είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28466
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεκίνησα τα deluxe editions από τα 100 bullets. Τα διαβάζω πριν κοιμηθώ και ο μόνος λόγος για να σταματήσω είναι ότι απλά είμαι τόσο κουρασμένος που δεν μπορώ να συνεχίσω.

 

Με όλο το σεβασμό προς τον Brubaker ,τον Bendis και τους λοιπούς crime writers, αυτό που έχει κάνει ο Azarello είναι απερίγραπτο. Μάλλον έχει γράψει το καλύτερο αμερικάνικο crime comic που έγινε ποτέ. Δεν περιγράφεται με λόγια το πόσο μα πόσο καλό είναι.

Γιατι δεν δοκιμαζεις με νοηματα; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Iron Fist, the Living Weapon #1

 

Με τον Kaare Andrews μάλλον δεν έχω και την καλύτερη σχέση. Εδώ όμως τον παραδέχομαι. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Writing, drawing, inking. Μόνο το coloring το αφήνει για άλλους. Πρακτικά στο θέμα art κάνει από θέμα πάνελ και storytelling παπάδες. ΑΠό θέμα χορογραφίας όμως πάσχει, σε ορισμένα σημεία αρκετά. Ο Iron Fist προσγειώνεται σε σημεία που δεν γινόταν να προσγειωθεί , το τι κινήσεις ακριβώς κάνει είναι εντελώς δυσδιάκριτο και έχω και την αίσθηση ότι τον κάνει πάρα πολύ δυνατό. Ποτέ δεν ήταν Α κλάσης στη δύναμη ο Iron Fist και εδώ τον βλέπει να κάνει Σουπερμανικά. 

 

Σϊγουρα τεύχος που ξένισε και μου έξαψε την περιέργεια να δω που το πάει. Με τίποτα δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο #1 από Brubaker,Fraction,Aja αλλά θα συνεχίσω γιατί μου αρέσει το art και γιατί είναι Iron FIst.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4479 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Την τελευταια εβδομαδα ασχοληθηκα με 2 σειρες.

 

The Legend of Oz:The Wicked West vol.2:Επιτελους εκατσα και διαβασα τα υπολοιπα τευχη της ongoing σειρας καθως το ειχα παρατησει καπου στο τριτο-τεταρτο τευχος.Η ιστορια συνεχιζεται με πολυ καλους ρυθμους,εχουν προστεθει νεοι χαρακτηρες στο cast και μας αποκαλυφθηκαν αρκετα origins χαρακτηρων (Tip,Jack Pumpkinhead,Jinjur,former Wicked Witch of the East).Επισης εχουμε hint για το origin του Tin Man (απο τους πλεον αγαπημενους μου χαρακτηρες μαζι με τη Gale και τη Scarecrow),μαθαμε τη θλιβερη ιστορια των Flying Monkeys καθως και αρκετα ιστορικα στοιχεια για τη χωρα του Οζ.

 

Legends of Oz:Scarecrow:Μια μικρη ιστορια σε δυο τευχη απο το παρελθον της Scarecrow.Η αληθεια ειναι οτι με απογοητευσε καθως δεν ειχε κατι το σπουδαιο να προσφερει.

 

Yu-Gi-Oh 5D's:Επιασα ξανα τα τρια πρωτα volumes του manga Yu-Gi-Oh 5D's στα ιαπωνικα.Ειμαι πλεον περηφανος που εχω φτασει σε επιπεδο να κατανοω περι του 80-90% του γραπτου ιαπωνικου λογου.

 

 

Υ.Γ Ποσο bad-ass ειναι η Gale ως Witch of the East and West? :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το The Bojeffries Saga του Alan Moore. Καταπληκτικό. Ιδιοφυέστατο το λιγότερο. Δεν παίζεται. Διαβάστε το με την πρώτη ευκαιρία. Θέλω να το ξανά διαβάσω τώρα. Βαθμολογία 1010101010101/10.

 

Νομίζω πως άμα σταματούσα στο Alan Moore δε θα υπήρχε διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Λοιπόν... κάθισα και διάβασα τα Avengers #1-34 & New Avengers #1-34 του 2010-2013. O Brian M. Bendis δεν ήταν στα καλύτερά του. Δεν ενθουσιάστηκα και λίγο βαρέθηκα. Καλά έκανε και τα παράτησε. Δέκα χρόνια και συνολικά πάνω από 200 τεύχη εκδικητών ήταν πολλά. Οι επίλογοι και στους δυο τίτλους ήταν καλοί όμως. Κάπως είπε όμορφα πράγματα. Αλλά να χρησιμοποιούν κάτι άσχετους σκιτσογράφους σε κάθε τεύχος είναι ανόητο. Δείτε ονόματα: Michael Gaydos, Carlos Pacheco, Michael Avon Oeming, Mike Deodato. Τι σχέση έχει ο ένας με τον άλλον; Τα καταστρέψανε. Ένα 5/10 και είναι πολύ. Δε σου δίνουν χαρές αυτά τα περιοδικά.

 

Από την άλλη κάθομαι και διαβάζω τα Χ-ΜΕΝ του B.M.B. και τα καραγουστάρω. Χαμογέλασα, και σχεδόν γέλασα κάποιες φορές. Το έχει, το σενάριο κυλάει όμορφα. Μετά από 15 χρόνια ξαναδιαβάζω Χ-ΜΕΝ. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4479 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ασχοληθηκα με μια ακομη σειρα της Big Dog Ink,το Ursa Minor.Βαρετο χαζοθριλερακι με βρυκολακες,λυκανθρωπους,μυθικα πλασματα και μια werebear στη μεση που λειτουργει ως balance.

 

Edgar Allan Poe's The Premature Burial one-shot απο Dark Horse σε σχεδιο Richard Corben.'Nuff said.

 

Μετα το Yu-Gi-Oh 5D's ειπα να ξαναδιαβασω τα δυο πρωτα volumes απο το Yu-Gi-Oh Zexal.Αυτο που με ενοχλει στο συγκεκριμενο manga ειναι το γεγονος οτι ο πρωταγωνιστης χρησιμοποιει συνεχως zokugo(slang) πραγμα που απεχθανομαι στον ιαπωνικο λογο.Ειμαι κλασσικος τυπος και θελω να διαβαζω,να ακουω και κατ'επεκταση να χρησιμοποιω ευγενικα και σωστα ιαπωνικα (-masu,desu,keigo κτλ.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1287
  • Reputation:   5873
  • Achievement Points:  1289
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

JUDGE DREDD Η ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ,απο σεναριο πολύ καλο με ιδιαιτερο σημειο την ιδεα των περιοδικων βιας,ταιριαζει στην υποθεση,αλλα αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι το σχεδιο,συγκεκριμενα τα χρωματα που χρησιμοποιει και η εναλλαγη των καρε αφου φαινονται διαχυτα στην σελιδα.Τελος το εξωφυλλο σκιζει,πολυ καλο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28466
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mordillo - Πισω και σας φαγαμε http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=21679&hl=%2Bmordillo+%2B%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%89+%2B%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%2B%CF%83%CE%B1%CF%82+%2B%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%B5&do=findComment&comment=294048

 

Kλασσικος, υπεροχος Mordillo που λεει παντα τοσα πολλα χωρις καθολου λογια :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τον 6ο και τελευταιο τομο Locke & Key. Φοβερο κομικ. Στην αρχη δεν μου πολυγεμιζε το ματι, ειδικα το σχεδιο το οποιο το ειχα θεωρησει υπερβολικα καρτουνιστικο για μια horror ιστορια αλλα τελικα ειχα αδικο καθως ταιριαζει παρα πολυ με το υφος του κομικ. Ολη η σειρα ειναι πολυ καλη, δεν κανει κοιλιες και εχει πολυ δυνατους χαρακτηρες. Την προτεινω ανεπιφυλακτα. kwtsoκλιμακα 9/10 :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν ξεκίνησα τα Μίκυ Μυστήριο Α' season...

 

Μ αρέσουν αρκετά ως εδώ χωρίς να είμαι φαν του μυστηρίου ή του μίκυ.... ξέρω πως η Β' season είναι καλύτερη αλλά είπα να είμαι ορθόδοξος...

 

:P νομίζω όμως πως μονοκοπανιά δεν μπορούν να πάνε 24 τευχάκια... άρα πρέπει να βρω και κάτι για τα ενδιάμεσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Secret Avengers #1-37

Ο πιο αδύναμος τίτλος των Εκδικητών του 2010. Ξεκίνησε με τον ED BRUBAKER, ως συγγραφέα κατασκοπευτικών σεναρίων, που προσπάθησε να δώσει αυτόν τον τόνο αλλά το έχασε αμέσως. Έστειλε τους πρωταγωνιστές αμέσως στο διάστημα! Τύφλα να έχει το Moonraker. Στο τέλος του πρώτου χρόνου ξεκινούν να αλλάζουν σεναριογράφο κάθε μερικά τεύχη. Κανείς δε στεριώνει, κανείς δεν κάνει κάτι δυνατό. Ούτε ο WARREN ELLIS δείχνει να το έχει. Βαρετά χαοτικά πράγματα. Απορώ πώς επιβίωσε τρία χρόνια. Οι σκιτσογράφοι που πέρασαν ήταν καλά ονόματα. MIKE DEODATO, SCOT EATON, αξιοπρεπέστατοι και δυναμικοί και οι δυο, καθώς και ένας DAVID AJA που συμπάθησα. Το όνομα άρεσε και τον ξαναχρησιμοποίησαν για νέους τίτλους με νέα επαναρίθμηση. Μην το προτιμήσετε, τα αντίστοιχα του BRIAN MICHAEL BENDIS είναι πολύ καλύτερα, χωρίς όμως να είναι καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Secret Avengers #1-37

Ο πιο αδύναμος τίτλος των Εκδικητών του 2010. Ξεκίνησε με τον ED BRUBAKER, ως συγγραφέα κατασκοπευτικών σεναρίων, που προσπάθησε να δώσει αυτόν τον τόνο αλλά το έχασε αμέσως. Έστειλε τους πρωταγωνιστές αμέσως στο διάστημα! Τύφλα να έχει το Moonraker. Στο τέλος του πρώτου χρόνου ξεκινούν να αλλάζουν σεναριογράφο κάθε μερικά τεύχη. Κανείς δε στεριώνει, κανείς δεν κάνει κάτι δυνατό. Ούτε ο WARREN ELLIS δείχνει να το έχει. Βαρετά χαοτικά πράγματα. Απορώ πώς επιβίωσε τρία χρόνια. Οι σκιτσογράφοι που πέρασαν ήταν καλά ονόματα. MIKE DEODATO, SCOT EATON, αξιοπρεπέστατοι και δυναμικοί και οι δυο, καθώς και ένας DAVID AJA που συμπάθησα. Το όνομα άρεσε και τον ξαναχρησιμοποίησαν για νέους τίτλους με νέα επαναρίθμηση. Μην το προτιμήσετε, τα αντίστοιχα του BRIAN MICHAEL BENDIS είναι πολύ καλύτερα, χωρίς όμως να είναι καλά.

Αν και του Brubaker είναι απαράδεκτα, τα τελευταία τεύχη του Remender είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε το μισησα τοσο πολυ οσο εσεις το Secret Avengers,ειχε ξεκινησει καλα θυμαμαι με Brubaker/Deodato στο διαστημα και μου αρεσε το line up αλλα ναι απο ενα σημειο και μετα η σειρα στερουνταν καποιας κατευθυνσης,και βαλτωσε.Αξιζει αμα τα βρειτε φτηνα τα τευχη αλλιως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχετε να πείτε τίποτα για το run του Spencer με πολύ πιο black ops χαρακτήρα; Θυμάμαι στο πρώτο τεύχος ένα καρέ με μια αποκάλυψη ήταν redacted. Κανείς που συνέχισε να το διαβάζει να μου πει ποιο ήταν το μυστικό; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28466
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μολις διαβασα των Αστεριξ λεγεωναριο απο το Εθνος :D
Ειχα χρονια να διαβασω Αστεριξ και μου ειχε λειψει.

 

Απο τις πολυ καλες ιστοριες του, γελασα (για την ακριβεια ξεκαρδιστηκα) σιγουρα τρεις φορες :xm: :xm: :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το David Boring του Daniel Clowes. Ουσιαστικα προκειται για μια ιστορια για την ερωτικη ζωη του πρωταγωνιστη δοσμενη σε ενα πολυ παραξενο σκηνικο που ξαφνικα το γυρναει απο slice of life σε crime και horror. Πολυ καλη η ατμοσφαιρα που μεταδιδει. Δεν ειναι τοσο παραξενο το story οπως στο Σαν Σιδερενιο Ομοιωμα Γαντιου Απο Βελουδο, το οποιο εχει κυκλοφορησει και στα ελληνικα, ομως και εδω συμβαινουν διαφορα "κουλα". Γενικοτερα το κομικ θεωρειται αριστουργημα , εμενα μου αρεσε μεν αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα κιολας. kwtsoκλιμακα 7/10

 

Επισης διαβασα ενα τομο απο the goon, συγκεκριμενα τον 7ο. Εχει πολυ πλακα η σειρα και ειναι οντως απο τα κομικς με τα οποια περνας καλα, πολυ καλογραμμενο και καλοσχεδιασμενο και με μπολικη δοση χιουμορ. Θα διαβασω και τον 8ο για να δω πως ολοκληρωνεται η ιστορια :) kwtsoκλιμακα 8+/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52807
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τις τελευταίες μέρες διάβασα το Lucifer Book 3 (τεύχη #29-45).

 

Το πόσο απίστευτα καλογραμμένη είναι αυτή η σειρά το έχω ξαναπεί. Σε αυτόν τον τόμο αποδεικνύεται και πάλι! Διαβάστε το με οποιονδήποτε τρόπο.

 

Στα ενδιάμεσα διάβαζα τα Indestructible Hulk #11-20. Μετά το πραγματικά υπέροχο πρώτο τεύχος είχα αποφασίσει να αγοράζω την σειρά σε τόμους. Πρώτη απογοήτευση: στα τεύχη 2-5 γινόταν το ίδιο πράγμα! Δεύτερος τόμος (τεύχη #6-10), δεύτερη απογοήτευση. Χαζότατο σενάριο που ούτε καν το σχέδιο του Simonson δεν μπόρεσε να σώσει. Κάπου εκεί την άφησα την σειρά και πολύ καλά έκανα, όπως αποδείχθηκε. Πολύ μέτριο το όλο run, με προβοκατόρικο φινάλε το οποίο όμως δεν με έπεισε να συνεχίσω την (νέα) σειρά. Ίσως κάποια στιγμή, όταν θα έχει βγει ο τέταρτος τόμος Lucifer.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22772
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το ''In My Eyes'' (Dans Mes Yeux), γαλλικό κόμικ απο τον Bastien Vives. Η ιστορία ειναι κλασική, αγόρι γνωρίζει κορίτσι και παρακολουθούμε πώς πάει η σχέση τους.

Το διαφορετικό ειναι ότι βλέπουμε τη γνωριμία αυτή από την πλευρά του αγοριού. Ποτέ δεν ακούμε τι λεει ο ίδιος αλλά το καταλαβαίνουμε από τις απαντήσεις της κοπέλας. Όλα τα καρέ είναι αυτά που βλέπει εκείνος μέσα απο τα μάτια του. Όλο το κομικ ειναι φτιαγμένο με ξυλομπογιές.

 

Είναι ένα όμορφο και γλυκό κόμικ και οι ~140 σελίδες φεύγουν ευχάριστα. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο τρόπος που αποδίδεται η ιστορία και οι τεχνικές του στις διαφορες περιπτώσεις. Καθώς το διαβαζεις, αντιλαμβάνεσαι μια ευαισθησια από μεριας του δημιουργού που φαίνεται με λεπτότητα στο κομικ.

 

και μερικές σελίδες..

 

post-13626-0-84892500-1399659630_thumb.jpg post-13626-0-49197600-1399659658_thumb.jpg post-13626-0-81756100-1399659742_thumb.jpg post-13626-0-90004700-1399659792_thumb.jpg post-13626-0-56134800-1399659852_thumb.jpg post-13626-0-67821900-1399659922_thumb.jpg post-13626-0-83567600-1399659962_thumb.jpg post-13626-0-92855600-1399659980_thumb.jpg

 

smileys-beer-854306.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα καμια δεκαρια τευχη του μικρου Ηρωα και ουτε καταλαβα ποτε τα απορροφησα ολα αυτα.....

Ειναι τετοιες οι περιγραφες και με τοσες λεπτομεριες στο διηγημα αυτο που σε απορροφουν εντελλως

Μοιαζει σαν να μπαινεις εσυ στην μαχη !!!!!!! Τοση ζωντανια εχει

 

Ο Σπιθας αλλη φαση και μονιμα πεινασμενος.... και οι ατακες φοβερες

 

Δεν μου κανει εντυπωση η τεραστια επιτυχια του στην εποχη του καθως εμψυχωνε τους Ελληνες στην μεταπολεμικη δυσκολη εποχη

Μου αρεσε επεισης η τεραστια γκαμα αντιπαλων με τα πολυ ευφανταστα ονοματα οπως το παιδι φρανκεσταιν - η κομπρα κτλ κτλ

 

Επισης διαβασα και μερικα μικυ μαους 400αρια και ηταν πολυ ομορφα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Punisher by Nathan Edmondson & Mitch Gerads #1-5

 

Ξεκινάμε έχοντας ως αρχή ότι το πιό περίεργο run στον punisher είναι το Franken-Castle. Ε λοιπόν ετούτο εδώ είναι σίγουρα το δεύτερο πιο περίεργο. Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να πω κιόλας ότι δεν μου αρέσει. Είναι ένας πολύ παράξενος Punisher που ισορροπεί ανάμεσα σε χαρακτήρα που τα βάζει με super-villians και σε χαρακτήρα stret-level που τα βάζει με κακοποιούς. Κάπως αχταρμάς μου φαίνεται, παράξενος κιόλας. Από την άλλη όμως , θέλω να συνεχίσω να το διαβάσω. Μάλλον μ' αρέσει.

 

Iron Fist The living weapon #2

Εάν το πρώτο τεύχος με άφησε σχετικά μουδιασμένο, το δεύτερο τεύχος δεν κάνει τίποτα προκειμένου να ανατρέψει αυτό το συναίσθημα. Μάλλον θα έλεγα ότι με αποξενώνει ακόμα περισσότερο κάνοντας τετριμμένα πράγματα και χωρίς αίσθηση προσανατολισμού. Απλά σακ για το σοκ. Του δίνω το πολύ δυό τεύχη ακόμα.

 

All New Ghost Rider #1-2

Έπαθα πλάκα! Μιλάμε χάζεψα. Δεν είναι απλά καλό, είναι ανέλπιστα καλό. Εϊναι φρέσκο, πρωτότυπο, ενετελώς διαφορετικό από ότι μέχρι πρότινος και σε κάνει να θέλεις να διαβάσεις παρακάτω. Οφείλεται βέβαια και στο εξαιρετικό artwork αυτή η αίσθηση αλλά και το σενάριο δεν πάει πίσω. Μιλάμε ανυπομονώ για το επόμενο τεύχος. Διαβάστε Ghost Rider.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

ααα...δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ :eimai:

 

λοιπόν διάβαζα το μμ #1457 :yes: και παρατήρησα ότι γίνετε συχνά recycling στις ιστορίες στα μμ,γιατί 2 απ'αυτές τις θυμάμαι σε επόμενα τεύχη (η 1 ήταν σίγουρα σε τεύχος του '05) :popcorn:

 

επίσης μου έκανε εντύπωση η χρήση της λέξης "εξάδελφος" εν έτει...1994 :confuse:

 

έχω την εντύπωση ότι το '94 είχε ήδη καταργηθεί το "εξάδελφος" στην καθημερινή γλώσσα...βέβαια η ιστορία θύμιζε 60s (αν κρίνω από το μαγιό του Σκρουτζ) αλλά και πάλι,στις παλιές ιστορίες όταν γίνετε recycling νομίζω βάζουν πιο σύγχρονη γλώσσα κάθε φορά :thinking:

 

 

 

(αλήθεια που μπορώ να βρω πότε δημοσιεύθηκε για 1η φορά η κάθε ιστορία; :poke2:)

Επεξεργασία από 1530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121011
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

 

 

μερσί :beer5:

 

 

άρα η ιστορία που λέω δημοσιεύθηκε το '75 1η φορά απ'όσο βλέπω... :thinking:

 

ίσως τότε το χρησιμοποιούσαν ακόμη το εξάδελφος...ας μας πει κάποιος "παλιός" που θα θυμάται λογικά... :confuse:

Επεξεργασία από 1530
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121011
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά:

 

Το Γλωσσικό Ζήτημα έλαβε τέλος τη δεκαετία του '70, μετά από σχεδόν έναν αιώνα διαμάχης. Το 1974 η κυβέρνηση Καραμανλή παρέλειψε τη γλωσσική διάταξη στο Σύνταγμα της μεταπολίτευσης. Το 1976 ο υπουργός Παιδείας Ράλλης εισηγείται -και η κυβέρνηση Καραμανλή αποφασίζει το 1977- τη χρήση της δημοτικής σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, σε όλες τις λειτουργίες και τα έγγραφα του κράτους. Το γλωσσικό ζήτημα λύνεται τυπικά με την καθιέρωση της δημοτικής στην εκπαίδευση και στη διοίκηση και παύει πλέον να υπάρχει το φαινόμενο της διγλωσσίας που διήρκεσε 20 περίπου αιώνες και ταλαιπώρησε την ελληνική παιδεία και κοινωνία για 143 χρόνια.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3666 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σήμερα διάβασα το Melody του Κυριαζή και τη Μαύρη Φουστανέλα: ο Αμνός του Θεού από τον Σταμπουλή.  :minigun:

Κι επισήμως πλέον, μπορώ να πω ότι ο τελευταίος είναι ο αγαπημένος μου Έλληνας δημιουργός!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

New Avengers #1-7 (2013) Jonathan Hickman, Steve Epting.

 

Τα διάβασα με τη σειρά (μη ρωτάτε) και μου άρεσαν :omg:

Ενώ ο συγγραφέας είναι χαοτικός (μπούρδας στη δημοτική) έγραψε μια ιστορία που στέκει. Η ομάδα Illuminati των Avengers δέχεται τον Captain America στο κύκλο της και όπως ήταν αναμενόμενο το πράγμα δε λειτουργεί. Ο Cap θέτει ηθικά διλλήματα που οι υπόλοιποι δεν τα συμμερίζονται. Και τον διώχνουν αμέσως με όχι και κομψό τρόπο. Ταυτόχρονα η ομάδα καλείται να αντιμετωπίσει έναν εχθρό κυριολεκτικά πλανητικών διαστάσεων. Γαίες από παράλληλους κόσμους συγκρούονται με τη δική μας Γη, και ο μόνος τρόπος να σωθούμε είναι να καταστραφεί ο παρείσακτος πλανήτης πριν έρθει κατά πάνω μας. Η λύση δεν είναι και η καλύτερη και κατεβάζει τον πήχη της ποιότητας των ηρώων. Κυλάει.

 

Στα τωρινά τεύχη σκιτσάρει ο Rags Morales, μια αδυναμία μου. Ένας νέος Bolland θα έλεγα :valt: Ίσως αγοράζω τα νέα τεύχη ανά μήνα για χάρη του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28466
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα το πρωτο τομο απο Death Note και σκοπευω μα το παω σερι μεχρι τελους :P

 

Ο πρωτος τομος μου αρεσε αρκετα, μπαινει γρηγορα στο συμπαν του, δεν κουραζει με πολλους

δευτερευοντες χαρακτηρες και εχει φανταστικη ροη :up:

Μου αφησε την αισθηση οτι η ιστορια θα ολοκληρωθει σε 3-4 το πολυ τομους και δεν μπορω να φανταστω

πως εξελισεται σε 12 τομους χωρις να κανει τεραστια κοιλια και να απλωθει σε ανουσια περιστατικα.

 

Ελπιζω να με διαψευσει και να ειναι οντως το αριστουργημα που περιμενα να διαβασω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39534
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5069 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβασα το πρωτο τομο απο Death Note και σκοπευω μα το παω σερι μεχρι τελους :P

 

Ο πρωτος τομος μου αρεσε αρκετα, μπαινει γρηγορα στο συμπαν του, δεν κουραζει με πολλους

δευτερευοντες χαρακτηρες και εχει φανταστικη ροη :up:

Μου αφησε την αισθηση οτι η ιστορια θα ολοκληρωθει σε 3-4 το πολυ τομους και δεν μπορω να φανταστω

πως εξελισεται σε 12 τομους χωρις να κανει τεραστια κοιλια και να απλωθει σε ανουσια περιστατικα.

 

Ελπιζω να με διαψευσει και να ειναι οντως το αριστουργημα που περιμενα να διαβασω...

 

Χωρίς να θέλω να σποϊλάρω, προς την μέση ίσως αρχίσεις να νιώθεις πως πρέπει να τελειώσει πιο σύντομα, αλλά ο συγγραφέας κάνει μερικές κινήσεις (σκοτώνει χαρακτήρες, συστήνει νέους, κάνει time-jump) που θα σου ανανεώσουν το ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27521
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβασα το πρωτο τομο απο Death Note και σκοπευω μα το παω σερι μεχρι τελους :P

 

Ο πρωτος τομος μου αρεσε αρκετα, μπαινει γρηγορα στο συμπαν του, δεν κουραζει με πολλους

δευτερευοντες χαρακτηρες και εχει φανταστικη ροη :up:

Μου αφησε την αισθηση οτι η ιστορια θα ολοκληρωθει σε 3-4 το πολυ τομους και δεν μπορω να φανταστω

πως εξελισεται σε 12 τομους χωρις να κανει τεραστια κοιλια και να απλωθει σε ανουσια περιστατικα.

 

Ελπιζω να με διαψευσει και να ειναι οντως το αριστουργημα που περιμενα να διαβασω...

 

 

Χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω, αλλά εάν το δεις λίγο βαθύτερα και απλά κάτσεις και ψάξεις τα λογικοφανή επιχειρήματα που παρουσιάζονται θα ξενερώσεις. Κι εγώ στην αρχή λέω «ναι ρε φίλε είναι αριστούργημα» αλλά μετά πήρε μπρος η λογική και οι ψυχροί υπολογισμοί και απλά πρατήρησα ότι οι χαρακτήρες ούτε αντιδρούν λογικά ,ούτε έξυπνα σε περιστάσεις και καταστάσεις.

Απευθύνεται κυρίως σε αφήβους, βάζει και ιδιοφυεϊς 16άχρονους για πρωταγωνιστές και τελικά σε κάνει να πιστεύεις ότι έτσι είναι και «που το σκέφτηκε ρε φίλε». Λίγο να κάτσεις να το σκεφτείς, θα δεις ότι έχει αρκετές τρύπες. Αλλού μεγάλες, αλλού μικρές.

 

Και πάλι όμως είναι πολύ καλή σειρά, αξίζει να την διαβάσεις. ΣΚέψου λίγο ότι είναι σαν την ταινία "Prisoners" . Δεν είναι εξαιρετικό αλλά είναι τόσο καλό ως σύνολο που τελικά παραβλέπεις τις όποιες αδυναμίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.