Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το παλαιοβιβλιοπωλείο της Άστιγγος [Παπαστάμου Γεωργία, ough.gr, ?]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

01.jpeg

 

Το παλαιοβιβλιοπωλείο της Άστιγγος
Γεωργία Παπαστάμου

 

Εδώ και τριάντα χρόνια το παλαιοβιβλιοπωλείο της Άστιγγος στο Μοναστηράκι κάνει παζάρια με την ιστορία. Και είναι ο παράδεισος του συλλέκτη.  

 

02.jpg

Φωτο: Manteau Stam

Σκόνη, ένα τεύχος του Hustler από τα ’70s, τα άπαντα του Ρήγα Φεραίου, σκόνη, ο Μεγάλος Άτλας των Παπαγάλων. Στο κατάστημα του Μαρίνου Παπουτσή στην αρχή της Άστιγγος υπάρχει ό, τι περιμένεις να βρεις σε ένα τυπικό παλαιοπωλείο του Μοναστηρακίου, με ειδίκευση στα βιβλία και τα περιοδικά. Τα άκυρα ευρήματα όπως μια ευχετήρια κάρτα με τον Φοίνικα της Χούντας ή η αφίσα «Για τα παιδιά σου ψήφισε κέντρο» δίπλα σ’ αυτήν του Σταλόνε, απλά επιβεβαιώνουν ότι όντως είσαι στο Μοναστηράκι. Ο κ. Παπουτσής μας μίλησε για την προσωπική συλλογή του με τους 4.000 σελιδοδείκτες, το παλαιότερο βιβλίο του μαγαζιού και την κλασσική μουσική. Κάπου στη μέση της κουβέντας, ένας συλλέκτης σπιρτόκουτων μας είπε καλημέρα.

 

03.jpg

 

«Το μαγαζί υπάρχει πάνω από τριάντα χρόνια. Ο λόγος που το ξεκινήσαμε, με την συνέταιρό μου, ήταν η αγάπη προς το παλιό και ειδικά προς το βιβλίο. Αγαπώ αυτό που κάνω. Το κάνω και για βιοποριστικούς λόγους, αλλά δεν είναι μόνο αυτό, είναι και αγάπη.

 

04.jpg

 

Μάζευα από μικρός πράγματα και μαζεύω ακόμα. Έχω πολλές προσωπικές συλλογές: πάνω από τρεις χιλιάδες σελιδοκόφτες, πάνω από τέσσερις χιλιάδες σελιδοδείκτες, μια μεγάλη συλλογή με βιβλία, περιοδικά και άλλα αντικείμενα του Ολυμπιακού, μινιατούρες και μια μεγάλη συλλογή με οτιδήποτε έχει να κάνει με καράβια. Από παιδικό παιχνίδι, μέχρι καρτ ποστάλ. Και μια συλλογή δεν τελειώνει ποτέ. Όσο ζεις μαζεύεις. Το σπίτι μου μοιάζει αρκετά με το μαγαζί μου. Εντάξει, το έχουμε φτιάξει λίγο τελευταία. Έχουν μπει ράφια!

 

05.jpg

 

Η πρώτη μου συλλογή ήταν οι Μικροί Ήρωες. Ένα περιοδικό που διαβάζαμε πιτσιρικάδες.

Παλιά σύχναζα σε 2-3 παλαιοβιβλιοπωλεία στην Ακαδημίας. Πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα, παρακολουθούσα, κουβέντιαζα και με τη τριβή και τον καιρό έμαθα όσα χρειαζόμουν για να κάνω το δικό μου μαγαζί.

Ό, τι υπάρχει στο κατάστημα μας το φέρνουν εδώ ιδιώτες. Από κυρίες που θέλουν να αδειάσουν το σπίτι τους από παλιά αντικείμενα -επειδή έτσι λέει το φενγκ σούι- μέχρι ρακοσυλλέκτες. Υπάρχουν σταθεροί τύποι που έρχονται και μας φέρνουν αντικείμενα, αλλά και σταθεροί αγοραστές. Ο κύριος για παράδειγμα που πέρασε τώρα και είπε καλημέρα μαζεύει σπιρτόκουτα.

 

06.jpg

 

Τα περισσότερα πράγματα από αυτά που μας φέρνουν, τα κρατάμε. Αλλά υπάρχουν και κάποια κριτήρια. Αν μου φέρουν CD με κλασική μουσική δεν θα το πάρω, γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Άντε ένας στους εκατό να ζητήσει κλασσική μουσική. Και θα θέλει ένα συγκεκριμένο και αν του κάνει και τρέχα γύρευε. Ούτε η ποίηση έχει πέραση. Δυστυχώς.

Το βασικό μας είδος είναι το βιβλίο και το περιοδικό. Αλλά έχουμε όλων των ειδών τα αντικείμενα: καρτ ποστάλ, νομίσματα, αφίσες, δίσκοι, παιχνίδια. Μια φορά που είχαν φέρει ένα από τα πρώτα ταξίμετρα. Εποχής 1920.

 

07.jpg

 

Το παλιότερο κομμάτι που έχουμε αυτή τη στιγμή στο μαγαζί είναι ένα ιταλικό βιβλίο του 1581. Χρονολογία του Κόσμου. Παλιότερα πηγαίναμε σε σπίτια, σε άτομα που ήθελαν να ξεφορτωθούν πράγματα, και επιλέγαμε τι μας έκανε. Το συγκεκριμένο βιβλίο το βρήκα σε τέτοια περίπτωση, σε μια βιβλιοθήκη.

 

08.jpg

 

Το ακριβότερο αντικείμενο που έχει πουληθεί ποτέ εδώ ήταν ένα ωραίο γραμμόφωνο κατασκευασμένο το 1911 στην Κωνσταντινούπολη. Σε άριστη κατάσταση , από ξύλο καρυδιάς, πραγματικό κομψοτέχνημα. Αγοράστηκε γύρω στα 3000 ευρώ.

 

09.jpg

 

Τα πιο εμπορικά περιοδικά είναι τα Μίκυ Μάους, Λούκι Λούκ, Βαβέλ. Το καλοκαίρι έχουμε την περισσότερη κίνηση. Εδώ ο κόσμος βρίσκει τα βιβλία που θέλει φτηνότερα και τα παίρνει με τις κούτες για την παραλία.

 

10.jpg

 

Αν έχεις κάτι και θέλεις να το ξεφορτωθείς, μην το πετάς. Πήγαινε και χάρισέ το. Πήγαινέ το σε ένα ΚΑΠΙ, σε ένα σχολείο, πούλα το σε μας. Είναι κρίμα να πάει στα σκουπίδια».

Παλαιοβιβλιοπωλείο, Άστιγγος 21 Α, Μοναστηράκι, 210 3216245

 

11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13938
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ενα ΜΕΓΑΛΟ, πολυ ΜΕΓΑΛΟ :respect: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clap2: :clap2:

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το παλαιοβιβλιοπωλείο της Άστιγγος είναι ο Μαρίνος; Αχ βρε ough... :) 

 

> Μαγαζιά για μεταχειρισμένα (Αθήνα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι να σας πω παιδια εγω ειχα παει σε ενα βιβλιοπωλειο μαλλον αυτο ειναι και ειχα βρει ενα πολυ περιεργο βιβλιο το ειχα βρει καπου στα τριαντα ευρω δεν θυμαμαι και πολυ καλα να σας πω την αληθεια,και ο τιτλος του ηταν η ζωη χωρις τον θανατο,δεν το πηρα γιατι δεν ειχα λεφτα εκεινη την ημερα,αλλα μου φανηκε περιεργος ο τιτλος και το διαβασα λιγο και ελεγε οτι οι ανθρωποι εχουν βαλει στην ζωη τους τον θανατο και στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει θανατος απλα εμεις τον εχουμε επιβαλει στην ζωη μας,πολυ παραξενο βιβλιο επρεπε να το ειχα αγορασει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2837
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχ τι μου θύμισες τώρα;;;;;;;;;;;;;;; :(

από το συγκεκριμένο Παλαιοβιβλιοπωλείο αγόρασα πολλά καλά τεύχη κι αγόρασα κι έναν σκληρόδετο τόμο Παττυ με 4 τεύχη.

Αν θυμάμαι καλά και το πρώτο τεύχος Μεγάλη Μανίνα (τον τόμο) από εκεί τον αγόρασα. :thinking:

Ααααααααααααααχχχχχχχχχχχ μου λείπουν οι βόλτες στο Μοναστηράκι!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παλι καλά που έχω τις φωτό  και παρηγοριέμαι κάπως!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολυ GCF για το άρθρο :):efxaristo:

Επίσης από αυτό το άρθρο εμαθα και κατι το οποίο δεν το ήξερα:ότι ο κ. Μαρίνος κι εγώ έχουμε το ίδιο επώνυμο!!!!!!!!!!!!! (το πατρικό μου επώνυμο εννοώ γιατί το συζυγικό μου είναι λίγο δυσκολούτσικο :) )

Λέτε να έχω συγγενή παλαιοβιβλιοπώλη και να μην το ξέρω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :D

 

:cheers3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3143
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λέτε να έχω συγγενή παλαιοβιβλιοπώλη και να μην το ξέρω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :D

Τυχερουλα!!! :PPP:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2837
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τυχερουλα!!! :PPP:

 

 

:poke3::lol:

Επεξεργασία από asmin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν είναι κακός, αλλά έχει λίγο πιο τσιμπημένες τιμές σε κάποια ενώ δεν είναι και πολύ του παζαριού ακόμη και σε αυτά που είναι εξώφθαλμα ακριβά. Έχω πάρει στο παρελθόν αρκετά έως και πολλά μαμούθ από αυτούς και έκλεισα συλλογές, έχω βρει και μερικά διαμαντάκια παλαιότερα από τον ίδιο και την κυρία του μαγαζιού αλλά δεν ξέρω, είτε δεν με έμαθαν ποτέ ή δεν ήθελαν να με μάθουν για να έχουμε καλύτερη (οικονομική) σχέση, μου την έσπασαν και σε δυο τρία θεματάκια - αγορές και γενικά ακόμη και να κάνω βόλτα δεν κάθομαι πάντα να κοιτάξω τί έχει γιατί όποτε βλέπω μετά από μία 5ετία και βάλε ακόμη τα ίδια Storm/Καστέλ/Ηρακλή/κλπ στα 10€+ να τα τρώει η υγρασία συφιλιάζομαι. (χώρια που γράφει τις τιμές με στυλό, αν και μερικές φορές είναι πιο "προσεχτικός"). Α, ναι είναι και αυτό... η υγρασία και η συμπεριφορά στα κόμικς νομίζω δεν είναι η δέουσα πάντα.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3143
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωνω απολυτα με οτι ειπε ο Yoshimitsu,νομιζω την ιδια τακτικη εχουν με ολους τους πελατες και τα τευχη τα εχουν λες και ειναι σκουπιδια! :reap:

Απλα εκει αν πας καμια φορα μπορει να πετυχεις οντως καποιο σπανιο τευχος! :yes:

Προσωπικα αν περασω απο εκει σταματαω σπανια και κοιταζω αν εχει κατι σπανιο και καλο,τα υπολοιπα τευχη ειναι για τα μπαζα! :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85720
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δεν είναι κακός, αλλά έχει λίγο πιο τσιμπημένες τιμές σε κάποια ενώ δεν είναι και πολύ του παζαριού ακόμη και σε αυτά που είναι εξώφθαλμα ακριβά. Έχω πάρει στο παρελθόν αρκετά έως και πολλά μαμούθ από αυτούς και έκλεισα συλλογές, έχω βρει και μερικά διαμαντάκια παλαιότερα από τον ίδιο και την κυρία του μαγαζιού αλλά δεν ξέρω, είτε δεν με έμαθαν ποτέ ή δεν ήθελαν να με μάθουν για να έχουμε καλύτερη (οικονομική) σχέση, μου την έσπασαν και σε δυο τρία θεματάκια - αγορές και γενικά ακόμη και να κάνω βόλτα δεν κάθομαι πάντα να κοιτάξω τί έχει γιατί όποτε βλέπω μετά από μία 5ετία και βάλε ακόμη τα ίδια Storm/Καστέλ/Ηρακλή/κλπ στα 10€+ να τα τρώει η υγρασία συφιλιάζομαι. (χώρια που γράφει τις τιμές με στυλό, αν και μερικές φορές είναι πιο "προσεχτικός"). Α, ναι είναι και αυτό... η υγρασία και η συμπεριφορά στα κόμικς νομίζω δεν είναι η δέουσα πάντα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Yoshimitsu !!!!!!!! :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Eιδικά στις ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ οι τιμές είναι από "οτι να ναι " εως "εξωφρενικές" :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Yoshimitsu !!!!!!!! :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Eιδικά στις ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ οι τιμές είναι από "οτι να ναι " εως "εξωφρενικές" :reap:

 

Ναι, Δημοσθένη, κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Yoshimitsu και ειδικά εάν σκεφτεί κανείς ότι τεύχη Περιπέτειας της πρώτης τριαντάδας τα έχει στα 20 ευρώ, ή ότι "Τα Μικρά Μεγάλα Βιβλία" του Καμπανά τα έχει σε μέτρια κατάσταση στα 35 ευρώ (!) ή ότι αυτό εδώ το δίνει στα 15 ευρώ (το έχει η Λέσχη καινούριο στη μισή τιμή), ή ότι μου είχε ζητήσει 15 ευρώ για τα "Κόκκινα Ταξί", μάλλον προκύπτει αβίαστα το συμπέρασμα ότι ο τύπος δεν πάει καλά.

Κατά τα άλλα, το άρθρο είναι εξαιρετικό και :respect: στον GCF που το ανήρτησε. Απλά, θα έπρεπε η συγγραφέας να είχε επιλέξει κάποιο άλλο κατάστημα.

Επεξεργασία από leonidio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντάξει, εμένα πιο πολύ σαν advertorial μου κάνει, παρά ως κανονικό άρθρο. Αλλά μιας και το βρήκα στο διάβα μου και τα μαζεύουμε, έκανα το ψυχικό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Το παλαιοβιβλιοπωλείο της Άστιγγος [Παπαστάμου Γεωργία, ough.gr, ?]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.