Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Fountain [Η Πηγή της Ζωής] (2006)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 Sneaker_The_Fountain_Movie_Poster.jpg

 

O Aronofsky είναι ένας σχετικά γνωστός σκηνοθέτης. Κυρίως γνωστός για τις ταινίες Pi και Requiem for a dream έχει σχολιαστεί πολύ μια και οι δύο αυτές ταινίες έχουν ένα αρκετά ιδιόμορφο στυλ. Η γνώμη των περισσοτέρων για αυτές είναι αρκετά αντιφατική μια και κυμαίνεται από το "είναι χάλια" μέχρι το "αριστουργήματα".

 

Το 1999 έχοντας δεί το Matrix άρχισε να παίζει με την ιδέα της δημιουργίας μιας δικής του ταινίας επιστημονικής φαντασίας. Δεν ήθελε όμως να είναι μια ταινία που να στηρίζεται στην τεχνολογία και στα εφφέ αλλά να ασχολείται με πιο βαθεία θέματα, όπως την αναζήτηση του Θεού, το νόημα της ζωής κλπ. Κάπως έτσι λοιπόν προέκυψε το "The Fountain".

 

Το να προσπαθήσει κάποιος να περιγράψει την υπόθεση της ταινίας είναι κάτι αρκετά περίπλοκο. Ουσιαστικά η ταινία εξελίσσεται σε 3 διαφορετικές χρονικές περιόδους, στο 1500, στις μέρες μας και στο 2500. Καλύπτοντας λοιπόν μια χρονική διάρκεια 1000 χρόνων η ταινία έχει ώς θέμα την αγάπη ενός άντρα για μια γυναίκα και ταυτόχρονα την αναζήτηση της αιώνιας ζωής. Και στις 3 περιόδους οι ίδιοι ηθοποιοί απαρτίζουν τα ζευγάρια, συγκεκριμένα ο Hugh Jackman και η Rachel Weisz. Στο 1500 o Jackman κάνει έναν ισπανό κατακτητή με την Weisz στο ρόλο της βασίλισσας της Ισπανίας, το 2006 κάνει έναν επιστήμονα που προσπαθεί να βρει τη θεραπεία για τον καρκίνο και να σώσει έτσι τη γυναίκα του που πεθαίνει, ενώ το 2500 κάνει έναν ταξιδιώτη του διαστήματος που προσπαθεί να φτάσει σε ένα αστέρι που ετοιμάζεται να πεθάνει. Η ταινία πηγαίνει συνέχεια μπρος και πίσω στο χρόνο δείχνοντας σκηνές από την κάθε περίοδο οι οποίες αν και δείχνουν άσχετες μεταξύ τους συνδέονται.

 

Θα μου πείτε, καλά όλα αυτά ρε Sneaker, με κομιξ όμως τη σχέση έχει και το έβαλες εδώ; Θα φτάσουμε και σ' αυτό. Θα πρέπει όμως να δούμε λίγο την πορεία που είχε η ταινία περνώντας από τα διάφορα στάδια παραγωγής. Ο Arronofsky μετά την επιτυχία που είχε με το Requiem for a dream κατάφερε να βρει studio για να χρηματοδοτήσει την ταινία του η οποία είχε αρχικά budget της τάξης των 70.000.000$. Η ταινία θα ξεκινούσε την παραγωγή μέσα στο 2002 και στους πρωταγωνιστικούς ρόλους είχαν κλείσει ο Brad Pitt και η Cate Blanchet. Επτά εβδομάδες όμως πριν ξεκινήσουν τα γυρίσματα ο Bradd Pitt αποχώρησε από την ταινία. Αυτό σε συνδιασμό με τις ανησυχίες του studio για το υψηλό κόστος της ταινίας είχε ως αποτέλεσμα να ακυρωθεί το όλο project. Ο Arronofsky όμως, που γι' αυτόν η ιστορία αυτή ήταν το μεγαλύτερο του σχέδιο, ήθελε με κάποιον τρόπο να καταφέρει να την υλοποιήσει. Για να το κάνει αυτό κατέληξε στον υπέροχο κόσμο των κόμικ. Έτσι, το 2005 η Vertigo κυκλοφόρησε σε Graphic Novel την ιστορία του.

 

Sneaker_The_Fountain_Graphic_Novel.jpg

 

Κάπου στην πορεία το studio πρέπει να άλλαξε γνώμη και την ίδια χρονιά αποφάσισε να δώσει το πράσινο φως για δεύτερη φορά για την υλοποίηση της ταινίας, αυτή τη φορά όμως με το μισό budget. Τους ρόλους πήραν οι ηθοποιοί που ανέφερα στην αρχή και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που κυκλοφόρησε φέτος στους κινηματογράφους. Δυστυχώς η ταινία δεν είχε την απήχηση που περίμενε ο κόσμος. Χαρακτηριστικό είναι μάλιστα το ότι στο φεστιβαλ των Καννών όπου έκανε πρεμιέρα η ταινία μετά το τέλος την γιουχαίσανε και τα σχόλια ήταν ως επί το πλείστον αρνητικά. Το ίδιο φάνηκε και στα έσοδα που έκανε η ταινία που σε αμερικανικό έδαφος με το ζόρι φτάσαν τα 10.000.000$. Στη χώρα μας η ταινία βγήκε στα σινεμά πριν ένα μήνα περίπου αλλά πέρασε εντελώς απαρατήρητη και όπως ήρθε, έτσι έφυγε. Ο λόγος που επικαλέστηκαν οι πιο πολλοί από τους κριτικούς της ήταν ότι είναι μια πολύ μπερδεμένη ταινία και το ότι τα συνεχή περάσματα από το παρόν στο μέλλον και στο παρελθόν μπερδεύουν το θεατή. Παρόλα αυτά όμως η ταινία ήταν σε πολλά βραβεία υποψήφια τόσο για τη φωτογραφία της (cinematography) όσο και για τη μουσική της. Να σημειωθεί επίσης εδώ ότι τα εφφέ της ταινίας (που είναι πολλά - ειδικά στο κομμάτι που εξελίσσεται στο μέλλον) δεν έχουν γίνει με υπολογιστή αλλά με χρήση μιας ειδικής τεχνικής στη φωτογραφία. Αυτό έκανε πολύ καλό στην ταινία αν σκεφτεί κανείς ότι εκει που μία μόνο σκηνή με πολλά εφφέ θα έκανε μερικά εκατομμύρια δολλάρια, τώρα όλες οι σκηνές μαζί τους κόστισαν μόνο 140.000$. Για τη χρήση αυτής της τεχνικής άλλωστε η ταινία απέσπασε το "Alfred P. Sloan Foundation Feature Film Prize in Science and Technology" αξίας 25.000$.

 

Προσωπικά την ταινία την είδα πριν μερικές μέρες. Από τα trailer που είχα δει την περίμενα πως και πως και θεωρούσα ότι θα έβλεπα ένα visual masterpiece. Όντως αυτό έγινε. Τα χρώματα της ταινίας είναι μαγευτικά και σε μεταφέρουν στην ατμόσφαιρα της. Σχετικά με την υπόθεση τώρα, όντως δεν είναι μια συνηθισμένη ταινία. Είναι αρκετά "βαριά" και θέλει αρκετή σκέψη. Εμένα μου άρεσε αρκετά και το θεωρώ κρίμα το ότι δεν πήγε τόσο καλά. Όσο για το "μπερδεμένη" δε θα το έλεγα. Ναι, σε μεταφέρει συνεχώς ανάμεσα στις 3 διαφορετικές χρονικές περιόδους αλλά άμα προσέχεις δε μπερδεύεσαι - άσε που όλα συνδέονται μεταξύ τους.

 

Anyway, ο καθένας από εσάς μπορεί να τη δει και να αποφασίσει για τον εαυτό του. I know, I have! :)

 

Κάποια σχετικά links:

The Fountain (Wikipedia)

The Fountain (imdb)

περισσοτερα για το κομικ

 

                         ============================================================================
                                       Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από τον Γάντζο
 


Γλώσσα: Αγγλικά
Χώρα: Η.Π.Α.
Διάρκεια: 96 Λεπτά
Σκηνοθέτης: Darren Aronofsky
Παραγωγοί: Arnon Milchan, Iain Smith, Eric Watson
Σεναριογράφος: Darren Aronofsky
Πρωταγωνιστούν: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn
Εταιρία Παραγωγής: Regency Enterprises, Foy, Inc
Εταιρία Διανομής: Warner Bros. Pictures (United States), 20th Century Fox (International)
Πρεμιέρα: 22/11/2006
Budget: 35 εκ. $
Box Office: 16 εκ. $

 

 

[imdb=tt0414993]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

xm. για να το λες... εγώ ζούσα με την εντύπωση ότι το κόμικ είναι μεταφορά της ταινίας. Προφανώς το σωστό είναι πως "η ταινία δεν είναι μεταφορά του κόμικ", αλλά ούτε και το ανάποδο και στην πραγματικότητα είναι το ίδιο project, τη μια μπόρεσε μέσω κόμικ, την άλλη μέσω celluloid.

 

Αν και το έχω το κόμικ, δεν το έχω τιμήσει ακόμα. Την ταινία όμως σαφώς και την τίμησα. Με τα συν της και με τα πλην της. Εγώ καλά πέρασα πάντως, αλλά θα πρέπει να γνωρίζω το συνομιλητή μου για να ξέρω αν θα του/της την προτείνω ή όχι. Αρκετά ιδιέταιρη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την όμορφη παρουσίαση Sneaker!

Έβαλα αμέσως να κατεβαίνει το κόμικ-που φαίνεται να υπάρχει στο emule στα αγγλικά ή έστω στα ισπανικά.

Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ και βγάζει νόημα, αλλά δυστυχώς ήμουν πολύ κουρασμένος εκείνη τη μέρα και ψιλοκοιμήθηκα, χάνοντας το πρώτο τέταρτο,οπότε μπερδεύτηκα πολύ στη συνέχεια στη σύνδεση των ιστοριών και των πολύ όμορφων σουρεαλιστικών εικόνων.

Ένας φίλος, που επίσης του άρεσε πάρα πολύ η ταινία, μου είπε ότι είναι πολύ κοντά στην κοσμοθεωρία του Βουδισμού.

Πρέπει λοιπόν να διαβάσω το κόμικ και να ξαναδώ την ταινία!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

"Βουδισμού"... χμ. σωστό. όχι τυχαία την πρότεινα σε ένα κολλητό που έχει τέτοιες ανησυχίες - παρεμφερή θέαση του κόσμου.

 

Νομίζω πως παρουσιάζει ενδιαφέρον και σε "new age" άτομα.

 

:beer:

 

 

ΥΓ Νόημα έβγαζε. Όποιος τυχόν δεν κατάλαβε κάτι, ρωτάει ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ για την όμορφη παρουσίαση! :beer::beer:

Όταν πρωτοάκουσα για την ταινία σκέφτηκα Gee..and Budha! Ντας μουστ ντου σέ_εν..

Είχα δει το π και κόλλησα, μετά ήρθε το ρέκβιεμ και κόλλησε, οπότε με αυτό..

Εντωμεταξύ εδώ που βρέθηκα στα σύνορα με την Αφρική, το ξέχασα και τώρα θα το ψάξω!!

Άσε που δεν ήξερα για το κόμικ!!! (αλλά το μουλάρι εμένα κάπως μου..τσινά!!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

όντως το Π ήταν απίστευτο! το έχω στη λίστα μου για να το ξαναδώ. Το Ρέκβιεμ από την άλλη, καίτοι το έχω σε dvd, όλο ψαρώνω επειδή είναι βαρύ και δεν το τολμάω....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια απορια για τη ιστορια στο παρων: τελικα βγηκε ή δεν βγηκε μαζι με τη γυναικα του για βολτα? Εγινε ή δεν εγινε η ανακαλυψη? :thinking:

 

Παντως ευχαριστω για την απιστευτη πληροφορηση σου, Sneaker, δεν ειχα ιδεα πως προερχεται απο κομικ! Η ταινια ηταν οντως πανεμορφη, με εκπληκτικη ατμοσφαιρα (μπραβο που την καταφεραν με τοσα λιγα λεφτα!!!) και με ανατριχιαστικη μουσικη υποκρουση απο τους Kronos Quartet!!!! Αλλα ειλικρινα το τελος του ειναι "καπως" με αποτελεσμα να βγαλει ο καθενας ο,τι συμπερασμα του κατεβει....πιστευω πως στο τελος ψιλο-εχασε την μπαλα....οπως και εγω, ψιλο.... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα του DJO τα οποία όμως αποτελούν spoiler για όποιον δεν το έχει δει και είναι κρίμα.

 

SPOILERS

 

Έχω την εντύπωση ότι δε βγήκε και ότι ή το φαντάστηκε ή ήταν ένα alternate reality/path. Πρέπει να το ξαναδω για να εκφέρω άποψη πιο εμπεριστατωμένη.

 

Όσο για την ανακάλυψη αυτή πιστεύω ότι έγινε μια και γι' αυτό βρισκόταν στο μέλλον. Είχε καταφέρει να μείνει αθάνατος τόσο καιρο... Βέβαια αν τελικά βγει με τη γυναίκα του έξω τότε... the plot thickens μια και δε γίνεται ποτέ η ανακάλυηψη... Hmm... tricky!

 

Σχετικά με το τέλος εγώ έχω άλλη απορία. Το δέντρο ήταν το κλασσικό δέντρο από το οποίο πήγε και βρήκε τη "θεραπεία" του θανάτου ή ήταν το δέντρο που φύτρωσε εκεί που έθαψε τη γυναίκα του. Θέλω να πιστεύω το δεύτερο αλλά και η πρώτη εκδοχή φαίνεται το ίδιο λογική...

 

END SPOILERS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

DJO η μουσικούλα δεν είναι έτσι απλά Kronos Quartet... άμα ρίξεις μια ματιά θα δεις ότι έχουν συνεισφέρει και οι Mogwai σε όλο το cd :) (από τα αγαπημένα μου group) (και ξαναδιάβασε το ινφο για το κόμικ και το προηγούμενο ποστ μου) ;)

 

Συμφωνώ με τον Sneaker μέχρι και για την ανάγκη να το ξαναδώ σε εκείνο το σημείο (I don't think it really happened). Για το δέντρο, εκτιμώ ότι ισχύει η δεύτερη εκδοχή. Θυμίζω πως το είδαμε μόνο σε συγκεκριμένη περίοδο (όπου η αφήγηση έχει συγκεκριμένη πηγή...)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1439
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχω ακούσει τα καλύτερα για το Fountain και με εντυπωσίασε πάρα πολύ το trailer του, αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να το δω. Δεν είχα ιδέα ότι είχε προϋπάρξει graphic novel...! Θα το ψάξω οπωσδήποτε! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και για όποιον/α βαριέται να πάει μέχρι το dvd club του (άσε που μάλλον δεν έχει έρθει στα πάτρια ακόμα), να αναφέρω ότι έσκασε μύτη το ριπάρισμα του axxo. (mininova.org axxo dvdrip fountain)

 

Και απ'ότι βλέπω υπάρχουν και υπότιτλοι στο opensubtitles.org

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mogwai, ε? :thinking: Οκ, θα τους τσεκαρω, δεν τους εχω ξανακουσει, θενξ! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

germanicus αυτό δεν το περίμενα από σένα...

 

Το γκρουπ axxo έχει κατά τη γνώμη μου τα χειρότερα με διαφορά rips. Ποτέ δεν ασχολούμαι να κατεβάσω κάτι απ' αυτούς παρά μόνο αν δεν υπάρχει καμμία άλλη έκδοση τους.

 

Συγκεκριμένα για το The Fountain θα πρότεινα την έκδοση από DoNE. Εγώ αυτήν είδα και ήταν μια χαρά. (με τους υπότιτλους ίσως μπερδευτέιτε. Αυτοί που κατέβασα εγώ για αυτή την έκδοση θέλαν ένα shift προς το τέλος καμμιά 30ρια δευτερόλεπτα)

 

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΧΧΟ !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(α) Mogwai... Pink Floyd 74-79 διαστρεβλωμένοι μέσα από Sonic Youth και My Bloody Valentine. To πρώτο τους (Young Team) το θεωρώ δισκάρα.

 

(β) Τι να σου πω Sneaker? Δεν το έχω ψάξει το θέμα όσο εσύ. Επειδή καμιά δυο φορές έχω πέσει σε φόλες, έχω χαμπαριάσει πως τα του axxo είναι αυτό που λένε, έχει και ωραία παρουσίαση με τα nfo μέσα, βγάζει τα πάντα και έχω κατασταλάξει. Αν τώρα υπάρχει κάποιο άλλο group που σου δίνει ότι λέει πως σου δίνει και δη σε καλύτερη ποιότητα, να το αλλάξω το τροπάρι. Έχω δει διάφορα ονόματα, αλλά με το axxo σε συνδυασμό με το mininova, έχω βρει την υγειά μου σε επίπεδο "αυτό λέει πως είναι και αυτό είναι".

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1468
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω ότι το λάθος που έκανα σ΄αυτήν την ταινία ήταν να περιμένω να μου δώσει απαντήσεις

ή έστω την οπτική πλευρά των δημιουργών πάνω σε φιλοσοφικά θέματα που θεωρητικά είναι

αναπάντητα. Οπότε στο τέλος λογικά απογοητεύτηκα.

Η ταινία όμως, σου δίνει μόνο τροφή για προβληματισμό (που κανονικά αυτό είναι

υπεραρκετό). Σα να λέμε... Ξεκινάει τη "μηχανή", δεν την κατευθύνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  4049
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  84
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

την ταινία την έχω δει είναι όντως πολύ καλή ταινία!

Αλλά δεν ήξερα ότι υπήρχε και σε κόμικ...ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to The Fountain [Η Πηγή της Ζωής] (2006)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.