Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάποιο λάκο έχει η φάβα [ Διαχωρισμός συζήτησης από το ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ ΚΟΜΙΚΣ ]


fellipos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σημ. Διαχωρισμός συζήτησης από το ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ ΚΟΜΙΚΣ.

 

09/05/2010

Δεν φταίει όμως ο πουλητής (ίσος και αυτός να θεωρεί ότι αυτή είναι η τιμή)..Αυτός όσο θέλει πουλάει.

Αλλά φταις εσύ που το αγοράζεις. Ό

 

 

εγω θελω να επικεντρω8ω σε αυτο το σημειο γιατι νομιζω οτι τα λεει ΟΛΑ...!!!

αν εγω θελω να πουλησω ενα τευχος 30 ευρω και κανονικα κανει πχ 10 ειναι δικο μου προβλημα...!! δν υποχρεωνω ΚΑΝΕΝΑΝ να το

αγορασει ΟΥΤΕ μπορει να μου πει καποιος ποσο να το πουλησω..!! αν καποιος το θελει,το παιρνει αν οχι κανω κακο δικο μου

που θα μου μεινει στο ραφι..!!! κανεις δεν μπορει να καθορισει τις τιμες και το λεω αυτο γιατι τωρα τελευταια εχει

ακουστει πολλες φορες απο ατομα που ειναι ΠΟΛΥ μεγαλοι εμποροι και εκμεταλευονται τα παιδια, οτι και καλα ειναι δηθεν για το καλο τους, και

οτι τους βοηθανε κτλ κτλ...!!! χαχαχαχαχαχα

ενω απλα αυτοι βγαζουν πολυ χρημα..!!!! αυταααααα...!!!!!

 

οποτε ειναι τελεως αντικειμενικες καθε λιστες.., απλα μας ενημερωνουν στο περιπου που πρεπει να ειναι οι τιμες αλλα δεν υποχρεωνουν

κανενα να της ακολουθησει..!! Αυτη ειναι οι αποψη μου..!!!

Επεξεργασία από dionik
Διαχωρισμός συζήτησης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

δν υποχρεωνω ΚΑΝΕΝΑΝ να το αγορασει ΟΥΤΕ μπορει να μου πει καποιος ποσο να το πουλησω..!!αν καποιος το θελει,το παιρνει αν οχι κανω κακο δικο μου που θα μου μεινει στο ραφι..!!! κανεις δεν μπορει να καθορισει τις τιμες

 

Συγνώμη, αλλά αυτή είναι η λογική των κακών εμπόρων του Μοναστηρακίου, τους οποίους και κράζουμε... :)

 

Το ότι θα βρεθεί κάποιος που πάνω στην τρέλα του θα δώσει ένα εξωφρενικό ποσό, δεν δίνει το δικαίωμα στον πωλητή να χτυπήσει όσο θέλει την τιμή. Διαφορετικά θα φάει το κράξιμο τόσο ο αδαής αγοραστής, όσο και φυσικά ο πονηρός πωλητής.

 

Το Φόρουμ και η Λέσχη είναι προς το παρόν οι μοναδικές οργανωμένες κινήσεις που έχουν μαζέψει κόσμο που ενδιαφέρονται για κόμικς ως αναγνώστες και συλλέκτες. Αν δεν μπορέσουμε όλοι εμείς μαζί να καθορίσουμε τις τιμές, τότε ποιος θα μπορέσει? Ο κάθε κακός έμπορος που σκοπό έχει μόνο το κέρδος ή οι "ξεκάρφωτοι" που η μοναδική εμπειρία που έχουν από τιμές είναι ό,τι βλέπουν στα sites δημοπρασιών και σε τυχόν βόλτες στα παλαιοπωλεία? :)

 

Και πιστεύω ότι μέσα από τις προσφορές του φόρουμ, γίνεται κατανοητό από τα τεύχη που φεύγουν αμέσως ποιες είναι οι γενικά αποδεκτές τιμές. :)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συγνώμη, αλλά αυτή είναι η λογική των κακών εμπόρων του Μοναστηρακίου, τους οποίους και κράζουμε... :)

 

Το ότι θα βρεθεί κάποιος που πάνω στην τρέλα του θα δώσει ένα εξωφρενικό ποσό, δεν δίνει το δικαίωμα στον πωλητή να χτυπήσει όσο θέλει την τιμή. Διαφορετικά θα φάει το κράξιμο τόσο ο αδαής αγοραστής, όσο και φυσικά ο πονηρός πωλητής.

 

Το Φόρουμ και η Λέσχη είναι προς το παρόν οι μοναδικές οργανωμένες κινήσεις που έχουν μαζέψει κόσμο που ενδιαφέρονται για κόμικς ως αναγνώστες και συλλέκτες. Αν δεν μπορέσουμε όλοι εμείς μαζί να καθορίσουμε τις τιμές, τότε ποιος θα μπορέσει? Ο κάθε κακός έμπορος που σκοπό έχει μόνο το κέρδος ή οι "ξεκάρφωτοι" που η μοναδική εμπειρία που έχουν από τιμές είναι ό,τι βλέπουν στα sites δημοπρασιών και σε τυχόν βόλτες στα παλαιοπωλεία? :)

 

Και πιστεύω ότι μέσα από τις προσφορές του φόρουμ, γίνεται κατανοητό από τα τεύχη που φεύγουν αμέσως ποιες είναι οι γενικά αποδεκτές τιμές. :)

 

 

:beer::beer:

 

ωραια θα τον κραξετε..!! ΚΑΙ...??? :thinking: με ποιο δικαιωμα θα βαλεις ΧΕΡΙ στον εμπορο η στον καθενα που πουλαει ενα κομικ για την τιμη και ακομα χειροτερα με ποιο δικαιωμα θα κραξεις τον αλλο που το αγορασε....????? :confuse: δικα του ειναι τα λεφτα, οτι θελει κανει...!!!!!!!!!!

μα δεν εχει νοημα..! δεν μπορειτε σε καμια περιπτωση να καθορισετε τις τιμες..! Απο κι ως που...?

απο την στιγμη μαλιστα που εδω μεσα υπαρχουν παρα πλ μεγαλεμποροι που και "καλα" δουλευουν για μας,θελουν να μας βοηθησουν κτλ κτλ...!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

ωραια θα τον κραξετε..!! ΚΑΙ...??? :thinking: με ποιο δικαιωμα θα βαλεις ΧΕΡΙ στον εμπορο η στον καθενα που πουλαει ενα κομικ για την τιμη και ακομα χειροτερα με ποιο δικαιωμα θα κραξεις τον αλλο που το αγορασε....????? :confuse: δικα του ειναι τα λεφτα, οτι θελει κανει...!!!!!!!!!!

μα δεν εχει νοημα..! δεν μπορειτε σε καμια περιπτωση να καθορισετε τις τιμες..! Απο κι ως που...?

απο την στιγμη μαλιστα που εδω μεσα υπαρχουν παρα πλ μεγαλεμποροι που και "καλα" δουλευουν για μας,θελουν να μας βοηθησουν κτλ κτλ...!!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Then again...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γιατί καίγεστε τόσο για τις τιμές; Αφού δεν είστε έμποροι. Γιατί έχει σημασία να ακούσετε μια τιμή; Με όλο το θάρρος έχει χιλιάδες θέματα το σάιτ αλλά βλέπω ότι οι τιμές του ΚΟΜΙΞ είναι το αγαπημένο θέμα. Δώστε τα 3-5 ευρώ! Και τι έγινε; Δηλαδή αν ακούσετε μια διψήφια ή τριψήφια τιμή τι θα την κάνετε; Θα την γράψετε σε ένα χαρτί και θα την βάλετε σε ένα συρτάρι;

 

Έχω πουλήσει 50 ευρώ περιοδικό εδώ μέσα του 1964-1965 και αφού το σκάναρα 2 φορές έκανα δώρο στο παλικάρι εξίσου άξια τεύχη. Δεν είμαι άγιος. Αλλά αν ακούσω τις λέξεις έμπορος μοναστηρακι αμερικάνος δάσκαλος θα φρικάρω!

 

Κρίμα σε αυτούς που χάλασαν ένα χόμπυ, και κρίμα σε σας που τα μυαλά σας πήραν αέρα. Δε το λέω για σας τους δυο, αλλά για όλους μας (και σεις μέσα)! Μιλάμε τα αμερικάνικα αυθεντικά wald disney είναι πιο φτηνά!

 

Αλήθεια τα διαβάζετε αυτά που αγοράζετε;

 

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι για τις τιμες και μαλιστα δεν εχω ιδεα για το ποιες πρεπει να ειναι..! οταν βγαζω μια προσφορα

βαζω μια τιμη που θεωρω λογικη και οποιος θελει περνει..!!! :cheers3:

απλα εχω βαρεθει την υποκρισια μερικων που καλα λενε διαφορα οτι καθοριζουν τιμες, βοηθανε τα παιδια

και στην ουσια κοιτανε το συμφερουν τους γιατι πουλανε και αυτοι τευχοι...!!!!!

 

και ναι τα τευχη μου τα εχω διαβασει ολα...,εντα3ει δν εχω καμια μεγαλη συλλογη, μονο αλμανακο, αλλα τα διαβαζω πλς φορες το καθενα..!!!

:cheers3::cheers3:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Then again...

 

Συμφωνεις η το λες ειρωνικα...? απλα ρωταω μην παρεξηγηθεις απο την ερωτηση...!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έχεις απόλυτα δίκιο και δεν ειρωνεύομαι. Απλά χαλαρώστε. Αυτό λέω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ωραια θα τον κραξετε..!! ΚΑΙ...??? :thinking: με ποιο δικαιωμα θα βαλεις ΧΕΡΙ στον εμπορο η στον καθενα που πουλαει ενα κομικ για την τιμη και ακομα χειροτερα με ποιο δικαιωμα θα κραξεις τον αλλο που το αγορασε....????? :confuse: δικα του ειναι τα λεφτα, οτι θελει κανει...!!!!!!!!!!

Μήπως με το δικαίωμα ότι είμαστε φόρουμ συζήτησης για κόμικς? :thinking:

Αν ήμασταν φόρουμ για αυτοκίνητα, θα κράζαμε αυτούς που πουλάνε ακριβά ανταλλακτικά και αντίστοιχα αυτούς που ενώ γνωρίζουν ότι βρίσκονται σε χαμηλότερη τιμή, επιλέγουν να τα πληρώσουν χρυσά. Φυσικά αν έχουν το χρήμα και θέλουν να το ξοδέψουν για να τονώσουν την αγορά, με γεια τους με χαρά τους... :lefta:

 

δεν μπορειτε σε καμια περιπτωση να καθορισετε τις τιμες..! Απο κι ως που...?

Εγώ έγραψα ότι μπορούμε όλοι μαζί να καθορίσουμε τις τιμές και σε κάποιο ποσοστό το έχουμε ήδη καταφέρει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βγάζεις τον εαυτό σου απ' έξω, εκτός αν έχεις επιλέξει την μεριά των "κακών" εμπόρων. :)

 

απο την στιγμη μαλιστα που εδω μεσα υπαρχουν παρα πλ μεγαλεμποροι που και "καλα" δουλευουν για μας,θελουν να μας βοηθησουν κτλ κτλ...!!!!

Είμαστε ένα φόρουμ με ~6.000 μέλη. Λογικό να υπάρχουν και μεγαλέμποροι ανάμεσά μας. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε προσεχτικοί και να επιλέγουμε τι και από ποιον αγοράζουμε. :)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μήπως με το δικαίωμα ότι είμαστε φόρουμ συζήτησης για κόμικς? :thinking:

Αν ήμασταν φόρουμ για αυτοκίνητα, θα κράζαμε αυτούς που πουλάνε ακριβά ανταλλακτικά και αντίστοιχα αυτούς που ενώ γνωρίζουν ότι βρίσκονται σε χαμηλότερη τιμή, επιλέγουν να τα πληρώσουν χρυσά. Φυσικά αν έχουν το χρήμα και θέλουν να το ξοδέψουν για να τονώσουν την αγορά, με γεια τους με χαρά τους... :lefta:

 

 

Εγώ έγραψα ότι μπορούμε όλοι μαζί να καθορίσουμε τις τιμές και σε κάποιο ποσοστό το έχουμε ήδη καταφέρει. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βγάζεις τον εαυτό σου απ' έξω, εκτός αν έχεις επιλέξει την μεριά των "κακών" εμπόρων. :)

 

 

Είμαστε ένα φόρουμ με ~6.000 μέλη. Λογικό να υπάρχουν και μεγαλέμποροι ανάμεσά μας. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε προσεχτικοί και να επιλέγουμε τι και από ποιον αγοράζουμε. :)

 

 

:beer::beer:

 

μα αυτο προσπαθω να σ πω..! το οτι εχετε ενα φορουμ δν σημαινει οτι μπορειτε να κανετε κατι τετοιο..!!! δηλαδη να στο πω τελειως χυμα.. ειμαι

εμπορος και ερχεσαι και μου λες ειμαι ο ταδε απο αυτην λεσχη κτλ κτλ και μου λες οτι πουλαω ακριβα..!! στην καλυτερη 8α σου ελεγα αμα θες μην αγορασεις,προβλημα μου η με ποιο δικαιωμα μου λες κατι τετοιο Η θα μπορουσα απλα να συζητησω ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση

δν εχεις κανενα δικαιωμα να μου επιβαλεις κατι..!!! και οχι σε εμπορο αλλα ακομα και σε μενα πχ που βγαζω μια προσφορα..!!!!

 

εμ δεν βγαζω τον ευατο μου απο εξω, οταν λεω "εσας" εννοω το Δ.Ο..!!! επισης οταν λεω και για τους μεγαλεμπορους παλι το Δ.Ο εννοω..!!! οχι οτι ειστε ολοι σας

εμποροι αλλα καποιοι απο εσας..!!!!!!!!!! :oops:

:beer::beer:

 

αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι μου στελνουν διαφορα μελη πμ του τυπου...

ΠΕΣ ΤΑ

ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ

ελεος δηλαδη το εχουν κανει επιχειρηση εδω μεσα

να αγιασει το στομα σου...!!!!

 

αλλα μου κανει εντυπωσει που δεν βγαινουν ν τα πουν και οι ιδιοι..!!!

:confuse:

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φίλε fellipos, το έχεις πάρει όλο στραβά το θέμα...

 

1) Καταρχήν το φόρουμ δεν είναι η Δ.Ο., αλλά όλα τα μέλη, τα οποία αν δεν υπήρχαν πολύ απλά δεν θα υπήρχε και το φόρουμ. :)

 

2) Δεν είπε κανείς ότι θα πάμε στους έμπορους και θα τους κάνουμε φασαρία για τις τιμές. Απλά με την εμπειρία που έχουμε αποκτήσει και με τις προσφορές που έχουν βγει κατά καιρούς στο φόρουμ, θα ενημερωθούν τα υπόλοιπα μέλη που δεν γνωρίζουν για το ποιες είναι οι λογικές τιμές και αυτοί από τη μεριά τους θα κάνουν ό,τι θέλουν. Και γιατί όχι, θα ενημερώσουμε και τους έμπορους που δεν είναι σχετικοί με το αντικείμενο "Κόμικς" (και είναι αρκετοί).

Αλλά στο φόρουμ φυσικά και θα υπάρχει έλεγχος στις προσφορές. Όποιος θέλει να βάζει τιμές παρόμοιες με του εμπορίου, τότε μπορεί να πάει στα site δημοπρασιών.

 

3) Κανείς από τη Δ.Ο και τη Λέσχη δεν είναι έμπορος που βγάζει χρήμα. Πίστεψέ με, από την ενασχόλησή μας και με τα δύο μόνο χαμένοι (οικονομικά) βγαίνουμε. Κάνουμε απλά το χόμπυ μας (το οποίο χρυσοπληρώνουμε), αλλά είμαστε ευτυχισμένοι γιατί έχουμε βοηθήσει να δημιουργηθεί αυτό που λέγεται GreekComics και Λέσχη Φίλων Κόμικς. Ίσως επειδή είσαι νέο μέλος να μην γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα, αλλά οι παλαιότεροι πιστεύω ότι καταλαβαίνουν. :)

 

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα βλέπεις όλα από τη μεριά των εμπόρων και μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη. Άσε που κολλάει και ο server και μου έχει σπάσει τα νεύρα...

 

 

Υγ. Περιμένουμε και τους "pm" για ανοιχτό διάλογο. :)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

3) Κανείς από τη Δ.Ο και τη Λέσχη δεν είναι έμπορος που βγάζει χρήμα. Πίστεψέ με, από την ενασχόλησή μας και με τα δύο μόνο χαμένοι (οικονομικά) βγαίνουμε. Κάνουμε απλά το χόμπυ μας (το οποίο χρυσοπληρώνουμε), αλλά είμαστε ευτυχισμένοι γιατί έχουμε βοηθήσει να δημιουργηθεί αυτό που λέγεται GreekComics και Λέσχη Φίλων Κόμικς. Ίσως επειδή είσαι νέο μέλος να μην γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα, αλλά οι παλαιότεροι πιστεύω ότι καταλαβαίνουν. :)

 

Υγ. Περιμένουμε και τους "pm" για ανοιχτό διάλογο. :)

 

 

:beer::beer:

 

ναι τωρα λες διαφορετικα πραγματα απο πριν οπου κραζετε κτλ κτλ...!!!

Οσον αφορα το Νο3 ειλικρινα δεν ξερω αν απλα δεν το παραδεχεσαι η απλα δεν γνωριζεις. Αλλα δν συμφωνω ΚΑΘΟΛΟΥ...!!!

Υπαρχουν και παραυπαρχουν τετοια μελη στο Δ.Ο και μου το εχουν πει παρα πλ παλαιοτεροι χρηστες και με γεγονοτα..!!

και οσο για τα πμ και εγω το εχω απορια...! και μ κανει εντυπωση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όποιος έχει πρόβλημα να βγει να το πει ανοιχτά. Δεν απαγορεύτηκε ποτέ ο λόγος σε κανέναν. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του και να εκφράσει την κριτική του με πολιτισμένο τρόπο.

 

Λυπάμαι αλλά δεν σε πιστεύω σχετικά με τα μηνύματα, συνήθως πιστεύω ότι βλέπουν τα μάτια μου. Θα το πιστέψω μόνο αν κάποιος από αυτούς που αναφέρεις ότι σου έστειλε μήνυμα, το αναφέρει εδώ δημόσια ή στείλει μήνυμα σε κάποιο μέλος της Δ.Ο.

 

Και κάτι τελευταίο. Πρόσεξε σε παρακαλώ πολύ το πως μιλάς, το πώς γράφεις και το πώς εκφράζεσαι και χαμήλωσε τον τόνο σου. Βρίσκεσαι σε ένα forum ανοιχτής συζήτησης που διέπεται από ορισμένους κανόνες συμπεριφοράς. Άλλωστε αυτό σημαίνει και η λέξη forum "συνάθροιση για συζήτηση θεμάτων δημοσίου ενδιαφέροντος". Τους υψηλούς τόνους και το ύφος καλό είναι να το αφήσουμε έξω από εδώ.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να ξεκαθαρίσω ένα βα-σι-κό θέμα.

Το greekcomics δεν είναι μαγαζί.

 

Όλες - μα όλες - οι αγοραπωλησίες που γίνονται εδώ μέσα έχουν ως μόνο σκοπό να αλληλοβοηθηθούμε για να μαζέψουμε τα τεύχη που ψάχνουμε χωρίς να βογγήξει η τσέπη μας. Όχι για να βγει κέρδος, όχι για να καταφέρει κάποιος να αδειάσει τα τεύχη που έχει μαζέψει σπίτι του. Όποιος πουλάει κόμικ προσπαθόντας να βγάλει κέρδος μπορεί να πάρει την πραγμάτεια του και να πάει στα sites δημοπρασιών.

 

Δέχομαι ότι υπάρχουν χρήστες που δεν τους αρέσει αυτό, που θέλουν να ορίζουν οι ίδιοι τις τιμές και το κέρδος τους, που βρήκαν ευκαιρία να πλησιάσουν το ελληνικό κοινό των κόμικς χωρίς να χρειάζεται να στήνουν sites και να κυνηγάνε πελάτες. Δεν είμαστε όμως γι'αυτό εδώ.

 

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν άτομα που χαρακτηρίζουν μέλη της ΔΟ ως εμπόρους ή μεγαλοεμπόρους και αυτό είναι δικαίωμά τους. Το ότι περνάει όμως μεγάλος αριθμός τευχών από χέρια 1-2 ατόμων δεν είναι κάτι που τους καθιστά μεγαλοεμπόρους από τη στιγμή που δεν βγάζουν κέρδος. Όλα ξεκίνησαν για να αλληλοεξυπηρετούμαστε και όλα συνεχίζουν έτσι ακριβώς.

 

Αυτό το προφίλ που έχει το παζάρι μας είναι και αυτό ακριβώς είναι που μας δίνει το δικαίωμα να κάνουμε moderation στις τιμές. Κανένας πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να πουλήσει σε τιμές που προτείνουμε, αλλά και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τις αποδεκτούμε. Τα πιο έμπειρα μέλη αποφεύγουν από μόνοι τους τις παράλογες τιμές, ενώ τα πιο άπειρα προστατεύονται μέσω του moderation που ασκούμε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όποιος έχει πρόβλημα να βγει να το πει ανοιχτά. Δεν απαγορεύτηκε ποτέ ο λόγος σε κανέναν. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πει την άποψή του και να εκφράσει την κριτική του με πολιτισμένο τρόπο.

 

Λυπάμαι αλλά δεν σε πιστεύω σχετικά με τα μηνύματα, συνήθως πιστεύω ότι βλέπουν τα μάτια μου. Θα το πιστέψω μόνο αν κάποιος από αυτούς που αναφέρεις ότι σου έστειλε μήνυμα, το αναφέρει εδώ δημόσια ή στείλει μήνυμα σε κάποιο μέλος της Δ.Ο.

 

Και κάτι τελευταίο. Πρόσεξε σε παρακαλώ πολύ το πως μιλάς, το πώς γράφεις και το πώς εκφράζεσαι και χαμήλωσε τον τόνο σου. Βρίσκεσαι σε ένα forum ανοιχτής συζήτησης που διέπεται από ορισμένους κανόνες συμπεριφοράς. Άλλωστε αυτό σημαίνει και η λέξη forum "συνάθροιση για συζήτηση θεμάτων δημοσίου ενδιαφέροντος". Τους υψηλούς τόνους και το ύφος καλό είναι να το αφήσουμε έξω από εδώ.

 

:cheers3:

 

δεν εχω κανενα υφος ουτε καποιο ιδιαιτερο τονο και στο κατω δν εχω λογο να εχω κανενα απο τα 2.!!!!!

μα πως το συμπερανες αυτο απο γραπτο λογο...????????? :thinking:

τωρα οσον αφορα οτι δν με πιστευεις για τα μηνυματα με αφηνει παγερα αδιαφορο..!! εγω ειχα τα "κοτσια"

και οτι ειχα να πω το ειπα..!!! απλα το ανεφερα γιατι μ εκανε εντυπωση.>!!!

 

Να ξεκαθαρίσω ένα βα-σι-κό θέμα.

Το greekcomics δεν είναι μαγαζί.

 

Όλες - μα όλες - οι αγοραπωλησίες που γίνονται εδώ μέσα έχουν ως μόνο σκοπό να αλληλοβοηθηθούμε για να μαζέψουμε τα τεύχη που ψάχνουμε χωρίς να βογγήξει η τσέπη μας. Όχι για να βγει κέρδος, όχι για να καταφέρει κάποιος να αδειάσει τα τεύχη που έχει μαζέψει σπίτι του. Όποιος πουλάει κόμικ προσπαθόντας να βγάλει κέρδος μπορεί να πάρει την πραγμάτεια του και να πάει στα sites δημοπρασιών.

 

Δέχομαι ότι υπάρχουν χρήστες που δεν τους αρέσει αυτό, που θέλουν να ορίζουν οι ίδιοι τις τιμές και το κέρδος τους, που βρήκαν ευκαιρία να πλησιάσουν το ελληνικό κοινό των κόμικς χωρίς να χρειάζεται να στήνουν sites και να κυνηγάνε πελάτες. Δεν είμαστε όμως γι'αυτό εδώ.

 

Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν άτομα που χαρακτηρίζουν μέλη της ΔΟ ως εμπόρους ή μεγαλοεμπόρους και αυτό είναι δικαίωμά τους. Το ότι περνάει όμως μεγάλος αριθμός τευχών από χέρια 1-2 ατόμων δεν είναι κάτι που τους καθιστά μεγαλοεμπόρους από τη στιγμή που δεν βγάζουν κέρδος. Όλα ξεκίνησαν για να αλληλοεξυπηρετούμαστε και όλα συνεχίζουν έτσι ακριβώς.

 

Αυτό το προφίλ που έχει το παζάρι μας είναι και αυτό ακριβώς είναι που μας δίνει το δικαίωμα να κάνουμε moderation στις τιμές. Κανένας πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να πουλήσει σε τιμές που προτείνουμε, αλλά και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τις αποδεκτούμε. Τα πιο έμπειρα μέλη αποφεύγουν από μόνοι τους τις παράλογες τιμές, ενώ τα πιο άπειρα προστατεύονται μέσω του moderation που ασκούμε.

 

:beer:

Συμφωνω ΣΕ ΟΛΑ...!!!!! :cheers3: και να σ πω την αληθεια εγω προσωπικα κυνηγησα και το κερδος με το τελευταιο μου παζαρι αλλα

κανενα μελος δν παραπονεθηκε και εκανα και αρκετες ευκολιες σε οσους εκαναν μεγαλες αγορες..!!

μια απορια ομως..!! Οταν ενα πχ μελος του Δ.Ο παιρνει καποια κομικ 0.50 λεπτα και ερχεται και τα πουλαει 3 και 4 ευρω..!!!!

Αυτο πως λεγεται...????? μεγαλεμπορος δεν ειναι...????

 

απλα 1-2 ατομα το εχουν κανει επιχειρηση και μαλιστα εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κερδος..!

και τωρα οτι δν ειναι επιχειρηση ειναι σχετικο..! οκ εχετε και εσεις καποια εξοδα..!

λογικο ειναι.... αλλα πχ αν καποιος κανει ενα παζαρι στην λεσχη κρατατε ενα 10% απο τα κερδη τ :confuse:

η εδω στο σιτε γινεται μεγαλη διαφημηση απο εκδοτικες κτλ κτλ κτλ...! ε αυτα αποκλειεται να μην αποφερουν κερδος..!!!! και παρα πλ μαλιστα

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θέμα εκπαίδευσης αγαπητέ μου και μελέτης :)

 

Ποιος σου είπε ότι από τον γραπτό λόγο δεν καταλαβαίνεις το ύφος. Η γλώσσα δεν είναι ξύλινη.

Και όταν λέμε γλώσσα δεν εννοούμε μόνο τον προφορικό λόγο.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θέμα εκπαίδευσης αγαπητέ μου και μελέτης :)

 

Ποιος σου είπε ότι από τον γραπτό λόγο δεν καταλαβαίνεις το ύφος. Η γλώσσα δεν είναι ξύλινη.

Και όταν λέμε γλώσσα δεν εννοούμε μόνο τον προφορικό λόγο.

 

:cheers3:

 

παω πασο..!!!!!!! :cheers3::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64370
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Νομίζω ότι για μένα χτυπάνε οι καμπάνες του Φίλιππου αν και δεν αναφέρεται στο όνομά μου προσωπικά....

 

Το αν είμαι μεγαλέμπορος φυσικά μπορεί να το κρίνει ο κόσμος, με ξέρουν όλοι (και οι έμποροι, και οι γύφτοι στα παζάρια, και οι συλλέκτες, και οι απλοί αναγνώστες).

Σχετικά με την κονόμα που λες, και αυτό το ξέρουν όλοι ότι το κυρίως εισόδημά μου είναι από την μεταπώληση των κόμικς (πειρακτικό είναι, όχι ειρωνικό).

 

Άσχετα με τα πιο πάνω, αν ισχύουν ή δεν ισχύουν (δεν έχω σκοπό να αποδείξω τίποτα, όσοι με γνωρίζουν ξέρουν), το να βάζω ΑΝΩΤΕΡΗ τιμή σε προσφορές εδώ μέσα (είτε σου αρέσει, είτε όχι) είναι ένα μέσο προστασίας ανίδεων και ανυποψίαστων ανθρώπων που θέλουν να αγοράσουν ένα κόμικ.

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι ο πωλητής μπορεί να βάλει ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΘΕΛΕΙ. Αλλά ΟΧΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Μπορεί να πάει να πουλήσει την πραμάτεια του όπου αλλού θέλει και να κυνηγήσει το ανυποψίαστο θύμα που θα του δώσει 50 € για κάτι που μπορεί στην άλλη γωνία να το βρει με 5 €.

Εδώ είναι χώρος που προσπαθούμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Να δώσουμε (και να πάρουμε) γνώση και να λειτουργήσουμε σαν σύνολο και όχι σαν έμποροι. Αν εσύ νομίζεις ότι βάζοντας ανώτερη τιμή σε κάτι και απαγορεύοντας να μπει μεγαλύτερη, βοηθάμε απλώς την κονόμα την δικιά μας, τότε ο συλλογισμός σου κάπου δεν στέκει. Αν ήθελα να κονομήσω, γιατί να το δώσω 5€ όταν μπορώ να πάρω 50 ; Απ' ότι γνωρίζω, οι έμποροι προσπαθούν να ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ τις τιμές και όχι να τις κατεβάσουν όπως εδώ.

 

Σχετικά με το τι αξίζει κάτι, πολλοί έχουν διαφωνήσει με τις μικρές τιμές που πρότεινα κατά καιρούς. Το επιχείρημά μου είναι ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ πουλιούνται σε αυτές τις τιμές και πολλοί έχουν επωφεληθεί εδώ μέσα από αυτές (ΚΑΙ μικρο-έμποροι που αγόραζαν από εδώ και μετά τα έβγαζαν αλλού σε διπλάσιες τιμές).

 

Καθιερώσαμε πρώτοι τις καταστάσεις τευχών (όταν κανένας δεν μίλαγε για κάτι τέτοιο), καθιερώνουμε και ένα λογικό κατάλογο τιμών (όταν ο καθένας νομίζει ότι ξέρει τα πάντα και βάζει ότι θέλει)

 

Τα πράγματα είναι απλά Φίλιππε. Σε μια κοινότητα ακολουθείς τους κανόνες που ισχύουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Αν δεν συμφωνείς (που έχεις κάθε δικαίωμα), πας και παίζεις αλλού που δεν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Νομίζω ότι για μένα χτυπάνε οι καμπάνες του Φίλιππου αν και δεν αναφέρεται στο όνομά μου προσωπικά....

 

Το αν είμαι μεγαλέμπορος φυσικά μπορεί να το κρίνει ο κόσμος, με ξέρουν όλοι (και οι έμποροι, και οι γύφτοι στα παζάρια, και οι συλλέκτες, και οι απλοί αναγνώστες).

Σχετικά με την κονόμα που λες, και αυτό το ξέρουν όλοι ότι το κυρίως εισόδημά μου είναι από την μεταπώληση των κόμικς (πειρακτικό είναι, όχι ειρωνικό).

 

Άσχετα με τα πιο πάνω, αν ισχύουν ή δεν ισχύουν (δεν έχω σκοπό να αποδείξω τίποτα, όσοι με γνωρίζουν ξέρουν), το να βάζω ΑΝΩΤΕΡΗ τιμή σε προσφορές εδώ μέσα (είτε σου αρέσει, είτε όχι) είναι ένα μέσο προστασίας ανίδεων και ανυποψίαστων ανθρώπων που θέλουν να αγοράσουν ένα κόμικ.

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι ο πωλητής μπορεί να βάλει ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΘΕΛΕΙ. Αλλά ΟΧΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Μπορεί να πάει να πουλήσει την πραμάτεια του όπου αλλού θέλει και να κυνηγήσει το ανυποψίαστο θύμα που θα του δώσει 50 € για κάτι που μπορεί στην άλλη γωνία να το βρει με 5 €.

Εδώ είναι χώρος που προσπαθούμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Να δώσουμε (και να πάρουμε) γνώση και να λειτουργήσουμε σαν σύνολο και όχι σαν έμποροι. Αν εσύ νομίζεις ότι βάζοντας ανώτερη τιμή σε κάτι και απαγορεύοντας να μπει μεγαλύτερη, βοηθάμε απλώς την κονόμα την δικιά μας, τότε ο συλλογισμός σου κάπου δεν στέκει. Αν ήθελα να κονομήσω, γιατί να το δώσω 5€ όταν μπορώ να πάρω 50 ; Απ' ότι γνωρίζω, οι έμποροι προσπαθούν να ΑΝΕΒΑΣΟΥΝ τις τιμές και όχι να τις κατεβάσουν όπως εδώ.

 

Σχετικά με το τι αξίζει κάτι, πολλοί έχουν διαφωνήσει με τις μικρές τιμές που πρότεινα κατά καιρούς. Το επιχείρημά μου είναι ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ πουλιούνται σε αυτές τις τιμές και πολλοί έχουν επωφεληθεί εδώ μέσα από αυτές (ΚΑΙ μικρο-έμποροι που αγόραζαν από εδώ και μετά τα έβγαζαν αλλού σε διπλάσιες τιμές).

 

Καθιερώσαμε πρώτοι τις καταστάσεις τευχών (όταν κανένας δεν μίλαγε για κάτι τέτοιο), καθιερώνουμε και ένα λογικό κατάλογο τιμών (όταν ο καθένας νομίζει ότι ξέρει τα πάντα και βάζει ότι θέλει)

 

Τα πράγματα είναι απλά Φίλιππε. Σε μια κοινότητα ακολουθείς τους κανόνες που ισχύουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Αν δεν συμφωνείς (που έχεις κάθε δικαίωμα), πας και παίζεις αλλού που δεν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες.

 

:cheers3:

 

Μην πειραχτεις αλλα γελασα με αυτο με τις καμπανες..!!

οι αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν εισαι εσυ, η καποιος αλλος αλλα συγνωμη κιολας οποιος εχει την μυγα........ να την φερει πισω..!!!!

δεν ειμαι η ΣΔΟΕ να μ πεις απο που βγαζεις τα εσοδα σ :lol:

:cheers3::cheers3: χαχααχχαχαχα

 

λοιπον περα τις περα της πλακα σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου...!!!! :best: Οντως εδω μεσα εχεις δικαιωμα να κανεις οτι θελεις.>!!

αν και οχι ακριβως γιατι απεθυνεσαι σε μια παρα πλ μεγαλη κοινοτητα..!!!! τωρα οσον αφορα τις τιμες αναφερθηκες σε τεραστιες διαφορες.!!

50-5..!! πχ εμενα για παραδειγμα ειχες και με εκραζες οτι ημουν ακριβως κτλ κτλ αλλα μονο εσυ ειπες κατι τετοιο κανενα μελος δεν παραπονεθηκε και τα τευχη εγιναν αναρπαστα..!!!! δλδ με λιγα λογια εσυ θες να συμφωνουμε ακριβως με τις τιμες σου...???

 

οσον αφορα αυτο με τον συλλογισμο μου που δεν στεκει ειναι γιατι αυτος που κανει κατι τετοιο

εχοντας χαμηλες τιμες ελπιζει πουλησει ποσοτητα..!! δλδ αυτος που παιρνει οπως ειπα πριν με 0.50

και πουλαει 4-3 μπορει με 1-2 τευχη να μην βγαζει σπουδαιο κερδος αλλα αν πουλησει καμια 100 εχει

πολυ καλο κερδος..!!!!!!! δεν συμφωνεις...? :thinking:

Επεξεργασία από fellipos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Nα πω κι εγώ την αποψάρα μου;

 

Δεν έχω κανένα παράπονο από την Δ.Ο και το moderation που ασκεί όσον αφορά τις τιμές.Τελεία και παύλα.Με έχει προστατέψει αρκετές φορές από κακοτοπιές και με έχει βοηθήσει άπειρες άλλες φορές να βρω κομμάτια σε τιμές που δεν υπάρχουν αλλού.Τις λίγες φορές που έχω δει να επιπλήττεται μέλος λόγω των τιμών του ήταν όλες δίκαιες και όντως ήταν σωστές.Μπορώ επίσης να σε βεβαιώσω ότι από «αυτή την ιστορία» δεν βγάζει κανένας.Μια επίσκεψη από τη λέσχη φίλων κόμικς θα διέλυε τις όποιες αμφιβολίες έχεις.

 

Και όσον αφορά αυτό που ακούγεται ,ότι ο έμπορος μπορεί να πουλήσει το εμπόρευμα του σε ότι τιμή θέλει ναι ισχύει.ΑΛΛΑ ,εάν υπάρχει ένας συγκροτημένος οδηγός τιμών ή τέλος πάντων υπάρχουν μέσοι όροι αποδεκτών τιμών ,μπορεί να αλλάξει η κατάσταση.Διότι αν ο έμπορος ζητήσει μια εξωφρενική τιμή από κάποιον που δεν «κατέχει το άθλημα» ,ο άλλος ίσως δεχτεί να την πληρώσει.Αν υπάρχουν όμως γενικές κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με τις τιμές άκου τι θα συμβεί.Ο έμπορος θα ακούσει ένα ομαδικό και συνειδητοποιημένο «Φίλε,οι τιμές σου είναι υψηλές.Μπορείς αντί για τα χρήματά μας να πάρεις τα @@ μας».Και ναι αν το ακούσει καμιά δεκαριά (εικοσαριά,πενηνταριά,όσες χρειαστεί) φορές αυτό θα τις ρίξει τις τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

αγαπητε zade δεκτη η αποψαρα σου.>!!!!!! :lol::lol:

χμμμμ εχω την εντυπωση ομως οτι δεν ειναι οσο τελειοι νομιζεις..!!!!

ησουν πλ γλαφυρος..!!! αλλα οπως και να εχει λογικο ειναι

να υπαρχουν και καλες αποψεις..!!! αλλα εχω ακουσει τοσα

πλ τον τελευταιο καιρο που εχω φριξει αλλα και εχω απογοητευτει

δεν περναγε απο το μυαλο τι γινοταν.....!!!

δν απαιτω απο κανεναν να με πιστεψει....

εγω απλα τα λεω γιατι με νευριαζουν...!!!!!

Επεξεργασία από fellipos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64370
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αναφέρθηκα σε μένα γιατί εγώ είμαι αυτός που κάνει από την ΔΟ τα μεγάλα παζάρια και αυτός που ανακατεύεται περισσότερο με τις τιμές (και γίνεται ο κακός της υπόθεσης).

 

Δεν εννοώ να συμφωνείτε ακριβώς με τις τιμές που προτείνω. Λίγο παραπάνω ή όσο γίνεται παρακάτω είναι αποδεκτά, οι μεγάλες διαφορές προς τα πάνω δεν είναι αποδεκτές. Όντως το παράδειγμα είναι ακραίο αλλά κατάλαβες καλά τι εννοούσα.

 

Επειδή ανέφερες πιο πάνω ότι έκανες την προσφορά σου με σκοπό το κέρδος, να σου τονίσω να προσέχεις γιατί δεν μας αρέσουν γενικώς οι έμποροι εδώ μέσα και ειδικά αυτοί που μοναδική τους παρουσία είναι στις προσφορές.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνω ΣΕ ΟΛΑ...!!!!! :cheers3: και να σ πω την αληθεια εγω προσωπικα κυνηγησα και το κερδος με το τελευταιο μου παζαρι αλλα

κανενα μελος δν παραπονεθηκε και εκανα και αρκετες ευκολιες σε οσους εκαναν μεγαλες αγορες..!!

μια απορια ομως..!! Οταν ενα πχ μελος του Δ.Ο παιρνει καποια κομικ 0.50 λεπτα και ερχεται και τα πουλαει 3 και 4 ευρω..!!!!

Αυτο πως λεγεται...????? μεγαλεμπορος δεν ειναι...????

 

απλα 1-2 ατομα το εχουν κανει επιχειρηση και μαλιστα εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κερδος..!

και τωρα οτι δν ειναι επιχειρηση ειναι σχετικο..! οκ εχετε και εσεις καποια εξοδα..!

λογικο ειναι.... αλλα πχ αν καποιος κανει ενα παζαρι στην λεσχη κρατατε ενα 10% απο τα κερδη τ :confuse:

η εδω στο σιτε γινεται μεγαλη διαφημηση απο εκδοτικες κτλ κτλ κτλ...! ε αυτα αποκλειεται να μην αποφερουν κερδος..!!!! και παρα πλ μαλιστα

 

Καταρχήν χαίρομαι που δηλώνεις ότι συμφωνείς, έχουμε ένα κοινό έδαφος για να προχωρήσουμε.

ok, πάμε ένα-ένα...

 

Για μεμονωμένα/συγκεκριμμένα περιστατικά (0,5 -> 3) προφανώς δεν μπορώ να σου απαντήσω, αν και κάτι πιο εμπεριστατωμένο από τη μεριά σου θα βόλευε για να μην μιλάμε στον αέρα.

Για τα άλλα 2 όμως μπορώ να σου απαντήσω.

 

- Το 10% της Λέσχης είναι ένα ποσό που διαχωρίζει τα μέλη της Λέσχης και τα μη, προσφέροντας στα πρώτα μία έκπτωση επί των τιμών. Είναι μία προσέγγιση που προκάλεσε αντιδράσεις και όπως μπορείς να δεις στο τελευταίο παζάρι της Λέσχης δεν έγινε αυτός ο διαχωρισμός. Το μόνο κέρδος (της τάξης των cents ανά τεύχος) που έρχεται στη Λέσχη (και όχι στην τσέπη κάποιου) είναι επειδή έχουμε τη δυνατότητα να αγοράζουμε μαζικα και να πετυχαίνουμε λίγο καλύτερες τιμές. Αυτό όμως φαίνεται από τις ήδη μειωμένες τιμές των τευχών σε σύγκριση με την αγορά.

 

- Το greekcomics από την αρχή του είναι ένα site χωρίς διαφημίσεις. Κα-θό-λου. Είναι γραμμή της διοίκησης από την αρχή και συνεχίζουμε να την ακολουθούμε. Κάθε αναφορά σε εκδοτική και κυκλοφορίες είναι στα πλαίσια της πληροφόρησης, αναδημοσιεύοντας δελτία τύπου ή κάνοντας παρουσιάσεις. Δεν υπάρχει έσοδο από αυτό.

 

Να στο θέσω και πιο απλά. Για να πάρουμε ένα κάδρο για τη Λεσχη το βάζουμε από την τσέπη μας. Για να πάμε σε καλύτερο server αποταμιεύουμε κάποια άτομα από την τσέπη μας. Για να μπορούμε να έχουμε αυτόν τον διάλογο "καίμε" κάποια άτομα χρόνο και χρήμα επειδή αυτό είναι το χόμπυ και το μεράκι μας. Τελικά όμως όλοι (και εσύ και εγώ και όλοι εδώ μέσα) παίρνουμε τις ίδιες πληροφορίες για τα κόμικ χωρίς επιπλέον κόστος και αγοράζουμε τα ίδια κόμικ στις ίδιες ακριβώς τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ησουν πλ γλαφυρος..!!!

Nαι το έχω αυτό.

 

αλλα οπως και να εχει λογικο ειναι

να υπαρχουν και καλες αποψεις..!!! αλλα εχω ακουσει τοσα

πλ τον τελευταιο καιρο που εχω φριξει αλλα και εχω απογοητευτει

δεν περναγε απο το μυαλο τι γινοταν.....!!!

δν απαιτω απο κανεναν να με πιστεψει....

εγω απλα τα λεω γιατι με νευριαζουν...!!!!!

 

Λες ότι έχεις ακούσει τόσο και τόσα έτσι;Επειδή πιστεύω ότι το greekcomics είναι από τους λίγους ελληνικούς διαδυκτιακούς χώρους που προσφέρουν τόσο μεγάλη ελευθερία έκφρασης (μου κόβουν καμιά φορά τις βωμολοχίες ,αλλά ας είναι) πιστεύω πως μπορείς να τα μοιραστείς μαζί μας.Έχεις κάτι να πεις που όντως σε ενοχλεί;Άνοιξε θρεντ και πες το! Πες ξέρω γω ,ο τάδε έβγαλε τόσα λεφτά από την τάδε δημοπρασία.Είμαι 100% ότι αν το κάνεις αυτό το θρεντ ούτε θα σβηστεί ούτε θα φας ban ή κάτι παρόμοιο.Αν όντως έχεις σοβαρές υποψίες ότι κάποιοι μας εκμεταλλεύονται (άποψη που δυστυχώς δεν συμμερίζομαι) άνοιξε θρεντ και ενημέρωσέ μας! Μην μένεις σε γενικολογίες του στυλ «άκουσα τόσα και έφριξα,μου είπανε το τάδε και τα πήρα στο κρανίο».

 

edit:Με πρόλαβε ο Χρίστος για 3 λεπτά.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου φαίνεται πως έχασα τη ροή του θέματος. Θέλω να πω κάποια θέματα σχετικά με τις τιμές, αλλά μου φαίνεται πως πιο πολύ θα φαίνομαι εγώ Offtopic, παρά η υπόλοιπη συζήτηση :confuse:

 

Anyways, θα κάνω αναλυτικό post αργότερα, επί του προκειμένου τώρα. Φίλιππε, συγγνώμη αλλά με αφήνει παγερά αδιάφορο το τι έχεις ακούσει και από ποιον έχεις πάρει πμ, κλπ κλπ. Δεν στο λέω με κακή διάθεση, όμως υπάρχει τεράστια διαφορά από τις ραδιο αρβύλες που κυκλοφορούν με το τι τελικά ισχύει. Αν έχεις στοιχεία / ονόματα πες τα, δεν θα έχεις καμία επίπληξη. Αλλά ακόμα και αν έχεις, αυτό θα αποδεικνύει πως έχεις δίκιο. Οι Mods του GreekComics είναι πολύ εντάξει στις υποχρεώσεις τους, ακόμα και αν μερικές φορές ξεφεύγουν.

 

Επί του οικονομικού θέματος τώρα. Δεν ξέρω τι παίζει με τα οικονομικά, όμως πιστεύω πως σε εκθέσεις που γίνονται στη λέσχη, ποσοστό από αυτά που πουλιούνται, πηγαίνουν στη λέσχη. Το ίδιο και με τα κόμικς που πουλιούνται μέσω των mods. Άλλο η λέσχη, άλλο η τσέπη των mods, όπως ίσως να έχεις μπλέξει στο μυαλό σου. Η λέσχη όπως κάθε ακίνητο, έχει νοίκι, νερό, τηλέφωνο κλπ, μεγάλο μέρος των οποίων καλύπτεται από τους "ιδρυτές". Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ παράλογο μέρος των πωλήσεων να πηγαίνει εκεί ή στον πανάκριβο server του forum, ένα από τα λίγα forum που τόσον καιρό στέκονται χωρίς διαφημίσεις (δηλαδή ανεβάζει το κόστος ακόμα παραπάνω). Τέσπα, όπως είπε και ο Zade πήγαινε μια βόλτα από τη λέσχη και θα λυθούν όλες οι απορίες και οι αμφιβολίες σχετικά με το τι έχεις ακούσει κλπ.

 

 

Αυτά, με φιλική διάθεση πάντα. Θα επανέλθω αργότερα για τις τιμές.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αναφέρθηκα σε μένα γιατί εγώ είμαι αυτός που κάνει από την ΔΟ τα μεγάλα παζάρια και αυτός που ανακατεύεται περισσότερο με τις τιμές (και γίνεται ο κακός της υπόθεσης).

 

Δεν εννοώ να συμφωνείτε ακριβώς με τις τιμές που προτείνω. Λίγο παραπάνω ή όσο γίνεται παρακάτω είναι αποδεκτά, οι μεγάλες διαφορές προς τα πάνω δεν είναι αποδεκτές. Όντως το παράδειγμα είναι ακραίο αλλά κατάλαβες καλά τι εννοούσα.

 

Επειδή ανέφερες πιο πάνω ότι έκανες την προσφορά σου με σκοπό το κέρδος, να σου τονίσω να προσέχεις γιατί δεν μας αρέσουν γενικώς οι έμποροι εδώ μέσα και ειδικά αυτοί που μοναδική τους παρουσία είναι στις προσφορές.

 

:cheers3:

 

εμπορος δεν ειμαι..!!!οι τιμες μου οπως μου ειπαν ολοι ηταν ηταν παρα πολυ καλες και εκανα και μεγαλες διευκολυνσης δεν εκμεταλευτηκα κανεναν..!!!!!!! φοιτητης ειμαι και στο κατω κατω γιατι να μην βγαλω και εγω κατι να περασω τον μηνα μου...???

εσυ ποιο πανω παρδεχτηκες οτι ειναι το κυριο εισοδημα σου..!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

και συμπληρώνει δίπλα ότι το είπε πειρακτικά... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εσυ ποιο πανω παρδεχτηκες οτι ειναι το κυριο εισοδημα σου..!!!!!

 

Έχει και συνέχεια η πρόταση, είναι μέσα στην παρένθεση.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

και συμπληρώνει δίπλα ότι το είπε πειρακτικά... :D

 

εχω την εντυπωση οτι αληθευει..!!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9497
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

να πω και γω κατι για το θεμα μιας και δε με πιανει υπνος...

σιγουρα καθενας μας μπορει να αγορασει και να πουλησει οτι θελει και οσο θελει, στεκομαι ομως στο οτι για να γινουμε εδω μελη δεχθηκαμε καποιους κανονες που καλως ή κακως πρεπει να τηρησουμε τωρα.

προσωπικα δε με ενοχλουν, ισως ειναι καλο να μπαινει ενα πλαφον μιας και πολλοι εχουμε αγνοια για καποια θεματα,

για παραδειγμα ενα πλαφον στη βενζινη δε θα μας γλυτωνε απο πολλα κακα...???

(οσον αφορα παντως τις τιμες του fillipou σε γενικες γραμμες πιστευω ηταν καλες και πηρα αρκετα τευχη-ισως 1-2 να ξεφυγαν λιγο αλλα ολοι δεχομαστε μια 2η αποψη)

:efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   465
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλα μιλαμε τι θεμα εχει ξεφυγει τελειως.>!!!! ειλικρινα εχω αρχισει και εγω και χανω την

μπαλα ποσταρουμε ολοι μαζι και δν βγαινει νοημα..! και δν ξερω που να προαπαντησω..!!!!

:confuse::confuse::confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15802
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εχω την εντυπωση οτι αληθευει..!!!! :cheers3:

 

Ναι, είναι προφανές ότι έχεις αυτή την εντύπωση. Αν ανταποκρινόταν όμως και στην πραγματικότητα δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα τόση ώρα.

Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ό,τι θέλεις ακόμα και αφού σου εξηγήσαμε πώς λειτουργούν τα πράγματα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.