Μετάβαση στο περιεχόμενο

Superman Doomsday [ Θάνατος του Σούπερμαν, (Ο) ] (2007)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

MV5BZjU4MzIyZWUtNWQ4Yy00YTU4LTk5NjUtNDBiNDkxZTVlZDgwXkEyXkFqcGdeQXVyNjExODE1MDc@._V1_SY1000_CR0,0,728,1000_AL_.jpg

 

 

Μόλις το διάβασα κάπου και το μεταφέρω κι εδώ!

Στο WonderCon στην Αμερική ανακοινώθηκε ότι είναι στα σκαριά μία animated ταινία για τον Superman που η υπόθεση της θα είναι αυτή του "The Death Of Superman". Η ταινία αναμένεται να κυκλοφορήσει στις 18 Σεπτεμβρίου του έτους μας, κατευθείαν σε DVD και θα διαρκεί 72 λεπτά. Τη φωνή του Superman θα κάνει ο Adam Baldwin, της Lois Lane η Anne Heche και του Lex Luthor ο James Marsters.


death_of_superman_small.jpg


Η ιστορία θα αλλάξει λίγο σχετικά με το comic για να είναι πιο up-to-date με το σήμερα. Επίσης διάφορα sub-plots που είχε το αρχικό storyline είπαν οτι θα παραληφθούν. A, στο WonderCon δείξανε και teaser με μερικές σκηνές από την ταινία.

 

======================================================================

Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από τον Θρηνωδό

 

Η ταινία κυκλοφόρησε απευθείας σε video/DVD στις 18 Σεπτεμβρίου 2007 στις Η.Π.Α. και στις 28 Δεκεμβρίου 2007 στην Ελλάδα με τίτλο "Ο θάνατος του Σούπερμαν".  Η κυρίως πλοκή εμπνέεται από την σειρά κόμικ "The Death of Superman"  που κυκλοφόρησε η DC σε τρία arcs την διετία 1992-1993 (wiki). Ο Σούπερμαν έρχεται αντιμέτωπος με τον πιο φονικό του αντίπαλο μέχρι τότε, τον Doomsday, και εμπλέκεται σε μια μάχη όπου δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει ζωντανός. 

 

imdb

 

 

[imdb=tt0934706]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28487
  • Reputation:   190234
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

με δεδομένο ότι έχω το 75 (πλην όμως χωρίς το σακουλάκι αφού το διάβασα και σίγουρα υπάρχουν άτομα που το κρατήσαν στο σακουλάκι για να το μοσχοπουλήσουν), τι βιάζονται? δε περιμέναν μερικά χρόνια ακόμα να γίνει πιο σπάνιο (όσο σπάνιο δηλαδή...) να το πουλήσω για περισσότερα φράγκα? :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παλι ειμαι απο αυτους που απορουνε πως μπορει να πεθανει ο Superman, αφου εχω διαβασει και το σχετικο κομικ...Ενταξει ο Doomsday εχει ολες τις θανατηφορες δυναμεις&ικανοτητες του Darkseid, αλλα και παλι...Μαλλον γι'αυτο και τον ανεστησαν αργοτερα...Αληθεια, η ανασταση του πως δικαιολογειται, γιατι αυτο δεν το΄χω διαβασει :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28487
  • Reputation:   190234
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτά τώρα γιατί τα λες? Επειδή είναι Σαρακοστή θες να πιάσω τους μακαρισμούς? :)

 

άστο καλύτερα. άστο. από τα πράγματα που έχω διαγράψει από τη μνήμη μου. δεν το ψάχνω στη wiki για να φρεσκάρω...

 

χοντρά χοντρά σκάσαν μετά 4 εκδοχές, μας είχαν για κανά χρόνο να παίρνουμε 4 διαφορετικές σειρές, και στο τέλος δεν ήταν κανείς τους. αυτός τώρα ήταν στο άντρο του στην ανταρκτική και κάπως επανήλθε (κάτι επαναφορτίσεις και κάτι regeneration) με μακρύ μαλλάκι για να είναι και πιο trendy... o Supes τρεντόσκυλο... ο άλλος τώρα (αυτό ευτυχώς δεν το πρόλαβα, τα είχα κόψει τα σκληρά...) ήταν αποτέλεσμα μιας φυλής που ήθελε να φτιάξει το απόλυτο όπλο/πολεμιστή και όλο τον σκότωνε και τον επανακλωνοποιούσε ή κάτι, μέχρι που το τελικό αποτέλεσμα καθάρισε όλο τον πλανήτη... Ίσως και όχι όλον, γιατί κάτι νομίζω να διάβασα πως ήταν από τον Κρύπτωνα και κάτι άλλες αηδίες...

 

άσε. είναι αυτό που λέω. ποιός γράφει και ποιός σκιτσάρει? μας κάνει? οκ. δε μας κάνει? άντε και στην ευχή του Θεού και της Παναγίας, υπάρχουν κι άλλα...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για δες στην wikipedia.

 

Στην Ελληνική έκδοση είναι το #13. Έχω σκανάρει το #1, κάποια στιγμή θα γίνει και το #13.

Ελπίζω πριν την ταινία. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Germanicus, αποτολμησα να διαβασω τα σχετικα στη wikipedia και συμφωνω περα για περα...Αν και εγω αναφερομουνα στο Reign :) Ειναι παντως ο,τι να'ναι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κάποιες περισσότερες πληροφορίες γύρω από την ταινία μπορείτε να βρείτε εδώ:

 

http://forum.newsarama.com/showthread.php?t=103696

 

By the way, θα είναι η πρώτη animated ταινία της DC που θα έχει rating PG-13 !!!

 

Προφανώς θα απευθύνεται σε μεγάλα παιδιά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η ταινία θα κάνει πρεμιέρα στο Comic-Con στην Αμερική, στις 26 Ιουλίου. Περισσότερες πληροφορίες + μια συνέντευξη σχετική θα βρείτε στο παρακάτω site:

 

http://www.comic-con.org/cci/cci07prog_doomsday.shtml

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον, για δειτε αυτο, περιμενω σχολιασμο (ειδικα απο τον germanicus):

Supergirl019.jpg

 

AGAIN???????????? :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για τους φανς του Superman:

 

Η ταινία άρχισε ήδη να κόβει βόλτες στο internet σε dvdrip μορφή. Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να απευθυνθείτε στο τορρεντάδικο της γειτονιάς σας! :)

 

Sneaker_superman_doomdays.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παίζει να ρίξω μια ματιά από τώρα, αν και σκοπεύω να πάρω το DVD έτσι κι αλλιώς όταν κυκλοφορήσει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είδα σήμερα.......

 

 

 

Εμ....... :thinking:

 

 

 

Κακό δεν το λες, αλλά δεν είναι και κανένα αριστούργημα.....

 

 

 

Εγώ θα το έλεγα καλούτσικο προς μέτριο, έχω κακομάθει με την Lionsgate και αυτό το σχέδιο που μου θυμίζει Cartoon Network δε με πολυενθουσίασε.

 

 

 

 

Μάχες είχε ωραίες, εντάξει......

 

Αυτό που ήταν το τρελό μείον ήταν το ότι στα πρώτα 20' γίνεται κατευθείαν "The Death Of Superman"!!! Μετά από ούτε 5' γίνεται η ψεύτικη ανάσταστη - κλώνος γαρ - και μετά από κανά 20' η αληθινή ανάσταση!!! Δηλαδή έλεος! Ούτε ο Χριστός δεν αναστήθηκε τόσο γρήγορα!!!!!!!!! Ε, μα!

 

 

 

Και φυσικά στο τέλος όλα είναι όπως όταν ξεκίνησε η ταινία:Lois, I love u, μέλι γάλα.....

 

 

 

υγ.Πάντως ωραία η μάυρη/ηλιακή στολή του Supi....... :)

 

 

 

 

:beer:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μ' άρεσε αρκετά. Καναδυό πραγματάκια θα τα έκανα διαφορετικά, αλλά anyway. Αυτό που αναφέρει ο DJO περί νεκρανάστασης ισχύει, αν και μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε, δεδομένου του πολύ περιορισμένου χρόνου της ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4355
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  63
  • Reputation:   567
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όχι ρε γμτ. Πώς μου ξέφυγε αυτό. Θα το δω και θα σας πω. Πάντως όσον αφορά το storyline, είναι από τα καλύτερα superman-stories, και όχι μόνο μέχρι τη στιγμή που πέφτει νεκρός. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και το Funeral For a Friend, που είχε και όλο το "μετά" κομμάτι, με τις διαμάχες για το πτώμα και ποιος θα το πρωτοπάρει, κλπ.

 

Συμφωνώ ότι στο return τα έκαναν ολίγον σαλάτα, αλλά το πρώτο στόρυ προσφέρεται άνετα ακόμα και για κινηματογραφική ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4355
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  63
  • Reputation:   567
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν, το είδα χτες βράδυ. Με ξενύχτησε μόνο και η ιδέα του να δω ένα recreation του κόμικ. :)

 

 

 

Οι εντυπώσεις μου είναι καλές. Αρκετά σκοτεινό, χωρίς πολλές φανφάρες, τουλάχιστον στο πρώτο μισό. Ο supes πολύ καλός, και με τη μαύρη στολή μετά, και η μάχη με τον Doomsday όσο καλή θα μπορούσε να είναι σε ένα τέτοιο καρτούν. Η σκηνή που τον σηκώνει στο διάστημα όλα τα λεφτά.

 

 

 

Δυστυχώς

η ανάσταση γίνεται πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνεις να "σοκαριστείς" αφού μετά από λίγο ξεπετάγεται πάλι

αλλά και πάλι μου άφησε καλές εντυπώσεις. Κάπως χοντροκομμένη ήταν η Λόις μόνο ρε γμτ. Ο Λούθορ πολύ καλός. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7118
  • Reputation:   26986
  • Achievement Points:  7453
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Παιδιά τι λέτε; Ήτανε ψιλοχάλια... Το είδα κι εγώ (δυστυχώς) και δεν είχε καμία σχέση με την σειρά κόμιξ που έδειχναν τον θάνατο του (και μετά)! Δεν θέλω να δώσω spoilers αλλά με χάλασαν πολλά πράγματα (εκτός του σχεδίου) από την ταινία αυτή. Ούτε για pop corn...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ποτέ δεν είπαν πως θα έχει κάποια σχέση με το "Death and Returned of Superman". Είπαν πως είναι εμπνευσμένο απ' το saga αυτό.

 

Πάντως, χάριν συζήτησης, μπορείς να επεκταθείς στο τι σε χάλασε τόσο πολύ στην ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7118
  • Reputation:   26986
  • Achievement Points:  7453
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ποτέ δεν είπαν πως θα έχει κάποια σχέση με το "Death and Returned of Superman". Είπαν πως είναι εμπνευσμένο απ' το saga αυτό.

 

Πάντως, χάριν συζήτησης, μπορείς να επεκταθείς στο τι σε χάλασε τόσο πολύ στην ταινία.

 

Φυσικό είναι να μην κάνουν τέτοια βαρύγδουπη δήλωση δεδομένου του ότι τόσα τεύχη δεν θα είχαν χρόνο να τα βγάλουν σε μια τόσο μικρή, σε διάρκεια, βιντεοταινία! Όσον αφορά την σύγκριση μπορείς να τσεκάρεις και τις υπόλοιπες animated ταινίες που έχουν βγει με τον ίδιο ήρωα και να μου πεις ποιά σου άρεσε περισσότερο! Μιλάω φυσικά για τις "Superman/Batman: The Movie" ('98) και την "Superman: The Last Son Of Krypton" ('96) που τουλάχιστον έχουν κυκλοφορήσει στη χώρα μας. Δε μου άρεσε κι εμένα η ΑΥΤΟΜΑΤΗ νεκρανάσταση του ήρωα. Δεν προλαβαν ΚΑΝ να τον κλάψουν η γυναίκα του και η μητέρα του και τσουπ! Νάτος και πάλι στο προσκήνιο! Δεν υπήρξαν ψεύτικοι αντικαταστάτες του που γύρισε πίσω με πρώτο του μέλημα να τους τιμωρήσει. Δεν πρόλαβε να γίνει καμιά κηδεία, να τον γράψει καμιά εφημερίδα, να δείξει τον κόσμο ΟΛΟ πως θα ήταν χωρίς αυτόν. Να δείξει την αυξημένη εγκληματικότητα κτλ.

 

Κι όλα αυτά βέβαια έπρεπε να γίνουνε γρήγορα όχι τόσο γιατί η ταινία ήταν μικρή σε διάρκεια (θα μπορούσαν να κόψουν διάφορα άλλα!) αλλά γιατί ο Doomsday ήταν ακόμη ζωντανότατος και συνέχιζε να διαλύει τα πάντα κι έπρεπε να τον σταματήσει κάποιος γρήγορα! Μην ξεχνάμε ότι στον κανονικό θάνατό του πεθαίνουν ταυτόχρονα με ένα ύστατο χτύπημα ο ένας στον άλλο! Είδες εσύ δράμα καθόλου στην ταινία; Ένιωσες έστω για ένα λεπτό ότι ο Σούπερμαν είχε εγκαταλείψει τα εγκόσμια; Γιατί σάμπως ΠΡΟΛΑΒΕΣ να βιώσεις αυτό το συναίσθημα;

 

Και τέλος πάντως ρε φίλε (δεν το λέω επιθετικά! Να θεωρηθεί ρητορική η ερώτηση!) τι θα πει "είναι εμπνευσμένο"; Γιατί έχω βαρεθεί να την ακούω αυτή την αναμασημένη καραμέλα του Hollywood τα τελευταία χρόνια προκειμένου να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Δε μπορείς να κάνεις κάτι καλό κύριε; Να μην το γυρίζεις! Δε μπορεί να κάνεις οποιαδήποτε είδους "μεταφορά" και να μην υπολογίζεις ένα σωρό παράγοντες! Μόνο έχουμε πέντε δεκάρες στην τσέπη, βρίσκουμε κι έναν τυχάρπαστο σκηνοθέτη και λέμε ότι γυρίσαμε ταινία. ENOUGH!! Όταν γυρίζεις ταινία υποτίθεται ότι είσαι επαγγελματίας και σαν τέτοιος θα κρίνεσαι για το έργο σου! Τα λάθη τα παίρνεις όλα στην πλάτη σου! Το κατά πόσο είναι ευθύνη σου να με ΠΕΙΣΕΙΣ με το όλο αποτέλεσμα είναι δικό σου θέμα και πρέπει να το προσπαθήσεις αν θες κάποια μέρα να γίνεις γνωστός για το καλό σου έργο και να σε ζητωκραυγάζουνε κι όχι γνωστός για το κακό σου έργο κι απλά να σε κραυγάζουνε. Τέλος πάντων την ταινία την βλέπεις αλλά παρόλο που είναι ΤΑΙΝΙΑ (έστω βιντεοταινία) θα έβγαινε καλύτερο αποτέλεσμα πιστεύω αν ήταν σειρά. Κι ας έκοβες κι ένα κάρο απ'τα κόμιξ. Τουλάχιστον θα είχανε τον χρόνο να το αποδώσουν πιο σωστά και χωρίς ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ελλείψεις. Συγγνώμη αν κούρασα... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4355
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  63
  • Reputation:   567
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δόκιμη η κριτική σου. Θα διαφωνήσω στο κομμάτι του ότι όταν κάνεις μια ταινία οφείλεις να κάνεις κάτι συγκεκριμένο, για να είσαι πιστός σε ένα βιβλίο ή κόμικ ή σενάριο ή οτιδήποτε.

 

Ο Κινηματογράφος είναι κι'αυτός μια μορφή τέχνης και διασκέδασης. Ο δημιουργός μιας ταινίας έχει στόχο να κάνει μια καλή ταινία. Αν αυτό θα το πετύχει μένοντας πιστός σε ένα ήδη υφιστάμενο χαρακτήρα/βιβλίο/κόμικ ή αν θα του αλλάξει τα φώτα, δε μπορεί να προ-καθορίζει το αποτέλεσμα της ταινίας.

 

Με άλλα λόγια, προσωπικά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πω αποτυχημένη μια ταινία επειδή δεν ήταν πιστή σε ένα βιβλίο ή ένα κόμικ. Αποτυχημένη θα την πω αν δε μου άρεσε. :)

 

Συμφωνώ ότι το συγκεκριμένο storyline ήθελε πολύ χρόνο για να δώσει αυτά που δίνει το κόμικ, και μια σειρά θα ήταν ότι πρέπει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7118
  • Reputation:   26986
  • Achievement Points:  7453
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μα εγώ ανέφερα ότι συν της άλλης δε μου άρεσε η ταινία! Κι ένας λόγος απ'τους πολλούς είναι ότι μου άρεσε το story line της κόμικ σειράς πάρα πολύ! Πιστή δεν περιμένω να είναι ποτέ! Ούτε από βιβλίο, ούτε από κόμικ! Κι ας θεωρείται ο κινηματογράφος συνέχεια της λογοτεχνίας σαν τέχνη για πολλούς. Καταρχάς το Hollywood έχει να βγάλει πραγματικά ΚΑΛΕΣ ταινίες απ΄την δεκαετία του '50 και του '60. Βγάζει καλές αλλά είναι πόσες τον χρόνο; Μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού (και πάρα πολλές λέω...). Δε μπορώ να περιμένω μια animated ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΑ (γιατί περί αυτού πρόκειται! Δεν ειναι ΚΑΝ κινηματογραφική!) να έχει τις προσδοκίες που θα περίμενα. Αλλά δε μπορώ και να μην την κρίνω από τη στιγμή που μου παρουσιάζεται!

 

Δεν είμαι της νοοτροπίας των βαθμολογιών και δεν έχω βάλει ποτέ μου πουθενά. Και δηλώνω πως δεν είμαι αντικειμενικός όσον αφορά τα αγαπημένα μου λογοτεχνικά (και όχι μόνο) είδη (sci-fi, fantasy, horror). Δύσκολα τα "θάβω". Αλλά μιας και η συγκεκριμένη σειρά κόμικ, επαναλαμβάνω, μου άρεσε ιδιαίτερα την έκρινα περισσότερο ως μεταφορά. Όσο για τον Λεξ Λούθορ που προαναφέρεις; Μα ΠΑΝΤΟΥ είναι απολαυστικός! Γιατί όχι κι εδώ; Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς μου ίσως να ήταν λίγο σκληροί λόγω και του μέρους και τρόπου που είδα την ταινία. Την είδα σε DivX με ψιλοχάλια ποιότητα σε ένα φορητό DVD-player στο στρατόπεδο, ώντας θαλαμοφύλακας... Αν την έβλεπα σπίτι μου ή κάπου αλλού ίσως να είχα άλλη άποψη.

 

Όσον αφορά τις παντώς τύπου "μεταφορές" στην μεγάλη (ή μικρή) οθόνη; Μακάρι να αναλάμβαναν άνθρωποι να σκηνοθετήσουν ταίνιες (για μεταφορά μιλάω) που να ήταν παιδικό τους όνειρο, όπως ο Peter Jackson! Δεν είναι έτσι όμως τα πράγματα σ'αυτή την βιομηχανία γι'αυτό και υπάρχουν "γκρινιάρηδες" σαν κι εμένα... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Όσον αφορά την σύγκριση μπορείς να τσεκάρεις και τις υπόλοιπες animated ταινίες που έχουν βγει με τον ίδιο ήρωα και να μου πεις ποιά σου άρεσε περισσότερο! Μιλάω φυσικά για τις "Superman/Batman: The Movie" ('98) και την "Superman: The Last Son Of Krypton" ('96) που τουλάχιστον έχουν κυκλοφορήσει στη χώρα μας.

 

Άδικη σύγκριση. Και οι δύο ταινίες που προαναφέρεις είναι γυρισμένες με πολύ λίγα limitations και αποτελούν μέρος του "Superman: The Animated Series". Σαν standalone είναι μετριότατες.

 

(θα μπορούσαν να κόψουν διάφορα άλλα!)

 

Σαν;

 

Είδες εσύ δράμα καθόλου στην ταινία; Ένιωσες έστω για ένα λεπτό ότι ο Σούπερμαν είχε εγκαταλείψει τα εγκόσμια; Γιατί σάμπως ΠΡΟΛΑΒΕΣ να βιώσεις αυτό το συναίσθημα;

 

Τι να σου πω, εγώ πάντως το ένιωσα. Κράτησε πολύ λίγο και δεν το χώνεψα, αλλά το ένιωσα. Άσε που για μένα η σκηνή που ο Superman σκοτώνει τον Doomsday ήταν πιο δραματική από την original του comic.

 

τι θα πει "είναι εμπνευσμένο";

 

Θα πει πως παίρνεις το premise μιας ιστορίας (σσ. Ο θάνατος του Superman από κάποιον Doomsday) και γράψεις τη δική σου. Ποτέ δεν είπε ο Timm πως σκόπευε να κάνει μεταφορά του "Death and Return of Superman". Και ο Kevin Smith το ίδιο είχε κάνει στο "Superman Lives".

 

Όσο για τον Λεξ Λούθορ που προαναφέρεις; Μα ΠΑΝΤΟΥ είναι απολαυστικός! Γιατί όχι κι εδώ;

 

Ήταν πάντως πολύ καλύτερος από τον φρίκουλα Lex Luthor II που κυκλοφορούσε τότε στα κόμικς και φυστίκωνε τη Matrix. Όλη η αντίδραση του Lex εδώ (όπως και η αντίδραση του άλλου Animated Lex στο "Hereafter" του "Justice League") ήταν πολύ πιο in-character από τον "Gotcha!" μονόλογο του Lex πάνω από τον τάφο του Superman στο κόμικ.

 

Όσον αφορά τις παντώς τύπου "μεταφορές" στην μεγάλη (ή μικρή) οθόνη; Μακάρι να αναλάμβαναν άνθρωποι να σκηνοθετήσουν ταίνιες (για μεταφορά μιλάω) που να ήταν παιδικό τους όνειρο, όπως ο Peter Jackson! Δεν είναι έτσι όμως τα πράγματα σ'αυτή την βιομηχανία γι'αυτό και υπάρχουν "γκρινιάρηδες" σαν κι εμένα...

 

Ε, τώρα, μην είσαι άδικος. Και ο Timm και όλη η ομάδα του αποτελείται από τεράστιους comic book geeks.

Επεξεργασία από NeoRanger
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απλά ένα νέο που δεν ήξερα που άλλο να το βάλω:

 

TV Guide is reporting that Keri Russell has been cast as Wonder Woman... no, not in Justice League or a stand-alone WW movie, but as the voice in Warner Home Video's straight-to-DVD animated Wonder Woman movie coming to stores in late '08/early '09.

 

The direct-to-DVD titles kicked-off with Superman: Doomsday last September and will continue with Justice League: New Frontier (Feb. 26) and Batman: Gotham Knight.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερωτικά, έχει κυκλοφορήσει και σε dvd (εδώ και κάτι μήνες, αλλά μιας και δεν έχει αναφερθεί...) για όσους ενδιαφέρονται, με τίτλο "Ο Θάνατος Του Σούπερμαν" από την Audio Visual. Έχει και υπότιτλους στα ελληνικά και επιλογή για την ελληνική μετάφραση.

 

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7118
  • Reputation:   26986
  • Achievement Points:  7453
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μα γι'αυτή την έκδοση δε μιλούσαμε τόσον καιρό; :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.