Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΖΑΜΠΕΛ [ Δελτίο Τύπου Anubis Books ]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116993
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Anubis_logo.jpg

 

 

Δελτίο Τύπου

 

 

 

Ύζαμπελ

 

Συγγραφέας: Guy Gavriel Kay

Σχήμα: 14x23 εκ.

Σελίδες: 416

Κωδικός: ΕΒ-00-614

ISBN: 978-960-306-671-2

Τιμή: €24,90

 

_______.jpg

 

 

Από το οπισθόφυλλο:

    Ο δεκαπεντάχρονος Νεντ Μάρινερ συνοδεύει το διάσημο φωτογράφο πατέρα του στην Προβηγκία για τις ανάγκες φωτογράφησης ενός λευκώματος. Άθελά του ο Νεντ γίνεται μάρτυρας μιας πανάρχαιης ιστορίας, που εκτυλίσσεται στη σύγχρονη εποχή των iPod, των κινητών και των πολυτελών τζιπ που διανύουν δρόμους στοιχειωμένους από φυλές Κελτών και λεγεώνες Ρωμαίων...
     
    Την παραμονή της κελτικής γιορτής Μπελτέιν, της ιερής νύχτας των πνευμάτων, όταν στους λόφους καίνε πυρές και τα σύνορα ανάμεσα στους κόσμους των ζωντανών και των νεκρών πέφτουν, ο Νεντ μπλέκεται στα δίχτυα μιας διαμάχης που χάνεται στα βάθη του παρελθόντος. Είναι μια αναμέτρηση με πρωταγωνιστές μυθικές μορφές, θύτες και θύματα μιας τραγικής ιστορίας που αρνείται να παραμείνει θαμμένη στους αιώνες.

 

 

"Η ιστορία και η φαντασία σπάνια συνδυάζονται με τόση τέχνη και χάρη όσο στα βιβλία του Guy Gavriel Kay."

- The Washington Post Book World

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

άτσα! έβγαλε πέρυσι βιβλίο ο Guy Gavriel Kay... ούτε που το είχα πάρει πρέφα. Αυτό λοιπόν είναι η μετάφραση του Ysabel. Όπως λέει στη wiki, μια σύγχρονη ιστορία στην Προβηγκία επικεντρωμένη σε έναν έφηβο και τις συναντήσεις του με χαρακτήρες από το μακρινό παρελθόν.

 

Προς στιγμή μου μοιάζει να φεύγει από το γνώριμο fantasy περιβάλλον του, αλλά εντέλει και η πρώτη του τριλογία (Fionavar Tapestry) κάπως έτσι ήταν... κάπως...

 

2 λογάκια για τον Guy Gavriel Kay... Είχα διαβάσει κάποτε ένα εκπληκτικό fantasy μυθιστόρημα ονόματι Tigana. Θεωρούσα ότι ο συγγραφέας του δεν θα μπορούσε να βγάλει κάτι καλύτερο. Και πάει και μου πετάει μετά ένα άλλο το "A Song for Arbonne" και μένω -άκας, αφού ήταν καλύτερο από το ότι καλύτερο γινόταν. Και εν συνεχεία πάει και μου πετάει το "The Lions of Al-Rassan" που ήταν ακόμα καλύτερο από αυτό που ήταν καλύτερο από το ότι καλύτερο γινόταν. Δυστυχώς τα επόμενα 2 του (η διλογία "The Sarantine Mosaic" και το "The Last Light of the Sun") ήταν υποδεέστερα και από τα 3 (όπως και η "πρωτόλεια" τριλογία του).

 

Για αυτό εδώ φυσικά δεν γνωρίζω τι λέει. Πάντως εκείνα τα 3 (Tigana, Arbonne, Lions) τα προτείνω με κλειστά τα μάτια σε όποιον γουστάρει fantasy χωρίς βάρβαρους Κόναν και με πάρα πολύ ελαφρές πινελιές μαγείας/ξωτικών. Πιο σωστά θα έπρεπε να πω ότι είναι παραλλαγές αληθινών ιστοριών/μύθων/καταστάσεων (πχ το Lions είναι μεταφορά της Ισπανίας του Reconquista, το Sarantine Mosaic μεταφορά του Βυζαντίου της εποχής του Ιουστινιανού κ.ο.κ.) με μια ελαφριά, ελάχιστα παρεμβατική στην πλοκή, εισροή μαγείας ή άλλων φανταστικών στοιχείων. Και φυσικά προτείνω να τα διαβάσετε και με τη σειρά που είχαν εκδοθεί, αφού το ένα είναι κυριολεκτικά καλύτερο από το άλλο (αλλιώς θα πέφτετε σε υποδεέστερες ιστορίες).

 

Εξ'όσων γνωρίζω, σχεδόν όλα έχουν μεταφραστεί από την Anubis αφού ο Guy Gavriel Kay είναι μια από τις μεγάλες αγάπες του Μανούσου (ιδιοκτήτη της Compupress)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια η eroviana εκθειάζει τον Guy Gavriel Kay, μια εσύ... οκ πείστηκα! Θα διαβάσω κι εγώ...

 

(και για να μη γκρινιάζεις μικρή eroviana!)

 

:kabuki:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω κι εγώ σίγουρα.

Ελπίζω μόνο να φτάσει μέχρι εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

είναι εκπληκτικός... εκπληκτικός. και ως άνθρωπος. (πως θα μπορούσε να μην είναι κάποιος ξένος που γουστάρει τον Καβάφη ;) )

 

Σημειωτέον ότι ο γιός του Tolkien τον είχε επιλέξει (όταν ακόμα ήταν φοιτητής) για να τον βοηθήσει στην επιμέλεια/επεξεργασία του Silmarillion του J.R.R.Tolkien (αυτό το γράφω καθαρά για να τσιμπήσουν όσοι τσιμπήσαν με τις κινηματογραφικές μεταφορές του Άρχοντα)

 

Και φυσικά επιμένω ότι ξεκινάς με Tigana, προχωράς με Arbonne και καταλήγεις με μια μπουκάλα πόρτο και τα Λιοντάρια του Αλ Ρασάν (και από κει και πέρα διάβασε και τα υπόλοιπα :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εμένα είναι απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς... Στο σημείο που θα διαφωνήσω με τον Germ είναι το ότι θεωρώ το "Προς το Σαράντιον" (μόνο αυτό και όχι το β' μερος "Ο Κύριος των Αυτοκρατόρων") το καλύτερο βιβλίο του ever.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν αποκλείεται να έχει δίκιο ο Αντρέας. Δεν το αποκλείω να μην απήλαυσα το Sarantium καθαρά επειδή έχω μια αρκετά καλή γνώση της Βυζαντινής ιστορίας και ορισμένα πράγματα που ήτανε πολύ πρόδηλα (όχι και το φινάλε βέβαια :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σίγουρα η γνώση στερεί απόλαυση γιατι σε βάζει στο τριπάκι της αναζήτησης της ιστορικής αλήθειας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7135
  • Reputation:   27087
  • Achievement Points:  7470
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι απλά εδώ έχεις να κάνεις με βιβλία απ΄τον χώρο του fantasy οπότε κακώς ψάχνεις για ιστορικές ανακρίβειες... Δεν έχω διαβάσει Guy Gabriel Kuy αλλά έχουν διαβάσει αρκετοί φίλοι και φίλες και μ'έχουν πριζώσει κι εμένα. Θα τα είχα αγοράσει αλλά όπως πολλά άλλα βιβλία που έχω αγοράσει και δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω ξέρω πως θα μείνουν στο ράφι καιρό... Θα έρθει η ώρα! Ευχαριστώ και για την παρουσίαση του καινούργιου όπως και τις πληροφορίες! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.