Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το επίτομο του Κόκκορα. Ξεκίνησε δυναμικά με αστεία που ήταν μόνο σεξουαλικού περιεχομένου και στην συνέχεια το γύρισε προς κάπως πιο γνωστά λημέρια του Αρκά. Το περίεργο είναι πως strips με αστεία που αφορούσαν γλωσσικά παιχνίδια δεν υπήρχαν πολλά. :thinking: Και επίσης βλέπουμε και πόσο άλλαξε το σχέδιο του Αρκά. :idea: Σε κάποια σημεία ήταν βαρετό, ούτε που χαμογέλασα, σε άλλα σημεία όμως δεν κρατιόμουν. Ειδικά με το σκουλήκι! :giati: Το θυμόμουν καλύτερο. :thinking: 7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διαβασα επιτελους το death of superman!Δεν μπορω να πω, ενδιαφερον ειχε αλλα αυτη η μαχη πολυ κρατησε ρε παιδι μου!

 

Διαβασα ακομη και το Batman and son!Μου αρεσε αρκετα εως παρα πολύ!Η δουλεια που εχει κανει ο Grant Morrison για τη σχεση Bruce και Damian ειναι καταπληκτικη!Και φυσικα ειχε και πολυ ωραιο σκίτσο από τον Andy Kubert! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Coming Home από το MGNC

 

ΠΟΛΥ καλό! Δεν το'χα διαβάσει είναι η αλήθεια, αλλά και πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης και το πακέτο! Το μόνο που με χάλασε είναι πως η αρίθμηση είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν και για να ολοκληρωθεί η ράχη θα χρειαστούν 1-2 χρόνια... Χάθηκε να είναι το 1 και όχι το 21; :down: Τέλος πάντων, στο τέλος θα γίνει υπέροχη. Προτείνεται η σειρά. Χώρια τα έξτρας που έχει ο τόμος, με bios, sketches κλπ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Διάβασα τα δυο πρώτα τεύχη του νέου Prophet. Αδυνατώ να καταλάβω την αξία του. Γέλασα σε μια στιγμή, (θα καταλάβετε) μου άρεσε η αισθητική του εξωγήινου τοπίου, ωραία τα τέρατα, αλλά θέμα δεν υπήρχε αρκετό για 2 τεύχη. Ακόμη δεν κατάλαβα ποια είναι η αποστολή του ήρωα. Το σκίτσο έχει μια πιο ευρωπαϊκή προσέγγιση, και πρωτοτυπεί ανάμεσα στις δουλειές του Liefield και των αμερικάνων γενικώς. Μην το αγοράσετε.

 

Ο Prophet ήταν δημιούργημα του Rob στα χρόνια της MARVEL, αλλά δεν τον παρουσίασε εκεί. Τον κράτησε για την IMAGE. Υποτίθεται ότι θα ήταν και αυτός φερμένος από το μέλλον, όπως ο CABLE, αλλά με αποστολή να τον σκοτώσει στην εποχή μας. Τη γλυτωσε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24785
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  81
  • Reputation:   588
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

To Locke & Key V1 για 3η φορά.. και συνεχίζω και με τα υπόλοιπα ξανά.. αυτή η σειρά θα μου μείνει αξέχαστη απλά! One of the Best!

 

O Joe Hill απλά γράφει ένα έπος σε drama/horror ~ Όπως και δήποτε αν δεν το έχετε διαβάσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

To Locke & Key V1 για 3η φορά.. και συνεχίζω και με τα υπόλοιπα ξανά.. αυτή η σειρά θα μου μείνει αξέχαστη απλά! One of the Best!

 

O Joe Hill απλά γράφει ένα έπος σε drama/horror ~ Όπως και δήποτε αν δεν το έχετε διαβάσει!

 

Υπόψη, θα βγει και στα ελληνικά. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Γιούσουρι. Και μονάχα ένα εμότικον μπορεί να περιγράψει επαρκώς πως ένιωσα:

 

:giati:

 

Την τελευταία ιστορία και την ομώνυμη μιλάμε τις αγάπησα! In Β&Π we trust!!!!! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το 1ο TPB του Artifacts. :giati: Το πρώτο μου από Top Cow (η μόνη μου επαφή είναι τα νέα σε διάφορα sites και η παλιά σειρά Witchblade) και τα κατάλαβα σχεδόν όλα. Υπήρχαν κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν πολυκατάλαβα, ωστόσο ήταν ασήμαντα πράγματα, οπότε κλάιν μάιν. :P Πάντως, η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα, σε τραβάει στον κόσμο της, οι χαρακτήρες φαίνονται πολύπλοκοι, με παρελθόν το οποίο μετράει, αλλά δεν είναι απαραίτητο για την εξέλιξη της ιστορίας ή τουλάχιστον για την κατανόηση της.

 

Ένας μυστήριος τύπος στρατολογεί ένα cyborg δολοφόνο για να απαγάγει το μωρό της Sara Pezzini aka Witchblade και Jackie Estacado aka Darkness, δύο εκ των ξενιστών των 13 artifacts. Ταυτόοχρονα, θέλει να φέρει όλα τα τεχνουργήματα μαζί για να επαναδημιουργήσει τον κόσμο. Ωραία ιστορία, ο κάθε χαρακτήρας έχει διαφορετικά κίνητρα και αυτό γίνεται ξεκάθαρο από την αρχή. Οι διάλογοι ήταν :awesome:. Ο Marz τελικά γράφει πολύ καλά. :best:

 

Η αλήθεια είναι πως δεν διάβαζα Top Cow γιατί πίστευα ότι οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι παρόμοιοι, έχουν παρόμοιες δυνάμεις κτλ. Αυτό είναι ίσως αλήθεια, αλλά το όλο concept επισκιάζει τα υπόλοιπα. :giati:

 

Το σχέδιο μου θύμισε έντονα τον Leinil Francis Yu. Αλλά σε πιο "edgy" και sketchy. Εξαιρετική η σκηνοθεσία με κάποια πολύ καλά τοποθετημένα καρέ, ενώ συμφωνώ με τον Marz στο commentary πως ο κάθε χαρακτήρας εισάγεται ομαλά στην ιστορία και στην σελίδα, δίνοντας πληροφορίες για τον ίδιο τον χαρακτήρα με μερικές μόνο ατάκες.

 

Τα έχει όλα. Ιστορία που σε τραβάει και δημιουργεί σασπένς, δράση, αληθινούς διαλόγους, ο ρυθμός λίγο πάσχει, δεν γνωρίζω αρκετά τους χαρακτήρες, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Το σχέδιο είναι... :thinking:. Ενώ κάποιος μπορεί να το χαρακτηρίσει πολύ καλό, υπάρχουν και αυτοί που έχουν συνηθίσει σε πιο καθαρό και σταθερό σχέδιο. Ίσως φταίε και η φύση της ιστορίας που εμφανίζονται τόσοι δαίμονες.... :thinking:

 

Α, και μια παρατήρηση. Μου φαίνεται ή η Top Cow έχει βάλει στο μάτι τις Marvel/DC; Όποιος έχει διαβάσει την εισαγωγή του Silvestri ή το commentary, φαίνεται να υποβαθμίζουν τα superhero.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το πρώτο TPB του Carey στον Constantine. Κεραυνός εν αιθρία! :wow:

 

Ξεκινάω με τα θετικά. Το σχέδιο. Σιγά σιγά, ο Dillon ανεβαίνει στην υπόληψη μου όλο και περισσότερο. Με το Hellblazer, τον εκτίμησα ακόμη περισσότερο. Δεν έχει ρεαλιστικό στυλ, δεν αρέσκεται στις πολύπλοκες γραμμές και στις περίεργες τοποθετήσεις της κάμερας. Και δεν έχει ούτε καρτουνίστικο και στυλιζαρισμένο στυλ. Μάλλον κάτι ενδιάμεσο. Λοιπόν, το χαρακτηριστικό του αυτό που μ'αρέσει σε αυτόν είναι η απλή, καθαρή γραμμή. Η κοινότυπη, αλλά ποτέ βαρετή κάμερα του. Και τα splash pages. Μπορεί να σχεδιάσει splash pages που κολλάνε τον αναγνώστη, χωρίς να είναι πολλά τα τεκταινόμενα στην σελίδα. Και οι υπόλοιποι pencillers είναι πολύ καλοί. Πιο σκοτεινό το δεύτερο (και κεντρικό) arc, ο Conastantine αναλαμβάνει δράση και ψάχνει την ανηψιά του.

 

Η ιστορία ενδιαφέρουσα, κλασσική ιστορία που ο πρωταγωνιστής πριν ολοκληρώσει τον τελικό του σκοπό, μπλέκει σε άλλες περιπέτειες. Η ιστορία μου φάνηκε όμως κάπως μπερδεμένη. Για τα δικά μου δεδομένα, με βομβάρδιζε με πολλά στοιχεία. Το απόλαυσα και αυτό δεν πρόκειται να μου χαλάσει την διάθεση. :)

 

Το μεγάλο θετικό του τόμου ήταν οι διάλογοι και το χιούμορ. Το μαύρο χιούμορ στα καλύτερα. Μπορεί να γέλασα σπάνια, ήμουν όμως με ένα γέλιο συνεχώς και αυτό έχει σημασία. Και έδενε απίστευτα με την ατμόσφαιρα. :cool:

 

Δυνατή αρχή, δεν ξέρω αν θα κυνηγήσω την σειρά, αν πέσει όμως στα χέρια μου, δεν θα πω και όχι. :best:

 

Περιμένω από τους συνήθεις υπόπτους για τις προτάσεις τους στον χαρακτήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν, θα σου πω αυτό που λέω σε όσους θέλουν να διαβάσουν hellblazer: αγοράζειςή μάλλον κατεβάζεις γιατί είναι εξαντλημένο) to Dangerous Habbits και αν σου αρέσει συνεχίζεις! Σε αυτήν την περίπτωση, θα σου πρότηνα για αρχή το run του Carey, πιστεύω οτι είναι πιο κοντά στο γούστο σου, και για τα υπόλοιπα βλέπεις στην συνέχεια!

Εγώ χτες το βράδυ διάβασα το πρώτο τεύχος απο Μπλέικ και Μόρτιμερ(κίτρινη σφραγίδα)! Πρώτη φορά διαβάζω και μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά! Το σχέδιο εξαιρετικό και τα σενάρια αρκετά καλά(χάνουν λίγο μόνο και μόνο επειδή σε κάποια σημεία φαίνεται η ηλικία τους!) Πάντως θα το τοποθετήσω λίγο πιο κάτω απο τα Τεν Τεν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το πρώτο TPB του 100 Bullets.

 

Ότι και να πω θα είναι λίγο. Όταν το είχα διαβάσει ψηφιακά, δεν το εκτίμησα τόσο όσο θα έπρεπε. Στο χαρτί είναι τελείως διαφορετικό. Να πω πως από αυτούς τους δημιουργούς δεν έχω διαβάσει πολλά. Το τελευταίο τους που διάβασα ήταν το Flashpoint Batman: Knight of Vengeance και συμφωνώ με τον Βασίλη πως ήταν εξαιρετικό. Eisner; Δύσκολο, όχι ακατόρθωτο.

 

Λίγο πολύ οι περισσότεροι ξέρουν περί τίνος πρόκειται. Ο πράκτορας Graves παραχωρεί σε κάποιον άνθρωπο αδιάσειστες αποδείξεις ότι το τάδε πρόσωπο κατέστρεψε την ζωή του και ένα όπλο και με 100 σφαίρες για να τον/την σκοτώσει. Αποτέλεσμα; Μικρά arcs 2-3 τευχών, των οποίων το βάρος πέφτει στους χαρακτήρες και στις noir καταστάσεις. Άψογο characterization, τέλειος ρυθμός, δεν βαριέσαι ποτέ. Και υπάρχουν οι διάφορες ανατροπές που κάνουν πιο ενδιαφέρουσα την συνέχεια, όπως είναι το φινάλε της ιστορίας του Lee. Ανατρεπτικό, σου δίνει hint για το μέλλον της σειράς.

 

Ταυτόχρονα, το σκίτσο του Risso πολύ απλά τα σπάει. :) Να είναι η καταπληκτική εφαρμογή της γλώσσας του σώματος; Να είναι το τέλειο στήσιμο μιας σκηνής; Οι κινηματογραφικές και απόλυτα ρεαλιστικές λήψεις; Το μινιμαλιστικό στυλ του καλλιτέχνη με την συνήθη έλλειψη background; Ότι και να είναι, καθιστούν το δίδυμο εξαιρετικό.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Διάβασα το sweet tooth και το the nobody του Jeff Lemire.Το πρώτο είναι ακόμη ongoing,δεν έχει τελειώσει και έτσι διάβασα όσο έχει βγει.Ωραία η ιδέα του σεναρίου,σε μετα-αποκαλυπτικό σκηνικό ,όπου θερίζει μια αρρώστια και οι μόνοι που μένουν υγιείς και ζωντανοί είναι υβρίδια ζώου-ανθρώπου,όπως ο πρωταγωνιστής. Κάποιες φορές τα σχέδια μου άρεσαν πολύ και δούλευαν όπως πρέπει,αλλά έχασα λίγο το ενδιαφέρον μου προς το τέλος..Θα δείξει παρακάτω.Το The Nobody έχει να κάνει με έναν νέο κάτοικο μιας επαρχιακής πόλης ,ο οποίος είναι τυλιγμένος ολόκληρος με επιδέσμους,την ιστορία του,και την αντιμετώπιση των άλλων.Το βρήκα καλό απλά.Καιρό είχα να διαβάσω κόμιξ.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

> Sweet Tooth

 

Μέχρι εκεί που το έχω αφήσει (#17, τρίτο arc) σπέρνει. Πολύ ανατριχίλα και κλάμα. :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Essex County > Nobody > Sweet Tooth

 

:D

 

ps. και περιμένουμε τα Lost Dogs και The Underwater Welder.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Essex County > Nobody > Sweet Tooth

 

:D

 

ps. και περιμένουμε τα Lost Dogs και The Underwater Welder.

 

Στην θέση του Nobody (που δεν έχω διαβάσει) βάλε το Animal Man. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όταν τα διαβάσω ίσως αλλάξει... Αν και νομίζω πως στις "δικές του" δουλειές είναι καλύτερος.

 

Και για να μην είμαστε και off-topic χθες ξαναδιάβασα τα Sam & Twitch του Bendis. Φτάνει όσο τον ξεζουμίσατε στην Marvel, κάντε του την χάρη και απολύστε τον... Ότι ήταν να δώσει το έδωσε. Κρίμα είναι να χαραμίζει το ταλέντο του... Άντε μπας και αρχίσει να γράφει και πάλι καλά comics. :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα εχω τα Sam and Twitch αλλα δεν τα εχω διαβασει ποτε(να ταν τα μονα....)Αξιζουνε δηλ?Να τα βαλω ψηλα στην reading pile???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μου άρεσαν πολύ. Μου αρέσει ο τρόπος που έχει ο Bendis να αναλαμβάνει δευτεροκλασάτους χαρακτήρες και να τους κάνει ενδιαφέροντες.

 

Η υπόθεση δεν είναι κάτι το τρομερό, όλα βέβαια έχουν μια ιστορία. Είναι ο τρόπος που σου την παρουσιάζει ο Bendis. Και φυσικά οι άψογοι διάλογοι! Το σχέδιο του Medina ποτέ δεν με ενθουσίασε και νομίζω πως δεν πρόκειται πια να με κερδίσει, αλλά λειτουργεί μια χαρά στην συγκεκριμένη σειρά. Όταν όμως αναλαμβάνει ο Maleev, βάζει τα πράγματα στην θέση τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το 'Η καπότα δολοφόνος' του Ralf König. Παρωδία κάθε badass-πολύ σκληρού για να πεθάνει- αστυνομικού θρίλερ.Πολύς χαβαλές και οι ατάκες τα έσπασαν! Τα σχέδια όπως τα περίμενα και όπως τα ήθελα, με κάποια στριπάκια που δείχνουν την πόλη να ξεχωρίζουν ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επιστροφή στα ιντερετικά εδάφη!

Τσίμπησα πριν φύγω για το χωριό τον τρίτο τόμο του Δικαστή(τι ποιού δικαστή???) με τις ιστορίες της καταραμένης γης και τον τσάκισα στας εξοχάς υπο βροχή! Γ@μ@ει! Σε κάποια σημεία δείχνει την ηλικία του, σε γενικές γραμμές όμως μιλάμε για έπος! τώρα θα τσιμπήσω και τους άλλους δύο τόμους που δεν έχω πάρει ως τώρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

διαβασα προσφατα τα...voodoo 1-6 (dc new 52) μου αρεσε πολυ . ωραια πλοκη, διχως τιποτα το ιδιαιτερο. καλα σχεδιασμενοι χαρακτηρες

catwoman 1-6 (dc new 52) εξισου καλο...

batwoman 1-5 (dc new 52) μμμ...αν και πολλα ακουστηκαν μου φανηκε ετσι κι ετσι...

 

και για τα τρια, σκοπευω να γραψω ενα οσο γινεται αναλυτικο κειμενο στο θεμα DC small talk...(αναμενετε το...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Watchmen. Καλά θα με πεις "δεν το έχεις διαβάσει;" Ναι, το έχω διαβάσει, αλλά πρώτη φορά που το διαβάζω στο χαρτί. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω για την ιστορία, ότι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε.

 

Απλώς να πω πως θεωρείται δικαίως μαζί με το Maus και το Dark Knight Returns τα κόμικς που άλλαξαν και ωρίμασαν το μέσο. Μέσα σε 12 τεύχη, ο Moore καταφέρνει να θίξει έστω και έμμεσα πολλά θέματα, να αναπτύξει 6 χαρακτήρες, να πει την ιστορία που θέλει και να δώσει και το origin των χαρακτήρων αυτών. Ακόμη, το αγαπημένο μου σημείο ήταν, είναι και θα είναι το τέλος.

 

 

 

 

Δεν μπορείς να πεις ουσιαστικά αν νίκησε το καλό ή το κακό. Η γραμμή που χωρίζει το καλό από το κακό στην περίπτωση του Ozymandias είναι υπερβολικά λεπτή. Ναι, σκότωσε ανθρώπους, εκατομμύρια ανθρώπους. Άρα είναι κακός. Αλλά με αυτή του την ενέργεια, σταμάτησε τον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο και "ένωσε" δύο υπερδυνάμεις που ήταν στα πρόθυρα του πολέμου. Μήπως αυτό το κάνει καλό; Και είχε ο Rorschach δίκιο με το σχόλιο του για το ένα παραπάνω πτώμα; Μήπως αξίζει το ένα παραπάνω πτώμα για μια τέτοια θυσία; :thinking: Και μήπως ο Nite Owl και η Silk Spectre δεν είναι και τόσο.... ήρωες (το φετίχ με τις στολές το έχουν σίγουρα :P) μιας και αποφάσισαν να υποχωρήσουν τόσο εύκολα; (ειδικά ο πρώτος)

 

 

 

 

Κάτι τελευταίο. Πρώτη φορά που διάβασα τα extras που έχει γράψει ο Moore στα 11 από τα 12 τεύχη. Ο κόσμος του Watchmen μου φαίνεται ακόμη πιο ολοκληρωμένος από πριν και είμαι ακόμη πιο πεπεισμένος ότι το σωστό θα ήταν να μην υπάρχει το Before Watchmen. Όχι μόνο για ηθικούς λόγους αλλά και για λόγους που να προσέφεραν στην συνολική ιστορία. Οι λεπτομέρειες είναι εκεί, δεν χρειάζεται να τις δούμε και εικονογραφημένες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν θα τα διαβάσω. :);)

 

(Watchmen > Dark Knight Returns & Maus) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν εγώ τις τελευταίες μέρες (βασικά την προηγούμενη εβδομάδα :P) διάβασα τα 3 vol. του Supreme Power από τον Straczynski και το 1ο του Daredevil, The devil inside and and out του Brubaker. Βασικά θα είχα διαβάσει και το 2ο αν είχα θυμηθεί να το πάρω μαζί μου στο χωριό. :wall:

Λεπτομέρειες δεν γράφω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λοιπόν εγώ τις τελευταίες μέρες (βασικά την προηγούμενη εβδομάδα :P) διάβασα τα 3 vol. του Supreme Power από τον Straczynski και το 1ο του Daredevil, The devil inside and and out του Brubaker. Βασικά θα είχα διαβάσει και το 2ο αν είχα θυμηθεί να το πάρω μαζί μου στο χωριό. :wall:

Λεπτομέρειες δεν γράφω. :P

 

Ο λαός απαιτεί τις λεπτομέρειες να δει! :blabla::spidey_yeah_that: Γράψε βρε τεμπέλη! :p4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το devil inside and out vol 1 & vol 2 εμενα μου ειχαν αρεσει παρα πολυ...

ειναι φοβερα...και ειδικα η ζωη μεσα στη φυλακη και ο τροπος που την αναπαριστουν μιας και πολλοι κρατουμενοι θελουν τον ματ νεκρο ειναι ότι πρεπει για τετοιο κομικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το Miss Marvel από τους Έξτρα Σουπερήρωες.

 

Well...το περίμενα να μη διαβάζεται. Αλλά έλα που κόλλησα! Το μόνο μείον που βρήκα είναι η άθλια μετάφραση (close but no cigar = κοντά αλλά όχι πούρο :shootme: ) αλλά κατά τ'άλλα

 

 

πολεμάει με Grotesk, Deathbird, MODOK, AIM, Hecate & Elementals!!!!!!

 

 

:giati: Οκ. Μου είχε αρέσει το v2 αλλά αυτό είναι φουλ στη δράση!!!!!!! Θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα!!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το μόνο μείον που βρήκα είναι η άθλια μετάφραση (close but no cigar = κοντά αλλά όχι πούρο :shootme: )

 

:lol: Σοβαρά!??!?? Τρέλα με κορδέλα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Που να χες μεγαλωσει με Καμπανας Dark Chris,οσοι πρωτοδιαβασαμε το θρυλικο πλεον "κομματακι κεικ" μας εμεινε παιδικο τραυμα.Οχι οτι και ο "Δονητης" της Μαμουθ ηταν καλυτερος αλλα λεμε τωρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Που να χες μεγαλωσει με Καμπανας Dark Chris,οσοι πρωτοδιαβασαμε το θρυλικο πλεον "κομματακι κεικ" μας εμεινε παιδικο τραυμα.Οχι οτι και ο "Δονητης" της Μαμουθ ηταν καλυτερος αλλα λεμε τωρα...

 

Προτιμώ τον Καρδιακό! :idea:

 

EDIT: Διάβασα το 1ο arc του Morning Glories. Περισσότερα μόλις διαβάσω και τα υπόλοιπα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.