Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πεπακετωμένος [ Μια αληθινή ιστορία... ]


Nix

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σε παγκόσμια αποκλειστικότητα...μόλις τελείωσε...

 

 

ΠΕΠΑΚΕΤΩΜΕΝΟΣ!

 

Η ιστορία της ζωής μου όσον αφορά τα κόμικς.

 

Ιδιαίτερα ενδοσκοπικό και προσωπικό, αυτό το πεντασέλιδο έκτρωμα είναι το πρώτο μου ολοκληρωμένο κόμικς (ο θεός να το κάνει...πέντε σελίδες όλες κι όλες...). Ασπρόμαυρο, με σκίτσο επιεικώς αισχρό, σενάριο που δε νομίζω να έχει κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κανέναν πέρα απο εμένα, αλλά εγώ παρόλα αυτά καμαρώνω σαν γύφτικο σκεπάρνι, γιατί έκανα ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΟΜΙΚΣ! Εντός της εβδομάδος θα σας το δημοσιεύσω και μου λέτε γνώμες :)

 

 

(Μπάι δε γουέι, εαν αυτό δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ τότε feel free να το μετακινήσετε όπου θεωρέιτε ότι ταιριάζει περισσότερο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ben εννοείται ότι αδημονούμε για το δημιούργημά σου ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όντως περιμένουμε με ανυπομονησία, ειδικά μετά από τα ωραία σενάρια που μοιράστηκες μαζί μας

Επεξεργασία από eurostratos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ένα έχω να πω: δώσε πράγμα στο λαό.

Αλήθεια πότε με το καλό ? Θα το φέρει ο Αη Βασίλης?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τι προτιμάτε; Ασπρόμαυρη ή έγχρωμη έκδοση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αν δεν είναι πολύ κουραστική στο μάτι η ασπρόμαυρη δώσε τότε αυτή αλλιώς την εγχρωμη ;)

Δεν ξέρω αν μπορείς αλλά γιατί δεν ανεβάζεις και τις δύο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αν δεν είναι πολύ κουραστική στο μάτι η ασπρόμαυρη δώσε τότε αυτή αλλιώς την εγχρωμη ;)

Δεν ξέρω αν μπορείς αλλά γιατί δεν ανεβάζεις και τις δύο

 

 

Βασικά ήθελα να δω αν θα κάτσω να κάνω έγχρωμη ή όχι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Να την λοιπόν, η φρεσκοσκαναρισμένη, "μελανωμένη" έκδοση...ο χρωματισμός και το καθαρό lettering αποδεικνύονται πολύ πιο χρονοβόρες διαδικασίες απο ότι είχα φανταστεί, για αυτό θα αργήσει κάπως η τελική έκδοση...

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η γλώσσα είναι ολίγον τι ενήλικη...

 

 

EDIT: Όσο πιο πολύ το βλέπω τόσο πιο χάλια μου φαίνεται...

post-465-1168615842_thumb.jpg

post-465-1168615896_thumb.jpg

post-465-1168615975_thumb.jpg

post-465-1168616029_thumb.jpg

post-465-1168616146_thumb.jpg

Επεξεργασία από Ben Urich
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ενώ μ' αρέσει αυτό που πας να περάσεις, με ενοχλεί αφάνταστα η χωρίς λόγο τόσο χυδαία γλώσσα. Θα προτιμούσα να με προκαλούσες με το σχέδιό σου (το οποίο είναι αρκετά καλό) ή με αυτό που θα ήθελες να μου πεις παρά με τη σκληρή γλώσσα του πεζοδρομίου. Πιστεύω πως στέρησε ένα μεγάλο κομμάτι από το ΜΠΡΑΒΟ που ήθελα να σου πω.

 

Μη το παρεξηγήσεις. ’ποψή μου είναι! Δεν είναι απαραίτητο να τη δεχτείς! :beer: Κερνάω πάντως!

 

Περιμένω τη νέα σου δουλειά ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν υπάρχει παρεξήγηση, φίλε, απλώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Απλως θεωρώ ότι δεν είμαι σεμνότυφος...Απο τη στιγμή που μιλάω έτσι με αυτούς που νιώθω άνετα και ξέρουν ότι δεν λέω τίποτα για να προσβάλλω (και θυμήσου ότι αυτό το κόμικ έγινε, καταρχάς, για εμένα), δεν βρήκα κάποιο λόγο να μη μιλήσω όπως μιλάω κανονικά. Αν το βρίσκεις προσβλητικό, fair enough. Δεν θεωρώ πάντως ότι η γλώσσα αυτή είναι "του δρόμου" όπως τη χαρακτηρίζεις, απλώς φυσιολογική.

Επεξεργασία από Ben Urich
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όμορφη ιδέα και έξυπνη. Το σκίτσο δεν έχει πάντα σημασία να είναι ΤΟ τέλειο, γνωρίζουμε άλλωστε μεγάλους δημιουργούς που τα σχέδια τους σε πολλούς προκαλούν ίσως και απέχθεια. Το περιεχόμενο μετράει και τα συναισθήματα που προκαλείς στον άλλο. Στην γλώσσα σου, επειδή έγινε αναφορά, εφόσον δεν προσβάλλεις με απευθείας αναφορά κάποιον δεν νομίζω ότι είναι και πολύ βαριά, ειδικά για την εποχή μας. Ίσως αυτό το πελώριο "στα @ρχ**ια μου" να έλειπε ή να ήταν λιγότερο κραυγαλέο και νομίζω ότι μάλλον θα απέφευγες τα αρνητικά σχόλια περί γλώσσας. Συνέχισε, αφού δείχνεις να έχεις εκτός από ενδιαφέρον για αυτό που κάνεις και έμπευση, μην σταματήσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Προσωπικά τη γλώσσα δεν με πείραξε τόσο πολύ (με μια εξαίρεση σε αυτό που είπε και ο yoshi). Το σχέδιο χωρίς να είναι και το πιο εντυποσιακό δεν σε αφήνει ανικανοποίητο. Το σενάριο απλό αλλά με νόημα. Συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθεια και θέλουμε και συνέχεια ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο, γιατί με αυτά που διάβασα περίμενα να δω τίποτα "βωμολοχίες" άλλου επιπέδου...! :D Mου άρεσε πάρα πολύ το σχέδιο. Το σενάριο δεν έλεγε και πολλά αλλά ήταν μόνο ένα δείγμα απ' ότι κατάλαβα. Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι ολοκληρωμένο νομίζω πως θα είναι πολύ αξιόλογο. Να παρατηρήσω επίσης ότι είδα πως αμφιταλαντεύεσαι λίγο για το αν θα ασχοληθείς σοβαρά με τα κομιξ ή όχι. Από αυτό που είδα, εγώ πιστεύω ότι μπορείς να καταφέρεις πολλά. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα και απλά παραθέτω κάποιες απόψεις. Κι εγώ θα χαρώ να δω και συνέχεια στη δουλειά σου...

 

Keep up the good work... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

..... Απλως θεωρώ ότι δεν είμαι σεμνότυφος...

 

Να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ θεωρώ τον εαυτό μου σεμνότυφο. Ίσα-ίσα που μάλλον το αντίθετο είμαι. Απλά σαν εντύπωση που μένει από το κόμικ το είπα. Δεν ήθελα να θυμάμαι τόσο τις λέξεις, όσο τα νοήματα και τα σκίτσα. Δεν επιμένω πάντως. Έχεις δίκιο. Είναι κάτι το οποίο είναι πρωτίστως για σένα και κυρίως εκφράζει εσένα. Βέβαια αυτό είναι το κακό του να εκτίθεσαι σε κόσμο! Έχεις τον κάθε NetGhost να σου λέει τη γνώμη του! ;):lol:

 

Στα σοβαρά τώρα, περιμένω όντως ανυπόμονα να δω τη νέα σου δουλειά.

Επεξεργασία από NetGhost
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν πειράζει φίλε, καλή καρδιά. Μια παράκληση, μόνο. Θα προτιμούσα constructive criticism, και όχι απλώς σχόλια του στυλ "μου άρεσε" ή "δεν μου άρεσε". Τι ακριβώς δεν σου άρεσε; Τι σε ενόχλησε; Πως θα το βελτίωνες, προσωπικά; Πως θα υπάρξει βελτίωση χωρίς κριτική;

 

 

Και ελπίζω να συνειδητοποιείς ότι αυτό δεν είναι το σύνηθες στυλ σκίτσου μου, εξού και η χαμηλή ποιότητα. Άλλωστε, μιλάμε για κάτι που έγινε σε λιγότερο απο δυο μέρες, σε κόλλες Α4, χωρίς χάρακα, χωρίς τίποτα. Ελπίζω το επόμενο να μην σε απογοητεύσει, τουλάχιστον απο αυτήν την άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1135
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλοοοο!Λίγο μόνο τα βελάκια να μην έβαζες ρε παιδάκι μου και θα ήταν ώραιότατο!Αα ναι και μην περιορίζεσαι στο χώρο!Απλώσου "you ve got all the space you need" keep up the good work!

 

Το στόρυ και τα λόγια μην τα αλλάξεις οι υβρεις ήτανε για τους αρχαίους εδώ έχουμε ελευθερία του λόγου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλοοοο!Λίγο μόνο τα βελάκια να μην έβαζες ρε παιδάκι μου και θα ήταν ώραιότατο!Αα ναι και μην περιορίζεσαι στο χώρο!Απλώσου "you ve got all the space you need" keep up the good work!

 

Το στόρυ και τα λόγια μην τα αλλάξεις οι υβρεις ήτανε για τους αρχαίους εδώ έχουμε ελευθερία του λόγου!

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε μου...

 

 

Όσο για τα βελάκια....βασικά μπήκαν επειδή τα πρώτα 3-4 άτομα που το είδαν είχαν πρόβλημα να καταλάβουν τη σειρά των καρέ...Το επόμενο βγαίνει πολυ πιο απλωμένο και οργανωμένο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μπήκα με αρκετή προκατάληψη και με αρκετό τουπέ και για άλλους λόγους. Για τον χ/ψ λόγο ιντριγκαρίστηκα και έκανα κλικ στα thumbnail. guess what? παραδόξως μου άρεσε :) (αν ήθελα μικροαστική ευγένεια, δεν θα πόσταρα).

 

(α) Για τη χυδαιότητα στη γλώσσα. Ξαφνιάζομαι που έγινε σχόλιο. Περίμενα χυδαιότητα για τη χυδαιότητα ή για shock-value effect και στη πραγματικότητα βρήκα απλή κοινή καθημερινή γλώσσα.

(β) αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι ας το πούμε προσχέδιο, ένα lay-out των καρέ λίγο λιγότερο επεξεργασμένο από την τελική εκδοχή, λίγο περισσότερο από το αρχικό προσχέδιο, οπότε θα πάω πάσο σε ορισμένα θέματα. Όπως νομίζω έχεις αντιληφθεί και ο ίδιος, λίγο πιο καθαρά τα γράμματα, ειδικά τα μικρά. Στο σημείο που στέλνεις τον φάκελο ειδικά, αν φαινόταν ο παραλήπτης (έστω κάτι του στυλ "μεγάλος εκδοτικός οίκος"), θα ήταν πιο νορμάλ η μεταφορά στο επόμενο καρέ.

(γ) δε με ενθουσιάζει το lay-out των χμμμ άντε βρες όρο. αυτά τα τετραγωνάκια με κείμενο που χρησιμεύουν για έκφραση ιδεών κλπ πάνω/κάτω/έξω από τα καρέ. Κυρίως όταν τα σπας σε 2. Βασικά δεν μπορώ να οραματιστώ ποιό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. χμ. ξαναβλέπωντας το, αυτό ισχύει αποκλειστικά για τα "δεν ξέρω πια τι να πιστέψω", "μπορούσα να τα πάω καλύτερα, αλλά μέχρι να το συνειδητοποιήσω" και "ωσπου ήρθε εκεινη η αποφράδα ημέρα, κόσμος-εγώ". Προφανώς νομίζω ότι τα στριμώχνεις, γιατί σε όλα τα προηγούμενα γουστάριζα (όπως λέω και στο (δ))

(δ) μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ που δεν ακολούθησες ένα rigid lay-out παρά το έσπασες σε διαφορετικά στυλ. Η τελευταία μου έκατσε λίγο περίεργα, άλλαξες το ρυθμό για εφέ προφανώς.... Και δεν ξέρω καν αν το άλλαζες μήπως χειροτέρευε...

(ε) τα βελάκια δε μου κακοφάνηκαν, αντιθέτως μάλιστα. και δεν είναι κάτι που απαγορεύεται... τα έχω ξαναπετύχει σε κόμικ.

 

anyhow. nice going amigo! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μπήκα με αρκετή προκατάληψη και με αρκετό τουπέ και για άλλους λόγους. Για τον χ/ψ λόγο ιντριγκαρίστηκα και έκανα κλικ στα thumbnail. guess what? παραδόξως μου άρεσε :) (αν ήθελα μικροαστική ευγένεια, δεν θα πόσταρα).

 

(α) Για τη χυδαιότητα στη γλώσσα. Ξαφνιάζομαι που έγινε σχόλιο. Περίμενα χυδαιότητα για τη χυδαιότητα ή για shock-value effect και στη πραγματικότητα βρήκα απλή κοινή καθημερινή γλώσσα.

(β) αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι ας το πούμε προσχέδιο, ένα lay-out των καρέ λίγο λιγότερο επεξεργασμένο από την τελική εκδοχή, λίγο περισσότερο από το αρχικό προσχέδιο, οπότε θα πάω πάσο σε ορισμένα θέματα. Όπως νομίζω έχεις αντιληφθεί και ο ίδιος, λίγο πιο καθαρά τα γράμματα, ειδικά τα μικρά. Στο σημείο που στέλνεις τον φάκελο ειδικά, αν φαινόταν ο παραλήπτης (έστω κάτι του στυλ "μεγάλος εκδοτικός οίκος"), θα ήταν πιο νορμάλ η μεταφορά στο επόμενο καρέ.

(γ) δε με ενθουσιάζει το lay-out των χμμμ άντε βρες όρο. αυτά τα τετραγωνάκια με κείμενο που χρησιμεύουν για έκφραση ιδεών κλπ πάνω/κάτω/έξω από τα καρέ. Κυρίως όταν τα σπας σε 2. Βασικά δεν μπορώ να οραματιστώ ποιό θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. χμ. ξαναβλέπωντας το, αυτό ισχύει αποκλειστικά για τα "δεν ξέρω πια τι να πιστέψω", "μπορούσα να τα πάω καλύτερα, αλλά μέχρι να το συνειδητοποιήσω" και "ωσπου ήρθε εκεινη η αποφράδα ημέρα, κόσμος-εγώ". Προφανώς νομίζω ότι τα στριμώχνεις, γιατί σε όλα τα προηγούμενα γουστάριζα (όπως λέω και στο (δ))

(δ) μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ που δεν ακολούθησες ένα rigid lay-out παρά το έσπασες σε διαφορετικά στυλ. Η τελευταία μου έκατσε λίγο περίεργα, άλλαξες το ρυθμό για εφέ προφανώς.... Και δεν ξέρω καν αν το άλλαζες μήπως χειροτέρευε...

(ε) τα βελάκια δε μου κακοφάνηκαν, αντιθέτως μάλιστα. και δεν είναι κάτι που απαγορεύεται... τα έχω ξαναπετύχει σε κόμικ.

 

anyhow. nice going amigo! :beer:

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, mate :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1519
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

XAXAXA! Ωραίος...... το strip σου είναι αρκετά καλο από πολλές πλευρές.

Βασικά ο τρόπος που σχεδίασες και παρουσιάζεις τον εαυτό σου μου θυμίζεις ένα φιλαράκι που ήμασταν μαζί στρατό.....

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω μια και είναι προσχέδιο και όχι η τελειωμένη έκδοση (αν θα ύπαρξη μια) eίναi πολύ καλο.

Περιμένω την συνεχεια ... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1411
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλή προσπάθεια, αν αυτό είναι προχειροδουλειά τότε ανυπομονώ για κάτι πιο προσεγμένο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  7
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μου αρεσε ο αυτοσαρκασμος και η αυτοκριτικη στο κειμενο. Τα βρηκα και τα δυο πετυχημενα.

Επισης οτι δεν ακολουθεις καποιο στανταρ pattern. Δειχνεις στοιχεια πληρους ελευθεριας (αν και μεταξυ μας, καπου θα ηθελα ακομη περισσοτερη). Κανει πολυ καλη αντιθεση με το κειμενο και την ιστορια.

Βελακια (καθε ειδους!) και περιθωρια που χανονται στο απειρο... πολυ καλο.

Επισης , το οτι κοβεις το κειμενο σε διαφορετικα 'αντε βρες ορο' οπως λεει και ο germanicus, μου αρεσε διοτι περνας καλυτερα το κειμενο στον αναγνωστη (κατι σαν ανω τελειες)....

Φυσικα ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη (ηδη διαφωνησα σε καποια σημεια με τους προγραψαντες).

Αν το αγαπας, συνεχισε ετσι! Μην περιμενεις να εχεις 100% αποδοχη ή απορριψη. Κανενα απο τα δυο δεν θα ερθει ποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ, και επι τη ευκαιρία, ήρθε η ώρα για δυο ανακοινώσεις:

 

Πρώτον, σε μια εβδομάδα κάνω την πρώτη μου παρουσίαση κόμικς (κάτι που κανόνισε, σέρνοντας με αν και έκλαιγα, ο καθηγητής-guest που αναφέρεται και στον Πεπακετωμένο, όπου θα δείξω δείγματα απο το επόμενο και θα παρουσιάσω αυτό (χρωματισμένο...θα το δείτε κι εσείς σύντομα :) ). Ευχηθείτε μου καλή τύχη!

 

Και δεύτερον, ο χαρακτήρας που σκάει μύτη στο δεύτερο είναι...ο Βίκτωρας, απο το Μανιφέστο, με το ευγενικό οκ του Ηλία Κυριαζή. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ευχάριστα νέα φίλε μου. Χαίρομαι που υπάρχει τέτοια συμπάθεια και υποστήριξη μεταξύ των δημιουργών σε όποιο στάδιο αναγνωρισιμότητας και εάν βρίσκονται αυτοί. Άντε και καλή τύχη. Περιμένουμε τα νέα σου, πρώτη επίσημη ανακοίνωση εδώ.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ben Urich είναι πολύ καλό!!! :best: :best: :best:

 

Εμένα μου άρεσε αρκετά!!! :cool: :cool:

 

Εύγε!!! :clap: :clap: :clap:

 

Να συνεχίσεις να δημιουργείς πολλά κόμικς έστω και για τον εαυτό σου, αν νιώθεις καλύτερα έτσι!!! :clap2:

 

Καλή επιτυχία και για την παρουσίαση!! :brainbow: :brainbow: :brainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1468
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αρχικά το σχέδιο μου φανηκε πολύ πρόχειρο για να δημοσιευτεί. Πιο πολύ σαν προσχέδιο, παρά για τελικό. Όμως ταιριάζει με την ιστορία και προσθέτει αντί να αφαιρεί.

Έχω την αίσθηση ότι είσαι της σχολής του Lost In Translation όπου ξεπερνιέται η ανάγκη η ιστορία να μιλάει για ήρωες και για υπερβάσεις, αλλά δίνει αξία ακόμα και στη βαρεμάρα ή στην έλλειψη επιτυχίας και ταλέντου. Όπου τελικά αποθεώνεται η ίδια η ζωή με ένα ιδιαιτερο τρόπο και μας θυμίζει ότι αξίζει να ζεις ακόμα και αν δεν είσαι κούκλος ολυμπιονίκης.

Παρόλα αυτά η κάθαρση του ήρωα στο τέλος δεν με κάλυψε. Σαν να έλειπε κάτι. Ενώ αυτό που λέει έχει δύναμη, σα να μη μεταφερεται αυτή η δύναμη στον αναγνώστη.

Όσο για τη γλώσσα, τη βρίσκω του κατηχητικού. Ένας οποιοσδήποτε οδηγός λεωφορείου είναι απείρως χειρότερος.

 

Συνέχισε να προσπαθείς και να μη δίνεις σημασία στα σχόλια. Συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου. Μόνο εσύ ξέρεις τον δρόμο σου και μόνο εσύ χτίζεις το προσωπικό σου στυλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αρχικά το σχέδιο μου φανηκε πολύ πρόχειρο για να δημοσιευτεί. Πιο πολύ σαν προσχέδιο, παρά για τελικό. Όμως ταιριάζει με την ιστορία και προσθέτει αντί να αφαιρεί.

Έχω την αίσθηση ότι είσαι της σχολής του Lost In Translation όπου ξεπερνιέται η ανάγκη η ιστορία να μιλάει για ήρωες και για υπερβάσεις, αλλά δίνει αξία ακόμα και στη βαρεμάρα ή στην έλλειψη επιτυχίας και ταλέντου. Όπου τελικά αποθεώνεται η ίδια η ζωή με ένα ιδιαιτερο τρόπο και μας θυμίζει ότι αξίζει να ζεις ακόμα και αν δεν είσαι κούκλος ολυμπιονίκης.

Παρόλα αυτά η κάθαρση του ήρωα στο τέλος δεν με κάλυψε. Σαν να έλειπε κάτι. Ενώ αυτό που λέει έχει δύναμη, σα να μη μεταφερεται αυτή η δύναμη στον αναγνώστη.

Όσο για τη γλώσσα, τη βρίσκω του κατηχητικού. Ένας οποιοσδήποτε οδηγός λεωφορείου είναι απείρως χειρότερος.

 

Συνέχισε να προσπαθείς και να μη δίνεις σημασία στα σχόλια. Συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου. Μόνο εσύ ξέρεις τον δρόμο σου και μόνο εσύ χτίζεις το προσωπικό σου στυλ.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα δίνω περισσότερη έμφαση στην ιστορία παρά στο σχέδιο, όπως θα δείτε και στο επόμενο (το οποίο προχωράει αρκετά αργά, αλλά σταθερά και -πιστεύω- καλά). Δεν μπορώ να θυμηθώ εάν έχω βάλει εδώ πάνω την έγχρωμη έκδοση...

 

 

http://www.deviantart.com/deviation/52277615/

 

http://www.deviantart.com/deviation/52278065/

 

http://www.deviantart.com/deviation/52278437/

 

http://www.deviantart.com/deviation/52278862/

 

http://www.deviantart.com/deviation/52279305/

 

Αρκετά πρόχειρα χρωματισμένη, είναι η αλήθεια, αλλά βιαζόμουν να προλάβω deadline...

 

Το επόμενο, (το οποίο, όπως είπα και αλλού, ονομάζεται Best Of, ακολουθεί πάλι ένα αυτοβιογραφικό χαρακτήρα...προσπαθώ να μην το κάνω τέρμα σοβαρό η τέρμα χιουμοριστικό...έχει λίγο απο όλα) έχει πολύ πιο προσεγμένο σχέδιο (αυτή τη φορά χρησιμοποιώ χάρακα, και μελανώνω τις σελίδες πριν τις σκανάρω, και ο χρωματισμός της κάθε μιας παίρνει ώρες...και ήδη έχει φτάσει τις 10 σελίδες και προχωράει ακάθεκτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εχοντας διαβασει και την ασπρομαυρη εκδοση,μπορω να πω οτι τωρα μοιαζει σαν αλλο κομικ.Σαφως το κανει πιο μουρατο και ταιριαζει περισοτερο με το στυλ της αφηγησης . Χαιρομαι ομως που ειχες βαλει και την ασπρομαυρη εκδοση ομως.Να το ξανακανεις.

 

:beer:

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Deadline διαβάζω άρα αυτό σημαίνει ότι θα το δούμε να κυκλοφορεί κάπου?

Πάντως τελικά είδες τι σου είναι το χρώμα....άλλο πράμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.