Μετάβαση στο περιεχόμενο

Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΑΜΠΑΔΟΪΣΤΟΡΙΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νικόλας Στεφαδούρος
Hμερ. έκδοσης:
23-09-2020
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
18.0 x 17.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Νικόλας Στεφαδούρος
Επιμέλεια:
Τίνα Χελιώτη
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5362-97-3 (01), 978-618-5531-86-7 (02)
Ονομαστική τιμή:
6,90€

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

BABADOISTORIES_0001.jpg  BABADOISTORIES_0001z.jpg

 

Σήμερα έπιασα στα χέρια μου το καινούργιο αλμπουμάκι της Μικρός Ήρως με τον Stef σε φάση "Μπαμπά" :) 

Μικρού μεγέθους άλμπουμ (18 Χ 17), περιέχει 55 στριπάκια του Stef + 6 στριπάκια guest καλλιτεχνών πάνω στο ίδιο θέμα. Αναγραφόμενη τιμή 6,90 €.

Όλα τα στριπάκια ανέβαιναν στο site all4mama.gr.

Κύριο θέμα : Νέος μπαμπάς με κόρη... 

 

Μου άρεσε :) Μ'αρέσει το σχέδιο του Νικόλα, μ' αρέσει και το χιούμορ του. Όσοι έχετε γίνει μπαμπάδες, σκέφτεστε να γίνετε ή θα θέλατε να γίνετε, να το πάρετε, θα το απολαύσετε :) 

 

:valt: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2091
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μόλις βρήκα την ευκαιρία έπιασα και γω να το διαβάσω. Ευκολόπιοτο με όμορφα σκίτσα και αρκετό χιούμορ.

Μπορεί να μην έχω στο νου μου να κάνω παιδιά (τουλάχιστον στο σύντομο μέλλον :lol:) αλλά το ευχαριστήθηκα καθώς μου ξύπνησε αναμνήσεις από τα πολύ νεαρά μου χρόνια με τον δικό μου πατέρα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω μια κόρη 3.5 χρόνων. Φυσικά το απόλαυσα. Ελπίζω ο δημιουργός του να είναι τόσο καλός μπαμπάς όσο ο ήρωας του. Βασικά πιστεύω ότι έτσι είναι γιατί αλλιώς δεν θα είχε τόσο πρωτογενές υλικό. Επειδή ξέρω ότι είναι μέλος του forum μας και θα το διαβάσει αυτο να του (σου) δώσω συγχαρητήρια για τρία πράγματα. Πρώτον γιατί πιστεύω οτι είσαι πολύ καλός μπαμπάς. Δεύτερον γιατί με έκανες και γέλασα και σε πολλά σημεία η γυναίκα μου έλεγε "κοίτα και εσύ τα ίδια κάνεις". Τρίτον για τα δύο σοβαρά καρέ που έχεις μέσα. Και τα δύο τόσο συγκινητικα και τόσο αληθινά. :respect:Και ο Quino στη Μαφάλντα αυτά έκανε. Σε τόσα καρέ ανέμελα πέταγε και ένα που σε έκανε να σκεφτείς με όλο σου το είναι. 

Φυσικά είναι μια καταπληκτική αγορά και προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους είτε έχουν είτε δεν έχουν παιδιά. Άλλωστε δεν χρειάζεται να έχεις παιδιά για να είσαι μπαμπάς, ούτε είναι δεδομένο οτι είσαι μπαμπάς όταν έχεις παιδιά.

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι αγόρασα το συγκεκριμένο κόμικ, χωρίς να έχω την περιέργεια για το τι θα διαβάσω κι αυτό έγινε για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι τα περισσότερα στριπάκια τα είχα απολαύσει στο Socomic κι ο δεύτερος είναι ότι ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει δουλειά του @ Stef...  :) 

 

Σε αυτό το άλμπουμ, λοιπόν, ο αναγνώστης θα διαβάσει πολλά ευτράπελα που φαντάζομαι ότι δεν τα γέννησε όλα το μυαλό του αγαπητού μας κομίστα, αλλά η...κόρη του, η οποία και θα πρέπει να πάρει τα εύσημα και σίγουρα ποσοστά επί των κερδών! :P Στην συντριπτική τους πλειοψηφία (για να μην πω το 100%) τα όμορφα καρέ βγάζουν στον αναγνώστη από ένα πλατύ χαμόγελο, μέχρι και γέλιο. Δεν λείπουν, όμως, και τα καρέ που μου έφεραν μία γλυκιά συγκίνηση κι ας μην έχω αξιωθεί ακόμα να απολαύσω το θαύμα της πατρότητας. Φαντάζομαι οι μπαμπάδες θα συμφωνήσουν ότι τα περισσότερα από αυτά είναι μέρος και της δικής τους καθημερινότητας. Εκτίμησα επίσης το γεγονός ότι υπάρχουν και κάποια στριπ που περνούν και μία φιλοσοφία απέναντι στην στάση ζωής που έχει ο εργένης, σε σχέση με τον οικογενειάρχη. Κι αυτή η φιλοσοφία δεν είναι δοσμένη με εξυπνακίστικο ύφος, αλλά με έναν συμβουλευτικό-φιλικό-εμπειρικό τόνο. Κι απ' ότι βλέπω, ο Νικόλας, σαν γνήσιος λάτρης των υπερηρωικών κόμικς, φροντίζει να μπολιάζει με κάθε ευκαιρία αυτή του την αγάπη και στην κόρη του. :respect: Χαίρομαι επίσης που σε αυτή την κωμική αποτύπωση του μαγικού κόσμου της πατρότητας, τον Νικόλα τον "συντροφεύουν" και μερικοί ακόμα καλλιτέχνες του χώρου, με το να συνδράμουν κι εκείνοι με την σειρά τους τα δικά τους, σχετικά, στριπ. Εξίσου καλές δουλειές κι αυτές. :) 

 

Όσον αφορά το σχέδιο, φέρει όλα τα χαρακτηριστικά του δημιουργού του. Είναι ζωντανό, αρκετά καρτουνίστικο (ώστε να συμβάλει στο αστείο ύφος που θέλει να περάσει το "σενάριο") και φυσικά είναι "τυλιγμένο" με έναν χρωματισμό που περιέχει πολλά και φανταχτερά χρώματα, θυμίζοντάς μας ότι απευθύνεται και σε παιδάκια 0-3 ετών. Πάρα πολύ ωραία! :clap2: 

 

Η έκδοση, να πω την αλήθεια, με παραξένεψε κάπως λόγω του μεγέθους της, αλλά γρήγορα την συνήθισα. Η κόλληση και η ποιότητα του χαρτιού είναι στα εξαιρετικά επίπεδα που έχει υιοθετήσει η εκδοτική, ενώ, με εξαίρεση τα στριπ των 6 συναδέλφων του Νικόλα, δεν υπάρχει κάτι άλλο από έξτρα υλικό. 

 

Για να κάνω και το παράπονό μου, θα πρέπει να πω ότι την τιμή την βρήκα κάπως αλμυρή και φοβάμαι ότι ίσως λειτουργήσει αποτρεπτικά για κάποιους που δεν έχουν σχέση με το "άθλημα" κι απλά θα θελήσουν να του ρίξουν μία ματιά. Δεν θα μπω στην διαδικασία να βγάλω το κομπιουτεράκι και να κάνω λογιστικές πράξεις για το αν είναι εντάξει η τιμή ή όχι. Το βλέπω το θέμα σε σχέση με το πορτοφόλι μου, το μέγεθος του εντύπου, το ότι δεν χρειάστηκε μετάφραση και το γεγονός ότι μπορεί ο ενδιαφερόμενος να το διαβάσει και στο ίντερνετ. Να φανταστείτε ότι ακόμα κι ο περιπτεράς μου γούρλωσε τα μάτια του, βλέποντας την τιμή, όταν μου το έδινε! :P Εννοείται ότι η “γκρίνια” μου γίνεται σε φιλικά πλαίσια και ΠΑΝΤΑ καλοπροαίρετα. :) 

 

Προσωπικά είναι μία σειρά που αξίζει 100% να περάσει από την οθόνη του υπολογιστή στο χαρτί, αλλά θα ήθελα να έβγαινε πιο μετά, με περισσότερο υλικό και ίσως λίγο μεγαλύτερο μέγεθος. Δεν χρειαζόταν βιασύνη. Όπως και να έχει πάντως ευχαριστούμε την εκδοτική που το έφερε στα χέρια μας! :thanks: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #02 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

BABADOISTORIES_0002.jpg  BABADOISTORIES_0002z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.