Μετάβαση στο περιεχόμενο

DC Comics Small Talk [ Κουβεντούλα να γίνεται ]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To Star comics είναι λιγάκι ακριβό ή είναι η ιδέα μου?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πας σε ένα κομιξάδικο, του λες πως θες να σου κρατάει-παραγγέλνει την/τις χ σειρά/ες και πληρώνεις το εκάστοτε τεύχος όταν έρθει. Δεν είναι συνδρομή με την παραδοσιακή έννοια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82152
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To Star comics είναι λιγάκι ακριβό ή είναι η ιδέα μου?

 

Όχι λάθος κάνεις. Από όλα τα κομιξάδικα τα Ελληνικά το Star είναι το πιο φθηνό. Τώρα ντάξει αν το συγκρίνεις με το εξωτερικό ε ίσως είναι πιο ακριβό ,πράγμα λογικό. Αλλά σε Ελληνικό έδαφος είναι το πιο φθηνό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όχι λάθος κάνεις. Από όλα τα κομιξάδικα τα Ελληνικά το Star είναι το πιο φθηνό. Τώρα ντάξει αν το συγκρίνεις με το εξωτερικό ε ίσως είναι πιο ακριβό ,πράγμα λογικό. Αλλά σε Ελληνικό έδαφος είναι το πιο φθηνό.

 

Απλά μου φάνηκαν λίγο ακριβά τα τευχάκια που κυμαίνονται γύρω στα 4.25,οι τόμοι έχουν πολύ καλές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν βλέπω την ώρα να μπούμε στον Οκτώμβρη!

 

post-19099-13154130161583_thumb.jpg

 

Written by BRIAN AZZARELLO; Art by EDUARDO RISSO; Cover by DAVE JOHNSON

– the Eisner Award-winning creators of 100 BULLETS – return to Vertigo with a new 9-issue miniseries, kicking off with a debut issue priced at just $1.00!Set in a post-apocalyptic near future, SPACEMAN tells the story of Orson – a hulking, lonely loser who spends his days collecting scrap metal and dreaming of the startrekking life he was promised.

That is, until he finds himself at the center of a celebrity child kidnapping case. Seeing his chance to be a hero, Orson takes matters into his own hands...but will his actions only cause more heartbreak?

post-19099-13154131555397_thumb.jpg

 

Written by DAVE GIBBONS, BRIAN WOOD, JOSHUA DYSART and others; Art by JILL THOMPSON, DAVE GIBBONS, EMILY CARROLL and others; Cover by RAFAEL GRAMPA

In the wake of the success of STRANGE ADVENTURES, Vertigo presents another groundbreaking anthology! With nine tales of horror, suspense, and some unexpected twists, this latest from Vertigo showcases a fantastic blend of stories from comic legends and the up-and-coming stars of tomorrow.

 

Έχω παραγγείλει και περιμένω... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χολυ κραπ,επιτέλους κάτι που με ενδιαφέρει καινούργιο από dc :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

χολυ κραπ,επιτέλους κάτι που με ενδιαφέρει καινούργιο από dc :mafia:

 

Vertigo ;) Απλά δεν έβρισκα topic για την Vertigo και το πόσταρα στην dc! :oops: Υπάρχει?

Επεξεργασία από darth caedus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Vertigo ;) Απλά δεν έβρισκα topic για την Vertigo και το πόσταρα στην dc! :oops: Υπάρχει?

δεν νομίζω!κρίμα λοιπόν για την dc :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόοοον βγήκαν κάμποσοι τίτλοι από το νέο DC Universe (το επονομαζόμενο new 52) και διάβασα μερικούς. Πάμε σε γρήγορα reviews.

 

Swamp Thing #1

Kαλό. Σε βάζει στο κλίμα για τα καλά ,δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για να το καταλάβεις και μπλέκει αρκετά πράγματα ενώ έχει φοβερό artwork. Επίσης έχει ένα cliffhanger στο τέλος που σε θέλει να συνεχίσεις να διαβάζεις. Μου άρεσε , αν και δεν είναι τόσο καλό όσο λένε.

 

Detective Comics #1

Όχι όχι όχι. Για κανένα λόγο. Ο Tony Daniel έγραφε το Batman πριν αυτό ξαναρχίσει από την αρχή και το γράψιμό του ήταν άθλιο. Εξακολουθεί να είναι άθλιο λοιπόν. Το σκίτσο του είναι τελείως στατικό σαν να πήρες ένα άγαλμα και να του αφαίρεσες τη βάση. Απογοήτευση.

Justice League International #1

Μου άρεσε πα΄ρα πολύ η παλιά σειρά με το χιούμορ και την περιπέτεια ,δοσμένα σε ισόποσες δόσεις. Η καινούρια σειρά καταφέρνει να έχει ακριβώς αυτό το feeilng χωρίς να σε κάνει να ψάξεις τίποτα παλιότερο για να καταλάβεις τι γίνεται. Μου άρεσε πάρα πολυ για ανάλαφρο διάβασμα και κυλάει πολύ ευχάριστα. Κατάλληλο και για όλες τις ηλικίες. Πάρα πολύ καλό.

 

Green Arrow #1

Bασικά ο Green Arrow είναι ο Steve Jobs της Apple αν ήταν σούπερήρωας. Όχι τίποτα το ιδιαίτερο ως σενάριο ,αξιοπρεπές σκίτσο από τον Jurgens ,σαν σύνολο μέτριο προς το καλό. Αν θέλετε no brain action σας κάνει.

 

Animal Man #1

To πρώτο από τα καινούρια νούμερα #1 που απλά είναι κορυφαίο. Πάρα πολύ βάθος χαρακτήρων ,καταπληκτικό και ταιριαστό artwork και ενσωματώνει στοιχεία από το Run του Morisson στον τίτλο χωρίς να ξενίζει τον νέο αναγνώστη αλλά και χωρίς να απογοητεύει τον παλιό. Το καλύτερο #1 που διάβασα από όλα.

 

Men of War #1

Όοοοοοτι να 'ναι. Δεν βγάζεις άκρη με τίποτα. Βασικά είναι η ιστορία του εγγονού του original Sergeant Rock ου πάει σε μια επιλεκτη αποστολή και όλα πάνε στραβά. Πολεμικό κόμικ ,που θα μπορούσε να τελειώσει και σε 5 σελίδες. Καλούτσικο artwork ,δεν τρελάθηκα κιόλας. Μόνο για τους πολύ σκληροπυρηνικούς οπαδούς των πολεμικών κόμικ. Ειδάλλως μακριά.

 

 

Tα υπόλοιπα αυτής της βδομάδας δεν τα διάβασα και δεν προβλέπεται να τα διαβάζω. Μάλλον θα περάσω κατ ευθείαν σε αυτά της επόμενης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Action Comics: Ο Morrison έχει καιρό να με απογοητεύσει και τώρα δεν το έκανε! Η ιστορία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το characterization είναι απίστευτο, καθώς και ο τρόπος που χρησιμοποιεί ο Superman τις δυνάμεις. Είναι λίγο κόπανος, όχι τόσο boy-scout, δεν φοβάται να χρησιμοποιήσει πιο extreme μεθόδους για να αποσπάσει μια ομολογία. Δεν πετάει, τραυματίζεται, είναι "κακό" παιδί. Η αναβίωση του Golden Age Superman! Ο Morales δεν είναι και ο καλύτερος artist της βιομηχανίας, αλλά έχει κάτι να δώσει στην σειρά. Ανυπομονώ για την συνέχεια!

 

Detective Comics: Η ιστορία πιο πολύ προετοίμαζε το έδαφος για την συνέχεια. Σαν την JLA. Κατά τα άλλα είναι ότι πρέπει για ένα καινούργιο αναγνώστη που θέλει να γνωρίσει τον Batman. Ο νέος villain φαίνεται ενδιαφέρον και μένει να δούμε τι ετοιμάζει με τον Joker. Το cliffhanger με άφησε μ@λ@κ@!!!! :oops: Το πρόβλημα είναι οι cheesy ατάκες του Batman. Σιγά ρε Νύχτα!!!! Το σχέδιο του Daniel άλλαξε αρκετά. Μπορεί να φταίνε τα μελάνια και τα χρώματα, αλλά πηγαίνουν καλύτερα στο DC. Προτείνεται για fans του Batman και νέους αναγνώστες. 8/10

 

Batgirl: Η Babs ξαναπερπατάει!!! :awesome: Και την γράφει η Simone!! :awesome: x2 Κι άλλος νέος villain. Ο Mirror. Και ένα από τα επόμενα θύματα του θα είναι

η Barbara

! Η Simone καταφέρνει το τεύχος να είναι καλό και για νέους αναγνώστες και για τους παλιούς fans. Και όχι όπως το DC που προανέφερα. Πολύ περισσότερο. Το σκίτσο δεν μου άρεσε πολύ. Μάλλον, τα χρώματα θα φταίνε. 8/10

 

Justice League International: Έτσι και έτσι. Αμφιταλαντεύομαι. Από την μία έχει χιούμορ και είναι χαλαρό όπως είπε ο Άγγελος. Από την άλλη το roster δεν με ικανοποιεί. Όπως ο Booster, ήθελα πιο ωμή δύναμη. Και λίγο πιο γνωστούς χαρακτήρες. Godiva, August General, Rocket Red; Ευτυχώς υπάρχουν οι Batman, Booster, GL, Vixen, Ice. Η ιστορία δεν με πολυενδιαφέρει, αλλά θέλω να δω τις σχέσεις μεταξύ Booster και GL!!! 7,5/10

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και αρχικά είχα σκοπό απλά να διαβάσω μόνο κάποια τεύχη επιλεκτικά από το reboot της DC, με έπιασε λόξα και αποφάσισα να διαβάσω όλα τα νούμερο 1 που θα βγάλουν και να μοιραστώ την άποψη μου για το καθένα. Θα αποφύγω όσο είναι δυνατό τα spoilers.

 

Οπότε, αυτή η καταχώρηση είναι η πρώτη σε μια σειρά από σχολιασμούς της Νέας DC (με το ποστ της Justice League να είναι το μέρος 0 :P ).

 

 

1) Action Comics 01

 

Όσο τετριμμένο και ανέμπνευστο έμοιαζε το Justice League, τόσο φρέσκο, διασκεδαστικό και... κορδωμένο (αυτολογοκρίθηκα εδώ ;) ) είναι το Action Comics 1! Είναι εμφανές πως ο Morrison πραγματικά το απολαμβάνει. Ο Superman του, επιστρέφει στην περσόνα που είχε ο χαρακτήρας στις πρώτες του εμφανίσεις (από την National τουλάχιστον), αλλά η βουτιά στο παρελθόν - τι βουτιά, μακροβούτι πες το καλύτερα - γίνεται με τον σωστό τρόπο: Ως έμπνευση για εξέλιξη και όχι ως σκύλευση στο κουφάρι του χαρακτήρα. Επίσης, δεν έχει καλοσύνες εδώ: Στην έναρξη του τεύχους π.χ., ο Supes δεν έχει πρόβλημα να τουλουμιάσει και ταπεινώσει έναν διεφθαρμένο πολιτικό.

Ως σχεδιαστής ο Rags Morales ποτέ δεν μου έκανε εντύπωση μέχρι τώρα. Παρόλο που πάντα αναγνώριζα την τεχνική του κατάρτιση, ο τρόπο που σχεδιάζει πρόσωπα και οι επιλογές τους στις στάσεις των σωμάτων με ξενέρωναν. Ε, εδώ πραγματικά όλες αυτές οι ιδιομορφίες (για μένα) λειτουργούν τέλεια, ενώ είναι εμφανώς πως έχει ρίξει την δουλειά της ζωής του! Πραγματικά με πώρωσε.

 

Καταλήγοντας:

 

Το Action Comics 01 είναι ένα πραγματικό πρώτο βήμα για έναν νέο αναγνώστη που θέλει να ελέγξει τι είναι αυτά τα κόμικς τέλος πάντων. Έχει ένταση, και είναι ικανό να προκαλέσει αρκετό ενθουσιασμό και διασκέδαση σε έναν αναγνώστη, ώστε να συνεχίσει να αγοράζει. Ότι δεν είναι ικανό να κάνει το Justice League ως στιγμής.

 

Α, και υπάρχουν τουλάχιστον 2 σημεία που αποτίθεται φόρος τιμής στον Will Eisner. Είναι τόσο εμφανή που θα αφήσω να τα ανακαλύψετε μόνοι σας.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Morrison χρησιμοποιεί στοιχεία από το παρελθόν και δη από ιστορίες που το ύφος τους θεωρείται πεπερασμένο, έχοντας καταφέρει να εμφυσήσει νέα ζωή σε αυτές. Η όλη του θητεία στον Batman ήταν γεμάτη σε αναφορές από την Silver age, τόσες πολλές που έφτασε σε σημείο αηδίας και κάποια από τα τεύχη απλά δεν διαβάζονταν. Ελπίζω να το διατηρήσει σε απλά επίπεδα. Μόνο όσο χρειάζεται. Δεν χρειάζεται να μας πείσει πόσα ξέρει από το Golden & Silver age. Δεν θα του βάλουμε διαγώνισμα.

 

 

 

2) O.M.A.C. 01

 

KIRBY IS HERE!

 

Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν ξανά αυτή την λεζάντα. Εξάλλου είναι σαν να έχει επιστρέψει από τους νεκρούς χρησιμοποιώντας τόσο τον DiDio όσο και τον Giffen ως ξενιστές :lol: (ο Giffen βέβαια είχε γίνει υποχείριο του από παλιά:P ). Προφανώς αυτός είναι ο ρετρό τίτλος με το οποίο σκοπεύουν να προσελκύσουν πρώην αναγνώστες. Εμένα μου άρεσε, αν και έχω πλήρη επίγνωση πως δεν ήταν διόλου πρωτότυπος.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Δεν θα ήθελα να μείνει στο ρετρό, καλό για αρχή αλλά πρέπει να δικαιολογήσει και την ύπαρξη του εν έτι 2011. Ο χαρακτήρας πρέπει να εξελιχθεί.

 

 

 

3) Hawk and Dove 01

 

Στις 2 με 3 πρώτες νόμιζα πως κάπου το πήγαινε ο Sterling Gates σεναριακά, αλλά εξελίχθηκε με μεγάλη μπαλαφάρα. Η εξήγηση της προέλευσης των χαρακτήρων ήταν τόσο κλισέ και ξεπερασμένη σαν τεχνική που μόνο ο Rob Liefeld την περίοδο που ξεκίναγε η Image θα ήταν ευχαριστημένος μαζί του.

 

Ο οποίος Liefeld έχει 2 3 καλές στιγμές αλλά βασικά το γενικό αποτέλεσμα είναι βαρετό. Παρά τις εμφανείς σχεδιαστές ατέλειες που έχει το στυλ του, αυτό που το έσωζε πάντα και αυτό που τον έκανε διάσημο ήταν πως οι σελίδες του είχαν δράση. Δεν είχαν απαραίτητα (έως σχεδόν ποτέ θα έλεγα) σχέση με αυτά που έλεγε το σενάριο αλλά είχαν δράση. Εδώ είναι μια άνευρη μλκ.

 

Και αυτά τα κουστούμια, έλεος!

 

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Πότε θα αρχίσουν οι καθυστερήσεις στην κυκλοφορία του, πόσο γρήγορα θα αλλάξει η δημιουργική ομάδα και πόσο γρήγορα θα ακυρωθεί ο τίτλος.

 

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Το επόμενο τεύχος.

 

 

 

4) Batgirl 01

 

Δεν παρακολουθούσα την προηγούμενη σειρά για να ξέρω τι παίζεται με την προηγούμενη Batgirl και αν ήταν τόσο καλή όσο λένε πως ήταν, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον και καλογραμμενο (Simone γαρ). Λίγο μπερδεμένο ακόμα για το τι ισχύει από το προηγούμενο continuity και για το αν η Barbara Gordon εξελίχθηκε κάποια στιμή σε Oracle, αλλά ενδιαφέρον παρόλα αυτά.

 

 

Τα γεγονότα του Killing Joke σίγουρα συνέβηκαν πάντως (το είχαν αναφέρει βέβαια και στην προώθηση αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν το εννοούν ή παίζουν το παιχνίδι της παραπλάνησης για να σε κάνουν να εκπλαγείς) και είχαν την ψυχολογική επίδραση τους στην Barbara, καθώς και μερικά χρόνια παράλυσης.

 

 

Ο Ινδονήσιος Ardian Syaf κάνει αξιόλογη δουλειά με το σχέδιο επίσης. Για το εξώφυλλο του Adam Hughes δεν χρειάζεται να πω κάτι πιστεύω. :cool:

 

Γενικά είναι από τους τίτλους που θα συνεχίσω να διαβάζω.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Δεν θα ήθελα να παραλήψουν εντελώς την περίοδο που ήταν Oracle ή να βάλουν κάποια άλλη σε αυτό τον ρόλο. Καλώς η κακώς, ήταν η πιο σημαντική εξέλιξη που είχε ποτέ ο χαρακτήρας.

 

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

μιας και λεμε για dc εδω γυρω...το batman life after death αξιζει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52807
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά ο Tony Daniel μου είναι εντελώς αδιάφορος. Δεν έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα τευχάκια (του TPB) αλλά νομίζω πως στην ίδια τιμή μπορείς να βρεις πιο ωραίες ιστορίες Batman.

 

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο "επίσημο" τόπικ του Νυχτερίδα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ok...απλα ειναι τα τευχη που αποκαλυπτεται ποιος ειναι ο Black mask ...και εχει και τον γριφο γκεστ σταρ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Tελικά αποφάσισα να τα διαβάσω κι εγώ σχεδόν όλα τα NEW DC 52 τεύχη (εκτός από κάτι Demon Knights και κάτι τέτοια, ούτε καν θα τα κατεβάσω) οπότε πάω στα Ριβιούς των επομένων τευχών.

 

Batwing #1

Ο Judd Winick ΠΑΝΤΑ γράφει απλές κατανοητές ιστοριούλες ,χωρίς καμία προσπάθεια να είναι μεγαλεπήβολες και χωρίς καμία προσπάθεια να είναι οι ιστορίες που θα μνημονεύονται για καιρό. Δηλαδή είναι μέτριος και σε ορισμένες περιπτώσεις κακός. Εδώ είναι απλά μέτριος. Δεν εκμεταλεύεται καθόλου την βασική ιδέα ότι ο Batwing είναι ο Μπάτμαν της Αφρικής και απλά γράφει μια μέτρια ιστορία που θα μπορούσε να απασχολήσει οποινδήποτε άλλο υπερήρωα. Σαν σύνολο είναι στο ίδιο επίπεδο με το Green Arrow. Απλά για να περνάει η ώρα.

 

Batgirl #1

Πολύς κόσμος γκρίνιαξε που η Barbara Gordon ξαναέγινε Batgirl ενώ ήταν σημαιοφόρος των ανάπηρων υπερηρώων ,προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου. Αυτά πάντως που δεν μπορώ να καταλάβω και δεν ξεκαθαρίστηκε καθ όλη τη διάρκεια του κόμικ είναι αν χρειαζόμαστε στ' αλήθεια Batgirl. Μετά την εμφάνιση της Batwoman ,κατ εμέ η Batgirl ως Barbara Gordon είναι ξεπερασμένη. Και αυτό αποδεικνύεται και στο ίδιο το κόμικ. Εκεί που πριν ήταν μια ώριμη γυναίκα που ήταν ανεξάρτητη ,τώρα είναι άλλη μια generic έφηβη πιτσιρίκα που στον ελεύθερο χρόνο της το παίζει σούπερήρωας. Έχουμε 200 τέτοιες , δεν χρειαζόμαστε κι άλλη. Πάντως αν εξαιρέσεις όλα τα παραπάνω είναι μια καλή (αν και ψιλοκλισέ) ιστοριούλα με έφηβους σούπερήρωες που έχει και ένα ενδιαφέρον σημείο. Μάλλον δεν θα συνεχίσω.

 

Action Comics #1

Kαλό. Πραγματικά καλό. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για τον χαρακτήρα ,όλα όσα χρειάζεσαι περιέχονται στο τεύχος και επιτέλους ο Σούπερν είναι ρεαλιστικός και όχι ο «πρόσκοπος» που είναι πάντοτε. Και το σκίτσο μου άρεσε και το τέλος μου άρεσε ,αλλά πάνω από όλα μου άρεσε που ήταν πάρα πολύ πυκνά δομημένο. Όλες οι σελίδες έδιναν πληροφορίες. Δεν υπήρχε καμία σελίδα που να ήταν απλά «γέμισμα» και πραγματικά υπήρχε ολόκληρη ιστορία στο τεύχος. Παρόλο που συνήθως βλέπω Morisson και στρίβω ,εδώ ευτυχώς έκανα ένα κόπο και το διάβασα. Και θα συνεχισω κιόλας.

 

Justice League #1

Ουάου.Χαζομάααααρα. Αν αυτό ήταν το πρώτο τεύχος που κυκλοφόρησε στην νέα 52 εποχή ,ζήτω που καήκαμε. Πάρα πολύ μπλά μπλά ,ελάχιστη ιστορία και αν συνεχίσει έτσι θα τους πάρει 3-4 τεύχη να μαζέψουν όλη τη Justice League. Άσε που κάπου στην μέση βαρέθηκα. Το σκίτσο του Jim Lee είναι όπως είναι πάντα το σκίτσο του Jim Lee. Στολές body-paint ,όλοι οι χαρακτήρες μοντέλα ,εκπληκτικές πόζες όταν πρόκειται για μεγάλα πάνελ ,τραγικά όλα τα υπόλοιπα μικρότερα πάνελ. Από την άλλη ίσως να φταίει που γενικά αντιπαθώ το πολύ βαρύ υπερηρωικό με τύπους που σώζουν πλανήτες ,καταστρέφουν πόλεις κλπ κλπ αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι μια τέτοια ιστορία δικαιολογέιται. ¨Ασε που οι μεταβάσεις δεν βγάζουν πολύ νόημα. Ο Green Lantern ήρθε στο Gotham γιατί έτσι του ήρθε και μετά πάνε να βρούνε τον Σούπερμαν ενώ ταυτόχρονα ένας τούμπανος αραπάκος έχει προβλήματα με την οικογένειά του αλλά είναι φοβερός παίχτης του Ράγκμπυ. Αν αυτό σας ακούγεται δελεαστικό εγώ πάω πάσο.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τελικα το new52 τελικα δεν ειναι καθολου new γι αυτο ακριβως και δεν εχω πολυ ασχοληθει.Αυτες τις μερες βεβαια θα κατσω να διαβασω καποιους τιτλους αλλα τιποτα δεν με ενθουσιαζει.Οσοι ηταν στο τιμονι(creative wise) πριν ειναι και μετα.Παλι jim lee,geoff johns,grant morrison και δεν συμαζευεται.Eιδικα σε τιτλο κραχτη οπως ειναι το detective comics,κοιταω να δω και τσουπ νατος ο Tony Daniel.Αλλαγη αριθμησης δηλ και τιποτα παραπανω(απο οτι φαινεται οποως ειπα δεν το τσεκαρα).Παντως τα reviews που κανατε θα βοηθησουν καπως με την σειρα με την οποια θα κατσω να τα διαβασω.Για αγορα τευχων ουτε λογος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταχώρηση δεύτερη.

 

 

5) Detective Comics 01

 

Βαρετό αναμάσημα του Year One. Επίσης προσπαθεί να σε κάνει να συνεχίσεις να παίρνεις την σειρά με Shock Value τέλος. Αλλά μάλλον είναι Shock Value για χάρη του Shock Value και έχουμε πήξει από αυτά. Αν από τώρα ξεκινάνε τέτοιες πρακτικές, αργότερα που το Νέο DCU θα έχει αρχίσει να παλιώνει, τι βλακείες μας περιμένουν προκειμένου να μας κάνουν να συνεχίζουμε να διαβάζουμε;

Σχεδιαστικά επίσης ο Daniel μου φαίνεται πως όσο πάει και χειροτερεύει.

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Κάποιον άλλο δημιουργό. Νισάφι με τον Daniel. Όσο και να το προωθούν, δεν πρόκειται να μείνει στην ιστορία ως αγαπητός και κλασικός σχεδιαστής του Batman!.

 

 

6) Swamp Thing 01

 

Ενδιαφέρον. Με σωστή δόση και παρουσίαση νέων και παλιών γεγονότων από την ζωή του χαρακτήρα. Όχι κανένα αριστούργημα αλλά στήνει γερές βάσεις για το μέλλον και μπορεί κάλλιστα να εξελιχθεί σε κάτι τέτοιο. Ο Paquette επίσης εδώ είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για την κατάλληλη σειρά. Σε αντίθεση π.χ. με το Ultimate X-Men που το σχέδιο του δεν κόλλαγε με τίποτα.

 

Από τις σειρές που θα παρακολουθώ.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Βιασύνες. Καλά το πάνε έως τώρα. Σε αντίθεση με πολλά φιλόδοξα αλλά φτωχά ανεπτυγμένα κόμικς, δεν προσπαθεί να δείξει πόσο έξυπνο θέμα έχει από την αρχή. Ας συνεχίσουν έτσι.

 

 

 

7) Green Arrow 01

 

Συμπαθητικό, Έχει τα φόντα να γίνει καλύτερο. Ούτε ο Jurgens ούτε Perez δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλά το δικό τους μέτριο είναι αρκετά καλύτερο από πολλά πρωτοκλασάτα ονόματα που θεωρούνται superstars ούτως ή άλλως.

Ο χαρακτήρας δείχνει να είναι επηρεασμένος τόσο σχεδιαστικά όσο και ιδιοσυγκρατικά από την εκδοχή του Smallville και τον Justin Hartley. Κάτι που με φέρνει στο...

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Ελπίζω οι όποιες ομοιότητες με το Smallville να περιοριστούν στην αρχή της σειράς και να εισήχθηκαν για διευκόλυνση στην επανασύσταση του χαρακτήρα. Μετά ξουξούδια και επιστροφή στο goatee που του δίνει και κύρος. :)

 

Άλλη μια σειρά που θα παρακολουθήσω (τουλάχιστον για λίγο καιρό).

 

 

 

8) Stormwatch 01

 

Οι πρώτες σελίδες ήταν απίστευτα κακογραμμένες και η παρουσίαση των χαρακτήρων είναι γενικά προβληματική, σε σημείο να μην μου προκαλέσει το ενδιαφέρον κανένας από αυτούς (ούτε καν για τον Martian Manhunter), αλλά μετά έφτιαξε κάμποσο και είχε συμπαθητική ανέλιξη, αρκετή για να ελέγξω και το επόμενο τεύχος.

 

Το σχέδιο του Sepulveda εδώ πάντως δεν ταιριάζει, ενώ ο χρωματισμός είναι χειρότερος και από ερασιτεχνικός και σκοτώνει την όποια ατμόσφαιρα θα μπορούσε να επιτευχθεί.

 

Γενικά πάντως ακόμα δεν έχω πειστεί πως είχε νόημα η συνένωση του Wildstorm Universe με το DCU και για πρώτη σειρά και τευχάκι από το πρώην στούντιο του Jim Lee δεν κάνει κάτι για να δικαιολογήσει την κίνηση.

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Είτε τον Sepulveda να βρίσκει τα «πατήματα» του στο τίτλο ή άλλο σχεδιαστή. Σίγουρα επειγόντως άλλον κολορίστα.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Άλλα χοντρά ατοπήματα στο σενάριο. Αλλιώς καπούτ από εμένα.

 

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταχώρηση τρίτη.

 

 

9) Batman and Robin 01

 

Σε αντίθεση με το Detective Comics 01, το Batman and Robin 01 είναι συμπαθητικό αλλά τελειώνει γρήγορα. Ο Batman πλέον έχει το τσογλάνι τον γιο του ως σύντροφο στις περιπολίες.* Επίσης αποφασίζει να μην θρηνεί για την απώλεια των γονιών του ώστε να μπορέσει να προχωρήσει ως άνθρωπος.** Και όλα αυτά ενώ μια μυστηριώδω μορφή καταδιώκει και σκοτώνει τους Μπάτμεν των άλλων χωρών.

 

Είναι ιδιαίτερα προφανές από αυτό τον τίτλο πως το continuity του Batman είναι σχεδόν ανέγγιχτο. Και παρόλο που πετυχαίνει να δώσει μια καλή αρχή για έναν νέο αναγνώστη, φοβάμαι πως στην πορεία δεν θα είναι τόσο φιλικό.

 

Συνολικό πόρισμα: Καλό, αλλά ούτε αυτό καταφέρνει να ενθουσιάσει τόσο όσο το Action Comics. Κάκιστος συνδυασμός χρωμάτων στο εξώφυλλο.

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Να γίνει ακόμα καλύτερο και να προσφέρει περισσότερη διάρκεια ανάγνωσης.

 

Τι δεν θέλω να δω:

 

Να πραγματοποιείται η αρνητική μου πρόγνωση.

 

 

* Αυτό λογικά εξυπηρετεί την DC που λογικά δεν θέλει οι αναγνώστες να επικεντρώνονται στις υποτιθέμενες ομοφυλοφιλικές σχέσεις μεταξύ του Μπάτμαν και του εκάστοτε Ρόμπιν, αν και όλο και κάποιοι θα βρεθούν να πουν πως πλέον ο Μπάτμαν είναι κακό πρότυπο πατέρα, άσχετα που για τον χαρακτήρα Ντέμιαν ευθύνεται η ανατροφή από την μητέρα του. Όπως και να έχει, με τέτοιο υφάκι, δεν θα έπρεπε καν να τον αφήσει να γίνει Ρόμπιν.

 

** Πλέον χάνεται ένα από τα επιχειρήματα σε όσους βρίσκουν ανώριμους τους υπερήρωες. Αν και όλο κάποια άλλη εμμονή θα βρείτε να του προσάψετε, έτσι; ;)

 

 

 

10) Batwoman 01

 

Βασικά για να καταλάβετε καλύτερα το πρώτο τεύχος θα πρέπει να διαβάσετε και το τεύχος μηδέν που είχε βγει πριν σχεδόν ένα χρόνο. Το πρώτο τεύχος ουσιαστικά ήταν να βγει τον προηγούμενο Φεβρουάριο (το μηδέν είχε και μερικές σελίδες από το πρώτο τεύχος ως δείγμα), αλλά αναβλήθηκε για να το βγάλουν μαζί με τα υπόλοιπα reboots. Όχι πως από μόνο του το τεύχος δεν είναι αξιόλογο - διάολε, και μάπα να ήταν, το σχέδιο του J.H. Williams III θα έδινε αξία στην αγορά του - αλλά στο μέσο του τεύχους ενδέχεται να σας δημιουργηθούν ερωτήματα με την ξαφνική αλλαγή παραστάσεων και χαρακτήρων. Εξάλλου στο μηδέν έχει και τον Μπάτμαν να δρα ως γνήσιος ντετέκτιβ, μια πτυχή της προσωπικότητας του που οι περισσότεροι σεναριογράφοι έχουν ξεχάσει πως υπάρχει ή θυμούνται όταν θέλουν να δείξουν πως με κάποιο τρόπο γνωρίζει πράγματα (Deus Ex Batmina :P ). Οπότε έχετε ένα λόγο παραπάνω για να το διαβάσετε.

 

Συνολικά λοιπόν η σειρά είναι αξιόλογη και η χαρακτήρας είναι αρκετά ενδιαφέρουσα για να προσελκύσει την επιστροφή του αναγνώστη και για την αγορά των επόμενων τευχών. Να μην την χρωμάτιζαν σαν να είναι αλμπίνος και στην πολιτική της ταυτότητα...

 

 

 

11) Grifter 01

 

Κάτι πήγε να πει στην αρχή αλλά στο τέλος έγινε βαρετό. Πάσχει από το ίδιο πρόβλημα που έπασχαν και οι τίτλοι του Jim Lee στα πρώτα βήματα της Image. Κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες αλλά με άτσαλη υλοποίηση. Μόνο που εκεί το έσωζε ο ίδιος ο Jim Lee με το σχέδιο του. Ο τυπάς που σχεδιάζει εδώ (τον λένε CAFU, απ' όσο ξέρω καμιά σχέση με τον ποδοσφαιριστή :) ) είναι μέτριος. Κάτι πάει να πει στο στήσιμο του καρέ, αλλά τίποτα που δεν το έχουμε ξαναδεί.

 

I'll pass.

 

 

 

12) Green Lantern 01

 

Άλλος ένας τίτλος που απ' ότι φαίνεται κάποια ουσιαστική αλλαγή δεν συνέβηκε. Αποτέλεσμα είναι την στολή του Green Lantern να την φορά ο Sinestro και ο Χαλ να περιφέρεται σαν χαμένο κορμί και να δρα σαν μπάζο. Μα είναι δυνατόν σε μια νέα αρχή που υποτίθεται γίνεται για να προσελκύσουν νέους αναγνώστες να μην δίνεται βαρύτητα στον βασικό χαρακτήρα;

 

Η καθαυτή ιστορία δεν είναι άσχημη αλλά δεν είναι και άξια για παρουσίαση σε πρώτο τεύχος. Αν θέλει κάποιος πρωτόβγαλτος να γνωρίσει το χαρακτήρα ας πάρει το Πέρα από τον Φόβο που κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στο να παρουσιάσει το ποιος είναι ο χαρακτήρας και ποια είναι η αξία του.

 

 

 

13) Superboy 01

 

Η ιστορία του Superboy ξεκινάει από την αρχή: Από τον δοκιμαστικό σωλήνα. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαια, αλλά εδώ δίνεται η δυνατότητα να δούμε τα πειράματα που έγιναν πάνω του πριν τον ελευθερώσουν στον κόσμο (το οποίο θα συμβεί από το επόμενο τεύχος). Επίσης δείχνει να έχει κάποιες διαφορές στις δυνάμεις σε σχέση με το Superboy - και κατ' επέκταση με τον Superman - που ξέραμε ως τώρα.

 

Το σχέδιο του R.B.Silva είναι απλά διεκπαιρεωτικό και το σενάριο του Lobdell καλούτσικο. Το θέμα όμως με τον Lobdell είναι πως είμαι αρνητικά προκατειλημμένος μαζί του. Ακόμα θυμάμαι πως την περίοδο της «ακμής» του έγραφε ένα πραγματικό καλό τεύχος κάθε 4 με 5 μήνες, κάτι που σημαίνει πως μας σέρβιρε αηδίες τους υπόλοιπους. Αμφιβάλλω αν θα καταφέρει να κρατήσει κάποιο καλό επίπεδο και εδώ. Οπότε δεν ξέρω και αν το συνεχίσω για πολύ.

 

 

 

14) Resurrection Man 01

 

 

Ο Προμηθέας του DCU. Ένας τύπος που μπορεί να επιστρέφει από τους νεκρούς κάθε φορά που πεθαίνει έχοντας κάθε φορά και διαφορετικές δυνάμεις. Δυνάμεις που έχουν σχέση με τον σκοπό που έχει να εκπληρώσει την εκάστοτε φορά και που δεν τον γνωρίζει ούτε ο ίδιος. Όπως δεν γνωρίζει ποιες είναι οι αντίπαλες παρατάξεις που θέλουν την ψυχή του και γιατί.

 

Ενδιαφέρον τίτλος και γράψιμο από τους Abnett & Lanning, τους δημιουργούς της αρχικής σειράς, με καλό σχέδιο από τον Dagnino.

 

Τι θα ήθελα να δω:

 

Τώρα μένει να ρίξω μια ματιά και στην αρχική σειρά.

 

 

 

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

John Rozum Leaves 'Static Shock,' DC VP Bob Harras Addresses Rozum's Resignation

 

What the...? :confuse: Ένα τεύχος βγήκε και έφυγε!!! Θα υπάρχει κάποιος λόγος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116995
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το διάβασα χθες και δεν έδωσα σημασία. Δουλεύει και σε άλλα πρότζεκτς.

Και το ότι έχει βγει ένα τεύχος ως τώρα δεν σημαίνει πως μόνο ένα τεύχος έχει παραδώσει για δημοσίευση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να και ενα πολύ καλό νεό! Ο Krull φεύγει από τον Green Arrow και μετά το τεύχος 3 ,συγγραφικά καθήκοντα αναλαμβάνουν ο Jurgens μαζί με τον Θεούλη Keith Giffen. Μπράβο τους στη DC. Αν μπορούσαν να διώξουν τον J.T Krull γενικώς θα ήταν ακόμα καλύτερα ,αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε κι όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39535
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

post-12722-1316531143_thumb.jpg

 

"The long-awaited conclusion to season 1 of BATMAN INCORPORATED is here at last!" said Morrison. "For months, Batman and his allies have fought a shadow campaign against the deadly legions of the mysterious Leviathan, but now it's time for all-out war ­ a war which Batman may not be able to win. Schoolgirl assassins! Bat-robots! Nazi masterminds with Alzheimer's! Guest stars galore! Batman and Spoiler team to face the School of Night while Batman Incorporated travels to a sinister Cold War interrogation facility to face the mind-bending menace of Doctor Dedalus for the last time while the true identity of Leviathan is finally revealed, with shocking consequences for the Dark Knight. With incredible artwork from Cameron Stewart and Chris Burnham, LEVIATHAN STRIKES! rounds out season 1 and is also the prologue to 2012's BATMAN: LEVIATHAN ­ the epic, tragic, final act of a story six years long."

 

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=34470

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά δεν μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα με τα #1 που διάβασα - βέβαια είχαν αρκετές καλές στιγμές που προσδοκώ να γίνουν περισσότερες στη συνέχεια...

JLA,Action και Green Lantern θα τα συνεχίσω...πολύ καλά Animal Man,Swamp Thing και Demon Knights!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Tελικά δεν νομίζω να τα διαβάσω όλα. Τέλος πάντων πάμε στον δεύτερο γύρο αυτών που διάβασα.

 

Batman #1

Ότι ριβιού διάβασα ,του δίνει 5 αστέρια. Επίσης όλο το προηγούμενο run του Snyder στο 'Tec ήταν εκπληκτικό ,οπότε οι προσδοκίες ήταν στον θεό. Και δεν απογοήτευσε ούτε στο ελάχιστο.Το καλύτερο νούμερο #1 που βγήκε από ΟΛΑ μέχρι στιγμής και βασικά πρέπει να το διαβάσεις. Ο Capullo είναι πάρα πολύ καλός και τελικά σε κάνει να απορεις πως δεν του είχαν δώσει Μπάτμαν νωρίτερα. Η ιστορία είναι δεμένη, οι διάλογοι προσεγμένοι και τελικά το τέλος είναι εθιστικότατο και προετοιμάζει για πάρα πολύ καλή συνέχεια. Διαβάστε το οπωσδήποτε.Κι εγώ 5/5 θα του έδινα.

 

Batman & Robin #1

Καλούτσικο. Απλά δεν δουλεύει τόσο καλά όταν ο Μπάτμαν είναι ο Μπρους και ο Ρόμπιν ο Ντέμιαν. Το προηγούμενο δίδυμο πέραν του ότι πιο κοντά ηλικιακά ,είχε και διαφορετική σχέση μεταξύ του. Απλά δεν μου κάθεται καλά ο Μπάτμαν να νταντεύει το μούλικο εν ώρα υπηρεσίας.Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω για την σειρά ,απλή καλούτσικη σειρά που έχει αρκετό μέλλον.

 

Nightwing #1

Kαλό.Μου άρεσε πολύ καλά η μετάβαση του Grayson από Batman σε Nightwing ξανά καθώς και το πως αυτη τον επηρέασε. Υπάρχουν κάτι μικρές τρύπες στο σενάριο ,το art όμως είναι π'αρα πολύ καλό και είναι πολύ ενδιαφέρον να δω τι θα γίνει στο επόμενο τεύχος και πως αυτή η σειρά θα "δέσει" (αν συμβεί αυτό) με το Batman. Ο Nightwing είναι μεν σκοτεινός χαρακτήρας ,αλλά όχι τόσο όσο ο Μπάτμαν και προφανώς όχι τόσο σοβαρός. Προσωπικά μου άρεσε πολύ. και θα συνεχίσω.

Batwoman #1

Nτάξει για το art αυτής της σειράς μιλάνε και οι πέτρες. Εγώ ότι και να πω ,περιττό θα είναι. Πάντως είναι καλή και η ιστορία ,πράγμα που στην αρχή με φόβιζε. Αυτό που δεν είναι το συγκεκριμένο τεύχος είναι φιλικό προς τους νέους αναγνώστες. Ουσιαστικά θεωρεί δεδομένα αρκετά πράγματα και ίσως ζορίσει μερικούς. Και πάλι όμως ,το art του JH Williams III είναι περίπου 10 χρόνια μπροστά από οτιδήποτε άλλο υπάρχει αυτή τη στιγμή οπότε προτείνεται μόνο για το art στους πάρα πολύ δύσπιστους.

 

Resurrection Man #1

Ήμουν από τους λίγους που είχαν διαβάσει την παλιά σειρά και ομολογώ ότι ψιλοχαλάστηκα τώρα. Ενώ η παλιά σειρά άφηνε αμυδρες υπόνοες περί παραφυσικού ,η νέα σειρά χρησιμοποιεί ακριβώς αυτό για να προσελκύσει κόσμο.Το κόμικ δεν είναι απαραίτητα κακό,δεν είναι όμως και καλό. Είναι κάπου ανάμεσα. Επίσης έχει το καλό ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι για να το διαβάσεις και σου αρκούν όσα σου δίνει το κόμικ . Παρόλα τα αρνητικά του πάντως η βασική ιδέα ενός ανθρώπου που κάθε φορά που πεθαίνει ξαναγεννιέται με διαφορετικές υπερδυνάμεις είναι ικανή να με κάνει να επιστρέψω.

 

Red Hood & The Outsiders #1

Tρία ζήτω για το χειρότερο νούμερο 1 που έβγαλε η DC. Για να καταλάβετε το μέγεθος της σαβούρας παραθέτω μια επική σελίδα:

 

red-hood-1316645040.jpg

 

Wonder Woman #1

Mεγάλο στοίχημα για τον Azarello η WW. Kαι για μένα το κέρδισε. Βάζοντας μέσα Ελληνική μυθολογία, ένα απίστευτο σκίτσο και πολύ δυνατό σενάριο έχουμε το δεύτερο καλύτερο νούμερο 1 που έβγαλε η DC. Δεν είχα ιδέα από WW και δεν χρειάστηκε. Όλα όα πρέπει να ξέρεις ,τα μαθαίνεις στην πορεία και όλα δένουν πολύ καλά μεταξύ τους. Ο Αζαρέλλο με προσυλήτισε στην Γουόντερ Γούμαν. Ποιός να το περίμενε αυτό;

 

Grifter #1

Eπαφές με τον χαρακτήρα προτύτερες δεν είχα εκτός από μια σποραδική του εμφάνιση στο Point Blank και στο Sleeper. Βασικά από όσο ξέρω ήταν ο ποζεράς της wildstorm. Εδώ δεν κατάλαβα τι είναι! Βασικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το κόμικ. Το δε τέλος του δεν βγάζει κανένα απόλύτως νόημα.Άσε που οι μεταβάσεις από σκηνή σε σκηνή είναι τραγικές. Είχα ελπίδες για τον τίτλο ,όμως βλέπω σιγά σιγά να εξανεμίζονται...

 

Διάβασα κι άλλα αλλά βαριέμαι να γράφω. Τα υπόλοιπα την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27522
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5731 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Kαινούρια Ριβιούς.

Batman The Dark Knight #1: Φοβερό artwork. Finch στα καλύτερά του , ατμοσφαιρικότατος , καθόλου ρεαλιστικός αλλά δεν πειράζει και πραγματικά τρομακτικός Μπάτμαν. Να ήταν λίγο καλό και το σενάριο και θα μιλάγαμε για τρομερό τεύχος. έχω πίστη όμως ότι θα βελτιωθεί στην πορεία.

 

Ι, Vampire #1 : Βασικά είναι ένα βαμπίρι που θέλει να ζήσει ειρηνικά με τους ανθρώπους και να πίνει αίμα αγελάδας (με 3% λιπαρά) και όχι ανθρώπους ,αλλά η γκόμενά του θέλει να σκοτώνει ανθρώπους και να πίνει αίμα ανθρώπων (με περισσότερα λιπαρά). Σας ακούγεται Τουάηλαητίστικο; Είναι λίγο ,αλλά για κάποιον λόγο με τραβάει να συνεχίσω. Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως φταίει ο άκρως παράξενος τρόπος που είναι γραμμένο και το ωραίο artwork.

 

ΟΜΑC #1 : Δεν σκόπευα να το διαβάσω αυτό , ο αδερφός μου επέμενε ότι έπρεπε να το διαβάσω. Ευτυχώς το διάβασα. Ουσιαστικά η DC εκδίδει ένα 70's comic της Μάρβελ. Ακριβώς αυτό. Φεύγει πάρα πολύ γρήγορα, είναι άκρως διασκεδαστικό και το artwork του Giffen μιμείται πολύ καλά αυτό του Kirby. Πρόκειται για το κόμικ έκπληξη του όλου reboot. Σαν να διαβάζεις κάτι από τα παλιά ,αλλά για τον σύγχρονο αναγνώστη. Το προτείνω. Οπωσδήποτε κιόλας.

 

Deathstroke #1: Βασικά ο Deathstroke είναι ο Bullseye της DC. Ο μπάντας (badass στα αγγλικά) μισθοφόρος που μπορεί να σκοτώσει όλο τον κόσμο άμα γουστάρει. Και ακριβώς αυτό είναι το κόμικ. Ένας μπάντας που κάνει μπαντασεριές. Και κάπου εκεί που πας να βαρεθείς ,τελειώνει και σκέφτεσαι αν όντως θέλεις να διαβάσεις το επόμενο τεύχος ,η απλά αρκεί τόση ποζεριά για ένα τεύχος.

 

Demon knights #1 : Καλό. Ξεκάθαρα καλό και ας μην μου αρέσει καθόλου το fantasy ως setting. Βασικά είναι κάτι σαν την justice League του μεσαίωνα ,χωρίς όμως τα ηθικά κολλήματα του σήμερα και τις συναισθηματικές εξάρσεις. Είμαστε οι τύποι που δέρνουμε, βρίζουμε και χτυπάμε αλλά το κάνουμε με πολύ διασκεδαστικό τρόπο. Μου άρεσε και θα συνεχίσω. Πάντως έχω μια απορία. Εκείνος ο ρημάδης ο Cornell γιατί όταν του δίνουν κάτι που έχει μέσα μαγείες ,δαίμονες τέρατα κλπ κλπ αποδίδει πολύ καλά και όταν του δίνουν οτιδήποτε άλλο, γράφει άστα να πάνε;

 

Savage Hawkman #1 Αυτό που λέει το τεύχος είναι ότι ο Hawkman δεν θέλει να είναι Hawkman και γι αυτό καίει τη στολή του ,αλλά όταν έρχεται η ώρα ,η στολή ξαναβγαίνει από μέσα του και πολεμάει τους κακούς. Παραδόξως μου αρέσει. κινείται κι αυτό στα πλαίσια του απλού ευκολοχώνευτου κόμικ όπως και το Green Arrow και το Mister Terrific ,απλά έχει και μια αύρα μυστηρίου που δίνει πόντους. Σίγουρα θα επιστρέψω.

Captain Atom #1: Δεν μου άρεσε. Και είχα πολλές ελπίδες γι αυτό. Πάρα πολλές σελίδες ,πολύ μεικρή εξέλιξη και τελικά με μπέρδεψε πολύ. Το περίμενα πολύ πιο «επιστημονικό» και πολύ πιο ξεκάθαρο. Εδώ με το ζόρι έβγαλα άκρη για την βασική ιστορία ,πόσο μάλλον για όλα τα υπόλοιπα. Θα διαβάσω το επόμενο τεύχος ,απλά για να δω αν θα ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα και αν όχι ,το παράτησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Red Hood & The Outsiders #1

Tρία ζήτω για το χειρότερο νούμερο 1 που έβγαλε η DC. Για να καταλάβετε το μέγεθος της σαβούρας παραθέτω μια επική σελίδα:

 

red-hood-1316645040.jpg

 

A 7-year-old girl's response :wow:

 

also

2011-09-26-math.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

στο bookdepository εβγαλε το Batman earth one για preorder : 12 euro

 

http://www.bookdepository.com/Batman-Earth-One-Geoff-Johns/9781401232085

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Nightwing #1

Kαλό.Μου άρεσε πολύ καλά η μετάβαση του Grayson από Batman σε Nightwing ξανά καθώς και το πως αυτη τον επηρέασε. Υπάρχουν κάτι μικρές τρύπες στο σενάριο ,το art όμως είναι π'αρα πολύ καλό και είναι πολύ ενδιαφέρον να δω τι θα γίνει στο επόμενο τεύχος και πως αυτή η σειρά θα "δέσει" (αν συμβεί αυτό) με το Batman. Ο Nightwing είναι μεν σκοτεινός χαρακτήρας ,αλλά όχι τόσο όσο ο Μπάτμαν και προφανώς όχι τόσο σοβαρός. Προσωπικά μου άρεσε πολύ. και θα συνεχίσω.

 

 

Τι είναι αυτα ρε παιδιά; Σε ποιά τεύχη-σειρές (;) αναφέρεστε; Εχω χασει κατι επεισόδια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο.Κ ο Αzarello έχω την εντύπωση πως ξεκινάει κάτι πολύ καλό με την WW...O Flash αρκετά κατώτερος άπο ότι περίμενα,σίγουρα εντυπωσιακός στο ξεκίνημα ο Aquaman,Batman k Superman σε καλό επίπεδο !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.