Μετάβαση στο περιεχόμενο

DC Comics Small Talk [ Κουβεντούλα να γίνεται ]


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Διάβασα το Three Jokers #1. Είχα δει κάποιες σελίδες ονλάιν μιας και δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου. Οι πρώτες εντυπώσεις μου ήταν αρκετά θετικές, αλλά αναρωτιέμαι πού το πάνε. Έχει σημεία που μου αρέσουν πολύ και σημεία που αν δεν χειριστούν σωστά στο όλο θέμα ενός τριπλού Τζόκερ, πιστεύω θα με χαλάσουν. Στα συν πάντως το εξαιρετικό σχέδιο του Fabok. 

 

Να κάνουμε και μια αναφορά στα Solicitations Δεκεμβρίου

Aπό τευχάκια, έχουμε τα εξής ενδιαφέροντα:

  • Batman/Catwoman #1, κυκλοφορεί επιτέλους η maxi-series των Tom King και Clay Mann, ως επίλογος στο Batman run του King, στις 1/12.
  • Batman: Black & White #1, επιστρέφει η παλιά σειρά που περιέχει μικρές ιστορίες του Μπάτμαν από διάφορους δημιουργούς, για 6 τεύχη αυτή την φορά. Στο 1ο τεύχος, γράφουν οι James Tynion IV, J.H. Williams III, Paul Dini, Emma Rios και G. Willow Wilson. Κυκλοφορεί 8/12.
  • Endless Winter - το νέο χειμωνιάτικο crossover της DC, με το σύμπαν αυτή την φορά να απειλεί μια καταιγίδα παγκοσμίων διαστάσεων. Μέσα στον μήνα κυκλοφορούν το Endless Winter #1 (1/12), Flash #767 (8/12), Superman: Endless Winter Special #1 (8/12), Aquaman #66 (15/12), Justice League #58 (15/12), Teen Titans: Endless Winter Special #1 (15/12), Justice League Dark #29 (22/12), Black Adam: Endless Winter Special #1 (22/12), Justice League: Endless Winter #2 που θα συμπεριλαμβάνουν κατά σειρά τα  9 μέρη της ιστορίας. Όλα σε σενάριο Andy Lanning και Ron Marz.
  • Dark Knights: Death Metal - συνεχίζεται με πολλαπλά τεύχη, στα Dark Knights: Death Metal: The Secret Origin #1 (1/12), Dark Knights: Death Metal: The Last Stories of the DC Universe #1 (8/12), Dark Knights Death Metal #6 (15/12), Death Metal: The Last 52: War of the Mutliverses #1 (29/12) και ολοκληρώνεται στο Dark Knights: Death Metal #7 (5/1/21).
  • Generations Shattered #1 - σε αυτό το one shot συνεχίζεται μια ιστορία που ξεκινά στο Detective Comics #1027 και συνέχισε στο Death Metal, η οποία σχετίζεται με όλη την ιστορια της DC. (5/1/2021)
  • DC's Very Merry Multiverse #1 - επετειακό τευχάκι με διάφορες Χριστουγεννιάτικες ιστορίες (8/12)
  • Tales from the Dark Multiverse - συνεχίζονται οι σκοτεινές παραλλαγές γνωστών γεγονότων της DC με τα Crisis on Infinite Earhs (15/12), Dark Knights Metal (29/12), και Wonder Woman: War of the Gods (1/12) 
  • Επιτέλους τελειώνει η καριέρα του Bendis στον Σούπερμαν, με τον ίδιο να ξεκινάει τα τελευταία storylines του στα Action Comics #1028 (22/12) και Superman #28 (15/12).
  • Ολοκληρώνεται επίσης το Batman Beyond του Dan Jurgens με το Batman Beyond #50 (22/12).
  • Ολοκληρώνεται και το mini series Batman: The Adventure Continues των Alan Burnett και Paul Dini από τον κόσμο του Batman TAS, με το 7ο τεύχος την 1/12.
  • Ολοκληρώνεται και το The Hellblazer: Rise and Fall του Black Label από τους Τom Taylor και Darick Robertson στις 5/1/21.

Από collected editions:

  • Batgirl Returns Omnibus με όλο το run της Gail Simone (Batgirl #0-34, Batgirl Annual #1 and 2, Batgirl: Futures End #1). Kυκλοφορεί 2/3/21 με cover price 99,99$.
  • Batman The Caped Crusader Vol. 5 - συνέχεια της συλλογής του Bronze Age Batman με τα Batman #466-473 και Detective Comics #639-640. Κυκλοφορει 5/1/21 στα 29,99$.
  • Batman The Dark Knight Detective Vol. 4 - 90s ιστορίες Μπάτμαν με τα  Detective Comics #601-611 και Detective Comics Annual #2. 19/1/21 στα 29.99$.
  • The Joker War - σκληρόδετη έκδοση όλου του πρόσφατου event με τα Batman #95-100. 9/2/21 στα 29.99$.
  • Birds of Prey: Blood and Circuit - το 2ο μέρος του run της Gail Simone με τα Birds of Prey #96-103. Κυκλοφορεί 12/2/21 στα 29.99$.
  • Green Lantern by Geoff Johns Book 4 - συνέχεια της συλλογής του φημισμένου run του Johns στον τίτλο. Περιλαμβάνει τα Green Lantern #26-38 και Final Crisis: Rage of the Red Lanterns #1. Να τονίσω ότι όσοι δεν έχουν διαβάσει αυτό το αριστουργηματικό run είναι ευκαιρία να πάρουν τα νέα αυτά paperbacks. Κυκλοφορεί 29/12 στα 39.99$.
  • Green Lantern: Circle of Fire - Μια ιστορία Green Lantern που μοιάζει με το Avengers Forever, επανεκίδεται μετά από καιρό στις 9/2 στα 39.99$. Συλλέγει τα Green Lantern #129-136, Green Lantern/Firestorm #1, Green Lantern/Adam Strange #1, Green Lantern/Atom #1, Green Lantern/Green Lantern #1, Green Lantern/Power Girl #1 και Green Lantern: Circle of Fire #1 και 2.
  • Hawkman Vol. 4: Hawks Eternal - Η συνέχεια του Hawkman, ενός από τα καλύτερα σύγχρονα runs της DC. Συλλέγει τα Hawkman #20-29 και κυκλοφορεί 9/2 στα 19.99$.
  • Just Imagine Stan Lee Creating the DC Universe Book 2 - Το 2ο μέρος των διάφορων one-shots που έγραψε κάποτε ο Stan Lee, επανεφευρίσκοντας τα origin stories γνωστών χαρακτήρων της DC. Περιέχει τα  Just Imagine Stan Lee with John Byrne Creating Robin #1, Just Imagine Stan Lee with Gary Frank Creating Shazam! #1, Just Imagine Stan Lee with Scott McDaniel Creating Aquaman #1, Just Imagine Stan Lee with Chris Bachalo Creating Catwoman #1, Just Imagine Stan Lee with Walter Simonson Creating the Sandman #1, και Just Imagine Stan Lee with John Cassaday Creating Crisis #1. Κυκλοφορεί 5/1 στα 34.99$.
  • Justice League Dark Vol. 4: A Costly Trick of Magic - άλλο ένα από τα καλά σύγχρονα runs της DC. Συλλέγει τα Justice League Dark #20-28. Κυκλοφορεί 26/1 στα 16.99$.
  • Justice League International Book Two: Around the World - η συνέχεια της επανέκδοσης του Justice League International των Giffen και DeMatteis. Συλλέγει τα Justice League International #18-25, Justice League America #26-30, Justice League Europe #1-6, και Justice League International Annual #1. Κυκλοφορεί 26/1 στα 29.99$.
  • The New Teen Titans Omnibus Vol. 5  - το εκτενέστατο 80s run των Wolfman και Perez στους Teen Titans συνεχίζεται να συλλέγεται εδώ, με τα  The New Teen Titans #32-49, The New Teen Titans Annual #3 και #4, Tales of the Teen Titans #91, Secret Origins #13, Secret Origins Annual #3, και Infinity, Inc. #45. Κυκλοφορεί 26/1 στα 99.99$.
  • The New Teen Titans Vol. 12, για όσους προτιμούν τα paperbacks, συλλέγει το ίδιο run Teen Titans, με τα  Tales of the Teen Titans #84-88, The New Teen Titans #24-31, και The New Teen Titans Annual #2. Κυκλοφορεί 29/12 στα 19.99$.
  • Superman by Grant Morrison Omnibus - To New 52 run του Morrison στον Σούπερμαν, συλλέγει τα Action Comics #0-18 και Action Comics Annual #1. Κυκλοφορεί 23/2 στα 75.00$.
  • Superman: The Man of Steel Vol. 2 - (σκληρόδετο), συνέχεια της συλλογής του φημισμένου run του John Byrne στον Σούπερμαν. Περιέχει τα 

    Action Comics #588-593, Adventures of Superman #429-435, Legion of Super-Heroes #37-38, και Superman #5-11. Κυκλοφορεί 19/1 στα 49.99$.

  • Wonder Woman by George Perez Vol. 5 - συνέχεια της συλλογής του run του George Perez στην Wonder Woman, με τα  Wonder Woman #46-57. Κυκλοφορεί 5/1 στα 34.99$.

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Bendis ακούγεται οδεύει προς Justice League. Α ρε ιστορική ομάδα που έφτασες. Έχω στόχο να διαβάσω το run του Scott Snyder πάντως κάποια στιγμή. Το run του Geoff θέλω οπωσδήποτε να το διαβάσω, αλλά ολοκληρωμένο. Ξέρεις @Tsaklas στα πόσα books θα το ολοκληρώσουν ή πόσα τεύχη μένουν ακόμα; Τα Blackest Night, Brightest Day είναι πιο μετά και αν ναι, θα περιληφθούν σε αυτά τα Books; Επίσης ένα παράπονο από τη DC, αλλά γιατί βγάζει τόσο νωρίς τα hardcovers και αργεί τα paperbacks; Εγώ που λόγω χώρου προτιμώ τα paperbacks και έχω και τον ψυχαναγκασμό ότι μια σειρά θα την ξεκινήσω και θα την τελειώσω σε μια μορφή, αναγκάζομαι να περιμένω αρκετά για να βγουν κάποια collected σε paperback.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

39 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Ο Bendis ακούγεται οδεύει προς Justice League. Α ρε ιστορική ομάδα που έφτασες. Έχω στόχο να διαβάσω το run του Scott Snyder πάντως κάποια στιγμή. Το run του Geoff θέλω οπωσδήποτε να το διαβάσω, αλλά ολοκληρωμένο. Ξέρεις @Tsaklas στα πόσα books θα το ολοκληρώσουν ή πόσα τεύχη μένουν ακόμα; Τα Blackest Night, Brightest Day είναι πιο μετά και αν ναι, θα περιληφθούν σε αυτά τα Books; Επίσης ένα παράπονο από τη DC, αλλά γιατί βγάζει τόσο νωρίς τα hardcovers και αργεί τα paperbacks; Εγώ που λόγω χώρου προτιμώ τα paperbacks και έχω και τον ψυχαναγκασμό ότι μια σειρά θα την ξεκινήσω και θα την τελειώσω σε μια μορφή, αναγκάζομαι να περιμένω αρκετά για να βγουν κάποια collected σε paperback.

Μένουν πολλά τεύχη ακόμα, το Blackest Night είναι πιο μετά ναι. Φαντάζομαι θα το συμπεριλάβουν, χωρίς να έχω δει επίσημη ανακοίνωση. Το Brightest Day είναι ξεχωριστή ιστορία που δεν έχει να κάνει με Green Lantern αλλά με όλο το DC Universe. Θα συμπεριλάβουν τα σχετικά τεύχη των GL λογικά αλλά την ομώνυμη σειρά όχι. Ούτε στα Omnibus ήταν. Mένουν τουλάχιστον 50 τεύχη ακόμα για να ολοκληρωθεί πάντως, μαζί με τα 20 που έκανε για το New 52 και ίσως συν καμιά 10αριά ακόμα απαραίτητα tie-ins για το War of the Green Lanterns. Το θετικό είναι ότι αν και γράφει Johns στον τίτλο, δεν παραλείπει πχ σημαντικά τεύχη που έγραψε ο Gibbons για το Sinestro Corps War όπως είδα, άρα προσφέρει την πλήρη εμπειρία. Όπως το υπολογίζω, πρέπει να έχει 4 volumes ακόμα, σύνολο 8 δηλαδή. Δεν ξέρω πώς θα τα χωρίσουν όμως γιατί πραγματικά μπλέκει το πράγμα με τα tie-ins.

 

Όσο για τα Hardcovers, παλιά έβγαιναν κυρίως paperbacks να σου πω την αλήθεια αλλά τώρα το έχει κάνει σύστημα ειδικά στους δημοφιλείς τίτλους πχ Μπάτμαν να βγάζει το HC πρώτο. Όντως, η ταχύτητα που κυκλοφορούν είναι μεγαλύτερη σίγουρα, δεν ξέρω γιατί.

 

Το run του Snyder στην JL έχει ολοκληρωθεί σε 5 paperback αν σε ενδιαφέρει.

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

Ο Bendis ακούγεται οδεύει προς Justice League.

Άμα καταφέρει να κάνει και στη Justice League ότι στους Avengers τότε καλό πάτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μου ήρθε σήμερα το Justice League Vol. 5 Justice/Doom War του Snyder. Το ξεφυλλίζω λίγο, βλέπω στο τέλος να γράφει ότι συνεχίζεται στο Dark Knights: Death Metal, το event που τρέχει τώρα και είναι σίκουελ του Metal.

 

Γκουγκλάρω ύστερα το Death Metal και βλέπω πως το όλο storyline περιλαμβάνει πέραν των 6 τευχών της βασικής ιστορίας, άλλα 12 one-shots + 5 tie-in τεύχη της JL. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, αναφέρει επισης σαν prelude του event κι άλλες σειρές όπως τα - μέτρια όπως έχω ακούσει - Flash Forward και Year of the Villain: The Infected (το οποίο με την σειρά του έχει άλλα preludes όπως την τρέχουσα σειρά Batman/Superman).

 

Γενικά, ένα χάος. Προφανώς θα μου πείτε, δεν πρόκειται για κάποια νέα τακτική. Κάτι τέτοιο συμβαίνει στα υπερηρωικά χρόνια τώρα και από τις 2 μεγάλες εταιρίες. Το θέμα μου είναι το πόσο απαραίτητα έχουν γίνει όλα αυτά τα χιλιάδες συνδεόμενα τεύχη για την απόλαυση της βασικής ιστορίας. Ναι, πάντα υπήρχαν tie-ins σε μεγάλα events με σκοπό το άρμεγμα. Αλλά αν διαβάσεις πχ το Blackest Night χωρίς τα πάντα όλα από tie-ins, δεν χάνεις κάτι τρομερό.  Το ίδιο ίσχυε για τα περισσοτερα events στο παρελθόν. Μια ιστορία-κορμός που ήταν αρκετά αυτοτελής και κάποια τεύχη που διευρύνουν περαιτέρω στο σύμπαν και τους χαρακτήρες, πώς αυτοί βιώνουν την συγκεκριμένη κατάσταση. Παρόλα αυτά θυμάμαι διαβάζοντας το Dark Knights Metal μόνο του, να μην εντυπωσιάζομαι καθόλου, να νιώθω συνέχεια λες και έχω παραλείψει κάτι ανάμεσα στα βασικά τεύχη και γενικά να διαβάζω σαν βασική ιστορία ένα πράγμα λειψό και άψυχο. Μόνο όταν διάβασα μαζί όλα τα υπόλοιπα tie-ins το ευχαριστήθηκα πραγματικά σαν ιστορία.

 

Προσωπικά αυτό με προβληματίζει βαθύτατα σαν αναγνώστη. Σίγουρα κάποιος που έχει τον χρόνο (αλλά και τον χώρο και τα χρήματα, αν μιλάμε για αγορά), ανταμοίβεται με ένα τόσο συνδεδεμένο σύμπαν που η μία ιστορία φέρνει την άλλη και το ένα event σε οδηγεί στο επόμενο. Αλλά κάποιος που δεν έχει την όρεξη τέλος πάντων να διαβάσει 20 τεύχη για να χαρεί τα 6 που απαρτίζουν το βασικό event, τι κάνει; Αποφασίζει ότι τα σημερινά υπερηρωικά είναι κατά 99% άρμεγμα και τα αφήνει στην άκρη πέρα από πολύ συγκεκριμένα storylines; Δεν ξέρω, τι πιστεύετε; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Μου ήρθε σήμερα το Justice League Vol. 5 Justice/Doom War του Snyder. Το ξεφυλλίζω λίγο, βλέπω στο τέλος να γράφει ότι συνεχίζεται στο Dark Knights: Death Metal, το event που τρέχει τώρα και είναι σίκουελ του Metal.

 

Γκουγκλάρω ύστερα το Death Metal και βλέπω πως το όλο storyline περιλαμβάνει πέραν των 6 τευχών της βασικής ιστορίας, άλλα 12 one-shots + 5 tie-in τεύχη της JL. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, αναφέρει επισης σαν prelude του event κι άλλες σειρές όπως τα - μέτρια όπως έχω ακούσει - Flash Forward και Year of the Villain: The Infected (το οποίο με την σειρά του έχει άλλα preludes όπως την τρέχουσα σειρά Batman/Superman).

 

Γενικά, ένα χάος. Προφανώς θα μου πείτε, δεν πρόκειται για κάποια νέα τακτική. Κάτι τέτοιο συμβαίνει στα υπερηρωικά χρόνια τώρα και από τις 2 μεγάλες εταιρίες. Το θέμα μου είναι το πόσο απαραίτητα έχουν γίνει όλα αυτά τα χιλιάδες συνδεόμενα τεύχη για την απόλαυση της βασικής ιστορίας. Ναι, πάντα υπήρχαν tie-ins σε μεγάλα events με σκοπό το άρμεγμα. Αλλά αν διαβάσεις πχ το Blackest Night χωρίς τα πάντα όλα από tie-ins, δεν χάνεις κάτι τρομερό.  Το ίδιο ίσχυε για τα περισσοτερα events στο παρελθόν. Μια ιστορία-κορμός που ήταν αρκετά αυτοτελής και κάποια τεύχη που διευρύνουν περαιτέρω στο σύμπαν και τους χαρακτήρες, πώς αυτοί βιώνουν την συγκεκριμένη κατάσταση. Παρόλα αυτά θυμάμαι διαβάζοντας το Dark Knights Metal μόνο του, να μην εντυπωσιάζομαι καθόλου, να νιώθω συνέχεια λες και έχω παραλείψει κάτι ανάμεσα στα βασικά τεύχη και γενικά να διαβάζω σαν βασική ιστορία ένα πράγμα λειψό και άψυχο. Μόνο όταν διάβασα μαζί όλα τα υπόλοιπα tie-ins το ευχαριστήθηκα πραγματικά σαν ιστορία.

 

Προσωπικά αυτό με προβληματίζει βαθύτατα σαν αναγνώστη. Σίγουρα κάποιος που έχει τον χρόνο (αλλά και τον χώρο και τα χρήματα, αν μιλάμε για αγορά), ανταμοίβεται με ένα τόσο συνδεδεμένο σύμπαν που η μία ιστορία φέρνει την άλλη και το ένα event σε οδηγεί στο επόμενο. Αλλά κάποιος που δεν έχει την όρεξη τέλος πάντων να διαβάσει 20 τεύχη για να χαρεί τα 6 που απαρτίζουν το βασικό event, τι κάνει; Αποφασίζει ότι τα σημερινά υπερηρωικά είναι κατά 99% άρμεγμα και τα αφήνει στην άκρη πέρα από πολύ συγκεκριμένα storylines; Δεν ξέρω, τι πιστεύετε; 

 

Φίλε Παναγιώτη δε θα άλλαζα ούτε κόμμα σε όσα λες. Όλο αυτό με τα tie-ins θέλει τεράστια επένδυση χρόνου για να διαβάσεις πλήρως την ιστορία και να την κατανοήσεις σε βάθος. Αν κάτι ζηλεύω στο γαλλοβελγικό είναι ο ξεκάθαρος χωρισμός σε άλμπουμ-ιστορίες κτλ. Αντίθετα η Marvel και η DC ειδικά με τα μεγάλα events προκαλούν ένα χάος. Αγόρασα το Secret Wars του 2015 από Anubis και δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά μου είπαν ότι πρέπει να διαβάσεις και πόσα tie-ins.

 

Με το Metal τα πράγματα είναι τρισχειρότερα και αυτό που λες το ανακάλυψα χθες, γιατί έψαχνα να βρω τι θα αγοράσω από τα πρόσφατα paperbacks του αγαπημένου μου Scott Snyder. Έχω το Metal στα χέρια μου, αλλά υπάρχει και το The Road to Metal, υπάρχουν συλλογές με tie-ins από άλλους συγγραφείς, υπάρχουν tie-ins που είναι απλά τευχάκια και μετά ενώ ήθελα να διαβάσω το Justice League του Snyder, βλέπω ότι υπάρχει και το No Justice που ουσιαστικά οδήγησε σε νέο mini relaunch τίτλων μετά το Rebirth και πρέπει να διαβάσω όλα αυτά για να πάω μετά στο Death Metal για να μπλέξω και με τα εκεί tie-ins. Πιο πολύ χρόνο θέλω να τα ξεδιαλύνω από το να τα διαβάσω :lol: Πάντως είμαι σε καλό δρόμο, ίσως οργανώσω μια καλή παραγγελία με όλα αργότερα μέσα στο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

18 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Φίλε Παναγιώτη δε θα άλλαζα ούτε κόμμα σε όσα λες. Όλο αυτό με τα tie-ins θέλει τεράστια επένδυση χρόνου για να διαβάσεις πλήρως την ιστορία και να την κατανοήσεις σε βάθος. Αν κάτι ζηλεύω στο γαλλοβελγικό είναι ο ξεκάθαρος χωρισμός σε άλμπουμ-ιστορίες κτλ. Αντίθετα η Marvel και η DC ειδικά με τα μεγάλα events προκαλούν ένα χάος. Αγόρασα το Secret Wars του 2015 από Anubis και δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά μου είπαν ότι πρέπει να διαβάσεις και πόσα tie-ins.

 

Με το Metal τα πράγματα είναι τρισχειρότερα και αυτό που λες το ανακάλυψα χθες, γιατί έψαχνα να βρω τι θα αγοράσω από τα πρόσφατα paperbacks του αγαπημένου μου Scott Snyder. Έχω το Metal στα χέρια μου, αλλά υπάρχει και το The Road to Metal, υπάρχουν συλλογές με tie-ins από άλλους συγγραφείς, υπάρχουν tie-ins που είναι απλά τευχάκια και μετά ενώ ήθελα να διαβάσω το Justice League του Snyder, βλέπω ότι υπάρχει και το No Justice που ουσιαστικά οδήγησε σε νέο mini relaunch τίτλων μετά το Rebirth και πρέπει να διαβάσω όλα αυτά για να πάω μετά στο Death Metal για να μπλέξω και με τα εκεί tie-ins. Πιο πολύ χρόνο θέλω να τα ξεδιαλύνω από το να τα διαβάσω :lol: Πάντως είμαι σε καλό δρόμο, ίσως οργανώσω μια καλή παραγγελία με όλα αργότερα μέσα στο χρόνο.

Όπως τα λες είναι. Κι εγώ όπως είπα, αγόραζα το Metal σε τευχάκια τότε και έπαιρνα το νέο τεύχος στα χέρια μου 1 μήνα μετά και έλεγα "πότε έγιναν αυτά;". Νόμιζα ότι μέσα στον μήνα ξέχασα τελείως το προηγούμενο τεύχος. Αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν γεγονότα που γίνονται αποκλειστικά στα tie-ins, τα οποία είναι 3 έξτρα collected editions που αγόρασα αργότερα. Εν τω μεταξύ αν δεν βγάλουν κιόλας ένα Omnibus με όλα αυτά μαζί, για να τα διαβάσεις με την σωστή σειρά, δεινοπαθείς. Πρέπει να κάνεις πέρα δώθε συνέχεια σε διαφορετική έκδοση και να έχεις μπροστά σου ανοιγμένο έναν μπούσουλα-reading order. 

 

Ξαναλέω βέβαια, αυτό ισχύει παντού. Και για το Blackest Night/Brightest Day ήμουν με ανοιγμένα 2-3 διαφορετικά tpbs και το reading order στο pc. Αλλά όπως είπες κι εσύ, πλέον θες να διαβάσεις ένα event και καταλήγεις να πρέπει να ψαχτείς για 3-4. Όπως είπες, ξεκινάς για JL Snyder, συνειδητοποιείς ότι προηγείται το No Justice (το οποίο χωρίζεται ύστερα σε 3 διαφορετικούς τίτλους JL), το οποίο είναι συνέχεια του Metal, το οποίο πάλι έχει μέσα κάμποσα τεύχη tie-ins, ε στο τέλος λες "δε διαβάζω τίποτα, μόνο Μικυμάου κι Αστερίξ" :lol:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

http://www.multiversitycomics.com/news/dc-unveils-future-state/

 

Ιανουάριο και Φεβρουάριο λοιπόν οι τίτλοι της DC θα αντικατασταθούν προσωρινά με τίτλους για τους γνωστούς μας ηρωες σε μια εναλλακτική πραγματικότητα μετά το Dark Knights: Death Metal. Ενδιαφέρον, εφόσον δεν προκειται για μόνιμη αλλαγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Tsaklas είπε:

http://www.multiversitycomics.com/news/dc-unveils-future-state/

 

Ιανουάριο και Φεβρουάριο λοιπόν οι τίτλοι της DC θα αντικατασταθούν προσωρινά με τίτλους για τους γνωστούς μας ηρωες σε μια εναλλακτική πραγματικότητα μετά το Dark Knights: Death Metal. Ενδιαφέρον, εφόσον δεν προκειται για μόνιμη αλλαγή.

 

Scott Snyder καταλαμβάνει το DC Universe θα λέγαμε (φυσικά δε με χαλάει :lol:) Ωραίο νέο πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενώ μου αρέσουν τα visuals πολύ, είμαι κάπου στην μέση... Ναι μεν αλλά... Εγώ πιστεύω ότι θέλουν να τεστάρουν τα νερά και ίσως καταντήσει άλλο ένα Ultimate Universe αλά Μάρβελ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σίγουρα τεστάρουν κιόλας ποια θα πάνε καλά για να κινηθούν λίγο προς τα εκεί, αλλά θα δείξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η DC θα ετοιμάσει το κόμικ Truth & Justice

 

Παράθεση

Η DC ανακοίνωσε ότι θα ετοιμάσει μια νέα ανθολογική σειρά κόμικ, το Truth & Justice, που σκοπό έχει να δώσει χρόνο σε διάφορους χαρακτήρες από το κατάλογο της DC με νέα δημιουργικά ονόματα σε σενάριο και σχέδιο.

Η σειρά θα κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο ψηφιακά πριν εκτυπωθεί μέσα στο Φεβρουάριο και θα έχει τρεις ιστορίες που θα έχουν την Vixen, το μοντέλο και ακτιβίστρια που έγινε υπερήρωας ως πρωταγωνίστρια. Ο Geoffrey Thorne (Law & Order: Criminal Intent) γράφει και οι Chris Cross και Jordi Tarragona έχουν δώσει το σχέδιο. Στο μέλλον η DC θα ψάξει στην 80χρονη ιστορία της για να δώσει χαρακτήρες που ίσως να έχουν ξεχαστεί. Το Truth & Justice θα ξεκινήσει να κυκλοφορεί στις 8 Ιανουαρίου του 2021 και θα κυκλοφορήσει σε έντυπη μορφή στις 16 Φεβρουαρίου του 2021.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

batmanearthone_vol3_adv_v2_1200_5fb8709a2d8a82.13652987.jpg

 

Το Batman: Earth One Vol. 3 είναι γεγονός

 

Παράθεση

Η DC ανακοίνωσε ότι ο Geoff Johns θα επιστρέψει στην αυτόνομη σειρά graphic novels του Batman, Batman: Earth One, για να ετοιμάσει το τρίτο volume. Το Batman: Earth One Vol. 3 θα κυκλοφορήσει στην Αμερική στις 8 Ιουνίου του 2021, με τον Johns να γράφει το σενάριο και οι Gary Frank (Doomsday Clock, Superman: Secret Origin), Jon Sibal και Brad Anderson θα κάνουν την εικονογράφηση.

 

E E EΡΧΕΤΑΙ! Το άφησαν λίγο πίσω λόγω Doomsday Clock, αλλά επιτέλους το Batman: Earth One Vol. 3 έρχεται και είμαι κατενθουσιασμένος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ωω τι ωραία. Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Vol 2 αλλά έχω στα ελληνικά το Vol 1 και μ άρεσε πολύ. Μακάρι ο Johns να επιστρέψει στον παλιό καλό του εαυτό, ύστερα από το μέτριο Three Jokers. Ιούνιο λένε, αλλά όπου βλέπω Johns και ειδικά μαζί με Frank, το μυαλό μου πάει σε delay :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

BMTDK_Cv1_6000f04a708539.68567666.jpg

 

Ενδιαφέρουσα νέα μίνι σειρά Batman με το Batman: The Dark Knight. Κυρίως με ελκύουν ονόματα όπως του Tom Taylor στο σενάριο και του Andy Kubert στο σχέδιο, ενδιαφέρων συνδυασμός και δίδυμο που ίσως μπορεί να μας προσφέρει 2-3 καλές ιστορίες.
 

Παράθεση

 

Η DC Comics γνωστοποίησε μέσω δελτίο τύπου ότι το Batman: The Dark Knight είναι νέα μίνι σειρά κόμικ του Σκοτεινού Ιππότη που θα έχει περιπέτεια στην Ευρώπη και θα αποτελείται από έξι τεύχη.

 

Ο Tom Taylor (DCeased, Suicide Squad) έχει αναλάβει το σενάριο και ο Andy Kubert (Batman: The Dark Knight-The Master Race, Superman: Up in the Sky) θα κάνει την εικονογράφηση. Το πρώτο τεύχος είναι προγραμματισμένο να κυκλοφορήσει στις 13 Απριλίου.

 

 

Πηγή

 

ROBIN_Cv1_5fffab62d03874.83460585.jpg

 

Ο Joshua Williamson γνωστός κυρίως από ιστορίες του Flash και της Justice League θα γράψει μια νέα σειρά κόμικ για τον Robin με πρωταγωνιστή τον Damian Wayne. Θα με άφηνε αδιάφορο, αλλά ο Williamson είναι καλός συγγραφέας.
 

Παράθεση

 

Η DC Comics ανακοίνωσε πρόσφατα πως ο Damian Wayne/Robin θα αποκτήσει νέα σειρά κόμικ, με τον Joshua Williamson (The Flash, Future State: Justice League, Infinite Frontier) να γράφει το σενάριο και ο Gleb Melnikov (Wonder Woman, Batman/Superman Annual) θα κάνει την εικονογράφηση.

 

Η σειρά θα κάνει ντεμπούτο στις 27 Απριλίου. Ακόμη θα υπάρξει μία prequel ιστορία η οποία θα αποτελείται από δυο μέρη με τον τίτλο "Demon or Detective" και θα κυκλοφορήσει στο 106ο τεύχος του Batman που θα γίνει διαθέσιμο στις 2 Μαρτίου και στο 1034ο τεύχος του Detective Comics που θα βγει στις 23 Μαρτίου.

 

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η DC ανακοίνωσε ένα νέο imprint το DC Horror. Ακολουθούν πληροφορίες από άρθρο του superheronews.

 

DCH_TC_Cv1_6082134e540870.95429619.jpg

 

Η Warner Bros. ανακοίνωσε τη δημιουργία μιας νέας εμπορικής ονομασίας της DC Comics, την DC Horror η οποία θα απευθύνεται σε αναγνώστες άνω των 17 ετών. Ο πρώτος τίτλος είναι το πρελούδιο του The Conjuring: The Devil Made Me Do It, The Conjuring: The Lover.

 

Το The Conjuring: The Lover είναι limited σειρά πέντε τευχών και το πρώτο τεύχος θα γίνει διαθέσιμο στις 4 Ιουνίου. Οι David Leslie Johnson-McGoldrick (The Conjuring 2 και The Conjuring: The Devil Made Me Do It) και Rex Ogle (Free Lunch, Death of Wolverine: Life After Logan, Teen Titans) έχουν γράψει το σενάριο και ο Garry Brown (Babyteeth) έχει κάνει την εικονογράφηση. Τον ερχόμενο Οκτώβριο είναι προγραμματισμένο να κυκλοφορήσουν περισσότεροι τίτλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δύο ειδήσεις από το supeheronews.gr:

 

Η DC θα βγάλει εναλλακτική ιστορία για τον Robin

 

batman-death-in-the-family-jason-todd-lives.webp

 

Το 1988 βγήκε το 426oο τεύχος του Batman, με το οποίο ξεκίνησε η ιστορία "A Death in the Family" όπου ο Robin του Jason Todd πεθαίνει. Οι αναγνώστες ήταν αυτοί που είχαν αποφασίσει την εν λόγω εξέλιξη μέσω τηλεφωνικής ψηφοφορίας.

 

H DC Comics ανακοίνωσε στην NYCC πως στις 12 Δεκεμβρίου θα κυκλοφορήσει ξανά το Batman #428 με ιστορία που είχε ετοιμαστεί ως εναλλακτική λύση, σε περίπτωση που η απόφαση των αναγνωστών ήταν ο Jason Todd να ζήσει. Ο Jim Starlin έχει γράψει το σενάριο.

 

Ο John Constantine θα έχει νέα σειρά comics

john-constantine-hellblazer-made-in-america.webp

 

Η DC Comics πριν από μερικές ώρες γνωστοποίησε ότι θα ετοιμάσει μια νέα limited σειρά κόμικς για τον John Constantine, η οποία θα έχει τον τίτλο "John Constantine, Hellblazer: Dead in America" και θα αποτελείται από οκτώ τεύχη.

 

Το κόμικ θα αποτελεί το επόμενο κεφάλαιο της σειράς John Constantine, Hellblazer και θα βγει μέσω της Black Label. Οι Si Spurrier και Aaron Campbell θα είναι στη δημιουργική ομάδα. Το πρώτος τεύχος πρόκειται να κυκλοφορήσει στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής τον Ιανουάριο του 2024.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Άλλο ένα crossover DC/Bonneli.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21481
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Άλλο ένα crossover DC/Bonneli.

Εμείς στα ελληνικά θα δούμε ποτέ κανένα;;;:thinking:

Αλλά ξέχασα είναι DC, εδώ μόνο Marvel...:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 18/10/2023 στο 7:59 ΜΜ, hudson είπε:

Εμείς στα ελληνικά θα δούμε ποτέ κανένα;;;:thinking:

Αλλά ξέχασα είναι DC, εδώ μόνο Marvel...:(

 

Πιστεύω ότι ίσως και να φέρει κανένα ο Μικρός Ήρως. Ίσως και η Anubis που είχε φέρει κανά δύο Batman Ιταλών δημιουργών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

joker-the-world-dc.webp

 

Από το superheronews.gr:

 

Μετά την επιτυχία του Batman: The World, η DC Comics ανακοίνωσε ένα νέο ανθολογικό graphic novel που θα επικεντρώνεται στον The Clown Prince of Crime και θα έχει τον τίτλο "Joker: The World".

 

Το Joker: The World, το οποίο πρόκειται να κυκλοφορήσει στην Αμερική στις 17 Σεπτεμβρίου, θα αποτελείται από 184 σελίδες και θα περιέχει ιστορίες από τους Geoff Johns, Satoshi Miyagawa, David Rubin, German Peralta, Alvaro Fong Varela, Jason Fabok κ.α.
 

Δικό μου σχόλιο: Θα ήταν ωραία επιλογή για ελληνική εκδοτική οποιοδήποτε από τα δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.