Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτάσεις κόμικ για αγορά στο χρήστη ΚΟΜΙΞ


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα από τα Disney τα οποία (αγαπώ ιδιαίτερα :spidey_yeah_that: ) θα ήθελα να πάρω και άλλα πράγματα και στο AthensCon και γενικότερα. Διαβάζω και άλλα κόμικ εννοείται και μάνγκα τα οποία μου αρέσουν πολύ. Γενικά μου αρέσουν ιστορίες που έχουν time travel (σχέση με το χρόνο γενικά), μαγεία, μυστήριο, περιπέτεια, sci fi.

 

Σκέφτομαι να πάρω αυτό εάν το βρω στο κον. :) Πέρσι είχα πάρει το Chrononauts της Image και μου άρεσε πολύ. :D Από image έχετε να προτείνετε κάτι;

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.  :blob3:

 

ΥΓ Όσο για τα μάνγκα τα Attack on Titan , Fairy Tail, One Piece, Death Note τα γνωρίζω... Οπότε θα ήθελα κάτι άλλο.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα παρακατω ειναι μεσα στα αγαπημενα μου και λιγο-πολυ ειναι αυτο που ζητας, χωρις το time travel element ομως.

Paper Girls (Παρουσιαση)  

Saga (Παρουσιαση)  

Descender (Παρουσιαση)  

Nameless (Παρουσιαση)   

Transmetropolitan (Παρουσιαση) (Vertigo αντι για image, αλλα σαν στυλ θα μπορουσε να ναι και image)  

 

Δεν εχω προβλημα να γραψω μερικα λογια για το καθενα αλλα δεν προκειται να το κανω καλυτερα απο τι οι παρουσιασεις που παραθετω.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eτσι όπως είσαι εκεί, πέρνα μία από την Jemma και πάρε τα δύο El Eternauta και είσαι σούπερ οκ φίλος. Και τίποτα άλλο να μην πάρεις, είσαι sci-fi γεμάτος. 

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190277
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

... ***εάν*** έχεις αρκετά λεφτά για να πάρεις το Λουθερ Αρκραϊτ στην έκδοση της Jemma (και μόνο στην έκδοση της Jemma), ***πάρτο*** 

 

κι ας μην το διαβάσεις τώρα

 

κι ας το διαβάσεις στα 40 σου, όπως το διάβασα και εγώ τα 40 μου :)

 

γιατί το λέω αυτό? διότι ότι και να ακούσεις, κάπου-κάπως-κάποτε θα το ξαναβρείς :) Αυτό το κόμικ όμως, σε τέτοιο μέγεθος?....... θα πρέπει να περιμένεις μπας και φιλοτιμηθεί ποτέ κανείς να φτιάξει κάτι σε στυλ IDW Artist's Edition για να ξαναβγεί έτσι. Και συνδυάζει περιπέτεια+sci-fi+time travel που ζήτησες μαζί με καρακαλτ (?...) στιγμές και πράγματα της Βρετανικής ιστορίας (όπως λχ ο Κρόμγουελ). Μόνο που το σχέδιο του μπαγάσα του Talbot σε αυτό το κόμικ, μπορεί να εκτιμηθεί πλήρως ***μόνο*** σε ***αυτό*** το μέγεθος :) Οι λεπτομέρειές του έχουν λεπτομέρειες :) Και είναι κόμικ που έχει βγει σε 999 κομμάτια. Κάποτε θα τελειώσει :) Και για να βρεθεί μετά στην αγορά των μεταχειρισμένων θα πρέπει να έχει ψοφήσει όποιος το'χει ή να του έχουν κάνει λοβοτομή :D

 

για το Ετερνάουτα δεν παίρνω όρκο ότι θα σου αρέσει :) Το καραγουστάρω, αλλά είμαι 45 :) με κάποιες χ εμπειρίες και βιώματα πολύ διαφορετικά από τα δικά σου :) Ρωτάς τον PK που νομίζω ότι του άρεσε και συν τοις άλλοις σε ξέρει και καλύτερα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ με τη σειρά μου θα σου προτείνω δύο κλασσικές και must read time travel ιστορίες από τη DC και τη Marvel καθώς και το απόλυτο time travel manga.

X-Men: Days of Future Past: Πιο κλασσικό πεθαίνεις.

The Return of Bruce Wayne: Αυτό έχει περισσότερο νόημα εάν το διαβάσεις μετά το Final Crisis αλλά πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς και ως αυτόνομη ιστορία.

Steins;Gate: 'Οταν μιλάμε για time travel εννοούμε Steins;Gate :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] για το Ετερνάουτα δεν παίρνω όρκο ότι θα σου αρέσει :) Το καραγουστάρω, αλλά είμαι 45 :) με κάποιες χ εμπειρίες και βιώματα πολύ διαφορετικά από τα δικά σου :) Ρωτάς τον PK που νομίζω ότι του άρεσε και συν τοις άλλοις σε ξέρει και καλύτερα :)

 

:cheers5:

Για το Eternauta είχα κάνει ένα σχόλιο θυμάμαι εδώ. Το κάνω copypasta μιας και αναφέρθηκε.

 

 

 

 

Το Eternauta το διάβασα στη λέσχη επειδή δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται και ήθελα να ξέρω αν αυτό που θα αγοράσω αξίζει. Τελικά κατέληξα να το διαβάσω όλο σε 3 sessions. Την πρώτη φορά διάβασα τον πρώτο μισό τόμο και την δεύτερη φορά τον άλλο μισό. Την τρίτη φορά πήγα στη λέσχη αποκλειστικά για το Eternauta και διάβασα όλον τον 2ο τόμο, πρέπει να μου πήρε όλο το 4ωρο που είναι ανοιχτή η λέσχη για να τον καταφέρω. Θυμάμαι πως είχα μείνει με τρελή αγωνία ύστερα από τον πρώτο τόμο και δεν κρατιόμουν να διαβάσω τη συνέχεια. Είναι από τους άριστους τίτλους που αξίζει να διαβάσει ο καθένας. Ειδικά για όποιον έχει μανία με επιστημονική φαντασία 60's, ζώνη του λυκόφωτος κλπ, δεν πρέπει να το χάσει για κανέναν λόγο.

 

Από τότε, το αγόρασα και το διάβασα άλλη μία φορά, αφότου είχα ξεχάσει αρκετά από την υπόθεση. Και μου άρεσε το ίδιο με την πρώτη. Από τα καλύτερα αναγνώσματα που έχω διαβάσει γενικά. Πιστεύω πως θα σου αρέσει. Ειδικά αν τους βρεις σε καμιά καλή προσφορά (του στυλ 20-25€ και τους δύο), πιστεύω πως δεν θα μείνεις παραπονεμένος. Απλά πρέπει να ξεπεράσεις το παλιό σχέδιο, το οποίο βέβαια διαβάζεται πολύ πιο εύκολα π.χ. από τα υπερηρωικά της αντίστοιχης περιόδου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25630
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν τύχει κανένα Τρουένο στο δρόμο σου, τσέκαρε αν έχει μέσα ιστορίες από τις σειρές "Εκπλήξεις από το μέλλον" και "Αδαμ ο Αιώνιος"...

Θα εκπλαγείς από το πόσο καλές είναι και αξίζει να πάρεις το τεύχος μόνο γι'αυτές.

 

Φυσικά, μετά θα θες να βρεις και άλλα τεύχη...  :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το unwritten πιστευω ότι θα σου αρεσει, όπως επίσης και το Fables :)

 

Με time travel:

 

Ενδιαφέρον έχει  το Ivar, Timewalker, αν και εχω διαβασει μονο 3 τευχη

 

Time travel ειναι και το κεντρικο θεμα του Pax Romana, αλλά δεν το χω διαβασει ακομα.

 

Θα σου προτεινω και το Too Cool to be Forgotten, αν και μαλλον ειναι μακρια απο ότι εχεις στο μυαλο σου :P

ειναι όμως ενα εξαιρετικο κομικ  και πιστευω πραγματικα ότι θα σου αρεσει :)

 

Για αργότερα, να έχεις στα υποψιν και το Patience του Clowes :)

 

Απο αλλα scifi θα σου προτεινα επίσης να δοκιμάσεις  Descender, Y the last Man και Saga

Εχω ακουσει επισης πολυ καλα λογια για το Storm Dogs

 

 

 

Μπορω να σου δανεισω καποια απ αυτα που εχω, αν μου υποσχεθεις ότι θα τα επιστρεψεις στην ίδια κατασταση στην οποια θα τα παρεις :D

αλλιως - να σαι σιγουρος - δεν θα περασεις καλα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις τους. Να ζητήσω συγγνώμη που άργησα τόσο πολύ να απαντήσω. Η αλήθεια είναι ότι είχα ξεχάσει το θέμα :P

 

Εγώ με τη σειρά μου θα σου προτείνω δύο κλασσικές και must read time travel ιστορίες από τη DC και τη Marvel καθώς και το απόλυτο time travel manga.

X-Men: Days of Future Past: Πιο κλασσικό πεθαίνεις.

The Return of Bruce Wayne: Αυτό έχει περισσότερο νόημα εάν το διαβάσεις μετά το Final Crisis αλλά πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς και ως αυτόνομη ιστορία.

Steins;Gate: 'Οταν μιλάμε για time travel εννοούμε Steins;Gate :P

Το Return of Bruce Wayne το είχα διαβάσει το 2011 ψηφιακά. Πολύ καλό κόμικ. :) Το Stein's Gate είναι στα υπόψιν ;) Είχα δει το ανιμε πριν 2-3 χρόνια αλλά θέλω να πάρω το μάνγκα όταν μπορέσω. 

 

Το unwritten πιστευω ότι θα σου αρεσει, όπως επίσης και το Fables :)

 

Με time travel:

 

Ενδιαφέρον έχει  το Ivar, Timewalker, αν και εχω διαβασει μονο 3 τευχη

 

Time travel ειναι και το κεντρικο θεμα του Pax Romana, αλλά δεν το χω διαβασει ακομα.

 

Θα σου προτεινω και το Too Cool to be Forgotten, αν και μαλλον ειναι μακρια απο ότι εχεις στο μυαλο σου :P

ειναι όμως ενα εξαιρετικο κομικ  και πιστευω πραγματικα ότι θα σου αρεσει :)

 

Για αργότερα, να έχεις στα υποψιν και το Patience του Clowes :)

 

Απο αλλα scifi θα σου προτεινα επίσης να δοκιμάσεις  Descender, Y the last Man και Saga

Εχω ακουσει επισης πολυ καλα λογια για το Storm Dogs

 

 

Μπορω να σου δανεισω καποια απ αυτα που εχω, αν μου υποσχεθεις ότι θα τα επιστρεψεις στην ίδια κατασταση στην οποια θα τα παρεις :D

αλλιως - να σαι σιγουρος - δεν θα περασεις καλα :P

Λένα σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Το fables, το unwritten και το DESCENDER μου κάνουν πιο πολύ το κλικ ;)

 

... ***εάν*** έχεις αρκετά λεφτά για να πάρεις το Λουθερ Αρκραϊτ στην έκδοση της Jemma (και μόνο στην έκδοση της Jemma), ***πάρτο*** 

 

κι ας μην το διαβάσεις τώρα

 

κι ας το διαβάσεις στα 40 σου, όπως το διάβασα και εγώ τα 40 μου :)

 

γιατί το λέω αυτό? διότι ότι και να ακούσεις, κάπου-κάπως-κάποτε θα το ξαναβρείς :) Αυτό το κόμικ όμως, σε τέτοιο μέγεθος?....... θα πρέπει να περιμένεις μπας και φιλοτιμηθεί ποτέ κανείς να φτιάξει κάτι σε στυλ IDW Artist's Edition για να ξαναβγεί έτσι. Και συνδυάζει περιπέτεια+sci-fi+time travel που ζήτησες μαζί με καρακαλτ (?...) στιγμές και πράγματα της Βρετανικής ιστορίας (όπως λχ ο Κρόμγουελ). Μόνο που το σχέδιο του μπαγάσα του Talbot σε αυτό το κόμικ, μπορεί να εκτιμηθεί πλήρως ***μόνο*** σε ***αυτό*** το μέγεθος :) Οι λεπτομέρειές του έχουν λεπτομέρειες :) Και είναι κόμικ που έχει βγει σε 999 κομμάτια. Κάποτε θα τελειώσει :) Και για να βρεθεί μετά στην αγορά των μεταχειρισμένων θα πρέπει να έχει ψοφήσει όποιος το'χει ή να του έχουν κάνει λοβοτομή :D

 

για το Ετερνάουτα δεν παίρνω όρκο ότι θα σου αρέσει :) Το καραγουστάρω, αλλά είμαι 45 :) με κάποιες χ εμπειρίες και βιώματα πολύ διαφορετικά από τα δικά σου :) Ρωτάς τον PK που νομίζω ότι του άρεσε και συν τοις άλλοις σε ξέρει και καλύτερα :)

 

:cheers5:

Το  τσέκαρα στο AthensCon και είναι στα υπόψιν ;)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Α μου είχε διαφύγει το thread αυτό. Σου αραδιάζω μερικές προτάσεις λοιπόν:

  • Το Fables που σου πρότεινε η Kabuki, all-ages κόμικ, από τις λίγες αμερικανικές σειρές που με έχουν κρατήσει τόσο πολύ, παρότι ακόμα δεν την έχω ολοκληρώσει. :)
  • Donjon Zenith, το χιούμορ και η φαντασία παντρεύονται με τον καλύτερο τρόπο. Μπορείς να διαβάσεις το πρώτο άλμπουμ εδώ.
  • Domu, προσωπικά το αγαπημένο μου manga. Ο Otomo με έχει κάνει να γουστάρω τηλεκίνηση/τηλεπάθεια, δύο concepts που παλαιότερα με άφηναν παγερά αδιάφορο.
  • Τα Λιοντάρια της Βαγδάτης, δεν ξέρω αν βρίσκεται τόσο εύκολα πλέον, αλλά πρόκειται για ένα καλογραμμένο, ωραίο ανάγνωσμα.
  • The Amazing Screw-on Head, ένας διασκεδαστικότατος τρόπος για να γνωρίσει κανείς τον Mignola.
  • Big Man Plans, ένα μισανθρωπικό κόμικ για όταν θες να διαβάσεις κάτι αιματηρό.  :bash:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.