Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδιορθωση κομιξ


Taki79

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  42
  • Reputation:   270
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλημερα παιδια,

πριν μπω στο θεμα να ξεκινησω με το γνωστο ''επρεπε να παθω για να μαθω''

 

Και ξεκιναω,ειχα δανεισει σε φιλο 3 κομιξ (τα 2 για μενα ηταν αρκετα συλλεκτικα το αλλο οχι τοσο) τα εξης

-Ζωδιακη πετρα

-Το σπαθι των παγων (το μικρο τευχος)

-κλασικα Νο 77

 

Επειτα απο αρκετο καιρο,περιπου 2 μηνες και αφου πλεον τα ζηταγα επιμονα,για καποιο λογο καθυστερουσε η επιστροφη τους.

Για να μην μακρυγορω,οταν εν τελει εφτασαν στα χερια μου,χθες απογευμα, επαθα ενα μικρο σοκ,μαλλον μεγαλο ηταν το σοκ..

 

Η ζωδιακη πετρα δεν ειχε εξωφυλλο και εκτος αυτο ολα μα ολα τα φυλλα εχουν ξεκολλησει απο τη θεση τους,καποια λιγα προς το τελος εχουν μεινει ενωμενα αλλα και αυτα δεν τα βλεπω πολυ καλα

 

Το σπαθι των παγων μια απο τα ιδια απλα υπαρχει το εξωφυλλο,ομως στα υπολοιπα ειναι μια απο τα ιδια

 

Τα κλασικα εχουν καποια σκισιματα στα φυλλα εξωτερικα και εσωτερικα καποια φυλλα εχουν ξεκολλησει

 

Πως μπορουν και ΑΝ γινετε να επισκευαστουν?

Για τη ζωδιακη πετρα σκεφτομαι να εκτυπωσω το εξωφυλλο απο το google αλλα μετα τι πρεπει να κανω?

που πρεπει να παω για να ρωτησω να κολλησω τα φυλλα?

 

οποια βοηθεια-προταση δεκτη γιατι η σημερινη χαρα απο αγορα καποιων κομιξ σε καλη τιμη δεν επηρεαζει το χθεσινο σοκ

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σίγουρα επιδιορθώνεται; :P

 

Πραγματικά, δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά έχω την εντύπωση πως πρέπει να ρισκάρεις για ενα αποτέλεσμα που ίσως να μη σου αρέσει... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πέτα τα

και αγόρασε καινούρια με έξοδα του φίλου σου

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

πέτα τα

και αγόρασε καινούρια με έξοδα του φίλου σου

Σωστός!! :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  42
  • Reputation:   270
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

πέτα τα

και αγόρασε καινούρια με έξοδα του φίλου σου

 

Ειναι μια αποψη αλλα οχι λυση γιατι πες οτι τον πειθω να μου παρει αλλα,πραγμα απιθανο για τον λογω οτι ειναι ανεργος 2 χρονια με σπαστα μεροκαματα αραια και που.

Δευτερον δυστυχως δεν μενουμε σε πολη με πολλες επιλογες σε παλιωπολεια για βιβλια  ωστε να μπορουμε να τα βρουμε ανετα και οτι ωρα θελουμε ή ακομα και να χτυπησουμε τιμη καλη.

Εδω για να παρω ενα τευχος ψαχνω βδομαδες εως και μηνες και αν το πετυχω σε καλη τιμη,ασε τα μεταφορικα...

 

Ο φιλος,παρολο την οικονομικη δυσκολια του,προθυμοποιηθηκε να μου δωσει καποια λεφτα, συμβολικα,αλλα τα αρνηθηκα ξερωντας την οικονομικη δυσκολια του..

 

Σκεφτομαι να παω σε καποιο τυπογραφειο-βιβλιοπωλειο,να δω αν μπορουν να κανουν  καποιου ειδους θερμοκολληση,αν το λεω σωστα,μηπως μπορεσω και σωσω τιποτα.

Δεν ξερω κατα ποσο γινετε και αν πετυχει,εκτος και αν εχει κανει κανεις τιποτα παρομοιο να μου προτεινει..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3777 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα έλεγα να τα αφήσεις ως έχουν για να θυμάσαι άλλη φορά να μη δίνεις τα κομικς σου... Όταν βρεις χρήματα ή ευκαιρίες, τα ξανά αγοράζεις... 

 

Καλύτερα να χαρίζεις, παρά να δανείζεις...

 

πάντως είναι καλό που είναι ακόμα φίλος σου και δεν τσακωθήκατε...  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  42
  • Reputation:   270
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα έλεγα να τα αφήσεις ως έχουν για να θυμάσαι άλλη φορά να μη δίνεις τα κομικς σου... Όταν βρεις χρήματα ή ευκαιρίες, τα ξανά αγοράζεις... 

 

Καλύτερα να χαρίζεις, παρά να δανείζεις...

 

πάντως είναι καλό που είναι ακόμα φίλος σου και δεν τσακωθήκατε...  :beer:

 

 

το παθημα εγινε μαθημα,

τωρα οτι παραμενει φιλος μου ακομα, ποτε μα ποτε δεν θα εβαζα ενα περιοδικο κομιξ αναμεσα σε μια φιλια η οποια δεν ειναι φιλια λιγων ημερων αλλα πολλων ετων.

αλλωστε ενα παλιο τευχος κομιξ σου προσφερει μονο μια ικανοποιηση οτι παλιωσε και εχει μια αξια Α...

 

Το θεμα για μενα πλεον δεν ειναι ποιος φταιει ή πως εγινε  αλλα πως μπορω να το σουλουπωσω λιγο ωστε να μην το ξεφυλλιζω απο το πατωμα  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την ζωδιακη πετρα που την ειχα βρει κ εγω προσφατα καθως κ το σπαθι των παγων αλλα σε μικροτερη εκταση.

Ειχαν θεματα με την ραχη τους,ειτε λογω πολλων σελιδων ειτε περισσοτερο της κολλας τους που αν το τευχος ανοιγε περισσοτερο

εσπαγε.Εκεινο που μ κανει εντυπωση ειναι πως το εξωφυλλο της ζωδ.πετρας..χαθηκε..Επειτα λες πως ξεκολησαν ολα

τα φυλλα.

Εγω παντως ειχα χρησιμοποιησει ατλακολ στην ραχη-αφου ειχα κανει αρκετες επισκευες πριν με τευχη με κολλητη βιβλιοθεσια-

και επιασα μια-μια τις σελιδες κ της ξανακολησα παλι προσεκτικα..Επειτα αφου τις κολλησα ολες ξανα προσεκτικα τις αφησα

κατω απο ενα βαρυ βιβλιο-καπως για να πρεσαρει το ολο "θεμα"-και την επομενη η ραχη ειχε πετρωσει..

Βεβαια το τευχος φαινεται οτι ειχε καταπονηθει απο καποιον αλλον αλλα τωρα ειναι μαζεμενο κ μπορει να διαβαστει

κ να ξεφυλιστει ξανα..

Οπως κ να χει η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ αν εχεις διαθεση ολα γινονται..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εδώ μέσα λίγο πολύ όλοι έχουμε ιστορίες από δανεικά κι αγύριστα. Ομοιοπαθής κι εγώ με παρόμοια τεύχη. Είχα πάρει τα «7 θαύματα των παπιών», «Το σπαθί των πάγων» και το «Μίκυ Μάους 1500», εκ των οποίων επιβιώνει μόνο το πρώτο. Αν σε ενδιαφέρουν καθαρά οι ιστορίες, θα σου πρότεινα να αγοράσεις τις επανεκτυπώσεις που βγήκαν το 2010 που μπορείς να τις πετύχεις σε πολύ καλύτερες καταστάσεις, πιο εύκολα και σε πιο προσγειωμένες τιμές. Η επανεκτύπωση του Σπαθιού των πάγων έχει διαφορές στο εξώφυλλο, όμως της Ζωδιακής Πέτρας που σε ενδιαφέρει είναι σχεδόν ίδιο.

 

Καλωσήρθες στην παρέα «Αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις». Σε σχέση με άλλους, την έβγαλες φτηνά πάντως. Άσε που η ράχη της Ζωδιακής πέτρας είχε ανέκαθεν αυτό το πρόβλημα. Πρέπει να είχαν βάλει λίγη ή κακής ποιότητας κόλλα. Ή και τα δύο.  Πάντως ό,τι και να αποφασίσεις να κάνεις με τα πρωτότυπα τεύχη, θα σου έλεγα να μην τα πετάξεις και να τα κρατήσεις για να τα έχεις. Εδώ μπορείς να δεις αναλυτικότερα το γιατί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30151
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  39
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

http://www.2-clicks-comics.com/article/how-to-restore-comics.html

http://www.ehow.com/how_2309709_restore-old-comic-books.html

 

Εδώ λέει σε γενικές γραμμές πως να επιδιορθώνεις κάποια θέματα όπως σκισίματα κτλ. Καλό θα ήταν να μη πειράξεις τα συγκεκριμένα τεύχη που χάλασαν καθώς όπως είπαν και τα παιδιά πάνω το αισθητικό αποτέλεσμα μπορεί να μη σε ικανοποιήσει στη συνέχεια.

Και μή ξαναδανείσεις σε φίλους. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30345
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   26
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια οι επιδιορθωσεις σε ραχη ειναι θεμα ρουτινας σε ενα ιβλιοδετειο , με το αναλογο αντιτιμο φυσικα... οχι τιποτα σοβαρο αλλα καποιο εξοδο τελοςπαντων

 

σιγουρα δεν θα ειναι σαν καινουργιο αλλα δεν αποκλειεται να σε ικανοποιησει...

 

βλεπω οτι εχει περασει λιγος καιρος απο την συζητηση... τι εκανες τελικα ?

 

τετοιο προβλημα εχω εγω στην εκδοση του Σπαθιού των πάγων του 1990 ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Αν και έχει παλιώσει λίγο το θέμα, εγώ θα σου πρότεινα για τις μικροφθορες όπως σκισίματα να δεις το άρθρο του Isley , ενώ για το εξώφυλλο θα σου πρότεινα να πας σε έναν ειδικό, να του δώσεις μια φωτο από το εξώφυλλο και το κομικ και να του πεις αν μπορεί να το τυπώσει σε ανάλογο χαρτί και να στο συρράψει στο κομικ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Την ζωδιακη πετρα που την ειχα βρει κ εγω προσφατα καθως κ το σπαθι των παγων αλλα σε μικροτερη εκταση.

Ειχαν θεματα με την ραχη τους,ειτε λογω πολλων σελιδων ειτε περισσοτερο της κολλας τους που αν το τευχος ανοιγε περισσοτερο

εσπαγε.Εκεινο που μ κανει εντυπωση ειναι πως το εξωφυλλο της ζωδ.πετρας..χαθηκε..Επειτα λες πως ξεκολησαν ολα

τα φυλλα.

 

Και μένα το σπαθί των πάγων αυτό μου έχει πάθει. έχει σπάσει στη μέση με μια μόνο ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.