Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαμούθ comics:Ανατύπωση Κόρτο Μαλτέζε!


marios1957

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οχι. Απλα ειναι συμβολικη τιμη και μπαινει μεσα για ολο το υπολοιπο.

 

Υποψην τα μεταχειρισμενα τα συναλλασουν εμποροι ομως, οχι εκδοτες. Δεν ειναι με την αρχικη τιμολογηση πια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και άμα ήσουν εκδότης, πόσο θα έπρεπε να το κοστολογήσεις για να είσαι βιώσιμος;

Αμα ημουν εκδοτης θα το εκτυπωνα σε μεγαλη ποσοτητα οπου θα επεφτε κι αλλο το κοστος

Απο οτι μου ειπε ο τυπος που ρωτησα πεφτει παρα πολυ..... και μιλαμε για εκδοση 350 σελιδων ανα κομματι !!!!!!!

 

Απο εκει και περα δεν ξερω τι λειτουργικα εξοδα υπαρχουν και τι θελει να βγαλει ο καθε εκδοτης

Μερικοι θελουν σε εναν μηνα να βγαζουν ολο τον χρονο !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οχι. Απλα ειναι συμβολικη τιμη και μπαινει μεσα για ολο το υπολοιπο.

 

Υποψην τα μεταχειρισμενα τα συναλλασουν εμποροι ομως, οχι εκδοτες. Δεν ειναι με την αρχικη τιμολογηση πια. :)

ΤΙ λογικη εχει να μπει μεσα για ολο το υπολοιπο ?

 

Τα μεταχειρισμενα ειναι αλλη φαση και δεν μιλαμε για μεταχειρισμενα.....

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν μιλάω για αυτούς. Μιλάω για αυτούς που πρέπει να πληρώσουν δικαιώματα, μεταφραστές, επιμελητές (και πιθανότατα άλλα έξοδα έκδοσης που δεν τα γνωρίζουμε αναλυτικά), ενώ μέσα στην τιμή πρέπει να περιλαμβάνεται και το κέρδος που θα βγάλει ο διανομέας και τα καταστήματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για να καταλάβω γιατί προβληματίζομαι... Πόσες σελίδες είναι το κάθε τομάκι και σε τι φορμά βγαίνει; Γιατί εμένα τα 12 ευρώ για έκδοση περιορισμένων αντιτύπων στη μορφή που θυμάμαι τα ασπρόμαυρα Κορτο Μαλτέζε δεν τα θεωρώ πολλά (Έτσι και αλλιώς γύρω στο 10άρικο τα θυμάμαι)  Άντε να το πουλήσεις 11 ευρώ. Πιο κάτω δεν γίνεται.  Όλοι θα θέλαμε φτηνά κόμικς αλλά αυτό με τις παρούσες ελληνικές (ακόμα και προ κρίσης) συνθήκες είναι ανέφικτο. Τα μόνα φτηνά κόμικς που υπήρχαν στην αγορά ήταν τα Disney αλλά τυπώνονταν σε χιλιάδες αντίτυπα. Ωραία τα μεγάλα λόγια αλλά η πραγματικότητα μας προσγειώνει απότομα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν ειμαι εκδοτης για να ξερω το κοστος αλλα το μαυρο μελανι ειναι το φτηνοτερο απο οσο γνωριζω......

 

Επεισης εμαθα οτι για να εκτυπωσω και να βιβλιοδετησω το επος της αμερικης που κατεβασα απο εδω το οποιο αποτελειται απο 350 ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΣΕ Α4 ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ μου κοστιζει 17-18 ευρω !!!!!!!!!!!!!!!

 

:cheers5:

 

και πόσα έδωσες στον μεταφραστή? στον επιμελητή της έκδοσης? στην εταιρεία που έχει τα δικαιώματα? στην εφορία? στο ΙΚΑ? :)

 

επίσης εάν βγάλεις πολλά, μειώνεις το κόστος ανά κομμάτι, αλλά θα πρέπει να τα πουλήσεις κι όλας :) 

 

Πήγα στο αμάξι και τσίμπησα τη Σαμαρκάνδη. 12,5 ευρώ για 148 σελίδες. Και *αυτό* το βρίσκεις ακριβό? :) Συγκριτικά το βρίσκω μια χαρά. Και ναι. Εάν είχε φτηνότερο χαρτί, θα έβγαινε φτηνότερο και το κόμικ. Και πιθανότατα θα είχαμε μια έκδοση σαν αυτές που μοίραζαν οι εφημερίδες με τα κόμικ του Μανάρα... Όπου ομολογουμένως απέκτησα ένα μεταφρασμένο κόμικ, αλλά....................

 

Να προτείνω προς ανάγνωση τα ποστ του Γιατί είναι τόσο ακριβά τα βιβλία (2 μπλόγκποστ τρίτων) όπου έχει και κάποια σχόλια από εκδότη κόμικ μέσα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν μιλάω για αυτούς. Μιλάω για αυτούς που πρέπει να πληρώσουν δικαιώματα, μεταφραστές, επιμελητές (και πιθανότατα άλλα έξοδα έκδοσης που δεν τα γνωρίζουμε αναλυτικά), ενώ μέσα στην τιμή πρέπει να περιλαμβάνεται και το κέρδος που θα βγάλει ο διανομέας και τα καταστήματα.

Για δικαιωματα και λοιπα εξοδα δεν γνωριζω......

Για μαγαζια ομως ξερω οτι υπαρχει μεγαλη ανταγωνιστικοτητα και οι τιμες παιζουν οσον αφορα τις εκπτωσεις !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε ποια μαγαζιά; Γιατί υπάρχει και ο νόμος ενιαίας τιμής στα μη μεταχειρισμένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για μαγαζια ομως ξερω οτι υπαρχει μεγαλη ανταγωνιστικοτητα και οι τιμες παιζουν οσον αφορα τις εκπτωσεις !!!!!!!

 

κλικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ποιο κομικ πουληθηκε μη μεταχειρισμενο με 0,50€ :;;;

επισης το να αναφερουμε πειρατικες handmade εκτυπωσεις ειναι απλα ακαιρο σε αυτο το θεμα..δεν πληρωνεις δικαιωματα,υπαλληλους,ασφαλιστρα,δεν βγαζεις κερδος,ουτε εσυ ουτε το καταστημα ουτε κανενας,απλα εκτυπωνεις..

δηλαδη αν εμενα η μανα μου ηταν δημοσια υπαλληλος και της εδινα φλασακι με μανγκα να μου τα εκτυπωσει εκει θα ελεγα οτι τυπωνω κομικς τσαμπα;; (ή αντε,στη χειροτερη να πω οτι με ενα καλο φωτοτυπαδικο μου βγαινει 3,2€ το τομακι;; )

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και πόσα έδωσες στον μεταφραστή? στον επιμελητή της έκδοσης? στην εταιρεία που έχει τα δικαιώματα? στην εφορία? στο ΙΚΑ? :)

 

επίσης εάν βγάλεις πολλά, μειώνεις το κόστος ανά κομμάτι, αλλά θα πρέπει να τα πουλήσεις κι όλας :)

 

Πήγα στο αμάξι και τσίμπησα τη Σαμαρκάνδη. 12,5 ευρώ για 148 σελίδες. Και *αυτό* το βρίσκεις ακριβό? :) Συγκριτικά το βρίσκω μια χαρά. Και ναι. Εάν είχε φτηνότερο χαρτί, θα έβγαινε φτηνότερο και το κόμικ. Και πιθανότατα θα είχαμε μια έκδοση σαν αυτές που μοίραζαν οι εφημερίδες με τα κόμικ του Μανάρα... Όπου ομολογουμένως απέκτησα ένα μεταφρασμένο κόμικ, αλλά....................

 

Να προτείνω προς ανάγνωση τα ποστ του Γιατί είναι τόσο ακριβά τα βιβλία (2 μπλόγκποστ τρίτων) όπου έχει και κάποια σχόλια από εκδότη κόμικ μέσα :)

 

:cheers5:

Δεν ειμαι εκδοτης ουτε εμπορευομαι για να ξερω περι ικα μικα και τα λοιπα..........

 

Φυσικα και θα τα προπουλησεις στα βιβλιοπωλεια σε μια μεση τιμη..... ειδες βιβλιοπωλεια να εχουν επιστροφες καταστροφες ?

 

Οσα κλεινουν σκοτωνουν το εμπορευμα στο κοστος και τελειωνει η φαση σεμνα και ταπεινα......

 

Του μαναρα στις εφημεριδες αν και δεν την εχω πετυχει ουτε με ενδιαφερει παντως μια χαρα εκδοση ειναι ...... τι εχει δηλαδη ?

Οπως και του Λουκυ Λουκ του εθνους και τα αλλα του βηματος που βγηκαν προσφατα

Εξαλλου θα το διαβασεις μια δυο πεντε φορες ...... δεκα αποκλειεται η ειναι εξαιρετικα σπανιο και ανωφελο .... και η θα το πεταξεις η θα το βαλεις σε μια γωνια να το καμαρωνεις !!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε ποια μαγαζιά; Γιατί υπάρχει και ο νόμος ενιαίας τιμής στα μη μεταχειρισμένα...

Αν ηταν πραγματικα εννιαια η τιμη δεν θα επαιζε ουτε το συνηθες 10-15% εκπτωση που κανουν ολοι !!!!!!!!

 

Αν θελετε εννιαια τιμη στα περιπτερα και στα ψιλικατζηδικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

 

Οι βιβλιοπώλες και κάθε τρίτος που πωλεί λιανικώς βιβλία μπορούν να κάνουν εκπτώσεις μόνον έως 10% επί της ενιαίας τιμής

 

Απο το λινκ του Sandman .

 

Ον τοπικ : Εμενα η τιμη μια χαρα μου φαινεται . Ισα ισα που το σκεφτομαι να το τσιμπησω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

στο λινκ του sandman το λεει καθαρα

για 2 χρονια δε μπορεις να κανεις εκτπωση πανω απο 10%,ουτε και προσφορες (βιβλιο + δωρο κατι αλλο κλπ κλπ)

μετα κανεις οτι θες...

edit:με προλαβε ο κωτσος

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ειδαμε και την ανουμπις τι περιθωρια εχει οταν πουλαει τα κομικς σε τιμες φιξινγκ 15-20 ευρω

και ξαφνικα τα βλεπεις και με 5-6 ευρω στα ραφια μεγαλων καταστηματων....

 

Και ξερουμε ολοι τι ποιοτητα εχουν οι εκδοσεις της ανουμπις !!!!!!

 

 

Μην τρελαθουμε κιολας !!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μην μπερδεύεις τα Μαμούθ που έβγαλε το Έθνος με αυτά του Μανάρα :) Εκείνα ήταν σε χαρτί ποιότητας Μαμούθ. Αυτά του Μανάρα σε χαρτί σαν αυτό που εύχεσαι :)

 

Και μίλησες για Βήμα και θυμήθηκα κάτι κλασσικά εικονογραφημένα που είχε βγάλει η Καθημερινή......... χαρτί τσιγαρόχαρτο.... εξώφυλλο στην ίδια ποιότητα... ένα χάλι.

 

Το ξέρω ότι δεν είσαι εκδότης. Πήγαινε λοιπόν στο τόπικ που παράθεσα ώστε να δεις γιατί το κόστος βγαίνει όσο βγαίνει. Ειδάλλως ακούγεσαι σαν "τα εμά εμά και τα εσά εμά" :) (που δε νομίζω να έχεις τέτοια στάση γενικότερα :) )

 

Για να τα προπουλήσεις θα πρέπει να θέλει να τα αγοράσει κάποιος. Και οι επιχειρηματίες γνωρίζουν ότι στο τέλος θα σκοτώσουν το στοκ τους. Και το λαμβάνουν και αυτό στα υπ'όψιν.

 

Μισθωτός είσαι, έτσι? :) Δεν πρέπει να είχες ποτέ δική σου επιχείρηση.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ηταν πραγματικα εννιαια η τιμη δεν θα επαιζε ουτε το συνηθες 10-15% εκπτωση που κανουν ολοι !!!!!!!!

 

Αν θελετε εννιαια τιμη στα περιπτερα και στα ψιλικατζηδικα

Έχεις μπλέξει ελαφρώς τις βούρτσες με τα ομόηχά τους....

 

Παίζει ενιαία τιμή,είναι η αναγραφώμενη,πολλές φορές και τυπωμένη πάνω στο εξώφυλλο.Πάνω σ΄ αυτήν γίνεται το παιχνίδι,ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής και το ποσόν της αγοράς.

 

Και στα περίπτερα και στα ψιλικατζίδικα υπάρχει ενιαία τιμή για το βιβλίο.Αν μιλάς για τσίχλες,έχασες.

 

Όποιος σου είπε 17€  για 350 έγχρωμες σελίδες με σκληρό εξώφυλλο ή χαζός και άσχετος ήταν η σε κορόϊδεψε.Εκτός κι αν τον trollάρισες εσύ,αναφέροντάς του πέντε χιλιάδες αντίτυπα (ας πούμε...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μην μπερδεύεις τα Μαμούθ που έβγαλε το Έθνος με αυτά του Μανάρα :) Εκείνα ήταν σε χαρτί ποιότητας Μαμούθ. Αυτά του Μανάρα σε χαρτί σαν αυτό που εύχεσαι :)

 

Και μίλησες για Βήμα και θυμήθηκα κάτι κλασσικά εικονογραφημένα που είχε βγάλει η Καθημερινή......... χαρτί τσιγαρόχαρτο.... εξώφυλλο στην ίδια ποιότητα... ένα χάλι.

 

Το ξέρω ότι δεν είσαι εκδότης. Πήγαινε λοιπόν στο τόπικ που παράθεσα ώστε να δεις γιατί το κόστος βγαίνει όσο βγαίνει. Ειδάλλως ακούγεσαι σαν "τα εμά εμά και τα εσά εμά" :) (που δε νομίζω να έχεις τέτοια στάση γενικότερα :) )

 

Για να τα προπουλήσεις θα πρέπει να θέλει να τα αγοράσει κάποιος. Και οι επιχειρηματίες γνωρίζουν ότι στο τέλος θα σκοτώσουν το στοκ τους. Και το λαμβάνουν και αυτό στα υπ'όψιν.

 

Μισθωτός είσαι, έτσι? :) Δεν πρέπει να είχες ποτέ δική σου επιχείρηση.

 

:cheers5:

Κουβεντα κανουμε και δεν ημουν ποτε μισθωτος.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχεις μπλέξει ελαφρώς τις βούρτσες με τα ομόηχά τους....

 

Παίζει ενιαία τιμή,είναι η αναγραφώμενη,πολλές φορές και τυπωμένη πάνω στο εξώφυλλο.Πάνω σ΄ αυτήν γίνεται το παιχνίδι,ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής και το ποσόν της αγοράς.

 

Και στα περίπτερα και στα ψιλικατζίδικα υπάρχει ενιαία τιμή για το βιβλίο.Αν μιλάς για τσίχλες,έχασες.

 

Όποιος σου είπε 17€  για 350 έγχρωμες σελίδες με σκληρό εξώφυλλο ή χαζός και άσχετος ήταν η σε κορόϊδεψε.Εκτός κι αν τον trollάρισες εσύ,αναφέροντάς του πέντε χιλιάδες αντίτυπα (ας πούμε...)

Για ενα κομματι του ειπα Μαριε και τωρα που το θυμηθηκα η τιμη ηταν λιγο κατω απο τα 15 ευρω

Οπως μου τα λες τωρα ψηνομαι να παω να το εκτυτπωσω σε μια μοναδικη συλλεκτικη εκδοση με τιραζ 1 κομματι !!!!!!!!!! :dance::mafia:

 

 

Και ασε τις βουρτσες και τα ομοηχα τους εκει που ειναι  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως Μάριε μ' αυτά και μ' αυτά, βλέπω να ανεβαίνουν οι πωλήσεις του κόρτο αυτή την εβδομάδα. Κάτι είναι κι αυτό :D

 

Ευτυχώς πάντως που το ξέχασα όταν ήρθα στο μαγαζί γιατί θα ήμουν μείον άλλα δέκα ευρώ και τι βενζίνη θα έβαζζα σήμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1ον, 350 έγχρωμες σελίδες και βιβλιοδεσία για €15, μόνο αν είναι ο κολλητός σου ή σου έχει υποχρέωση. Αν επιμένεις ότι αυτή την τιμή κάνει σε όλους πες που μπορούμε να τον βρούμε, ειδικά εμένα μου είναι απαραίτητος και στη σχολή και στη δουλειά, οπότε θα σου ήμουν υπόχρεος  :)

 

2ον, καταλαβαίνω ότι μπορεί να θεωρείς €12 σημαντικό ποσό αλλά για ένα κόμικ 148 σελίδων και με αυτή την ποιότητα έκδοσης είναι καλή τιμή. Μια δική μου μπακαλίστικη λογική λέει ότι €0,10 ανά σελίδα είναι "τίμιο" κόστος αγοράς. Τα €12 δε μου περισσεύουν και δε μπορώ να αγοράσω όσα κόμικ θέλω αλλά αυτό είναι άσχετο με την τομολόγησή τους

 

3ον, ναι οι εκδόσεις της Anubis ήταν πολύ ακριβές και αναγκάστηκε να ξεστοκάρει πολύ πράμα με τρομερές εκπτώσεις και όσο πάει έχει ισορροπήσει και τις τιμές στις νέες κυκλοφορίες της. 

 

Τέλος, να θυμίσω ότι αυτό το topic είναι για ενημέρωση σχετικά με τις ανατυπώσεις Κόρτο Μαλτέζε, επομένως ελπίζω σύντομα να έχουμε νεότερα. Θέλω τα Αιθιοπικά!  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121007
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδαμε και την ανουμπις τι περιθωρια εχει οταν πουλαει τα κομικς σε τιμες φιξινγκ 15-20 ευρω

και ξαφνικα τα βλεπεις και με 5-6 ευρω στα ραφια μεγαλων καταστηματων....

 

Και ξερουμε ολοι τι ποιοτητα εχουν οι εκδοσεις της ανουμπις !!!!!!

 

 

Μην τρελαθουμε κιολας !!!!!!!

H Anubis εβαζε οντως διπλασιες τιμες. Εβαζε κατι 30αρια παρανοϊκα. Γι'αυτο και οδηγηθηκε σε τετοια οικονομικη αιμοραγγια, η οποια την οδηγησε στο να "χαριζει" στοκ αντι να παει για πολτοποιηση.

 

Γιατι αυτο συμβαινει στα μεγαλα στοκ των μεγαλων εκδοτικων. Νοικιαζουν μεγαλους αποθηκευτικους χωρους και για να ελαφρυνθουν φορολογικα, πολτοποιουν/καταστρεφουν στοκ τους.

 

Οι "πειρατικες" εκδοσεις ειναι μοναχα για προσωπικη καταναλωση... Η αποψη για τα κομικς, οτι θα επρεπε να ανταλλασσονται οπως καποτε γινονταν με τα τσεπης, δηλαδη για σεντς ή για πλακα και η αλλη αποψη, οτι ειναι τεχνη με ταυ κεφαλαιο και θα πρεπει να δαγκωνουν τις τιμες τους οι πωλητες λιανικης/χονδρικης, ειναι οι δυο ακρες. Η πραγματικη αληθεια βρισκεται στη μεση. Ειναι τεχνη, δεν ειναι σκουπιδια, αλλα πρεπει να ειναι σε λογικες τιμες τα καινουρια χωρις να εκμεταλλευτονται τον αγοραστη. Για να μην συνεχιστει το οικονομικο αδιεξοδο. Δουναι και λαβειν χωρις η μια μερια να εκμεταλλευεται την αλλη.

 

 

 

Καλη συνεχεια στη Μαμουθ με τις επανεκτυπωσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τελικά, επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα, πώς είναι τα τεύχη της επανέκδοσης;

 

post-10460-0-57613000-1377886500_thumb.jpg

 

Όπως η πρώτη ή η δεύτερη εικόνα; :thinking:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τελικά, επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα, πώς είναι τα τεύχη της επανέκδοσης;

 

attachicon.gifcorto-maltese-siberie1.jpg

 

Όπως η πρώτη ή η δεύτερη εικόνα; :thinking:

 

1η 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1η 

 

:yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για ενα κομματι του ειπα Μαριε και τωρα που το θυμηθηκα η τιμη ηταν λιγο κατω απο τα 15 ευρω

Οπως μου τα λες τωρα ψηνομαι να παω να το εκτυτπωσω σε μια μοναδικη συλλεκτικη εκδοση με τιραζ 1 κομματι !!!!!!!!!! :dance: :mafia

 

Και ασε τις βουρτσες και τα ομοηχα τους εκει που ειναι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Επιμένω:Ή σε κοροϊδεύει ή τον trollάρεις.

4€cents A4 έγχρωμο comics με σκληρό εξώφυλλο,μόνο με >500+ κομμάτια.

 

Δός μου τηλέφωνο.

Επεξεργασία από marios1957
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως Μάριε μ' αυτά και μ' αυτά, βλέπω να ανεβαίνουν οι πωλήσεις του κόρτο αυτή την εβδομάδα. Κάτι είναι κι αυτό :D

 

Ευτυχώς πάντως που το ξέχασα όταν ήρθα στο μαγαζί γιατί θα ήμουν μείον άλλα δέκα ευρώ και τι βενζίνη θα έβαζζα σήμερα.

Πάντως Μάριε μ' αυτά και μ' αυτά, βλέπω να ανεβαίνουν οι πωλήσεις του κόρτο αυτή την εβδομάδα. Κάτι είναι κι αυτό :D

 

Ευτυχώς πάντως που το ξέχασα όταν ήρθα στο μαγαζί γιατί θα ήμουν μείον άλλα δέκα ευρώ και τι βενζίνη θα έβαζζα σήμερα.

Με 150 τεμάχια τιράζ κι αυτό για να με ξεφορτωθούν και να γλυτώουν τη γκρίνια μου άμα περνάνε για καλημέρα;

 

Και δεν θα ήταν μόνο 10....12,50€. - 10%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επιμένω:Ή σε κοροϊδεύει ή τον trollάρεις.

4€cents A4 έγχρωμο comics με σκληρό εξώφυλλο,μόνο με >500+ κομμάτια.

 

Δός μου τηλέφωνο.

Επεμενε οσο θες

Ουτε τον τρολλαρα ουτε με κοροιδευε (γιατι να με κοροιδευε δηλαδη ?)

Τηλεφωνο δεν πηρα γιατι ενδιαφερθηκα αμεσα ουτε αφησα κατι να μου φτιαξει

Παντως ειναι ο φθηνοτερος στην περιοχη σου και η πλακα ηταν οτι πηγα σε δυο και με εστειλαν εκει επειδη ηταν ο φθηνοτερος λογω μηχανηματων οπως μου ειπαν οι ιδιοι

Βλεπεις υπαρχουν και μερικα ατομα που δεν βλεπουν τον υποψηφιο πελατη ως χαρτονομισμα με ποδια και βοηθουν προτεινοντας λυσεις !!!!!!

Οι αλλοι μου ειπαν μια τιμη γυρω στα 22-25 ευρω που δεν θα εδινα για ενα κομματι

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5630
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πες μου που είναι αυτός που τυπώνει έγχρωμο Α4 με 4€cents τη σελίδα comics,να τον βρούμε να τινάξουμε την εκδοτική αγορά στον αέρα.

Μιλάω σοβαρά,τη Δευτέρα πάω για έγχρωμο πανάκριβο επαγγελματικό εκτυπωτή και αν εσύ βρήκες άκρη σε small press,θα με γλύτωνε απ´ την επένδυση που σκέφτομαι να κάνω για τις εκδόσεις μου.

 

 

 

Ρε συ,μπας και κατάλαβε για ασπρόμαυρο;Δεν υφίσταται αυτή τη τιμολόγηση που λες σε χαμηλό τιράζ,μόνο σε offset πάμε στα νούμερα που λες για έγχρωμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

συγνωμη για το off topic, διαβαζω επιμελως τις συζητησεις σας, αλλα δεν κρατηθηκα να μη σχολιασω κατι που ειπε ο τζο

H Anubis εβαζε οντως διπλασιες τιμες. Εβαζε κατι 30αρια παρανοϊκα. Γι'αυτο και οδηγηθηκε σε τετοια οικονομικη αιμοραγγια, η οποια την οδηγησε στο να "χαριζει" στοκ αντι να παει για πολτοποιηση.

Γιατι αυτο συμβαινει στα μεγαλα στοκ των μεγαλων εκδοτικων. Νοικιαζουν μεγαλους αποθηκευτικους χωρους και για να ελαφρυνθουν φορολογικα, πολτοποιουν/καταστρεφουν στοκ τους.


Καλη συνεχεια στη Μαμουθ με τις επανεκτυπωσεις.

με το συμπαθειο Τζο, αλλα επειδη οποτε διαβαζω κατι για την ανουμπις αμεσως τρωω τα μουστακια μου, δε θεωρω ουτε καν χαρισμα (οπως αναφερεσαι) τις τιμες 5-6 ευρω που "σκοτωσε" 11 τομακια της, τα οποια ανηκουν στην κακη βιβλιοδεσικη περιοδο τους, οταν τα περισσοτερα απο αυτα, σου μενουν στο χερι ή σε 2 κομματια, μετα απο μιση ή μια αναγνωση. Μαλλον και χαρη τους καναμε. Τουλαχιστον ετσι νιωθω εγω, που εχω μαθει να σεβομαι τα κομιξ μου και να μην τα βλεπω διαλυμενα μεσα σε 1 μερα.

 

Καλη συνεχεια κ απο μενα στη Μαμουθ και ευχαριστω για οσα εχει προσφερει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.