Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παιδια, γεια χαρα!


bambinella

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θελοντας να βρω πληροφοριες για το αγαπημενο μου περιοδικο οταν ημουν παιδι, βρεθηκα εδω.

Ποιο ηταν αυτο το περιοδικο; Μα το εγραψα στον τιτλο που ειναι ο,τι πρεπει για να χαιρετισω κι ολους εσας!

Με μια πρωτη ματια, νομιζω οτι θα περασω πολυ ομορφα μαζι σας!!!

Επεξεργασία από bambinella
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:welcome: στην παρέα!!

 

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση :beer::beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:welcome2: bambinella στην παρέα μας!

 

Μάλλον εννοείς το περιοδικό ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ, οπότε ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση ΕΔΩ (αν δεν την έχεις δει ήδη). ;)

 

 

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση.

 

 

:beersanta:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:welcome2: στην παρέα μας! :cheers3:
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Γεια και χαρά και σε σένα bambinella !!! Και φυσικά

 

:welcome:

 

Έχει τόσους πολλούς θησαυρούς και νοσταλγίες αυτό το σπιτικό των κόμιξ! Είμαι σίγουρη ότι θα το χαρείς πολύ!! Ευχάριστη και συναρπαστική περιήγηση λοιπόν!

 

:cheers3:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

bambinella καλωσόρισες στην παρέα μας. :welcome: Χαιρόμαστε που βρήκες αυτό που έψαχνες και σίγουρα θα βρείς και πολλά άλλα. Ελπίζουμε να σε κερδίσουμε και να παραμείνεις στο φόρουμ, ενεργή και με συμμετοχή. :best:

Καλή διασκέδαση. :beer:

 

:valtnino:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλωσόρισες bambinella στην παρέα! :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα τι ωραιο και ζεστο καλωσορισμα ειναι αυτο!

Εισαστε πολυ ευγενικοι και φιλοξενοι και αυτο με κανει διπλα χαρουμενη, γιατι μαζι με τον θησαυρο που ανακαλυπτω σιγα - σιγα μεσα σε αυτες τις σελιδες, βλεπω κι εναν αλλον μεγαλυτερο. Αυτον της φιλιας και της ζεστης αγκαλιας.

Και βεβαια βρηκα και με το παραπανω οσα εψαχνα για το Παιδια Γεια Χαρα, και ακομη πολλα αλλα ενδιαφεροντα θεματα.

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!! :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Welcome :cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

:welcome2: στην παρεα μας!

Ειμαι σιγουρος πως θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα εδω...

Εγω τουλαχιστον αυτο επαθα.Δεν ηξερα που να προτοκοιταξω!

Οποτε καλη και ευχαριστη διαμονη και καλα ποσταρισματα! :welcome2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλως ηρθες bambinella !!!

:beer::beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστω και παλι καινουργιοι μου φιλοι!

Σας ευχομαι να περασετε πολυ ομορφα αυτες τις γιορτινες μερες, κοντα στους ανθρωπους που αγαπατε με υγεια και χαρα!!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καλωσόρισες καινούργια μας φίλη στο φόρουμ των κομικσομανών όλων των ηλικιών.

Πολύ χαριτωμένο το ψευδώνυμό σου (παραπέμπει κάπως, ηχητικά τουλάχιστον, στην Barbarella) και τόσο εύηχο που κάθε απόπειρα μετάφρασής του στα ελληνικά θα απέδιδε τερατουργήματα (ασφαλώς τα φαντάζεσαι: κάτι σαν Μπεμπούλα κ.ο.κ.).

Ακόμη, για μας τους παμπάλαιους, το avatar σου με το εξώφυλλο του Ρομάντσου, περιοδικού που, ανεξαρτήτως επιπέδου, μας διασκέδαζε κάπου κάπου, ξυπνάει μνήμες νεανικών χρόνων. Και μάλιστα όταν παρουσιάζει την πανέμορφη τότε B.B.

Σου εύχομαι λοιπόν, από καρδιάς, καλή συμμετοχή στο greekcomics και υγεία, χαρά και ευτυχία για τον Νέο χρόνο.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64371
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ένα ζεστό καλωσόρισμα και από εμένα Bambinella :welcome2:

 

Κρίνοντας από τις απαντήσεις σου υποθέτω ότι είμαστε κοντά ηλικιακά και αυτό με κάνει διπλά χαρούμενο αφού δεν είναι πολλοί από τις γενιές μας που έχουν ανακαλύψει τον πλούτο που κρύβουμε στις σελίδες μας.

 

Χαίρομαι που σου αρέσει το μικρό ζεστό μέρος μας που το γεμίζουμε με μεράκι, αγάπη και φιλία - σπάνια πράγματα τον καιρό που ζούμε :)

 

Οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς, μην διστάσεις να τη ζητήσεις, καθώς όλοι μας εδώ μέσα είμαστε μια παρέα που διασκεδάζουμε/χαλαρώνουμε/γελάμε/πειραζόμαστε/βοηθάμε.

 

Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σου χαρίσει υγεία και πολλά χαμόγελα και εμάς ακόμα μια φίλη να μιλάμε για τα αγαπημένα μας περιοδικά.

 

Αν θελήσεις να δεις τα περιοδικά από κοντά, να τα διαβάσεις όπως παλιά πίνοντας ένα ζεστό σπιτικό καφέ, μην ξεχάσεις να περάσεις από την Λέσχη Φίλων Κόμικς που έχουμε ιδρύσει στο κέντρο της Αθήνας, την μοναδική βιβλιοθήκη κόμικς στην Ελλάδα.

 

Καλή διασκέδαση

 

:cheers3:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

post-5259-1220834215.gif ..Bambinella!! post-5259-1220834215.gif Επεξεργασία από chris
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Valtasar, tryfev, chris, τις πεντε μερες που ειμαι εδω καταλαβα ποσο μεγαλη ειναι η αγαπη σας για το αντικειμενο με το οποιο ασχολουνται αυτες οι σελιδες. Η δικη μου μεγαλη αγαπη ειναι τα λεγομενα οικογενειακα, παλια περιοδικα, με πρωτα το Ρομαντσο και τον Οικογενειακο Θησαυρο. Φανταζομαι οτι στη Λεσχη Φιλων Κομικς δεν θα τα βρω, αλλα σιγουρα θα παω καποια στιγμη γιατι θελω να τη δω.

Bambinella στα ιταλικα ειναι η μπεμπουλα, υποκοριστικο του bambina - μπεμπα. Αυτο αλλωστε δεν ειμαστε ολοι εδω; Μικρα παιδια! :)

Ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες και την αγαπη σας. Απο εδω και στο εξης θα τα λεμε συχνα νομιζω.

Ευχομαι σε ολους σας το 2011 να σας βρει με υγεια και να πραγματοποιησει πολλες επιθυμιες σας. Οσες δεν πραγματοποιηθουν κατα το νεο ετος, ας περιμενουν για τα χρονια που θα ερθουν. Ειναι ωραιο ο ανθρωπος να προσδοκει και να ελπιζει παντα σε κατι καινουργιο....

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Valtasar, tryfev, chris, τις πεντε μερες που ειμαι εδω καταλαβα ποσο μεγαλη ειναι η αγαπη σας για το αντικειμενο με το οποιο ασχολουνται αυτες οι σελιδες. Η δικη μου μεγαλη αγαπη ειναι τα λεγομενα οικογενειακα, παλια περιοδικα, με πρωτα το Ρομαντσο και τον Οικογενειακο Θησαυρο. Φανταζομαι οτι στη Λεσχη Φιλων Κομικς δεν θα τα βρω, αλλα σιγουρα θα παω καποια στιγμη γιατι θελω να τη δω.

Bambinella στα ιταλικα ειναι η μπεμπουλα, υποκοριστικο του bambina - μπεμπα. Αυτο αλλωστε δεν ειμαστε ολοι εδω; Μικρα παιδια! :)

Ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες και την αγαπη σας. Απο εδω και στο εξης θα τα λεμε συχνα νομιζω.

Ευχομαι σε ολους σας το 2011 να σας βρει με υγεια και να πραγματοποιησει πολλες επιθυμιες σας. Οσες δεν πραγματοποιηθουν κατα το νεο ετος, ας περιμενουν για τα χρονια που θα ερθουν. Ειναι ωραιο ο ανθρωπος να προσδοκει και να ελπιζει παντα σε κατι καινουργιο....

α. Και το πιο μικρό (παλιμ)παιδάκι από όλα ο γράφων.

β. Αυτό σού επεσήμανα κι εγώ καλή μου φίλη. ΄Οτι το bambinella είναι πολύ πιο εύηχο και κάνει και πιο σκαμπρόζικους συνειρμούς από το κάπως κοινότοπο ελληνικό μπεμπούλα ή μπεμπέκα.

γ. Το Ρομάντσο και το Πρώτο τα παίρναμε κι εμείς στο σπίτι. Θυμάμαι επίσης και τον παλιό Θησαυρό (όχι τον μεταγενέστερο Οικογενειακό που αναφέρεις) με την γελοιογραφία του Ιωσήφ Γάλλια που μάς έκανε να γελάμε κάθε εβδομάδα με τα ενσταντανέ της περίφημης "Χοντρής" και του δυστυχούς (και διαστάσεων ίσων με το 1/4 των δικών της) συζύγου της του Ζαχαρία (δεν θυμάμαι, γιατί δεν τον παίρναμε, αν η γελοιαγραφία αυτή δημοσιευόταν και στον "Οικογενειακό"). Δυό άλλες φημισμένες εβδομαδιαίες γελοιογραφίες του "Ρομάντσου" ήταν εκείνη του Κόμματος των Βαρελοφρόνων του Βασίλη Χριστοδούλου και του Σπαγκοραμμένου του Σταμάτη Πολενάκη. ΄Ομως αυτά τα περιοδικά είχαν την τύχη των πρώτων τευχών του "Γέλιο και Χαρά" (που 2-3 από αυτά ξαναγόρασα πανάκριβα πρόσφατα): Πετάχθηκαν σε κάποιες από τις εκκαθαρίσεις της εποχής που δεν τους δίναμε και ιδιαίτερη σημασία, καθώς είχαν αλλάξει τα ενδιαφέροντά μας.

δ. Οι ευχές σου πολύ όμορφες. Σού τις ανταποδίδω από βάθους καρδιάς.

ε. Να κατέβεις στη Λέσχη. Αξίζει τον κόπο.

Τέρμα όμως στην πολυλογία (χρόνιο νόσημα από το οποίο πάσχω).

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tryfev ωραιες οι αναφορες σου στα παλια αγαπημενα μας περιοδικα. Θυμαμαι τις γελοιογραφιες στην τελευταια σελιδα του Ρομαντσου οπου εκει ηταν πιο συγκεντρωμενες ας πουμε, αλλα και στις υπολοιπες σελιδες του πιο σκορπια. Τα μυθιστορηματα και ιδιως τα διηγηματα ηταν ο,τι πιο αγαπημενο ειχε εκεινο το περιοδικο για μενα με αποκορυφωμα το αστυνομικο διηγημα που ηταν παντοτε καταπληκτικο. Τα ιδια περιπου ισχυουν και για τον Οικογενειακο Θησαυρο. Τον Θησαυρο και το Γελιο και χαρα μαλλον δεν τα προλαβα γιατι μονο ακουστα τα εχω. Συγκεκριμενα το τελυταιο το ακουσα μολις σημερα απο σενα! :)

Γεννηθηκα στις αρχες της δεκαετιας του '70 και δεν ξερω μεχρι ποτε κυκλοφορουσαν αυτα τα δυο περιοδικα.

Στη Λεσχη θα κατεβω σιγουρα, να το ξερεις. Οσο για την πολυλογια απο την οποια λες οτι πασχεις, θα ευχομουν να επασχε πολυς κοσμος απο το ιδιο νοσημα αν ειναι να λεει τοσο ομορφα και ουσιαστικα πραγματα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Tryfev ωραιες οι αναφορες σου στα παλια αγαπημενα μας περιοδικα. Θυμαμαι τις γελοιογραφιες στην τελευταια σελιδα του Ρομαντσου οπου εκει ηταν πιο συγκεντρωμενες ας πουμε, αλλα και στις υπολοιπες σελιδες του πιο σκορπια. Τα μυθιστορηματα και ιδιως τα διηγηματα ηταν ο,τι πιο αγαπημενο ειχε εκεινο το περιοδικο για μενα με αποκορυφωμα το αστυνομικο διηγημα που ηταν παντοτε καταπληκτικο. Τα ιδια περιπου ισχυουν και για τον Οικογενειακο Θησαυρο. Τον Θησαυρο και το Γελιο και χαρα μαλλον δεν τα προλαβα γιατι μονο ακουστα τα εχω. Συγκεκριμενα το τελυταιο το ακουσα μολις σημερα απο σενα! :)

Γεννηθηκα στις αρχες της δεκαετιας του '70 και δεν ξερω μεχρι ποτε κυκλοφορουσαν αυτα τα δυο περιοδικα.

Στη Λεσχη θα κατεβω σιγουρα, να το ξερεις. Οσο για την πολυλογια απο την οποια λες οτι πασχεις, θα ευχομουν να επασχε πολυς κοσμος απο το ιδιο νοσημα αν ειναι να λεει τοσο ομορφα και ουσιαστικα πραγματα.

Σ' ευχαριστώ για τα ευγενικά σου λόγια καλή μου φίλη. Ο παλιός "Θησαυρός" ιδρύθηκε το 1938 από τον δημοσιογράφο-εκδότη Γιάννη Παπαγεωργίου που εξέδιδε και την Αθηναϊκή και έκλεισε στη διάρκεια της δικτατορίας και συγκεκριμένα το 1968 δηλαδή σε περίοδο που εσύ δεν είχες γεννηθεί. Στη συνέχεια, οι συντάκτες του "Θησαυρού" εξέδωσαν τον "Οικογενειακό Θησαυρό" που γνώρισες εσύ και κυκλοφόρησε από το 1968 έως το 1977. Τις πληροφορίες αυτές, που κάλυψαν τα κενά όσων θυμόμουνα, τις άντλησα απο την Εγκυκλοπαίδεια "Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάνικα", γιατί στο ΄Ιντερνετ δεν βρήκα πολλά πράγματα, και τις συμπλήρωσα από το φόρουμ μας (δες το παρακάτω link):

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&section=contents&kind=news

΄Οσο για το "Γέλιο και Χαρά", δεν έγραψα περισσότερα γιατί πίστευα πως το ήξερες δεδομένου ότι για μας τους κομικσάκηδες είναι σημείο αναφοράς, αφού ήταν το πρώτο ελληνικό περιοδικό που δημοσίευε αποκλειστικά κόμικς. Και όπως έχω ξαναπεί

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=8522&view=&hl=&fromsearch=1

θεωρώ ως τα μεγαλύτερης συναισθηματικής αξίας τεύχη κόμιξ που έχω (από τα 3650 περίπου της συλλογής μου), το Νο 3 (που το πλήρωσα πριν 3-4 χρόνια 230 ευρώ) και το Νο 2 του περιοδικού αυτου.

Πρωτοκυκλοφόρησε το 1953-4 (ήμουν 8 χρονών, αφού γεννήθηκα το 1946) από τις εκδόσεις "Ατλαντίς-Πεχλιβανίδη" και μού το αγόραζαν από το πρώτο τεύχος. Δημοσίευε κόμικς Disney (ως το τεύχος 399 που κυκλοφόρησε το 1965) εναλλάξ με Warner Bros, Metro Golwdyn Mayer κλπ. [Τομ και Τζέρι, Ντάφι, Μπαγκς Μπάνι, Πόρκι, ΄Ελμερ, Τουΐτι και Σιλβέστερ, Μικρή Λουλού κλπ. (χρησιμοποιώ την απλουστευμένη ορθογραφία των ξένων ονομάτων στα ελληνικά)]. Από κει και πέρα και μέχρι το τεύχος 603 (δηλαδή για περίπου 4 χρόνια ακόμη) δημοσίευε ιστορίες των άλλων ηρώων πλην Disney. ΄Αρα σίγουρα δεν το έχεις προλάβει. Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα, δες το σχετικό link του φόρουμ μας, που είναι:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=1351&st=30

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έστω και αργοπορημένα :welcome: στην παρέα μας και ελπίζω να βρεις κι άλλα πράγματα εδώ. Επίσης σου εύχομαι χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27068
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Bambinella σε καλωσορίζω με την σειρά μου και σε τούτη την παρέα!! :beer: :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Dark Chris, Mandrake, σας ευχαριστω για την ευγενεια, τις ευχες σας, και τα καλα σας λογια. Να εισαστε καλα!

Tryfev, ο Οικογενειακος Θησαυρος διεκοψε την κυκλοφορια του το 1977, αλλα λιγο αργοτερα τη συνεχισε γιατι εγω τον θυμαμαι να κυκλοφορει ολη τη δεκαετια του '80 και ισως και τα πρωτα χρονια του '90.

Στην απορια σου γιατι δεν ετυχε να γνωριζω την υπαρξη του περιοδικου Γελιο και χαρα η απαντηση ειναι οτι απλως τα κομικς δεν ειναι ο τομεας μου.

Καταλαβαινω οτι αυτα αποτελουν το κυριο συστατικο αυτου του φορουμ - οπως λεει αλλωστε και το ιδιο του το ονομα - αλλα παραλληλα υπαρχουν και τοσα αλλα ενδιαφεροντα θεματα που σιγουρα κατι θα βρω να κανω εδω! :)

Επεξεργασία από bambinella
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Dark Chris, Mandrake, σας ευχαριστω για την ευγενεια, τις ευχες σας, και τα καλα σας λογια. Να εισαστε καλα!

Tryfev, ο Οικογενειακος Θησαυρος διεκοψε την κυκλοφορια του το 1977, αλλα λιγο αργοτερα τη συνεχισε γιατι εγω τον θυμαμαι να κυκλοφορει ολη τη δεκαετια του '80 και ισως και τα πρωτα χρονια του '90.

Στην απορια σου γιατι δεν ετυχε να γνωριζω την υπαρξη του περιοδικου Γελιο και χαρα η απαντηση ειναι οτι απλως τα κομικς δεν ειναι ο τομεας μου.

Καταλαβαινω οτι αυτα αποτελουν το κυριο συστατικο αυτου του φορουμ - οπως λεει αλλωστε και το ιδιο του το ονομα - αλλα παραλληλα υπαρχουν και τοσα αλλα ενδιαφεροντα θεματα που σιγουρα κατι θα βρω να κανω εδω! :)

Για τον "Οικογενειακό Θησαυρό" ασφαλώς έχεις δίκηο. Απλά εγώ νόμισα ότι οι χρονολογίες (1968-1977) που παραθέτει ο φίλος rotagiatipino στον πίνακα ο οποίος υπάρχει στο πρώτο από τα τρία λινκ που σού έστειλα αφορούσαν την περίοδο κυκλοφορίας του περιοδικού. Μετά το post σου όμως μπήκα στο λινκ και κατάλαβα ότι οι χρονολογίες αναφέρονταν στο διάστημα κατά το οποίο ο "Οικ.Θησ." δημοσίευε κόμικς (ταρζάν κλπ.). ΄Αλλωστε, πιο κάτω στο λινκ, ο ίδιος φίλος αναφέρει ρητά "Το επόμενο τεύχος που έχω είναι του 1981 και δεν έχει κόμικς. Άρα κάπου εκεί σταματάνε και τα κομικσάκια μας".

΄Οσο για το φόρουμ, νομίζω ότι είναι καλοδεχούμενοι όλοι οι φίλοι/ες που θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις για διάφορα θέματα και ιδίως εκείνοι που, όπως εσύ, έχουν ενδιαφέροντα πράγματα να πουν. ΄Αλλωστε, η αγάπη για τα παλιά περιοδικά δεν απέχει πολύ από την αγάπη για τα κόμικς. Και κάτι ακόμη: Νομίζω πως, μέσα στους στόχους του φόρουμ είναι και ο προσηλυτισμός (μακριά από μένα κάθε συσχετισμός με τον θρησκευτικό προσηλυτισμό) νέων κομικσόφιλων και πιστεύω ότι με τη συναναστροφή με τόσους τρελοκομικσάκηδες είναι δύσκολο να μην προσβλθεί κάποιος από τον μεταδοτικό αυτό ιό.

Συνέχισε λοιπόν την ενεργή συμμετοχή στο GK και όταν σε φέρει ο δρόμος προς Μοναστηράκι πέρασε να γνωρίσεις και τη Λέσχη.

Ενημερωτικά, το ονοματεπώνυμό μου είναι Τρύφωνας Ευαγγελίδης (εξ ου και το tryfev).

Καλή Χρονιά αν δεν τα ξαναπούμε.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λες να κολλησω κι εγω, tryfev, το μικροβιο των κομικς; Δεν αποκλειεται βεβαια, αλλα σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο μια που ουτε ως παιδι το ειχα κολλησει. Με το που εμαθα στoιχειωδη αναγνωση, Ρομαντσο, Φανταζιο, και Οικογενειακο Θησαυρο διαβαζα. :)

Σημερα μου ελυσες και την απορια του ομολογουμενως ιδιομορφου ψευδωνυμου σου και σε ευχαριστω!

Καλη χρονια και σε σενα! Θα τα ξαναπουμε...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35913
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λες να κολλησω κι εγω, tryfev, το μικροβιο των κομικς; Δεν αποκλειεται βεβαια, αλλα σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο μια που ουτε ως παιδι το ειχα κολλησει. Με το που εμαθα στoιχειωδη αναγνωση, Ρομαντσο, Φανταζιο, και Οικογενειακο Θησαυρο διαβαζα. :)

Σημερα μου ελυσες και την απορια του ομολογουμενως ιδιομορφου ψευδωνυμου σου και σε ευχαριστω!

Καλη χρονια και σε σενα! Θα τα ξαναπουμε...

Ελπίζω Bambinella να το κολλήσεις γιατί είναι ευεργετικό και αγχολυτικό. Πάντως, από τα post σου συμπεραίνω ότι τα περιοδικά που αναφέρεις κάλυπταν μόνο τις ψυχαγωγικές σου ανάγκες γιατί το γράψιμό σου δείχνει άνθρωπο που έχει διαβάσει και διαβάζει και πολλά άλλα. Αλήθεια, καλή μου φίλη, αν δεν θεωρείς την ερώτηση αδιάκριτη, το δικό σου όνομα ποιο είναι;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13808
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτα τα περιοδικα τις ψυχαγωγικες μου αναγκες καλυπταν κατα βαση, tryfev, αλλα οπωσδηποτε και την αναγκη μου για μαθηση μεχρι ενος σημειου, γιατι ξερεις κι εσυ παρα πολυ καλα οτι ειχαν μεσα χρησιμες πληροφοριες και εγκυκλοπαιδικες γνωσεις. Συμβουλες, ιατρικη, ψυχολογια (για να μιλησω για εναν πιο εξειδικευμενο κλαδο της ιατρικης), και πολλα αλλα ακομη. Μεχρι και συνταγες μαγειρικης! :) Γιατι οχι;

Αγαπω το διαβασμα παρα πολυ - σωστα το διεγνωσες - και τα βιβλια ειναι για μενα ενας ομορφος τροπος να ψυχαγωγηθω, να μαθω, και....να ταξιδεψω.

Αφου θελεις να μαθεις πως με λενε ας μη σου χαλασω το χατηρι.

Το ονομα μου ειναι Βιβη.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.