Μετάβαση στο περιεχόμενο

YAGYU NINJA SCROLLS (THE): REVENGE OF THE HORI CLAN [ FUUTARU YAMADA, MASAKI SEGAWA ]


Bigby

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κομμάτι- κομμάτι

 

post-3787-1273844116,36_thumb.jpg

 

Ιαπωνία, 17ος αιώνας μ.Χ.

Όταν ο αρχηγός του οίκου Χόρι αρνείται να παραχωρήσει την κόρη του στον διεστραμμένο νταϊμιο της επαρχίας Αϊζου, Κατό Ακινάρι, κάνει το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του. Ο Κατό, οργισμένος που η επιθυμία του δεν πραγματοποιήθηκε, εξαπολύει κατά του οίκου Χόρι την προσωπική του φρουρά, τα 7 Δόρατα του Αϊζου, μια ομάδα ικανότατων και φονικών νίντζα, προκειμένου να συντρίψουν την "επαναστατική" αυτή δραστηριότητα.

Όσες απο τις γυναίκες του οίκου καταφέρνουν να ξεφύγουν από τη σφαγή και την αιχμαλωσία, τρέχουν να κρυφτούν στο μοναστήρι Τοκεϊτζι, το οποίο λειτουργεί δια νόμου ως καταφύγιο μόνο για γυναίκες. Τα 7 Δόρατα τις ανακαλύπτουν και, μην έχοντας τέτοιες ευαισθησίες, εισβάλλουν στο μοναστήρι και συνεχίζουν το φονικό τους έργο. Λίγο πριν τις σκοτώσουν όλες, παρουσιάζεται η πριγκήπισσα Σεν και αναγκάζει τα 7 Δόρατα να αποχωρήσουν με τους συλληφθέντες άντρες του οίκου Χόρι, οι οποίοι δεμένοι παρακολουθούσαν τη σφαγή.

Οι μόνοι επιζώντες είναι 7 γυναίκες.

 

post-3787-1273844117,72_thumb.jpg

 

Οργισμένη από την παραβίαση του ναού και την άνομη κι εγκληματική συμπεριφορά της φρουράς του Ακινάρι, η πριγκήπισσα ζητάει από τον αρχιερέα Τακουάν Σόχο, να βρει ένα πολεμιστή ο οποίος θα καταφέρει να εκπαιδεύσει τις 7 γυναίκες, με σκοπό να πάρουν εκδίκηση για το χαμό των δικών τους.

Ο Σόχο φέρνει τον Γιαγκίου Τζιουμπέι Μιτσουγιόσι, άριστο γνώστη του νιντζούτσου, και κορυφαίο σαμουράι, με θρυλικές ικανότητες στο χειρισμό του σπαθιού.

 

post-3787-1273844118,85_thumb.jpg

 

Ο Τζιουμπέι, πιστός στον πρώην δάσκαλο του Ταχουάν, αναλαμβάνει να επιτύχει το απίθανο: να βοηθήσει 7 γυναίκες που δεν ξέρουν καν πως πιάνεται το σπαθί, να πολεμήσουν 7 φονικούς μαχητές, και τον άνθρωπο που τους δίδαξε όλους.

Σε ότι αφορά το καλλιτεχνικό μέρος του μάνγκα, δεν έχω να πω και πολλά πράγματα, διότι τα έχω ήδη πει και για το Basilisk, για το οποίο ευθύνονται οι ίδιοι ακριβώς άνθρωποι. Πολύ καλό σχέδιο, χρήση υπολογιστή που δένει πολύ όμορφα με τα σκίτσα του Σεγκάουα (του δημιουργού του μάνγκα), ευφάνταστοι χαρακτήρες, κι ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες όλων των εποχών σε μάνγκα, ο μονόφθαλμος Τζιουμπέι, ο οποίος είναι τόσο εφευρετικός και συγκροτημένος, όσο και ικανός στο σπαθί. Θα τον γουστάρετε εγγυημένα αυτό τον τύπο.

Το σενάριο της σειράς είναι ελαφρώς "φωτεινότερο" από το αντίστοιχο του Basilisk, το οποίο ήταν ο ορισμός της μαυρίλας και του ακατάσχετου φόνου, ωστόσο δεν υπολείπεται βίας, σεναριακών ευρημάτων και σασπένς. Σας εγγυώμαι ότι στο τέλος κάθε τόμου θα τρέχετε στο preview για να δείτε έστω και λίγα από αυτά που θα συμβούν στο επόμενο τεύχος... με άλλα λόγια, θα έχετε κολλήσει. Επιπλέον, και δεν ξέρω αν για αυτό φταίει η απεικόνιση των χαρακτήρων ή ο τρόπος με τον οποίο το σενάριο εξοικειώνει με αυτούς, θα ανακαλύψετε ότι διαβάζοντας τους τόμους θα αρχίσετε να ενδιαφέρεστε για τους χαρακτήρες και να αντιπαθείτε κάποιους. Κι αυτό αν μη τι άλλο, είναι σημάδι καλογραμμένης ιστορίας.

Για τα τομάκια ισχύει ότι έγραψα και για το Basilisk (βλέπε λινκ προ-προηγούμενης παραγράφου), με μια μάλλον -κακή- διαφορά. Κάποια από τα τομάκια που αγόρασα δεν είχαν glossy εξώφυλλο (γυαλιστερό δηλαδή) αλλά απλά χαρτονένιο, και στο τομάκι υπ' αριθμόν 6 έλειπε το preview! Σιγά το πράγμα θα μου πείτε, αλλά όπως και να έχει μου δίνει την εντύπωση μιας μικρής έκπτωσης στην ποιότητα από τη μεριά της Del Rey. Με ποια λογική κάποια τεύχη έχουν glossy εξώφυλλο και κάποια άλλα όχι;;; Και μήπως το κόψιμο του preview στο 6 είναι προάγγελος μιας πιο γενικευμένης πρακτικής; Αν και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω αυτή την πολύ καλή έκδοση, οφείλω να πω ότι οι διαφορούλες αυτές (οι οποίες εξέλειπαν από το Basilisk) μου έκαναν μάλλον κακή εντύπωση.

Αλλά καλύτερα να τα δείτε και μόνοι σας και να κρίνετε. ;)

Το Yagyu Ninja Scrolls ξεκίνησε να εκδίδεται τον Οκτώβρη του 2007, και μέχρι σήμερα έχoυν κυκλοφορήσει 6 τομάκια (τα οποία και διαθέτω, εννοείται). Το Wikipedia λέει ότι θα ολοκληρωθεί σε 11, αλλά μέχρι τότε... ποιός ζει ποιός πεθαίνει. Το 7ο τομάκι πάντως το περιμένουμε Νοέμβρη.


post-3787-1273844102,25_thumb.jpg post-3787-1273844104,58_thumb.jpg post-3787-1273844106,4_thumb.jpg post-3787-1273844108,63_thumb.jpg post-3787-1273844110,88_thumb.jpg post-3787-1273844112,84_thumb.jpg post-3787-1273844114,74_thumb.jpg

 

[mal type=manga id=432]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άλλη μια πολύ ωραία παρουσίαση! :best:

 

Το έχεις πάρει ζεστά το θέμα ;) και μας γνωρίζεις ένα σωρό καινούργιους τίτλους σε μια ενότητα που ήταν λίγο "παραμελημένη". :thanks:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:clap2::clap2::clap2:

 

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν μόλις dionic :) (μάλλον αποκτήσε το GC νέο μανγκαλόγο :P )

 

Περιμένουμε κι άλλα όπως κατάλαβες Bigby ;)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια φίλτατε, ότι μπορώ κάνω :). Η αλήθεια είναι οτι η ενότητα ήθελε δουλίτσα, και αν και δεν είμαι Ο ειδήμονας, θα φροντίσω να παρουσιάσω όσα ξέρω.

 

Εξάλλου, δεν είναι κρίμα ένα τόσο καλοδουλεμένο και πλήρες (και μάλιστα ΕΛΛΗΝΙΚΟ) φόρουμ για κόμικς να έχει ελλείψεις;;; ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαχα, θα προσπαθήσω να μην απογοητεύσω Έρμα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ωραία παρουσίαση για έναν πολύ όμορφο τίτλο. Συνέχισε έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

UPDATE: Ανέβασα το εξώφυλλο του έβδομου τόμου, ο οποίος κυκλοφόρησε πρόσφατα, και έφτασε στα χέρια μου πριν από λίγες ωρίτσες. Αγαπάω!

 

Περιττό να πω ότι η εκδίκηση του οίκου Χόρι συνεχίζεται απρόσκοπτα. Τέχνη, σενάριο και βιβλιοδεσία στα ίδια υψηλά επίπεδα. Κορυφαία λεπτομέρεια; Το preview στο τέλος... είναι στα γιαπωνέζικα!!! Τόση βιασύνη πια, κύριοι της Del Rey;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις συνειδητοποίησα ότι πάνε 2 χρόνια (παρά κάτι μήνες) από τότε που πρόσθεσα στην παρουσίαση τον τόμο 7, κι από τότε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση οι τόμοι 8 κι 9.

 

Σε περίπτωση που αναρωτιόσασταν κι εσείς τι συμβαίνει, το Bookdepository βγάζει ότι οι τόμοι 8 κι 9 θα βγουν μαζί, θα είναι 416 σελίδες, και ότι θα έπρεπε να είχαν βγει εδώ και κάτι μήνες. Στο Amazon δέχονται προπαραγγελίες για τον τόμο (μια χαρά τιμή 10 λίρες για 416 σελίδες κομιξάρα), αλλά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για ημερομηνίες.

 

Δεν ξέρω πόσοι είστε εδώ μέσα που διαβάζατε τον τίτλο και είχατε την απορία, αλλά όσοι και να είστε, θα σας κρατάω ενήμερους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Aπορια ,αυτα τα πραγματα κυκλοφορουν Ελλαδα?και αν ναι που να κοιταξει κανεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορείς να κοιτάξεις σε μαγαζιά που φέρνουν ξένες εκδόσεις manga. Solaris και Jemma μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό, και φυσικά υπάρχει πάντα η επιλογή online μαγαζιών όπως το BookDepository.com :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ευχαριστω...βασικα δεν εχω διαβασει ποτε μανγκα,αλλα θα ηθελα να γευτω κ αυτο το ειδος επειδη θελω να διευρυνω τους οριζοντες μου στα κομιξ,και το συγκεκριμενο μου φανηκε καπως ποιοτικο(κ επειδη μου αρεσουν τα ρετρο δηλ,οτι διαδραμματιζεται σε παλιοτερη εποχη). :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το κακό είναι πως η DEL REY, η εταιρία που το εκδίδει, έχει σταματήσει στους 7 από τους 11 συνολικά τόμους, και δεν έχει βγάλει νέο από το 2009. Δυστυχώς δεν έχει δώσει σημεία ζωής για τον συγκεκριμένο τίτλο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει σίγουρα πως τον παράτησε. Και τα scans με μία γρήγορη γύρα που έκανα στο νετ είδα πως φτάνουν μέχρι τον τόμο 8. Επομένως θα μείνεις μέχρι τη μέση, εκτός και αν έχεις γνώσεις γιαπωνέζικων.

 

Αν θέλεις να γνωρίσεις άλλους manga τίτλους, τότε ρίξε μια ματιά στα Berserk, Akira, MPD-Psycho, Old Boy, Hellsing και Battle Royale. Πλην του τελευταίου, για τα υπόλοιπα μπορείς να βρεις παρουσιάσεις στο manga section που βρισκόμαστε.

 

Αν πάλι θέλεις να τσεκάρεις κάτι στο στυλ του Yagyu Ninja Scrolls, τότε πήγαινε άφοβα για Basilisk. Είναι συνολικά 5 τόμοι, πάλι από την Del Rey, οι οποίοι βρίσκονται εύκολα και σε φθηνές τιμές (τουλάχιστον online). Το Yagyu Ninja Scrolls εξ' άλλου είναι δημιουργημένο από τα ίδια άτομα, και αποτελεί συνέχεια του Basilisk.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, κακά τα νέα.

 

Ψάχνοντας σήμερα τι στο διάβολα απέγινε με την Del Rey, έμαθα ότι έκλεισε το '10 και ότι τους τίτλους της ανέλαβε το αμερικάνικο κομμάτι της Kodansha. Έψαξα εκεί μήπως βρω τίποτα για το μάνγκα, και βρήκα αυτό ακριβώς: τίποτα.

 

Σκανλέησιονς στο ίντερνετ παίζουν χοντρικά μέχρι τον τόμο 8/ 9. Έχει μπόλικο ψωμί ακόμα.

 

Αλλά φοβάμαι ότι το ψωμί αυτό δε θα το φάμε ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to YAGYU NINJA SCROLLS (THE): REVENGE OF THE HORI CLAN [ FUUTARU YAMADA, MASAKI SEGAWA ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.