Jump to content

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ

vaios
 Share

Recommended Posts

Τίτλος:
ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Wolinski
Σχέδιο:
Wolinski
Σχέδιο εξωφύλλου:
Wolinski
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1984
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΡΟΕΣ (1984)

Ο Wolinski, ένας φουκαράς σύζυγος, η γυναίκα του οποίου ως καλή φεμινίστρια εργάζεται και φυσικά του λείπει, αποφασίζει να της γράψει μία ανοιχτή επιστολή για να μάθουμε κι εμείς, οι υπόλοιποι ομοιοπαθείς, τι τραβάει ο άνθρωπος!

Μία εκτενής επιστολή στη σύγχρονη γυναίκα, που πήρε τη γενναία απόφαση να κάνει ό,τι κάνει ένας άντρας, αλλά στην πορεία τής διέφυγε κάτι πολύ σημαντικό· ξέχασε ότι είναι γυναίκα και ότι οι άντρες θέλουμε να βλέπουμε και τις γυναικείες ιδιότητές της.

Το βιβλίο είναι φυσικά χιουμοριστικό, αν και σε μερικά σημεία του αναδεικνύει τα μεγάλα προβλήματα που ανεφύησαν απ΄ αυτή την εξέλιξη.

Το βιβλίο περιέχει 19 υπέροχες γελοιογραφίες του γνωστού σκιτσογράφου.

post-7467-1243284985_thumb.jpg

vaios/25-5-2009

• Like 13

Βάιε το βιβλίο το είχαν πουθενά να το βαράει ο ήλιος και κιτρίνισε έτσι; :) Γιατί το χρώμα του εξώφυλλου κανονικά είναι ροζ.

Πάντως αν σκεφτείς πως το βιβλίο έχει συνολικά 176 σελίδες (εκ των οποίων μόνο οι 19 με σκίτσα), νομίζω πως η θέση του δεν είναι στη γελοιογραφία αλλά στα βιβλία σχετικά με κόμικς.

• Like 2

Βάιε το βιβλίο το είχαν πουθενά να το βαράει ο ήλιος και κιτρίνισε έτσι; :) Γιατί το χρώμα του εξώφυλλου κανονικά είναι ροζ.

Πάντως αν σκεφτείς πως το βιβλίο έχει συνολικά 176 σελίδες (εκ των οποίων μόνο οι 19 με σκίτσα), νομίζω πως η θέση του δεν είναι στη γελοιογραφία αλλά στα βιβλία σχετικά με κόμικς.

Μήπως βγήκε σε δύο χρώματα; Δεν φαίνεται για αλλοιωμένο το εξώφυλλο, μια χαρά είναι. Του ιδίου χρώματος είναι και το οπισθόφυλλο, που λογικά δεν το επηρεάζει ο ήλιος, εκτός κι αν ο βιβλιοπώλης το γυρνούσε για να πάρει χρώμα κι από τις δύο πλευρές. Όσον αφορά την ένταξή του στην κατηγορία ΒΙΒΛΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΜΙΚΣ καμμία αντίρρηση. Πάντως στην κατηγορία ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ υπάρχουν κι άλλα βιβλία με παρόμοιο περιεχόμενο.

:sun:

:hot:

το βιβλίο

vaios/26-5-2009

• Like 6

Αυτό μου το βρήκε ο θείος σε μια απο τις ανασκαφές που είχαμε κάνει... (ωραία χρόνια :P )

post-4830-1243321490_thumb.jpg

Βασικά το 1984 που λέει ώς ημερομηνία, δεν πρέπει να είναι έκδοσης, αλλά έτος που πήραν οι Εκδόσεις Ροές τα δικαιώματα.. Γιατί και σε εμένα λέει .... για την Ελληνική Γλώσσα Εκδόσεις Ροές, 1984.. Εκτός και αν το βγάλανε ταυτόχρονα με διαφορετικά εξώφυλλα..

:beer:

• Like 6

Αυτό μου το βρήκε ο θείος σε μια απο τις ανασκαφές που είχαμε κάνει... (ωραία χρόνια :P )

post-4830-1243321490_thumb.jpg

Βασικά το 1984 που λέει ώς ημερομηνία, δεν πρέπει να είναι έκδοσης, αλλά έτος που πήραν οι Εκδόσεις Ροές τα δικαιώματα.. Γιατί και σε εμένα λέει .... για την Ελληνική Γλώσσα Εκδόσεις Ροές, 1984.. Εκτός και αν το βγάλανε ταυτόχρονα με διαφορετικά εξώφυλλα..

Μάνο, όπως προκύπτει από τον κολοφώνα του, το βιβλίο που παρουσίασα εκδόθηκε το φθινόπωρο του 1984. Απ΄ ό,τι φαίνεται την ίδια χρονιά πρέπει να κυκλοφόρησαν δύο διαφορετικοί τύποι του βιβλίου και πιθανόν να υπήρξαν και εξώφυλλα διαφορετικού χρώματος.

:Book:post-7467-1243348834_thumb.jpg

vaios/26-5-2009

• Like 8

Είναι πολύ απλό! Δείτε τα ISBN να τα βρούμε απ'το Internet. Το 1ο φαίνεται να είναι εδώ με ISBN: 960-283-014-X και είναι όντος του 1984. Το βιβλίο του Μάνου δεν το βρήκα, οπότε ας μας πει το ISBN μπας και βγάλουμε άκρη. :beer:

Edited by Mandrake
  • Like 6

Στο δικό μου δεν υπάρχει πουθενά ISBN και σίγουρα δεν είναι φρέσκια έκδοση...

Γιαυτό σας λέω δεν πιστεύω να είναι το 1984 η ημερομηνία έκδοσης και των δύο βιβλίων..

• Like 3

Το δικό μου αντίτυπο, που για κάποιο λόγο ο σκάνερ μου δεν εμφανίζει όσο ροζ είναι στην πραγματικότητα - ρε μπας κι έχει αχρωματοψία και πρέπει να τον πάω σε οφθαλμίατρο; :thinking:

post-2298-1244145953_thumb.jpg post-2298-1244145969_thumb.jpg

• Like 5

Αγαπητέ ramirez αν λες αυτό το χρώμα ροζ τότε έχουμε αντίτυπα του ιδίου χρώματος!

:mazoreta:

vaios/4-6-2009

• Like 5

Μα αυτό λέω, πως δεν είναι τόσο ανοιχτόχρωμο το αντίτυπο μου. :)

• Confused 1

Ενδεχομένως τότε και του Βάϊου να είναι σκαναρισμένο με πιο ανοιχτό χρώμα! ;):beer:

• 5 years later...

Διάβασα λίγο πρίν μια είδηση η οποία ειναι πολύ δυσαρεστη γενικά και ειδικά για τον χώρο της 9ης Τέχνης .

Το μεσημέρι της Τετάρτης τα γραφεία του σατιρικού περιοδικού «Charlie Hebdo», το οποίο έχει πολλές φορές προκαλέσει σάλο στον ισλαμικό κόσμο με γελοιογραφίες του Μωάμεθ, εγινε στόχος επίθεσης ενόπλων οι οποίοι και άνοιξαν πυρ κατά των εργαζομένων.

Υπαρχουν 12 νεκροί και αναμεσά τους αναφέρεται το ονομα Wolinski .

Δεν ειμαι σίγουρος αν πρόκειται για συνωνυμία αλλα όπως ειδα κι εδώ  ο George Wolinski συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο περιοδικό . :(

• Like 12

αυτος ειναι

• Like 13

αυτος ειναι

πολύ κρίμα .............Ηλπιζα να είχα κάνει λάθος ............... :sad1::flower3:

Η παράνοια του ανθρώπινου γένους σε όλο της το μεγαλείο ......

Κρίμα .. :(

• Like 9