Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η γελοιογραφία στην Ευρώπη των 27


derveniotis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2704
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αυτό που λέει ο τίτλος: Γελοιογράφοι από όλη την Ε.Ε. θα εκθέσουν αντιπροσωπευτικά έργα τους στο Ζάππειο από τις 13-26 Οκτωβρίου. Η έκθεση οργανώθηκε από τη Λέσχη Ελλήνων Γελοιογράφων σε συνεργασία με τη Βουλή. Στο site της Λέσχης (www.cartoonists.gr) μπορεί κανείς να βρεί όλες τις λεπτομέρειες, συνεχή updates καθώς και παρουσίαση όλων των συμμετεχόντων, οι οποίοι αισίως είναι 91 τον αριθμό (34 οι Ελληνες που απαρτίζουν τη λέσχη, συν τουλάχιστο ένας από κάθε Ευρωπαική χώρα.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Να μια ενδιαφέρουσα έκθεση! Σπύρο ξέρεις αν θα βγεί καποιο λέυκωμα με τις συμμετοχές;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2704
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ναι, θα βγεί :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   178
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το σημερινό ΕΤreview του Ελεύθερου Τύπου είναι αφιερωμένο στην Έκθεση Ευρωπαϊκής γελοιογραφίας που ξεκινάει την Τρίτη στο Ζάππειο!

Αρθρογραφεί ο Κώστας Βλάχος,πρόεδρος της Λέσχης Ελλήνων Γελοιογράφων.

Μιχαλής Κουντούρης,Γιάννης Δερμεντζόγλου και Έφη Ξένου μιλούν για το πόσο παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά τους εν αντιθέσει με τον εαυτό τους ενώ 8 διάσημοι Ευρωπαίοι σκιτσογράφοι απαντούν σε 3 καίριες ερωτήσεις.

Στις επόμενες 40 σελίδες φιλοξενούνται σκίτσα γελοιογράφων από όλη την Ευρώπη με κατακλείδα -βεβαίως βεβαίως- σκίτσα των δικών μας γνωστών άγνωστων!

Μη το χάσετε!

review_70_Page_01.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ο Ναυτίλος του Στάθη στην σημερινή (15.10.2008) Ελευθεροτυπία.

 

naftilos.jpg

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5763
  • Group:  Members
  • Topic Count:  37
  • Content Count:  110
  • Reputation:   804
  • Achievement Points:  110
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ καλός! Θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν η αφίσσα της εκδήλωσης...

Επίσης, την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 6 με 8 το απόγευμα, αρκετοί από τους έλληνες γελοιογράφους θα παρευρίσκονται στο χώρο της έκθεσης για να γνωριστούν και να αντανταλλάξουν απόψεις με τον κόσμο.

Το ξέρω, γιατί θα είμαι κι εγώ εκεί - από τις λίγες φορές που δε θα είμαι από τη μεριά του κοινού αλλά από τη μεριά του εντελώς εκτεθειμένου!!!

;)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4456
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  153
  • Reputation:   178
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Tην Παρασκευή 17 Οκτωβρίου θέλει να πει η εκτεθειμένη!

Εκτός αν θέλει να μας παραπλανήσει για να γλυτώσει τα αυτόγραφα ;)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και ήμουνα στο γκρουπ που ως γνήσιοι Έλληνες το αφήσαμε (σχεδόν) τελευταία στιγμή, ας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου... :D

 

 

Πολύ καλή έκθεση! Οι Ελληνικές συμμετοχές φυσικά ξεχωρίζανε (και προσωπικά ήταν από τις πιο πετυχημένες ενώ κάποιες πχ.από Λουξεμβούργο αδυνατώ να τις καταλάβω), οι Κύπριοι γελοιογράφοι σπάγαν επίσης κόκαλα ενώ αρκετοί ξένοι είχαν περιλάβει για τα καλά τον Σαρκοζί! :lol: Φυσικά δεν ήταν το μόνο θέμα, η κάθε χώρα είχε και διαφορετικό ερέθισμα, από το ντόπινγκ στον Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας μέχρι την οικονομική/πετρελαϊκή κρίση και δε συμμαζεύεται. :cool: Και μέσα σ'όλα, σε ειδικές βιτρίνες υπήρχαν ελληνικές γελοιογραφίες από το 19ο αιώνα και τις αρχές του 20ού!!!!! :wow: Μιλάμε για πραγματικά έργα τέχνης!!!!!!! :div:

 

 

Ο κατάλογος και το μπόνους cdάκι με την αφισούλα αλλά και τον κατάλογο σε pdf ήταν επίσης μία πολύ ωραία πινελιά σε μία άρτια οργανωμένη έκθεση! :)

 

 

 

Κλείνοντας, θα ευχηθώ σε νέες συνεργασίες γελοιογράφων εντός αλλά και εκτός συνόρων, γιατί πως να το κάνουμε, οι γελοιογραφίες μας φτιάχνουν το κέφι!!!!! :yahoo: (και όχι μόνο :roll: )

 

:beer::beer5::beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25075
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πράγματι ήταν μια πολύ καλή έκθεση που την απόλαυσα με μια πολύ καλή παρέα! Όπως έγραψε ο Ορέστης τα πάντα ήταν οργανωμένα άρτια! Την ώρα που πήγαμε δεν είχε και τόσο πολύ κόσμο (μάλον είχαν πάει για κυνηγι) οπότε απολάυσαμε τα εκθέματα με την ησυχία μας. Γνωρίσαμε και τους μεγαλοδημοσιογράφους/μεγαλοκτηματίες της Καφαλλονιάς και αποχωρήσαμε πλήρως ικανοποιημένοι απο αυτό που είδαμε.

 

Δεν παρακολουθώ τα της γελοιογραφίας στας Ευρώπας και ίσως να έχει να κάνει με την επιλογή των προς έκθεση έργων, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι οι Ευρωπαίοι γελοιογράφοι ασχολούντε με διεθνή θέματα, λίγο παραπάνω απ ότι οι εγχώριοι.

 

Μετά την έκθεση, ακολούθησε καφεδάκι σε ειδιλιακό μέρος με κουβέντα γύρω απο τα κόμικς φυσικά!

 

Ήταν άλλη μια όμορφη Κυριακή μαζί με την παρέα του GreekComics. :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Το εκπληκτικό με το αυτό το είδος τέχνης είναι πως μπορεί κάποιος δημιουργός με ελάχιστα λόγια (ή και καθόλου)

να σε κάνει να γελάς ή να κλαις ή και τα δύο συγχρόνως .

 

Αν στον χώρο των σκίτσων, σε επίπεδο σεναρίου, είμαστε πίσω, στις γελοιογραφίες είμαστε στις πρώτες θέσεις.

 

Τι μου έμεινε τώρα εμένα;

 

ότι αναφέρει ο φίλος DJO απο πάνω αλλά ακόμα περισσότερο η "ευγένεια" των δημόσιων υπαλλήλων που είχαν υπηρεσία,

το προηγούμενο Σάββατο, κάτι που σχολιάστηκε από όλους όσους βρίσκονταν την ίδια ώρα με εμένα στην έκθεση.

Ο Σαρκοζί πράγματι είχε την τιμητική του βραδιά :) .

 

 

.....Ο κατάλογος και το μπόνους cdάκι με την αφισούλα αλλά και τον κατάλογο σε pdf ......

τί; που; πως; πότε; γιατί εγώ δεν το πήρα είδηση;

φτού μου!!!!

@ DJO

Αν ζήταγα μια κόπια θα ήμουν ιδιαίτερα αγενής;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η έκθεση μεταφέρθηκε στη Θεσσαλονίκη, στην Αποθήκη Γ' στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, όπως μπορείτε να δείτε και στην παρακάτω αφίσα για το διάστημα 6-19/2/2009.

afisa_thes_niki_S_1_.jpg

 

Χθες έτυχε να περνάω από εκεί τυχαία, και πήγα από περιέργεια βλέποντας αστυνομία και αυτοκίνητα επισήμων.

Πράγματι, ο πρόεδρος της Βουλής είχε μόλις κάνει τα εγκαίνια της έκθεσης και λίγο αργότερα την επισκέφτηκα και εγώ, παίρνοντας και την εξαιρετική έκδοση της Βουλής και της Λέσχης Ελλήνων Γελοιογράφων (μοιράζεται δωρεάν) που παρουσιάζει την έκθεση και τους δημιουργούς που συμμετέχουν.

 

Η έκθεση ήταν όπως είπαν και οι προηγούμενοι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και ευχάριστη, με γελοιογραφίες από παλιές εκδόσεις (τέλη 19ου-αρχές 20ου αιώνα) και τόσους πολλούς σύγχρονους γελοιογράφους που καταπιάνονται με όλα τα θέματα της Ευρωπαϊκής και διεθνούς πολιτικής επικαιρότητας (από τον Σαρκοζί, την καταψήφιση της συνθήκης της Λισαβώνας από τους Ιρλανδούς, την φτώχεια, την ανεργία, το περιβάλλον, μέχρι και τον Τσάβες ).

Απλά η έκθεση τελικά σου αφήνει μια πικρή αίσθηση: αν και κανονικά η γελοιογραφία έπρεπε να σου προκαλεί το γέλιο και την χαρά, η έκθεση αυτή σου αφήνει τελικά περισσότερο μια πίκρα, στεναχώρια, προβληματισμό ίσως και θυμό ώρες-ώρες για το προς τα πού βαδίζει η Ευρώπη και ο κόσμος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει και με το παραπάνω να την επισκεφθείτε!

 

ΥΓ: Μάνο αν δεν την είδες ήδη στην Αθήνα, ευκαιρία να ανέβεις να την δεις εδώ-πραγματικά αξίζει και θα την ευχαριστηθείς νομίζω!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.