Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουτσομπολεύοντας με τη Marjane Satrapi [ 30/11/2016 @ Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η Marjane Satrapi, μιας από τις γνωστότερες φυσιογνωμίες των σύγχρονων γαλλικών κόμικς, έρχεται στην Αθήνα, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Αντιγράφω από την ιστοσελίδα του ιδρύματος:

 

 

30 ΝΟΕ 2016
19:00
Κεντρική Σκηνή
 
Σχεδιάζει και γράφει κόμικς, κάνει εικονογραφήσεις, ζωγραφίζει, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει αφοσιωθεί στη σκηνοθεσία. Μια από τις πιο ταλαντούχες και πολύπλευρες καλλιτέχνιδες της εποχής μας, η Γαλλοϊρανή Μαρζάν Σατραπί, έρχεται για ένα απόγευμα στη Στέγη για να κουτσομπολέψουμε, όπως οι ηρωίδες στα «Κεντήματα». Μαζί της στη σκηνή θα είναι η δημοσιογράφος Άννα Δαμιανίδη.
 
Είσοδος ελεύθερη
Marjane-Satrapi-in-black-hat.jpg
Η Μαρζάν Σατραπί έγινε διεθνώς γνωστή όταν εξέδωσε τις αναμνήσεις από τα παιδικά και εφηβικά της χρόνια υπό μορφή κόμικς (graphic novel), που μέχρι σήμερα έχει μεταφραστεί σε περισσότερες από σαράντα γλώσσες. Η Περσέπολις, όπως είναι ο τίτλος του βιβλίου, αφηγείται την ιστορία μιας πανέξυπνης πιτσιρίκας που μεγαλώνει στο Ιράν της δεκαετίας του 1970, όταν η Ισλαμική Επανάσταση και ο πόλεμος με το Ιράκ εισβάλλουν στη ζωή της οικογένειάς της και αναστατώνουν τον κόσμο της. Η ιστορία συνεχίζεται στη Βιέννη, όπου θα την στείλουν οι γονείς της, με την ευχή να ζήσει ελεύθερα. Με ειλικρίνεια και καταλυτικό χιούμορ, η Σατραπί διηγείται την ιστορία μιας ασυνήθιστης ενηλικίωσης που, χάρη στο σπάνιο ταλέντο της, θα αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές και συγκρίσεις με το Maus, το κορυφαίο graphic novel του 20ού αιώνα, από τον Art Spiegelman. Λίγα χρόνια αργότερα, η ίδια θα διασκευάσει την αυτοβιογραφική Persepolis για τον κινηματογράφο, κερδίζοντας –ανάμεσα σε άλλα– το Βραβείο Fipresci στο Φεστιβάλ των Κανών, δύο Βραβεία Σεζάρ, καθώς και μια υποψηφιότητα για το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων.

Η Σατραπί μεγάλωσε στην Τεχεράνη, προτού φύγει για τη Βιέννη και από εκεί για το Στρασβούργο, όπου σπούδασε Διακοσμητικές Τέχνες. Εκτός από την Περσέπολη, έχει γράψει άλλα δύο κόμικς για ενηλίκους: το Κοτόπουλο με Δαμάσκηνα, το οποίο επίσης διασκεύασε για τη μεγάλη οθόνη, καθώς και το σπαρταριστό Κεντήματα, στο οποίο μια παρέα γυναικών, που εκπροσωπούν τρεις γενιές, συναντιούνται γύρω από ένα σαμοβάρι για να κουτσομπολέψουν, να ανταλλάξουν μυστικά, να αφηγηθούν προσωπικές ιστορίες, να μιλήσουν για τις σχέσεις, τους άνδρες και το σεξ.

Τα τελευταία χρόνια, ασχολείται κυρίως με τον κινηματογράφο. Το 2013 σκηνοθέτησε την ταινία Gang of the Jotas και την επόμενη χρονιά την ταινία The Voices (Φωνές). Αυτό τον καιρό εργάζεται πάνω στην ταινία The Extraordinary Journey of the Fakir, με πρωταγωνίστρια την Uma Thurman. Παράλληλα, συνεχίζει να ζωγραφίζει και να συμμετέχει σε εκθέσεις. Η Μαρζάν Σατραπί ζει στο Παρίσι.

Στο τέλος της εκδήλωσης, η Μαρζάν Σατραπί θα υπογράψει βιβλία.

Τα βιβλία της Σατραπί για ενηλίκους που κυκλοφορούν στα ελληνικά είναι τα κόμικς Περσέπολις (δύο τόμοι), σε μετάφραση Γεωργίας Τσάκωνα και Μελίττας Γκουρτσογιάννη, και Κεντήματα σε μετάφραση Γεωργίας Τσάκωνα, από τις εκδόσεις Ηλίβατον.
 
Συντελεστές
Επιμέλεια: Πάσκουα Βοργιά, Αφροδίτη Παναγιωτάκου
Ευχαριστούμε θερμά την Κατερίνα Οικονομάκου για τη συμβολή της.
 
Η είσοδος σε όλες τις εκδηλώσεις του Κύκλου «Λέξεις & Σκέψεις» είναι δωρεάν και τηρείται σειρά προτεραιότητας.
Η διανομή των δελτίων εισόδου ξεκινά 1 ώρα πριν από κάθε εκδήλωση.
Για τις ομιλίες των ξένων προσκεκλημένων υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία.

Η συζήτηση θα αναμεταδοθεί ζωντανά μέσω του sgt.gr.
Μετά τη λήξη της εκδήλωσης το βίντεο δεν θα είναι διαθέσιμο.
  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν είδα να αναφέρεται κάπου η ημερομηνία και η ώρα. Είναι στις 19:00 στις 30 Νοεμβρίου. :beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:oops:  Έχεις δίκιο φίλε! Διορθώθηκε.

Επεξεργασία από GeoTrou
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9048
  • Reputation:   64326
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Όποιος/α πάει από το GC, ας πάρει καμιά φωτογραφία και ας κάνει κάποιο ρεπορτάζ για τους υπόλοιπους.....και κάποιος ας γράψει την συνέντευξη για το αρχείο μας :)

 

:cheers3:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:trixes: θέλω τη Σατράπη μου τώρα!! Θέλω και γω να είμαι εκεί!!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε ποιο καλό παιδί (ή και κακό, δεν κρίνω) να στείλω το αντίτυπό μου να μου πάρει μια υπογραφούλα; :D:pray:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και μένα;... Πληρώνω σε είδος :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9048
  • Reputation:   64326
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Θα προσπαθήσω να πάω εγώ, στείλτε στην Λέσχη τα αντίτυπά σας και θα προσπαθήσω να πάρω υπογραφές και να κάνω το ρεπορτάζ

 

:cheers3:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και εγώ και νομίζω και ο Βασίλης μιλήσαμε από χτες με κάποιους για να εξυπηρετηθούμε. Ευχαριστούμε :angel:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έτσι είναι! Στο GreekComics είμαστε εξάλλου! :)

 

Σιγά μη περιμένουμε τον πρόεδρα να δώσει λύση :P

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα χτες στην εκδήλωση. Πάρα πολύς κόσμος, αρκετοί δημιουργοί και εκλεκτά μέλη του φόρουμ και της λέσχης. Γεμάτη η κεντρική αίθουσα στο στέκι του ωνάση. 

 

Η ίδια η συνέντευξη είχε ενδιαφέρον και καλά σημεία, χωρίς αν είναι κάτι το εξαιρετικό, ίσως όμως να έφταιγε και η γιαγιακά που έπαιρνε την συνέντευξη.

 

Λίγο Ιράν, λίγο μαντήλα, λίγο Αυστρία, λίγο Γαλλία, λίγο Ελλάδα, λίγο κόμικ και λίγο σινεμά. Ενώ είχε και σεσιον με ερωτήσεις το οποίο ίσως είχε περισσότερο ενδιαφέρον

 

Στα δικά μας, είπε πως δεν πρόκειται να κάνει ξανά άλλο κόμικ αν και τα αγαπάει και της αρέσει να δημιουργεί...

 

Επειδή συμπαθώ τους Ιρανούς και νομίζω πως μοιάζουμε πολιτισμικά πάρα πολύ, ίσως περισσότερο από κάθε μουσουλμανικό λαό, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να είμαι αντικειμενικός για την ίδια την Σατράπη. Ναι είναι καλλιτέχνης και ίσως μέσα από το έργο της γνώρισε το Ιράν στον υπόλοιπο κόσμο, αλλά δεν είναι και τόσο ξένο ή τόσο μακρινό όσο το έκανε να φαίνεται. Ακόμα έχει την άποψη για τον εαυτό της πως είναι cool (το λέει σε συνεντεύξεις, το είπε και χτες) αλλά όσους ιρανους έχω γνωρίσει και στην Ελλάδα (που ζουν εδώ) και στο εξωτερικό (που ζουν στο Ιράν) είναι όλοι τους εξίσου cool. Γενικά, ξύπνια και συμπαθητική η Μαργιάν, υπέγραψε τα πάντα και είναι από τους ανθρώπους που θα ήθελες να κάνεις παρέα (άλλα όχι για πολύ),

 

post-29811-0-34493100-1480591258_thumb.jpg

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

...Γενικά, ξύπνια και συμπαθητική η Μαργιάν, υπόγραψε τα πάντα και είναι από τους ανθρώπους που θα ήθελες να κάνεις παρέα (άλλα όχι για πολύ)

Μιλας με γριφους γεροντα :lol:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κάτι που είπε και η ίδια στην συνέντευξη της. Μετά από κάποια ώρα λέει στην παρέα της να φύγει. Θέλει χρόνο για τον εαυτό της.

 

Ε έτσι και εγώ λέω πως θα την ήθελα για παρέα αλλά η σαρωτική προσωπικότητα που κατά πάσα πιθανότητα έχει, στην καθημερινότητα σου δεν θα ήταν ότι καλύτερο. Χωρίς να είναι κακό αυτό που λέω όμως.

 

 

 

 

 

Μιλας με γριφους γεροντα :lol:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ όμορφη κουβέντα σε μια κατάμεστη αίθουσα. Χάρηκα που πήγα και χάρηκα που τη γνώρισα γτ το Περσεπολις (οχι τ αλλα) είναι απο τ αγαπημένα μου κομικς.

Η μεταφράστρια των γαλλικών μας έβγαλε την ψυχή μέχρι να μεταφράσει κάποια απο τα λεγόμενα. Ίσως επειδή η Σατραπι μιλούσε γαλλικά ντε πεζοντρομ. Καποια στιγμή μάλιστα, αφού μετάφρασε, μας ζήτησε συγνώμη και έδωσε τη Σατραπι, οτι αυτή της ζήτησε να μεταφράζει αυτολεξεί.

Η ουρά για υπογραφες ήταν τεράστια αλλά ευτυχως ήμασταν σχετικά μπροστά.

Τώρα πόσο εκλεκτά ήταν τα μέλη του gc τι να πω.... Κατ αρχην ήμουν εγώ, οπότε καταρριπτεται η περιγραφή.

Στα επόμενα! :beer:

 

ΥΓ. Φώτο δε βάζω γιατί καθόμουν δίπλα στο Μάκη, οποτε θα ήταν ακριβώς η ίδια.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πήγα κι εγώ εχθές, αλλά το βράδυ ήμουν πολύ κουρασμένος και ενθουσιασμένος για να βάλω τις σκέψεις μου σε μία τάξη.

Όσον αφορά την οργάνωση, ήταν εξαιρετική. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να έχουν ξεφύγει λεπτομέρειες, όπως πχ το πόσο βολικός θα είναι ο χώρος για τις υπογραφές. Κι όμως, οι τύποι είχαν προνοήσει μέχρι και να έχουν χαρτάκια και στυλό για να γράφεις το όνομά σου, ώστε να το καταλαβαίνει η Σατραπί. Η μεταφράστρια ίσως γινόταν κάπως κουραστική και  το έχανε σε κάποια σημεία, αλλά πρόκειται για πταίσμα.

Πάμε τώρα στην ίδια την Σατραπί. Πρόκειται πράγματι για μια πολύ ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. Ουκ ολίγες φορές έβρισε (η απόδοση στα ελληνικά ήταν ακριβέστατη :P ) ή έκανε κάποια χειρονομία και είχε πολύ χιούμορ. Για να καταλάβετε, σε κάποια φάση, πήρε περισπούδαστο ύφος και είπε: «Now, I'm making a statement. Whoever has no humor is a f*****g s****d». Φιλικότατη, δεχόταν φωτογραφίες και φιλιά, υπέγραφε τα πάντα, έλεγε και μερικές κουβέντες.

Συνολικά μια πολύ όμορφη βραδιά κι ελπίζω εκεί στη Στέγη να πήραν το μήνυμα, ότι μεγάλες κομιξοπροσωπικότητες θα έχουν και μεγάλη έλευση.

 

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες κι από εμένα.

1.jpg

Πριν την αρχή της ομιλίας. Όλος ο κάτω χώρος γέμισε. Ίσως τα διαζώματα να έμειναν ψιλοάδεια, αλλά και πάλι ήταν πολύς ο κόσμος.

 

2.jpg

Κατά τη διάρκεια της ομιλίας

 

3.jpg

Ένα υψηλής ανάλυσης κοντινό. :P

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.