Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΤΟΥΖΑΣ


tik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΤΟΥΖΑΣ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Sirjohn Gagasmenos
Σχέδιο:
Sirjohn Gagasmenos
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 14.8
Σελίδες:
40
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_EKDIKIDIPARTOUZAS_0001.jpg tn_EKDIKIDIPARTOUZAS_0001z.jpg


 


 


Μια αυτοέκδοση που εμφανίστηκε στο Comicdom Con 2014.


 


Τι μπορεί να περιμένει κανείς από ένα κόμικς με αυτό τον τίτλο, αυτό το οπισθόφυλλο και αυτή τη συνολική εικόνα παρουσίασης; 


 


Φυσικά ένα τεύχος αρπαχτή, μια αυτοέκδοση της πλάκας, ένα υποτυπώδες σχέδιο και μια ιστορία τραβηγμένη στα όρια.


 


Κι όμως, τα φαινόμενα απατούν!


 


Το τευχάκι είναι όντως η αποθέωση της καφρίλας και της αρπακόλλας. Δε λέω.


 


Μερικά στοιχεία πάνω σε αυτό


  • Αφηγείται σε πρώτο πρόσωπο μια λεσβιακή ιστορία, όχι και τόσο τρυφερή ή πολιτικοποιημένη, όπως κάνουν άλλοι δημιουργοί. Από μια σκοπιά λίγο σεξιστική, λίγο χαβαλετζίδικη, λίγο να σε κάνει να ξινίζεις τα πολιτικώς ορθά μούτρα σου.
  • Τα σχέδια στο εξώφυλλο (παρεμπιπτόντως δεν έχουν καμιά εμφανή σε εμένα τουλάχιστον σχέση με το περιεχόμενο Edit: τελικά τώρα που το ξαναδιάβασα, τα τέσσερα πουλιά στο εξώφυλλο έχουν μεγάλη σχέση με το περιεχόμενο  ;) ), η φωτογραφία στο οπισθόφυλλο και τα σχόλια μπρος-πίσω είναι εντελώς καμένα (δεν μπορώ να βρω άλλη καταλληλότερη λέξη).

  • Η γραμματοσειρά είναι κόμικς σανς  :D . Εκτός αυτού το στήσιμο των υποτίτλων είναι άλλ’ αντ΄ άλλων.

  • Το τευχάκι δεν είνα απλώς φωτοτυπημένο. Είναι ΧΑΛΙΑ φωτοτυπημένο.

  • Τα κείμενα είναι ανορθόγραφα (δείτε όμως τι λέει στο οπισθόφυλλο)

  • Το τευχάκι είναι συρραμένο. Όχι με ράχη. Φωτοτυπήθηκε δυο-δυο σμικρυμένες πρωτότυπες σελίδες σε Α4, ακολούθως οι σελίδες κόπηκαν στη μέση ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ (να φαίνονται τα ξέφτια στην άκρη) και χτυπήθηκαν συνδετήρες πάνω στις σελίδες. Για να το κάνεις τόσο χάλια πρέπει να ρίξεις δουλειά!

 


ΑΛΛΑ (προφέρεται αλλά και όχι άλλα)


 


  1. Το σεναριάκι παρά την καφρίλα έχει νόημα. Θέλω να πω αφηγείται άνετα την ιστορία που θέλει να πει με καλό στήσιμο και ροή.
  2. Τα όποια αρνητικά στοιχεία αναφέρονται παραπάνω ή αλλαχού είναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ (προφανώς εκ των υστέρων μάλλον-με την πρώτη ματιά λες “τι είναι αυτή η αηδία;”) μέρος του γενικότερου κόνσεπτ του δημιουργού (δημιουργού; ). Καλύτερα να μην το χαρακτηρίσω κόνσεπτ. Ίσως σωστότερος είναι ο χαρακτηρισμός στάση/δήλωση, στέιτμεντ βρε αδερφέ σε απλά ελληνικά. Μια ψιλοσουρεάλ κατάσταση που χαρακτηρίζεται ενίοτε “ό,τι να ‘ναι”.

  3. Το μάνγκικο σχέδιο (ξέχασα να πω ότι πρόκειται για MANGA) είναι αρκετά έως πολύ καλό! Στην αρχή και εγώ νόμιζα ότι ο τύπος πήρε εικόνες από άλλο κόμικς και έκανε μια συρραφή. Δείτε τι γράφει και ο Γιώργος του φανζίνστζιάρ εδώ.

 


Μια ενδεικτική σάρωση από την αρχή της ιστορίας.


 


SCN_0319.jpg


 


 


Ορίστε και η πρωτότυπη σελίδα που κονόμησα μαζί με το δικό μου τευχάκι


 


SCN_0335.jpg


 


 


Για την ιστορία, μπορείτε πράγματι να βρείτε τον Sirjohn Gagasmenos  στο facebook. Αναζητήστε τον για περισσότερο κάψιμο!


 


Κυρίως όμως αναζητήστε το συγκεκριμένο τευχάκι! Μάστχεβ και αυτό! 


 


 


Και μετα από όλη αυτή την ανάλυση εξακολουθεί στο πίσω μέρος του μυαλού μου να με βασανίζει μια τρομακτική σκέψη:


 


Όλα όσα έγραψα είναι βλακείες. Το τευχάκι είναι τελικά απλώς μια μαλακί@ για να περάσει καλά ο Γκαγκασμένος. Όλα τα άλα είναι περιττά. d.gif 

 


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πρόκειται για ένα από τα 3 must have από τα φανζίν του φετινού comicdom. Τα άλλα 2 ήταν το No More Ghosts και το Tales from the Strips

 

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη :kabuki:( :thanks: ) που δεν μου το φωτοτύπισε όταν της το ζήτησα, αλλά μου το έκανε δώρο. Αποτέλεσμα βέβαια είναι το δικό μου αντίγραφο να έχει χειρόγραφη αφιέρωση "στην όμορφη κοπια της Ελενης Ραντου". Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Μπορεί αύριο να το βάψω :D Never say never. :)

 

Όταν άκουσα την ιστορία με την οποία το πλάσαρε, ήξερα ότι αυτό ήταν ένα MUST. Βασισμένο σε πραγματική ιστορία όπου όταν μια λεσβία έμαθε πως το έτερον ήμισυ της την απάτησε, σηκώθηκε και έκανε παρτούζα για να πάρει την εκδίκησή της. Οποιοσδήποτε ισχυριστεί ότι δεν αληθεύει και ότι ήταν παραμύθα, να πάει να διαβάσει Marquez 

 

“A trickle of blood came out under the door, crossed the living room, went out into the street, continued on in a straight line across the uneven terraces, went down steps and climbed over curbs, passed along the Street of the Turks, turned a corner to the right and another to the left, made a right angle at the Buendía house, went in under the closed door, crossed through the parlor, hugging the walls so as not to stain the rugs, went on to the other living room, made a wide curve to avoid the dining-room table, went along the porch with the begonias, and passed without being seen under Amaranta's chair as she gave an arithmetic lesson to Aureliano José, and went through the pantry and came out in the kitchen, where Úrsula was getting ready to crack thirty-six eggs to make bread.
 
"Holy Mother of God!" Úrsula shouted.” 
 
Διότι ναι. Δικαιούται σύγκρισης με τα 100 Χρόνια Μοναξιάς :giati:
 
Διαβάζοντάς το, προσυπογράφω ΟΛΑ όσα έγραψε ο Φώτης. Από την ημερομηνία έκδοσης μέχρι την ποιότητα του σχεδίου (όπου και εγώ θεώρησα ότι ήταν συρραφή/αντιγραφή από κάποιο manga).
 
Επιπρόσθετα να σχολιάσω πως μέσα έχει καταγεγραμμένες και μεγάλες αλήθειες. Από την σελίδα που ανέβασε ο Φώτης όπου επαναλαμβάνεται η διαχρονική ρήση πως "με την μαλακια τυφλωνεσε οχι με τους φακους!!!" (κράτησα την αυθεντική ορθογραφία για λόγους καλτιάς) μέχρι την κραυγή αγωνίας "μα το ματωμενο ταμπον τι εγινε μωλις τωρα?"
 
IMG_0128.JPG
 
εάν κατάλαβα καλά βγήκαν μόνο 30 και είμαι ένας υπερήφανος και ενθουσιασμένος κάτοχος ενός από αυτά  :dance:  :dance:  :dance:
 
το είχα τόσο καιρό πάνω στο γραφείο για να το παρουσιάσω, αλλά όλο κάτι τύχαινε και δεν ήμουν στο σωστό mood. :) ώρα τώρα να μπει στη θέση του για να πάψει να τσαλακώνεται (είναι και ευπαθές πανάθεμά το)
 
:cheers5:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 5/5/2014 στο 1:56 ΜΜ, germanicus είπε:

 

το είχα τόσο καιρό πάνω στο γραφείο για να το παρουσιάσω, αλλά όλο κάτι τύχαινε και δεν ήμουν στο σωστό mood. :) ώρα τώρα να μπει στη θέση του για να πάψει να τσαλακώνεται (είναι και ευπαθές πανάθεμά το)
 

 

 

Κράτηση έχετε κάνει κύριε;

 

Τηλ ρεζερβέ  031 0310310

 

 

:tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δηλωνω κι εγω υπευθυνα οτι το εν λογο φανζιν υπαρχει οντως, δεν ειναι ψεμα...

Οσο κι αν μοιαζει με ψεμα δεν ειναι :collapse:

 

Πηρα το αντιτυπο της Ελενης Ραντου του Germ στα χερια μου στην λεσχη και απο το δεος

δεν μπορουσα να το διαβασω :lol: :lol: :lol:

 

Μιλαμε για τον ορισμο της καλτιας, την αποθεωση της καφριλας :lmao:

Ανετα μπορει στο μελλον να γινει αντικειμενο πανεπιστημιακης μελετης :yes:

 

Σοβαρα τωρα, δεν κανω πλακα, ειναι τοσο κακο που ειναι υπεροχο :xm: :xm:

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η καλτιά του ενθουσίασε μέχρι και τη σύζυγό μου, η οποία με προέτρεπε να το πάρουμε για να το έχουμε στο σπίτι οπωσδήποτε.

Δυσ(ή ευ-)τυχώς δεν είχα χρήματα πάνω μου (βασικός κανόνας όταν ανεβαίνεις πρώτη φορά στα φανζίν) και έμεινε χωρίς παρτούζα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:antekale:

 

ούτε ως καλτια δεν μπορεσα να το δω, γι αυτό το χάρισα στον τζερμ με συνοπτικές διαδικασίες :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είμαι από τους τυχερούς που το έπιασαν στα χέρια τους και πρόλαβαν να διαβάσουν έστω και λίγο. :D  Πιο κάφρικο, πιο καλτ, πιο ότι να'ναι φανζιν, δεν υπάρχει! Επιβάλλεται να το διαβάσετε, επιβάλλεται να το χαρίσετε αμέσως μετά. (το καλό πράγμα πρέπει να γυρίζει :P)

 

Το σχέδιο είναι όντως πολύ καλό, εγώ ακόμα δεν έχω πειστεί εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν είναι δικό του. :)

 

 

 

 

φέρτε μου και μένα ένα, μα τα ματωμένα ταμπόν!  :hit: 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τελικά μετά τα παραπάνω σχόλια, ο πιο τυχερός (; ) φαίνεται ότι ήταν ο johnmak, ο οποίος έχασε το Μαλάκα Λεσβίες! και πήρε την Εκδίκηση της Παρτούζας  :valt: 

 

 

Πηρα απο απεναντι το ''η εκδικηση της παρτουζας'' με λεσβιες και αυτο  :P και οταν ανακαλυψα το συγκεκριμενο και το ηθελα ηταν η  φαση που ειχα 1ευρω στο πορτοφολι μου  :D πιο πριν απο αφελεια ειχα παρει αλλα και δεν το ειχα δει..Οντως απο λιγο που το ξεφυλισσα φανηκε αστεια δουλιτσα ομορφη και ελπιζω θα το πετυχω καπου στο μελλον να το τσιμπησω

 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  88
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  88
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3541 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Για να τηρήσω τον χαρακτήρα του writter που κράτησα,το παρακάτω κείμενο θα είναι τελείως ανορθόγραφο !!!
καλισπερα στα πεδια που ιπανε καλα λογια και σε ωσους οχι...Ο λογος τησ κακης πιοτητας δεν ητανε επιτιδες,απλα σπουδαζω στο μεσολογγι και πειρα το κτελ των 7:00 πρωι για να ειμαι 12:15 στο κομικντομ ημερα παρασκευη...η τυπωση εγινε σε βιβλιοπωλειο...(παντα αυτος ο βιβλιοπωλης σε κωλομαμαει) με αποτελεσμα πληρωσα λιγα χρηματα και η τιμη  εμεινε χαμηλα ... το τευχος ητανε 40-φυλλα και σχεδιασμενο να πουληθει παραπανω αλλα το εντυπο δεν αξιζε παραπανω...Εχω να πω σε ολους οτι χασατε το σκηνικο που σκασανε μυτη οι λεσβιες μου <3 και διαβασανε πρωτη φορα το φανζιν λαιβ !!! (ειχανε κανει και οι 2 κοσπλει οποτε μπορει να τις θυμαστε η Νινα ειχε κανει Νταριους και η Σμαραγδα Katarina) Το ενλογου τευχος το χει η Λενα υπογεγραμενο απο μενα και τις 2 λεσβιες <3 Επανερχομε του χρονου με το ''η παρτουζα το prequel'' (αφορα το κοματι ιστοριας κατα την δειαρκια της μαθητικης τους ηληκιας) και το ''Ξαφνικα Πουτσα'' καινουργιο κονσεπτ !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήμουν από εκείνους που δεν το πρόλαβαν, οπότε το διάβασα πριν λίγο στο dA. Πατώντας υστερικά το δεξί βελάκι. Οπότε συνηγορώ στο γεγονός ότι πρόκειται για μια

 

Θ

Ε

Η

Λ

Α

!

 

  :giati:

 

ΔΕΝ υπάρχει! Ε αφού εξαντλήθηκε. :P Ρε ψήσου να το βγάλεις με έγχρωμο εξώφυλλο και διορθωμένα του χρόνου!

 

Εξώφυλλα: Μαμάναι

Σχέδιο: Μαμάοι

Σενάριο: Σαι πεθαίνη

 

10''/10 και από τα καλύτερα ζινς του CCA14!!!!! Διαμαντάκι!!!!!!!!! :giati: Θα τολμήσω να το θεωρήσω το Μπλε της Ελληνικής σκηνής!!! :xm: Και όμως!!!!! Σε επηρέασε καθόλου;

 

σσ.

 

Θέλουμε απεικόνιση της παρτούζας μα τους φωρτησμένους δονητές!!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν αυτο εχει να παραταξει η ελληνικη σκηνη ζητω που καηκαμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  88
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  88
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3541 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν αυτο εχει να παραταξει η ελληνικη σκηνη ζητω που καηκαμε

κοιταξε και μενα να σου πω την αληθεια αλλονων μου αρεσαν περισσοτερο απο το δικο μου...Απλα αντι για φοβερο μπορεις να το πεις ''ξεχωριστο'' ...

Αν ομως πιστευεις το αντιθετο μπορεις ελευθερα να το διαβασεις και να με κραξεις στην συνεχεια δικαιολογιμενα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σχέδιο ήταν πολύ καλό . Το ότι η έκδοση ήταν φωτοτυπίες δε θα με πείραζε αν το περιεχόμενο μου έκανε. Η ιστορία δε μου άρεσε, το χιουμορ δεν ήταν καθόλου του γούστου μου και το εσκεμμένα ανορθόγραφο στυλ δεν έχει να μου πει κατι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  88
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  88
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3541 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το σχέδιο ήταν πολύ καλό . Το ότι η έκδοση ήταν φωτοτυπίες δε θα με πείραζε αν το περιεχόμενο μου έκανε. Η ιστορία δε μου άρεσε, το χιουμορ δεν ήταν καθόλου του γούστου μου και το εσκεμμένα ανορθόγραφο στυλ δεν έχει να μου πει κατι.

 

:beer:

λογικο να μην σου αρεσε,αμα το παρεις με στραβο ματι δεν προκητε να σου αρεσει ποτε...Ισως δεν το πειρες πιο ευχαριστα οπως τα αλλα παιδια και κρατησες μια σοβαρη σταση απεναντι του.Εξαλλου δεν ειναι φτιαγμενο για τα γυναικεια γουστα...εδω μπορεις να του δωσεις αλλη μια προσπαθεια οπως και ο φιλος Dimious σε καλυτερη αναλυση http://serjohn94.deviantart.com/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  88
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  88
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3541 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ήμουν από εκείνους που δεν το πρόλαβαν, οπότε το διάβασα πριν λίγο στο dA. Πατώντας υστερικά το δεξί βελάκι. Οπότε συνηγορώ στο γεγονός ότι πρόκειται για μια

 

Θ

Ε

Η

Λ

Α

!

 

  :giati:

 

ΔΕΝ υπάρχει! Ε αφού εξαντλήθηκε. :P Ρε ψήσου να το βγάλεις με έγχρωμο εξώφυλλο και διορθωμένα του χρόνου!

 

Εξώφυλλα: Μαμάναι

Σχέδιο: Μαμάοι

Σενάριο: Σαι πεθαίνη

 

10''/10 και από τα καλύτερα ζινς του CCA14!!!!! Διαμαντάκι!!!!!!!!! :giati: Θα τολμήσω να το θεωρήσω το Μπλε της Ελληνικής σκηνής!!! :xm: Και όμως!!!!! Σε επηρέασε καθόλου;

 

σσ.

 

Θέλουμε απεικόνιση της παρτούζας μα τους φωρτησμένους δονητές!!!!

 

Δεν το γνωριζα το Μπλε η μονο μου επιρροη ητανε οι 2 κολητες μου :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.