Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμαλά Χαν: Το πρώτο κόμικ με... μουσουλμάνα υπερήρωα [?, tanea.gr, 05/11/2013]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Καμάλα Χαν: Το πρώτο κόμικ με... μουσουλμάνα υπερήρωα

 

post-2298-0-49469800-1383705306_thumb.jpg

 

 

Εάν κάποιος αφαιρέσει την πολύχρωμη στολή, τη μάσκα και την κάπα από τους πιο γνωστούς υπερήρωες - από τον Σούπερμαν έως τον Μπάτμαν - θα αντικρίσει έναν λευκό άνδρα. Κάνουν, άραγε, φυλετικές διακρίσεις τα κόμικς; Όχι πάντα. Τον προσεχή Φεβρουάριο, η γνωστή εταιρεία παραγωγής κόμικς Marvel Comics, ως μέρος μιας προσπάθειας να διαφοροποιήσει τα προϊόντα της θα δημοσιεύσει μια σειρά ιστοριών με πρωταγωνίστρια την Καμάλα Χαν (Kamala Khan), μια έφηβη μουσουλμάνα που ζει στο Τζέρσι Σίτι.

 

Στο κόμικ αυτό δεν θα δείτε πλανήτες να εκρήγνυνται ούτε περίεργα όντα και «σούπερ κακούς». Η δημιουργία της Καμάλα προέκυψε έπειτα από μία συζήτηση μεταξύ της Σάνα Αμανάτ και του Στιβ Γουάκερ, δύο συγγραφέων ιστοριών της Marvel. «Του έλεγα μια τρελή ιστορία για την παιδική ηλικία μου, καθώς μεγάλωσα ως μουσουλμάνα αμερικανή», είπε η Αμανάτ στους New York Times. Ο Γουάκερ βρήκε την ιστορία «ξεκαρδιστική», επισημαίνοντας την απουσία ιστοριών με γυναίκες υπερήρωες.

 

Οταν η Καμάλα ανακαλύπτει τις δυνάμεις της, όπως η ικανότητα να αλλάζει σχήμα, δρα με το όνομα «δεσποινίς Μάρβελ» (Ms. Marvel). Η νεαρή μουσουλμάνα έρχεται αντιμέτωπη με δύσκολες καταστάσεις, όπως οι ενδοοικογενειακές συγκρούσεις. «Ο αδελφός της είναι εξαιρετικά συντηρητικός. Η μάνα της τρελαίνεται στην ιδέα ότι η κόρη της θα αγγίξει ένα αγόρι και θα μείνει έγκυος. Ο πατέρας της θέλει η κόρη του να επικεντρωθεί στις σπουδές της και να γίνει γιατρός» λέει η δημιουργός του κόμικ.

 

 

Από εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...καθόλου κλεμμένο απ'τον Νightrunner της DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

δεν υπάρχει η "παρθένως γέννηση" στη τέχνη :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαχωρίστηκε το άρθρο :best:

 

++ αντιγράφω και το σχετικό άρθρο του comicdom:

 

Η Καινούργια Ms. Marvel

 

post-556-0-32932100-1383841276_thumb.jpg

Written by Βασιλεία Βαξεβάνη on November 7th, 2013 – 16:00

H Marvel ανακοίνωσε μια καινούργια ενσάρκωση της Ms Marvel, κάτι που πολλοί περιμέναμε. Αλλά αυτή η ηρωίδα είναι μια διαφορετική Ms. Marvel και μάλιστα είναι μια διαφορετική υπερηρωίδα σε όλον αυτό τον κόσμο των υπερηρώων και στις δύο μεγάλες εταιρείες.

 

Και αυτό γιατί η 16χρονη Kamala Khan είναι shapeshifter, θαυμάστρια της Carol Danvers – πλέον Captain Marvel – και εμπνέεται από αυτή να αναλάβει το ρόλο της Ms Marvel. Δεν είναι, όμως, αυτό το κομμάτι της ιστορίας της που κάνει τη Kamala Khan έναν από τους πιο πολυσυζητημένους χαρακτήρες στον κόσμο των υπερηρώων.

 

Αυτό που κάνει την Kamala Khan τόσο ξεχωριστή είναι ότι είναι πακιστανικής καταγωγής και μουσουλμάνα, κάνοντας την ήδη μια από τους ελάχιστους χαρακτήρες αυτής της θρησκείας και σαφώς την πιο προβεβλημένη μέχρι τώρα. Αυτό το εγχείρημα, που θα ταράξει σίγουρα τα νερά, θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο του νέου έτους, όταν και η νέα Ms Marvel θα εμφανιστεί στο ALL NEW MARVEL NOW! POINT ONE, πριν αποκτήσει τη δική της σειρά από το Φεβρουάριο του 2014.

 

Τη σειρά κλήθηκαν να αναλάβουν η G. Willow Wilson (AIR) και ο Adrian Alphona (RUNAWAYS). Η επιλογή της Wilson δεν είναι τυχαία, μιας και η ίδια έχει ασπαστεί το Μουσουλμανισμό και έχει ήδη ασχοληθεί με το μουσουλμανικό πολιτισμό, τόσο στο AIR όσο και στο βιβλίο της ALIF THE UNSEEN.

 

 

+++ το εξώφυλλο του 1ου τεύχους που βασίστηκε στο Supergirl #1 του '96:

 

post-556-0-12580100-1383841477_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν υπάρχει η "παρθένως γέννηση" στη τέχνη :antekale:

Αν δεν το λες χιουμοριστικά, μόνο μεταξύ Μάρβελ και DC μπορεί να υπάρξει τέτοια κατάντια και προφανής αντιγραφή για να πιάσουν δημογραφικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

...καθόλου κλεμμένο απ'τον Νightrunner της DC.

 

Με αυτό το σκεπτικό, να αποκαλούμε κλεμμένους από τον Falcon, ή τον John Stewart ή όποιον ήταν πρώτο και όλους τους έγχρωμους χαρακτήρες που δημιουργεί η μία εταιρεία. 

 

Ίσα ίσα που η DC ούτε του έδωσε ongoing ούτε established name.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε συ.

 

Είναι και υπερήρωας. Eίναι και οι δυο νεαροί και έχουν να κάνουν με coming of age κτλ. Eίναι και οι δυο μουσουλμάνοι. Είναι και οι δυο μετανάστες. Και οι δυο αντιμετωπίζουν τον συντηρητισμό τρίτων.

 

Μη μου λες ότι είναι το ίδιο πράγμα με το να έχει διαφορετικό χρώμα δέρματος, αν διαβάσεις τα άρθρα που παρατίθενται, αυτό διαφημίζεται ως το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της. Έστω να πούμε ότι τους ήρθε άσχετα με τον χαρακτήρα του DC η ιδέα (ας τους να λένε :) ) , αυτή η ιδέα θα είχε είχε πολύ ενδιαφέρον με διαφορετικό τουλάχιστον κοινωνικό φόντο, πχ αν έπρεπε αυτή η χαρακτήρας να αντιμετωπίσει τις δυσμενείς συνθήκες του Ιράν ή του Πακιστάν, κτλ. 

 

Δηλαδή εσύ υπό ποια στάνταρ θεωρείς ότι κάτι είναι αντιγραφή; Θα έπρεπε να είναι και αυτή φτωχή Γαλλο-Αλγερινή; Να είχε νεκρό οικογενειακό μέλος ως origin story; (αν και γι'αυτό ακόμα παίζει...)

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να θεωρηθεί αντιγραφή. Γιατί άμα το πάμε έτσι και η DC το αντέγραψε, έχω την εντύπωση ότι υπήρχαν και πιο πριν μουσουλμάνοι υπερήρωες. Άρα και όποιος gay χαρακτήρας δημιουργείται να θεωρείται αντιγραφή.

 

Δεν γίνεται να ζητάμε περισσότερες μειονότητες (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά) στην pop culture και όταν πραγματοποιούν αυτό το αίτημα, να τους κατηγορούμε για αντιγραφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η DC έχει αντιγράψει άλλα πράγματα, αλλά δεν είχα ακούσει για μουσουλμάνους υπερήρωες πιο πριν. Αν βρεις κάτι συγκεκριμένο, πόσταρε το. Eγώ πιστεύω ότι το πολύ να εμπνεύστηκαν ελαφρά από την Περσέπολη.

Εγώ προσωπικά θεωρώ σχεδόν προσβλητικό, κάθε φορά που γράφεις χαρακτήρα από μειονότητα να βάζεις αυτό το χαρακτηριστικό στο προσκήνιο κάθε φορά. Λες και δεν είναι πλήρως συνειδητοποιημένοι άνθωποι και δεν έχουν άλλα χαρακτηριστικά.

Είναι σαν να πάει να γράψει κάποιος στην σήμερον ημέρα, Αφρο-Αμερικανό χαρακτήρα και να βάλει ως origin story και κυρίαρχο χαρακτηριστικό του (για άλλη μια φορά), τον ρατσισμό. Είναι παραπάνω από γελοίο. Ως άνθρωποι έχουν πολλά σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν κάθε μέρα. Δεν είναι δυνατόν όλοι σου οι μαύροι χαρακτήρες να δέχονται συνέχεια τον ρατσισμό.

Άντε, η DC πήγε και έγραψε για τον ρατσισμό κατά των μεταναστών στην Γαλλία (και κατ'επέκταση σε όλη την Ευρώπη), πράγμα που είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ σπάνιο ως θέμα κόμικς. Βρήκαν ένα ενδιαφέρον θέμα. Όταν επαναλαμβάνεις το ίδιο θέμα μετά από 1-2 χρόνια, με την ίδια μειονότητα, και δεν προσπαθείς καν να χρησιμοποιήσεις την κατάγωγη του χαρακτήρα ως κάτι που τους δίνει χρώμα (όπως γίνεται στην πραγματικότητα), και δεν επικρατεί πλήρως επί της προσωπικότητας τους ως το κύριο χαρακτηριστικό τους, τότε έχει η ιστορία σου ένα πρόβλημα.

Επεξεργασία από Βρασίδας Χλέμπουρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να το έχεις διαβάσει. Ούτε καν έχει κυκλοφορήσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε μου, όπως είχα δηλώσει, από μόνοι τους το πασάρουν ως κυρίαρχο χαρακτηριστικό.

 

 

 

Εάν κάποιος αφαιρέσει την πολύχρωμη στολή, τη μάσκα και την κάπα από τους πιο γνωστούς υπερήρωες - από τον Σούπερμαν έως τον Μπάτμαν - θα αντικρίσει έναν λευκό άνδρα. Κάνουν, άραγε, φυλετικές διακρίσεις τα κόμικς; Όχι πάντα. Τον προσεχή Φεβρουάριο, η γνωστή εταιρεία παραγωγής κόμικς Marvel Comics, ως μέρος μιας προσπάθειας να διαφοροποιήσει τα προϊόντα της θα δημοσιεύσει μια σειρά ιστοριών με πρωταγωνίστρια την Καμάλα Χαν (Kamala Khan), μια έφηβη μουσουλμάνα που ζει στο Τζέρσι Σίτι.

 

 

 Δεν είναι, όμως, αυτό το κομμάτι της ιστορίας της που κάνει τη Kamala Khan έναν από τους πιο πολυσυζητημένους χαρακτήρες στον κόσμο των υπερηρώων.

Αυτό που κάνει την Kamala Khan τόσο ξεχωριστή είναι ότι είναι πακιστανικής καταγωγής και μουσουλμάνα, κάνοντας την ήδη μια από τους ελάχιστους χαρακτήρες αυτής της θρησκείας και σαφώς την πιο προβεβλημένη μέχρι τώρα. 

 

To arc και τα conflict της έχουν να κάνουν καθαρά με το γεγονός ότι είναι μουσουλμάνα:

 

 

 

Η νεαρή μουσουλμάνα έρχεται αντιμέτωπη με δύσκολες καταστάσεις, όπως οι ενδοοικογενειακές συγκρούσεις. «Ο αδελφός της είναι εξαιρετικά συντηρητικός. Η μάνα της τρελαίνεται στην ιδέα ότι η κόρη της θα αγγίξει ένα αγόρι και θα μείνει έγκυος. Ο πατέρας της θέλει η κόρη του να επικεντρωθεί στις σπουδές της και να γίνει γιατρός» λέει η δημιουργός του κόμικ.

 

Αλλά αν προτιμάς, ας περιμένουμε να βγει. Εγώ λέω ότι αποκλείεται να μην έχουν το "Είμαι μετανάστρια και μουσουλμάνα και έχω να αντιμετωπίσω στερεότυπα μέσα απ'την ίδια μου την οικογένεια και τον έξω κόσμο!" ως κυρίαρχο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Αλλά αν προτιμάς, ας περιμένουμε να βγει. Εγώ λέω ότι αποκλείεται να μην έχουν το "Είμαι μετανάστρια και μουσουλμάνα και έχω να αντιμετωπίσω στερεότυπα μέσα απ'την ίδια μου την οικογένεια και τον έξω κόσμο!" ως κυρίαρχο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας της.

Καλά, δεν θα είναι και η πρώτη φορά που η διαφημιστική καμπάνια θα επικεντρώνεται σε διαφορετικά πράγματα από αυτά που θα πραγματεύεται το κόμικ, αν όντως διαφέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Για τα υπερηρωικά κόμικς τουλάχιστον, όποτε γίνονται οι πρώτες προσπάθειες δημιουργίας χαρακτήρων μειονοτήτων, είναι πάντα πιο.... άτσαλες. Είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι χαρακτήρες, οπότε είναι λογικό αυτές οι πρώτες προσπάθειες να ακολουθούν παρόμοιο μοτίβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

αλήθεια, ποιοί άλλοι μουσουλμάνοι υπερήρωες υπάρχουν; (δε μπορεί να είναι αυτή η πρώτη... )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είχα στο μυαλό μου την Dusk και την Monet των X-Men και κάποια Τουρκάλα της DC που νομίζω είχε κάνει μια one-shot εμφάνιση και τον πιο πρόσφατο Green Lantern, Baz. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαίδωνα & Κρις:

 

http://www.the99.org/

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=22056

 

 

Αλλά ναι, οι μουσουλμάνοι υπερήρωες είναι οι νέοι μαύροι υπερήρωες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά, δεν θα είναι και η πρώτη φορά που η διαφημιστική καμπάνια θα επικεντρώνεται σε διαφορετικά πράγματα από αυτά που θα πραγματεύεται το κόμικ, αν όντως διαφέρει.

Αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο, θα μου στείλετε και οι δυο μουσακά που έφτιαξαν οι γιαγιάδες σας με το δέμα.  :dance:

 

Για τα υπερηρωικά κόμικς τουλάχιστον, όποτε γίνονται οι πρώτες προσπάθειες δημιουργίας χαρακτήρων μειονοτήτων, είναι πάντα πιο.... άτσαλες. Είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι χαρακτήρες, οπότε είναι λογικό αυτές οι πρώτες προσπάθειες να ακολουθούν παρόμοιο μοτίβο.

Δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες με Nightrunner, αλλά μου φάνηκε σχετικά ενδιαφέρον τύπος. Εντάξει, σίγουρα πέφτει στο μοτίβο του αντιρατσισμού (γιατί οι μουσουλμάνοι έχουν υποστεί πολύ ρατσισμό στις ΗΠΑ μετά τις 9/11). Όχι ότι αυτό είναι κακό (αυτό μας έλειπε). Αλλά είναι αρκετά κλισέ. Είναι σαν να πάνε να γράψουν Έλληνα υπερήρωα και το origin story του είναι η μετανάστευση λόγω της κρίσης.

 

Το πρόβλημα που έχω με αυτό είναι ότι φαίνεται τόσο μα τόσο, προφανώς αντιγραφάρα. Αλλά θα δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121004
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όλοι μιλάνε για τα καλύτερα λόγια για το #7:

 

post-556-0-82870300-1408972098_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βασικά όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για όλη την σειρά και ελπίζω αυτό να αντανακλάται στις πωλήσεις. Όσο έχω διαβάσει μου άρεσε, δεν ξετρελάθηκα κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Καμαλά Χαν: Το πρώτο κόμικ με... μουσουλμάνα υπερήρωα [?, tanea.gr, 05/11/2013]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.