Μετάβαση στο περιεχόμενο

Saturday night's interview (part 2)-Συνέντευξη από τον Μάσιμο Φέτσι [Ιατρού Γιάννης, greekcomics.gr, 8/5/2010]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη από τον Μάσιμο Φέτσι

 

Και έφτασε και η δεύτερη συνέντευξη... Συγκεκριμένα, υπολόγιζα να είναι αυτή η πρώτη, αλλά έτυχε μια σειρά από αναποδιές και ο Μάσιμο κατάφερε να μου απαντήσει μόλις σήμερα. Για άλλη μια φορά ελπίζω να σας αρέσει, και stay tuned για τις επόμενες!

 

(όποιος δεν γνωρίζει τον κύριο, ας ρίξει μια ματιά εδώ)

 

Note: Η συνέντευξη δημοσιεύτηκε "εκτάκτως". Ο ρυθμός που υπολογίζω είναι 1 συνέντευξη κάθε δύο Σάββατα, αλλά σε περίπτωση που είμαι έτοιμος πιο νωρίς θα ανεβάζω τις συνεντεύξεις άμεσα.

 

Note 2: Για την συγκεκριμένη συνέντευξη δεν έχει original. Υπήρξε ένα θέμα με την συνενόηση, κι έτσι οι ερωτήσεις είναι στα αγγλικά, αλλά οι απαντήσεις στα ιταλικά.

 

Note 3: :havefun:

 

JohnnyMZ: Ας ξεκινήσουμε με τις κλασικές ερωτήσεις. Πόσο χρονών ήσουν όταν αποφάσισες να ασχοληθείς επαγγελματικά με τα κόμικς;

 

Massimo Fecchi: Από μικρό παιδί διασκέδαζα να διηγούμαι ιστορίες σχεδιάζοντας, αλλά κατάλαβα πως αυτό ήταν το επάγγελμα που ήθελα να ακολουθήσω στην ηλικία των 17 ετών, όταν το πρώτο μου κόμικ δημοσιεύτηκε σε μια εφημερίδα. Δεν έχω σταματήσει από τότε...

 

JMZ: Και πότε προέκυψε το πρώτο συμβόλαιο;

 

M.F.: Στα 17! Πήγαινα σχολείο ακόμη. Επινόησα δύο χαρακτήρες, τον Picchio και τον Pacchio, έγραψα μια ιστορία και δημοσιεύτηκε.

 

JMZ: Μικρός, τι είδους κόμικς διάβαζες; Πιστεύεις πως η ανάγνωσή τους έχει συμβάλλει στην διαμόρφωση του σχεδιαστικού σου στυλ;

 

M.F.: Πάντοτε ήμουν φανατικός αναγνώστης και συλλέκτης κόμικς, και μία από τις πιο δυνατές αναμνήσεις είναι οι πάπιες του Καρλ Μπαρκς και του Ταλιαφέρο, όπως και αυτές των Ιταλών δημιουργών Σκάρπα και Μποτάρο. Όταν στράφηκα σε πιο ρεαλιστικά και περιπετειώδη κόμικς, ξεχώρισα αμέσως τον Flash Gordon του Alex Raymond. Ο σχεδιαστής που αγαπούσα περισσότερο και συνεχίζω να θαυμάζω είναι ο Ιταλός Benito Jacovitti και ο καλλιτέχνης που έπαιξε τον πιο σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του ύφους μου ήταν ο Αλμπέρ Υντερζό, τον οποίο γνώρισα όταν ήμουν 20 χρονών, μέσω του περιοδικού "Il Giornalino".

 

JMZ: Εκτός των κόμικς, έχεις ασχοληθεί και με το κινούμενο σχέδιο. Πιστεύεις πως υπάρχουν αρκετά κοινά στοιχεία μεταξύ των δύο;

 

M.F.: Φυσικά, πολλά! Τα κόμικς είναι το storyboard μιας ταινία κινουμένων σχεδίων.

 

JMZ: Πόσο πιστεύεις πως σε επηρρέασε η επαφή σου με το κινούμενο σχέδιο στον τρόπο που σχεδιάζεις κόμικς;

 

M.F.: Σίγουρα με επηρέασε πολύ. Συγκεκριμένα στην κίνηση. Ήταν πολύ χρήσιμο να ξέρω πώς μετακινείται ένας χαρακτήρας στα κινούμενα σχέδια, όταν αποφάσισα να αφιερωθώ στα κόμικς. Πιστεύω πως το πιο σημαντικό πράγμα στο χιουμορίστικο κόμικ είναι να ξέρεις πώς να δίνεις έμφαση στην κίνηση του χαρακτήρα.

 

JMZ: Στο ιστορικό σου έχεις, εκτός από ιστορίες για παιδιά, ιστορίες ερωτικού κόμικ. Πώς και στράφηκες, έστω και για ένα μικρό χρονικό διάστημα, σ’ αυτό το είδος κόμικ; Πιστεύεις πως αποκόμμισες κάτι από αυτό;

 

M.F.: Όταν ξεκίνησα να σχεδιάζω αυτού του είδους κόμικς ήμουν μόλις 20 ετών, σε μια ηλικία που θέλεις να μάθεις τα πάντα. Ενδιαφερόμουν να μάθω πως είναι να σχεδιάζεις ρεαλιστικά κόμικς, και εκείνη την εποχή αυτό το είδος ήταν περιζήτητο στην Ιταλία. Αυτό που αποκόμμισα ήταν μια καλή γνώση ανατομίας και την ικανότητα να σχεδιάζω το "ασθενές φύλλο" με ακρίβεια. Επισυνάπτω μια εικόνα σαν παράδειγμα, όπου ο Ντόναλντ συναντιέται με ένα θηλυκό.

 

post-9146-1273349916,39_thumb.jpg

 

JMZ: Τι ήταν αυτό που σε τράβηξε στο παδικό κόμικ, ώστε ν’ ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό στην συνέχεια;

 

M.F.: Προτιμούσα να σχεδιάζω φανταστικές περιπέτειες με τρελές καταστάσεις που μπορούν να διασκεδάσουν τον αναγνώστη. Παρ' όλα αυτά, νομίζω πως το "παιδικό κόμικ" δεν προσελκύει μόνο παιδιά.

 

JMZ: Πώς σου ήρθε η ιδέα να δημιουργήσεις μια σειρά βασισμένη στην «Οδύσσεια»;

 

M.F.: Από την αγάπη μου για τα ομηρικά έπη και την ελληνική μυθολογία. Η συγκεκριμένη σειρά χρονολογείται 30 χρόνια πριν, αλλά βγήκε στην κυκλοφορία μόλις πριν από λίγα χρόνια.

 

JMZ: Έχεις εργαστεί πάνω σε αρκετούς χαρακτήρες. Διαφοροποιείς το σχέδιό σου ανάλογα με το σύμπαν και τον χαρακτήρα της κάθε ιστορίας;

 

M.F.: Βεβαίως! Όταν ξεκινάς να σχεδιάζεις ιστορίες με έναν καινούργιο χαρακτήρα πρέπει να μελετάς τον τρόπο που σχεδίαζαν οι προηγούμενοι σχεδιαστές του και να προσαρμόσεις το δικό σου ανάλογα.

 

JMZ: Στις μέρες μας, ο υπολογιστής χρησιμοποιείται συχνά τόσο για την ανάγνωση όσο και για τη δημιουργία κόμικς. Πιστεύεις πως αυτό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τα κόμικς;

 

M.F.: Είμαι της άποψης πως ο ηλεκτρονικός υπολογιστής θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο για τον χρωματισμό των κόμικς. Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν τρεις επιλογές για τον σχεδιαστή: Στην πρώτη, το σχέδιο γίνεται σε χαρτί, με μολύβι. Στην δεύτερη το αρχικό σκίτσο γίνεται στο χέρι και επεξεργάζεται μερικώς από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή, ενώ στην τρίτη γίνεται ολοκληρωτικά στον υπολογιστή, μέσω της γραφικής ταμπλέτας. Σε όλες τις περιπτώσεις δεν αλλάζει κάτι, απλά έτσι φαίνεται η σχέση του σχεδιαστή με την τεχνόλογια.

 

JMZ: Σε αντίθεση με τους περισσότερους Ιταλούς δημιουργούς που κάνουν ιστορίες με τους χαρακτήρες του Disney, εσύ συνεργάζεσαι σταθερά με την εκδοτική Egmont και όχι με την... «ντόπια» Disney Italia. Υπάρχει κάποια εξήγηση γι’ αυτό;

 

M.F.: Όχι, απλά, ο λόγος που πήγα στην Egmont ήταν ότι δεν σχεδίαζα σχεδόν ποτέ για Ιταλούς εκδότες. Μιας και έθιξες το θέμα όμως, θα σου πω κάτι που δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό: σχεδιάζω την πρώτη ιστορία συμπαραγωγής Egmont και Disney Italia. Το σενάριο είναι ιταλικό και η ιστορία πολύ διασκεδαστική.

 

JMZ: Παρατηρώντας το έργο σου με τους χαρακτήρες του Disney, βλέπει κανείς πως αποφεύγεις τις σύντομες ιστορίες, καθώς σχεδόν όλες οι ιστορίες σου ξεπερνούν τις 30 σελίδες. Πιστεύεις πως οι πολυσέλιδες ιστορίες σου προσφέρουν περισσότερες ευκαιρίες να ξεδιπλώσεις το ταλέντο σου;

 

M.F.: Το θέμα είναι στο σενάριο. Και το σενάριο δεν το επιλέγω εγώ, αλλά ο εκδότης. Έτσι, απ' την στιγμή που όλα τα σενάρια που δίνει η Egmont είναι στις 30 σελίδες, τόσες και κάνω. Συμφωνώ όμως με την άποψη ότι οι σελίδες με λίγες σελίδες δεν επιτρέπουν στον σχεδιαστή να εκφραστεί τόσο ελεύθερα όσο οι μεγαλύτερες.

 

JMZ: Σχέδια για το άμεσο και το μακρινό μέλλον...;

 

M.F.: Υπάρχει κάτι στα σκαριά, αλλά θα προτιμούσα να μην μιλήσω γι' αυτό ακόμη.

 

JMZ: Κάτι που θα ήθελες να προσθέσεις;

 

M.F.: Θα ήθελα να συμβουλέψω όσους διαβάζουν κόμικς να είναι επιλεκτικοί και να διαβάζουν πάντα τα καλύτερα. Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους τους Έλληνες φίλους μου!

 

:cheers3:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ ωραία συνέντευξη για ακόμα μία φορά, και οι απαντήσεις ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσες. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει δημοσιευτεί καμία ιστορία του Fecchi στη χώρα μας, τη στιγμή που οι δημιουργίες του είναι ακριβώς στο στυλ ιστοριών του Μίκυ Μάους. Δεν νομίζω να έχει να κάνει με τον αριθμό σελίδων, το πιθανότερο είναι επειδή δουλεύει για την Egmont και όχι στην Disney Ιταλίας απ' όπου "τροφοδοτείται" ο Τερζό.

 

Από τις 90 περίπου ιστορίες του, καμία 20αριά από αυτές έχουν δημοσιευτεί στην Αμερική σε διάφορα περιοδικά, μερικά εκ των οποίων είναι διαθέσιμα σε scans. Μην έχοντας διαβάσει πολλές ιστορίες του δεν μπορώ να πω και πολλά πράγματα για αυτόν, όμως το σχέδιό του μου φαίνεται αρκετά συμπαθητικό.

 

Ανυπομονώ δεόντως μπορώ να πω για τη συνεργασία Egmont - Disney Ιταλίας, κάτι το οποίο δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσε να συμβεί.

 

 

Good job και πάλι Johnny, αναμένω με ανυπομονησία την επόμενη :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10053
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  60
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5450 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ωραιος ρε Γιαννη ! Ο Massimo Fecchi ειναι ο δευτερος αγαπημενος μου καλλιτεχνης και χαρηκα που εμαθα μεσω αυτης της συνεντευξης πολλα πραγματα για αυτον ! Επισης χαρηκα που συμπεριελαβες μια ερωτηση που σου ειχα ζητησει , στην συνεντευξη. Πρεπει παντως το ΚΟΜΙΞ η εστω το Ντοναλτ να βαλει μερικες ιστοριες του Fecchi γιατι μεχρι τωρα καμια ιστορια του δεν εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27015
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιάννη ζωγραφίζεις!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

JMZ: Σε αντίθεση με τους περισσότερους Ιταλούς δημιουργούς που κάνουν ιστορίες με τους χαρακτήρες του Disney, εσύ συνεργάζεσαι σταθερά με την εκδοτική Egmont και όχι με την... «ντόπια» Disney Italia. Υπάρχει κάποια εξήγηση γι’ αυτό;

 

M.F.: Όχι, απλά, ο λόγος που πήγα στην Egmont ήταν ότι δεν σχεδίαζα σχεδόν ποτέ για Ιταλούς εκδότες. Μιας και έθιξες το θέμα όμως, θα σου πω κάτι που δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό: σχεδιάζω την πρώτη ιστορία συμπαραγωγής Egmont και Disney Italia. Το σενάριο είναι ιταλικό και η ιστορία πολύ διασκεδαστική.

 

Εικάζω πως πρόκεται για αυτήν την ιστορία που δημοσιεύτηκε πρόσφατα στο Topolino, σε σχέδιο Μάσιμο Φέτσι και σενάριο Κάρλο Πανάρο. Εκτός αν δούμε κάποια άλλη έκπληξη στο μέλλον.

 

:valtnino:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Saturday night's interview (part 2)-Συνέντευξη από τον Μάσιμο Φέτσι [Ιατρού Γιάννης, greekcomics.gr, 8/5/2010]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.