Μετάβαση στο περιεχόμενο

BRAMANTE ONOFRIO [ (1924 - 2000) ]


tryfev

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
BRAMANTE ONOFRIO
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
03/08/1924
Τόπος γέννησης:
Μιλάνο, Ιταλία
Ημερ. θανάτου:
24/06/2000
Εργογραφία:

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

onofrio-bramante-biografia.jpg

 

Με αφορμή την απορία που διατύπωσε σήμερα στο φωναχτόκουτο ο νεαρός φίλος μας big vaggos (Ε,παιδια ξερει κανεις τον Onofrio Bramante?), του έστειλα Π.Μ. με όσα στοιχεία είχα στη γνωστή :lol: διατριβή μου!!! με τις ιστορίες και τις περιλήψεις των ιστοριών των τευχών της συλλογής μου και την οποία εδώ και λίγο καιρό, με τη βοήθεια του inducks, άρχισα να συμπληρώνω και με τα ονόματα των σχεδιαστών των ιστοριών, καθώς και με όσα άλλα στοιχεία βρήκα στο inducks. (Επί τέλους φίλε έβαλες και μια τελεία :congrats:). Επειδή λοιπόν, παρ' όλο που ο σχεδιαστής αυτός δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός, μέχρι στιγμής ανακάλυψα στη συλλογή μου τέσσερις ιστορίες του που μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες (κυρίως δημοσιευμένες σε παλιά τεύχη του Μίκυ Μάους που πρόσφατα απέκτησα), σκέφθηκα να μη μείνει το θέμα στο επίπεδο ενός Π.Μ. αλλά να το μετατρέψω, με κάποιες τροποποιήσεις, σε post, αφού μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους φίλους (΄Αλλη μια τελεία). Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Ο Onofrio Bramante (1924-2000) ήταν Ιταλός σχεδιαστής χιουμοριστικών και περιπετειωδών κόμιξ από το 1949 έως το 1970 οπότε σταμάτησε να ασχολείται με αυτά και αφοσιώθηκε στη ζωγραφική. Από το 1961 ως το 1963 έγραψε και σχεδίασε ιστορίες με τον Μίκυ και την παρέα του για τον ιταλικό εκδοτικό οίκο Mondadori. Τα στοιχεία αυτά τα πήρα από το inducks:

http://coa.inducks.org/creator.php?c=OBr

Εξ άλλου, οι 4 ιστορίες του σχεδιαστή αυτού που εντόπισα μέχρι στιγμής στη συλλογή μου, όλες αστυνομικής πλοκής με τον Μίκυ και τους άλλους καλούς και κακούς ήρωες του Μίκυ Σίτυ, είναι οι εξής: Ο Ασύλληπτος Ληστής (Μίκυ Μάους Νο 1573 και Κλασικά Νο 218), Το Μυστήριο του Διπλού Μαύρου Πητ (Μίκυ Μάους Νο 246), Η Μυστηριώδης Απειλή (Μίκυ Μάους Νο 755 και 1536) και Η Σπηλιά της Μαύρης Φτερούγας (Μίκυ Μάους Νο 205).

Αυτά τα ολίγα περί Onofrio Bramante.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12518
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αχά! Νά 'τος και ο Ονούφριος...

 

Αρκετά καλός δημιουργός, ιστορίες του εγώ έχω συναντήσει πιο πολύ σε Κλασικά (όπως και στο τελευταίο τεύχος των Κλασικών έχει μία ιστορία του) και αναγνώριζα το σχέδιό του, που μοιάζει πολύ μ' αυτό των υπόλοιπων Ιταλών σχεδιαστών της εποχής, αλλά μέχρι σήμερα αγνοούσα τ' όνομά του. Ονούφριο λοιπόν...

 

:respect: tryfev

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξ άλλου, οι 4 ιστορίες του σχεδιαστή αυτού που εντόπισα μέχρι στιγμής στη συλλογή μου, όλες αστυνομικής πλοκής με τον Μίκυ και τους άλλους καλούς και κακούς ήρωες του Μίκυ Σίτυ, είναι οι εξής: Ο Ασύλληπτος Ληστής (Μίκυ Μάους Νο 1573 και Κλασικά Νο 218), Το Μυστήριο του Διπλού Μαύρου Πητ (Μίκυ Μάους Νο 246), Η Μυστηριώδης Απειλή (Μίκυ Μάους Νο 755 και 1536) και Η Σπηλιά της Μαύρης Φτερούγας (Μίκυ Μάους Νο 205).

Αφού έριξα κι εγώ μια ματιά στο inducks, τελικά διαπίστωσα ότι είχα διαβάσει κι άλλες ιστορίες του, εκ των οποίων μια περιείχε παπιά, και μάλιστα, είναι και η μόνη παπιοιστορία του, που έχει εκδοθεί στην Ελλάδα... Αναφέρομαι στην ιστορία "Το χαρτί ατσάλι", η οποία είχε εκδοθεί στα "Κλασικα" της ντίσνευ...!

 

Πολύ όμορφο αφιέρωμα tryfev...!

 

:cheers3:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κλασικό όνομα από τους πολλούς Ιταλούς σχεδιαστές της δεκαετίας του '60. Με όχι περισσότερες από 60 περίπου ιστορίες στο ενεργητικό του δεν κατάφερε να ξεχωρίσει από άλλους σχεδιαστές της ίδιας περιόδου. Δεν μπορώ να πω πως οι ιστορίες του με συγκλονίζουν, όμως σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλοδουλεμένες. Είναι και από τους λίγους που επικεντρώθηκαν σχεδόν αποκλειστικά στον Μίκυ, και μάλιστα σε αστυνομικά σενάρια. Δεν καίγομαι να διαβάσω ιστορίες του, όμως οι περισσότερες δεν με χαλάνε κιόλας όποτε τις πετυχαίνω.

 

Ιδού και οι καταγεγραμμένες ιστορίες του που έχουν εμφανιστεί στη χώρα μας.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό το post σου αγαπητέ phantom. Με βοήθησε μάλιστα, ως σχετικά νέο στο φόρουμ και στο inducks, να συνειδητοποιήσω τη χρησιμότητα της σύνθετης αναζήτησης, με το όνομα του σχεδιαστή και τσεκάρισμα της Ελλάδας στα δύο σημεία, για να βρει κανείς όλες της ιστορίες του που έχουν κυκλοφορήσει στη χώρα μας.

Ως προς την ουσία τώρα: Βεβαίως είναι θετικό και δείχνει αντικειμενικότητα το γεγονός ότι ένας Duck έγραψε αρκετά καλά λόγια για ιστορίες με ήρωες αποκλειστικά σχεδόν (με μία εξαίρεση) τους κατοίκους του Μίκυ Σίτυ. Επειδή όμως διάβασα πρόσφατα τις 4 ιστορίες του Bramante που αναφέρω και 1-2 ακόμη που διάβασα αφού έστειλα το χθεσινό post, όλες από πολύ παλιά Μίκυ Μάους (100-450) οι περισσότερες από τις οποίες δεν έχουν ξαναδημοσιευθεί, σχημάτισα τη γνώμη ότι πρόκειται για εξαιρετικές αστυνομικυκές (δεν πρόκειται για λάθος) ιστορίες με πολύ καλή πλοκή και αρκετό σασπένς αλλά και ενδιαφέρον σχέδιο, οι οποίες ικανοποιούν ιδιαίτερα εμάς τους λάτρεις του ανεπανάληπτου ήρωα για τον οποίο ο γερο Walt είπε κάποτε "It all started with a mouse"

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Βεβαίως είναι θετικό και δείχνει αντικειμενικότητα το γεγονός ότι ένας Duck έγραψε αρκετά καλά λόγια για ιστορίες με ήρωες αποκλειστικά σχεδόν (με μία εξαίρεση) τους κατοίκους του Μίκυ Σίτυ.

 

Αχεμ... δεν ξέρω τι κάνουν οι Ducks του έξω κόσμου, στο GreekComics όμως οι πάπιες είμαστε ουκ ολίγο καμένες με τον Μίκυ, τόσο ώστε να αγοράζουμε εκδόσεις σαν αυτήν ή αυτήν :P Πληροφοριακά οι αγαπημένες μου ιστορίες είναι με τον Μίκυ (Σπαθί των Πάγων, Outwits the Phantom Blot, το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος μερικές από το ΤΟΡ 10 μου), απλά οι Ντακ νικάνε στην ποσότητα, και επειδή έχουν τον Φάντομ Ντακ βεβαίως βεβαίως :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σωστός φίλε. Και για εμένα από τις top ten ιστορίες κάθε γνήσιου φίλου των ντισνεϋκών κόμικς δεν μπορεί να λείπουν οι "Ιστορία και Δόξα της Δυναστείας των Ντακ" (παπιοϊστορία άσχετα αν εμφανίζονται και ήρωες από το σύμπαν των ποντικών)και "Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ". Απλά, και παίρνοντας υπόψη το γεγονός ότι κυκλοφορούν πολύ περισσότερες ιστορίες με τα παπιά από όσες με τα ποντίκια, θεωρώ ότι η αναλογία ένα προς δύο των ιστοριών Μίκυ προς τις ιστορίες Ντακ (μετρώντας από μια φορά κάθε ιστορία ανεξάρτητα από πόσες φορές έχει δημοσιευθεί)είναι δίκαιη. Αυτό μου προέκυψε, όπως έχω ξαναγράψει σε παλιότερο ποστ, από τα Στατιστικά της αρχειοθέτησης των ιστοριών και περιλήψεων των τευχών της συλλογής μου, που είναι μέχρι στιγμής (πάντα μετρώντας από μια φορά κάθε ιστορία) λίγο κάτω από τις 10000 εκ των οποίων (περίπου) 3000 με Μίκυ και παρέα, 6000 με Ντακ και οι υπόλοιπες με τους άλλους ήρωες (Τσιπ και Ντέηλ, Κακό Λύκο κλπ.) η με Μίκυ και παρέα και Ντακ μαζί. Και πρόσφατα, αγοράζοντας, με τη βοήθεια του inducks, επιλεκτικά, παλιά τεύχη του Μίκυ Μάους με ιστορίες Μίκυ που δεν είχα, κατάφερα να βελτιώσω κάπως την αναλογία αυτή.΄Ετσι, το αποτέλεσμα της χθεσινής καταμέτρησης ιστοριών ήταν: Μίκυ και παρέα 3066 και Ντακ 5989. Λόξα κι αυτή, ε!!! Σωστά μίλησε τις προάλλες ο Yoshimitsu για :nek: και ψυχιατρείο :dance2:

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Ονοφριο Μπραμαντε (Bramante Onofrio ή Brahms)(1924-2000) ειναι Ιταλος σχεδιαστης με μολις 60 ιστοριες (συμφωνα με το inducks). Συμφωνα με το δικο μου αρχειο απο αυτες στην Ελλαδα τυπωθηκαν οι 25 στα εξης μικυ μαους 63, 66, 90, 95, 112, 116, 122, 127, 133, 141, 148, 171, 177, 185, 195, 205, 221, 240, 246, 255, 258, 298, 341, 354, 442. Ανατυπωσεις/επανεκδοσεις υπαρχουν για τις περισσοτερες αναμεσα στα κλασικα 106-218 ενω στα μικυμαους υπαρχουν μεχρι το 1987.

Ολες οι ιστοριες του ειναι με τον Μικυ με εξαιρεση το 255 που ειναι η μοναδικη μονο με Ντοναλντ. Υπαρχει ομως και μια που συνδυαζει παπιοχαρακτηρες με ποντικοχαρακτηρες αλλα ποτε δεν τυπωθηκε στα ελληνικα.

 

Πιο κατω καταχωρω καποιες σελιδες που ειχα σκαναρει καποτε κυριως γιατι ειχαν αμεση σχεση με εξωφυλλα.

post-13944-12966413864962_thumb.jpg

post-13944-12966414683285_thumb.jpg

post-13944-12966414966098_thumb.jpg

post-13944-12966415262093_thumb.jpg

post-13944-12966421625158_thumb.jpg

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2808 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειχα ξεχωρισει το στυλ του απο πολυ παλια και με τη βοηθεια του inducks καταφερα να βρω το ονομα του.

Εχει πολυ ιδιαιτερο υφος και καταφερε να φτιαξει μερικες πολυ σκοτεινες αστυνομικες ιστοριες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.