Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΓΙΑΠΩΝΑΣ: ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΙΑΠΩΝΑΣ (Ο): ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος
Σχέδιο:
Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος
Hμερ. έκδοσης:
01-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
128
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98423-1-0
Ονομαστική τιμή:
10€

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5912 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

GiapwnasDeuteronomion_0001.jpg  GiapwnasDeuteronomion_0001z.jpg
 

ΝΟΕ 2008 (..ΓΡΑΦΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΙΑΝ 2009)

10 ΕΥΡΩ

Ο Κων/νος Παπαμιχαλόπουλος και ο Γιάπωνας του ξαναχτυπά σπο την Ένατη Διάσταση, οχτώ χρόνια μετά απο το πρώτο άλμπουμ (το οποίο είχε βγεί απο τις εκδόσεις futura). Το σχέδιο του Παπαμιχαλόπουλου, είναι πολύ ιδιαίτερο και προσωπικά μου αρέσει πολύ.. Βασικά εκτός απο τους δύο Γιάπωνες, δεν έχω δεί κάτι άλλο απο τον δημιουργό, αλλά για τις συγκεκριμένες ιστορίες, δεν ξέρω άμα θα ήθελα να δώ κάτι άλλο, (απο αυτά που έχω δεί μέχρι τώρα απο έλληνες δημιουργούς).. Αυτήν την φορά ο Γιάπωνας πρωτοστατεί σε έναν ιερό πόλεμο, με στόχο του αυτην την φορά να είναι το μίσος, η μισαλλοδοξία και ο φανατισμός που γεννά η οργανωμένη θρησκεία, όπως αναφέρει και το δελτίο τύπου. Και τα καταφέρνει μια χαρά.. και ο Γιάπωνας, αλλά και ο Παπαμιχαλόπουλος. Όπως πολύ ωραία είπε και σε μια πρώτη κριτική για το βιβλίο ο φίλος AndreasD: Υπάρχει σε πρώτο επίπεδο η ιστορία δράσης. Σε δεύτερο επίπεδο βλέπουμε το εσωτερικό ψυχικο ψάξιμο του Γιάπωνα μέσα απο ποίηση του Ρίτσου, του Σαχτούρη του Σωλομού κλπ. Τέλος ξεκάθαρα είναι τα σχόλια που κάνει ο Παπαμιχαλόπουλος σε διάφορα προβλήματα της σημερινής κοινωνίας όπως είναι ο φανατισμός, η "μη σκέψη", κλπ. . Τέλος λίγα λόγια για την έκδοση, η οποία είναι πάρα πολύ καλή, με μικρότερες διαστάσεις απο το πρώτο βιβλίο, αλλά με πολύ περισσότερες σελίδες και σε τιμή που συμφέρει, 10 ευρώ για 128 σελίδες. Κρύβεται και μια μικρή ιστορία γύρω απο την κανονική ημερομηνία έκδοσης, που ενώ στο βιβλίο γράφει Νοε 2008, κυκλοφόρησε στο Φεστιβάλ της Βαβέλ τον Ιαν 2009.

 

 

 

---
  • Το μέλος Giaponas πρόσθεσε ΕΔΩ και ΕΔΩ:

Είχα μια συζήτηση στο comicdom με τον Γιώργο και κατόπιν προτροπής του ανέβασα το παρόν καθώς και μερικά ακόμη σχέδια που ακολουθούν.

Ευελπιστώ πως θα σας αρέσουν.

Ultron-13.jpgpost-1-1183487732.jpgpost-6374-1239579306.jpgpost-6374-1239579562.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ας κοπιάρω εδώ την άποψή μου, μιάς και ο Μάνος έκανε και αύτη την παρουσίαση!!!

 

Είναι ένα όμορφο κόμικ. Ο Κωνσταντίνος Παπαμιχαλόπουλος κάνει παπάδες (και κυριολεκτικά και μεταφορικά) στο σχέδιο. Το σενάριο ακολουθεί πολλά επίπεδα ταυτόχρονα. Υπάρχει σε πρώτο επίπεδο η ιστορία δράσης. Σε δεύτερο επίπεδο βλέπουμε το εσωτερικό ψυχικό ψάξιμο του Γιάπωνα μέσα απο ποίηση του Ρίτσου, του Σαχτούρη του Σωλομού κλπ. Τέλος ξεκάθαρα είναι τα σχόλια που κάνει ο Παπαμιχαλόπουλος σε διάφορα προβλήματα της σημερινής κοινωνίας όπως είναι ο φανατισμός, η "μη σκέψη", κλπ.

 

Το μόνο αρνητικό της όλης υπόθεση είναι η εκτύπωση. Όπως μου εξήγησε ο Citizen X διάφορες καθυστερήσεις οδήγησαν στο να είναι η έκδοση έτοιμη στο Παρα Πεντε της Βαβέλ (sic). Σε συνεννόηση με τον κομίστα αποφάσαν απο κοινού να βγάλουν τη έκδοση και να διώξουν τον τυπογράφο που τους έκανε τη ζημιά.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα κόμικ που αξίζει να διαβαστεί! Η δε τιμή του (10 Ευρώ για 128 σελίδες) εξαιρετική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6052
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τόσο οι εκδότες, όσο και ο δημιουργός θα ήθελαν να ακούσουν τα σχόλια σας για το "Δευτερονόμιον" (άνευ απροόπτου θα το βρείτε στα βιβλιοπωλεία μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας). Μη διστάσετε! Θάψτε ελέυθερα! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είχα μια συζήτηση στο comicdom με τον Γιώργο και κατόπιν προτροπής του ανέβασα το παρόν καθώς και μερικά ακόμη σχέδια που ακολουθούν.

 

Ευελπιστώ πως θα σας αρέσουν.

post-6374-1239579306_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εμένα πάντως αυτό με εντυπωσίασε και περιμένω ανυπόμονα και τα υπόλοιπα!!!! :) :)

 

Επί την ευκαιρία καλως ήρθες στο φόρουμ μας!!!! :welcome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μερικά ακόμη.

post-6374-1239579562_thumb.jpg

post-6374-1239579816_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εμένα πάντως αυτό με εντυπωσίασε και περιμένω ανυπόμονα και τα υπόλοιπα!!!! :) :)

 

Επί την ευκαιρία καλως ήρθες στο φόρουμ μας!!!! :welcome:

 

 

Σ'ευχαριστώ, lunatic. Να'σαι καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ultron-13.jpg Επεξεργασία από Giaponas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑ!!! Σε τσάκωσα... φίλε Κωνσταντίνε!!! Ήμουν σίγουρος ότι είχα δει ξανά αυτά τα πολύ όμορφα σχέδια, βεβαίως ο σκοπός τότε ήταν μάλλον διαφορετικός αν και δεν αποκλείεται μία πετυχημένη σχέση μεταξύ των βιντεοπαιχνιδιών και των κόμικς. Τέλος πάντων επειδή έχω δει και άλλα σχέδια σου, ομολογώ ότι παρότι το χρυσαφί δεν είναι το αγαπημένο μου χρώμα, τα συγκεκριμένα μου αρέσουν πολύ και θα σου πρότεινα να ανεβάσεις και τις μελέτες σε Α/Μ που έχεις κάνει επάνω σε πόλεις, τοπία, οχήματα, κλπ τα οποία είναι επίσης εξαιρετικά. Α, ναι μην ξεχάσω... δεν μπαίνεις και το βραδάκι να με βοηθήσεις να κάνω boost κανένα ribbon από το ΚΖ2; Έχω μέρες να σε πετύχω εκτός και εάν έχουμε διαφορετικά ωράρια. Δεν με κατάλαβες ακόμα; Μάλιστα, εγώ φταίω που σου έφτιαξα "σουπίτσα" όταν ήσουν άρρωστος κι ας μου μου έδωσες το KZ2... πήρα δικό μου πια. ;):D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116954
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ωραία πραγματάκια κάνεις συνονόματε. Δεν φτιάχνεις και ένα τόπικ στο εργαστήρι μας να τα έχεις όλα μαζεμένα; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΧΑ!!! Σε τσάκωσα... φίλε Κωνσταντίνε!!! Ήμουν σίγουρος ότι είχα δει ξανά αυτά τα πολύ όμορφα σχέδια, βεβαίως ο σκοπός τότε ήταν μάλλον διαφορετικός αν και δεν αποκλείεται μία πετυχημένη σχέση μεταξύ των βιντεοπαιχνιδιών και των κόμικς. Τέλος πάντων επειδή έχω δει και άλλα σχέδια σου, ομολογώ ότι παρότι το χρυσαφί δεν είναι το αγαπημένο μου χρώμα, τα συγκεκριμένα μου αρέσουν πολύ και θα σου πρότεινα να ανεβάσεις και τις μελέτες σε Α/Μ που έχεις κάνει επάνω σε πόλεις, τοπία, οχήματα, κλπ τα οποία είναι επίσης εξαιρετικά. Α, ναι μην ξεχάσω... δεν μπαίνεις και το βραδάκι να με βοηθήσεις να κάνω boost κανένα ribbon από το ΚΖ2; Έχω μέρες να σε πετύχω εκτός και εάν έχουμε διαφορετικά ωράρια. Δεν με κατάλαβες ακόμα; Μάλιστα, εγώ φταίω που σου έφτιαξα "σουπίτσα" όταν ήσουν άρρωστος κι ας μου μου έδωσες το KZ2... πήρα δικό μου πια. ;):D

 

Τι πράγμα???

 

Με έπιασες με τα βρακιά κατεβασμένα - ή είναι βράδυ ή γερνάω ταχέως ή και τα δύο - ποιος είσαι εσύ καμάρι μου???

 

Με έχεις στο ps3 friends list σου? Αν ναι συνήθως μπαίνω πρωϊνά οπότε μάλλον γι'αυτό δεν με πέτυχες.

Λέγε όμως τώρα όνομα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πρωινός έτσι; Χμ, είναι καιρός που παλεύω να πείσω τα αφεντικά μου στην δουλειά ότι με ένα PS3 και μία 50άρα TFT Full-HD θα ήμουν πολύ πιο αποδοτικός στο γραφείο, αλλά για κάποιον λόγο δεν δείχνουν να πείθονται από τα επιχειρήματα μου... :D Είδα ότι έβαλες και τα Α/Μ που σου είπα... είναι εξαιρετικά, σε ευχαριστώ πολύ. Με έχεις στο PSN friends list αλλά η συζήτηση είχε γίνει στο myxbox, πάντως και στα δύο θα με βρεις ως: Nek_Food

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6374
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   260
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νεκ_, όντως σε έχω - σε θυμήθηκα σήμερα το πρωί και το μήνυμά σου στο Myxbox.gr - και πιστεύω πως πρέπει να πείσεις τα αφεντικά σου οπωσδήποτε για την ανάγκη να έχουν όλοι αν όχι ps3 τουλάχιστον ένα OnLive όταν βγει και με καλή σύνδεση για να αποδίδεις καλύτερα.

Όπωσδήποτε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πολύ πολύ όμορφο κόμικ!!! :best: Και το όλο στήσιμο του μου φάνηκε πολύ πρωτότυπο....!!!Παρότι δεν έχω διαβάσει τον πρώτο Γιάπωνα,βρήκα εξαιρετικό το δεύτερο αυτό κομμάτι της ιστορίας!!!! :clap2: :clap2: Υπέροχο σκίτσο,πλοκή με τη βοήθεια της ποιήσης και μια δυναμικότητα καθολη τη διάρκεια της ιστορίας που προσωπικά με ξετρέλανε!!

 

Εδώ ένα σκιτσάκι του Κωνσταντίνου που μου έφτιαξε στην Comicdom! :thanks:

 

post-2818-1240438112_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΜΠΑΜΚΛΙΚ!

 

:xm:

 

Οκ, με άλλα λόγια, ο Γιάπωνας ξεκινάει με 2 προοίμια όπου διαβάζει Ρίτσο και μετά έχουμε την ιστορία. Όπου απλά κυνηγάει μέχρι εξολόθρευσης θρησκευτικά φανατισμένα άλλα cyborgs του κλήρου. Αυτό. Ενώ αράζει διαβάζει μία και Σαχτούρη, Σολωμό. :P Οκ, έχει πάμπολλες μπηχτές για την εκκλησία, την "τρίτη εξουσία" a.k.a. Τηλεόραση, την κυβέρνηση, το οικονομικό αδιέξοδο, τις ακατανότητες γυναίκες, το άβουλο πλήθος, τον φανατισμό σε όλες του τις μορφές, την εφορία (ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΤΟ 7ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΕ ΤΑ CYBORGS ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ :lol: ) Κάπου εκεί ο Γιάπωνας γνωρίζει την Τζούλια. :cool: Αλλά...

 

 

η Τζούλια είναι η αγαπημένη του γιγάντιου cyborg αρχιεπίσκοπου, ο οποίος τα παίρνει και πάει να καθαρίσει τον Γιάπωνα, ανακαλύπτοντας πως είναι πλέον δύο.

 

 

Καλούλι, ~6/10, αλλά θα προτιμήσω τον αυθορμητισμό του πρώτου. Ακολουθεί το επιλογικό δισέλιδο της Εύης Σαμπανίκου:

 

post-556-0-15769500-1339585216_thumb.jpgpost-556-0-72980900-1339585293_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25913
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  82
  • Reputation:   976
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Υπάρχει μια σχεδιαστική ομοιότητα μεταξύ Γιάπωνα και Μεταβαρώνου (Ινκάλ, Το Επος των Μεταβαρόνων)...Δεν έχω διαβάσει το κόμικς...Υπάρχει κάποια εξήγηση?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Ο ΓΙΑΠΩΝΑΣ: ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.