Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΑΡΧΕΓΟΝΟΣ ΤΡΟΜΟΣ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΡΧΕΓΟΝΟΣ ΤΡΟΜΟΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Ηλίας Πολίτης
Σχέδιο:
Ηλίας Πολίτης
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
~ 1990
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μυθολογικό,Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
23.0 x 29.5
Σελίδες:
108
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Απο τον Η. Πολίτη και τις εκδόσεις Ακμων έχουμε ένα πολύ καλό κόμικ, το Αρχέγονος Τρόμος.

Ο Η. Πολίτης έχει πλάσει έναν μύθο και μας τον εξιστορεί με το απίστευτο σχέδιο του.

Ότι και να πώ για αυτό το βιβλίο θα είναι λίγο.. Το διάβασα μια φορά για να κάνω την παρουσίαση και όταν το τελείωσα δεν ήξερα τί να γράψω.. Το ξαναέπιασα και το ξαναδιάβασα και δεύτερη φορά , αλλά στο τέλος το ίδιο αποτέλεσμα..

Είναι απο τα βιβλία που πρέπει κάποιος πιάσει στα χέρια του για να καταλάβει τι έννοώ..

Το βιβλίο είναι χωρισμένο σε έξι κεφάλαια:

 

Σημείο Φυγής

Μαντείο

Θήβα

Μυστήρια

Πυθοκτονία

Τρόμος

 

Στην Νάτη (κεντρικός χαρακτήρας..), αλλά και σε εμάς ο μύθος αυτός μας ξεδιπλώνεται σιγά σιγά. Ξεκινάει απο την θεογονία, και προχωράει στην κοσμογονία φτιάχνοντας το σύμπαν, τη ζωή, τους Αθηναίους Έλληνες και ενα σωρό απο Θεούς και πρόσωπα..

Έξυπνο σενάριο και δομημένο πολύ καλά, τόσο που μερικές φορές γύριζεις κανα δυό σελίδες να ξαναδείς ποιός είναι ποιός και τι είπαμε πως θέλουμε να κάνουμε..

Χρησιμοποιεί θεούς της Δωδεκάθεου αλλά και δικούς του φανταστικούς χαρακτήρες για να φτιάξει μια χιουμοριστική ιστορία, έναν άλλο μύθο.

Τώρα καμία περίληψη ή παρουσίαση δεν είναι αρκετή για να δώσει μια ιδέα για το τί είναι αυτό το βιβλίο..

Δεν γίνετε να εξιστορήσω τον Αρχέγονο Τρόμο σε ένα post, έχει πολλους χαρακτήρες και πολλά στάδια μέχρι την ολοκλήρωση του.

Η ιστορία φαίνετε ότι δεν είναι φτιαγμένη στο πόδι, αλλά είναι μια ιδέα που γυρνούσε στο μυαλό του.

Οι διαστάσεις του 23Χ29,5 (μεγάλο) με 108 ασπρόμαυρες σελίδες (μαζί με τα εξώφυλλα), ενώ κατα πρόσεγγιση η έκδοση του είναι μέσα 90 (2000 δρχ.).

Όποιος το βρεί στον δρόμο του, να το πάρει όπως και δήποτε..

 

και δύο σελίδες δείγμα..

 

post-2265-1225637116_thumb.jpg post-2265-1225637126_thumb.jpg

 

Άλλο έργο του Η. Πολίτη εδώ ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:thanks: για την παρουσίαση, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν διαφωτιστική... :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έπεσε edit στο τόπικ μετα απο τα παράπονα του πρώην global.. :nek:

Τώρα αγαπητέ bio είναι αρκετά διαφωτιστική?

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

βόηθα τώρα λίγο και εμένα που έχω το "Α" :) προφανώς είναι άλμπουμ μεγάλο και όχι τεύχος μεγάλο μαλακό. Ως κατηγορία περιεχομένου ποιές θα έβαζες? :D Τρόμου/Χιούμορ/Εποχής?

 

πάντως το έχεις κάνει να φαίνεται ενδιαφέρον :thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:best: Ε, τώρα διαφωτίστηκε! post-1537-1218710325.gif

 

(τελικά το γκλομπαλίκι περνάει ακόμα... :P )

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα τουλάχιστον καταλαβαίνουμε ότι η ιστορία περιέχει άρωμα Ελλάδας (που λέει και ο θείος :germ: ) καθώς ο τίτλος προϊδεάζει για μυθολογία Κθούλου. Αυτό χρειαζόταν. Κανείς δεν ζήτησε ανάλυση της ιστορίας εξάλλου (άσε που θα ήταν και spoiler). :)

:thanks: Mel!

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μη μ' αρωτάτε βλάμμηδες

γιατί όλο συλλογιέμαι,

καρα-γιαγκίνι μες στην καρδιά

έχω και τυραννιέμαι,

ααχ! φέρτε πρέζα να πρεζάρω

και χασίσι να φουμάρω.

 

Μ' έχει λωλό το Ερηνάκι

με το μουσμουλί γοβάκι,

βρε του μιλάω δε μου ξηγιέται

σκάει απ' τα γέλια κι όλο κουνιέται,

φέρτε πρέζα να πρεζάρω

και χασίσι να φουμάρω.

 

Ο μερακλής ο άνθρωπος

πονεί μα δεν το λέγει

κι αν τραγουδά ρε ψεύτη ντουνιά

μέσα η καρδιά του κλαίει,

ααχ! φέρτε πρέζα να πρεζάρω

και χασίσι να φουμάρω.

 

Μ' έχει λωλό το Ερηνάκι

με το μουσμουλί γοβάκι,

βρε του μιλάω δε μου ξηγιέται

σκάει απ' τα γέλια κι όλο κουνιέται,

φέρτε πρέζα να πρεζάρω

και χασίσι να φουμάρω.

 

αντιλαμβάνομαι πλήρως τη δυσκολία που είχε ο Μάνος να μας εξηγήσει τι στον * είναι αυτό εδώ. Εντέλει χάριν στη βοήθεια του, το διαβάσαμε και πήραμε μια ιδέα. Ο δημιουργός έχει πάρει την Θεογονία του Ησίοδου, έχει βάλει μέσα 5 Χάρε Κρίσνα, 2-3 οικονομικοκοινωνικοπολιτικές αναφορές, μια πρέζα παιδική περιπέται (η έμφαση στη μονάδα μέτρησης), και καμπόσες από τις απόκρυφες/μυστηριακές/συνομοσιολογικές ιστορίες που υπάρχουν για τους Έλληνες, τα έχει χτυπήσει όλα μαζί, και για να βγάλεις νόημα πρέπει να τραγουδάς ρεμπέτικα σαν αυτό του Τούντα που παρέθεσα πιο πάνω. Έχει ένα δικό του σχέδιο, έχει μερικές γοητευτικότατες ιδέες που σου καρφώνονται στο μυαλό (πχ ο Δότης και ο Λήπτης), έχει όμως ένα τεράστιο πρόβλημα να αφηγηθεί μια ιστορία, το οποίο χειροτερεύει από τον ρυθμό με τον οποίο πετάει ιδέες και έννοιες, εκ των οποίων εξηγεί/αναλύει λίγες, και αφήνει στο ξεκάρφωτο τις περισσότερες. Πιθανότατα με μια δεύτερη ή με μια τρίτη ανάγνωση να έβγαζε καλύτερο νόημα ή να γινόταν πιο ενδιαφέρον. Ως έχει όμως, ενώ με θέλκουν ορισμένα σημεία, ως όλο μου φαίνεται σαν ένας γρίφος στα όρια του σουρρεαλισμού. Με την καμία δεν μπορεί να θεωρηθεί εισαγωγικό ανάγνωσμα.... Ως χρησιμότητα θα έλεγα να το διαβάσετε αν έχετε βαρεθεί τα τετριμμένα ή να το κάνετε δώρο σε κάποιον που σνομπάρει τα κόμικ αλλά όχι την ανάγνωση (και κατά προτίμηση γουστάρει εξωτικά συνομοσιολογικά αρχαιοελληνικά μοτίβα)

 

:cheers5:

 

ΥΓ το ξέχασα.... το μέγιστο καρέ (η έμφαση στα μπολνταρισμένα)

 

Selida090.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μέγιστο το ρεμπετουάρ που παρέθεσε ο :germ:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παραθέτω το κομμάτι για τον Ηλία Πολίτη, όπως το παρουσιάσαμε με την Εύη Σαμπανίκου στο "Ιχνηλατώντας το Φανταστικό". Πάλι δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό, αλλά αφού υπάρχει...

 

 

ΗΛΙΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ – ΧΡΟΝΙΚΟΓΡΑΦΟΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΛΘΕΝΤΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ

Μια ιδιάζουσα περίπτωση ελληνικού κόμικς SF αποτελεί ο Αρχέγονος Τρόμος του Ηλία Πολίτη. Οι νεώτεροι αναγνώστες γνώρισαν τον συγκεκριμένο δημιουργό από το comic strip Δρακοφωνίες, που δημοσιεύτηκε στο 9. Εκεί ο Πολίτης έπαιζε με τις συμβάσεις της μεσαιωνικής λογοτεχνίας, με βασιλιάδες, ιππότες και δράκους να συνδιαλέγονται ακατάπαυστα, χωρίς όμως να διστάσει να παρουσιάσει και μια θηλυκή, θεϊκή οντότητα φέρουσα υπερ-εξελιγμένη «δρακο-φονική» τεχνολογία. Το παιχνίδι όμως αυτό με τη μυθολογία είχε ξεκινήσει, ήδη, από τον Αρχέγονο Τρόμο, που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Άκμων, πιθανότατα στις αρχές της δεκαετίας του ’90 (δεν αναγράφεται ακριβής χρονολογία έκδοσης στο άλμπουμ). Σε μια απλή σε σχέδιο, αλλά ογκώδη σε μέγεθος, ασπρόμαυρη ιστορία (περί τις εκατό σελίδες) ο Πολίτης δημιουργεί ένα ιδιαιτέρως σύνθετο κόμικ SF, βασισμένο στην πλατωνική φιλοσοφία και τη σύγχρονη νέο-μυθολογία περί καταγωγής των Ελλήνων από τον Σείριο. Το Μαντείο, μια μηχανοκίνητη, ομιλούσα κουκουβάγια που θα μπορούσε να είναι δημιούργημα του Ηφαίστου, ο Δότης, ο Λήπτης, ο Πύθος, ο Κρόνος, η Ρέα και ένα πλήθος άλλων χαρακτήρων παρελαύνουν από μια ιστορία αρχαιοελληνικής βάσης και κοσμογονικής προέκτασης. Εντελώς αλλόκοτος και με πολύ χιούμορ, ο Αρχέγονος Τρόμος απαιτεί προσεκτική ανάγνωση και είναι δύσκολο να συγκριθεί με οτιδήποτε άλλο έχει παρουσιαστεί στη χώρα μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63299
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το είδα στο βιβλιοπωλείο, το ξεφύλισσα και σκεφτόμουν αν θα το πάρω. Τελικά, μιας και ήταν σχετικά φθηνό, αποφάσισα να το αγοράσω σαν καλοκαιρινό ανάγνωσμα για την παραλία.

Από εκείνη τη στιγμή κάτι άλλαξε. Το μυστήριο αυτό κόμικς καρφώθηκε στο μυαλό μου και με στοίχειωσε.

 

 

 

Το κουβαλούσα παντού μαζί μου.

Σε πολιτείες και χωριά. Σε ηλιόλουστες παραλίες και σκιερά δάση. Σε θάλασσες, ποτάμια και βουνά.

 

01.JPG 02.jpg 03.JPG 04.JPG 05.jpg 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.jpg 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.jpg

 

 

 

 

 

Τώρα πια έχω τελειώσει την πρώτη ανάγνωση και ετοιμάζομαι να το αρχίσω από την αρχή.

 

Γιατί ειλικρινά μου έκανε το κεφάλι καζάνι.

Ιδού λοιπόν ορισμένες σκέψεις για αυτή την ιστορία

 

1. Σαν κόνσεπτ, όγκος δουλειάς και τελικό αποτέλεσμα το βιβλίο του κ. Πολίτη είναι αξιοθαύμαστο. Πρόκειται για μια πολύ μεγάλη ιστορία με πολύ προεργασία. Ο δημιουργός πρέπει να ήταν πολύ μερακλής για να συλλάβει, μορφοποιήσει και εν τέλει διηγηθεί το προσωπικό του όραμα.

2. Το σενάριο είναι πραγματικά το κάτι άλλο. Ο κ. Πολίτης εμπνεόμενος από αρχαίες μυθολογίες, επιστημονική φαντασία, θεολογία και με πινελιές από τη σύγχρονη πραγματικότητα δημιουργεί μια δικιά του κοσμογονία, ένα δικό του πάνθεον και πάνω σε αυτά στήνει μια αλλόκοτη περιπέτεια. Σε γενικές γραμμές η ιστορία περιγράφεται στα προηγούμενα ποστ. Να τονίσω και εγώ ότι όντως το σενάριο με τις απίστευτες λεπτομέρειες όσον αφόρα σε κάθε ήρωα και κάθε κατάσταση που έχει προηγηθεί είναι πολύ μπερδεμένο και διαρκώς σε αφήνει κόκκαλο. Επίσης, δεν νομίζω ότι η επιστροφή σε προηγούμενες σελίδες ώστε να ξαναδώ την πλοκή, όπως αναφέρει ο Melandros, με βοήθησε ιδιαίτερα στην κατανόηση. Ο κ. Πολίτης δεν είναι σε καμιά περίπτωση Τόλκιν, ώστε και η παραμικρή λεπτομέρεια να συμβαδίζει με τον κόσμο που έφτιαξε ή να παίζει ρόλο στην υπόθεση. Προτίμησα να διαβάσω το κόμικς ως μια ποιητική μεταγραφή μιας εικόνας/ιστορίας που είχε στο μυαλό του ο δημιουργός της. Εξάλλου οι επιμέρους αναφορές σε μυθολογίες και θρησκείες ξεπερνούν τις περιορισμένου εύρους γνώσεις μου, οπότε είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να καταλάβω σε τι αναφέρεται η κάθε λεπτομέρεια.

3. Το σχέδιο είναι νομίζω λιτό και καλό. Ειδικά στην απεικόνιση θεοτήτων και στην αντιγραφή αρχαίων μοτίβων και προσώπων. Εκεί που πάσχει κατά τη γνώμη μου είναι στην πρωταγωνίστρια. Υποθέτω ότι ο κ. Πολίτης επιδίωξε από τη μια μεριά να τη διαφοροποιήσει οπτικά από τα υπόλοιπα μυθικά πρόσωπα και από την άλλη να τονίσει τη μικρή της ηλικία. Όπως και να ‘χει μου φαίνεται ότι το πρόσωπο της Νάτης δεν κολλάει με το υπόλοιπο σχέδιο.

4. Μεγάλη αντίρρηση έχω και για το εξώφυλλο. Υποθέτω ότι ήταν στο πνεύμα της εποχής που κυκλοφόρησε το κόμικς, όμως νομίζω ότι δεν είναι αντάξιο του περιεχομένου.

5. Και μια ερώτηση από εμένα: Στο εξώφυλλο αναγράφεται «Νάτη-Ελληνικές υποθέσεις». Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποιο πρότζεκτ ή σειρά έργων. Προφανώς δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι αντίστοιχο. Ωστόσο γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο ήταν στις προθέσεις του κ. Πολίτη;

 

Συμπέρασμα:

Ένα ενδιαφέρον αλλά πολύ πολύ δύσκολο κομμάτι. Θέλει υπομονή, συγκέντρωση και ηρεμία και δεν συνιστάται για κάποιον που ψάχνει ένα ελαφρύ ανάγνωσμα πριν τον ύπνο ή μια διασκεδαστική ιστορία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mετά την ανάλυση του :germ: ομολογώ οτι και εμένα με έχει πιάσει μια περιέργεια γι'αυτό το κόμικ. Αλήθεια, πόσο Λόβκραφτ έχει ρίξει μέσα στο καζάνι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63299
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Mετά την ανάλυση του :germ: ομολογώ οτι και εμένα με έχει πιάσει μια περιέργεια γι'αυτό το κόμικ. Αλήθεια, πόσο Λόβκραφτ έχει ρίξει μέσα στο καζάνι;

 

Αν εννοείς ότι υπάρχει συσχέτιση με τη μυθολογία του Λάβκραφτ, νομίζω ότι κάτι τέτοιο περιορίζεται στον τίτλο. Γενικά το σενάριο περιστρέφεται περισσότερο γύρω από θέματα ελληνικής μυθολογίας με τα απαραίτητα χάρε κρίσνα που αναφέρει ο germanicus19.

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

OK. Eυχαριστώ!

 

Υ.Γ Λόβκραφτ δεν προφέρεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63299
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

OK. Eυχαριστώ!

 

Υ.Γ Λόβκραφτ δεν προφέρεται;

 

Δεν είμαι και σίγουρος.

Λέμε: άι λοβ γιου μπέιμπι

αλλά λεμε και άι λαβ γιου σουίτ μπόι

 

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tελικά

είναι, έχεις δίκιο.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.