Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν REM στο Καλλιμάρμαρο [ Τους φέρνει το ελληνικό MTV ]


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30824
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

«Στα τελευταία μας άλμπουμ ήταν διάχυτη η αίσθηση ότι είχαμε χάσει τον προσανατολισμό μας. Οπότε αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε έναν νέο κανόνα στο στούντιο: να ηχογραφήσουμε κάτι άμεσο, σύντομο, ωμό και άγριο». Ετσι γεννήθηκε το φετινό «Acellerate», το άλμπουμ που ανεβίωσε όλη τη λύσσα των τριών

για το σκληρό και σβέλτο ροκ 'ν' ρολ. Και αυτό το άλμπουμ, μαζί με τα παλιά αγαπημένα τραγούδια, έρχονται να παρουσιάσουν ζωντανά στο Καλλιμάρμαρο, στις αρχές Οκτωβρίου (πιθανότατα στις 5 του μηνός), και μάλιστα δωρεάν, ως προσκεκλημένοι σε μια συναυλία που θα εγκαινιάσει το πρόγραμμα του ελληνικού MTV. Μαζί τους θα παίξουν και οι Βρετανοί
, οι οποίοι τότε θα έχουν κυκλοφορήσει το τρίτο άλμπουμ τους, με τίτλο «Off With Their Heads», ενώ τη συναυλία θα ανοίξει η Gabriella Cilmy. Το MTV δεν έχει επιβεβαιώσει επίσημα τη συναυλία, αλλά η διεξαγωγή της θεωρείται σχεδόν βέβαιη.

 

Αλλωστε, οι Αμερικανοί από την Αθήνα της Τζόρτζια, REM, βρίσκονται ήδη στην Σκανδιναβία για συναυλίες, θα συνεχίσουν σε Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία και θα ολοκληρώσουν την ευρωπαϊκή περιοδεία τους στην Κωνσταντινούπολη, στις 4 Οκτωβρίου. Και με την πείρα των 28 χρόνων στη σκηνή, ξέρουν να δίνουν συναυλίες γεμάτες ένταση. Γι' αυτό και ο βρετανικός Τύπος τούς περιέγραψε ως πανκ τζέντλεμεν, στις εκεί συναυλίες τους. Ομως, βοηθάει και ο ήχος του νέου άλμπουμ, με τα τραγούδια που «πατάνε» στον θόρυβο της κιθάρας.

 

Οσο για τους στίχους, ο Μάικλ Στάιπ ξεδιπλώνει με τέχνη την πολιτική του φιλοσοφία. «Υπάρχει πολλή βρωμιά στον πλανήτη, και βαρβαρότητα και χυδαιότητα», σχολιάζει. «Οπότε θέλω να τα υπερβώ και ως τραγουδιστής να παρουσιάσω μια εικόνα αυτού που συμβαίνει γύρω μου». Και το κάνει με μια επίθεση στην ανίκανη κυβέρνηση Μπους, όπως στο «Houston», ή με μια σαρκαστική περιγραφή των ΗΠΑ ως υπερδύναμης στο «Until The Day Is Done», ενώ ο ίδιος ο πρόεδρος Μπους σκιαγραφείται στο «Man - Size Wreath» ως μισητός και αξιολύπητος. Για τον Στάιπ, ο τίτλος του άλμπουμ «Acellerate» δηλώνει και τις προθέσεις της μπάντας. «Ο 21ος αιώνας αποδεικνύει ότι, παρά την αισιοδοξία, δεν μπορούμε να λύσουμε προβλήματα που αφορούν την ανθρωπότητα, από την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη μέχρι τους πολέμους για τα ενεργειακά αποθέματα. Ολα εξελίσσονται με μεγάλη ταχύτητα και γίνονται ανεξέλεγκτα. Εμείς απλά προειδοποιούμε...».

 

Σε δύο χρόνια ο Μάικλ Στάιπ γίνεται πενήντα χρόνων. Στη σκηνή, όμως, λειτουργεί ακόμα σαν ένας δαίμονας του ροκ 'ν' ρολ. «Δεν έχει καμία σημασία η ηλικία των REM», εξηγεί. «Αλλά θα ήθελα το κοινό να μας κρίνει κάθε φορά χωρίς να σκέφτεται την πολύχρονη ιστορία που κουβαλάμε. Γιατί εμείς έτσι δουλεύουμε, χωρίς να κοιτάμε πίσω. Ναι, ήταν φοβερά, υπέροχα τραγούδια το "Losing My Religion" ή το "Everybody Hurts". Αλλά γράφτηκαν και τελείωσε. Συνεχίζουμε να προχωράμε μπροστά».

 

Πηγή enet.gr 03/09/08

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1367
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6087 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:dance: Losing my religion σου λέω!!! :dance:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

R.E.M.? Kaiser Chiefs & μια αγνωστη που παιζει να ειναι του one-hit genre!?

 

Ελπιζω να μην ειναι μοναχα αυτοι που θα ερθουν, γιατι σε συναυλιες εγκαινιων mtv αλλου ειχαν ερθει απο Red Hot Chili Peppers και πανω... :( Μα REM? Εδω και καμποσα αλμπουμς δεν ακουγονται καθολου... :S

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7131
  • Reputation:   27073
  • Achievement Points:  7466
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για'μένα, πάντως, οι R.E.M. είναι κλάσης ανώτεροι από Red Hot Chilli Peppers. Καλά, βασικά οι δεύτεροι δε μ'αρέσουν καθόλου... Τσάμπα είναι. Μην γκρινιάζετε. Ακόμη κι αν όντως τα καινούργια κομμάτια τους είναι σαβούρα, θα παίξουν και παλιά. Χρόνος να υπάρχει. Εγώ αν ήμουν εκεί, πάντως, θα πήγαινα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121009
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξου και ειπα οτι ελπιζω να μην ειναι αυτοι οι 3 οι μονοι που θα ερθουν, γιατι συνηθιζεται σε τετοιες συναυλιες να δινουν το παρων πολλοι γνωστοι τραγουδιστες. Ενταξει, λογικα θα ειναι και καποιοι απ'το Ελληνικο ρεπερτοριο, αλλα δεν πολυτρελαινομαι για rem κι ας μου αρεσουν καποια απο τα παλια τους. RHCP εχουν τουλαχιστον νταβαντουρι στα live τους, το οποιο θα ειναι και βασικα το ζητουμενο στην εν λογω συναυλια, no?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kαι η είσοδος θα είναι μόνο με προσκλήσεις που θα μοιραστούν π.χ. μέσω ραδιοφωνικών σταθμών ή θα είναι τελείως ελεύθερα και όποιος προλάβει μπήκε; Αν ισχύει το δεύτερο θα γίνει της τρελής και θα πρέπει να πάει κανείς απ' την προηγούμενη μέρα αν πράγματι θέλει να τους δει. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι αλλά έχουν και κάποια απίστευτα κομμάτια!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5820 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ πήγα χθες και ήταν super!!!

 

 

Οι Kaiser Chiefs έπαιξαν τρομερά και οι Rem σταθερές αξίες,τι να λέμε τώρα!Και όλα αυτά με δωρεάν είσοδο :dance::best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35625
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kι εγώ πήγα τελικά, το αποφάσισα τελευταία στιγμή κατόπιν παρότρυνσης φίλου, και δεν το μετάνιωσα. Φοβόμουν ότι θα γίνεται χαμός και θα ποδοπατηθούμε, αλλά τελικά είχα υποτιμήσει το Καλλιμάρμαρο και υπερτιμήσει τους τζαμπατζήδες (σαν κι εμένα). Όλοι καλά παίξανε, δεν έχω παράπονο, αλλά εγώ πήγα μόνο για τους R.E.M. και ομολογώ ότι ήταν πολύ καλοί και επικοινωνιακοί με το κοινό. Βασικό για μένα ότι παίξανε και τα 3 κομμάτια που ήθελα, περισσότερο γι' αυτά πήγα, και έμεινα ικανοποιημένος. Για δωρεάν τιμή σίγουρα άξιζε!!!

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

........Για δωρεάν τιμή σίγουρα άξιζε!!!

 

Ιερόσυλεεεεεε :minigun:

 

 

Άξιζε και παρα άξιζε, ακόμα και με ακριβό εισιτήριο.

 

Μπήκα λίγο πριν εμφανιστεί η τύπισα (δεν θυμάμαι όνομα και δεν θα το ψάξω τώρα)

αρκετά ροκού και με συμπαθητική σκηνική παρουσία η οποία έκλεισε με μια καλή εκτέλεση του τραγουδιού ...

κρατηθείτε

whole lotta love

 

Οι chiefs πολύ καλοί στο live τους αλλά κατώτεροι από προηγούμενη εμφάνιση τους, σύμφωνα με γνώμη άλλων.

Εμένα με ενθουσίασαν πάντως, μπορεί να έπαιξαν πολύ λίγο, 5-6 τραγούδια, αλλά στην σκηνή ήταν άρχοντες.

 

Οι REM... τι να πω, με καθήλωσαν

λάθος, με ΞΕ-καθήλωσαν (είμαστε και κάποιας ηλικίας βλέπετε).

Ένα τεράστιο συγκρότημα σε μια μεγαλειώδη εμφάνιση.

Σύμφωνα με την άποψη ειδικού η καλύτερη συναυλία της φετινής χρονιάς.

 

Πήγα συγκρατημένος και φοβισμένα για το τι θ' αντιμετωπίσω (κόσμος-ταλαιπωρία) αλλά μόνο έτσι δεν ήταν.

Ο ήχος πολύ καλός, βοήθησε να ευχαριστηθώ τους καλλιτέχνες.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.