Μετάβαση στο περιεχόμενο

RED STAR (THE) [ CHRISTIAN GOSSET ]


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

post-25002-0-41503800-1414186099_thumb.jpg

Το “The Red Star” του Christian Gossett είναι ένα κόμικ που κυκλοφόρησε το 1999 από την Image Comics. Ξεχωρίζει απ’ την αρχή από τα υπόλοιπα κόμικ για δύο λόγους. Ο ένας είναι ο πρωτότυπος “κόσμος” στον οποίο εξελίσσεται η ιστορία του. Είναι ένας φανταστικός κόσμος ο οποίος όμως μοιάζει πάρα πολύ με την μεταπολεμική Ρωσία - το κράτος μάλιστα στο οποίο διαδραματίζεται η πλοκή ονομάζεται “'United Republics of the Red Star” (URRS – η ομοιότητα με το USSR είναι εμφανής). Εκεί που διαφέρει όμως είναι στο ότι μαζί με την τεχνολογία συνυπάρχει και κάποια μορφή μαγείας, όχι όμως με την έννοια που την έχουμε συνηθίσει (προτιμώ να μη μπω σε λεπτομέρειες, πρέπει να το διαβάσετε για να καταλάβετε).

Ο άλλος λόγος για τον οποίο ξεχωρίζει αυτή η σειρά είναι το σχέδιο της το οποίο αποτελεί συνδυασμό κανονικού σχεδίου με 3D γραφικά. Το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό. Κερδίζει τον αναγνώστη με τη μία και καταφέρνει να τον μεταφέρει πλήρως στον κόσμο της ιστορίας. Αν και υπάρχουν και άλλα κόμικ στα οποία έχει γίνει κάτι τέτοιο κανένα δε νομίζω να φτάνει την αρτιότητα και το “δέσιμο” που επιτυγχάνεται εδώ πέρα.

post-25002-0-39795000-1414186100_thumb.jpg

Το πιο σημαντικό όμως με τη συγκεκριμένη σειρά είναι το σενάριο της. Η ιστορία από τα πρώτα τεύχη σε καθηλώνει και σου δημιουργεί πληθώρα συναισθημάτων. Οι χαρακτήρες έχουν αρκετό βάθος και “δένεσαι” μαζί τους. Πραγματικά, λίγες φορές με έχει συγκινήσει ιστορία όπως αυτή στο Red Star.(Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η σειρά έχει μαζέψει στην πορεία της αρκετά βραβεία)

Το σενάριο λίγο πολύ έχει ως εξής; Το Κράτος (URRS) όταν ξεκινάει το πρώτο τεύχος είναι σε πόλεμο με το Al'Istaan (σε αντιστοιχία με το Αφγανιστάν – άλλη μία ομοιότητα με την υπαρκτή Ρωσία). Εμείς μαθαίνουμε την εξέλιξη αυτού του πολέμου μέσα από την αφήγηση της Maya Antares, μίας sorceress που έχασε τον άντρα της Markus σε αυτόν τον πόλεμο. Έτσι λοιπόν στα 4 πρώτα τεύχη βλέπουμε την πανωλεθρία του Κόκκινου Στόλου (Red Fleet – αποτελούμενος από τεράστια ιπτάμενα μεταλλικά warships) ο οποίος ενώ είχε εισχωρήσει βαθιά μέσα στο Al'Nistaan βρίσκεται ξαφνικά αντιμέτωπος με τον αρχηγό / θεό των Nistaani, τον “Kar Dathra the Immortal”. Αυτός, ενισχυμένος από την ενέργεια των νεκρών ακόλουθων του καταστρέφει σχεδόν όλο το στόλο. Κάπου εκεί είναι και ο νεκρός Markus Antares του οποίου όμως η ψυχή σώζεται μυστηριωδώς (χωρίς να το ξέρουν οι υπόλοιποι χαρακτήρες) από μια μυστήρια παρουσία, γνωστή μόνο ως η “Red Woman” και η οποία τον μεταφέρει στο Spiritrealm για να βοηθήσει από εκεί το λαό του. Χαρακτηριστική είναι και η φράση που του λέει: "It was not our people who were defeated here, but our past-- and the path to our future begins with you."

Κάπως έτσι ξεκινάει η ιστορία. Ακόμα και αν δε σας τράβηξε πολύ η υπόθεση αξίζει να του ρίξετε έστω μια ματιά για να πειστείτε. Η σειρά επικεντρώνεται στους βασικούς χαρακτήρες και στις εσωτερικές διαμάχες τους. Καταφέρνει να δείξει τόσο τις συνέπειες του πολέμου, όσο και τη δύναμη που έχει κάθε μεμονωμένο άτομο να αλλάξει τον κόσμο γύρω του.


post-25002-0-42248900-1414186101_thumb.jpg

Το μόνο αρνητικό είναι η συχνότητα με την οποία βγαίνουν τα τεύχη. Αν και έχει βγει εδώ και 7 χρόνια περίπου, έχουν κυκλοφορήσει γύρω στα 17 τεύχη μόνο. Μάλιστα μετά από κάποιο τεύχος (νομίζω το 9) αλλάζει η αρίθμηση, ξεκινάει πάλι από το 1, ως volume 2 πλέον. Αν δεν κάνω λάθος τα τελευταία δύο χρόνια έχει κυκλοφορήσει ένα τεύχος μόνο. Απ’ την άλλη, ένα χαρμόσυνο στην όλη υπόθεση είναι ότι ετοιμάζεται video game βασισμένο στο Red Star και το οποίο θα είναι έτοιμο στους επόμενους 2-3 μήνες (για PS2). Επιπλέον, τη χρονιά που μας πέρασε αγοράστηκαν και τα δικαιώματα για κινηματογραφική ταινία από την Universal. Ο Timur Bekmambetov (Night Watch) έχει αναλάβει την παραγωγή και το στούντιο είναι σε αναζήτηση σεναριογράφων.

post-25002-0-94508600-1414186102_thumb.jpg


Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τα παρακάτω links:

Official Site
Wikipedia
Άρθρο του Gamespot πάνω στο παιχνίδι

post-25002-0-71574700-1414186103_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9055
  • Reputation:   64392
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ενδιαφέρον.... και πάρα πολύ καλή παρουσίαση φίλε μου :clap:

 

Με βάζεις στην πρίζα και δεν έχω χρόνο ρε γμτ.....

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28493
  • Reputation:   190306
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ok. ομολογώ ότι ψάρωσα και εγώ. :) θα το τσεκάρω.

 

αυτό είναι το κακό με τα DC/Marvel/Image... άμα δε μου πουν ότι αξίζουν, δύσκολα πλησιάζω πλέον...

 

thanx for the presentation! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανέβηκε ανέβηκε ?.?

Γιατί σίγουρα με την παρουσίαση μας ανέβασες οπότε περιμένουμε και τη συνέχεια επί της οθόνης μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ανέβηκε, ανέβηκε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   948
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπηκα στον τρακερ να το μελετησω σε βαθος...

Μπορει να μην μου φτανουν και τα ποστ...

Μαλλον ο χρονος μου δεν ειναι αρκετος!

Πολυ ενδιαφερουσα η παρουσιασηSneaker!!! :clap: :clap: :clap:

Ειμαι ακομα στον πρωτο χρονο της σχολης του GreekComics...μεχρι να φτασω στο πτυχιο εχω καιρο! :D

Προς το παρον να τελοιωσω με την Φιλοσοφια και την Κοινωνιολογια και ακουλουθει η Αρχιτεκτονικη, σχεδιο κλπ.... ( οταν ιδρυσει πανεπιστημιο το GreekComics θα σε πρωτινω για μια θεση στο διδακτικο προσωπικο)

Μου κινησες το ενδιαφερον για αυτη τη περιπτωση φιλε Sneaker!

Ευχαειστω για τον χρονο και κοπο που διεθεσες για την μορφωση μου...κλπ.... ( οταν ιδρυσει πανεπιστημιο το GreekComics θα σε πρωτεινω για μια θεση στο διδακτικο προσωπικο) :respect:

Στην υγεια σου! :beer::beer::beer:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Thnx για την παρουσίαση.Είχα διαβάσει παλιά κάποια τεύχη.Θυμάμαι οτι μου είχε φανεί καλό.Δεν θυμάμαι γιατί το σταμάτησα (μάλλον λόγο αφραγγίας έκανα περικοπές).Θα το ξαναψάξω το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  6537
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  11
  • Reputation:   27
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πώς θα σας φαίνονταν εάν ότι γνωρίζατε έως τώρα ήταν ένα ψέμα? Αν τα ίδια τα θεμέλια της κοινωνίας της οποίας αποτελούσατε θεματοφύλακας στηρίζονταν σε μια πραγματικότητα τόσο ειδεχθή, που η συνειδητοποίηση της και μόνο θα αποτελούσε αιτία διαμάχης και εκφυλισμού του κοινωνικού ιστού.

 

Το Red Star τοποθετεί τον αναγνώστη του σε ένα Οργουελικό κόσμο που μοιάζει τόσο πολύ με τον δικό μας… Η Συνομοσπονδία του Κόκκινου Άστρου είναι σε πόλεμο με το Al'Istaan μετά από την προσπάθεια αποσκίρτησης του δευτέρου από την Συνομοσπονδία. Εκεί οι χιλιάδες νεκρών θα ξυπνήσουν δυνάμεις οι οποίες είναι παλιότερες από ανθρώπινες διαμάχες, συμμαχίες και προδοσίες και θα θέσουν σε κίνηση επικά γεγονότα τα οποία θα αλλάξουν τον κόσμο.

 

Το Red Star αποτελεί παιδί των Archangel Studios, πόνημα των Christian Gossett (δημιουργός, μολύβια και σενάριο)/Βrad Kayl (σενάριο μέχρι το 2004),οι οποίοι πλαισιωμένοι από τους Snakebite (χρώματα) και αργότερα την τεράστια Weta Workshop (Lord of the Rings, King Kong , Narnia) και τα Gentle Giant Studios (animation, games etc) κατάφεραν να βγάλουν στην αγορά ένα comic πραγματικό διαμάντι. Συνδυάζοντας άψογα παραδοσιακές τεχνικές με 3-D γραφικά και panels τα οποία αποπνέουν αίσθηση κινηματογραφικής ταινίας το R.S. δεν σε αφήνει λεπτό να χαλαρώσεις (παρά μόνο ίσως για να χαζέψεις το πανέμορφο artwork)… Η ιστορία εξίσου καταπληκτική, αυτό το οποίο ξεκινά ως άλλο ένα war story σύντομα εξελίσσεται σε ένα μεταφυσικό θρίλερ… με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις.

 

Θα μου πείτε τώρα όμως why bother ? Απλά επειδή συνδυάζει στοιχεία τα οποία θα συγκινήσουν ένα μεγάλο εύρος αναγνωστών…

 

Είστε πολεμοκάπηλοι ? – Έχουμε μάχες που μόνο στο Saving Private Ryan και Enemy at the Gates έχετε δει…

Sci-fi geeks? – Περιμένετε να δείτε τι εστί Sky Furnace, Warkasters και ΖΕRΟ’s και μιλάμε ξανά.

Θέλετε ρεαλισμό ? - Η U.R.R.S. (United Republics of the Red Star) δεν είναι άλλη από μία Σοβιετική Ένωση λίγο μετά το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο ενώ το Al'Istaan μοιάζει διαβολικά με το Afghanistan. Οι ήρωες της σειράς (μέλη του πληρώματος του RSS Konstantinov) εναντιώνονται σε μια διεφθαρμένη διοίκηση (σαν να μου θυμίζει κάτι από το Θωρηκτό Ποτέμκιν) …οπότε να και οι σινεφίλ αναφορές στον Αϊζενστάιν …

 

Για την ιστορία είμαστε στο τρίτο story arc με τον τίτλο “Sword of Lies” - μην ανησυχείτε υπάρχουν τα TPB, ενώ υπάρχει και ένα spin off με τον τίτλο Run Makita Run. Επίσης έχει κυκλοφορήσει και ένα ανάλογο παιχνίδι για PS2…

 

Δεν θα σας κουράσω άλλο, ούτε (σκόπιμα) θα αναφερθώ στην ιστορία ... ένα έχω μόνο να σας πω… επενδύστε άφοβα…

post-6537-1225051356_thumb.jpg

post-6537-1225051382_thumb.jpg

post-6537-1225051403_thumb.jpg

post-6537-1225051431_thumb.jpg

post-6537-1225051461_thumb.jpg

post-6537-1225051473_thumb.jpg

post-6537-1225051500_thumb.jpg

post-6537-1225051546_thumb.jpg

Επεξεργασία από Astrozombie
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχω κάποια τεύχη από την αρχή του εγχειρήματος μέσω Image. Εντυπωσιακότατο σχεδιαστικά από τα πρώτα με εκπληκτική χρήση

 

ψηφιακών εφέ. Τώρα εγώ είμαι τύπος που φτιάχνεται κυρίως με το σενάριο και μου φάνηκε λίγο φτωχό σε αυτόν τον τομέα.

 

Πάντως σίγουρα πρόκειται για σειρά που αξίζει κάποιος να τσεκάρει τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.