Μετάβαση στο περιεχόμενο

Disney - Marvel παρωδίες έρχονται!!


Ubergorn

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλησπέρα  συννενοχοι .

Κάνω το εξής ποστ για να δείξω κάποια κόμιξ που ερχονται . Αν έχει ξανά επισημανθεί κάτι από αυτά τα δύο και θεωρηθεί πως αυτό το θέμα δεν πρέπει να υπάρχει να διαγραφεί .

 

Λοιπόν ξεκινώ με το πιο φρέσκο νέο:

Ανακοινώθηκε πριν τέσσερις μέρες πως θα βγει στις 31/7 κόμιξ παρωδία στη κλασική ιστορία "old man logan" με τον τίτλο "what if...? Donald Duck became wolverine " με old man hawkeye τον Μίκυ και hulk τον Γκουφυ!

 

Και το άλλο κάτι που ίσως θα έχετε ήδη πάρει μυρωδιά πολλοί.  19/6 έρχεται το "Uncle Scrooge and the infinity dime" παρωδία φυσικά στο infinity gauntlet.

 

Και στις δύο περιπτώσεις δεν πρόκειται για σειρά αλλά για ένα τεύχος και ενώ στη δεύτερη περίπτωση αναμένουμε μόνο τα εναλλακτικά  εξώφυλλα του Frank Miller και Scottie Young να μάθουμε στη πρώτη περίπτωση μας παρουσίασαν τρία εναλλακτικά και αναμένουμε στο επόμενο διάστημα και άλλες πληροφορίες  .

 

Και τα δύο τεύχη θα είναι στα αγγλικά. Αυτό με τον Scrooge σαν τιμή στα 7,99€ με 60 σελιδες εκτός από μερικά εναλλακτικά εξώφυλλα που η τιμή τεύχους ανεβαίνει ενώ σε αυτό με τον wolverine-Donald δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί τιμή  και σελίδες και απλά εικάζω στην ίδια τιμή-σελιδες .

 

Προσωπικά ανυπομονώ (τα θέλω χθες!!) και για αυτά τα δύο άλλα θα ήθελα και άλλα τέτοια παρόμοια να κυκλοφορήσουν .

Εσείς τι γνώμη έχετε;

 

 

large-2293652.jpg

large-6754593.jpg

large-7761816.jpg

large-7944789.jpg

large-2534211.jpg

large-7004382.jpg

large-2676075.jpg

large-7271815.jpg

large-7303210.jpg

large-4262283.jpg

large-2864180.jpg

large-7535559.jpg

large-4505209.jpg

large-9880025.jpg

large-4773147.jpg

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  610
  • Reputation:   4807
  • Achievement Points:  674
  • Days Won:  2
  • With Us For:  951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εγώ πάντως δεν έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα, αφού δεν με ενδιαφέρει η Marvel. Δε νομίζω πως θα μου αρέσει αυτό με τον Wolverine, άλλα είμαι περίεργος όμως να δω πως θα είναι το Infinity Dime. Αν δω καλές αντιδράσεις μπορεί να το πάρω. 

 

Πάντως ορισμένα από αυτά τα εξώφυλλα είναι απαίσια. Ειδικά σε αυτά τα τρία έχει γίνει πολύ κακή δουλειά (Στο δεύτερο το background είναι σα να έχει φτιαχτεί στο MS Paint:lol:)

 

large-2293652.jpglarge-6754593.jpglarge-4262283.jpg

 

Και κάποια άλλα είναι καλά ως προς το σχέδιο, αλλά δε ταιριάζουν καθόλου με τον Σκρουτζ. Είναι φανερό πως οι σχεδιαστές δε ξέρουν πολλά για τον χαρακτήρα. 

 

large-2864180.jpglarge-9880025.jpglarge-7303210.jpg

 

Υπάρχουν όμως και αυτά τα δύο που μου αρέσουν πολύ. Αν πάρω το τεύχος θα ήθελα να έχει ένα από αυτά.

 

large-2534211.jpglarge-4505209.jpg

 

 

Τέλος πάντων ίσως να είμαι πολύ αρνητικός. Εξάλλου τα εξώφυλλα δεν είναι αντιπροσωπευτικά της ποιότητας της ιστορίας. Όπως είπα και πιο πάνω θα περιμένω να δω κριτικές πριν αποφασίσω αν το πάρω ή όχι. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στη δεύτερη περίπτωση με τον wolverine θα συμφωνήσω πως δεν είναι καλα τα εξώφυλλα αλλά υπάρχει καιρός να βγουν όμορφα . 

Εγώ το ένα το έκανα ήδη προπαραγγελια και αναμένω και θα μπει και το άλλο σε καθεστώς προπαραγγελιας .

Ελπίζω τουλάχιστον σε διασκεδαστικά 

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  41080
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  22
  • Reputation:   150
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ έχω πάθει εμμονή να δω τον Donald duck σε μια εναλλακτική πραγματικότητα να συναντάει τον Howard the duck, στον Β παγκόσμιο πόλεμο ξέρω γω, δεν ξέρω πως θα το κάνουν αλλά πιστεύω θα είχε ενδιαφέρον 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4469
  • Reputation:   34831
  • Achievement Points:  4538
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ είμαι περίεργος να το δω. Δεν πιστεύω ότι θα είναι καλό αλλά περιμένω σίγουρα να το δω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   389
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι είναι αυτά τα αίσχη... οι Αμερικανοί καλύτερα να αφήσουν ήσυχα τα Disney κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to Disney - Marvel παρωδίες έρχονται!!

  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γκούχου Γκούχου και ο Καρλ Μπαρκς που όλοι λατρεύουμε Αμερικανός ήταν ...

Η ίδια η Disney είναι αμερικανική εταιρία ...

Άλλο να μη σου αρέσει κάτι με μια πρώτη ματιά  που είναι σεβαστό και άλλο τέτοια έκφραση ...

Φιλικά πάντα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   389
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/15/2024 at 11:16 PM, Ubergorn said:

Γκούχου Γκούχου και ο Καρλ Μπαρκς που όλοι λατρεύουμε Αμερικανός ήταν ...

Η ίδια η Disney είναι αμερικανική εταιρία ...

Άλλο να μη σου αρέσει κάτι με μια πρώτη ματιά  που είναι σεβαστό και άλλο τέτοια έκφραση ...

Φιλικά πάντα

 

Η Αμερικανική Ντίσνεϋ έχει ελάχιστη σχέση με τα Ντίσνεϋ κόμικς εδώ και δεκαετίες, συνήθως ακούγεται μόνο όταν λογοκρίνει κάποιες σπουδαίες ιστορίες όπως του Ντον Ρόσα ή και άλλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4469
  • Reputation:   34831
  • Achievement Points:  4538
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, Stitch είπε:

 

Η Αμερικανική Ντίσνεϋ έχει ελάχιστη σχέση με τα Ντίσνεϋ κόμικς εδώ και δεκαετίες, συνήθως ακούγεται μόνο όταν λογοκρίνει κάποιες σπουδαίες ιστορίες όπως του Ντον Ρόσα ή και άλλες.

Πάντως και ο Ντον Ρόσα Αμερικανός είναι. :thinking::xm:

 

Πάντως μπράβο. Στο δίνω. Περίμενα κάποιος να γράψει "Τι είναι αυτά τα αισχη. Η Ντίσνεϋ ας αφήσει κατω τα Marvel κόμιξ." και είδα το ανάποδο. Νατος ο αληθινός χούλιγκαν των Ντίσνεϋ. :beer5::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

15 ώρες πριν, Stitch είπε:

 

Η Αμερικανική Ντίσνεϋ έχει ελάχιστη σχέση με τα Ντίσνεϋ κόμικς εδώ και δεκαετίες, συνήθως ακούγεται μόνο όταν λογοκρίνει κάποιες σπουδαίες ιστορίες όπως του Ντον Ρόσα ή και άλλες.

Δηλ θες να μου πεις πως η μαμά εταιρία στις Η Π Α.  δεν έχει καμία σχέση και αφήνει να κάνουν ότι θέλουν στο ιταλικό παράρτημα; Λίγο κουλό για να συμβαίνει κάτι τετοιο για να είναι αλήθεια ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  610
  • Reputation:   4807
  • Achievement Points:  674
  • Days Won:  2
  • With Us For:  951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

1 ώρα πριν, Ubergorn είπε:

Δηλ θες να μου πεις πως η μαμά εταιρία στις Η Π Α.  δεν έχει καμία σχέση και αφήνει να κάνουν ότι θέλουν στο ιταλικό παράρτημα; Λίγο κουλό για να συμβαίνει κάτι τετοιο για να είναι αλήθεια ...

 

Από ότι ξέρω, η Disney δίνει απλά κάποιους κανόνες για το τι επιτρέπεται να γίνεται στα κόμικς τους, και από κει και πέρα οι Ευρωπαίοι είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι θέλουν, εφόσον συμφωνεί η εκδοτική της χώρας τους (η Egmont ή η Panini στις περισσότερες περιπτώσεις). Εξαιρέσεις αποτελούν οι ιστορίες της Disney Publishing Worldwide. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40503
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  48
  • Reputation:   389
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως και ο Ντον Ρόσα Αμερικανός είναι. :thinking::xm:

 

Και ξέρουμε πόσο θετική άποψη έχει για την Ντίσνευ...

 

1 ώρα πριν, Ubergorn είπε:

Δηλ θες να μου πεις πως η μαμά εταιρία στις Η Π Α.  δεν έχει καμία σχέση και αφήνει να κάνουν ότι θέλουν στο ιταλικό παράρτημα; Λίγο κουλό για να συμβαίνει κάτι τετοιο για να είναι αλήθεια ...

 

Δεν κάνουν ό,τι θέλουν γιατί η μαμά για λόγους πολιτικής ορθότητας περιορίζει, λογοκρίνει και ενίοτε απαγορεύει εντελώς ιστορίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  268
  • Reputation:   1434
  • Achievement Points:  291
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πάντως να πω και εγώ την γνώμη μου, επί χρόνια διασκεδάζω αφάνταστα με τις παρωδίες εξώφυλλα που βγαίνουν ανά καιρό και έχουν τα αγαπημένα μας παπιά και ποντικό στην θέση των αγαπημένων μας υπέρ ηρώων αλλά έως εκεί. Το να δούμε μια "σοβαρή" ιστορία και δε με τον  Σκρουτζ να ταξιδεύει στο πολυσύμπαν αντιμετωπίζοντας εναλλακτικές εκδοχές του εαυτού του μου βρωμάει πάρα πολύ. Και για να προλάβω κόσμο που μπορεί να με κατηγορήσει ναι αν έβγαινε από το topolino ή κάποιον άλλον ευρωπαϊκό οίκο που έχουν και μια παραπάνω γνώση θα την διάβαζα ευχάριστα γιατί πρώτον θα ήταν μια κωμωδία και στα χέρια και κάποιου πιο έμπειρου θα έβγαινε και αρκετά καλή ιστορία. Το να δοθεί στην marvel και ειδικά σε αυτόν τον συγγραφέα που για μένα είναι απογοήτευση (δεν θέλω να ακούσω για το run του στον Thor πάλι) νομίζω είναι αρκετά καταστροφικό. Θα προσθέσουν πάρα πολύ μαρβελίλα και στην καλύτερη θα βγει μια μετριότατη ιστορία με τον αγαπημένο μου ήρωα. Συγνώμη παιδιά για την τόση αρνητικότητα και τοξικότητα μου αλλά ο Σκρούτζ είναι ο αγαπημένος μου ήρωας τον έχω πιο πάνω και από τον batman και ακόμη και από την justice league και δεν θα ήθελα να χαλάσει αυτή η κλασσική και θρυλική εικόνα που έχω για εκείνον. Ελπίζω και εύχομαι η ιστορία να βγει καλή και να την απολαύσουμε, μπορεί να την κράζω αλλά θα την διαβάσω για να έχω μία ολοκληρωμένη συν ότι θα αγοράσω το τεύχος για τον έναν και μόνο λόγο που αξίζει και αυτός είναι η εξωφυλλάρα του Alex Ross.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Πάντως να πω και εγώ την γνώμη μου, επί χρόνια διασκεδάζω αφάνταστα με τις παρωδίες εξώφυλλα που βγαίνουν ανά καιρό και έχουν τα αγαπημένα μας παπιά και ποντικό στην θέση των αγαπημένων μας υπέρ ηρώων αλλά έως εκεί. Το να δούμε μια "σοβαρή" ιστορία και δε με τον  Σκρουτζ να ταξιδεύει στο πολυσύμπαν αντιμετωπίζοντας εναλλακτικές εκδοχές του εαυτού του μου βρωμάει πάρα πολύ. Και για να προλάβω κόσμο που μπορεί να με κατηγορήσει ναι αν έβγαινε από το topolino ή κάποιον άλλον ευρωπαϊκό οίκο που έχουν και μια παραπάνω γνώση θα την διάβαζα ευχάριστα γιατί πρώτον θα ήταν μια κωμωδία και στα χέρια και κάποιου πιο έμπειρου θα έβγαινε και αρκετά καλή ιστορία. Το να δοθεί στην marvel και ειδικά σε αυτόν τον συγγραφέα που για μένα είναι απογοήτευση (δεν θέλω να ακούσω για το run του στον Thor πάλι) νομίζω είναι αρκετά καταστροφικό. Θα προσθέσουν πάρα πολύ μαρβελίλα και στην καλύτερη θα βγει μια μετριότατη ιστορία με τον αγαπημένο μου ήρωα. Συγνώμη παιδιά για την τόση αρνητικότητα και τοξικότητα μου αλλά ο Σκρούτζ είναι ο αγαπημένος μου ήρωας τον έχω πιο πάνω και από τον batman και ακόμη και από την justice league και δεν θα ήθελα να χαλάσει αυτή η κλασσική και θρυλική εικόνα που έχω για εκείνον. Ελπίζω και εύχομαι η ιστορία να βγει καλή και να την απολαύσουμε, μπορεί να την κράζω αλλά θα την διαβάσω για να έχω μία ολοκληρωμένη συν ότι θα αγοράσω το τεύχος για τον έναν και μόνο λόγο που αξίζει και αυτός είναι η εξωφυλλάρα του Alex Ross.

Για μένα μόνο το εξώφυλλο του Alex Ross δεν με ιντριγκάρει γιατί παρόμοια έχουμε δει πολλές φορές και πήγα σε προ παραγγελία κάτι διαφορετικού σαν εξώφυλλο.

Και εγώ λατρεύω Scrooge μαζί με τον Spiderman είναι οι τοπ χαρακτήρες μου και ελπίζω να δούμε κάτι καλό και κάτι διασκεδαστικό και να μη τον κάνουν καρικατούρα .

Αν βγει καλή κωμωδια ελπίζω θα έχουμε στα χέρια μας κάτι εξαιρετικό !!

Έχω ελπίδες για κάτι καλό και βλέπουμε .

Εδώ θα είμαστε να σχολιάζουμε . :)

 

Όσο για τη μαμά disney και ότι την έχει κατηγορήσει πολλές φορές ο Don Rosa δεν εχει άδικο γιατί σε θέματα διαχείρισης προσωπικού απλά "τρώει και ρουφάει " τους εργαζόμενους της .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  268
  • Reputation:   1434
  • Achievement Points:  291
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

5 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Για μένα μόνο το εξώφυλλο του Alex Ross δεν με ιντριγκάρει γιατί παρόμοια έχουμε δει πολλές φορές και πήγα σε προ παραγγελία κάτι διαφορετικού σαν εξώφυλλο.

Και εγώ λατρεύω Scrooge μαζί με τον Spiderman είναι οι τοπ χαρακτήρες μου και ελπίζω να δούμε κάτι καλό και κάτι διασκεδαστικό και να μη τον κάνουν καρικατούρα .

Αν βγει καλή κωμωδια ελπίζω θα έχουμε στα χέρια μας κάτι εξαιρετικό !!

Έχω ελπίδες για κάτι καλό και βλέπουμε .

Εδώ θα είμαστε να σχολιάζουμε . :)

 

Όσο για τη μαμά disney και ότι την έχει κατηγορήσει πολλές φορές ο Don Rosa δεν εχει άδικο γιατί σε θέματα διαχείρισης προσωπικού απλά "τρώει και ρουφάει " τους εργαζόμενους της .

Δεν με νοιάζει καθόλου η Ντίσνευ πλέον κυριολεκτικά δεν είναι η εταιρία που ήταν κάποτε, ότι πιάνει το καταστρέφει και τώρα αποφάσισε να ενώσει και disney με marvel σύμπαν. Δεν θα μιλήσω για το τι γίνεται μεταξύ μητρικής και παραρτημάτων γιατί δεν γνωρίζω για να μιλήσω. Αλλά ελπίζω όπως είπες και εσύ να δούμε κάτι που εκλιπαρώ να είναι τουλάχιστον τίμιο (αν και με την συγκεκριμένη συγγραφική ομάδα δεν περιμένω πολλά). όπως είπες ο καιρός πλησιάζει ας διαβάσουμε πρώτα γιατί δεν είναι σωστό να κρίνεις κάτι πριν το δεις και τότε εδώ είμαστε να τα ξανα πούμε. Τώρα όσο αφορά τα εξώφυλλα προφανώς και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό γούστο, για μένα για παράδειγμα όλα τα εξώφυλλα μου περνάνε απαρατήρητα και μετριότατα εκτός αυτού του Alex Ross και το διπλανό που δεν θυμάμαι τον καλλιτέχνη αλλά είναι αυτό με το πράσινο φόντο δίπλα από αυτό του Alex.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

13 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Δεν με νοιάζει καθόλου η Ντίσνευ πλέον κυριολεκτικά δεν είναι η εταιρία που ήταν κάποτε, ότι πιάνει το καταστρέφει και τώρα αποφάσισε να ενώσει και disney με marvel σύμπαν. Δεν θα μιλήσω για το τι γίνεται μεταξύ μητρικής και παραρτημάτων γιατί δεν γνωρίζω για να μιλήσω. Αλλά ελπίζω όπως είπες και εσύ να δούμε κάτι που εκλιπαρώ να είναι τουλάχιστον τίμιο (αν και με την συγκεκριμένη συγγραφική ομάδα δεν περιμένω πολλά). όπως είπες ο καιρός πλησιάζει ας διαβάσουμε πρώτα γιατί δεν είναι σωστό να κρίνεις κάτι πριν το δεις και τότε εδώ είμαστε να τα ξανα πούμε. Τώρα όσο αφορά τα εξώφυλλα προφανώς και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό γούστο, για μένα για παράδειγμα όλα τα εξώφυλλα μου περνάνε απαρατήρητα και μετριότατα εκτός αυτού του Alex Ross και το διπλανό που δεν θυμάμαι τον καλλιτέχνη αλλά είναι αυτό με το πράσινο φόντο δίπλα από αυτό του Alex.

Καλά και εγώ άλλο ήθελα πιο πολύ αλλά να δώσω 18€ ευρώ που έκανε εκείνο  όχι δεν μου πήγαινε η καρδιά και πήγα σε εναλλακτικό του 8€ που μου άρεσε αμέσως μετά , όσο δηλ θα κάνει το τευχακι .

Αλλά όπως είπες και εσύ αγαπητέ μακάρι να δούμε κάτι τουλάχιστο τίμιο και να το ευχαριστηθουμε στη τελική .

 

Στις παρωδίες ή στα εναλλακτικα σενάρια γενικά στα κόμιξ είμαι οκ αρκεί να γίνονται με αγάπη και σωστή σκέψη και όχι μόνο για να αρπάξουν τα χρήματα του κόσμου σερβίροντας μας χλαπατσες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  268
  • Reputation:   1434
  • Achievement Points:  291
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

9 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Καλά και εγώ άλλο ήθελα πιο πολύ αλλά να δώσω 18€ ευρώ που έκανε εκείνο  όχι δεν μου πήγαινε η καρδιά και πήγα σε εναλλακτικό του 8€ που μου άρεσε αμέσως μετά , όσο δηλ θα κάνει το τευχακι .

Αλλά όπως είπες και εσύ αγαπητέ μακάρι να δούμε κάτι τουλάχιστο τίμιο και να το ευχαριστηθουμε στη τελική .

 

Στις παρωδίες ή στα εναλλακτικα σενάρια γενικά στα κόμιξ είμαι οκ αρκεί να γίνονται με αγάπη και σωστή σκέψη και όχι μόνο για να αρπάξουν τα χρήματα του κόσμου σερβίροντας μας χλαπατσες.

Τα είπες όλα δεν έχω να προσθέσω κάτι ελπίζω μόνο να γίνει το πρώτο και όχι το δεύτερο αλλά εντάξει είμαστε κοντά (νομίζω Ιούνιο θα βγουν) οπότε υπομονή και θα δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Τα είπες όλα δεν έχω να προσθέσω κάτι ελπίζω μόνο να γίνει το πρώτο και όχι το δεύτερο αλλά εντάξει είμαστε κοντά (νομίζω Ιούνιο θα βγουν) οπότε υπομονή και θα δούμε.

Το ένα 19 Ιουνίου και το άλλο 31 Ιουλίου . Θα έχουμε χρόνο για συζητήσεις ανάλογα και τα νέα που θα βγαίνουν όσο πλησιάζουμε σε κυκλοφορία. :)

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  571
  • Reputation:   3749
  • Achievement Points:  632
  • Days Won:  10
  • With Us For:  385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πάντως ο μόνος υπερηρωϊκός σεναριογραφος που κατόρθωσε να γράψει αξιοπρεπή σενάρια για τα Ντίσνεϋ πρέπει να είναι ο Jerry Siegel. Τώρα, η μητρική εταιρία έχει βάλει για  σεναριογράφους άτομα που μάλλον δεν ξέρουν τίποτα για τους χαρακτήρες, που τους οποίους πιθανώς τους έχουν δει μόνο στις Παπιοπεριπέτειες (Ducktales). 

Αυτό φαίνεται κι' από κάποια εξώφυλλα π.χ. αυτό, που δεν είναι καθόλου σχετικό με τον χαρακτήρα του Σκρουτζ. 

image.png.ec5e7ba7962f1d171e3f4ef6586da809.png

 

Φαίνεται δηλαδή άθελά τους η απειρία και η "αγνοία" που εκτρέφουν για το ποιον του Σκρουτζ.

 

Εγώ πάντως πιστεύω πως εάν η Ιταλική Ντίσνεϋ έκανε παρωδία για την Marvel με την Σίλβια Τζίκε στο σενάριο, θα έβγαινε αρκετά πετυχημένη. Τώρα και εμένα μου φαίνεται λίγο παράταιρο αυτό το "πάντρεμα" των δύο δραματικά διαφορετικών κομικσικών συμπάντων.

Θα δούμε πώς θα βγει αν και δεν έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες για αυτό το εγχείρημα.

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

19 λεπτά πριν, natsos είπε:

Πάντως ο μόνος υπερηρωϊκός σεναριογραφος που κατόρθωσε να γράψει αξιοπρεπή σενάρια για τα Ντίσνεϋ πρέπει να είναι ο Jerry Siegel. Τώρα, η μητρική εταιρία έχει βάλει για  σεναριογράφους άτομα που μάλλον δεν ξέρουν τίποτα για τους χαρακτήρες, που τους οποίους πιθανώς τους έχουν δει μόνο στις Παπιοπεριπέτειες (Ducktales). 

Αυτό φαίνεται κι' από κάποια εξώφυλλα π.χ. αυτό, που δεν είναι καθόλου σχετικό με τον χαρακτήρα του Σκρουτζ. 

image.png.ec5e7ba7962f1d171e3f4ef6586da809.png

 

Φαίνεται δηλαδή άθελά τους η απειρία και η "αγνοία" που εκτρέφουν για το ποιον του Σκρουτζ.

 

Εγώ πάντως πιστεύω πως εάν η Ιταλική Ντίσνεϋ έκανε παρωδία για την Marvel με την Σίλβια Τζίκε στο σενάριο, θα έβγαινε αρκετά πετυχημένη. Τώρα και εμένα μου φαίνεται λίγο παράταιρο αυτό το "πάντρεμα" των δύο δραματικά διαφορετικών κομικσικών συμπάντων.

Θα δούμε πώς θα βγει αν και δεν έχω πολύ μεγάλες προσδοκίες για αυτό το εγχείρημα.

 

:beer:

 

 

Θα πω το κλασικό "μη κρίνεις ένα βιβλίο από το εξώφυλλο". Δεν κυκλοφόρησε και μιλάμε για άγνοια .

Μπορεί να είναι κακό αλλά αν βγει αριστούργημα?  Το ότι το κάνει η Μάρβελ δεν είναι δε και καλά αποτυχία . Υπομονή και θα μας λυθούν οι απορίες .

 

Τώρα για τα εξώφυλλα όπως και η κάθε ζωγραφιά είναι θέμα αισθητικής του καθενός .

 

Εγώ πχ αυτό έκανα προπαραγγελια και θα δω από κοντά αν θα με κάνει κάποιο άλλο να αλλάξω την απόφαση μου .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  594
  • Reputation:   4268
  • Achievement Points:  637
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ας πω κι εγώ μια γνώμη

 

Αν είναι να είναι απλά σουρεαλιστικές ιστορίες με gag και τέτοια, δε ξέρω, count me out (εκτός αν έχουν πολύ καλό χιούμορ). Το να χαλάσω την εικόνα που έχω για το Wolverine επειδή θα τον βλέπω να φτιάχνει παϊδάκια, ε, πρέπει να είναι πολύ καλό για να μη φάει κράξιμο. Αν θέλω σουρεαλισμό, διαβάζω και τις Παρασκευές του Γκούφυ που ήταν όντως σουρεαλισμός και κόλλαγε τόσο πολύ στο χαρακτήρα.

 

Τώρα, αν πρόκειται να αξιοποιηθούν στοιχεία και κομμάτια του χαρακτήρα του Σκρουτζ πχ (θα είναι εγκληματικό να λέγεται infinity dime και να μην κάνουν τίποτα με την τυχερή δεκάρα επειδή δεν το ξέρουν-αν και δε νομίζω ότι είναι τόσο άσχετοι) για να φτιαχτεί μια περιπέτεια που θα κρατάει το σοβαρό με τις αναγκαίες δόσεις χιούμορ (όπως παίζει ο Ρόσα στις μεγάλες και μικρές ιστορίες του), τότε μέσα. Για μένα πάντως, κάτι μου βρωμάει όταν έχουν φτιάξει τόσα διαφορετικά εξώφυλλα. Ίσως δε το περιμένουν να πάει τόσο καλά και αναμένουν από συλλέκτες να πάρουν πολλά τεύχη με διαφορετικό εξώφυλλο.

 

Κοινώς είμαι θετικά προκατειλημμένος για αρχή και περιμένω. Οψόμεθα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Ας πω κι εγώ μια γνώμη

 

Αν είναι να είναι απλά σουρεαλιστικές ιστορίες με gag και τέτοια, δε ξέρω, count me out (εκτός αν έχουν πολύ καλό χιούμορ). Το να χαλάσω την εικόνα που έχω για το Wolverine επειδή θα τον βλέπω να φτιάχνει παϊδάκια, ε, πρέπει να είναι πολύ καλό για να μη φάει κράξιμο. Αν θέλω σουρεαλισμό, διαβάζω και τις Παρασκευές του Γκούφυ που ήταν όντως σουρεαλισμός και κόλλαγε τόσο πολύ στο χαρακτήρα.

 

Τώρα, αν πρόκειται να αξιοποιηθούν στοιχεία και κομμάτια του χαρακτήρα του Σκρουτζ πχ (θα είναι εγκληματικό να λέγεται infinity dime και να μην κάνουν τίποτα με την τυχερή δεκάρα επειδή δεν το ξέρουν-αν και δε νομίζω ότι είναι τόσο άσχετοι) για να φτιαχτεί μια περιπέτεια που θα κρατάει το σοβαρό με τις αναγκαίες δόσεις χιούμορ (όπως παίζει ο Ρόσα στις μεγάλες και μικρές ιστορίες του), τότε μέσα. Για μένα πάντως, κάτι μου βρωμάει όταν έχουν φτιάξει τόσα διαφορετικά εξώφυλλα. Ίσως δε το περιμένουν να πάει τόσο καλά και αναμένουν από συλλέκτες να πάρουν πολλά τεύχη με διαφορετικό εξώφυλλο.

 

Κοινώς είμαι θετικά προκατειλημμένος για αρχή και περιμένω. Οψόμεθα

Μάλλον δεν ξερεις την τάση της Μάρβελ εδώ και πάρα πολλά χρόνια . Σε όλα της τα κόμιξ βγάζει εναλλακτικά εξώφυλλα και στα πιο σπέσιαλ όπως νούμερο 1 κάποιο νούμερο σταθμός όπως πχ 10,50,100 αλλά και σε αυτά που είναι ένα μόνο τεύχος σαν σπέσιαλ ιστορία(όπως αυτά που σχολιάζουμε ) βγάζει ενα σκασμό εξώφυλλα και όχι απλά 5-6.

 

Ο λόγος δεν είναι ότι περιμένει ή είναι 50-50 στο να μη πάει καλά αλλά ότι οι πωλήσεις των κόμιξ της (και γενικά των κόμιξ παγκοσμίως  ) έχουν πέσει σε σχέση παλαιότερα και ένας τρόπος που κρατιούνται σε κάποιο επίπεδο ειναι λόγω των εναλλακτικών εξωφύλλων ωπου θα παρατηρήσεις αναγνώστες σε αρκετές περιπτώσεις να παίρνουν και 5 τεύχη από ένα μεμονωμένο κόμιξ για να έχουν τους καλλιτέχνες που θέλουν .

 

Φυσικά αυτή τη τακτική την ακολουθούν και οι άλλες εταιρίες (χαζές δεν είναι θέλουν χρήματα ) άλλες με λιγότερα εναλλακτικά  εξώφυλλα άλλες ακριβώς όπως η Μάρβελ .

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36818
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  15
  • Reputation:   63
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να πω και εγώ μια γρήγορη και συνοπτική άποψη, δεν πιστεύω πως έχει και πολλές ελπίδες για να γίνει κάτι καλό. Οι σχεδιαστές των εξωφύλλων φαίνεται πως δεν προσπάθησαν να παρομοιάσουν το στυλ των καθημερινών εξωφύλλων. Προσωπικά, τα εξώφυλλα του Ντόναλντ μου δίνουν μια αίσθηση πως εμπνεύστηκαν από το στυλ των μοντέρνων παπιοπεριπετειων ενώ του Σκρουτζ για κάποιο λόγο μου δίνει λίγο μια αίσθηση σαν κάτι που βγήκε από AI εάν του λέγαμε να κάνει ένα ημιρεαλιστικο εξώφυλλο του Σκρουτζ. Βέβαια, όπως υποθηκε και από πάνω, ας μην κρίνουμε ω ένα βιβλίο από το εξώφυλλο του. Ας δούμε πώς θα πάει όταν με το καλό βγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3331
  • Achievement Points:  390
  • Days Won:  12
  • With Us For:  941 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 ώρες πριν, OfflineWork είπε:

Για να πω και εγώ μια γρήγορη και συνοπτική άποψη, δεν πιστεύω πως έχει και πολλές ελπίδες για να γίνει κάτι καλό. Οι σχεδιαστές των εξωφύλλων φαίνεται πως δεν προσπάθησαν να παρομοιάσουν το στυλ των καθημερινών εξωφύλλων. Προσωπικά, τα εξώφυλλα του Ντόναλντ μου δίνουν μια αίσθηση πως εμπνεύστηκαν από το στυλ των μοντέρνων παπιοπεριπετειων ενώ του Σκρουτζ για κάποιο λόγο μου δίνει λίγο μια αίσθηση σαν κάτι που βγήκε από AI εάν του λέγαμε να κάνει ένα ημιρεαλιστικο εξώφυλλο του Σκρουτζ. Βέβαια, όπως υποθηκε και από πάνω, ας μην κρίνουμε ω ένα βιβλίο από το εξώφυλλο του. Ας δούμε πώς θα πάει όταν με το καλό βγει.

Για τα εξώφυλλα του Ντόναλντ είναι νωρίς ακόμα και θα βγουν και άλλα πιστεύω  αν και τα τρία από τα τέσσερα όντως είναι απαράδεκτα. Το μόνο που είναι καλό είναι αυτό που βάζω και αυτό γιατί είναι παρωδία του κλασικού εξωφύλλου του wolverine του Claremont .

 

Για το Σκρουτζ προσωπικά τα πιο πολλά μαρεσουν και αναμένουμε να δούμε το περιεχόμενο  για να κρίνουμε .

large-7944789.jpg

Wolverine_(vol._1)_1.jpg

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.